A k naarüw smaak Flora 1953 in aanbouw zonnevlek te zien Zonnegloren gaat jubileren Agenda voor Haarlem <xe <baq Zie Boven Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden w Bijdragen nodig voor bekroningenfonds Oefening van land zee- en luchtmacht Prikwijn en Ossewae bij de doop van de Jan van Riebeeck" r Hoe is het ontstaan?N J Een kwarteeuw strijd tegen de tbc Korfbal Nieuw Flora wint de Stads-Editiebeker Wielrennen Weinig spanning bij wielerwedstrijden in het Stadion Gerrit Voorting wint in Mechelen Traningsritten „Excelsior" Spaarsaldi daalden in April Kort nieuws Cricket HCB-programma Schoolcricket Athletiek Nieuw wereldrecord 800 meter Dit woord: PINKSTEREN V Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 30 MEI 1952 Midden in de Soestduinense bossen ligt het protestants-christelijke sanatorium „Zonnegloren", dat dezer dagen om pre cies te zijn op 13 Juli zijn vijfentwintig jarig bestaan gaat vieren. In die kwart eeuw hebben tal van tuberculoselijders er genezing gezocht en gevonden voor hun kwaal nog altijd een der ergste gesels der mensheid en voor talloze anderen hoopt men in de toekomst hetzelfde te kun nen bereiken. Hóópt men, want ook Zon negloren maakt moeilijke dagen door. De verpleegkosten zijn sinds 1939 schrikbarend gestegen, de nieuwe methoden van onder zoek en behandeling plus de daarvoor be nodigde apparaturen verslinden schatten gelds en de noodzakelijke vernieuwingen en uitbreidingen vergen eveneens kapita len van het toch al te krappe budget. Nu is dat eensdeels een verheugend verschijnsel, want zo er iets met zijn tijd mee moet gaan, dan tóch zeker een sanatorium, waar kosten noch moeite gespaard mogen worden om de vijand der volksgezondheid, de t.b., de baas, te blijven. En in dat opzicht kan Zon negloren wedijveren met de beste en mo dernste sanatoria in binnen- en buiten land. Het begin in 1927 was een be scheiden kuurhuis met 140 bedden, maar volkomen „up to date" volgens de toen malige begrippen. Naarmate echter in de loop der jaren andere diagnostische en the rapeutische methoden tot ontwikkeling kwamen, moesten ook de daaruit voort vloeiende uitbreidingen en wijzigingen in het sanatorium gerealiseerd worden, hetgeen tenslotte resulteerde in een ultra modern ziekenhuis, waar niet slechts de nieuwste geneeswijzen tot toepassing kun nen komen, maar waar men ook de moei lijkste heelkundige ingrepen, zoals long- resecties, verrichten kan. Die resecties (het langs operatieve weg verwijderen van ziek longweefsel of zelfs van een gehele long) vormen een van de revolutionnaire technieken, die in de laat ste jaren voor tal van vroeger „hopeloze" patiënten weer een kans op genezing ge opend hebben in combinatie met de nieuwe antibiotica en chemo-therapeuti- sche middelen, die eveneens in Zonneglo ren reeds op ruime schaal en met succes toepassing vinden. Maar ondanks de vaak verbluffende genezingen die streptomy- cino, „P.A.S." en moderne löngchirurgie (tezamen met de beproefde bedrust- en -goede-voeding-kuur) bewerkstelligen, is het spook van de t.b.c. nog lang niet be dwongen, zoals de statistieken duidelijk aantonen. Wel is het sterftecijfer thans lager dan ooit tevoren, maar toch worden in ons land ieder jaar nog zo'n 15000 nieuwe gevallen van t.b. ontdekt, hetgeen zelfs aanmerkelijk meer is dan het jaarge middelde in de periode voor de laatste oorlog. Deels is dat stellig nog een uit- Nu de verkiezingen voorbij zijn, is men overal in Italië met man en macht bezig om de partij-affiches en de verkiezings leuzen van de straten en gebouwen te verwijderen. De foto werd gemaakt in Rome waar een legertje van gemeente arbeiders nog wel weken werk zal hebben om alle sporen van de verkiezingsveldslag weg te werken. VRIJDAG 30 MEI Concertgebouw, Tuinzaal: Haarlems Mu- ziek-instituut, leerlingenuitvoering, 7.30 uur. Spaarne: „Captain Blood", „Goud op de zee bodem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsj „Het leven gaat verder', 14 jaar, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Torreani", 14 jaar, 7 en 9.15* uur. Palace: „On moonlight bay", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Messalina", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Minerva: „Aan de Rivièra", 8.15 uur. Lido: „Bud Abbott en Lou Costello ontmoeten de onzichtbare man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De laatste der piraten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 31 MEI Stadsschouwburg: „Bobbeltje". 8 uur. Luxor. Rembrandt, Palace en Lido: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. De medische staf van Zonnegloren bestu deert een serie röntgenfoto's van een zieke leng. vloeisel van de oorlog en zijn naweeën (ook de woningnood staat bij de t.b.c.-be strijders in een kwade reuk!), maar deels ook komen thans meer gevallen aan het licht door de sterk verbeterde en geïntensi veerde onderzoek-methoden bij consulta- tiebureaux en massale „doorlichting", waardoor nog slechts zeer weinig tuber culeuze aandoeningen door de mazen van het net glippen. De diagnostiek Ook binnen de muren van het sanato rium speelt het diagnostische en controle onderzoek een zeer belangrijke rol (ten minste eens per maand komen alle patiën ten voor het röntgenscherm) en ook daar zijn de laatste jaren vele kostelijke (en kostbare!) nieuwe werkwijzen in zwang gekomen. Zonnegloren blijft bij die nieuwe ontwikkeling niet ten achter en is dan ook danig trots op zijn bronchoscopische en bronchografische outillage, zijn imposante longfunctie-meter (een apparaat waarmee men ademoppervlak, adem-residu en tal van andere long-karakteristieken meet, hetgeen vooral van belang is bij het bepa len van operatieve mogelijkheden); om dan nog maar te zwijgen van dat wonder der techniek, dat röntgen-planigraaf heet en waarmee men de menselijke longen centi meter voor centimeter op eventuele t.b.- haarden of cavernes kan onderzoeken. Met deze en vele andere moderne hulp middelen der t.b.c.-bestrijding hebben wij deze week onder leiding van de directeur geneesheer dr. J. A. W. Berghauser Pont kennis gemaakt tijdens een rondgang door Zonnegloren, dat ook overigens, prachtig gelegen tussen hoge pijnbomen en dicht loofhout, en omgeven door frisse gazons en fleurige borders, een even sympathieke als efficiënte indruk maakt. Hier is een geluk kige synthese gevonden tussen de streng ste ziekenhuis-hygiëne en een maximum aan „huiselijk" comfort: blinkend-propere ziekenzalen en dienstvertrekken, maar ook overal bloemen, knusse zitjes en gezellige recreatie-complexen. Er is een bloeiende ontspanningsvereniging voor patiënten en personeel, er zijn lessen en cursussen in van alles en nog wat van bizonder lager onderwijs tot eenvoudige vakopleidingen, er is heilzame arbeid voor genezenden, er is opgewektheid en blijmoedigheid, zélfs bij de zieken, die zich hier omringd weten door de beste zorgen, die wetenschap en menslievendheid maar kunnen opbrengen. Zonnegloren, vijfentwintig jaar geleden geboren uit een protestants initiatief, staat wijd open voor patiënten van alle gezind ten; maar zijn vierhonderd bedden zijn doorlopend bezet en honderden zieken staan nog op de wachtlijst. Nieuwe uitbreidingen, veranderingen en verbeteringen zijn daarom noodzakelijk, maar daarvoor is veel meer geld nodig dan de exploitatie-rekening gedoogt. Nü al moet er jaarlijks anderhalve ton gesuppleerd worden om de eindjes aan elkaar te knopen en zo is het eigenlijk altijd geweest in die vijfentwintig jaren. Maar altijd ook weer is het ontbrekende er gekomen, bijeenge bracht door de diaconieën der Hervormde Kerk, door leningen en collecten, bazars, uitvoeringen en donaties van particulieren. Het bestuur van Zonnegloren is daarom vol vertrouwen dat het ook in de toekomst op veler steun zal kunnen rekenen, opdat dit prachtige werk onbelemmerd voortgang zal mogen vinden. Zoneglorens zojuist verschenen jubileumboek, geschreven dooi de geneesheer- directeur in samenwerking met J. B. Th. Spaans en geïllustreerd met fraaie foto's (uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag) verschijnt dezer dagen in de boek handel; wie zich een exemplaar daarvan aanschaft helpt de tuberculose bestrijden en krijgt een belangwekkend inzicht van de veelomvattende arbeid in dit sanato rium op de koop toe. Twee uitstekende re denen om dat boek hartelijk in uw aan dacht aan te bevelen Vier-dvie overwinning op „Onder Ons" Het korfbaltwaalftal van Nieuw Flora I heeft het niet tot beslissingswedstrijden laten komen. Het won met 43 van „Onder Ons", en daardoor tevens de Stads-Editie beker. Voor de rust was „Onder Ons" de betere ploeg; het speelde sneller en was schotvaar- diger, waardoor het bij rust met 3—1 de leiding had. Deze voorsprong is tenslotte oorzaak geweest, dat het toch nog verloor. Want na de rust speelde het te zelfbewust, en veranderde niet van tactiek, toen Nieuw Flora het tempo ging opvoeren. Bij de stand 3—2 raakte „Onder Ons" het zelfvertrouwen kwijt, zodat. Nieuw Flora daarna de betere ploeg werd. Eerst scoorde het de gelijkmaker en 10 minuten voor het. einde had H. Trap succes met eert fraaie doorloopbal, zodat Nieuw Flora uiteindelijk toch nog de verdiende overwinning behaalde. De voorzitter van de HKB, de heer Kion, reikte na afloop de beker aan het winnende twaalftal uit. RINKEL VERLIEST IN SURBITON. In de derde ronde van het heren enkelspel van de tenniskampioenschappen van Surrey op grasbanen in Surbiton werd de Nederlander Ivo Rinkel door de vroegere Poolse davis cup speler Spychala uitgeschakeld. Rinkel verloor met 6—4, 63. De eerste avondwedstrijden van dit sei zoen in het Olympisch Stadion in Amster dam hebben weinig aantrekkelijks geboden. Zowel de omnium- als de stayerswedstrijd voor profs waren bedoeld als een Nederland Buitenland ontmoeting, waardoor de indi viduele prestaties op het tweede plan kwamen. De omnium leverde een gemakkelijke overwinning op voor de Nederlanders Van Vliet en Derksen tegen het Australisch- Engelse duo PattersonHarris. De sprintmatch voor amateurs was voor Jan Hijzelendoorn, die zonder moeite de drie ritten k trois van de Belg De Backer en Ad Schotman won. De ploegachtervolging voor amateurs, be doeld als selectie voor de Olympische Spe len, werd gewonnen door de ploeg bestaande uit Piet Peters, Adri Voorting, Van 't Hof en Daan de Groot, die een goed ploegverband toonden. Tussen het viertal Plantaz, Van Roon, Donker en Nolten bestond geen homogeniteit, waarmede de nederlaag ver klaard is. De eerste stayersrit werd een gemakke lijke prooi voor Gerrit Schulte, die aan kop gestart, enige aanvallen van Lohmann en Leliaert afsloeg. De tweede rit leek aanvankelijk weinig sensatie te brengen. Pronk reed 48 km. lang onbedreigd aan kop. De Duitser Lohmann, die lange tijd op de vijfde plaats had gereden met 400 meter achterstand, spurtte na 38 km. in een ruk naar de tweede plaats. Toen hij in de laatste twee ronden de aanval op Pronk inzette, raakte deze los, zodat de Duitser de rit won. De belangrijkste uitslagen waren: Sprintmach voor amateurs over 1000 meter: totaaluitslag: 1. Hijzelendoorn (Ned.) 3 pun ten; 2. De Backer (België) 7 punten; 3. Schotman (Ned.) 8 punten. Omnium voor profs, sprint over 1000 meter: 1. Van Vliet (Ned.) 4 punten; 2. Har- ris (G. B.) 3 punten; 3. Derksen (Ned.) 2 punten; 4. Patterson (Austr.) 1 punt. Ploegachtervolging voor amateurs, over 4 km.: 1. Ploeg B (Piet Peters, Adri Voor ting, Van 't Hof en De Groot) 5 min. 2.4 sec.: 2. Ploeg A (Plantaz, Van Roon, Donkel en Nolten) 5 min. 8.6 sec. Omnium voor profs, klassementswedstrijd over 5 km. (10 ronden met 5 klassementen): 1. Derksen (Ned.) 16 pnt. (4 pnt.); 2. Van Vliet (Ned.) 13 pnt. (3 pnt.); 3. en 4. Harris (Gr. B.) en Patterson (Austra.) elk 19 pnt. (samen 3 pnt.). Tjjdrit over 500 meter met vliegende start: 1. Van Vliet (Ned.) 4 pnt.; 2. Harris (Gr. B.) 2 punten. Achtervolging over max. 5 km.: 1. Derk sen (Ned.) 4 punten. De totale uitslag van de omnium: 1. Ne derland 21 punten: 2. Buitenland 11 punten. Stayersrit over 50 km.: 1. Lohmann (Did.) 6 pnt.; 2. Pronk (Ned.) 5 pnt.; 3. Bakkor (Ned.) 4 pnt.; 4. Schorn (Ned.) 3 pnt.; 5. Schulte (Ned.) 2 pnt.; 6. Leliaert (België) 1 punt. In het individuele klassement werd Loh mann (Did) eerste met 11 punten gevolgd door Pronk (Ned.) 9 pnt.; Schulte (Ned.) 8 pnt.; Bakker (Ned.) 7 pnt.; Schorn (Did) 4 pnt.; Leliaert (België) 3 punten. De ontmoeting NederlandBuitenland bij de stayers werd eveneens een overwinning voor de Nederlanders met 24 tegen 18 pnt. Een in Mechelen gehouden internationale wielerwedstrijd voor profs over 182 km. werd gewonnen door Gerrit. Voorting. Met een tijd van 4 uur 31 min. klopte onze land genoot de Belg Storms met een lengte. Derde werd Isidore de Ryck op 27 sec., vierde De Baere op 35 sec. en vijfde Bogaerts (allen België). De Nederlander Piet de Vries ein digde op de zevende plaats. De Haarlemse Raceclub „Excelsior' hield voor haar leden twee avondtrainingsritten. A. B en C-klasse: 1. P. Voorderhaak: 2. P. Steenvoorden; 3. H. Jansen; 4. J. van Wijk; 5. R. Burggraaf. Junioren: 1. G. Wijne; 2. K. Smit; 3. Van Laag. ADVERTENTIE BIS Nu <le Flora 1953 minder dan een jaar van ons verwijderd is, begint het mecha nisme A an de voorbereiding met kracht op gang te komen. Velen zullen zich hebben afgevraagd waarom twee grote bloemen tentoonstellingen zo vlak in eikaars nabij heid zullen wórden gehouden. Op een pers conferentie betuigden de organisatoren van de Flora met grote klem dat de Neder landse bloembollenhandel grote waardering heeft voor de Keukenhof en zij wezen er op dat het allerminst in de bedoeling ligt dat de Flora deze permanente instelling concurrentie zal aandoen. Het is van be lang hierbjj te bedenken, aldus de directie, dat de 2</ï millioen bollen van de Flora slechts een deel zullen vormen van deze tentoonstelling, die voor de gehele Neder landse sierteelt bestemd is. De Keukenhof exposeert alleen bloembollen. Bekroningenfonds Deze week begint een grote actie voor de instelling van een bekroningenfonds, waarvoor een beroep gedaan zal worden op gemeentebesturen, het bedrijfsleven, de bloemenhandel en particulieren. Dit bekro- r.ingenfonds zal tot doel hebben de bekosti ging van honderden ereprijzen en certifi caten ter beloning van de grote offers, die de inzenders zich moeten getroosten. Het fonds is ook ten volle verantwoord als men denkt aan het belang van de export, al dus een der organisatoren. Men verwacht dat hc-t buitenlandse bezoek aanmerkelijk groter zal zijn dan in 1935, toen tiendui zenden vreemdelingen naar de Flora kwa men. Reeds ontving de Flora 1953 van de provincies Noord- en Zuidholland en de ge meenten Haarlem en Heemstede een to tale garantiebijdrage van een kwart mil lioen gulden. De Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur hielp met een ga rantiebijdrage van 'een ton de solide basis leggen voor de tentoonstelling. Vooral voor particulieren is het van belang te weten dat bij een minimale bijdrage van f 25 een passe-partout beschikbaar zal worden gesteld. In de komende maanden zal men in Groenendaal een leger van arbeiders aan het werk kunnen zien bij het geschikt ma ken van 25 hectare expositieterrein in de openlucht en het optrekken van de ge bouwen die 4 k 5000 vierkante meter zul len beslaan. Industrie kan exposeren Ook voor de industrie za.1 gelegenheid zijn om op de Flora te exposeren, op een wijze die aesthetiseh verantwoord is en in het teken van de bloem staat. Van groot belang zullen ook zijn combinaties als: de mode en de bloem, de vrouw en de bloem, de bloem en haar toepassing. Ten slotte zal in de winkelgalerij voor 36 fir ma's plaats zijn om een tijdelijk filiaal in te richten. Bij de selectie van de aanvra gen voor deze galerij zal de directie de reputatie van de Flora in gedachte houden en hoge eisen stellen aan de zaken die zich opgeven. Men zal op de Flora niet alleen bloemen kunnen zien, men zal ze ook kunnen ko pen. De organisatoren deelden mede dat zij een originele manier hadden gevonden voor deze verkoop. Zij lieten zich slechts ontvallen dat deze oplossing niet gezocht is in het venten door charmante bloemen van het menselijk ras. Een van de paviljoens zal gewijd wor den aan het onderwerp „Van bol tot bloem", waar de ontwikkeling van de bloembollencultuur op populaire wijze zal worden uitgebeeld. 's Avonds zal een groot gedeelte van het terrein verlicht zijn, waarbij Philips de nieuwste vindingen op het gebied van il luminatie-techniek zal demonstreren. Zo belooft de gekleurde verlichting van fon teinen in het afgedamde gedeelte van de tankgracht een prachtig gezicht te worden. Voor het parkeerprobleem is een oplos sing gevonden. De hoofdingang zal waar schijnlijk bij het Molentje komen en de stroom van bezoekers zal het verkeer op de Herenweg niet hinderen; voetgangers zullen deze weg via een luchtbrug kunnen oversteken. Van 4 tot 7 Juni zal in het Noordelijk deel van Nederland met inbegrip van het Noordelijk deel van Noordholland en de aangrenzende wateren een gecombineerde oefening van zee-, land- en luchtstrijd krachten wordën gehouden. Hieraan zullen strijdkrachten van Nederland, Engeland en België deelnemen. De oefening staat onder leiding van de commandant der zeemacht in Nederland, schout bij nacht C. W. Slot. In April werd bij alle Nederlandse spaar banken ingelegd f 65.370.000 en terugbe taald f 78.050.000, zodat het spaartegoed daalde met f 12.680.000. Gedurende de eerste vier maanden van dit jaar waren in leg en terugbetaling resp. f 317.590.000 en f 298.380.000, zodat in deze periode f 19.210.000 werd gespaard. In de overeen komstige periode van '51 werd f 118.070.000 meer terugbetaald dan er werd ingelegd. Aan de heer L. H. van Julsingha is op zijn verzoek met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend als burgemeester van Delfzijl. In Nuland is de landbouwschuur van de landbouwer Hijmans in de Groenstraat afge brand. De brandweer uit Den Bosch wist het wooonhuis te behouden. De landbouwinven- taris, waarbij dorsmachine, ging verloren. ff „Ik doop jou Jan van Riebeeck, de naam van de stichter van de Kaapkolonie". Na deze woorden knipte mevrouw Hoogenhout, echtgenote van de ambassa deur van Zuid-Afrika gisteren op Schiphol het rood-wit-blauwe lint door, dat een laatste beletsel vormde voor de fles met Zuid-Afrikaanse champagne, die vervol gens tegen de neus van de nieuwe Dc 6B „PH-TFH" stuk sloeg. T JRIJWEL den vai op het mid- schijf is op het ogenblik een zonnevlek zichtbaar. Een bericht uit Italië dat men de vlek met het blote oog kan zien is niet juist; ik heb echter wel met een toneelkijkertje waarin een overbelicht fotonegatief is aange bracht ter bescherming van de ogen tegen het felle licht) de vlek waar genomen; in een sterker vergrotende kijker ziet men de vorm echter pas duidelijk. Vrijwel op het midden van de schijf" gold voor Woensdagmiddag: door dat de zon om haar as wentelt zal de vlek zich ook verplaatsen. Deze beweging verloopt „naar rechts" oftewel van Oost naar West (de linkerrand van de zon is de Ooste lijke rand; de Westrand zien ivij rechts). Waar schijnlijk zal 4 Juni de laatste dag zijn dat men deze zonnevlek kan zien: dan verdwijnt zij „om de hoek": aan de Westelij ke rand van de zonne schijf. Wie weet dat de zonne- middellijn 109 maal zo langs is als de middel lijn van de aarde be grijpt dat dit schijnbaar minuscule vlekje op de zon in werkelijkheid een baaierd is waarin onze gehele aardbol gemakke lijk zou kunnen verdioij- nen. Het is ccn gebied van verscheidene duizen den kilometers in het vierkant op de opper vlakte van de zon, een enorme werveling in de zonne-atmosfccr. Er is nu kans op Noor derlicht. Bij bepaalde erupties op de zon zendt dit hemellichaam grote stromen electrisch gela den deeltjes de wereld ruimte in; een klein ge deelte daarvan kan in de dampkring van de aarde terechtkomen. De ze snel bewegende elec trisch geladen deeltjes gedragen zich als een electrische stroom en zijn dus omgeven door een magnetisch veld, dat zodra het binnen het magnetische veld van de aarde komt, storingen teweeg brengt magne tische stormen", die ge paard gaan met afwij king van kompasnaalden en storing in het korte golf-verkeer) Wat nu in de bovenste lagen van de aardse dampkring gebeurt is hetzelfde dat plaats vindt in een neon-buis: electrisch geladen deel tjes komen in botsing met luchtdeeltjes. Dit veroorzaakt het ver schijnsel dat in onze streken bekend staat als „Noorderlicht", hoeiuel het zich ook voordoet rondom de Zuidpool en men dus eigenlijk beter van „poollicht" kan spreken. Het schijnt intussen dat niet de zonnevlekken zelf de oorsprong zijn van deze „deeltjes-uit zending", doch uitbar stingen van enigszins andere aard. Niettemin: het is dikwijls voorge komen dat magnetische stormen woedden, kort nadat een zonnevlek het ynidden van de zonne schijf was gepasseerd. Van een vlek die zich ergens anders dan op het midden van de schijf vertoont, ondervinden wij op aarde de invloed niet, doordat de „deel tjes-uitzending" hier an ders is gericht zij ver dwijnt in de ruimte. G. v. W. Mevrouw Hoogenhout gaf tevens namen aan de zes toestellen, die nog zullen vol gen. Namen van Nederlandse ontdekkings reizigers: Abel Tasman, Petrus Plancius, Cornelis de Houtman, Olivier van Noort, Willem Bontekoe en Van Linschoten. Deze plechtigheid, vlak naast de nieuwe hangar „Kingsford Smith", werd bijge woond door de honderden genodigden, die even tevoren de in gebruikstelling van de hangar hadden bijgewoond. De ambassadeur van Zuid-Afrika, kolo nel P. I. Hoogenhout sprak de hoop uit, dat de Dc 6b's, waarvan de „Jan van Rie beeck" de eerste is, er toe mogen bijdra gen, dat Zuid-Afrika en Nederland dichter tot elkaar komen. Voor de doopplechtigheid was een „os- sewa", bemand met Zuid-Afrikaanse stu denten, uit de hoofdstad naar de luchtha ven getrokken. Op Schiphol voerden dezen, nadat de volksliederen waren gespeeld, onder de neus van het vliegtuig enige volksdansen uit. (Zie de foto hierboven.) Hei HBC-programma voor Zaterdag 31 Mei luidt: Rood en Wit 5Rood en Wit 6. Juniores: CVHWVVV; Rood en Wit b VRA a; HaarlemACC. Op Dinsdag 3 Juni wordt op het Rood en Wit-terrein aan de Spanjaardslaan een school-cricketdag gehouden. Elk elftal zal vijftig minuten mogen batten. De wedstrijden beginnen om kwart voor tien. Het program ma luidt: 9.45 uur: HBS bG. Bargerschool; HBS a Kennemer Lyceum. 11 uur: HBS a—G. Bargerschool; HBS b— Kennemer Lyceum. Des middags: Kennemer Lyceum—G. Bar gerschool; HBS aHBS b. Tijdens wedstrijden in Kiev heeft de Rus sin Polina Solopova het wereldrecord 800 meter voor dames op 2 min. 11.7 sec. ge bracht. Het oude record stond sinds 26 Augustus 1951 op naam van haar landge note Klavdia Dmitrova Plotneva met 2 min. 12 sec. Het Pinksterfeest wordt gevierd 50 dagen na Pasen en dankt daaraan dan ook zijn naam. Het Griekse woord pentekoste betekent namelijk: vijftig ste. Oorspronkelijk was Pinksteren een Israelietisch dankfeest waarbij de eer stelingen van de oogst werden geofferd. Later werd het gevierd als herdenking van de wetgeving op de berg Sinai. In het Oude Testament wordt het genoemd het Feest der (Zeven) weken en pas in het jaar 305 na Christus wordt het officieel de kerkelijke feestdag waarbij de uitstorting van de Heilige Geest op de discipelen van Jezus alsmede de stichting van de eerste Christenge meente in Jeruzalem wordt herdacht. Gewestelijk, in Limburg en Gelder land, komt nog de oudere vorm Pinksten voor; in Zuid-Nederland is de vorm Sinksen meer gebruikelijk. Sinksen stamt van het Latijn cinquagesima, dat gebruikt werd naast Quinquagesima. In cinquagesima herkent men gemakkelijk het Franse cinq: vijf en het betekent dan ook net als pentekoste: vijftigste. TONEEL EN CABARET Zaterdag 31 Mei, Stadsschouwburg, 8 uur: Het blijspel „Bobbeltje" van André Rous- sin door Comedia onder regie van Jan Teulings. Met Guus Hermus. Bep Dekker, Steye van Brandenberg, John Soer, Bob Verstraete en anderen. Zondag 1 Juni, Stadsschouwburg, 8 uur: „Bobbeltje" door Comedia (zie Zaterdag). Maandag 2 Juni, Stadsschouwburg 8 uur: Laatste volksvoorstelling door Comedia van „Vingerhoedskruid" door James Do- ran, met Rie Gilhuys, John Gobau en re gisseur Joan Remmelts. Dinsdag 3 Juni, Stadsschouwburg, 8 uur: Openbare herhaling van het eindexamen van de Academie voor Dramatische Kunst (de Toneelschool) te Amsterdam. Optre den vao. geslaagde leerlingen. MUZIEK Vrijdag 39 Mei, Vrije Katholieke Kerk, Po pellaan Bloemendaal, 8.15 uur: Voordracht van religieuze Oosterse muziek en zang door mevrouw Sh. Khan-de Kor.ingh, met begeleiding op de sit ar Musharoff Moula- mia Khan. Dinsdag 3 Juni, Grote Kerk, 8 uur: Orgel bespeling door George Robert. Donderdag 5 Juni, Concertgebouw 8 uur: Concert door Doopsgezind Zangkoor, Am sterdams Vrouwenkoor, het Jeruzalem- Kerkkoor en de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". Solisten zijn: Cor- ry Bijster, Bert van Leuven en Joop van Haagen. Donderdag 5 Juni, Grote Kerk, 3 uur: Or gelconcert door Victor Hens uit Antwer pen. Donderdag 5 Juni, stichtingskerk „Vogelen zang" te Bennebroek, 8 uur: Pianorecital door George Hamel. DIVERSEN Maandag 2 Juni, Remonstrants-gereformeer de Gemeente, 9 uur: Opvoering van het Pinksterspel „Des Heilands tuin" van ntr. M. Nijhoff. Herhalingen op 3 en 4 Juni. Zaterdag 31 Mei, Frans Halsmuseum 2.30 uur: Rondleiding voor het publiek. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling van historische en hedendaagse boekdrukkunst „Van de Olm tot de Roos". Op werkdagen van 9-17 en op Zondagen van 10-17 uur. Vishal: Miniatuurspoorweg-tentoonsiciling „Nemiso" op werkdagen (tot 4 Juni) van 10-12, van 14-17 en van 19-22 uur, op Zon dagen des ochtends gesloten. Kunsthandel Leffelaar: Tekeningen, cos- tuumscheisen en décorontwerpen van Wim Bijmoer. Geoper op werkdagen van 10-17 uur (Grote Markt). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stap horst: P. J. Dorsman te Schelluinen; te Ernst: B. G. A. v. d. Wiel te Tholen: te Veendam: (toez.) A. Mol te Wons (Fr.). Beroepen te Giessendam-Nederhardinx- veld (toez.) H. Goedhart te Middelharnis; te Oudega-Kolderwolde: K. van Liere, can- didaat te Rotterdam. Ds. J. Veen te Halle heeft het beroep door de Generale Synode voor buitenge wone werkzaamheden (vloot) aangeno men. Aangenomen naar Rhoon: J. C. Brokken, ziekenhuispredikant te Emmen. Bedankt voor Perth (West-Australië): dr. A. v. d. Hoeven te Utrecht. Bedankt voor 's-Grevelduin-Capelle: J. v. d. Heuvel te Schoonhoven. Geref. Kerken. Tweetal te Utrecht: (vac. H. A. L. v. d. Linden) G. Meynen te Hil versum en R. Ypma te Groningen. Beroepen te Ens: (N.O.P.) T. J. Hagen te Lemele-Lemelerveld; te Appelscha: J. Melse, cand. te Oostkapelle: te Dokkum: (3e pred.pl.) K. Runia te Marknesse; te Renkum-Heelsum: J. Brouwer te Middel- stum; te Giessen-Rijswijk: P. Heinen, cand. te Heerlen. Tweetal te 's Gravenhage-Loosduinen (vac. H. J. ten Brink): J. Kremer te Utrecht en H. Pol te Boskoop. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Leer dam: F. Mallan te Bruinesse. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Middel harnis: M. Baan te Dordrecht en J. G. van Minnen te Huizen (N.H.). Bedankt voor Ulrum: H. U. Westerterp te Lutten aan de Dedemsvaart. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen :e Zwijndrecht: W. v. cl. Lingen te Alk maar. Beroepen te Arum, Oud-Loosdrecht, Uit huizen en te Zwagerveen-Zwaagwesteinde: H. J. Nijenhuis, candidaat te Zwolle; te New Westminster Canadian Reformed Church): L. Doekes te Hilversum. Baptisten gemeenten. Beroepen te Zand- bulten: M. de Jong te Vriescheloo. Jil Opregte Haarlemsche Courant van 28 Mei I 852 HAARLEM Door onderscheidene pensonen is, op verschillende plaatsen binnen de stad, eene sterke, min of meer aanhoudende dreuning gevoeld, welke aan eene aardbeving deed denken. Ook uit het naburige zeedorp Zandvoort wordt medegedeeld, dat aldaar, eveneens des ochtends te omstreeks half elf ure, eene aardsohudding is gevoeld. Deze is, naar het schijnt, daar heviger geweest dan de hier ter stede waargenomene. De schudding ging te Zandvoort gepaard met een sterk geluid als van de schok ken van een zwaar geladen, stootend rijtuig. Uit aille huizen kwamen de in woners verschrikt naar buiten.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5