Keizerlijke pronkkamer in Wenen -Clowntje Riek Gemeenteraad van Heemstede vergaderde F. S. Noordhoff 70 jaar Een buitengewone Pinksteraanbieding Vlotte modellen meisjes jurken e 55 Courses te Duindigt De fluistercampagne VRIJDAG 3^ MEI 2952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Maar dèn Burgerlijke stand van Haarlem Excursies naar Kweektuin, Thijsse's Hof .en de duinen Openlucht-evangelisatie Amateurtoneel ,»Samuel Falkland" liet „Eva Bonheur" herleven Voor de kinderen Paardensport Basketball Samenstelling teams voor Sportweek Watervrienden (15 jaarj gaan feest vieren FEUILLETON Met een artistiek programma, waarom het buitenland deze stad zou kunnen benijden, zijn de „Feestweken van de gemeen- te Wenen" geopend. Dat de muziek bij dit muzi kale volk een hoofdrol speelt, behoeft geen betoog. Behalve grote klassieke muziekwerken worden er ook moderne uitge voerd. Verder staat er een inter nationaal congres op het pro gramma, met medewerking van vooraanstaande musicologen uit de gehele wereld: in de eerste plaats Oostenrijkers, maar ook de Japanner Toyama, de Italiaan Peragallo, de Fransman Jean Cocteau en de Nederlanders prof. Bernet Kempers, Jurres en Beek. De prachtige musea zijn in deze weken niet alleen gratis oor iedereen toegankelijk, maar men heeft ook de pronkkamers van de oude keizerlijke burcht geheel gerestaureerd en voor het publiek open gesteld. En zonder nu te willen beweren dat de Oostenrijkers monarchistisch ge zind zijn, kan men toch wel zeg gen dat het grootste gedeelte van het volk graag terugdenkt aan de glansrijke tijd van de keizers en met bewondering en eerbied de salons, appartemen ten en zalen betreedt, waar on der meer de hoogvereerde Franz Josef en de betoverend schone Elizabeth hebben gewoond. Men wordt bij de rondwandeling over weldigd door de pracht van gouden guir- landen, de roomwitte plafonds, het rode damast op de stoelen en de grote Vlaamse gobelins met mythologische voorstellingen. ADVERTENTIE CDo jongste VRIJMOED-igheden) om kort te gaan, ik trdp die deur in en ik tr&ppel die trap op - man, dwdra door de vlammen!" .JONGE - JONGE - JONGE ,Jkfrt haar brattdde als een fak kel! En je weet, wat een hoep haar ik h&d! Om kort te gaan, ik pik die kooi en zó dat ik hem op straat zwiep, zegt 'ie jonge - jonge - jonge!" Nee, ik zou nooit geen andere papegaai meer willen hebben I" Jota. VrQmoed Zonen - Schiedam DE JOWGE-JENEVER SPECIALISTEN sinds 1776 HAARLEM. 29 Mei 1952 ONDERTROUWD: 29 Mei. F. Pennarts en M. Zieren. GEHUWD: J. F. Slendebroek en M. C. O. Kimman; J. J. Engelse en M. L, Roskam; J. F. van der Meijden en E. H. Menting; E. N. Hartman en R. J. M. Hannenberg; J. J. Nieuwkerk en F. F. Breed; J. H. Radsma en B. J. A. van Vliet; P. J. Lestrade en T. Aarts; T. Keijzer en J. Staphorst; J. Nederkoorn en B. Cnossen; A. C. 't Hart en A. Rozen- daal. BEVALLEN van een zoon: 28 Mei, M. BontanVreeken. BEVALLEN van een dochter: 27 Mei, J. C. BuddePijnse van der Aa; 28 Mei. E. M. van Bunningen—Vermeulen; 29 Mei, H. Apeldoornde Vos; A. M. Piëtvan Leeuwen. OVERLEDEN: 28 Mei. G. van Broekhuizen Klaubou, 75 j., Kenaupark; S. van Alfen— van der Zee, 78 j.. Westerhoutpark; D. H. de Liefde, 72 j., All. Piersonstraat; N. Muis, 54 j,, van Zeggelenplein; C. Wolzak—Botjes, 93 j., Leidsevaart; Jac. Boeregeest, 64 j., Gast- huisvest. Het Keizerlijk Paleis in Wenen. De rooksalon van keizer Franz Josef, met een lamp van Venetiaans glas, Vlaamse gobelins en in de hoek een kachel van Boheemse inajolica. Maar opeens valt er een stilte onder de bezoekers als zij in de slaapkamer van de keizer komen, met het eenvoudige ijzeren bed, of als zij de kleine sajon van de kei zerin betreden, waarin zakelijke gymnas- tiekwerktuigen van glad eikenhout zijn aangebracht en waar onder een barokke deuromlijsting een paar gewone turnringen hangen. Meer dan vijftig jaar geleden had in deze pronkkamer de mooiste vrouw van Europa maar één zorg: het bewaren van haar slanke lijn! Aan deze barokke pracht, die de Oos tenrijker in het bloed zit, kan hij zijn hart ophalen. Hij vindt daarin niet alleen bevestigd dat zijn land eens een grote rol speelde in de wereldgeschiedenis, maar hij voelt zich door die aanblik ook gesterkt om met moed de toekomst tegemoet te gaan, ook al zal deze veel bescheidener dan voor heen moeten zijn. De gemeenteraad van Heemstede ver klaarde Donderdagmiddag in zijn maande lijkse vergadering sympathiek te staan tegenover het voorstel van B. en W. een bedrag van 400 beschikbaar te stellen, ten einde daaruit de kosten, voortvloeiende uit de werkzaamheid van de commissie voor de natuurbescherming in Zuid-Kennemer- land te kunnen bestrijden, doch alvorens het besluit genomen werd vroegen enkele raadsleden inlichtingen. Mr. dr. van Bruggen (C.H.) infor meerde of een commissie of instelling niet eerst moet tonen in staat te zijn wat te presteren, alvorens een subsidie wordt ver leend. Hij had sympathie voor het streven, doch was bang, dat andere commissies, die nuttig werk verrichten, met een aanvrage om subsidie komen, alvoerens de werk zaamheden te beginnen. De heer Verhoeven (K.V.P.) was het hiermee niet eens. Als een commissie zon der werk moet beginnen, dan kan zij niet veel uitrichten. Wethouder Disselkoen (Arbeid) antwoordde dat de commissie in feite reeds heeft laten zien, dat zij nuttig werk kan verrichten. Vorig jaar is in Haarlem een Natuurbeschermingsweek gehouden en door het succes werd besloten een commis sie te vormen, om verder te werken. Er is een crediet gevraagd van 400, doch het is niet zeker, dat het gehele bedrag besteed wordt. Voor iedere actie in Heemstede wordt een bedrag beschikbaar gesteld. Voorlopig is 165 nodig. Het voorstel werd hierna aanvaard. De raadsleden kregen gelegenheid op merkingen te maken over de mededelingen van de commissie van beheer van de schoolartsendienst voor Heemstede, Bloe- mendaal en Zandvoort naar aanleiding van de plannen een nieuwe schoolarts te be noemen. Besloten werd het schoolgeld voor uit gebreid lager onderwijs te verlagen; een crediet van 1000,werd verleend voor het beschikbaar stellen van ereprijzen voor de Flora 1953; tot lid van de commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der Woon- ruimtewet, werd in plaats van de heer E. Honderdos, die zijn lidmaatschap wenst te eindigen, gekozen de heer J. Schippers; aan de heer F. J. Back te Bloemendaal werd een perceel bouwterrein, groot 605 vierkante meter, gelegen aan de Noordzijde van de Sportparklaan voor de som van 6050,verkocht. Mr. Zeelenberg, die enige maanden ziek is geweest, werd door burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard gelukgewenst met zijn herstel. Het bouwen van een brug over de Schermerringvaart te Driehuizen is opgedra gen aan de fa. J. G. Nelis te Haarlem. Zaterdag 7 Juni hoopt de heer F. S. Noordhoff, oud-wethouder van Haarlem, zijn zeventigste verjaardag te vieren. De aanstaande jarige heeft nog zitting in ver scheidene besturen en heeft een werkzaam aandeel in activiteiten in het sociale leven. De heer Noordhoff heeft de H.B.S. in Sneek bezocht en was van 1901 tot 1915 werkzaam als ambtenaar bij -het gevange nis-, rijkstucht- en opvoedingswezen. In 1915 werd hij voorzitter-redacteur van de Centrale Nederlandse Ambtenaarsbond, welke functies hij tot 1930 vervulde. Ook was hij van 1925 tot 1930 secretaris van de Internationale Ambtenarenorganisatie. Van 1930 tot 1940 was de heer Noordhoff redac teur van de organen „De Strijd" en „De Vakbeweging" van het N.V.V. en hoofdbe stuurder op het werkgebied der sociale verzekeringswetten en volksgezondheid. Vervolgens was hij enige jaren inspecteur, later referendaris bij het Staatstoezicht op de ziekenfondsen. Ook is hij lid geweest van de Hoge Raad van Arbeid, lid van het college van toezicht op de Ziektewet, lid van de gemeenteraad van Baarn (1921 tot 1924). In Haarlem heeft de heer Noordhoff zit ting gehad en r nog zitting in verschei dene colleges. Toen hij zich te dezer stede vestigde, werd hij in 1935 gekozen tot lid van de gemeenteraad. Na de bevrijding werd de heer Noordhoff adviseur van de burgemeester en daarna wethouder van financiën en bedrijven. Na een onderbreking van twee jaar werd de aanstaande jarige in Februari 1949 opnieuw wethouder. Bij de verkiezingen in 1949 stelde hij zich niet meer candidaat als raadslid. Van zijn huidige functies noemen wij die van voorzitter van Humanitas, van de Haarlemse Woningstichting, van het Me disch Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme en bestuurslid van de af deling Haarlem van het Nederlands Ge nootschap tot Reclassering. Vorig jaar werden ter gelegenheid van de Natuurbeschermingsweek in Haarlem excursies onder deskundige leiding gehou den. De belangstelling hiervoor was bij zonder groot. De Commissie voor de Na tuurbescherming in Zuid-Kennemerland heeft daarom besloten in de maand Juni excursies te houden. Voor Zaterdag 7 Juni staan op het pro gramma bezoeken aan de Stadskweektuin aan de Kleverlaan, Thijsse's hof, Mollaan te Bloemendaal en de Amsterdamse Water leiding (Vogelenzangseweg). Deelnemers komen om halfdrie bijeen. De volgende dag bestaat er gelegenheid bezoeken te brengen aan Thijsse's hof (elf uur) en de Amsterdamse Waterleiding (halfdrie). De deelname aan de excursies in de Stadskweektuin en Thijsse's hof zijn gratis. Teneinde een goede verdeling in groepen te waarborgen is het gewenst dat de com missie tijdig weet hoeveel dames en heren aan de excursies wensen deel te nemen. Aanmeldingen moeten uiterlijk vijf dagen voor de excursies geschieden bij de secre taris, Ramplaan 101 of tussen zes en acht uur 's avonds telefonisch onder de num mers 16598 of 14589. Dit geldt niet voor Thijsse's hof. De Gereformeerde Evangelisatie Ver eniging in Santpoort houdt Zaterdagavond een openluchtbijeenkomst op het Broek- bergerplein. De spreker is ds. Tiemens uit IJmuiden. Een zangkoor verleent zijn medewerking. Geslaagd voor artsexamen Woensdagmiddag slaagde aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam de heer B. D. Bangma uit Santpoort voor zijn artsexamen. Van alle afschuwelijk benepen burger juffrouwen, die Herman Heijermans zo feilloos raak in zijn Falklandjes, romans cn toneelstukken wist af te beelden, is Eva Bonheur wellicht het meest met een bijna dodelijke objectiviteit waargenomen. Welk een verachting moet Heijermans hebben gekoesterd voor de bekrompen geest, die huisde op bovenkamertjes en achter hor ren, in gezelschap van een kanarie of een vette poes, om door middel van spionnetjes en kieren in de vloer te roddelen en te sto ken in het leven van anderen. En met welk een meesterschap is hij te werk gegaan om uit al deze kleine bestanddelen van loeren de achterdocht, inhalige zelfzucht en on redelijke spitsvondigheid een fel levende figuur op te bouwen, waar een volle zaal, bijna veertig jaar nadat zij gestalte kreeg, nog intens op reageert. En met de opvoe ring, welke de toneelvereniging „Samuel Falkland" Donderdagavond in de vrijwel uitverkochte Stadsschouwburg van dit „genoeglijke" spel gegeven heeft, werd nog eens de aandacht gevestigd op de bestaans rechten van het ambitieus beoefende ama teurtoneel, waardoor vooral de jongere ge neratie in de gelegenheid wordt gesteld zich te overtuigen van de grote betekenis voor het toneel van een auteur van Heijer mans' formaat. En speciaal wanneer het een voorstelling betreft als deze door Hein Kraneveld geregisseerde, die blijk gaf van een zorgvuldige voorbereiding en een mi nutieuze zorg aan décor, costuums en requi- sieten. Want er was bij dit belangrijke on derdeel letterlijk niets verwaarloosd om Jasper de vereiste entourage van boeken, instrumenten en opgezette dieren te ver schaffen en op zeldzaam gelukkige wijze was de moeilijkheid met de bovenverdie ping opgelost. Niets ontbrak daarbij, de schaduw op het lancaster-gordijn, de was die te drogen werd gehangen alles was geheel in stijl aan deze omgeving aangepast. In de opvoering was veel te waarderen. Mevrouw N. Umans vertolkte de rol van Eva Bonheur puntig en fel, waarbij zij vooral het accent plaatste op de humoristi sche zijde van dit kwaadaardige karakter. R. van Soelen was Jasper, een door Heijer mans met blijkbare voorliefde behandelde figuur, die door de vele wijze woorden een beetje in de litteratuur is blijven steken. Hij was sympathiek en goedaardig, zonder er evenwel geheel in te slagen alle vereiste warmte en diepte tot uitdrukking te bren gen. De opvatting, die J. van Leuven van Nanning Storm had, was uitstekend. Hij temperde de ploertigheid in deze rol, even als de arrogantie, zodat deze musicus met al zijn ondeugden, toch een levend mens bleef. Mevrouw T. Koningshoven was een sensitieve Miep, ontroerend in haar liefde en kloek in haar latere verachting voor haar berekende minnaar. Mevrouw A. Watzema speelde de moeder met een van begrip getuigende zekerheid. Hein Krane veld, die deze voorstelling met veel inzicht had geleid, liet zich ook nog even als een geestig getypeerd handelaartje zien. Het succes, dat zij met deze echte Heijer- mans-opvoering behaalden, was kolossaal en kwam „Samuel Falkland' ook in alle op zichten toe. J. v. D. ADVERTENTIE Effen en gestreepte Poloshirts vanaf1.55 Opknooppakjes met koord en fluit vanaf6.85 Jongensbroeken, zware jeans, grote zakken, khaki en bruin, 7 jaar 6-65 Windjacks, prima poplin, met ruitvoering, vanafƒ15.75 Blazers, in zuiver wol, stof en tricotƒ16.85 maten 70 tot 90 vanafJ. Ot Tiroler Jongens Broekjes in grijs, bruin, koren, met bijpassende Truitjes. Anaging 19 - Hsarlam - Tat 21411 De stichting „Kasteel van Valkenburg" heeft besloten de ruïne van Montfort bij Roermond .te kopen. Tot dit besluit is men kunnen komen dank zij de medewerking van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Rijksdienst voor Mo numentenzorg. Deze beslissing van de stich ting „Kasteel van Valkenburg" wordt ook voor het toerisme en vreemdelingenverkeer van belang geacht. c Maar het was met dat collecteren nog niet afgelopen. Op een avond trokken de inwo ners van Speelgoedstad op naar de schouwburgzaal. Daar kwam oom Tripje op het toneel en vertelde, wat hij in Zwartjesland had geziende verwoeste huizen, de ruïnes op Palmeiland, het bouwlan-d, dat helemaal vernield was. Hij maakte de mensen duidelijk, dat er veel nodig was om die mensen te helpen. Toen vertoonde hij een prachtige film over het leven in Zwartjesland; men kreeg de Zwartjes te zien, zoals ze werkten en leefden; ook hoe de Zwartjes dansten en trommelden op feestdagen. „Maar nu is er geen feest!", zei oom Tripje. „De arme, vriendelijke Zwartjes staan voor een moeilijke tijd, en wij moeten hen helpen, om de gevolgen van de stormramp ongedaan te maken!" Ja, dat begrepen de stadgenoten. Oom Tripje had het hun duidelijk gemaakt. Ze klapten, toen hij uitgesproken was. En zo ging het door. Er kwam veel geld binnen; iedereen had iets te missen. Die arme Zwartjes wou men graag helpen. „Gelukkig", zei oom Tripje. „Het gaat goed.... onze vrienden in Zwartjesland zullen geholpen kunnen worden!" De Pinksterdagen beloven voor de draf- en rensport in ons land de belangrijkste dagen van het seizoen te worden. In Gro ningen, Heerenveen, Duindigt en op de geheel gerestaureerde baan van Hilversum treden volbloeds en dravers aan om de strijd aan te binden voor de 25 duizend gulden aan prijzen en premies. Eerste Pinksterdag brengt Duindigt als belangrijkste nummer de Dianaprijs, een klassieke ren voor 3-jarige merries, een ren, welke een toetssteen zal zijn voor de a.s. Derby. Van 9 paarden, waarvoor de inschrijvingen zijn blijven staan, behoren twee entrainementen tot de grote kansheb bers, n.l. Stal-Frowein en entr. Riem. Eerst genoemde komt met Chiberta en La Ca- rioca. Chiberta klopte reeds de twee andere favorieten, n.l. Cleone en Sakina. Deze merries en vooral Sakina hadden toen niet de grootste vorm, zodat het duel nu wel uitermate scherp zal zijn. Als favoriet wordt beschouwd stal-Frowein en als ern stigste en zeer wel mogelijke mede-candi- daat de keuze v. d. Kraats uit Sakina en Cléone, met Manola als outsider. De amateursren brengt wederom de Bel gische stal Voss op het Duindigtse gras tapijt en ongetwijfeld zullen de beide ver tegenwoordigers Bébé Chou en Marauder de hoogste ogen gooien, gevolgd door Prince Albert en de nieuwe Franse import Mo- queuse. De Hippodrome-prijs brengt Noord wester onder vrij gunstige condities voor de starting-gate, zodat een overwinning van dit sterke paard in de lijn der verwach ting ligt. Sakina en Flying Gal kunnen de plaatsen bezetten. Als gevolg van dit zwaar bezette Pink ster-programma zijn de velden bij de dra vers niet zo groot. Gebrek aan spanning zal er echter niet zijn, daar de courses zon der uitzondering „open" zijn. In de Vin- cennes-prijs maakt de Franse klasse-merrie Yolante III haar Hollandse debuut, doch ondanks haar snelheid staat zij in dit num mer kansloos. Geersen heeft echter in Luxor en Kievit S nog twee grote troeven en deze twee azen zullen voldoende zijn om Kalida en My Darling na hun recente over winningen weer eens met een nederlaag naar huis te zenden. In de 2500 m lange Auteuil-prijs is het zeer moeilijk een keuze te maken, daar hierin een aantal kanspaarden hun debuut over deze lange afstand maken. Het meeste vertrouwen gaat uit naar Paulientje, die Omar Spencer en Prinses Zora, alsmede de mogelijke outsider O Marijke achter zich kan laten. Bij de 3-jarigen zal Queen Bess de mees te ondersteuning vinden, waarbij alleen Query Hanover en Querido I gevaarlijk zouden kunnen zijn. Van Quicksilver S lopen goede geruchten. Bij de amateurs vinden de oude getrou wen elkaar weer. Sinds hun laatste ont moeting hebben er nog al wat afstands veranderingen plaats gehad, waardoor Oiseau nu met een beste kans staat, gevolgd door Moquette de la Maire B en Kondor. De vorm van M&ianne A is sterk vooruit gaande en hiermede mag degene, die graag een outsider speelt, wel rekening houden. Een vrij groot veld van middelmatige paarden heeft men in de Longchamp-prijs. De kanspaarden schuilen vrijwel alle in de achterhoede en daarvan wordt Our Dream de beste geacht, waartegen Patijn S en Peter Pech wel het onderspit moeten del ven. Als verdere kanspaarden worden ge noemd Olga S en Olga Axworthy. De dames-basketballteams en het Haar lems jeugdteam, die tijdens de Sportweek wedstrijden zullen spelen, zijn als volgt sa mengesteld: Dames 1: T. Bok (aanv.) S.C. Haarlem; J. Huigen, C. Kors, T. Voorting (HOC); T. Jore (Oosterkwartier); L. Heeres (HHC). Dames 2: R. de Haas (aanv.), T. Andrea (HHC), C. v. d. Hulst (HGA), W. Sterk (SC Haarlem), F. v. Veen (Schoten) en M. Schrama (Antilopen). Haarlems Jeugdteam: O. Olsen (HGA), W. Schmitz (IHJ), B. Uljee, J. de Reus Jr. (SC Haarlem), F. Hooijveld, F. v. d. Waals (Oos terkwartier), W. de Bie en K. Dingshof (An tilopen). In het VARA-programma van Zaterdag. middag is een radio-debat opgenomen tus sen ir. A. Vos, tweede voorzitter van de Partij van de Arbeid en mr. H. F. van Leeu wen (WD) directeur van de Twentse Bank, over het onderwerp „Geleide of vrije economie". Het opleidingsschip van de West-Duitse koopvaardij, de viermastbark „Pamir", dat van Brazilië op weg is naar Duitsland, ver scheen vanochtend voor de Nieuwe Water- weg. Velen waren uitgelopen om dit schip, dat volle zeilen voerde, te zien. De „Pamir" is doorgevaren naar Rotterdam. Voor de opstelwedstrijd over het onder werp „Wat verwacht je van een verenigd Europa", uitgeschreven door de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, kunnen jongelui van 14 tot 24 jaar nog tot 1 Juli opstellen in zenden aan de N.J.G., Henri Polaklaan 14, Amsterdam. Een 22-jarige Amsterdammer is op heterdaad betrapt, toen hij op het R.K. kerk hof te Oudorp zinken platen wilde wegne men. De man, die per motor trachtte te ont komen werd door de koster aan de politie overgeleverd. Bij onderzoek bleek, dat hij zich in het Gooi, in Broek in Waterland en in Koedijk, Limmen en Egmond aan eenzelf de misdrijf had schuldig gemaakt. Hij roofde ook metalen gedenkplaten en vazen van de graven. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft een 31-jarige chauffeur uit Gemert wegens moord op zijn pasgeboren kind veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. Er was zes jaar tegen hem geëist. De 62 huuradviescommissies in ons land hebben in 1951 tezamen 2780 zittingen gehouden. Er werden 41.857 gevallen (voor het overgrote deel aanvragen om vaststel ling van de huurprijs) bij haar aanhangig gemaakt. Hiervan zijn er in hetzelfde jaar 34.198 afgedaan. De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, zal hedenavond over Hilversum I om 7 uur een toelichting geven, op de beslissing van de regering in zake de compensatie voor de premie ingevolge de Werkloosheidswet, welke wet op 1 Juli in werking treedt. HAARLEM EN OMGEVING Het Hoogovenkorps, dat op Hemelvaarts dag het hoogste aantal punten behaalde op het concours te Bloemendaal, welk concours op Tweede Pinksterdag wordt voortgezet, geeft Zaterdagavond op het landgoed Wild hoef te Bloemendaal een concert. De chef secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel Jac. Smael, zal een bezoek brengen aan Haarlem en in de Legerzaal, Schggchelstraat 26, op de Eerste Pinksteradg 's morgens 10 uur en 's avonds 8 uur, samenkomsten leiden. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dir. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft het voorzitterschap aan vaard van het erecomité voor de tentoonstel lingen en feesten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het comité Marktstad- Purmerend in September, De in Haarlem en omstreken bij alle wa tersportliefhebbers bekende jachtvereniging „Watervrienden" gaat saterdag en Zondag aanstaande het vijftienjarig bestaan met de nodige luister vieren. In samenwerking met de jachthaven „De Rietpol", die even eens vijftien jaar bestaat, wordt Zaterdag een grote stertocht gehouden naar de jacht haven in Spaarndam. Iedere deelnemer aan deze tocht zal een herinneringsplaquette krijgen. Na afloop recipieert het bestuur van zes tot zeven uur. Het Spaarndamse Fanfarecorps „Crescen do" speelt daarna voor de feestvierders. Na afloop daarvan wordt het kampvuur ontsto ken en volgt een programma met voordrach ten, zang en sketches. Ook de Zondag heb ben de jubileumvierders het druk. Na de ge zamenlijke maaltijd in de loods op de Riet pol, volgt om twee uur 's middags het admi- raalzeilen en 's avonds om acht uur is er een cabaretavond, eveneens in de loods, waar aan het cabaret „Mascotte" meewerkt. Deze avond wordt besloten met een bal waarvoor de muziek zal worden verzorgd door leden van de J.V.W. De juiste datum van oprichting van de jachtvereniging was 27 Juli 1937, toen acht leden wilden proberen een vereniging tot bloei te brengen waar gemoedelijkheid en vriendschap zouden heersen. En dat lukte wonderwel. Want de vereniging groeide in korte tijd uit. Vooral toen de „Watervrien den"na in 1941 van de jachthaven Wet- terwill naar De Rietpol in Spaarndam ver huisd te zijn ook een tennisafdeling stichtte, excursies organiseerde en een mu ziek- en toneelclubje vormde. door Andrew Mackenzie yertaald uit het Engels 54) Bij de ingang van Harwell werd de hoofdinspecteur aangehouden ter contröle van zijn legitimatie-papieren. Ten slotte werd hij door een lid van de bewakings dienst naar het laboratorium begeleid, waar de professor druk aan het werk was. De geleerde, die een witte jas droeg, staarde door zijn dikke brilleglazen naar een blad papier, dat volgekrabbeld was met cijfers. Naast hem stonden een micros coop en een rekje met tientallen reageer buisjes. Uit een verre hoek van het labo ratorium kwam het gezoem van enige ma chines. Enkele assistenten van de professor ston den om hem heen. Ja?, zei de professor kortaf, zonder van zijn werk op te kijken. Kan ik u even alléén spreken?, vroeg Brannigan met stemverheffing. Professor Porter stond op en haalde zijn vingers door zijn haardos, die volkomen in de war zat. Heb ik *1 «ons eerder ontmoet? Vaak zelfs. Monte Carlo, Torquay... O ja, natuurlijk, u bent die detective van Scotland Yard. U laat mij zó goed be waken, dat ik bij wijze van spreken geen hand kan uitsteken of ik raak een van uw mensen aan. Zodra u die schurk te pakken hebt gekregen, zal ik me opgelucht gevoelen. Ik moet nu echter verder gaan met mijn werk, mijnheer Brannigan. Dat was toch uw naam? U heeft het goed onthouden! Tot wederziens dan. U zult uw werk hier in de steek moe ten laten, ging Brannigan onverstoorbaar verder. U bent op het ogenblik zelfs hiér niet meer veilig! Het is het beste, als u nu direct een paar dagen met mij mee gaat. Professor Porter keek hoogst verbaasd. U bent gek! Niemand kan mij hier lastig vallen. En ik kan mijn proefnemin gen niet zo maar laten voor wat zij zijn! De hele staf hangt van mij af. Ik moet mijn boeken kunnen raadplegen, mijn ta bellen. Ik moet de rapporten van mijn assistenten lezen Toen de geleerde ten slotte zweeg, zei Brannigan kortaf: Ik blijf op mijn standpunt staan. Wan neer kunt u klaar zijn om te vertrekken? Professor Porter werd woedend. Hij smeekte, dreigde, beklaagde zich en stortte een vloed van woorden over Brannigan uit. Een half uur later zat hij echter naast Brannigan in de politiewagen. Voordat hij Harwell verlaten had, had hij nog uitvoerige instructies gegeven aan de staf, die volkomen in de war was door het plotselinge vertrek van de grote ge leerde. Tijdens de rit zei de professor geen woord. In Londen reed de wagen weer geruime tijd kriskras rond, voordat ten slotte ge stopt werd op Grosvenor Square Painter, de butler, wees de professor zijn kamer. Hoe verstrooid de geleerde ook mocht zijn, hij keek met enig ontzag naar de kunstschatten, die in het huis verza meld waren. De geestelijke en Thomas Barnes zaten in de bibliotheek te lezen, toen Brannigan binnenkwam. Beiden waren kennelijk ver heugd de hoofdinspecteur te zien. Wilt u ons nu misschien vertellen, waarom we feitelijk hier zijn?, vroeg de geestelijke. Alles op zijn tijd, heren. Professor Porter zal hier wel over enkele minuten zijn. En zelfs dan is ons gezelschap feite lijk nog niet voltallig. Brannigan liep de gang in, waar een in specteur op hem stond te wachten. Die jongeman wilde niet meekomen, sir, begon de inspecteur. Hij zag er ove rigens nogal eigenaardig uit, je zou zeggen verwijfd! Hij droeg een bizonder kleurige kamerjas en rookte lange Turkse sigaret ten. Hij zei dat hij geen geloof hechtte aan „die verhaaltjes" van de politie. Cavendish is een dwaas, mompelde Brannigan. Ik heb gedaan wat ik kon. Als hem iets overkomt, hóef ik mezelf niets te verwijten. Hij slenterde naar de hal, waar een rechercheur in burger stond. Zodra Bran nigan het gezicht van de man gezien had, wist hij dat er iets vervelends was gebeurd. En? De vogel is gevlogen, sir, antwoord de de rechercheur. Vanmorgen ging hij naar Harrod's. Hij slipte nog juist een lift binnen voordat de deuren dicht gingen. Ik ging hem achterna met de volgende lift. Het meisje zei, dat hij op de derde verdie ping was uitgestapt. Ik keek zorgvuldig rond en collega Mercer, die met mij was meegegaan, trachtte de uitgangen in het oog te houden, maar er zijn er daar zoveel, dat het eigenlijk onbegonnen werk was. We gingen ten slotte onverrichter zake terug naar het Savoy Hötel. Gisteravond had hij zijn rekening al betaald en toen meteen opdracht gegeven, dat niemand mocht vertellen, dat hij zou vertrekken. Zijn bagage moest naar Victoria Station gestuurd worden. Brannigan vloekte binnensmonds. Al dagen lang hadden zijn mannen Hector Blair gevolgd. De hoofdinspecteur was er nog nooit achter gekomen, welke rol Blair precies speelde. Nu zou dit voor hem mis schien altijd wel verborgen blijven. Brannigan liep terug naar de bibliotheek. Professor Porter had zich inmiddels bij de anderen gevoegd. Alle drie bleken weinig op hun gemak te zijn. Zullen we iets drinken?, stelde Bran nigan opgewekt voor alhoewel hij zich allesbehalve in zijn nopjes voelde. Lord Mountbanner zal het op prijs stellen, als we het ons hier zo aangenaam mogelijk maken. We moeten maar proberen de da gen door te komen zo goed en kwaad als 't gaat, alhoewel niemand de deur uit mag en ook niemand op bezoek mag komen. Wat zal het overigens zijn? De geestelijke, die geheelonthouder was, nam een glas sinaasappelsap en Thomas Barnes keek plotseling opgewekter, toen Painter whiskey en spuitwater bracht. De geleerde, die eerst zei liever niets te drin ken, nam ten slotte maar een gin met citroen. U zei iets over geen bezoek, waagde de millionnair te zeggen, de transpiratie van zijn hoofd vegend. Het was binnen en buiten dan ook behoorlijk warm! Voor dringende gevallen kunnen hier natuurlijk wel politiemannen komen, ant woordde Brannigan. Niemand anders mag echter binnenkomen. Het personeel heeft order gekregen onder geen beding het huis te verlaten. Alle telefoongesprek ken zullen door een agent worden beant woordHé, blijf staan! Thomas Barnes, die enige stappen in de richting van de ramen, welke uitzicht ga ven op Grosvenor Square, had gedaan, bleef verrast stilstaan. Het spijt me, dat ik zo kortaf was, maar niemand mag ons hier zien. Alleen Lord Mountbanner en de politie weten dat we hier zijn. Enigszins verveeld liep Barnes weer naar zijn stoel terug. Painter kwam binnen. De lunch is geserveerd. De kok van Lord Mountbanner had zich zelf overtroffen. Op tafel verscheen een robust stuk vlees zoals een Franse kok het slechts weet toe te bereiden. Brannigan trad op als gastheer. Profes sor Porter liet tijdens het gesprek duide lijk merken, hoeveel hij wel van een goed glas Beaujolais hield. Énkele ogenblikken later verscheen de butler dus met een fles, welks inhoud volkomen met de smaak van de geleerde overeenstemde. Toen de koffie en cognac in de biblio theek werden gebruikt, was de stemming verbeterd. Painter zorgde nog voor siga ren en trok zich toen terug. U zult zich natuurlijk wel afvragen, waarom u naar hier werd gebracht, hoe wel u tóch goed bewaakt werd, zei Bran nigan, toen allen zich gemakkelijk geïn stalleerd hadden. Simpkins heeft een dreigend klinkende waarschuwing laten horen! De hoofdinspecteur vertelde uitvoerig over het telefoongesprek. Misschien was het een of andere be drieger, zei Barnes hoopvol. Nee, dat kan niet. Ik herkende zijn stem maar al te goed! Het was wérkelijk Simpkins zélf die opbelde. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6