Er wordt nog steeds niet zuinig genoeg omgesprongen met rijksgeld Auto reed op colonne van de Nationale Reserve in Straatsburgse Assemblée wenst Europees gezagsorgaan Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Iets verder? De Rekenkamer rapporteert Gebruik van dienstauto's en representatiegelden nog te ruim Eén dode, zeven ernstig en vier licht gewonden Eisenhowers afscheid Complot in Korea Actie van Franse politie tegen de communisten Het woord is aan Spaak niet verslagen Keuze der ontwerpers wordt aan de ministers overgelaten Onstandvastig Pinksterweer „Ruys" vandaag met studenten-corvéeërs naar Djaearta 66e JAARGANG No 274 ■ZATERDAG 31 MEI 1952 296e JAARGANG No 127 Voetganger op Soendaplein aangereden en gedood Oproep aan Duitse „patriotten" Huiszoeking in hoofdkwartier Relletjes in Tokio Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EIGENLIJK KAN MEN uit de gisteren te Straatsburg gehouden debatten geen an dere gevolgtrekking maken dan dat de grote strijder voor Europese eenheid Paul Henri Spaak tenslotte geen volstrekte ne derlaag heeft geleden. Hij heeft de kansen open gehouden. Zijn weldoordacht beleid heeft tengevolge gehad, dat na de verwer ping van zijn oorspronkelijke voorstel met een zeer klein stemmenverschil (46-42 stemmen) hij dit tenminste heeft bereikt. Maar de wil en de durf om tot grote be sluiten te komen ontbraken nog steeds; de rem die Engelsen en Scandinaviërs aanleg den deed zich opnieuw gelden. Spaak's aanvankelijk voorstel hield in, kort geformuleerd, dat een Europese grond wet zou worden ontworpen die aan de nationale paidementen ter goedkeuring zou worden .voorgelegd. Hetgeen hij. wilde was in feite een grondwetgevende vergadering. Toen dit verworpen was bleek hij soepel, al werd zijn betoog opnieuw door sterke aandrang en overtuiging bezield. En al werd hij fel toen de Engelse conservatief Boothby zijn volharding als dom betitelde. Tenslotte kreeg hij gedaan dat de Assemblée eerst met 75 van de 120 stemmen een resolutie aanvaardde waarin de wenselijkheid van instelling van een politiek gezagsorgaan voor de Europese Defensie Gemeenschap werd uitgesproken en daarna met 84 van de 109 uitgebrachte stemmen zich uitsprak voor een statuut voor een Euro pees politiek gezagsorgaan met boven nationaal karakter. Aan een „constituante" wetgevende vergadering wilde de oppositie niet; er moest slechts van een statuut gesproken worden. Het begrip con stituante duidde volgens de oppositie op „romantiek". Ten aanzien van het Europese politieke gezagsorgaan werd aan het comité -van ministers overgelaten of het zou moe ten worden opgesteld door de Assemblée van het Plan-Schuman of door de beperkte formatie der huidige Assemblée. Deze mi nisteriële beslissing zou dan moeten wor den genomen door de ministers der „con tinentale zes" zij die het Plan-Schuman hebben geratificeerd. Een Engelse poging om de Assemblée van het Plan-Schuman geheel uit te schakelen leed schipbreuk op Spaak's energie. Men stelde tenslotte vast dat het ontwerpen van een politiek gezagsorgaan niet zou mogen worden uit gesteld tot de Europese Defensie Gemeen schap (E.D.G.), die pas te Parijs door de ministers ondertekend is, door de parle menten zou zijn geratificeerd. Ge ziet dat dit al niet eenvoudig is; toch beperkt het zich tot korte samenvatting van een vloed van woorden en termen. Ge kunt er u ook over verwonderen dat de Engelsen en Scandinaviërs, aan wie Spaak gebrek aan belangstelling in continentale eenheid verweet, daarvoor de uitdrukking Klein Europa bezigen. En dat zij die eenheid trachten te beletten, al willen zij er zelf niet aan deelnemen. Immers opent iedere federatie de gelegenheid tot latere toetre ding van andere landen en is er geen en kele reden waarom die tevoren niet met de federatie in zekere samenwerking zouden treden. Welnu, dat Klein Europa bedoelen zij alleen in aardrijkskundige zin; dat ge héél Europa zich in zijn verdeeldheid juist in deze jaren als Klein Europa heeft doen kennen laten zij buiten beschouwing. Zij willen niet, zij durven niet, zij verschuilen zich achter de bewering dat schepping wan een federatie,, die aanvankelijk slechts uit zes landen zou bestaan, een „scheiding in Europa" zou betekenen. Volgens die op vatting zou de Amerikaanse Unie, die in dertijd met slechts dertien staten begon en tot achtenveertig uitgroeide, een scheiding in Amerika hebben betekend. De historie heeft het tegendeel bewezen. Hetgeen Spaak van zijn voorstel heeft gered kan feitelijk niet als buitengewoon belangrijk worden beschouwd. Al dat ge- formuleer met politieke gezagsorganen die vooral geen parlement mogen heten en met statuten die geen grondwet genoemd mo gen worden bewijst nog steeds dat men de hoofdzaak poogt te omzeilen. Het blijft trouwens de vraag welk soort „gezagsor gaan" men zou willen ontwerpen; een dooi de volken gekozen boven-nationaal lichaam kan men voorshands moeilijk verwachten. Wel is er reden om aan een oud Frans woord te herinneren: la vérité est en mar- che, rien ne l'arrêtera de waarheid is op mars, niets zal haar tegenhouden. Want al dit gemanoeuvreer, al dit ontwijken en aarzelen toont tenslotte toch wel aan dat men inziet, dat er maar één weg is die men in het waarlijk Europees belang kan in slaan. De vraag blijft of men de waarheid tenvolle aanvaarden zal en de sprong dur ven nemen eer het te laat is. Het optreden van een man als Spaak, van wie nu wel zeer duidelijk blijkt hoe verstandig hij heeft gehandeld door zijn voorzitterschap te Straatsburg neer te leggen en daarmee zijn vrijheid als handelend lid der Assem blée te verwerven, geeft de meeste hoop op uiteindelijk succes. Zijn persoonlijk ge zag in de Assemblée blijkt geenszins ver minderd te zijn. In deze tijd: een der zeld zame persoonlijkheden van grote allure en moed. R. P. Op het Soendaplein te Haarlem is Vrij dagavond om tien minuten voor aclit een negen en zeventigjarige Haarlemmer door een motorrijder aangereden en kort daarop aan de gevolgen overleden. Het slachtoffer, de heer D. Dokkumburg, kwam uit de Floresstraat en stak het Soendaplein over. Uit de richting van de stad naderden twee motorrijders. De eerste zag de wandelaar de weg oversteken en toen deze bleef staan, week de motorrijder naar rechts uit om een aanrijding te voor komen. Dit gelukte hem zonder enige moeite. De tweede motorrijder merkte de wandelaar te laat op. Wel trachtte hij nog uit te wijken, doch hij reed de heer Dok kumburg aan. Deze viel met zijn hoofd op de grond, bleef liggen en. overleed enkele ogenblikken later. De tweede motorrijder was een zeven en twintigjarige landbouwer uit Hoofddorp. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en viel. Daarbij liep hij kleine wonden in het gezicht door glasscherven op. Zijn motor is zwaar beschadigd. Aan Hare Majesteit de Koningin is uitgebracht het verslag der Algemene Rekenkamer betreffende haar werkzaamheden in 1951, waarbij wordt medegedeeld, dat de achter stand in de afwerking der algemene rekeningen der rijksontvangsten en -uitgaven in de loop van het verslagjaar vrijwel geheel is ingehaald. De zorgwekkende toestand van 's rijks financiën gaf de Algemene Rekenkamer aanleiding in de loop van het ver slagjaar de aandacht van de minister-president te vestigen op de noodzakelijkheid, dat in alle sectoren van de staatshuishouding een uiterst zuinig beheer wordt gevoerd. Ofschoon de geordende huishouding van de jaren vóór de oorlog min of meer is te ruggekeerd, trof de Kamer by de uitoefe ning van haar taak zoals uit haar verslag over 1951 blykt, toch telkens nog gevallen aan van onnodig of inefficiënt gebruik van gelden en goederen, welke er op wijzen, dat by de beherende diensten en ambtena ren het juiste begrip voor 's lands zorge lijke geldelijke toestand ontbreekt. Twee onderdelen van het beheer bracht zij daar bij met name naar voren, omdat telkens biijkt, dat deze in ruime kring aanstoot geven en vertrouwen in de efficiëncy van het overheidsbeleid ondermijnen, te weten het veel te ruim gebruik van auto's, als mede de uitgaven voor representatie's in velerlei vorm. De ervaringen der Kamer voor wat be treft het eerste punt werden bevestigd door rapporten van de rijkshoofdinspectie van het verkeer voor overheidsdiensten. Met betrekking tot het tweede punt had bet college vooral het oog op die gevallen, waarin gelden voor representatie worden toegekend teneinde aan bepaalde ambtena ren een hoger inkomen te verzekeren. Zo is het zelfs voorgekomen, dat verhoging van salaris, nodig geworden door bepaalde toezeggingen aan ambtenaren gedaan, in de vorm ener vergoeding voor represen tatie werd gegoten. De Kamer was van oordeel, dat met een dergelijke praktijk onvoorwaardelijk diende te worden ge broken. In de aanvang van dit jaar ontving het college het nader rapport van de rijks- hoofdinspecteur. Daarin werd geconclu deerd dat doorvoering van de door hem aanbevolen maatregelen een jaarlijkse be sparing van omstreeks f 3.000.000 zou op leveren. Bovendien waren de mogelijkhe den van bezuiniging op dit punt nog niet uitgeput. Door de ministerraad is besloten aan de voorstellen zoveel mogelijk uitvoering te geven. Onder meer wordt gestreefd naar drastische beperking van het stadsverkeer met dienstauto's en het vervoer met dienstauto's tussen woonhuis en bureaü-, omdat dit een der middelen is om de hoge kostenlast van het autovervoer te ver minderen. K. L. M. De uitwerking van de wijze waarop con trole door de Rekenkamer op de K.L.M. zou worden uitgeoefend was onderwerp van langdurig overleg tussen de regering en de Algemene Rekenkamer, waarbij ten slotte geen overeenstemming verkregen werd ten aanzien van een punt, namelijk de bevoegdheid der Kamer tot controle ter plaatse. Teneinde te voorkomen dat door dit ge mis aan overeenstemming tussen de Ka mer en de regering geen enkele controle van de Algemene Rekenkamer op het fi nancieel beheer der K.L.M. zou plaats vinden, verklaarde zij zich bereid met dat toezicht te beginnen op de wijze als door de regering aanvaardbaar geacht, met handhaving evenwel van haar principieel standpunt, dat (financiële) controle impli ceert eigen onderzoek. Met het oog op haar verantwoordelijk heid, die zij thans voor het financieel be heer der K.L.M. (de K.L.M. wordt bijna geheel door de staat gefinancierd. Het rijk is daarbij betrokken met een bedrag van f 136.000.000 aan kapitaal en garanties) niet kan aanvaarden, achtte de Kamer het gewenst het verloop van deze aangelegen heid onder de aandacht van de commissie voor de rijksuitgaven van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te brengen. Controle op de N.V. „Breedband" Ook bij de nadere uitwerking van de wijze waarop de Algemene Rekenkamer de controle op de N.V. „Breedband" zou uitoefenen, deden zich dezelfde moeilijkhe den voor als hierboven met betrekking tot de controle op de K.L.M. uiteengezet. Ook in dit geval is de Kamer, met hand having overigens van haar principieel standpunt, er toe overgegaan haar con trole aan te vangen op de wijze, zoals die door de regering alleen aanvaardbaar werd geacht. Vrijdagavond te omstreeks tien uur is bij Roosendaal een uit de richting Breda ko mende personenauto ingereden op een colonne leden van de Nationale Reserve, die van een marsoefening huiswaarts keerde. De auto reed van achteren op de colonne in die, overeenkomstig de voorschriften, aan de rechterzijde van de weg liep. De achterste man droeg een brandende rode lantaarn. Deze, de 25-jarige ongehuwde ma réchaussee Jonkergrauw, was op slag dood. De naast hem lopende man wist met een sprong op het fietspad te kpmen en redde zich daardoor het leven. De colonne bestond uit zestien man. Ze ven werden zwaar en vier licht gewond. Slechts vier reservisten bleven ongedeerd. Van de zeven zwaar gewonden zijn er vijf afkomstig uit Oudenbosch en twee uit (Reuter). Het Oost-Duitse persbureau ADN. heeft gisteren de inhoud bekend ge maakt van een Oost-Duitse regeringsver klaring, waarin een beroep op „alle pa triotten" in Oost- en West-Duitsland wordt gedaan om bekrachtiging van de conventie van Bonn met „alle middelen van het uiterste nationale verzet" te voorkomen teneinde „de natie te redden". In de verklaring, welke is uitgegeven naar aanleiding van de jongste Russische nota aan de Westelijke mogendheden, wordt gezegd, dat het Duitse volk be dreigd wordt door grotere verdeeldheid en burgeroorlog, veroorzaakt door „het sa menspannen van West-Duitse aanvalstroe- pen met die van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk". Het Duitse volk wenst onmiddellijk viermogendhedenbesprekingen over ver kiezingen in geheel Duitsland en een Duits vredesverdrag, aldus de Oost-Puit- se regering, die hieraan toevoegt, dat het Duitse volk het als zijn onvervreemdbaar recht beschouwt om nationale strijdkrach ten te hebben teneinde zijn onafhankelijk heid en souvereiniteit te verdedigen. PARIJS (Reuter) Generaal Eisen hower heeft gisteren op een conferentie te Parijs, waarbij hij afscheid nam van de pers, verklaard, dat het grootste gevaar voor de opbouw van de Westelijke verde diging de mogelijkheid is van het ontstaan van misverstand tussen de verschillende landen. Een tweede gevaar noemde Eisenhower het onderschatten van de mogelijkheid van incidenten „overal langs de lange lijn, die wij het ijzeren gordijn noemen". Derge lijke incidenten zouden groot uitputtend effect kunnen hebben. Een derde gevaar was volgens de gene raal het „plaatselijk denken". De volken moeten niet in beslag genomen worden door hun eigen plaatselijke belangetjes, „dit is een wereldomvattende strijd tussen vrijheid en dwang", zei hij. „Er zijn mensen die denken, dat in de groeiende kracht van het Westen gevaar kan schuilen en die geloven, dat het Wes ten mogelijk aggressief kan worden." Eisenhower zag echter geen enkele recht vaardiging voor een dergelijke vrees. Het Westen streeft niet naar een zo grote strijd macht, dat aggressie mogelijk zou zijn en het Westen beseft, dat er geen preventieve oorlog bestaat. De vernietiging van de vol gende oorlog zal zo groot zijn, dat slechts één ding erger zal zijn dan het winnen van de oorlog, namelijk het verliezen", aldus de generaal. POESAN. (Reuter). Volgens de Zuia- Koreaanse minister van Binnenlandse Zaken, Lee Boem Soek, poogt een bende samenzweerders en moordenaars de Zuid- Koreaanse regering omver te werpen. De bende zou president Syngman Rhee, mi nister-president Tsjang Taik Sang en twee andere aanhangers van de president willen vermoorden, aldus Lee Boem Soek, die er aan toevoegde, dat tien personen zijn gearresteerd wegens medeplichtigheid Roosendaal. Drie dokters, die de gewonden ter plaatse onderzochten, constateerden been. en armbreuken, inwendige kneu zingen en hersenschuddingen. De gewon den zijn naar het ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal overgebracht. De bestuurder van de auto, die het onge luk veroorzaakte, de heer A. V. uit Roo sendaal,' was aanvankelijk onvindbaar. Hij 'had zijn auto in -de steek gelaten. Hij is later door de politie bij kermissen in de om geving van Roosendaal aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. Om trent zijn verklaringen heeft de politie nog geen mededelingen gedaan. Enige duizenden leden van de communistische jeugdbeweging uit Oost-Berlijn kwamen naar de Westelijke sectoren van de stad voor het houden van demonstraties tegen het „Duitsland-verdrag" van Bonn. Zestig betogers werden door de West-Berlijnse politie gearresteerd. Een demonstrant die dacht te ontsnappen wordt nog tijdig bij zijn kraag gegrepen. PARIJS. (Reuter). De Franse commu nistische leiders Jacques Duclos en An- dré Stil, alsmede 156 anderen, zullen wor den vervolgd wegens „samenzwering te gen de veiligheid van de staat". De 562 andere betogers, die zijn aangehouden in verband met de heftige demonstraties van Woensdag tegen generaal Ridgway, zul len voor kleinere vergrijpen worden ver volgd of in vrijheid worden gesteld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat 31 buitenlanders die tijdens de relletjes zijn aangehouden, zul len worden uitgewezen. AFP. meldt verder, dat Duclos is over gebracht naar de afdeling voor politieke gevangenen van de Santé-gevangenis te Parijs. De Franse politie is vanmorgen vroeg begonnen op grote schaal de bureaux van de afdelingen der communistische partij te doorzoeken. Aan dit onderzoek, dat vooral gericht is op het bureau van het centrale comité te Parijs, nemen sterke afdelingen van de politie deel. Toen de politie-auto's bij het commu nistische hoofdkwartier aankwamen, ste gen dikke rookwolken op uit de schoor steen en de ramen, waaruit men afleidt, dat de communisten bezig waren papieren te verbranden. Ongeveer 500 gehelmde politiemannen omsingelden het gebouw. De communisten deden de voordeur op slot en sloten alle luiken. De politie ontmoette geen verzet, toen zij het gebouw, binnendrong. Ook bij het doorzoeken van het hoofdkwartier van het onder communistische leiding staande al gemene vakverbond, de CGT., werd geen tegenstand geboden. De politie kon het hoofdkwartier der communistische partij pas betreden, na dat technici de hoofddeuren hadden ge forceerd. TOKIO (Reuter) Bamboesperen. Mo lotovcocktails, met zuren geladen pistolen en dorsvlegels met prikkeldraad zijn gis teren gebruikt door demonstranten, die te Siinjoekoe, een voorstad van Tokio, met de polite handgemeen raakten. De politie maakte van vuurwapens ge bruik. Twee personen zijn gedood en velen gewond, onder wie vier politiemannen. Meer dan 3000 personen namen aan de be toging deel, die was georganiseerd wegens de jaardag van een incident, waarbij in 1949 een communist werd gedood. Tegen het vallen van de avond waren 25.000 politiemannen in de stad op de been. Er zijn 30 arrestaties verricht. In Osaka zijn ook 30 mensen aangehouden. Volgens de politie waren velen van de betogers in Sjinjoekoe Koreanen, die pro testeerden tegen de deportatie van de in Japan woonachtige Koreanen naar Zuid- Korea. De politie zegt een document te hebben gevonden van de Noord-Koreaanse com munistische partij, waarin de betogers wordt gezegd hoe zij met de Japanse politie moeten omgaan. W a 1 p o 1 e (sprekend over de maarschalk de Richelieu): Men lacht eer men weet wat hij zeggen gaat en men heeft gelijk, want daarna zou men zeker niet lachen. STRAATSBURG (A.N.F.) De Assem blée van de Raad van Europa heeft Vrij dagavond haar voorjaarszitting geëindigd met zich uit te spreken voor het uitwerken van een statuut voor een Europees politiek gezagsorgaan met supranationaal karakter. De Assemblée liet het aan de ministers over om uit te maken, of een dergelijk sta tuut moet worden opgesteld door de As semblée van het plan-Schuman, dan wel door de beperkte formatie der huidige raadgevende vergadering. De beslissing daaromtrent werd aan de ministers der „continentale zes" overgelaten, nadat de vergadering urenlang vergeefs had getracht tot overeenstemming te komen. Wel was de grote meerderheid het erover eens, dat het werk aan het politieke gezagsorgaan niet zou mogen worden uitgesteld totdat het verdedigingspact is geratificeerd. Bij. het vinnige parlementair gevecht had de Belgische socialist Spaak de leiding ge nomen. Hij weerde zich met kracht tegen alle pogingen om de taak toe te vertrouwen aan een andere Assemblée dan die der lan den van het plan-Schuman. Selectering van een „kleine vergadering" uit de Straats burgse Assemblée zou volgens hem het risico van nieuwe vertraging door ministe rieel vetorecht inhouden. Spaak moest zich neerleggen bij een uiterst kleine meerderheid der vergadering, die de ministers twee wegen wilden laten. Van de Nederlandse afgevaardigden steun de hem alleen Van de Kieft. Hij won echter een fel oplaaiende strijd tegen Britse pogingen om de Schuman- Assemblée voor deze politieke taak geheel uit te schakelen. Toen de Britse conserva tief Boothby Spaak's volharding als „dom" had bestempeld, kwam het tot een scherpe aanval van de vroegere president op de Britse politiek. Hij verdacht de Britten er van te willen trachten elke niet aan het vetorecht van het hoogste orgaan van de Raad van Europa gebonden vergadering te willen uitschakelen van elke stap naar wer kelijke eenheid van Europa. Tot Britten en Scandinaviërs richtte hij hetzelfde verwijt van „ongeïnteresseerdheid" in „klein- Europa". De woordvoerder van de Britse regering, Nutting, en de Noorse socialist Finn Moe, verzetten zich met nadruk tegen zulke verdenking met het oude argument, dat' alles moest worden voorkomen wat tot definitieve scheiding in Europa zou kunnen voeren. 84 van 109 leden der Assemblée, waar onder alle Nederlanders, spraken zich uit voor het opstellen van een statuut voor een politiek gezagsorgaan. Tegenstanders wa ren de Duitse socialisten en hun Belgische collega Rolin. Zij besloten voorts onafhan kelijk van het antwoord der regeringen ,een eigen „ad hoc"-commissie te vormen om een constitutie voor een politieke gemeen schap uit te werken. Tevoren had de Assemblée met 75 van de 120 uitgebrachte stemmen een resolutie aanvaard, waarin zij de spoedige instelling van een politiek gezagsorgaan boven de Europese verdedigingsgemeenschap vroeg. De Assemblée heeft er daarin ook op aan gedrongen, dat de strijdkrachten inderdaad een „echt Europees karakter" zullen krijgen. Franse zorgen De Franse zorgen kwamen in deze reso lutie duidelijk tot uiting. Zo werd er op nieuw een garantie tegen terugtrekken van een der Europese partners gevraagd. De Britse conservatief Boothby had vergeefs gewaarschuwd tegen zulk een nieuwe eis tot garantie, die naar zijn mening het Ame- ksanse Congres slechts kopschuw zou maken. Bovendien heeft de Assemblée als haar mening uitgesproken, dat de bepalingen van het verdedigingsverdrag „later niet tot een strijdvraag mogen worden gemaakt." Deze opmerking hield kennelijk verband met Duitslands positie na een eventuele hereniging. Om de daardoor ontstane Duit se zorgen op te vangen heeft de Assemblée voorts nog de opvatting geuit, dat het ver drag geen toekomstige onderhandelingen met de Sovjet-Unie zal mogen in de weg staan. Er zijn sinds Vrijdag grote veranderin gen in de luchldrukverdeling boven Europa opgetreden, waardoor er een einde kwam aan het koude weer. Een warme vochtige luchtstroming uit het Zuid-Westen bereikte Vrijdagmiddag Nederland. In het Zuiden van het land liep toen de temperatuur tot 19 graden op. Aangezien deze warme lucht zich de eerstkomende dagen zal weten te handhaven, ziet het er wat de temperatuur betreft voor de Pinksterdagen niet slecht uit. Deze zal in het binnenland tot boven 20 graden kunnen stijgen. Minder prettig is evenwel, dat de warme lucht onstabiel is, zodat er zeker regen- of onweersbuien tot ontwikkeling zullen komen. Vrijdagmorgen zijn de deelnemers aan het internationale wijncongres (Fédération Internationale des Vins-Spiritueux et Li- qeurs) dat in Amsterdam wordt gehouden, officieel op het Stadhuis ontvangen. Bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers onder hield zich met de congressisten. Vandaag vertrekt de „Willem Ruys" met 850 passagiers en 125 corvéeërs uit Rotter dam naar Djaearta. De passagiers, onder wie tientallen uit Haarlem en omgeving, kregen gisteren in een stencil van de Rot terdamse Lloyd de ontstellende mede deling, dat het schip zonder personeel zou vertrekken. Het Indonesische perso neel staakte namelijk omdat hun eisen voor een gratificatie ter gelegenheid van het Mohammedaanse Nieuwjaar, Lebaran. nog niet waren ingewilligd, zodat de passagiers erop werden voorbereid dat zij zelf hun hutten zouden moeten aanvegen en hun eten halen. Maar vanochtend stonden 125 corvéeërs klaar om het werk van de sta kers over te nemen. De Lloyd richtte gis teren namelijk een oproep aan Nederlandse werkkrachten en studenten om bij te sprin gen. In Leiden ontdekte de student Nico Scholtens de oproep op de deur van een studentenhuis, telegrafeerde naar zijn ouders in Zuid-Afrika om toestemming en wist binnen enkele uren een stuk of tien van zijn vrienden over te halen om mee te gaan. De hele dag gingen zij door de molèn van vaccinaties en papieren en nu zitten zij met nog 40 studenten en 75 anderen aan boord. Zij verheugen zich op vijftig dagen hard werk aan boord van de „Willem Ruys". Een typische Indonesië-vaarder is de planter J. M. Heek uit Heemstede, die na zijn eerste verlof sinds 26 jaar teruggaat naar zijn theeplantage in Oost-Java. Hij is dol op het land, al weet hij dat hij er risi co's zal lopen. Het toezicht op de Europea nen is er zeer streng en er zijn gevaarlijke roversbenden, doch de bevolking is de blan-, ken veelal goed gezind en de heer Heek en zijn vrouw vertellen dat zij zich verheu gen op de omgang met de inheemsen, die in die 26 jaar heel weinig te wensen overliet. Zijn enige reactie op het perso neelsgebrek was: „Hier in Heemstede veeg ik ook mijn eigen kamer". De „Willem Ruys" vertrekt vandaag met de Commndore-vlag aan de achtermast Kapitein C. C. Goedewaagen is als oudste dienstdoende gezagvoerder van de rederij tot commodore benoemd. Onder de passagiers bevinden zich Z.Exc. dr. W. O. von Hentig, de eerste West-Duitse gezant te Djaearta en 11 R.K. geestelijken. Voorts gaven niet minder dan 16 artsen gehoor aan de roepstem van In donesië om medische hulp. Volgens een Antara-bericht zou het In donesische ministerie de Lebawan-gratifi- catie voor Nederlandse en Indonesische werkgevers op 2 procent van het jaarloon gesteld hebben. Het Hoge Commissariaat kon dit bericht niet bevestigen. Vrijdagmiddag is de 84-jarige heer J. H. N. uit 's Gravenhage op de Lijnbaan in Den Haag uit een rijdende wagen van lijn 10 ge stapt. De man raakte onder de bijwagen en was op slag dood. «rO00000000000000fM0CX»0CX5000C0000C*! VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgerpaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Vrij warm. 1 Juni Zon op 4.26 uur, onder 20.50 uur. Maan op 12.57 uur. onder 1.22 uur. 2 Juni Zon op 4.25 uur, onder 20.51 uur. Maan op 14.09 uur. onder 1.32 uur. 3 Juni Zon op 4.24 uur. onder 20.52 uur. Maan op 15.25 uur, onder 1.43 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 31 Mei Hoog water: 8.44 en 21.10 uur. Laag water: 4.01 en 16.24 uur. Zondag 1 Juni Hoog water: 9.37 en 22.10 uur. Laag water: 4.50 en 17.20 uur. Maandag 2 Juni Hoog water: 10.38 en 23.09 uur. Laag water: 5.49 en 18.27 uur. Dinsdag 3 Juni Hoog water: 11.43 uur. Laag water: 6.54 en 19.38 uur. eavYrifvvtt

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1