Conferentie met de West is voor onbepaalde tijd uitgesteld Franse regering voorbereid op krachtmeting met communisten Europese Assemblee begint haar grote politieke debat Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Roem Overleg wordt in beperkte kring voortgezet Morgen zal worden beslist over de parlementaire onschendbaarheid van Duclos Oost-Duitsers gaan voort met intimideren Trammelant" in het Haagje Het woord is aan Acheson en Pinay leggen kaarten open Spaak: „Dit is het uur der valse veiligheid" Koning Boudewijn naar Italië Nieuwe Nederlandse nota over Benelux Surinaamse bezwaren tegen ontwerp-statuut Franse staatslening heeft succes Russische nachtjagers actief Eden volgt Stikker op als OEES-voorzitter Afsluiting West-Berlijn Beiden zeggen tevreden te zijn Gaullisten rebelleren 66e JAARGANG No 273 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37,Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 30 MEI 1952 Haarlems Dagblad 29 6e JAARGANG No 126 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SOMS VERBAAST MIJ DE ROEM. Een paard van de Aga Khan heeft de Derby gewonnen en dit heeft de roem van de Aga Khan, tenminste in Europa, vergroot. Dat het paard glorie oogst kan ik mij voorstel len. Ook dat de jockey, die het behendig gereden heeft, zoiets ten deel valt. En mis schien komt de trainer nog wel meer er kenning toe. Maar waardoor wordt de bij zondere lof, aan de eigenaar van het dier toegezwaaid, gerechtvaardigd? Alleen maar doordat hij, in zijn grote renstal, ook dit jonge ros door anderen heeft laten verzor gen en oefenen in de hoop dat het even snel of nog sneller zou worden dan zijn voorouders? Dit lijkt geen grote verdien ste. Men heeft ons bericht dat de Aga Khan nu al voor de vijfde maal de Derby heeft gewonnen. Voor mijn begrip bevestigt dit alleen, dat hij al sinds tientallen jaren een zeer grote renstal bezit, een der groot ste die bestaan, en dat het geluk hem naar redelijke verhouding gediend heeft. Boven dien lijkt de term „hij heeft de Derby ge wonnen" mij nogal zonderling. De Aga Khan is een bejaard en zeer corpulent man; de gedachte alleen dat hijzelf 2400 M. in tweeënhalve minuut, dus met een snelheid van ongeveer 60 K.M. per uur, op eigen kracht zou afleggen onderdrukt men dus onmiddellijk. Zij is trouwens oneerbiedig. Waarheid is dat het paard, in dit geval be hept met de naam Tulyar, heeft gewonnen en dat alleen de jockey, in dit geval genaamd Smirke, er direct aandeel in heeft genomen. De Aga Khan, die onder doktersbehande ling is en daarom niet naar Epsom kon rei zen. heeft aan de Rivièra het bericht van „zijn" vijfde Derby-overwinning met gi-ote vreugde ontvangen. Hij heeft zelfs ver klaard, dat deze tijding hem meer goed heeft gedaan dan alle zorgen van zijn lijf artsen. Vervuld van voldoening is hij een autotochtje gaan maken. Men gunt hem dit alles gaarne, maar waar wortelt de zelf voldoening nu eigenlijk in? Ge zoudt kun nen denken dat hij alleen maar blij is om dat hij, in guldens gerekend, met deze over winning twee ton heeft verdiend. Maar daar vergist ge u ongetwijfeld in, want hij is zo fabuleus rijk dat twee ton meer of minder voor hem geen verschil kan maken. En een vrek, 'een Harpagon die in zijn kel der zijn goudstukken zit te tellen, is hij zeer zeker niet. De laatste maal, toen zijn ge trouwe gelovigen hem zijn gewicht in goud geschonken hadden hetgeen zij af en toe doen werd trouwens gemeld dat hij het allemaal aan ziekenhuizen had gegeven. Zijn zoon, de Aly Khan, die de Derby winner bij de teugel te Epsom naar de pad- doek leidde, is stralend van vreugde naast het nogal knorrig-kijkende paard, met de slaperig-kijkende jockey erop, afgebeeld. Ook hij bleek zich bewust van de nieuwe roem, door zijn vader geoogst. Dat bleek'uit zijn blijde woorden over dat record. Een goed zoon dus, maar de geoogste roem wordt er voor mij niet duidelijker door. Een ander roemrijk geval is dat van Opa Klijzing te Purmerend. Ik geef toe dat het op een ander niveau ligt, maar roemrijk is het ook. Het bepaalt zich zelfs niet tot Nederland, want toen Opa er in slaagde een pijp, gevuld met slechts 3.2 gram van een bepaald Amerikaans tabaksmerk, 90 minuten lang brandende te houden, was hij de Amerikaanse recordhouder voorbij- gerookt, zodat zijn faam de Verenigde Sta ten moet hebben' bereikt. Weliswaar heeft een Fries, genaamd Slof, nu te Leeuwarden zijn pijp langer aan weten te houden, maar er zat Friese herenbaai in en dat stemde niet overeen met de internationale regle menten, die het gebruik van „speciale uit heemse tabak" vergen, zoals Opa gewichtig heeft verklaard. Het record-Slof kan der halve niet erkend worden. Van Opa Klijzing's roem, en van die van andere trage pijprokers, begrijp ik nog minder dan van die der renstal-eigenaars, al zij toegegeven dat de rokers zelf in hun wedstrijden uitkomen. Ligt de verklaring in dit geval in het vermaarde woord van Voltaire: wie op de eerste rang verduisterd wordt, schittert op de tweede? Hetgeen in dit geval zou zeggen: als gij geen groot kunstenaar, staatsman of veldheer kunt rijn, leg u dan toe op het meest economi sche tabaksverbruik. Of moet men de uit legging zoeken in een eveneens vermaard woord van Francis Bacon: de roem is als een rivier, die de- lichte en opgeblazen din gen boven doet drijven en al wat zwaarder en degelijker is doet zinken. De slotsom schijnt te moeten zijn, dat het artikel roem in te talrijke vormen aan de markt wordt gebracht en dat beperking van de lijst haar nut zou hebben als men wil verhoeden dat erom gelachen wordt. Want ik hoop toch wel, dat veel mensen om Opa Klijzing's record en om de ganse trage pijp- rokerij alleen maar moeten lachen. R. P. BRUSSEL. (ANP.). Naar van de zijde van het Koninklijk paleis te Brussel wordt medegedeeld, is Koning Boudewijn naar Italië vertrokken, waar hij in gezelschap van de Prinses de Réthy, Prins Albert en Prinses Josephine-Charlotte de Pinkster dagen zal doorbrengen. De reis van de Koning, zo wordt in de mededeling van het paleis gezegd, draagt een zuiver par ticulier karakter. „La Libre Belgique" van hedenmorgen dementeert de berichten van enkele bui tenlandse persbureaux volgens welke Ko ning Boudewijn voornemens zou zijn zich te verloven met de Italiaanse prinses Margueritte van Savoie-Aosta. Het blad wijst er op, dat deze berichten inmiddels ook zijn tegengesproken door de familie van de Prinses te Rome. De Nederlandse ambassadeur te Brussel heeft aan de Belgische regering een korte nota ovei'handigd over de economische unie Benelux. In tegenstelling tot een bericht in de Londense „Financial Times" is deze nieuwe Nederlandse nota te Brussel gun stig onthaald. De raad der presidenten, het orgaan der hogere Benelux-ambtenaren, zal een prac- tisch voorstel uitwerken, dat na de Neder landse verkiezing op een ministeriële con ferentie zal worden besproken. Leerlingen van Kees Boeke's werkplaats hebben gisteren in het Muiderslot een historisch spel opgevoerd, waarin de befaamde ,,Muiderkring:' voor enkete uren herleefde. Hoogtepunt van het kleurige feest was de bruiloft van P. C. Hooft en Heleonora Hellemans, die hier met hun gasten op het slotplein een gracieuze dans uitvoeren. De Ronde Tafel-conferentie met de West is voor onbepaalde tijd verdaagd. Op 13 Mei had de centrale commissie der confe rentie' een ontwerp-statuut aan de delega ties voorgelegd. De Nederlandse delegatie zowel als die der, Nederlandse Antillen konden zich met de inhoud van dit ont werp in hoofdzaak verenigen. Van de zijde der Surinaamse delegatie bestonden echter bepaalde bezwaren tegen dit ontwerp. Enkele dagen later heeft de centrale commissie een nieuw ontwerp aan de de legaties aangeboden, waarin werd uitge gaan van een ander systeem, namelijk de gedachte, dat de grondbeginselen van de nieuwe rechtsorde in een statuut van een voudige opzet en beperkte omvang wor den neergelegd, en dat daarnaast een aantal statutaire regelingen worden getrof fen ter uitwerking van deze grondbegin selen. (Van onze correspondent te Parijs) Jacques Duclos, de waarnemend secreta ris-generaal der Franse communisten sedert Maurice Thorez in Rusland voor een zware ziekte wordt verpleegd, is na zijn arrestatie van Woensdagnacht gisteren naar de ge vangenis van Fresnes, een voorstad van Parijs, overgebracht. De regering zal de Kamer nu verzoeken de parlementaire on schendbaarheid van Duclos op te heffen. Dat verzoek wordt gemotiveerd door het feit, dat het communistische Kamerlid op heterdaad betrapt werd toen hij van zijn auto uit in gezelschap van zijn vrouw, chauffeur en lijfwacht per radio de gevech ten van Woensdagavond leidde, waardoor volgens de regering de binnenlandse veiligheid werd bedreigd. De regering beroept zich daarbij op een wet uit 1935. Wanneer Duclos zijn parle mentaire privileges eenmaal verloren zal hebben, kan hij als gewoon burger worden berecht. De arrestatie van Duclos houdt in Frank rijk' de gemoederen sterk bezig. De kran ten publiceerden gisteravond onder vette koppen bijzonderheden over deze sensatio nele arrestatie en in de Kamer zijn van communistische zijde interpellaties aange vraagd, die gisteren al tot enkele inciden ten aanleiding hebben gegeven. Morgen zal het parlement de zaak uitvoeriger bespre ken en een beslissing nemen over de par lementaire onschendbaarheid van Duclos. In een aantal fabrieken hebben de arbei ders uit solidariteit met hun leider het werk neergelegd. Verscherpte strijd De regering schijnt zich voorbereid te houden op een verscherpte strijd met de communisten. Dat de Franse communisti sche partij binnenkort opnieuw in actie zou komen, was al enige tijd uit verschillende symptomen af te leiden. Een overduidelijke aanwijzing in dit verband vormde wel een recent artikel van Thorez in het kader orgaan der partij waarin werd opgewekt tot actieve strijd tegen de Franse regering, die beschuldigd werd van „steun aan het Amerikaanse imperialisme" en van nog een aantal andere „misdrijven tegen de vrij heden van Frankrijk". Dat de verhoogde strijdbaarheid der Franse communisten, die sedert 1951 de zo genaamde politiek van de uitgestoken hand hebben gevoerd, door Moskou werd inge geven, kan wel niet betwijfeld worden. Het offensief van de Franse communisten is het eerste antwoord van de cominform, zo schrijven alle niet-communistische kran ten, op de verdragen van Bonn en Parijs, die de laatste weken getekend werden. De Franse regering onderschat deze nieu we bedreiging niet, zoals vanmorgen de PARIJS (D.P.A.). De inschrijvingen voor de SVz-% staatslening van de regering Pinay met goudgarantie voor het kapitaal bedrag zijn buitengewoon goed begonnen. Ook uit het buitenland, in het bijzonder uit Zwitserland, worden intekeningen, niet alleen voor Franse doch ook voor buiten landse rekening, gemeld. Vooral de inteke ningen in goud zouden de stoutste verwach tingen hebben overtroffen. Een stimulans voor de goudbezitters is het feit, dat de banken goudstukken of gouden staven zon der commissie omwisselen tegen francs en wel de Napoleon tegen een koers van ruim 4000 francs voor de eerste vier dagen van intekening en de overige goudstukken tegen de dagkoers op de vrije Parijse goudmarkt. Men verwacht dat door de bemiddeling van het Franse stabiliseringsfonds deze koers van 4000 francs voor de Napoleon en van ongeveer 500.000 francs per kg staafgoud gedurende de periode van inschrijving on geveer zal worden gehandhaafd. De omzet op de vrije Parijse goudmarkt is van 700 tot 900 millioen francs in de laatste dagen voor de emissie gestegen tot bijna 1900 millioen francs op de tweede dag van de inschrij ving en tot 2900 millioen francs op Woens dag. minister van Binnenlandse Zaken in een radioboodschap heeft verklaard. De minis ter wees er echter ook op, dat maar een heel kleine minderheid onder de commu nisten bereid zou zijn aan een poging tot omverwerping van de republiek deel te nemen. Het aantal manifestanten van Woensdag BERLIJN, (Reuter) Russische nacht- jagers hebben ctefce week aan beide zijden van de Westelijke Iuchtcorridor naar Ber lijn bij oefeningen met scherp geschoten, aldus melden vliegers van de burgerlucht vaart, die diensten boven West-Duitsland u^voeren' ^'°teens deze vliegers konden zij werd1 d^orhem "op^terThoogste700(T 8000 df corridor uit des nachts duidelijk geschat. Wat nog niet 1 procent van het stemmencijfer is, dat de communisten bij de laatste verkiezingen in Parijs hebben ge haald. In Parijs werden sterke politie-eenheden in gereedheid gehouden. Tot Donderdag middernacht was evenwel nog geen melding gemaakt van incidenten. De te Parijs gearresteerde communisti sche betogers worden thans ondervraagd. Tot nu toe zijn 140 van hen in staat van beschuldiging gesteld wegens „het in ge vaar brengen van de binnenlandse veilig heid van de Franse staat". De havenarbeiders van Rouaan zijn Don derdagochtend 7 uur een 24 uursstaking begonnen, waardoor Donderdag geen sche pen zijn gelost. De afgelopen nacht hebben drie magistra ten in Parijs aangehouden communistische betogers ondervraagd. 156 van de aange houdenen zijn vandaag beschuldigd van samenzwering tegen de veiligheid van de staat. 562 andere na de demonstraties van Woensdag aangehouden personen zullen wegens lichtere misdrijven worden aange klaagd of vrijgelaten. De 156 beschuldig den zijn onder politie-escorte overgebracht naar de gevangenis van Fresnes, waar de communistische leider Duclos gevangen wordt gehouden. Samenzwering tegen de veiligheid van de staat kan worden gestraft met deportatie naar een fort; het aantal jaren van de de portatie is niet in het F/anse wetboek van strafrecht aangegeven. De Parijse communisten hebben tot dus verre nog niet gereageerd op de oproep van partijbladen tot betogingen en stakingen. (Van onze correspondent in Brussel) Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zal, naar ons alhier door een woordvoerder van de Belgische regering werd verklaard, minister Stikker opvolgen als voorzitter van de Parijse orga nisatie voor Europese economische samen werking. waarnemen, dat Russische vliegtuigen lichtkogels neerlieten en raketten afvuur den. In de afgelopen week hebben Rusische Migs nauwkeurig toezicht gehouden op het geallieerde luchtverkeer in de corridor. „Alle politieke partijen in Oost-Berlijn hebben het stadsbestuur verzocht uitge breide veiligheidsmaatregelen te nemen voor de bescherming van Oost-Berlijn. Dit was noodzakelijk omdat het West-Berlijr.se stadsbestuur de aggressieve politiek 'der Westelijke geallieerden toepaste", aldus een bekendmaking. Langs de gehele grens tussen Oost- en West-Duitsland zijn aan de Russische zijde arbeiders tewerkgesteld die een tien meter brede greppel moeten graven. In de Harz hebben driehonderd arbeiders hun mede werking geweigerd. Een aantal dicht bij de grens gelegen dorpen zijn binnen enkele uren ontruimd zonder dat aan de bewoners een reden werd opgegeven. De bevolking van Bömenzin (Salzwedel) is door de volks- poütie onder strenge bewaking met onbe kende bestemmine weggevoerd. De politie van West-Berlijn heeft giste ren pogingen van ongeveer 6.090 commu nisten om een demonstratie te houden in de Amerikaanse zóne verijdeld. Toen de communisten op de plaats van samenkomst aankwamen, werden zii opge wacht door de politie die uitgerust was met gummistokken en traangas. Zii noovden niettemin in twee straten een ontocht te vormen en ontrolden spandoeken De betogers deelden pamfle1ten uit. waarin werd oo^eroeoen tot massasta kingen tegen de West-Duitse resering, een algehele actie tegen de ..Conventie van Bonn" en tot een bondnenoo^soV-an van de communisten en socialisten in West-Duits land en West-Berliin. Tenminste 280 personen zijn aangehou den. Duizenden leden van de Oost-Duitse volkspolitie werken zo hard als zij kunnen aan het afsluiten van West-Berlijn van het omliggende Oost-Duitse gebied. Vanmor gen waren 137 van de 255 uitgangen van de stad afgesloten. De isolering van West- Berlijn moet volgens de Oost-Duitsers morgen te middernacht voltooid zijn. Na kennisneming van dit ontwerp is in het bijzonder van de zijde van de Suri naamse delegatie de wens naar voren ge bracht, om de uitkomsten van het ter con ferentie gevoerde overleg aan een rustige beschouwing in eigen omgeving te onder werpen. Naar het oordeel van de centrale com missie zou het daarom onpractisch zijn de conferentie in zo grote omvang voor het ogenblik bijeen te houden. Zij achtte het wenselijker het overleg voorshands op an dere wijze voort te zetten. Deze gedachte heeft de centrale commissie in een ont- werp-resolutie geformuleerd, welke de conferentie in een Donderdagmiddag ge houden plenaire vergadering met algemene stemmen heeft aanvaard. De besprekingen ter conferentie zullen derhalve thans tijdelijk worden onderbro ken, teneinde een commissie van beperkte omvang de gelegenheid te geven het over leg voort te zetten. Toespraak van minister Peters De plaatsvervangende voorzitter der Ronde Tafel-conferentie, de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, heeft aan het slot van de zitting een toespraak gehouden, waarin hij onder meer zei: „Hoewel het doel, dat wij ons gesteld hadden bij de opening van deze conferen tie op 3 April, het vaststellen van een ont werp-statuut, nog niet bereikt is, mag men de vele bijeenkomsten geenszins nutteloos en vergeefs beschouwen. Op zeer vele pun ten werd overeenstemming bereikt, vaak nadat men beter begrip had gekregen van elkanders standpunt of uitgangspunt. Het overleg binnen en buiten de vergaderingen heeft veel bijgedragen tot verkleining van de afstand, die aanvankelijk tussen de ver schillende opvattingen leek te bestaan. De voortzetting van het overleg in beperkte kring zal ongetwijfeld veel voordeel heb ben van de beraadslagingen, die plaats ge had hebben". Minister Peters richtte tenslotte een dankwoord tot allen, die hebben medege werkt aan de taak, die aan de conferentie is opgedragen en verdaagde de conferentie voor onbepaalde tijd. Perzische Wijsheid: Een arme man wachtte duizend jaren voor de poort van het Para dijs; toen, terwijl hij juist een tukje deed, opende de poort zich en sloot zich weer. PARIJS (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft Donderdag de besprekingen met de Franse ministers voortgezet. Volgens een na de bijeenkomst uitgegeven communiqué zijn beide partijen uiterst tevreden over de besprekingen, die de toestand van het Verre Oosten en Noord-Afrika en de Amerikaan se legerorders in Frankrijk tot onderwerp hadden. Acheson vertrok gisteravond naar de V.S. Volgens de staatssecretaris van voorlich ting, Marcellin, heeft Acheson erkend, dat het voor de Atlantische gemeenschap en de vrede in de wereld absoluut noodzake lijk is, dat Frankrijk zijn opdracht in het gebied van de Stille Oceaan vervult en zijn militaire verplichtingen in Noord-Afrika nakomt. „Acheson en zijn Britse ambts genoot Eden erkenden, dat Frankrijk een pijler vormt in de verdediging van Zuid- Oost-Azië en dat het wegvallen van Frank rijk in dat deel der wereld uiterst ernstige gevolgen met zich mee zou brengen niet alleen voor Malakka, Singapore en India, doch ook voor Japan". Acheson zou toegegeven hebben, dat Amerika Frankrijk de grootst mogelijke hulp in Inao-China moet geven, doch naar voren gebracht hebben, dat dit reeds ge schiedt. Hij opperde de mogelijkheid, dat de Amerikaanse bevoorrading, die Indo- China reeds bereikt heeft, sneller voor de uitrusting en bewapening van het Vietna mese leger zou worden gebruikt. Een Franse functionaris verklaarde: „Beide partijen weten thans precies van elkaar, waar zij staan, en er is geen misver stand meer mogelijk." De „Johan Maurits van Nassau", welk schip thuisvaart uit Nieuw Guinea, wordt op 6 Juni ter rede van Texel verwacht. Op 7 Juni, des ochtends elf uur, azl het schip in de haven van Nieuwediep afmeren. ill ÈÊM Op het Valkenboschplein in Den Haag zijn gistermorgen twee trams met elkaar in botsing gekomen met de hierboven afgebeelde gevolgen. Tot ieders verbazing liep niemand hierbij een schrammetje op, maar het tramverkeer had lange tijd stagnatie. Links de bestuurders en conducteurs, die naar hun opgewekte gelaatstrekken oordelen nogal schik in het geval hadden. STRAATSBURG. (Van de ANP-corres- pondent). In de Europese Assemblee kkam het gistermiddag: tot een levendig dispuut over de Duitse kwestie en oud-president Spaak nam daarbij de strijdbijl op tegen de West-Duitse socialisten, die hun te genstand tegen de Europese verdedigings gemeenschap ook op dit podium uitten. De Duitsers ondervonden daarbij de steun van de Britse Labour-man Healey en van Spaaks Belgische partijgenoot pro fessor Rolin. Het bekepde standpunt van de West- Duitse socialistische partij werd hier ver tolkt door de afgevaardigde Erler. „Wij weigeren de wedloop der bewapening te versnellen, de verdeling van ons land te bestendigen en achttien millioen van onze medeburgers in slavernij te laten zonder oprecht andere oplossingen te hebben ge zocht", zo riep de Duitser uit. Tevoren had de Belgische senator Rolin ook reeds opgeroepen tot onderhandelin gen met de Russen over herstel van Duits- lands eenheid. „Wij kunnen de Russen on mogelijk bestrijden door een zinloze op voering van onze bewapeningskosten", zo zei de Leuvense professor. „Italië toont ons wat belangrijker is dan divisies, na melijk het probleem van twee millioen werklozen. De Russen hebben een bond genoot in Europa: de ellende", zo ver volgde Rolin. Voor de Labour-groep, die min of meer tot het standpunt der West-Duitse so cialisten is overgegaan, sprak Dennis Healey. Hij schilderde een beeld van on vermijdelijke dominering van Duitsland in het plan-Schuman en het Europese le ger. De daardoor bestaande moeiliikheden zouden volgens hem honderdvoudig stij gen indien Duitsland zou worden herenigd. Spaak spreekt Spaak, wiens optreden door de Assem- blée met spanning was afgewacht, noem de de gedachtegang der West-Duitse so ciaal-democratie „monsterlijk onlogisch". Men staat voor een vraag van „fatale eenvoud" zei hij. Men moest weten met wie de Duitsers in de toekomst zullen sa mengaan, met het Westen of met Rusland. Indien zij met de Russen samen zouden spannen, zou dit volgens Spaak het einde van Europa betekenen. De Russische voorstellen inzake Duits land bleken volgens Spaak „ontstellend goed geformuleerd" te zijn. Zij houden een grote verleiding voor het Duitse volk in en bieden volgens Spaak de Duitsers zelfs aan zich de rol van scheidsrechter tussen Oost en West aan te matigen. „Het is zo geraffineerd, dat zelfs politici in onze Westelijke landen er door uit het lood zijn geslagen", zo riep hij uit. „Laten wij niet vergeten, dat het enige doel van deze voorstellen is: de vorming van Europa's gemeenschap onmogelijk te maken. Slechts daarom willen de Russen Duitsland er van terughouden met het Westen samen te werken". „Het uur van de illusies heeft geslagen", zo riep Spaak onder doodse stilte uit. „Dit is het uur van de valse veiligheid. Wij kunnen niet aanvaarden, dat een Duitse neutraliteit tot voorwaarde voor een hereniging wordt gemaakt. De Russen -""den in Berlijn hetzelfde doen als in --asg en Warschau". De enige redding was volgens Spaak de snelle vorming van een eensgezind Europa, sterk genoeg om Duitsland in zich op te nemen. De Fran sen moeten volgens hem daartoe eindelijk hun minderwaardigheidscomplex afleg gen. Eerder had ook de Franse oud-premier Reynaud een krachtig verzet aangete kend tegen de houding der West-Duitse socialisten. Hij had bezwaren tegen het verdedigingspact, maar het moet volgens hem aanvaard worden en met de instel ling van een politiek gezagsorgaan in Europa mag niet langer worden gewacht. Getrouwen In de avondzitting heeft ook de Frans man Guy Mollet zich verzet tegen de visie van zijn Duitse collega's. De Europese in tegratie moet volgens hem voorrang heb ben op de Duitse eenheid. Hoewel alleen in het kader van het Europese leger vol gens Mollet Duitse bewapening mogelijk is, zeide hij, dat de Franse socialisten „nog niet tenvolle voor de ratificatie van het legerverdrag" zijn. Voor een vrijwel lege zaal heeft ten slotte omstreeks middernacht mej. Klom- pé de reeks van dertig sprekers gesloten door „de laatste getrouwen" van de As semblee voor de gewetensvraag te stel len: „Waarom worden zovele van- onze burgers communist?" PARIJS. (United Press). Bijna de helft van generaal De Gaulle's parlementaire aanhang heeft een brief aan de generaal opgesteld waarin hem gezegd wordt, dat de ondertekenaars zijn beleid niet langer blindelings kunnen steunen. 47 van de 114 Gaullisten in de Natio nale Vergadering steunden dit besluit, dat de hoop van de generaal om spoedig aan de macht te komen niet groter zal ma ken. De rebellerende Gaullisten besloten hun houding duidelijk te maken in verband met de op handen zijnde stemmingen waarin de partijleiding eist, dat zij zich tegen premier Pinay verzetten. Door deze brief treedt nu de diepe kloof in de Gaullistische rangen aan het daglicht welke in parlementaire kringen gemeen-goed was, maar waarvan het be staan door De Gaulle zelf nooit is toege geven. ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Geleidelijk toenemende bewolking met op vele plaatsen enige lichte regen of motregen, maar later ook verspreide opklaringen. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Zachter. 31 Mei Zon op 4.26 uur, onder 20.49 uur. Maan op 11.45 uur, onder 1.11 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 31 Mei Hoog water: 8.44 en 21.10 uur. Laag water: 4.01 en 16.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1