„Nieuw-Guinea bastion der Australische defensie Onderzoek naar verdrogings gevolgen van tunnelbouw Mr G. E. van Walsum benoemd tot burgemeester van Rotterdam Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoop op meer dan één overlevende van ramp in Marsdiep opgegeven Industrie en jeugd Australische premier gaat met dr Drees confereren Tegen ratificatie conventie van Bonn Droog voorjaar zou schuldig kunnen zijn aan daling van spanningswater „Hercules" speurde vergeefs naar slachtoffers en wrakstukken Het woord is aan Parijse communisten blijven saboteren Proces tegen generaal Grow 99 Belgische textielindustrie wil een Benelux- muntpolitiek GENERAAL DE GAULLE Productiebeperking bij Alg. Kunstzijde Unie Aalpartij van wielrenners op Zandvoortse circuit 66e JAARGANG No 278 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 6 JUNI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 131 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. V erschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP WOENSDAG 11 JUNI zal een deel der Haarlemse schooljeugd leerlingen van 13 tot 16 jaar van gymnasia, lycea, H.B.S.'en en Muloscholen industriële be drijven bezoeken en daarbij voorlichting krijgen. Dat gebeurt op initiatief van het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De Maatschappij bestaat 175 jaar; volgens traditie zal zij ook haar vergadering bij dit vijfendertigste lustrum in de stad van haar oprichting houden, waar zij nog immer haar zetel heeft. Zij zal op 12 en 13 Juni vergaderen er zit trouwens nog veel meer aan deze lustrumviering vast en een indrukwekkende groep inleiders zal zich daarbij doen horen. Vanmorgen heb ben wij juist de samenvatting ontvangen van de prae-adviezen, uit te bi-engen door ir. F. J. Philips(de roeping van de arbeid en de taak van de leiding), dr. B. W. Kranen burg (maatschappelijke structuur-wijzigin gen), di\ B. C. J. Lievegoed (de vooroplei ding in het onderwijs), dr. A. Plesman (de opleiding in het bedrijfsleven) en mr. K. P. van der Mandele (de toekomst van Ne derland). Het is een boekje van 95 pagina's druks en de titel van de laatste inleiding geeft het algemene karakter der besprekin gen aan: Nederlands toekomst. Het ontvan gende departement Haarlem heeft daarom Haarlems jeugd er direct bij willen betrek ken. Het moest zich daarbij wel beperken, ten eerste omdat zij te talrijk is in verhou ding tot het aantal industriële bedrijven, dat voor bezoek in aanmerking komt en ten tweede omdat het tijdstip niet gunstig ligt met het oog op eindexamens. Oh die eind examens! Tenslotte heeft men dus de groep van 1316 jarigen van de al genoemde schooltypen erbij betrokken; mij werd ge zegd dat wel een veex-tienhonderd kinderen in de ochtend- en middaguren van Woens dag bedrijven zullen bezoeken. Een goed idéé in een goed streven, dit massabezoek der jeugd aan de industrie. Bezoeken van schoolklassen aan bedrijven doen zich al sinds jaren voor, maar alleen te hooi en te gras, om deze landelijke uit drukking nu maar eens op de industrie toe te passen. Sommige scholen tonen er be langstelling voor en sommige bedrijven tonen zich bijzonder bereidwillig. Het vergt van de laatste zijde wel enige bijzondere bereidwilligheid, omdat het lichtelijk-sto- rend in de gang van zaken werkt. Maar door ervaring wordt dat bezwaar op den duur vrijwel geheel ondeivangen. En van nabij is mij bekend dat zowel bedx-ijfslei- ders als personeel, die deze ervaring heb ben opgedaan, er plezier in hebben. Het is aantrekkelijk die -frisse, dikwijls gespan nen belangstelling te beleven en erbij te bedenken dat men met zijn aanschouwe lijke voorlichting een stukje opbouwend werk doet. Het is voor de vakman ook boeiend vragen te beantwoorden, die intel ligent zijn en de kern van de zaak raken. Zulke vragen komen vaak voor. Het nu op touw gezette massa-bezoek der jeugd zal ongetwijfeld tengevolge hebben dat het aantal bezoeken aan de bedrijven in de toekomst zal stijgen. Meer schoollei ders en meer bedrijfsleiders zullen er toe aangetrokken worden. Het heeft dus niet alleen waarde voor die ene dag; het stelt gevolgen in uitzicht. Ik geloof dat dit be langrijk is om twee redenen. Ten eerste om dat de moderne mens sinds lang teveel ge neigd is om al die gemakken des levens, voortvloeiend uit de ontwikkeling der tech niek, maar kalmweg te aanvaarden als een soort recht, hem geschonken zonder zich af te vragen hoe, en met hoeveel moeite, zorg en vakbekwaamheid, dat alles tot stand komt. Ten tweede omdat het niet alleen veel waard is te weten hoe iets tot stand komt, maar ook om waardex-irig te krijgen voor het wex-k van anderen. Dat laatste is zeker een der beste grondslagen voor onderling begrip, die men in de men selijke samenleving kan leggen. Als men bij de jeugd zulke belangstelling wakker maakt doet men er een kostbaar stuk werk mee. Ik kan ten aanzien van de verwende Europeaan, die zo vaak maar geneigd is al het goede en gemakkelijke, dat hem in het leven wordt toebedeeld, zonder verder na denken te accepteren, niet nalaten het slot van een beschouwing van Ortega y Gasset te citeren. Een beschouwing over de primi tieve mens en de techniek, die hij besluit met de woorden: „De Europeaan is met be trekking tot de ingewikkelde beschaving, waarin hij geboren is, een px-imitief mens, een barbaar die door een toneelluikje op 's levens schouwtoneel is gekomen. Hij is een „indx-inger van beneden af". Dit is mijn stelling." Welnu, zo'n ogenschijnlijk eenvoudig plannetje als dat van het departement van Nijverheid mag zeker gelden als een goede bijdrage tot het streven, om hem naar het peil van zijn eigen beschaving te voeren. R. P. WASHINGTON, 5 Juni (Reuter) Generaal-majoor Robert W. Grow, wiens dagboek tijdens een bezoek in Duitsland werd gestolen, zal door een militair tri bunaal worden berecht. Het proces zal te Fort Meade in Mary land achter gesloten deuren worden ge houden. De datum is niet bekend gemaakt. Volgens door de communisten gepubli ceerde gedeelten van het dagboek zou Grow voorstander zijn van oorlog tegen de Sovjet-Unie. Aan de top van de Baldy berg (V:S.) ligt een restaurant, dat per skilift te bereiken is. Het traject, dat deze skilift, aflegt, is een der langsten ter wereld. Naar die ho gere sferen moet ook deze musicus, om er in een orkest zijn bas te gaan bespelen. (Van onze correspondent in Australië Het heeft in bepaalde kringen te Sydney geen verwondering gewekt,, dat de federale premier, mr. R. G. Menziesr plotseling be sloten heeft op 10 Juni aanstaande van Londen naar Den Haag te komen om met dr. Drees te confereren over Nieuw Guinea. Men had integendeel al veel eerder contact met Nederland verwacht. De verdediging van Australië enerzijds en de aanspraken van Indonesië op Nederlands Nieuw Guinea anderzijds kunnen immers niet los van el kaar worden gedacht. In Nederland wordt niet zo stex-k beseft zoals in Australië wel het geval is dat het continent in de oorlog een invasie van Japan nabij is geweest en 6000 Australiërs het leven hebben gelaten om Nieuw Guinea te behouden. De les, die daaruit getrokken kon worden, is helaas nog niet voldoende geleerd. De Noordkust van het land ligt namelijk nog steeds open voor iedere aan val en is eigenlijk niet eens helemaal goed bekend; kartering ervan is dringend nodig. Intussen wordt van Australische zijde steeds herhaald hoe belangrijk het is, dat de Nederlanders op Nieuw Guinea blijven. Eerst heeft de federale minister voor de Burgerlijke Luchtvaart, mr. L. Anthony, daarop gewezen, toen hij onlangs sprak over de grote rol, die de Nederlanders heb ben vervuld in de verdediging van Austra lië in 1941-'42. Nadien heeft de federale minister van Buitenlandse Zaken, mr. R. G. Casey, een bezoek aan Soekarno ge bracht en bij zijn terugkeer in Sydney ge zegd, dat hij niet geloofde, dat Indonesische troepen zich voorbereiden op een aanval op Nederlands Nieuw Guinea. Maar aldus mr. Casey Soekarno heeft duidelijk la ten blijken, dat hij het graag wil hebben: „Ik heb toen gezegd, dat de Australische publieke opinie zich tegen een overdracht van Nederlands Nieuw Guinea aan Indo nesië sterk verzet". Ook de Amerikaanse generaal Eichel- berger heeft op de dringende noodzaak ge wezen van het op peil brengen der defensie in het Noorden: „Nieuw Guinea moet. een bastion worden van de Australische defen sie". Er zou in het Noorden van Australië een van de grootste vliegtuigbases ter wereld dienen te zijn. In plaats daarvan is er in Darwin een vliegveld van speelgoed formaat en met een handjevol oude vlieg tuigen en nu en dan een paar nieuwe (niet van de laatste soort). Een grote marine basis is er evenmin. Er. is dus voldoende reden de verdedigingsmogèlijkheden nader onder het oog te zien. Rijke uraniumlagen ontdekt Het Noordelijke territorium van Austra lië bevat bovendien zulke schatten als uranium, waarvan de jongste ontdekking in Rum Jungle, 100 kilometer ten Zuiden van Darwin, grond heeft tot het vermoeden, dat daar de rijkste bronnen ter wereld zijn. Gevoegd bij de uraniumbronnen van Radium Hill in Zuid-Austx-alië plaatsen zij Australië in de rij der weinige leveranciers van een onmisbaar px-oduct. Australië neemt nu een sleutelpositie in de wereld- atoomrace in. De verdediging ervan is van het allerhoogste belang voor de gehele democratische wereld. Welingelichte kringen verwachten van mr. Menzies, dat hij bij zijn besprekingen in Den Haag naar voren zal brengen, dat elke poging van Indonesië om Nederlands Nieuw Guinea in te lijven in de Republiek, Australië er toe zal brengen de Nederlan ders bij te staan om zulks te vei-hindex-en. De oorlog heeft aangetoond, dat Australië niet wéér open kan blijven liggen voor een aanval van Azië uit. Een goed deel van de publieke opinie neigt dan ook tot de mening, dat zelfs ais Nederland Nieuw Guinea zou opgeven, Australië diens plaats zou moeten innemen vóór de Indonesiërs. De raad van beheer van de federatie der Belgische textielnijverheid nam in een buitengewone vergaderixxg een resolutie aan, waarin hij aandringt op een gemeen schappelijke Benelux-muntpolitiek onder leiding van een financiële instelling, waar in de drie landen vertegenwoordigd zouden zijn, alsmede het sluiten van de economi sche unie met een vrij verkeer van goede ren en personen in het Benelux-gebied. Het accoord van de voor-unie heeft wel iswaar de handel tussen de drie landen stex-k doen opleven, maar sommige sectoren van de textielindustrie hebben de laatste maanden aan een abnormale concurrentie j?loot gestaan, door het verschil van de Belgische en Nederlandse lonen en de lage prijs van steenkool in Nederland. Deze factoren verhinderen volgens de raad de ontwikkeling van een normale en gezonde concurrentie in de schoot van de Benelux en als zij behouden blijven zouden zij het bestaan van talrijke Belgische onderne mingen in gevaar brengen. In dat geval zou de fedex-atie zich verplicht zien haar houding te wijzigen en ter vrijwaring van haar bestaan van de regering doeltref fende maatregelen eisen. Generaal de Gaulle heeft in een verkla ring voor de pers gezegd, dat Frankrijk het pact met West-Duitsland en het verdrag voor de Europese defensiegemeenschap niet kan ratificeren. West-Duitsland, aldus De Gaulle, ont vangt volledige souverexniteit in ruil voor niets. Het woi"dt niet eens verplicht zich aan de huidige grenzen te houden en niets verplicht het zich bij de status van het Saargebied neer te leggen. De wens om de gebieden in het Oosten terug te krijgen houdt het gevaar in, dat Duitsland het Westen in een oorlog betrekt voor zijn eigen doelen, aldus de generaal. „Volgens het verdrag van het Europese Leger kan Frankrijk geen contingenten van zijn „Europees Leger" overzee zenden, zonder toestemming van Amei'ika. Dit Europese leger is een vormloze massa onder Amerikaans bevel. Om financiële redenen moet Frankrijk zijn troepen op de Rijn terug trekken, terwijl Engeland en Amerika zijn bezettingstroepen in West-Duitsland houdt. Frankrijk aanvaardt op deze wijze een protectoraat te zijn zonder protectie." „Amerika", aldus De Gaulle, „zal in een conflict met de Sovjet-Unie niet de atoom bom gebruiken, daar de Sovjet-Unie thans in staat is met hetzelfde wapen te antwoor den en Amex'ikaanse steden te vernietigen. De tien Britse en Amerikaanse divisies, be doeld voor de defensie van Europa, hebben volgens De Gaulle nog niet de waarde van één tiende deel van de troepen, die de Sovjet-Unie in actie kan brengen." De Algemene Kunstzijde Unie, die in staat is geweest tot dusverre op volle capaciteit te werken, heeft besloten haar productie enigszins te verlagen en in overeenstem ming te brengen met de door haar ver wachte afzetmogelijkheden. Slechts enkele tientallen productie-arbei ders zullen moeten afvloeien. Reeds ge ruime tijd is het verloop namelijk niet meer door aanstelling van nieuw pei-soneel op gevangen. Bovendien zal een aantal vak lieden in de loop van dit jaar moeten af vloeien, nu 'de bouw en inrichting van nieuwe fabrieken en afdelingen hun vol tooiing naderen. Een commissie van deskundigen heeft gisteren onder auspiciën van de Stichting van de Landbouw in Velsen een onderzoek ingesteld naar de eventuele gevolgen van de wateronttrekking door de tunnelaanleg bij het Noordzeekanaal. Al werd ons meegedeeld, dat een da ling van het zogenaamde „spanningswa ter", dat is dus de zoetwater-voorraad on der de beschermende kleilaag in de Ken- nemer bodem, niet van de bemaling bij de bovenput van de tunnel heeft geleden,'van Het bergingsvaartuig „Hercules" van de Nederlandse marine heeft gistermiddag van vier uur af tot het vallen van de avond onafgebroken in het Marsdiep ge zocht naar stoffelijke resten der beman ningsleden van de Engelse mijnenveger nummer 2582, die gistermorgen, nadat er een Nederlandse Thunderjet-straaljager op was neergestort, brandend onderging. De stroom had echter de meeste sporen van de ramp reeds uitgewist. Onverrich- terzake keerde het bergingsvaartuig weer naar Den Helder terug. Wel is eerder op de middag het stoffelijk overschot van een nog niet geïdentificeerd tweede slachtof fer geborgen. Prins Bernhard is Donderdagmiddag om streeks vijf uur in zijn functie van inspec teur-generaal van de Koninklijke Marine in Den Heider geaiTiveerd. In een verklaring van de Bi-itse admira liteit is gistex-en medegedeeld dat het aan tal verliezen thans nog niet px-eciés op te geven is. Men neemt echter aan, dat nog ongeveer 15 officieren en manschappen vermist worden. De familieleden zouden zo spoedig mogelijk on de hoogte worden ge steld. Dit was reeds geschied met die van de enige overlevende, de 32-jarige William James Johnson, die over twee weken de marine verlaat. Hij is veertien jaar bij de marine ge weest en heeft ook reeds eerdere ongeluk ken overleefd. De piloot De bestuurder van de verongelukte „Thunderjet" was de reserve tweede lui tenant vlieger A. Steen uit Amsterdam. Hij was vijfentwintig jaar oud en behoor de bij de eerste tactische vliegbasis Volkel. Hij ontving zijn opleiding in Amerika en had vele honderden uren ervaring met Thundex-jet-toestellen. Het overlevende lid van het machine- kaxnerpersoneel Johnson bleek er nog be ter aan toe te zijn dan des morgens werd gedacht. Hij bleek zulke lichte brandwon den te hebben gekregen, dat hij bimien enkele dagen weer zal kunnen worden ontslagen. Johnson, die alleen nog een moeder heeft, woonachtig in Dover, is in de ziekenboeg in Den Helder door Neder - andere eveneens deskundige zijde is ons verteld, dat deze voorraad wel degelijk wordt aangetast. Twee pompen droog Om een voorbeeld te noemen: een be- vloeiïngspomp in het sportcomplex „Schoo- nenberg" in Velsen heeft enige dagen ge leden geen water meer kunnen krijgen en een tweede pomp, die voor hetzelfde doel in „Velserbeek" is geslagen, moest de strijd eveneens opgeven. De zoetwatervoorraad, die zich boven de kleilaag bevindt, het zogenaamde "boven water", zou niet geleden hebben, aldus on ze zegslieden. Zowel van de zijde der Stichting als van andere kanten werd ons echter nadrukke lijk te verstaan gegeven, dat een daling van het spanningswater wellicht mede te wijten is aan het abnormaal-droge voor jaar. De zaak wordt inmiddels verder onder zocht. De drinkwatervoorziening heeft in geen geval last van de bemaling. ■jr'&j m ^MMHBÜ Ml In de omgeving van de plek, loaar gisteren een Engels marine va ar tuig met vermoe delijk vijftien man aan boord en een Nederlandse straaljager in een vlammende zee ondergingen, werd gistermiddag met een met lood verzwaarde kabel de bodem van de zee afgetast. Deze werd getrokken tussen twee sloepen van het marine-bergings vaartuig „Hercules", dat men op de achtergrond ziet. landse en Engelse verbindingsofficieren over het ongeluk gehoord. Geen der détails werd na afloop bekend gemaakt. Iedere hoop op redding van een der an dere Britten is thans opgegeven. De verongelukte Engelse boot behoox-de tot de „minesweeping motor launches" van de Royal Navy. Deze schepen hebben een watervex-plaatsing van 65 ton, een lengte van bijna veertig meter, een breed te van ongeveer zes meter en een diep gang van ongeveer anderhalve meter. De bewapening bestaat uit drie 40 millimeter luchtafweer kanonnen, drie 20 millimeter luchtafweer kanonnen en vier machinege weren. Deze schepen kunnen tenminste twaalf dieptebommen meenemen. De twee motoren van 1200 pk. kunnen de boten een snelheid geven van 16,5 knoop. De be manning bestaat gewoonlijk uit zestien tot achttien personen. De Britse admiraliteit heeft vandaag de namen gepubliceerd van vijftien Engelsen, die naar zij aanneemt gisteren bij de ramp in het Marsdiep zijn omgekomen. Dit is één man meer dan aanvankelijk was opge geven. De admiraliteit bevestigt dat er slechts een overlevende is, William Johnson uit Dover, die een kwartier na de ramp kon worden opgepikt. Ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Elizabeth werd te Londen de jaarlijkse parade, de „Trooping of the Colour", gehouden, welke door de Koningin zelf werd afgenomen. De Koningin was ge kleed in de uniform van de Schotse garde. Na afloop marcheerde de garde, met de Koningin aan het hoofd, af naar het paleis. Feuchtersleben: Men wordt tot alles geboren waarom niet 'ook tot het zuiver menselijke? Zeker, er zijn geboren mensen, evenals er geboren dich ters zijn. Een groep wielrenners, vermoedelijk af komstig uit Haarlem, is Donderdagavond gaan oefenen op het Zandvoortse circuit, zonder daarvan de Zandvoortse politie in kermis te stellen. De renners waren ver gezeld van een groot aantal ongeveer tweehonderd vrienden en belangstellen den. Dat politie-toezicht nodig was geweest, bleek, toen een aantal van deze supporters de baan opliep op een ogenblik dat een groep van acht wielrenners in volle vaart naderde. Er volgde een massale botsing, waarbij de acht wielrenners ten val kwa men. Dx*ie van hen liepen een hersenschud ding op. Een ontboden dokter achtte het nodig een hunner, J. van D., uit Haarlem, per ziekenauto haar de Mariastichting te doen vervoeren. Na daar behandeld te zijn is de wielrenner naar zijn woning overge bracht. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft met 15 stemmen voor en 21 stemmen tegen een voorstel van B. en W. verworpen, dat beoogde een ruimte te huren, waarin de ar- chiefregisters van t bevolkingsregister zouden kunnen worden gecopieerd. Bij Koninklijk Besluit van 5 Juni is met ingang van l Juli benoemd tot burge meester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Delft. Mr. Van Walsum is lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. Hij is 52 jaar oud. Mr. Gerard Ewout van Walsum is op 21 Februari 1900 te Krimpen aan de IJsel ge boren. Na de lagex-e school te hebben door lopen bezocht hij het Christelijk gymna sium te Zetten en later dat te Rotterdam, waarna hij aan de rijksuniversiteit te Utrecht x-echtswetenschappen ging stude ren. Hij promoveerde in 1926. Een jaar te voren was de heer Van Walsum aangesteld als ambtenaar van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. La ter werd hij plaatsvervangend secretaris van de Kamer van Koophandel voor. Zuid- holland, welke functie hij tot 1945 heeft waargenomen. Mr. Van Walsum, die toen tot de Chfiste- lijk-Historische Unie behoorde, was in 1939 tot lid van de Rotterdamse gemeen teraad gekozen. Sedert 1933 maakte hij deel uit van de redactie van net toenma lige dagblad „De Nederlander". Na de be vrijding werd mr. Van Walsum hoofdre dacteur van „De Nieuwe Nedeiiander", welke functie hij in 1947 neerlegdè. Tc-en in 1945 dr. W. Banning aftrad als vooi'zitter van de Nederlandse Volksbewe ging volgde mr. Van Walsum hem in die functie op. Mr. Van Walsum die zich intussen bij de Partij van de Arbeid had aangesloten, had zitting in de Provinciale Staten van Zuidholland: gedurende acht maanden trad hij ook op als wethouder van Onderwijs en Volksontwikkeling te Rotterdam. In de jai-en 19461948 maakte hij deel uit van de Tweede Kamer als afgevaardigde van de Partij van de Arbeid. In 1948 nam hij zitting in de Eerste Kamer. Op 16 Fe bruari 1948 werd hij benoemd tot burge meester van Delft. Onze parlementaire redacteur, die gister avond een onderhoud had met de nieuwe burgemeester van Rotterdam, merkte daarbij op dat deze zich tegenover Rot terdam en zijn problemen niet vreemd zal voelen. „Inderdaad, dank zij mijn veel jarige loopbaan in die gemeente, eerst ge durende ongeveer twintig jaar aan de Kamer van Koophandel, later als raadslid en als wethouder, ben ik met tal van Rot terdamse kwesties en allerlei aspecten van de belangen dier stad min of meer vertrouwd". „Bent u bereid uw standpunt kenbaar te maken aangaande het zogenaamde Moerdijkkanaal-vraagstuk?" „Geenszins. Terecht kunt u mij in dat opzicht een onbeschreven blad noemen. Tot dusverre heb ik mij daarover nooit openlijk uitgelaten, ook niet in de Eerste Kamer. En u zult straks uit mijn bij mijn ambtsaanvaarding te houden rede mer ken, dat ik ook bij die gelegenheid over dat punt geen enkele zienswijze kenbaar zal maken. Het betreft hier een kwestie, die ik eerst nog eens ter dege van alle kanten nader wil bekijken". Mr. Van Walsum is niet van nlan in de nog lopende echter reeds half Juli eindi gende tegenwoordige zittingsperiode als lid van de Eerste Kamer te bedanken. Mocht hij wat menselijkerwijze ge sproken zeker is herkozen worden, dan zal hij, alvorens een beslissing te nemen omtrent een eventueel combineren van zijn nieuwe burgemeesterstaak met het senatorschap, met verschillende personen die kwestie bespreken. Intussen bi-acht hij zelf wel voorbeelden van die combinatie in herinnering, zoals destijds mr. Droog- leever Fortuyn en burgemeester De Vlugt van Amsterdam. Ook zijn voorganger, mr. Oud. is er in geslaagd naast zijn werk kring van burgemeester van Rotterdam tevens zijn taak als lid der Tweede Ka mer te vervullen. „Het kan voor een ge meente veelal een voordeel zijn als haar burgemeester de gelegenheid heeft ook in een der Kamei-s mede voor haar belangen op te komen", zei mr. Van Walsum. „Wat Delft betreft kan ik de juistheid van die stelling uit eigen ervaring zeker beamen. Maar wat ik straks in dit opzicht zal doen als burgemeester van Rotterdam, kan ik nu nog niet zeggen". Aan enige bijzondere uitspraak met be trekking tot de functie die hem wacht, bleek mr. Van Walsum op dit ogenblik geen behoefte te hebben. Vluchtig wem nog zijn komend huisvestingspx-obleem Mr. G. E. van Walsum aangestipt. Mr. Van Walsum achtte het zeer goed denkbaar aangezien de Rot terdamse burgemeester geen ambtswoning tot zijn beschikking heeft dat hij, zo lang hij in de Maasstad nog geen woning heeft, van Delft uit zal moeten „foren sen". „Toen ik bui-gemeester van Delft was geworden heb ik hetzelfde gedurende een half jaar van Rotterdam uit moeten doen, dus waarom zou ik het thans niet in omgekeerde richting ondernemen?", zo be sloot mr. Van Walsum dit onderhoud. PARIJS (Reuter). De Parijse commu nisten hebben Donderdag weer getracht het werk in de Renaultfabrieken tot stilstand te bx-engen. De meeste van de 42.000 arbeiders meld den zich normaal, maar communistische arbeiders hadden de krachtleidingen in de i-ubberfabriek afgesneden, zodat daar niet kon worden gewerkt. In de fabriek van kleine wagens is de energievoorziening door niet-communisti- sche arbeiders hei-steld. Zij hebben een 30- tal communistische leiders van het fa- bx-iekstex-rein verwijderd. Het werk in de gieterij is door de com munisten stilgelegd na een korte kloppartij met werkwilligen. Slechts 642 van de 41.400 Noord-Franse mijnwerkers hebben vandaag aan de sta- kingsoproep van de C.G.T. gehoor gegeven. Het spoorwegverkeer in het gehele land is normaal. In Zuid-Frankrijk gaven giste ren 1300 van de 38.000 spoorwegarbeiders aan de stakingsoproep gevolg. De openbare diensten te Parijs function- neerden normaal. Volgens ramingen van niet-communisti- scne zijde heett Donderdag in het gebied van Parijs ongeveer 2 procent van de in totaal 450.000 arbeiders in de metaalindus trie gestaakt tegen 6 procent op Woensdag. In de staalfabi'ieken en ij zei-mijnen van Lotharingen wordt slechts in een schacht gestaakt. In het industriële departement Nord, langs de Belgische grens, staakte ruw geschat tien procent van de fabrieks arbeiders. ooooooooooocoooc* IETS KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of onweersbuien, maar later ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Iets koeler. 7 Juni Zon op 4.22 uur .onder 20.56 uur. Maan op 20.59 uur, onder 3.00 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 6 Juni Hoog water: 1.51 en 14.18 uur. Laag water: 9.41 en 22.17 uur. Zaterdag 7 Juni Hoog water: 2.35 en 15.02 uur. Laag water: 10.28 en 22.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1