Stampvolle Luilakmarkt tot laat in de nacht RENAULT Natuurbeschermingscommissie heeft plannen voor Zuid-Kennemerland OMO en zeep zijn doodsvijanden „St. Genesius" liet fleurig blijspel zien Proeven van pianospel SLEUTEL WEG? Vergeet het nooit ZATERDAG 31 MEI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Werklozen ruimen puin in de Tul pen straat Volkssanatorium in Hellendoorn jubileerde Volkomen veiligheid Propaganda voor koorzang Amateurtoneel „DE SLEUTELSPECIALBST" „Club des mannequins" Mode- en badshow Attracties 2 Orkesten O O Bij gelegenheden als de Luilak-markt schijnt het aantal inwoners van Haarlem zich opeens te verdubbelen; duizenden en duizenden schoven gisteravond langs de tentjes van tweehonderdtwintig bloemen handelaren op de Gasthuis- en Raamsin- gel, die door de vele honderden lichtjes het aanzien van een film-décor kregen. Bij de brug perste de stroom zich samen tot dikke proppen, waar de stopborden van de politie het verkeer naar de binnenstad regelde, onverstoorbaar in haar witte jassen. „Werkelijk buitengewoon" noemde markt meester Vrij deze nacht. Wij hadden zijn dienstpet tussen de hoofden zien deinen en werden door een gunstig tij in de mensen zee naar hem toegedreven. Het verbaasde ons niet dat veel marktlieden hem „huis baas" noemen; de heer Vrij beziet zijn markt als een grote familie en als hij er over vertelt luisteren wij graag. Ondanks de moeilijke omstandigheden van de han del is de markt dit jaar groter geweest dan daarvoor: van' de Kamperstraat groei de 't lichtsnoer tot bijna aan het Spaarne, en er onder boekten de kooplieden omzet ten van honderden guldens. De meesten van hen vormen dan ook een vaste kern, die steeds terugkeert. Voor Jan Alderden was het de 54ste keer gisteravond, maar wij vonden hem niet, want hij had zijn hele voorraad al vroeg aan een ander „doorgestoten". Ook geen nieuweling was de man „Daan", die ons gesprek kwam onderbreken met de aanhef: „Met ver schuldigde eerbied„Zeg het maar meteen Daan", hielp de marktmeester hem op weg. Hij helpt Daan graag, want hij herinnert zich de dagen waarop hij hem „het liederenboekje" zag verkopen. Daan zong dan achter elkaar de eerste regels van alle liedjes, eindigende met: „Met zijn zevenen in een hemd". Het mooiste stukje van de markt von den wij bij de Van Edenstraat, waar een pleintje het einde van de lampjes vormde. Daar stond de Oud-Hollandse gebakkraam van Van Wijk, waar wij een heerlijk oud- Hollands gebakje aten. De heer Vrij drong ADVERTENTIE Reeds méér dan 300.000 automobilisten profiteren van hun RENAULT 4. Vraagt inlichtingen aan Calandplein 2 Den Haag, of aan Uw dichtstbijzijnde dealer. Agent voor district Haarlem: GARAGE „DEN HOUT" Wagenweg 164—168 Haarlem - Tel. 12138 Vragen aan B. en W. De C.P.N.-raadsleden van Haarlem, H. C. Hennevelt en mr. M. D. Proper, hebben de gemeenteraad verzocht Burgemeester en Wethouders de volgende vragen te mo gen stellen: „Is het uw college bekend dat een groep werklozen bezig is in de Tulpenstraat het puin van een aantal tijdens de oorlog ge sloopte woningen en het sindsdien aldaar opgehoopte vuil weg te ruimen? Welke maatregelen overweegt uw col lege om deze houding, die van burgerzin getuigt, te ondersteunen? Is uw college bereid aan deze arbeiders het loon uit te betalen dat voor gelijksoor tige arbeid in het vrije bedrijf wordt be taald?" De „stille" kant van de Haarlemse singels bood een aardig tdtzicht op de Luilak- drukte. er op aan dat wij mevrouw Van Wijk als de mooiste vrouw van de markt zouden eren, hetgeen wij hem niet kunnen wei geren. Een paar uur na middernacht werd het wat stiller en toen de marktmeester zich met een speciaal daartoe meegenomen badpak naar het Sportfondsenbad haastte, besloten ook wij het losbarsten van de schooljeugd niet af te wachten. Zeepletters cp de ruiten in de Houtstraat spraken een duidelijke taal over de afwerking van dit programmapunt van een geslaagd Luilak- feest. In Hellendoorn is gisteren het vijftigjarig bestaan van het volkssanatorium gevierd, 's Morgens om 7 uur hield de geneesheer directeur, dr. H. Vos, voor de microfoon van de eigen radio-installatie een toe spraak. Mevrouw Van der Craats uit Heemstede, de echtgenote van de voorzitter van het jubileum-comité, sprak namens oud-em ployés van het sanatorium en bood een nieuwe draadrecorder aan. Dit toestel werd direct in gebruik gesteld en spoedig hoorde men de toespraak van dr. H. Vos, die des morgens gehouden was, door de zaal klin ken. Ook bood mevrouw Van der Craats een nieuwe vlag aan. De heer K. Jassies uit Enschedé sprak namens alle oud-patiënten. Als voorlopig resultaat van de geldelijke inzameling on der oud-patiënten bood hij een chèque van 2955 aan. Namens de tegenwoordige patiënten bood de heer B. Kemmeling meubilair aan voor de hal. De heer A. D. Plom was de woordvoer der van het personeel. Hij bood twee monu mentale stenen aan met een smeedijzeren lantaarn. De heer A. van der Craats uit Heemstede bood een geluidsfilm-installatie aan en deelde als voorzitter van de «landelijke loterij-commissie mee dat de loterij 61.341,12 heeft opgeleverd. Een inzame ling bij instellingen en bedrijven heeft bo vendien 16.815,75 opgebracht. Na de bijeenkomst in het ontspannings gebouw werd de nieuwe kliniek voor longbehandeling en observatie, met daar aan verbonden een nieuwe operatiezaal, geopend. In een middagbijeenkomst hebben ve len het werk van het sanatorium geprezen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Overijsel deelde mede, dat Ko ningin Juliana het beschermvrouweschap van de vereniging had aanvaard. De heer P. Arnaud de Calavon uit Haarlem, was tezamen met de heer Jaspers uit Amster dam als eerste patiënten uit 1902, uitge nodigd om deze herdenking bij te wonen. De heer Jaspers is echter kort geleden op 83-jarige leeftijd overleden. Ruim 20 Nederlandse firma's hebben zich reeds opgegeven voor deelneming aan de jaarbeurs te Izmir, die van 20 Augustus tot 20 September wordt gehouden. ADVERTENTIE lü' De in het najaar ingestelde Commissie voor de Natuurbescherming in Zuid-Kenne merland heeft in de afgelopen maanden voorbereidend werk verricht voor activiteiten welke in de maand Juni aan de orde zullen komen. Voor Donderdagavond 5 Juni staat op het programma het oprichten van een Natuurwacht voor Zuid-Kennemerlaaid en voor Zaterdagen en Zondagen in de maand Juni excursies naar natuur- en recre atiegebieden. Binnenkort zal aan leerlingen van scholen een periodiek worden aange boden, filmstrips worden vertoond en voor personeel van instellingen worden lezingen gehouden. In hoofdzaak komt het programma over een met dat dat samengesteld was voor de Natuurbeschermingsweek 1951. Toen moest het in een week worden afgewerkt, doch het is thans de bedoeling jong en oud uit Haarlem en omgeving steeds op de natuur opmerkzaam te maken en te vragen mee te werken, dat het natuurschoon niet vernield wordt. Het succes van de Natuurbeschermings week is aanleiding geweest in October van vorig jaar het Comité voor de Natuurbe scherming in Zuid-Kennemerland op te richten. Besloten werd het werkgebied uit te breiden tot de gemeenten Bennebroek, Bloemendaal, Haarlem, Heemstede, Velsen en Zandvoord. Na overleg is het gemeente bestuur van Velsen er toe overgegaan een afzonderlijk comité voor deze gemeente in te stellen. Dit comité zal zeer nauw con tact onderhouden met de commissie voor Zuid-Kennemerland. In bepaalde gevallen zal gezamenlijk worden opgetreden. De gemeentebesturen uit Haarlem en omliggende gemeenten hebben hun in stemming met de plannen der commissie betuigd en leden van de colleges van B. en W. zijn als lid of als buitengewoon lid toegetreden. Door financiële steun voor het algemene werk en de mogelijkheid van spe ciale subsidies voor afzonderlijke acties heeft de commissie een grote mogelijkheid van werken gekregen. De commissie zal zowel zelfstandig als naar aanleiding van bij haar ingekomen verzoeken om advies of andere aard op treden. Het kan van grote betekenis ge acht worden, dat ook in het zo dicht be volkte Kennemerland een samenbundeling van krachten heeft plaats gevonden, die zich alle direct of indirect op het gebied van de natuurbescherming bewegen. Groot zijn namelijk de problemen welke zijn ont staan door de steeds toenemende groei van de bevolking en de hiermee verband hou dende ingebruikneming van gronden voor de huisvesting, industrie en allerlei maat schappelijke doeleinden. Hierdoor zijn grote gebieden voor recreatie en natuur studie verloren gegaan en moeten de over blijvende in steeds intensievere mate hier voor in gebruik worden genomen. Door de veelvuldig voorkomende vernie lingen wordt verder enerziids de instand houding van de recreatiegebieden bemoei lijkt. anderzijds dreigt het gevaar, dat de openstelling van deze gebieden steeds meer beoei'kt wordt. Het is daarom van groot belang zowel onder de ouderen als onder de schooljeugd de waarde van de nog ter beschikking staande ruimte voor recreatie in de vorm van pakken, plantsoenen en natuurgebieden, onder de aandacht te brengen. Programma voor de toekomst De commissie heeft reeds een program ma uitgewerkt voor een tijdsbestek van vele jaren en voorbereidingen zijn reeds getroffen voor het voeren van acties in de komende weken. Onder deskundige leiding zullen in belangrijke natuur- en recreatie gebieden binnen het werkgebied van de commissie excursies worden gehouden. Be zoeken zullen worden gebracht aan Stads- kweektuin, Thijsse's Hof, de duinen van de Amsterdamse Waterleiding, de Rennemer- duinen en de polders bij Spaarndam. De eerste excursies zijn vastgesteld op Zater dag 7 Juni. Met medewerking van de gemeentebe sturen zal aan de leerlingen van de scho len de periodiek verschijnende uitgave „De natuur van de maand" worden uitgereikt, waarin op zeer aantrekkelijke wijze de jeugd attent wordt gemaakt op dat wat buiten leeft, groeit en bloeit. In opdracht van de commissie zullen filmstrips in kleu ren worden gemaakt, welke eveneens ter beschikking van het onderwijs zullen wor den gesteld. Voor het personeel van instel lingen zullen lezingen met lichtbeelden en of films worden gehouden. Daaraan ver lenen bekende natuurhistorici, zoals Jan P. Strijbos, Kees Hana en ir. A. Stoffels medewerking. Oprichting Natuurwacht Ook heeft de commissie zich bezig ge houden met de voorbereiding van de op richting van een Natuurwacht voor Zuid- Kennemerliand, waarvoor op Donderdag 5 Juni in restaurant Brinkmann een pro- pagandabijeenkomst wordt gehouden. Een ieder die actief aan het werk wil deel nemen of moreel wil steunen, is welkom. Dr. J. H. van Burkom, voorzitter van de Nederlandse Bond van Natuurwachten houdt een inleiding over het doel en de werkwijze van deze voor het behoud van het natuurschoon belangrijke instelling, waarna ir. E. C. M. Roderkerk een kleuren foto-reportage over de Kennemerduinen zal geven. Tenslotte vermelden wij nog de samen stelling van het bestuur der commissie: drs. H. J. Jonker, voorzitter, J. W. van Hezel, secretaris, L. A. Meijer, tweede-secretaris, J. A. Dorresteijn. penningmeester, P. C. van der Maas te Bloemendaal, H. Walet te Heemstede en J. H. van den Burg te Vel sen, commissarissen. Met het doel propaganda te maken voor de koorzang heeft de Federatie van Haar lemse Zangverenigingen een uitvoering georganiseerd, waarop zowel mannen-, vrouwen-, als gemengde zang te beluiste ren zal zijn, a capella en met orgelbege leiding. Medewerkende verenigingen zijn: de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". Doopsgezind Zangkoor, het Jeruzalemkerkkoor uit Amsterdam en het Amsterdams Vrouwenkoor onder leiding van de dirigenten Jack P. Loorij en Hans de Jong. Als solisten verlenen medewer king: Corry Bijster (sopraan), Bep van Leuven (mezzo-sopraan). Joop de Jong (tenor) en Piet van Egmond (orgel). Er worden werk°ri ten gehore gebracht van Lotti, Bach, Schicht, Mendelssohn. Verdi. Diepenbrock, Fauré en Duvosel. Het con cert heeft plaats op 5 Juni in het gemeen telijk Concertgebouw. Vrijdagavond heeft ook de R.K. Toneel vereniging „St. Genesius" voor enkele maanden afscheid van plankenland geno men. Men had er de voorkeur aan gegeven de donateurs een vrolijk tot weerziens toe te roepen, hetgeen in de Stadsschouwburg door middel van het blijspel „Het meisje uit het Westen" geschiedde. De auteur daar van, J. Willemsen, heeft nog weinig van zich doen spreken, maar als dit stuk zijn debuut is geweest kan hij er van verzekerd zijn dat alle eventueel nog volgende blij spelen bij het amateurtoneel een dankbaar onthaal zullen vinden. Als hij tenminste het zelfde peil weet te handhaven. Hij is niet steeds volkomen origineel. De clausule in het testament, dat een bepaald huwelijk als eis stelt om in het bezit van een begeerlijke erfenis te geraken is al meermalen vertoond, evenals het char mante meisje, dat zith als het lelijke jonge eendje vermomt, om aldus gecamoufleerd de voorgeschreven bruidegom ongemerkt te kunnen benaderen. Maar daarnaast telt dit blijspel zoveel geestige eri met kennis van zaken geschreven taferelen, dat wij „Het meisje uit het Westen" gerust als een aanwinst voor het répertoire mogen be schouwen. Voor het derde bedrijf werd zelfs nog een zekere climax gereserveerd met het uitstekend geschreven toneel van de ontmaskering der geraffineerde chanteuse, hoewel het slot van een blijspel dikwijls juist de zwakste plek vormt. Nu verkeerde regisseur John Kraaij in de gelukkige omstandigheid dit stuk voortref felijk te kunnen bezetten, waaruit tevens bleek dat zijn vereniging over een uiste kende jonge garde beschikt. Zelf speelde hij een geestige losbol, die voor een der aardigste intermezzi van de avond verant woordelijk werd. Jules van der Veldt, Piet Kooyman, Nel Langeveld, Ans Caspers en Jeannette Portanger vormden een levendig kwintet van vrolijke charme, dat in de juiste blijspeltoon en met een voortreffe lijke dictie het specimen in dit genre werd. Maar zij zagen zich nog overtroffen door Elly Koning. die de geslepen Lily Owlet met een sublieme mengeling van tempera ment en geraffineerde arglist tot een door trapt persoontje wist te maken. Wim van Gennip tekende daarbij nog voor een po litieman met een onmisbaar overwicht. Ook het veroverende tempo en het fraaie décor werkten in niet gering emate mede om dit blijspel aan het gewenste succes te helpen, dat door het geamuseerde publiek met gulle hand werd'verstrekt. J. v. D. Leerlingenuitvoering door Haarlems Muziekinstituut Vrijdagavond werd in de tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw een begin ge maakt met de jaarlijkse leerlingen-uitvoe ringen van Haarlems Muziekinstituut, die ditmaal zes avonden in beslag zullen nemen. De pianoklassen van mej. Frieda Hooger- werf en van de heren Nico Hoogerwerf, vader en zoon, leverden heel wat execu tant] es om de elementaire concertproef af te leggen, ingeleid en besloten met een min of meer elegante buiging, naar gelang het zo uitviel. Het zou onbegonnen werk zijn al deze aspirantmuzikantjes (let wel dat ik het woord „muzikant" als eretitel gebruik!) onder de critische loupe te nemen en in drukken over hun aanleg en vorderingen mee te delen. Natuurlijk zou de waarde meter op en neer gaan, maar het zou ook tot vergissingen aanleiding kunnen geven, want het kan thuis of op les wel eens beter lukken dan op het concertpodium en het omgekeerde kan ook gebeuren. Doch bij enkele opvallende prestaties kon van geen vergissing sprake zijn; moest ik ze opsom men, dan zou dit onder de noemer „veel belovend" gebeuren. Wie dat nu precies waren weten ze zelf wel, want ze hebben het kunnen afmeten aan de wijze waarop het publiek op hun spel reageerde. Er waren ook zeer geslaagde proeven van vierhandig piano-spel. Eén daarvan was wel bijzonder opvallend, namelijk de ver tolking van de „Petite Suite" van Debussy, door twee paren die ieder een helft van het werk voor hun rekening namen. Met deze zeer gelukkige prestaties waren we een be hoorlijk eind boven de elementaire sfeer der muziekbeoefening uitgestegen. Er waren ook enkele leerlingen uit de blok fluitklasse van George Blok, die hun solo en samenspel lieten horen alsmede viool leerlingen van Joh. Vierveyzer en een dis cipel van de celloleraar Jan Plas, die haar vaardigheid toonde in een aardig familie duo en in een ensemble dat met veel succes een trio-deel van Gurlitt speelde. JOS. DE KLERK Brieven tot en met 10 gram en brief kaarten bestemd voor de militairen van het détachement op weg naar Korea kunnen gefrankeerd volgens binnenlands tarief in Nederland worden gepost. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 ADVERTENTIE (OMO-Nieuwsdienst) HAARLEM, 31 Mei. Een omwenteling van historische betekenis ondervindt door haar bijzondere, haar sensationele verrassin gen dikwijls nog zoveel tegenstand van het oude, het weggeworpene, dat het overigens onweerstaanbaar ontwikkelingsproces de eer ste tijd storend beïnvloed kan worden. Hieraan dachten we, toen dezer dagen enkele huisvrouwen de opmerking maakten, dat OMO's roem en faam, culminerende in de bergen sneeuwwit schuim en een sop, waarin al het vuil van het wasgoed zou vloeien, voor haar wel altijd een illusie zou blijven. Wat bleek? Deze huisvrouwen hadden In haar overigens respectabele zin en ijver voor „de schoonste was van haar leven" behalve OMO ook nog zeep of zeeppoeder in het was water gedaan of hadden uit gewoonte een paar erg vuile plekken met zeep aangesmeerd. Het resultaat? Minder schuim dan zij ver wacht hadden en een akelig sop, een wan- ho. p en een ergernis voor ieder rechtgeaarde huisvrouw op wasdag. De les? Nooit zeep of zeeppoeder bij OMO voegen, want dat heeft hetzelfde effect als een waterstraal, die op yuur wordt gericht. OMO en zeep zijn DOODSVIJANDEN! Nu is ook voor deze huisvrouwen wasdag een feestdag. Want nu is ook héér was ver zwolgen in OMO-schuim en schoner dan ooit. o. 22 „Het leven gaat verder". (Frans Hals). Zes maanden is een hele tijd.... in minuten, zegt een nog jonge vrouw als een dokter haar heeft verteld, dat zij nog slechts een half jaar van haar leven zal kunnen genieten. Op dat moment begint de lijdensweg van de gelukkig getrouwde vrouw. En die lijdensweg wordt er niet ge makkelijker op als haar echtgenoot een meer. dan normale belangstelling gaat to nen voor een technisch-tekenares, waarmee deze samenwerkt. Niemand begrijpt er dan ook iets van als de aan een ongeneeslijke kwaal lijdende vrouw haar rivale in haar omge ving duldt. Aan het einde van de film be grijpen zowel de echtgenoot als het meisje dat die houding een bedoeling heeft ge had: dat de ten dode opgeschrevene een keus voor haar man heeft gemaakt. Een niet alledaags gegeven uiteraard, dat de Amerikanen op de hun eigen wijze hebben verfilmd. Het is dan ook een film geworden voor degenen die het dikwijls té nadrukkelijke sentiment kunnen waar deren. Voor de anderen blijft er slechts een „zielig verhaal" over met verdienstelijk gespeelde rollen van Margaret Sullavan, Vivica Lindfors en Wendell Corey. In het voorprogramma „Three Arabian Nuts". Een heerlijk kolderfilmpje met on vervalste gooi- en smijttafrelen om het be zit van een wonderlamp. E. K. „On moonlight Bay". (Palace). Moonlight Bay, dat is de plaats waar Doris Day haar hart verliest aan een knappe student die er allerlei vreemd soortige ideeën op na houdt en in een ro mantische omgeving het presteert om met een lieftallige jonge dame een boom op te zetten over de politiek tijdens de eerste wereldoorlog. Maar het is gelukkig ook de plaats waar die jongeman van gedachten verandert en zijn meisje in de armen sluit. Daarna betreedt het jonge toekomstige paar het kronkelige pad dat naar het eigen home leidt en waarop het steeds ge kruist wordt door een vader die zich maar r.iet kan herinneren dat hij óók jong is ge weest. Voor Doris Day betekent dat de ene huiselijke onaangenaamheid na de an dere en even zoveel ogenblikken waarop zij meent dat nu haar hart toch heus ge broken is. Maar On moonlight Bay zou geen film met Doris Day zijn als de don kere wolken niet verdwenen en na veel regen de zon niet zou gaan schijnen: Alles komt op zijn pootjes terecht en Doris en haar student worden een gelukkig paar. Een paar aardige liedpes van Doris en een stel kwajongensstreken van haar jongere broertje maken dat deze kleurenfilm wat men noemt gezellig is geworden. L. v. B. „De laatste der piraten" (City). Er moet een tijd geweest zijn dat de wereld zeeën onveilig werden gemaakt door zee rovers, die overigens niet altijd met roof zuchtige bedoelingen schepen van vreemde nationaliteit van hun kostbai-e lading ont deden. Het gebeurde nogal eens dat kapen slechts een onderdeel was van de politiek. Zo wordt het ook voorgesteld in „De laat ste der piraten", een spannende rolprent in kleuren over de belevenissen van een held haftig vrijheidsstrijder die behalve Spaanse schepen ook allerlei vrouwenharten ver overt. Wie van sensatie houdt zal zich bij het zien van deze film allerminst vervelen. Het ene gevecht volgt het andere op en een overvloed aan romantiek en humor maken er een aantrekkelijk geheel van. L.v.B. „Captain Blood". (Spaarne). Een romantisch zeeroversverhaal uit de zeven tiende eeuw. Captain Peter Blood de rechtschapen arts die opstaat tegen de terreur van koning James van Engeland, verbannen wordt en per kaperschip ont vlucht uit de strafkolonie legt het er nogal dik op, zodat men niet al te zeer hoeft te huiveren. Deze van dik hout zaagt men planken historie is in een grootse montage gevat maar werkt tegelijkertijd zo overvloedig niet de prettige humor van grote mensen, die gezellig zeerovertje spelen, dat het prille begin al duidelijk de goede afloop voorspelt: Errol Flynn mag na twee uur strijden zijn Olivia de Havilland, de wel varende en ingoede nicht van een beest- ADVERTENTIE IN HOTEL KEUR - ZANDVOORT Dancing: - Shows - Attracties Geopend Zaterdag 31 Mei, le en 2e Pinksterdag vanaf 9.30 uur 's avonds De Wilhelminastraat wordt verbeterd. Daarvoor is het noodzakelijk de bomen te rooien, waarmee een begin is gemaakt. In de herfst zullen essen geplant worden. achtige en naarstig slavendrijvende oom met een zucht van genoegen in de armen prangen. Er wordt en passant een eiland plat geschoten en vele dappere mannen vechten vele keren met het zwaard in de onver vaarde vuist tegen uiterst boosaardige boe ven, zulks onder toezicht van hun captain, wie alles even voortreffelijk gelukt. De tweede film, die in het weekpro- gramma gepresenteerd wordt, „Het goud op de zeebodem", doet in spanning zeker niet onder voor „Captain Blood". J. F. „Aan de Rivièra" (Minerva). De" beroemde Amerikaanse komiek Danny Kay zal zijn talrijke bewonderaars (en vooral bewonderaarsters) ook in deze film zeker niet teleurstellen. Hij levert er opnieuw het bewijs in dat hij een humorist van de eerste rang en een prima acteur is, want behalve het verkopen van allerlei grappen, wervelt hij over de dansvloer alsof het geen geld kost, imiteert hij op bewonderens waardige wijze en zingt hij of hij voor crooner in de wieg gelegd is. Dat zijn tegenspelers daarbij in het niet verzinken, is misschien jammer, vooral voor Gene Tierney en Corine Calvet, die toch heus wel iets in haar mars hebben, maar in deze rolprent meer op goed geklede mannequins dan op actrices lijken. Vooral aan de rijk gemonteerde shows is in „Aan de Rivièra" alle mogelijke zorg besteed. Het verhaaltje is niet erg origineel, maar Danny Kay die een voortreffelijke dubbelrol van cabaret- artist en beroemd piloot op het witte doek brengt, doet u deze tekortkoming zeker vergeten. Het is nauwelijks aan enige twij fel onderhevig of de bezoekers van net Minerva-theater zullen aan deze alleraar digste film veel genoegen beleven. L. v. B. Bud Abbott en Lou Costello ontmoeten (in Li do) de onzichtbare man. Wij weten niet hoe het met u gesteld is, maar wij moeten vooral om de kleine dikkerd van het tweetal altijd lachen. Of liever gezegd giechelen. Anderen vinden Bud en Lou vervelend en daar hebben zij tenslotte het recht toe. Maar zo gij ook tot de giechelaars behoort, dan kunt ge de borst vast nat maken. Speciaal de bokswedstrijd, waarbij Costello de dikkerd door de on zichtbare man wordt bijgestaan, is aller- koddigst. Want de onzichtbare man heeft ook nog iets in de zaal te doen en verlaat de ring af en toe. Zodat Lou's zelfver trouwen op die momenten lichtelijk mis plaatst is. W. L. B. „Messalina". (Lu.xor) geeft een schril beeld van verwording van het Romeinse rijk rond het begin der Christelijke jaar telling, toen de beeldschone maar zedeloze keizerin Messalina haar wilde avonturen beleefde. De moraal van het geval is de ondergang van deze decadente dame, die niets anders te doen vindt dan nieuwe minnaars aan haar hart te drukken en oude te liquideren, maar heel dat gemora liseer dient hier feitelijk geen ander doel, dan het tonen van een zo groot mogelijk aantal voluptueuze scènes, moordpartijen en hof-intriges. Om de balans weer een beetje in evenwicht te brengen krijgen wij dan nog een soort van wonder te zien in de arena, waar de leeuwen weigeren een pas-bekeerde Christen te verslinden, maar ook dat maakt sterk de indruk, louter effectjagerij te zyn. Wie geen hoger eisen stelt dan een paar uur te kunnen grieze len, vindt in deze Frans-Italiaanse film waarschijnlijk nog wel iets te waarderen, maar onze smaak was het niet. H. C. „Torreani" (Rembrandt). Van de na-oorlogse Duitse filmindustrie kan in het algemeen niet gezegd worden dat zij de weg naar een vernieuwing is opgegaan, althans niet wat het genre der zogenaamde amu sementsfilms betreft. De film „Torreani" is daarvan een der vele bewijzen, waarmee overigens niets ten nadele van deze onder houdende rolprent gezegd wil zijn. Het is een verhaal van een na een hem over komen ongeluk aan lager wal geraakte variété-artist, die van een vriend, die meent dat hij het niet lang meer zal maken, een theater in Berlijn ten geschenke krijgt. Hij brengt deze verlopen zaak weer tot grote bloei en oogst avond aan avond persoonlijk succes met een levensgevaar lijk balanceernummer op een in de zaal gespannen staaldraad. Maar op een kwade dag komt plotseling de doodgewaande vriend opdagen en dit leidt tot complica ties, die aan het verhaal een sensationele wending geven. Een moord, waarvan aan vankelijk de verkeerde verdacht wordt, moet ook in deze historie de climax en de oplossing brengen. Men ziet in deze spannende film twee Duitse acteurs van de oude garde terug: Gustav Fröhlig en René Deltgen, gesecon deerd door jongeren, van wie in het bizon der de, charmante Inge Landgut opvalt. S. K. Op de Haarlemmerweg by Amsterdam is een 36-jarige Amsterdammer die daar met een driewielige bakfiets in de richting Half weg rechts van de weg reed van achteren aangereden door een vrachtauto. Hij was op slag dood,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 12