Actie tegen krijgsgevangenen op Koje in ernst begonnen IggS „Hazardspelers" op heterdaad betrapt Behandel wol als een troetelkind Middenstandsbonden willen compensatie De premie voor de werkloosheidswet Tweede Kamerlid Hooij stelt vragen IS In Velsense verloflokaliteit Santpoort Haarlemmermeer Ook zijden stoffen vereisen grote zorg Bennebroek Bloemendaal Heemstede Lisse Zandvoort Hillegom Haarlemmermeer VRIJDAG 3 0 MEI 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 \Verkloosheidsverzekering Dienstplicht in Europa Ook voor Pinksteren geldt met een goed g I a S in huis bent li goedkoop uit In Ieder stadskwartier een winkel Duizenden gymnasten trekken met Pinksteren naar het Bondsfeest Jaarverslag Amsterdam Rubber Londen gist naar reden van Zaroebins vertrek „Waterman" naar Canada zonder Javaanse bedienden Commando-wisseling Atlantisch leger Tragisch einde van „V eiligheidsdagen" „Levende aardrijkskunde" Wetenschappelijke vinding staat ons ten dienste Geen loslopende honden op straat Voetbal voor ouden van dagen Het Gestelse Straatje Staatkundig Gereformeerde Partij Om de schaaktitel Weer en vangst blijven slecht Bloemschikcursus TOKIO, (Reuter). Op het eiland Koje zyn Donderdag Britse manschappen niet gevelde bajonetten en onder dekking van Amerikanen, die traangas verspreid den, het verzetscentrum van het krijgsge vangenenkamp op Koje binnengedrongen, waar men eigen gemaakte messen, gehei me inlichtingen en kaarten aantrof. De gevangenen dansten, zongen en schreeuw den, toen de Egelsen hun centrum begon nen te verwoesten, doch moesten telkens terugtrekken voor het blanke staal en het traangas. By het invallen der duisternis trokken de Britten en Amerikanen zich terug na het hoofdgebouw geheel vernie tigd te hebben. Toen de Amerikaanse groep na de actie bezig was in een wachttoren een machine geweer schoon te maken, ging het onver wachts af. Eén krijgsgevangene werd door dit ongeval gedood, een ander gewond. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse bewa kers hebben vanochtend vier Noordelijke gevangenen doodgeschoten en drie ge wond, toen zij werden aangevallen door een werkploeg waarop zij toezicht hielden. Het hoofdkwartier van het achtste ge allieerde leger heeft medegedeeld, dat krijgsgevangenen van een kamp te Jonts- jon, in Zuid-West-Korea, Donderdag te ongeveer middernacht de bewakingstroe pen aanvielen. Er ontstond een gevecht, waarbij drie gevangenen werden gedood en dertien gewond, waarvan één ernstig. De Noordelijke delegatieleider, generaal Nam II, heeft heden een nieuw protest in gediend. Hij beschuldigt de UNO er van de afgelopen nacht krijgsgevangenen gedood en gewond te hebben en eiste, dat de ge allieerden onmiddellijk een eind maken aan deze wreedheden. Staat van beleg De 77-jarige Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee heeft gisteravond ver klaard, te menen, dat, nu de staat van be leg in Zuid-Korea is afgekondigd, nieuwe arrestaties onder leden van de Zuid- Koreaanse nationale vergadering zullen worden verricht. De berichten, volgens welke hij een militaire staatsgreep zou willen uitvoeren, om zichzelf met dictato riale macht in Zuid-Korea te belasten, be- De Nederlandse Katholieke Midden standsbond zal een ernstig beroep doen op de regering om alsnog middelen te bera men, waardoor het bedrijfsleven een vol ledige compensatie zal verkrijgen voor de komende loonsverhoging. Dat werd gister avond besloten tijdens een spoedvergade ring die de bond met de vertegenwoordi gers van de aangesloten ondernemingsvak bonden had belegd, naar aanleiding van de door de regering uitgevaardigde beschik king inzake de premiebetaling van de werkloosheidsverzekering. De Commissie van Overleg van de mid denstandsbonden, waarin samenwerken de Christelijke Middenstandsbond, de Ko ninklijke Middenstandsbond en de Katho lieke Middenstandsbond, heeft naar aan leiding van deze beschikking reeds een brief gezonden, waarin dit beroep op de re gering wordt gedaan. De middenstandsbon den wijzen er op dat het middenstandsbe drijfsleven in de huidige omstandigheden, mede tengevolge van het gevoerde prijs- en fiscale beleid, in ernstige moeilijkheden verkeert. Dit is aangetoond in de onlangs aan minister Albregts aangeboden liquidi teitsrapporten van ambacht en détailhan- del. Dit is ook meerdere keren door de re gering erkend en met name nog onlangs door minister Lieftinck in de Eerste Ka mer, toen hij er op wees dat het klein- en middengroot bedrijf onevenredig zwaar zijn belast. Door de invoering van de wachtgeld- en werkloosheidswet wordt volgens de brief een nieuwe zware last op het midden standsbedrijfsleven gelegd. De structuur van het klein- en midden groot bedrijf brengt mede, dat deze lasten vrijwel on mogelijk kunnen worden doorberekend. De middenstandsbonden achten het onbegrij pelijk dat de ondernemers nu ook nog een belangrijk deel van het werknemersaandeel in de premie moeten betalen. De loonsver hoging van de werknemers is gerechtvaar digd in verband met het huidige consump- tiepeil, maar de onvoldoende kostencom- pensatie voor de ondernemers aldus de brief, betekent voor het middenstandsbe drijfsleven in feite het aantasten van het ondernemersinkomen. Dit geldt a fortiori voor de bedrijfstakken, waarvoor een pre mie is vastgesteld, die het gemiddelde te boven gaat. Het Tweede Kamerlid de heer Th. S. J. Hooij (K.V.P.) heeft aan de regering de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de regering overeenkom stig het advies van de Stichting van de Arbeid zich op het standpunt stelt dat de werknemerspremie voor de Werkloosheids wet door een loonsverhoging moet worden gecompenseerd en dat, in tegenstelling tot het advies van de Stichting van de Arbeid, aan de daaruit voortvloeiende hogere be drijfslasten slechts ten dele wordt tege moetgekomen door een verlaging van de Vereveningsheffing van x/2% en een ver laging van de kinderbijslagpremie van Waarop grondt de regering haar standpunt, dat deze nieuwe last door het gehele bedrijfsleven kan worden gedragen, waarbij met name moet worden gedacht aan de bedrijfstakken wier concurrentie positie op de wereldmarkt hierdoor nadelig wordt beïnvloed met de terugslag daarvan voor de werkgelegenheid, aan bedrijfs takken, die meer dan de gemiddelde premie moeten opbrengen, en aan het midden stands-bedrijfsleven, dat boven de moei lijkheden van de feitelijke doorberekening van het ondernemersdeel der premie, een nieuwe last krijgt opgelegd? Is de regering bereid, zo vraagt de heer Hooij tenslotte, zich alsnog te beperken tot een 'tijdelijke regeling, waarbij de lasten voor het bedrijfsleven, voortvloeiende uit de loonsverhoging thans volledig worden gecompenseerd en aan het na de verkie zingen optredend kabinet wordt overge laten een definitieve regeling te bevorde ren? schreef hij als „arglistige propaganda". Syngman Rhee ontkende eveneens de juistheid van een bericht, inhoudend dat de commissie van de UNO voor Korea er bij hem op aan zou hebben gedrongen de staat van beleg op te heffen en de gearresteer de negen afgevaardigden vrij te laten. Hij zeide dat nog geen gedetailleerde beschul digingen jegens de arrestanten waren uit gebracht, hieraan toevoegend dat evenwel spoedig onthullingen konden worden ver wacht, waaruit het bestaan van éen com munistische samenzwering zou blijken. Weer arrestaties Vanmorgen zijn opnieuw twee leden van de Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering gearresteerd, waardoor het totaal aantal gearresteerden sedert Rhee de staat van beleg afkondigde, is gestegen tot twaalf. Het hoofd van de militaire politie heeft Vrijdag de voorzitter van de Nationale Vergadering meegedeeld, dat nog „vele arrestaties" zullen volgen. De voorzitter heeft hedenmorgen in de vergadering ver klaard, dat hij een „zwarte lijst" had ge zien, die de président aan de militaire po litie heeft overhandigd, en die de namen van vele afgevaardigden bevat. (Van onze correspondent in Brussel) De militaire experts van de Europese defensiegemeenschap en de N.A.V.O. zijn reeds begonnen met een technische studie over de duur van de militaire dienstplicht in het Europese leger. Artikel 71 van het verdrag voorziet in derdaad, dat er een gelijke dienstplicht zal zijn voor de vijf landen. Voor het Groot hertogdom Luxemburg wordt een uitzon dering gemaakt. Dit land zal de minimum dienstplicht van 18 maanden instellen, welk minimum eveneens in het verdrag is vastgelegd. Belgische politieke kringen zijn tevre den met deze oplossing, daar gevreesd werd, dat België in Europa alleen zou blij ven met een lange dienstplicht van 24 maanden. In de periode tussen ondertekening en ratificatie van het verdrag zal overwogen worden hoelang de. soldaten van het Euro pese leger onder de wapens zullen dienen te blijven. De uiteindelijke beslissing hierover zal door de raad der ministers met eenparig heid van stemmen dienen genomen te worden. Waarschijnlijk zal een compromis tot stand komen tussen de Franse 18 maanden en de Belgische twee jaar. ADVERTENTIE Een goed glas voor Uw goede geld garandeert Overal in Nederland maken duizenden gymnasten zich thans op om Zaterdag en beide Pinksterdagen in Den Haag deel te nemen aan de vier-jaarlijkse Bondsfeesten van het K.N.G.V. Werden de drie voorgaande Bondsuitvoe- ringen in Arnhem gehouden op de Sons- beekweide, in Den Haag concentreren de verschillende demonstraties en wedstrijden zich in hoofdzaak in en rondom de Hout- rusthallen. De organisatie is in handen van de Turnkring Den Haag en Omstreken, die reeds anderhalf jaar geleden vele commis sies samenstelde, om het feest voor te be reiden. De Bondsfeesten omvatten voor de gym nasten behalve enige optochten en massale demonstraties ook zeer vele wedstrijden als driekampen en verenigingswedstrijden in een bepaalde vorm van gymnastiek, terwijl ook enige grote evenementen zijn ingelast. Zo vindt op Zaterdagavond een ere- avond plaats, waaraan deelnemen dames- groepen uit Esbjerg en Odense (Denemar ken), uit Antwerpen; heren uit Forestoise (België); de kampioensploeg heren vrije oefeningen van Olympia Nieuwenhagen; dames van de vereniging Aspasia uit Rot terdam; heren van de Rotterdamse Turn bond en van de Kring Den Haag met oefe ningen op de lange mat en met tafelsprin- gen; het Nederlandse Dameskeurcorps met ringzwaaien, de Olympische damesploeg met evenwichtsbalk. De gezamenlijke Zwit serse gymnasten zullen voorts vrije oefe ningen en klassikaal brug demonstreren. Zondagavond vindt de .interland-wed strijd heren Nederland-Saarland plaats, aan welke wedstrijd ook de Haarlemmer G. Wiethaar zal deelnemen. Het is de eerste keer, dat Nederland tegen deze buitenlandse turners uitkomt, zodat over het eindresul taat thans weinig te zeggen valt. Wel moet op een sterke tegenstand gerekend worden. De Zaterdag wordt geheel in beslag ge nomen door jeugdwedstrijden, daarna is er een optocht en verder zijn er nog enige massale demonstraties. De Zondag en de Maandag is geheel be stemd voor de volwassenen met op Maan dagmiddag een grootse optocht van alle deelnemende verenigingen. De Kennemer Turnkring" is behoorlijk vertegenwoordigd met Bato en Concordia uit Haarlem, O.S.S. uit Zandvoort, de Bloe- mendaalse G.V., de Turnvereniging Sant poort, de vereniging Turnlust uit Beverwijk en de Turnvereniging IJmuiden. In haar verslag over 1951 schrijft de di rectie van de N.V. Rubber Cultuur Maat schappij „Amsterdam", dat de ernstige ar- beidsmoeilijkheden de eerste helft van 1951 vrijwel volledig beheerst hebben. Door ingrijpen van de regering zijn sinds dien belangrijke verbeteringen ingetreden. Ook in de Indonesische havens treden geen stagnaties van betekenis meer op. De werkprestaties zijn, gestimuleerd door ge wijzigde loonsystemen, beter geworden. Behalve de onderneming Serangdjaja bevonden zich alle overige ondernemingen ter Sumatra's Oostkust in exploitatie. Er wordt naar gestreefd om in 1952 en 1953 de rubberfabrieken geheel aan te pas sen aan de producties der ondernemingen. Voor onderhoud en vernieuwing der palm olie-installaties zullen nog belangrijke in teringen nodig zijn. Over de toestanden in Oost-Java meldt het verslag, dat -deze beter waren dan in 1950. In de voorlopig herstelde theefabriek werd het product van circa 200 ha be werkt. De directie heeft: in tropische gebieden buiten Indonesië onderzoekingen verricht naar de mogelijkheid van vestiging aldaar van cultuurondernemmgen. De belangstel ling onder Nederlandse werknemers voor een betrekkin? in Indonesië was, in tegen stelling tot 1950, behoorlijk. De grote prijsdaling voor rubber begint merkbaar te worden in een belangrijke achteruitgang van de productie, speciaal van bevolkingsrubber in Malakka en Indo nesië. Ook de palmolie en pitten gaven da lende noteringen te zien. In 1951 werden totaal 7.885.00 kg palmpitten geproduceerd. De totale opbrengst van de geoogste pro ducten heeft bedragen f 53.653.000 tegen f 37.381.000 in 1950. Het netto overschot der exploitatie beloont f 3.832.544 tegen f 4.394.610 in 1950. Er wordt een onver anderd dividend van 9 voorgesteld. Tot kantonrechter te Utrecht is be noemd mr. J. van Konijnenburg, thans kan tonrechter te Oud-Beijerland. (Van onze correspondent in Londen) Een van de theorieën over de terugroe ping van de Russische ambassadeur Zaroe- bin uit Londen, die hier sinds Januari 1947 deze post bekleedde, is, dat zijn vertrek het begin zou betekenen van een nieuwe zenu wenoorlog tegen het Westen. Deze con clusie trekt men vooral wegens het feit, dat ook de Russische ambassadeur in Washing ton voor een „lange vacantie" naar Moskou gaat. De nieuwe zenuwenoorlog zou speciaal gericht zijn tegen de conventie van Bonn en ten doel hebben de West-Duitsers te doen aarzelen. Deze actie zou bestemd zijn voor de periode, voorafgaande aan de rati ficatie der verdragen, die niet voor de herft zal geschieden. De beide ambassa deurs zouden het Kremlin ter plaatse over de te volgen gedragslijn moeten adviseren. In officiële kringen is men geneigd Za- roebin's vertrek echter niet als iets bijzon ders te beschouwen. Van 1944 tot 1946 was Zaroebin ambas sadeur in Canada.In Londen weet men wei nig van Zaroebin, behalve dat hij grote be langstelling voor voetbal heeft. Zaroebin, die éen athletische gestalte heeft, is zei 1" oud-voetballer. Ook is hij nog steeds een verwoed hengelaar. Zij eisen een gratificatie Het s.s. „Waterman" is gistermiddag met 800 emigranten maar zonder Javaanse be dienden aan boord naar Halifax in Canada vertrokken. De bedienden, een kleine hon derd, hebben het schip verlaten omdat zij ontevreden zijn over het feit. dat hun nog geen gratificatie ter gelegenheid van het einde van de Mohammedaanse vasten is toegekend. Over deze gratificatie, zo vernam het A.N.P. van de zijde der Koninklijke Rot terdamse Lloyd, zijn in Indonesië al ge ruime tijd besprekingen aan de gang. Men tracht te komen tot een gezamenlijke re geling over het gehele Nederlandse be drijfsleven daar te lande. De Mohammedaanse vasten eindigt op 24 Juni en de „Waterman", die via New York naar ons land zal terug keren, zal vermoedelijk niet voor die datum terug zijn. Dit is voor het Javaanse personeel mede aanleiding geweest, om reeds vóór het vertrek een gratificatie te eisen. De Lloyd heeft gemeend deze eis niet te kun nen inwilligen. Vertegenwoordigers van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag hebben gistermiddag in Rotterdam besprekingen gevoerd met de Javaanse bedienden. Aan boord van de „Waterman" is een beroep gedaan op de jongere passagiers om zich beschikbaar te stellen voor corveediensten. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat door deze moeilijkheden ook het passagiersschip „Willem Ruys" Zaterdag zonder Javaanse bedienden naar Indonesië zal moeten ver trekken. Generaal Eisenhower heeft vandaag in het hoofdkwartier van het Atlantisch pact te Parijs het opperbevel van de Atlantische strijdkrachten in Europa overgedragen aan generaal Matthew B. Ridgway. Beide gene raals hielden een korte rede. Dinsdagavond, na het invallen van de duisternis, heeft de Velsense politie een Inval gedaan in een verloflokaliteit in Vel- sen en daar een achttal mannen op heter daad betrapt by hazardspel. Het bleken inwoners van IJmuiden, Be verwijk, Haarlem en Hoorn te zijn, die zich hiermee onledig hielden. Zij werden aan gehouden, evenals de* exploitant van de zaak. Na verhoor in het hoofdbureau van politie konden zij huiswaarts gaan. Ter gelegener tijd zullen zij zich te ver antwoorden hebben, want zij kwamen er niet zonder proces-verbaal af. Dodelijk ongeluk bij de Kooksovens De drie „Veiligheidsdagen", die gister ochtend bij de Hoogovens zo prettig begon nen, zijn in de middag plotseling tot een eind gekomen door een ernstig ongeval bij de kooksovens, waar een arbeider van een onderaannemer na een ongelukkige val overleed. De arbeider J. Sievers uit Zutphen, van de Rotterdamse firma „Bouw en Montage bedrijf", die bij de kooksovens werkzaam was, is om half drie door onbekende oor zaak van een 20 meter hoge stelling geval len. De 41-jarige S. overleed onmiddellijk. Hij was ongehuwd. De directie heeft vanmorgen wel haar rondgang door het bedrijf gemaakt, maar de demonstratie op Watervliet, die Zater dag zou plaatshebben en de feestelijke rondgang van de Hoogovenharmonie zijn, evenals de veiligheidsavond in het IJmui- dense Patronaatsgebouw, die op gister avond was vastgesteld, tot nader datum verschoven. In de circulaire wordt een diep leedwezen uitgesproken bij dit droevig ongeval en de directie meende in de geest der Hoogoven gemeenschap te handelen, door alle Uiterlijk vertoon af te gelasten. Over de toedracht van het ongeluk ver namen wij hedenmorgen nader, dat S. zich bij de loopgang over de kooksoven bevond, die gerepareerd moet worden. Er was een steiger naar toe gebouwd, die nog maar aan één kant van een leuning voorzien was. De man moet het evenwicht verloren hebben en is 20 meter in de diepte gestort, waarbij hij eerst een T-balk raakte en daarna op het bordes van een kookswagen viel. De leerlingetjes van de Santpoortse „Brederodeschool" hebben zevenhonderd „grote mensen" in het schaduwrijke open luchttheater van het Provinciaal Zieken huis een „aardrijkskundig prentenboek" voorgetoverd, dat de roep van deze school, waar nog al eens nieuwe initiatieven wor den ontplooid, heel veel goed heeft gedaan. Op tekst en onder regie van het perso neel der school hebben alle leerlingen tesamen laten zien, welk een schat aan folkloristische, toeristische en ook indus triële eigenschappen ons landje bezit:: met requisieten, die van de handenarbeidlessen afkomstig waren, is een bizonder aardig geheel ontstaan. De kinderen speelden vlot en ongedwongen en ze waren aardig rolvas- tig vooral de kleintjes kregen het pu bliek in één slag op hun hand. Er is dan ook gul geapplaudiseerd. De kaasdragers uit Alkmaar, de Volen- dammertjes, het vrouwtje van Stavoren en haar mysterie de carnavalsviering in Noord-Brabant en „Create Pier", die in Harlingen aan de wal stapte, nadat hij met list een aantal „Hollanders" om zeep had gebracht (dat zegt het verhaal, maar de kinderen deden het natuurlijk wat minder realistisch) en achtereenvolgens allerlei karakteristieke beelden van alle elf provin ciën: dit originele feest is een lust voor het oog geworden. In zijn slotwoord bracht de inspecteur van het L.O.. de heer S. P. Veldhuijzen, de welgemeende dank voor de alleraardigste middag en hij wees terloops op de nieuwe leer-opvattingen, die de „oude scholen" beginnen te doordrenken: het vak aard rijkskunde kon blijkens dit fleurige spel ook anders bijgebracht worden dan met „de kortste waterweg tussen Roodeschool en Loon op Zand." De heer J. Mulder dankte als schoolhoofd allen, die deze middag hebben doen slagen. T.B.C.-BESTRIJDING Een plaatselijke actie voor het T.B.C.- fonds Draagt elkanders lasten van het Chr. Nat. Vakverbond heeft te Nieuw-Vennep f 197.30 opgebracht. ADVERTENTIE Talloze wetenschappelijke wasproeven zijn genomen met wollen en zijden stoffen van de meest uiteenlopende kleuren en samen stelling. Onomstotelijk is daardoor bewezen, dat alleen een alkalivrij wasmiddel, dat bovendien vermengd is met „Kleur Actief", in staat is wol voor krimpen en vervilten te behoeden, glanzende zijde van een doffe aanslag te vrijwaren en de kleuren fris en gloednieuw te houden. Dit wasmiddel is het alkalivrije Castella Wolwas met „Kleur Actief", waarvan duizenden en nog eens duizenden vrouwen reeds enthousiaste ver- bruiksters zijn, omdat het prachtige resultaat hen telkenmale versteld doet staan en met dankbaarheid vervult. Bezorgde de „fijne" was de huisvrouwen niet iedere keer hoofd brekens? Was er niet altijd angst voor ver kleuren, krimpen of vervilten als de baby kleertjes, of mooie jumpertjes en zijden japonnen aan een wasbeurt, toe waren? De komst van het alkalivrije Castella Wolwas met „Kleur Actief" maakte in één slag een eind aan deze huisvrouwelijke zorgen en iedere vrouw heeft met blijdschap kunnen constateren, dat al deze tere kledingstukken nu viermaal zo lang mee gaan. Bovendien is Castella Wolwas ideaal voor speciale was- ies (gordijnen, etc.). Het alkalivrije Castella Wolwas met. „Kleur Actief" (rose pak) is voor een huisvrouw een even grote hulp op wasdag als de vlekken-verwijderende Castella voor de Gezinswas met „Actief Wit" (blauwe pak). De burgemeester van Bennebroek, mr. K. Baron van Hardenbroek, verzoekt ons het volgende te willen opnemen. Er wordt veel last ondervonden van los lopende honden. Daarom wordt de aan dacht gevestigd op het bepaalde van ar tikel 22 der politieverordening waarbij het aan eigenaars, houders of verzorgers van honden verboden is, die honden te laten loslopen op de openbare weg of op parti culiere gronden welke aan een ander toe behoren en bij een ander in gebruik zijn, tenzij met schriftelijke toestemming van de eigenaar of gebruikers dier gronden. Door de politie zal op handhaving streng worden toegezien. Ten bate van het Comité „Ouden van dagen" zullen Zaterdagavond op het B.S.M. terrein twee voetbalwedstrijden worden gespeeld. De eerste wedstrijd is een ont moeting tussen veteranen van Bennebroek en Hillinen (Hillegom). De tweede een wedstrijd tussen H.B.C. en Hillegom. Na afloop ran de wedstrijden komen spelers en publiek in „Oud Berg en Dal" voor een gezellige samenkomst bijeen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. Mica en C. v d. Plas. GEBOREN: Johanna Margaretha Maria, d. van W. Glas en W. M, Luiiben; Maria Cecilia, d. van A. Slot en H. Verhoeve. OVERLEDEN: W. Menzer, 67 j., v.; A. Wiegman, 64 j„ m.; W. Zwets, 47 j., vr. Onthulling van een gedenksteen Enige tyd geleden heeft de Bloemen- daalse gemeenteraad aan een nieuwge bouwde straat nabij de Donkere Laan de' naam „Gestelse Straatje" gegeven ter her innering aan de gijzelaarsgemeenschap in St. Michielsgestel, tijdens de oorlogsjaren. Aan een huis in het Gestelse Straatje wordt een gevelsteen aangebracht, die het gijzelaarschap symboliseert. Burgemeester ihr. mr. C. J. A. den Tex, zelf in bezet tingstijd jarenlang gijzelaar te Gestel en een der bewoners van „Het Straatje" op Blok IV heeft zijn vroegere medegevan genen uit die kleine groep uitgenodigd om op Zaterdag 28 Juni om 4 uur aanwezig te zijn; hij zal dan de gevelsteen onthullen. Het gemeentebestuur zal de ex-gijzelaars daarna ontvangen in het Openluchttheater. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G. v. d. Meulen en A. C. Buijs; F. F. W. Veenstra en A. M. Heems kerk; J. Boomsma en D. J. van Es. GETROUWD: A. Kruijt en M. Vetter; P. A. J. Baalbergen en J R. Nieuwenhuis: N. L. van Looij en J. E. Vink; D. J. Krijgsman en A. Woelders; P. J. van Iersel en W. G. Wal lenburg. GEBOREN: Machteld Henriëtte. d. van R. Kaars Sijpesteijn en C. W. Bouwman: Johan nes Antonius Petrus, z. van J, C. M. Bosman en J. A. M, Vasen; Elizabeth Grieta. d. van F. W. J. Laarhoven en E. G. de Gast; Maria Margaretha, d. van Ch. G. C. Godde en M. M. van Bakel. OVERLEDEN: Mej. A. Stockhausen. 57 j.; R. W. Hartman. 81 j.; P. van Odijk, 78 j.; G. Jordens, 61 j.; W. van Leeuwen, 65 j„ mej, M, J. Ebbers, 79 j.; J. A. Sleeman, 59 j.wed. G. G. LobregtHanegraaf, 65 j. wijst het op moderne slavernij. Alle ver antwoordelijkheid is zoek dank zij de po litiek van de huidige tijd. Vervolgens zette de spreker uiteen om welke redenen de Staatkundig Gereformeerde partij niet kan samengaan. De Staatkundig Gereformeer de partij vraagt van de overheid dat deze zich onderwerpt aan Gods wetten. In de Gereformeerde kleuterschool werd Donderdagavond een vergadering gehouden van de afdeling Lisse van de Staatkundig Gereformeerde partij, waarin de heer Kodde te Zoutelande sprak over „De be ginselen getoetst". Hij zeide, dat land en volk leven in een ontredderde toestand sedert de bevryding in 1945. De vele toen maals gehouden besprekingen om geza menlijk de wederopbouw tot stand te bren gen, heeft niet het resultaat gebracht dat gewenst was. het de De uitslagen van de derde ronde om persoonlijk schaakkampioenschap van bollenstreek waren: Hoofdklasse: Preenen—Turk 1—0; Verleur Smit 01; Koetmr. Snouck Henkemans 1—0; Geljaar—ir. Paardekooper 10 regl.; mr. Mulder—Verdonck uitgesteld. Eerste klasse: De ReusGrimbergen VsVa; HoofkesVan Dijk uitgesteld; KonertVan. der Zon, afgebroken; uffringa—.van der Berg 01, Tweede klasse: Smitvan Ruiten 0I; Goedemans—Veenstra 1—0; Hoogland—Beijk 01 regl. Derde klasse: Kokkelkorenvan der Berg 10; Van HaeringenKraakman 01; Lem mersBanken 1—0; PenningsHerckenrath 1—0. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Reginald Paul, z. van M. R. Mooi en P. Palmer; Rudy, z. van J. L. A. Baron en A. Rohder; Astrid Sybilla Maria, d. van .T. Molenaar en M. G van Deel. ONDERTROUWD: J. van der Werff en L. J. Koning. GEHUWD: J. T. Clavaux en C. C. Boon; W. F. Röfekamp en F, B. R. Lingner; F. C. Blankert en M. E. Möhlen; F. A. Zandvoort en C. Veerbeek. OVERLEDEN: J. Visser, oud 2° jaar. GEEN SPREEKUUR De burgemeester is verhinderd Zaterdag 31 Mei spreekuur te houden. Het volgend spreekuur is Zaterdag 7 Juni. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Andreas Jacobus Louis, z. van A. J. L. Willemse en G. Been; Klaas. z. van A. Claij en A. Burgerhout; Jacobus Johan nes Wilhelmus, z. van Th. J. van Lierop en M. M. van Leeuwen; Petronella Johanna Antonia, d. van J. Th. Klinkenberg en M. B. Duwtl. GEHUWD: M. Agterhof en J. E. M. Rut ten: L. W. J. van der Drift en M. C. C. van de Loo. OVERLEDEN: C. Ides, Wilhelminalaan 11, 78 j„ vrouw; F. H. Cozijn, vrouw, 38 j., Beth- lehemlaan 10. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Theodorus, z. van A. v. Tol en E. v. Heek; Hedrika Wilhelmina. d. van G. A. Arrachart en J. M. v. Loon; Linda Wanda Lijntje, d. van N. Been en E. W. Korczak; Femmigje, d. van A. Akse en G. Visser: Arina. d. van J. Rus en A. Steenwijk; Cornelis Hendrikus. z. van H. P. Lamboo en M. J. Trompert; Wiillem, z. van A. Blom en A. H. Bakker: Johannes, z. van A. F. Ver- heij en E. de Kwaasteniet; Alida, d. van J. v. Geemen en J. H. Hoogenboom; levenloos kind van J. Boelen en M. L. v. Eenennaam; levenloos kind van A. Otten en G. v. Zetten. ONDERTROUWD: Gerrit Hoogmoed en Cornelia Catharina Crosscurt; Geurt Weij en Jannetje Johanna Kolle; Cornelis Keus en Johanna Elizabeth Hobo: Johannes Gerar- dus Maria Schumacher en Johanna Maria Mesman: Wiilhelmus Alphonsus Snoeijs en Elisabeth Johanna de Water; Jan van Dijk en Hendrika Gijsbert van Elswijk; Gerben de Vries en Afke Chardon; Cornelis Krijten- berg en Jietske Meinema. GETROUWD: Willem Hofmijster en Elisa beth Gesina van Diemen; Johannes Eeuwe Muizelaar en Hendrika Adriana van Maas dam; Petrus de Graaf en Elisabeth Barbara Lamboo; Sikke Wiersma en Alida Adriana Oudejans; Daniël van Kempen en Maatje Maria Schalk: Johan Florus ten Veen en Maartje van Vuren: Dirk Jan Lingbeek en Cornelia Brouwer; Gerrit Hagoort en Petro nella Lingbeek. OVERLEDEN: Johannes Hubertus Dikke- boom, 83 j.. e. van M. Leeuwrik; Wilhelmina van Laar. 74 j., wed. van L. v. Gulik; Pieter Zwart. 68 j., e. van A. M. Miner. Haringnieuws uit Zee Nacht van 29 op 30 Mei KW 2 1 k.; KW 65 30 k,; KW 3 12 k.: KW 161 14 k.; KW 5 4 k.; KW 163 19 k.; KW 14 4 k.; KW 129 25 k.: KW 23 1 k.: KW 170 40 k.; KW 25 9 k.: KW 73 10 k.; KW 147 2 k.; KW 47 9 k.; KW 54 10 k.; KW 144 2 k. KW 86 2 k.; KW 67 5 k.; KW 20 9 k.; KW 29 12 k.; KW 32 5 k.; KW 15 8 k.; KW 42 5 k.; KW 43 7 k.: KW 50 6 k.: KW 173 5 k.: KW 130 10 k.; KW 151 7 k.; KW 167 7 k.; IJM 74 2 k.; IJM 75 9 k.; SCH 36 3 k.; SCH 107 4 k.; SCH 353 16 k. VANGSTBERICHT SCHEVENINGEN SCHEVENINGEN, 30 Mei. Visserijbericht hedenmorgen uit zee: SCH 46 1, SCH 64 7, SCH 66 170 mijl afgelegd, SCH 81 7, SCH 89 6, SCH 95 27, SCH 97 10, SCH 103 5, SCH 116 1, SCH 140 42, SCH 180 20, SCH 242 22, SCH 275 6, SCH 5 50, SCH 8 2, SCH 15 52, SCH 19 3, SCH 25 30, SCH 37 40, SCH 69 4, SCH 84 52, SCH 135 2, SCH Op maatschappelijk terrein heeft 13q 25 nog 30 netten, SCH 210 1, SCH 236 i t none oon cohunurnlim ra rf trnnvhn Ho De XH-17 met straalaandrijving, het grootste hejschroefvliegtuig ter wereld, dat vervaardigd is door de vliegtuigfabriek Howard Hughes voor de luchtstrijdkrachten van de Verenigde Statenis voor de eerste maal gefotografeerd. De XH-17 klaar voor de eerste proefvlucht. men thans een schijnwelvaart, waarby de bedrijven zuchten onder bepalingen en las ten. Ook ten opzichte van de arbeiders De bloemschikcursus van de afdeling Lisse van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is besloten met een wedstrijd voor de cursisten. Niet minder dan 63 cursisten namen aan de wedstrijd deel. Het was voor de heer Hoek uit Haar lem geen eenvoudige taak om uit deze prachtige collectie bloemstukken de prijzen toe te kennen. De eerste pry's verwierf Veldhuizen van Zanten. Tweede mevrouw Jac. Th. de Vroomen, derde mevrouw Ch. de Meulder, vierde mejuffrouw Simler, vyfde mejuffrouw Ko Segers, zesde me vrouw van Zeist v. d. Aardweg, zevende mevrouw Hageman v. d. Zijden, achtste mevrouw R. Segers, negende mejuffrouw P. Beelen, tiende mejuffrouw C. v. d. Salm en voorts won mevrouw Bijvoet-van Grie ken een troostprys en de dames Margo Segers en Jac. v. d. Vlucht een eervolle vermelding. 140 mijl afgelegd, SCH 248 2, SCH 249 3, SCH 250 50, SCH 297 5, SCH 310 35, SCH 312 52, SCH 399 50, SCH 3 8, SCH 6 nog 140 mijl, SCH 14 5, SCH 21 8, SCH 47 4, SCH 110 4, SCH 110 10, SCH 118 4, SCH 121 1, SCH 325 4, SCH 33 30, SCH 79 30, SCH 141 19, SCH 186 2, SCH 245 5, SCH 254 6, SCH 342 8, SCH 412 8, SCH 23 12, SCH 332 1. SCH 32 2, SCH 40 35, SCH 132 8. SCH 133 1, SCH 189 1, SCH 247 1. SCH 262 0 k, SCH 285 20, SCH 20 1, SCH 223 4, SCH 225 1, SCH 305 32, SCH 87 5, SCH 200 185 mijl afgelegd, SCH 159 32, SCH 229 28. SCH 263 23, SCH 105 40, SCH 339 20, SCH 365 24, SCH 39 21, SCH 264 14, SCH 4 4, SCH 75 15. SCH 77 1, SCH 181 6, SCH 199 7, SCH 280 0, gisteren 1. VL 70 7 k, VL 203 5, VL 205 1, VL 206 4, VL 216 13, VL 78 1, VL 79 1, VL 29 1, VL 86 2, VL 114 5, VL 115 5, VL 142 1, VL 190 4, VL 196 7, VL 197 4, VL 199 2, VL 53 0, VL 69 0, VL 71 0, VL 166 0, VL 200 4, VL 14 2. VL 40 25, VL 50 43, VL 56 30, VL 80 2, VL 84 37, VL 132 190 mijl afgelegd. Binnen van de haringvisserij: SCH 104 40 k. van 4 schepen; SCH 45 65 k. van 10 schepen, SCH 233 129 van 5 schepen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9