Onenigheid over besluiten der aandeelhoudersvergadering Wereldnieuws Verslag der Eerste Kamer over „Buitengewone Bevoegdheden" D Fooi op drift Haarlemse rechtbank zal over eventuele nietigheid moeten beslissen dee MORRIS tjefmymi êuy! De radio geeft Donderdag Protestactie te Venlo tegen Jehova's Getuigen Vijfde colonne-gevaar doet veel leden over bezwaren heenstappen Zes maanden geëist tegen taxibestuurder PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 DE ZAAK VAN HERWAARDEN BARTELJÜRISSTRAAT 20 TEL. 13439 Tweede leerlingenavond van Haarlems Muziek instituut in Concertgebouw Uitzonderlijk vroeg begin van aardbeiencampagne Dronkenschap zou tot dodelijk ongeluk hebben geleid Levensmiddelen gestolen uit Duin en Bosch Postfanfare speelt voor ouden van dagen Thans 167.000 personen auto's in Nederland WOENSDAG 4 JUNI 1952 Op 30 Mei zijn voor het gerechtshof te Amsterdam de pleidooien gehouden in het appèl tegen de uitspraak van de president van de rechtbank te Haarlem, waarbij aan de raad van beheer van Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabrieken N.V., op verzoek van de minderheidsgroep der aandeelhou ders, werd verboden om de heer Van Her waarden tot de op 12 Mei gehouden alge mene vergadering toe te laten en daar op zijn eigen aandelen stemrecht uit te oefe nen. Voor de raad tan beheer trad op mr. Van der Giessen en voor de minderheids groep mr. Scholten, beiden uit Den Haag. De behandeling nam circa vier uur in beslag, waarna het hof de uitspraak be paalde op 26 Juni. Intussen heeft ook de heer Van Her waarden, door middel van zijn raadsman, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, bij de recht bank te Haarlem op verkorte termijn de nietigheid ingeroepen van de op de ver gadering van 12 Mei genomen besluiten. Bij de behandeling voor het hof beperkte mr. Van der Giessen, die het eerst aan het woord kwam, zich tot de juridische aspec ten van de zaak, bezien van het standpunt der N.V. Mr. Scholten ging ook uitvoerig in op hetgeen hij noemde de voorgeschiedenis. Hierdoor werd voor het eerst aan de open baarheid prijs gegeven waarom het in feite gaat. Mr. Scholten vertolkte daarbij uit sluitend het standpunt van de minderheids groep. De raadsman van de heer Van Her waarden, mr. De Ruyter de Wildt, heeft daartegenover de volgende lezing gegeven: In 1947 boqd wijlen A. H. baron van Hardenbroek zijn meerderheidspakket van ruim 1000 aandelen in de N.V. Van Her waarden's Kalkzandsteenfabrieken, toen nog geheten „Arnoud", te koop aan voor een millioen gulden. Een groep aannemers wist daarop gedurende een beperkte tijd een optie te verwerven, maar slaagde er niet in het benodigde geld voor de koop binnen de gestelde termijn bij elkaar te krijgen. Deze aannemers boden daarop die aandelen aan de heer Van Herwaarden te koop aan, die directeur en enig eigenaar was en nog is van de N.V. Katwijkse Kalk zandsteenfabriek en wel voor anderhalf millioen gulden. Door middel van een geld lening, hem tegen onderpand van de des betreffende aandelen verstrekt door ,.De Nederlanden van 1845", wist de heer Van Herwaarden in de korte tijd, welke nog over was voor het verstrijken van de optie termijn, de aandelen op volkomen regel matige wijze in eigendom te verkrijgen. In de loop van 1949 was de gehele toen malige raad van beheer van de Arnoud unaniem van oordeel, dat het belang-van de N.V. Arnoud meebracht, los te komen van „De Nederlanden van 1845", aan wie immers het meerderheidspakket in onder pand was gegeven. Op een in April 1949 gehouden vergadering van de raad van be heer werd derhalve met algemene stemmen besloten ten laste van de Arnoud een be drag van anderhalf millioen gulden op te nemen, welk bedrag dan door de vennoot schap zou worden geleend aan de heer Van Herwaarden ter aflossing van diens schuld aan „De Nederlanden van 1845" en ter vrij making van zijn aandelen. Geen geldlening In het belang dér vennootschap heeft de heer Van Herwaarden echter gemeend geen geldlening ten laste van de vennootschap te moeten aangaan. Hij heeft de benodigde gelden gevonden uit de aanwezige liquide middelen der N.V. en voor het restant uit het aanwezige pensioenfonds, dat op dat ogenblik nog uitsluitend bestond uit stor tingen van de vennootschap zelf en niet van de werknemers. In een daarop in October 1949 gehouden vergadering van de raad van beheer, waar bij de leden tevoren schriftelijk geheel op ADVERTENTIE WINDJACKETS SWEATERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.55 Ik zie 't zó 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13 35 Koperkwar tet. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Nieuws. 18.15 Fanfare-orkest. 18.40 Op de stellipg. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Verkiezingstoespraak. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Promenade orkest en soliste. 21.00 Strijkkwartet. 21.30 Platen. 21.50 't Wespennest. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Amusementsmuziek. 12.00 Gevarieerde mu ziek. 12.25 In 't. spionnetje. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Platen en de Ronde van Neder land. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Het testa ment van een zonderling, hoorspel. 14.40 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Dansmuziek. 18.55 Rubriek van kunst en cultuur. 19.15 Platen. 19.45 Verkiezingstoespraak. 20.00 Nieuws. 20.05 The Rake's Progress, opera. (21.30— 21.45 De Benelux, gezien door Belgische ogen, causerie). 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 en 23.50—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Hammond orgel. 14.00 Schoolradio. 15 30 Platen. 17.00 Niéuws. 17.10 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Volksliederen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Commentaar. 19.45 Platen. 19.50 Kroniek. 20.15 Svmphonie-orkest en soliste. (20.50 Kunstoverzicht). 22.00 Nieuws, 22.15 Causerieën. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. de hoogte waren gesteld van hetgeen was geschied, werd een en ander met algemene stemmen goedgekeurd. Als grotere zekerheid werden daarbij niet alleen de aldus van „De Nederlanden van 1845" vrijgekregen aandelen aan de Arnoud in onderpand gegeven, maar trad in feite de Katwijkse Kalkzandsteenfabriek, wier onbelaste bezittingen een aanzienlijke waarde vertegenwoordigen, mede als schuldenaar op en werden bovendien diver se aan de heer Van Herwaarden in eigen dom toebehorende onroerende goederen hypothecair ten behoeve van het pensioen fonds belast. In Juli 1951 trad een der leden van de raad van beheer, die thans de minderheids groep vertegenwoordigt, om geheel per soonlijke redenen, welke met deze zaak niets te maken hebben, uit de raad van beheer en diende toen tegen de heer Van Herwaarden een klacht in bij de justitie wegens verduistering, in 1949 gepleegd ten nadele van de vennootschap en ten nadele van het pensioenfonds. Hierbij voerde hij aan dat bij het aangaan van de geldlenin gen hij en de overige leden van de raad van beheer zouden zijn misleid en dat, naar achieraf zou zijn gebleken, de exce- cutieve waarde der hypothecair verbonden onroerende goederen minder zouden be dragen dan de daarop geleende som. Mr. de Ruyter de Wildt verklaarde in dit opzicht, dat deze hypotheken slechts golden als grotere zekerheid en dat zowel de ven nootschap als het pensioenfonds volkomen volwaardige debiteuren hadden en hebben, hetgeen ook hieruit moge blijken, dat „De Nederlanden van 1845" in 1947 anderhalf millioen gulden aan de heer Van Herwaar den heeft geleend uitsluitend tegen onder pand van diens meerderheidspakket aan delen in de N.V. Arnoud. Voor de geld lening ten behoeve van de Arnoud en het pensioenfonds is daarnaast nog gebonden de Katwijkse Kalkzandsteenfabriek en is bovendien de hypothecaire zekerheid ver strekt. De overige leden van de raad van beheer stonden dan ook geheel achter de heer Van Herwaarden. Dat was, aldus mr. De Ruyter de Wildt. de reden waarom ook zij op de vergadering van 12 Mei door de minder heidsgroep werden geschorst. Op grond van de in Juli 1951 ingediende klacht deed dè justitie op 10 Maarkeen in val in de fabriek te Hillegom,. waabbij on der meer de aandelen ih beslag werden ge nomen. Terwijl het onderzoek- in de straf zaak nog in volle gang was, werd door de minderheidsgroep de vergadering van 12 Mei doorgedreven/nadat eerst nog de uit spraak in kort geding van de president van de rechtbank te Haarlem was uitgelokt, waarbij het de heer Van Herwaarden on mogelijk werd gemaakt als aandeelhouder op die vergadering te verschijnen en op zijn aandelen stemrecht uit te oefenen. De heer Van Herwaarden, werd. in. dgze vergadering geschorst eh met 'hem: allé overige leden van de raad van beheer, waarna vijf nieuwe leden werden benoemd, aldus de uiteenzetting van de raadsman van de heer Van Herwaarden. Op de tweede leerlingenuitvoering van Haarlems Muziekinstituut, in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw kwam Dinsdagavond weer een grote scha re jeugdige pianisten uit de klassen van vader en zoon Nico Hoogerwerf, Frieda Hoogerwerf, M. Bruyel en Jac. Bonset aan de beurt. Ze deden allemaal hun best om te laten horen hoe vlijtig ze gestudeerd hadden. Maar de vlijtigste leerling zou de indruk van slordigheid of onhandigheid kunnen wekken, als hij een stukje moet spelen waarin door de componist met op zet foutieve noten geschreven zijn. Zo'n geval deed zich deze avond voor, of liever: dreigde voor te komen, doch de jeugdige executant nam zijn voorzorgen en vertel de vooraf aan het publiek, dat op het draaiorgel, hetwelk hij moest imiteren, toevallig een ontstemde toon voorkwam. Hiermee was de situatie gered en het suc ces van de pseudo-orgelman verzekerd. Er komt wellicht wel eens een tijd dat hij het publiek zal laten raden wat de valse noten in zijn spel betekenen, doch dat risico kon hij vooralsnog niet nemen. Met een benijdenswaardige argeloosheid wisten de allerjongste pianistjes zich te weren, en het publiek ervan te overtuigen dat het ernst is met hun streven, om zo gauw mogelijk iets bijzonders te bereiken. Er was deze avond ook een leerling uit de trompetklas van Hoogerwerf Jr. een. jonge man die reeds goed heeft leren aan-, zetten op zijn instrument en nu ook zeker goed zijn best zal doen om door innerlijk te zingen de tonen steeds raak te treffen. En uit de celloklas van Jan Plas was er een jeugdige cellist, die al een vrij vlotte techniek bereikte en een tamelijk vaste toon liet horen. Een Trio van Berens voor viool, cello en piano werd knapjes ver klankt. Met zo'n stukje samenspel komt men al een behoorlijk eind in de practijk van het musiceren, waarin het werkelijke genot van de echte muziekliefhebber te vinden is. Wegens het grote succes op de vorige uitvoering werd de auditie besloten met de „Petite Suite" van Debussy, voor piano a quatre mains. De beide paren, die ieder de helft 'van het werk voor hun rekening namen, speelden het mooie werk zo moge lijk nog met meer vrijmoedigheid, treffend accent en kleurzin. Een mooi resultaat van de pianolerares Frieda Hoogerwerf. JOS. DE KLERK Dank zij het gunstige weer in Mei zal de aardbeiencampagne in Beverwijk reeds op Donderdag 5 Juni kunnen beginnen. Om vier uur des middags wórdt op.die datum aan de beide Beverwijkse veilingen de eerste speciale aardbeienveiling gehou den. Het is in 25 jaar niet voorgekomen, dat de campagne'zo vroeg in het seizoen kon worden geopend. De vooruitzichten voor de opbrengst zijn nog steeds vrij gunstig en ook ten aanzien van de prijzen blijven de verwachtingen optimistisch. In Venlo is, zoals reeds werd gemeld, actie gevoerd tegen Jehova's Getuigen, die daar tijdens de Pinksterdagen een con gres hebben gehouden. De organisatoren van het congres waren er niet in geslaagd, in Venlo een zaal te huren. Zij hadden zich daarna gewend tot de directie van de Nederlandse Spoorwegen en van deze een terrein ter beschikking gekregen nabij het station te Venlo. Naar aanleiding daarvan ontving de di rectie van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht een protesttelegram van de vol gende inhoud: „Katholiek Venlo", over koepeling van de katholieke standsorgani saties van Venlo, betreurt het ten zeerste, dat uwe directie het congres van de Getui gen van Jehova in Venlo mogelijk heeft gemaakt. De 45.000 katholieken geven u hun verontwaardiging te kennen en delen u mede gekrenkt te zijn in hun godsdien stige gevoelens". Het telegram was onder tekend door de voorzitter, H. P. Gerrits en de secretaris, Th. Jentjeris. Voorts was een oproep van de katholieke geestelijkheid van Venlo in de pers verschenen, waarin gezegd wordt, dat het een katholiek in ge weten verboden is om vergaderingen van de Getuigen van Jehova bij te wonen of op welke wijze ook steun aan hun acties te verlenen. Zaterdagmorgen was op het terrein een tent opgebouwd en zijn de congressisten door de straten van Venlo getrokken met borden. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is de tent bewaakt, omdat men sabo tage vreesde. Zondagmiddag om drie uur kwamen er bij de tent ongeveer tweehon derd personen uit Venlo bijeen, die vol gens de politie de bedoeling hadden de tent binnen te gaan en de tegen drie uur be legde vergadering onmogelijk te maken. Sommigen hunner zouden stinkbommen bij zich gehad hebben. De burgemeester, die ter plaatse aanwezig was. had, omdat verstoring der openbare orde gevreesd werd, reeds Zaterdagavond beslist dat de vergadering niet openbaar zou zijn, zodat zij niet door anderen dan de Getuigen van Jehova bijgewoond kon worden. Toen de leider van de protestactie dit bekend maakte, werd deze mededeling met ge juich ontvangen, waarna men spontaan het Limburgse volkslied aanhief. Vervolgens werden enkele populaire carnavalsliederen gezongen. Deze betoging werd besloten met het lied ..Aan U. o Koning der Eeuwen", waarna men naar de R.K. kerk marcheerde om er de godsdienstoefening bii te wonen. Naar de politie te Venlo mededeelt zijn er plannen geweest om de gehele tent af te breken. Om dit te voorkomen heeft po litie van het begin af dag en nacht bij de tent od wacht gestaan. Verder hebben de organisatoren van de betoging tegen het congres van Jehova's getuigen circulaires laten drukken, waarin de bevolking tot deelnemen aan hun actie werd opgeroepen. Van verspreiding van deze circulaire heb ben zij echter afgezien Tijdens een Zaterdagavond in de tent ge houden bijeenkomst is het licht plotseling uitgegaan, zodat men een tijdje in donker heeft moeten vergaderen. Wellicht heeft hierdoor de gedachte post gevat, dat er sabotage in het spel was. Later bleek ech ter, dat men met een technische storing te doen had, aldus de politie. Russische militairen en Oost-Duitse politie hebben gedurende de Pinksterdagen hun veiligheidsgordel" rond West-Berlijn versterkt en verbreed. Bewoners van enkele West-Bcrlijnse „eilandjes" in de Oostelijke zóne werden uit hun huizen gezet. De meesten hunner, zoals deze inwoners van de Spandau-enclave, weken uit naar de Westelijke sector van de stad-. De commissie van rapporteurs uit de Eer ste Kamer heeft in haar voorlopig verslag over het wetsontwerp „Buitengewone Be voegdheden Burgerlijk Gezag" als de me ning van vele leden te kennen gegeven, dat het pleit voor ons volk, dat elke maat regel, die kan leiden tot een maar zelfs tijdelijke beperking van zijn vrijheden, met wantrouwen en achterdocht wordt be jegend. Men mag volgens deze leden echter nim mer uit het oog verliezen, dat het niet alleen recht, maar ook plicht van de over heid is, het democratisch bestel te bescher men tegen elke poging, de rechten en volks vrij heden terzijde te stellen. Daarom achtten zij geen termen aanwezig om tegen de opzet van dit wetsontwerp bezwaar te maken. Zij vestigen er de aandacht op, dat de buitengewone bevoegdheden, welke dit wetsontwerp behelst, zullen worden uitge oefend onder controle van de volksver tegenwoordiging, welke laatste de regering te allen tijde ter verantwoording kan roe pen voor de wijze, waarop zij van deze be voegdheden gebruik maakt. Het wetsontwerp is volgens deze leden tijdens de behandeling in de Tweede Ka mer op meer dan één punt verbeterd, maar ADVERTENTIE Voor de Maastrichtse rechtbank is Dins dagmorgen het ongeluk behandeld, dat in de nacht van 20 op 21 Augustus van het vorig jaar gebeurde met een taxi, bestuurd door de 29-jarige Amsterdammer G. N. op de Houthemerweg. Deze auto was in volle vaart tegen enkele bomen gereden en ern stig beschadigd. Een der inzittenden, Al fredo Espiga Rovira, de middenvoor van het Spaanse voetbalelftal Sabadell bij Bar celona, dat toen een tournée maakte door Nederland en onder meer wedstrijden speelde tegen Limburgia, Maurits en NAC, werd zo zwaar gewond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis te Maastricht is overleden. Enige andere inzittenden wer den gewond. De bestuurder bleek volgens de tenlaste legging onder invloed te zijn geweest van sterke drank en de auto, met het gezelschap dat een vrolijk uitstapje had gemaakt, heeft grote vaart gehad. Een bloedproef registreerde een alcoholpercentage van 1.60 bij hem. De Amsterdammer is inmiddels naar het buitenland uitgeweken zonder bekend adres. Tegen hem is bij verstek zes maan den met bevel tot onmiddellijke gevangen neming en intrekking van het rijbewijs voor twee jaar geëist. Uitspraak 17 Juni. Hof legt verdachten zwaardere straffen op In de zaak tegen de verdachten van de diefstallen in de inrichting „Duin en Bosch" te Bakkum had de officier van justitie bij de Alkmaarse i-echtbank in drie gevallen hoger beroep aangetekend, omdat naar zijn mening te lage straffen waren opgelegd. Het Amsterdams gerechtshof heeft de drie verdachten inderdaad tot hogere straf fen veroordeeld. Aan de 60-jarige W. van der P., plaatsvervangend chef van de keu ken, werd 1 jaar en 3 maanden opgelegd. De rechtbank had hem tot 10 maanden veroordeeld. Deze man had volgens de pro cureur-generaal zoveel levensmiddelen uit het ziekenhuis gestolen, dat hij geen boodschappen meer behoefde te doen bij slager en kruidenier. De 33-jarige parkwachter O. H., die er als onbezoldigd rijksveldwachter op letten moest, dat het personeel niets mee naar huis nam, had zelf af en toe levensmidde len als geschenk aangenomen van de eerste verdachte. Hem was in eerste instantie zes maanden voorwaardelijk opgelegd en een boete van 50.Het Amsterdamse hof heeft deze straf thans gewijzigd en hem zes maanden met aftrek van de voor lopige hechtenis opgelegd en voorts be paald, dat van de zes maanden drie voor zij blijven ook thans nog de centraliserende strekking als een bezwaar voelen, al erken nen zij, dat dit bij een regeling, als welke hier wordt beoogd, moeilijk is te vermij den. Zij dringen er echter bij de regering óp aan, niet dan in uiterste noodzaak in te grijpen in de bevoegdheden van de lagere bestuursorganen. Tenslotte stellen zij er prijs op, .de verzekering te ontvangen, dat, zo tot internering moet worden overgegaan, tot het uiterste de inrichting van concen tratiekampen. zal worden vermeden. Huiverig Vele andere leden betuigden eveneens hun instemming met de strekking van dit wetsontwerp. Nochtans waren zij zich er van bewust, dat hierdoor in het Neder landse openbare ordebëstel diép wordt in gegrepen ten gevolge van de toekenning van exorbitante bevoegdheden aan de overheid. Zij waren echter van mening, dat dit als noodzakelijk moet worden aanvaard, nu het uitzonderlijke toestanden en om standigheden geldt, waarin de rechtsorde en het volksbestaan zelf metterdaad worden bedreigd. Hoe huiverig deze leden in het algemeen ook stonden tegenover inter nering door andere dan de ter zake be voegde justitiële organen, zij achtten die internering in de omstandigheden, waarop het wetsontwerp betrekking heeft, onmis- ;baar. j V: '..f. Sómmige leden' ménen weliswaar' fhét' het gevaar va'ri' eéri vijfde colonne voor ogen over hiin 'principiële bezwaren "te moetén "heenstappen omdat de sympathie van éen aantal Nederlanders met de poten tiële vijand huns inziens daartoe dwingt maar zij' zien met ongerustheid de vergro ting van de macht van de Binnenlandse Veiligheidsdienst met betrekking tot de interh'ei*ngen tégémoef. ',,D'e minister 'van Binnenlandse" Zakèn iriogè 'bij het nemen van zijn bëslissïngen Ingevolge artikel 24 van hét wetsontwerp zich bij voortduring bewust blijven van het gevaar van ëeri poli tiële diénst, wélke wérkt mét gegevens waartegen de belanghebbenden zich niét hebberi kunnen vërweren", aldus dezè leden. Evenals vorige jaren zal „De Haarlemse Postfanfare" op Zaterdag 21 Juni in de Gemeentelijke Concertzaal de in Haarlem woonachtige ouden van dagen een gezel lige middag aanbieden. Om in aanmerking te komen dient men de leeftijd van 60 jaar te hebben bereikt. Plaatsbewijzen voor deze middag kun nen worden aangevraagd aan de volgende adressen: Diepenbrockstraat 73, Meeuwen- straat 68 en Midden Tuindorplaan 3 Over- veen. waardelijk zullen zijn met een proeftijd van drie jaar. De derde verdachte was de 53-jarige De B., portier bij het ziekenhuis, die ook ge schenken had aangenomen en daarvoor door de rechtbank met 100.boete was gestraft. .Hij werd door het hof veroordeeld tot vier maanden, waarvan twee voor waardelijk. 53. Natuurlijk werd het Panda te bar toen professor Kalker daar zo luidkeels uitriep (waar de hoge regerings-ambtenaar bij stond) dat een Verdwijn-Machine niet kon bestaan, en hij begon dan ook vurig te protesteren. „Ik heb het met mijn eigen ogen gezien'.", riep hij. „Verschillende per sonen'verdwenen in dè .Verdwijn-Machine waar ik bij raas!" „Ah, wat een onzin.'", kreet professor Kalkcr. ..Breng mij er heen! Vlug! Onmiddellijk! Br~~>g mij er heen en ik zal die zwendel ontmaskeren!" Meteen drukte hij ziel de hoed over de oren e.n vervolgens duwde hij Panda voor zich aan de deur uit. Maar professor! Dat gaat zo maar niet!", betoogde de geschrok ken ambtenaar. „De minister-raad zit op u {e wachten!" „Ach wat die minister raad! Zeg maar dat ik even weg ben om de wetenschap te redden", sprak de ge leerde.;-„Misschien kan de minister-raad intussen iets anders doen. Of heeft die soms niets meer te redden?" En zo sprekend be gaf hij. zich niet Panda de straat op, ten einde een bezoek te gaan brengen aan de Verdwijn-Machine van Joris Goedbloed. Het wachten viel inmiddels Joris zeer lung. Ach zo vliet de tijd daarhenen....", mijmerde hij. „En inmiddels had ik toch reeds zo fraai aan de Verschijn-Machine kunnen werken! Wat kost het Panda, dat onnozel halsje, toch veel schone uren om het nog onnozeler bedrag van 738964 du- caten. bijeen te bréngen. Ach dat geld! Verachtelijk slijk der aarde! Doch reeds de Ouden riepen zo voortreffelijk uit Pecunia causa finita est waarmede zij slechts wilden zeggen dat we het er niet zonder kunnen' doen!" En droefgeestig wachtte hij voort. Straf. De Argentijnse vakbondsleider Ci- priano Reyes is Dinsdag veroordeeld tot vijf jaar. Reyes, die twee jaar lid is geweest van de Kamer van Afgevaar digden, werd in September 1948 gear resteerd wegens samenzwering tegen president Perón en zijn echtgenote. De leider van het complot zou de voorma lige Amerikaanse diplomaat John Grif fiths geweest zijn, althans volgens re- gerings-mededelingen. Verslagen. In kringen van het ministerie van Binnenlandse Zaken van Nepal wordt medegedeeld, dat de Zwitserse expeditie naar de top van de Mount Everest de hoogste top ter wereld wegens slecht weer afgelast is. Binnen tien dagen wordt regenval verwacht. Het weer is tot nu toe de belangrijkste oorzaak geweest van het falen van alle vorige pogingen. Volgens de laatste be richten is de Zwitserse expeditie geste gen tot een hoogte van 6000 meter. De lucht in. Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van Verkeer heeft verklaard, dat de „Deutsche Ver- suehsanstalt für die Luftfahrt" weer begonnen is met luchtvaartexperimen ten. De conventie van Bonn verbiedt het vervaardigen van wapens en mili taire vliegtuigen, doch zij verwijst ner gens naar burgervliegtuigen. Het insti tuut bevindt zich bij het vliegveld van Essen-Mühlheim. Het produceren van vliegtuigen zal naderhand een kwestie worden van overleg tussen de Westelijke geallieerden en West-Duitslan'd. Aan het hoofd van voornoemd instituut staan de radarexpert professor Abraham Esau en professor Schmidt, een expert op het gebied van straalaandrijving. Afwijkingen. Het Roemeense blad „Scan- teia" verklaart, dat de vroegere minis ter van Buitenlandse Zaken, mevrouw Ana Pauker, door de Roemeense arbei derspartij (communisten) de vorige week beschuldigd is van zowel linkse als rechtse afwijkingen van de partijpoli tiek. Het bïad zegt, dat Ana Pauker haar fouten erkend heeft. Volgens eer dere berichten was zij afgezet en in huis-arrest gesteld. Pinksteren. Gedurende het Pinksterweek- einde zijn in de Verenigde Staten 500 personen bij ongelukken om het leven gekomen. Vijfde. Zondag is te Moskou bekendge maakt dat de 43-jarige diplomaat Geor- gi Poesjkin is benoemd tot (de vijfde) Russische onder-minister van Buiten landse Zaken. Poesjkin was tot nu toe hoofd van de Russische missie in Oost- Duitsland. Hij wordt als zodanig opge volgd door Ilitsjef. Volgens berekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het aantal motorrijtuigen in Neder land op 1 Juni 1952: 167000 (157002) per sonenauto's; 6200 (6160) bussen; 86000 (77550) vrachtauto's; 5400 (5021) trek- voertuigen; 3600 (3514) speciale voertui gen; 115000 (112577) motorrijwielen (inclu sief motordriewielers); en 200000 (147986) bromfietsen. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verstrekte gegevens per 1 Augustus 1951. Hoewel blijkt, dat het motorvoertuigen park regelmatig toeneemt, kan van een ver zadiging nog lang niet worden gesproken, aangezien, wat de dichtheid van personen auto's in West-Europa betreft, Nederland vrijwel, achteraan komt met 1 personen auto op de 60 inwoners, tegen Luxemburg 1 op 20, Engeland 1 op 21, Frankrijk en Zweden 1 op 26, België en Zwitserland 1 op. 31, Denemarken 1 op 35, Ierland 1 op 39 en. Noorwegen 1 op 49. „Dat is precies vier gulden exclusief", meldde de lange bedachtzame kellner op een zonnig maar winderig thee-terrasje vlak boven de groene gracht. De aange sprokene ging even stil voor zich heen zit ten rekenen, maar aangezien hij het wor teltrekken scheen te zijn verleerd en ten slotte ook wel royaal wilde zijn, trok hij roekeloos enig bankpapier uit zijn porte feuille, telde het vluchtig na en gaf een deel ervan aan de kellner. „Zo, daar heppu dan de hele zaak inclu sief bij mekaar", zei hij, tevreden over zijn gulheid. En toch kreeg de kellner het exclusief want de wind onderschepte een van de guldens, voerde hem buiten het bei-eik van de rechthebbende en vlijde hem speels over het wateroppervlak van de gracht. Nu ts het voordeel van papiergeld boven munt stukken, dat het blijft drijven. De bezoe kers van het établissement hadden een fraai uitzicht op de wegkabbelende waar debon en hielden tevens de kellner goed in het oog, want deze begaf zich met een stok op een wrak vlondertje om zijn op drift geraakte fooi te achterhalen. Op het uiter ste eind van dit landingshoofd raakte zijn lichaam even uit balans en dat leverde het publiek een paar boeiende ballet-improvi saties en de man zelf een doorweekte voet op, maar in elk geval geen gulden. „Kom Jongen, trek je sjeketje maar uit", riep een collega schalks, toen hij bemerkt had, dat de clientèle behagen in deze afwisseling schepte. Maar de ober bleef peinzend staan. Hij begreep dat de standing van zijn zaak er niet mee gediend was wanneer hij voor een gulden te water zou gaan. Anderzijds moest men nu ook weer niet de indruk krijgen, dat hier al te luchthartig over der gelijke verliezen heen werd gestapt dat zou eveneens de reputatie schaden. Hij liep daarom maar een nabije brug, pakte er de reddimgshaak af en viste ook daarmee enige tijd vergeefs naar het biljet, dat snel verder dreef. Daarna kwam hij met een zorgelijk gezicht op het terras te rug. Het water in zijn natte schoen sieperde bij elke stap. Het zal ongeveer een half uur later ge weest zijn toen in de brugopening een kano zichtbaar werd met twee dikke, blozende jongetjes er in. Zij pagaaiden recht op het steigertje af maar daar aangekomen sche nen zij even te aarzelen. Dat duurde echter hiet lang. „Kom op Kees", zei de een, „ken jou 't Schele'. Toen kwamen zij beiden het ter ras op. Kees zwaaide een vochtige gulden in de wind en gaf hem aan de ander. „Vraag jij het maar aan die meneer met dat jasje an". De kellner was al vex-heugd komen toelopen en neigde zich vol vrien delijke verwachting over de jongetjes. „Twee cola meneer", zeiden deze tege- lijkertijd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2