Natuurwacht in Zuid-Kennemerland Uitgaan in Haarlem PLAIN Een Eeuw geleden Niets is goed genoeg voor baby Holland Festival Meesterlijke opera-avond gewijd aan Strawinsky Programma van de Sportweek Twee brandweer veteranen geëerd Gecombineerd concert door vier koren Santpoort /^Hoe is het ontstaan?^ JgeORK Hebben bouquet Burgerlijke stand van Haarlem Drie auto's botsten in Halfweg Jongen betrapt op diefstal Man gewond bïj betrappen van klein inbrekertje Voorkom infectie van ruwe huid Hoogleraren ongerust over ministeriële „verwachting" Huizenveiling OP DE BONNEFOOI QpVadertlaa VRIJDAG 6 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Strawinsky is in ons land. Hij viert hier zijn zeventigste verjaardag en een menigte uitvoeringen van zijn werken in het Hol land Festival dat zich dit jaar, zoals men weet, hoofdzakelijk in Den Haag en Sche- veningen afspeelt zal deze mijlpaal in het leven van de beroemde componist luister bij zetten. Dit begon al Vrijdag avond in de Koninklijke Schouwburg van pen Haag, waar de Nederlandse Opera twee werken van de meester: „Le Ros- signol" en „Oedipus Rex" op de planken bracht. De componist woonde de voorstel ling bij en mocht een spontane hulde van het publiek in ontvangst nemen. De twee vertoonde werken liggen in het gezamenlijk oeuvre van Strawinsky een behoorlijk eind uit elkaar: van de eerste opzet van ,Le Rossignol" tot de voltooiing van „Oedipus Rex" verliepen er achttien jaren. Daar ligt de periode van de eerste wereldoorlog tussen, waarin de omwenteling van ons culturele leven een feit werd. Bovendien heeft Strawinsky, voortgestuwd door zijn eigen genie, zich herhaaldelijk vernieuwd in stijl en techniek. Geen won der dan ook dat de twee werken, die deze avond voor het voetlicht kwamen ieder uit een andere wereld schijnen te stammen: „Le Rossignol" uit die welke naar schoon heid haakt, de wereld van de droom, van het sprookje en „Oedipus Rex" uit die welke de waarheid in klassieke gestalte wil zien. Doch reeds in „Le Rossignol" (naar het bekende sprookje „De nachtegaal" van Andersen) is een ingrijpende evolutie merkbaar. Geen wonder: de componist heeft er vijf jaar over gedaan en het aller hande metamorfosen laten ondergaan. Pas in 1914 dus na „Le sacre du Printemps" voltooide hij de twee laatste bedrijven van deze in 1908 begonnen opera. Drie jaar later werkte hij de compositie om tot orkeststuk („Chant du Rossignol". In 1920 diende dit als balletwerk en zeven jaar later maakte Strawinsky er een pianowerk van. De evoluties na 1914 zijn hier van geen belang voor de compositie als opera, die onder Monteux voor het eerst werd uitgevoerd, maar zij wijzen er wel op, dat de componist door dit werk van vóór en tijdens zijn grote overgangsperiode bezeten bleef, misschien wel juist door datgene wat er het begin van uitmaakt, waar de sprook jessfeer nog door geen ironie (de kwaal die sinds 1914 de kunst aanvreet) is aange tast. Dat eerste bedrijf van „Le Rossignol" is dan ook een wonder van schoonheid, een wonder ook van realisatie in orkest en stemmen. De geest, die daar in regeert, be tekent dan ook de synthese van het sprookje: „Luister naar de echte nachte gaal en schaam u niet door zijn zang ont roerd te worden, want tranen van ontroe ring zijn juwelen, die het hart van de zan ger goed doen". Zingend panopticum De „Oedipus Rex" kent niet de twee spalt die men tussen I en II van „Le Ros signol" kan opmerken. Deze oratorio opera, haast zonder actie, die zich voor het publiek afspeelt als een zingend panop ticum, vormt in zijn stoer klassicisme een streng gesloten eenheid, een brok gebalde tragiek. Want juist het onpathetische in spel en gebaar vergroot de pathetiek van de plastische vormgeving en verzekert een aangrijpend effect. De Latijnse tekst (ver taling van het gegeven van Jean Cocteau) werkt het onpersoonlijke en statische ka rakter in de hand. Dat de verklai'ende in leidingen hier niet in het Frans, maar in het Nederlands gezegd werden (namelijk door de acteur Robert de Vries) was zeer logisch; in het Fi-ans zou het een onwaar achtig en ietwat snobistisch effect gemaakt hebben. Abraham van der Vies, die de beide werken in scène zette en daai-bij doorgaans goed gediend werd door de décor-ontwer per Nicolaas Wijnberg, heeft met deze mon teringen een groot succes geboekt. Hij ont hield zich van de buitenissigheden, die we van Parijse voorstellingen kennen. De tafe relen met cle visser in „Le Rossignol" zijn buitengewoon suggestief. De opstelling van het koor van „Oedipus Rex" in een soort „engelenbak" is echter weinig harmonisch. Vocaal op hoog peil Vocaal en instrumentaal stonden beide vertolkingen op hoog peil. Aan de Ameri kaanse coloratuur-zangeres Mattiwilda Dobbs, die als gast meewerkte, dankten wij een „nachtegaal" die een gevederde zanger zou beschamen. De techniek van deze zeer muzikale zangeres is fabelachtig te noemen. Chris Scheffer zong de heerlijke cantilenen van de visser ook buitengewoon mooi. Cora Canne Meyer en Anny Delorie (het keukenmeisje en de dood) zorgden voor een karakteristieke verklanking. De keizer van Paolo Gorin, de mandarijn van Gerard Groot en de priester van Gee Smit pasten allen in het vocale geheel. De cho reografie van Indra Kamadjojo was op het fantastische ingesteld. En heei'lijk klonk het orkest onder leiding van Charles Bruck. In „Oedipus Rex" werden de vocale ADVERTENTIE zegt de bloemist- HAARLEM, 5 Juni 1952 ONDERTROUWD: 5 Juni. E. J. Kroes en K. de Oude: G. Vos en W. B. Wijfjes. GEHUWD: 5 Juni, G. J. Geijssen en W. Verzijlberg; C. Poldei'man en H. Kruiswijk: J. Willemse en J. A. Hesselink; A. van der Vlugt en A. den Braven. BEVALLEN van een zoon; 3 Juni. E. M. Reumermanvan de Ruit.; 4 Juni, M. E. de Haanvan der Linden; J. GraansmaStrij- land; C. J. Lodder—Juffermans; M. van EssenMartinissen; M. C. HoutkampLa- gerweij5 Juni, M. Joor—van Schaik; K. van BuggenumHartman; C. D. Kunnen de Vi-ies: J. E. SandtkcWillemse. BEVALLEN van een dochter: 4 Juni, M. G Erents—de Klerk; 5 Juni, G. M. Kuijper— van Noordt; A. G. van de Velde—Kaczor; K. van Buggenum—Hartmann. OVERLEDEN: 2 Juni, J. C. van der Kamp, 68 j., Stationsplein; 3 Juni, W. A. M. van Vastenhoven, 5 j-, Houtvaart; J. M. Buijs geb. Bakker, 83 j., Leidsevaart; C. M. A. Kurvers —de Boer, 67 j„ Marnixtraat; 4 Juni, C. M. Hessing geb. Leeflang, 87 j.. Westerhout straat; G. M. Boeree geb. Roelofs, 8" j., Jac. van Looystraat; C. H. Vader geb. de Korte, 67 j., Gen. Joubetrstraat; S. Lopes Dias, 62 j,. Nieuw Guineastraat. hoogtepunten bereikt door de als gast op tredende alt Hélène Bouvier van de Pa rijse Opera, die met heerlijk getimbreerde stem de partij van Jocasta zong, en in de tweede plaats door het mannenkoor, waar in de zangers van het Nederlandse Kamer koor meewerkten. Het feit dat Strawinsky eerst het koor ging feliciteren, alvorens zijn dank aan de solisten te betuigen, was wel kenmerkend voor wat het ensemble gepresteerd had. Frans Vroons heeft in de Oedipus-partij een opgave die hem wel ligt; hij kan er stoer mee uitpakken. De Creon van Scipio Colombo (als gast), de Tiresias van Gerard Groot, en de herder van Chris Scheffer voldeden aan voorname eisen. Gerard Holt- haus, die de bode vertolkte, forceerde zijn stem en zang daardoor voortdurend boven de toon. Een groot deel van het succes komt aan de muzikale leider Charles Bruck toe. Maar een bijzonder compliment mag ook gebracht worden aan de instructeurs van het koor, Henk van Wielink en Felix de Nobel. Het ovationele applaus gold zowel de uitgevoerde werken en hun geestelijke va der, als de zeer verzorgde interpretatie. JOS. DE KLERK. Paolo Gorin als de keizer van China in „Le Rossignol" van Strawinsky (Foto hieronder) Om kwart over elf gisteravond botste een uit Haarlem komende auto bij het inhalen op een tegenligger, waarbij de ingehaalde auto ook geraakt werd. De eerste twee auto's wei-den zwaar beschadigd, de derde licht. De Amsterdammer H. S. H. werd ernstig gewond in het St. Elizabethsgasthuis opgenomen, waar vanochtend werd mede gedeeld dat hij „nu niet meer in levens gevaar" was. Er waren twee lichtgewonden. In een groot Haarlems warenhuis werd gisteren een zestienjarige jongen betrapt bij het stelen van een polshorloge. Bij het fouilleren vond de politie nog in zijn zak ken een portemonnaie en een aansteker, die hij ergens anders had gestolen. Hij is overgegeven aan de kinderpolitie. Nieuwe speeltuinvereniging In het Leidsekwartier te Haarlem is een nieuwe speeltuinvereniging opgericht, die zich heeft aangesloten bij het Verbond van Haai-lemse Speeltuinverenigingen. Het bestuur bestaat uit de heren C. J. A. van de Reep, voorzitter; J. Koopen, pen ningmeester, en J. Anthonisse, Oost-Indië- straat 36, secretaris. De nieuwe speeltuinvereniging heet voor lopig „Leidsekwartier". Zesentwintig natuurwachten en achttien begunstigers hebben zich Donderdagavond na een inleiding van dr. J. H. van Burkom uit Apeldoorn, voorzitter van de Neder landse Bond van Natuurwachten, opge geven voor het vormen van een natuur- wacht voor Haarlem en omgeving. Binnen kort zal een nieuwe vergadering worden gehouden, waarin de werkzaamheden nader geregeld zullen worden. De bijeenkomst ging uit van de Commis sie voor de Natuurbescherming in Zuid- Kennemerland en werd gehouden in restaurant Brinkmann. De voorzitter dezer commissie, de heer H. J. Jonker, deed mededelingen over de werkzaamheden en over de activiteiten in de naaste toekomst. Een er van is het oprichten van een Na tuurwacht in deze omgeving. Dr van Bur kom deelde mee, dat er in ons land op het ogenblik twaalfhonderd natuurwachten zijn. Zij hebben een moeilijke taak te ver richten omdat het publiek dat in de natuur vertoeft op bijzondere wijze kan reageren. Dooi-dat men de natuur meer opzoekt dan vroeger is het te verwachten dat er meer natuurschoon vei'nield wordt. In de laatste halve eeuw is de bevolking verdubbeld en door de bouw van huizen en fabrieken is het aantal recreatiegebieden sterk vei-min- derd. De arbeiders beschikken thans over meer vrije tijd dan vroeger en hun werk is van die aard dat zij er behoefte aan hebben er op uit te trekken. Het is verheugend, dat velen naar buiten trekken, doch het is noodzakelijk gebleken de mensen er aan te herinneren dat zij zich buiten thuis voelen en dat zij in de natuur doen en laten wat zij in eigen huis en tuin ook doen en laten. Thuis gooit men geen papiertjes of lege sigarettendoosjes weg. Daarom is het ge wenst ook in de natuur geen lege zakjes en zovoort weg te werpen. Door op deze manier op te ti-eden draagt men de gedachten van de natuurwachten uit. Men kan zich ook als natuurwacht op geven en op gezette tijden naar x'eci'eatie- gebieden begeven en met mensen die zich in de natuur niet correct gedragen, pi-aten. Met een goed woord is veel te bereiken. Vermoedelijk kan men van natuurvernie- lers natuurbeschermers maken. Zijn taak is geheel anders dan die van een agent van politie. Een natuurwacht loopt met een groene band om zijn linkerarm en kan zich eventueel legitimeren met een kaart die van een stempel van de plaatselijke politie is voorzien. Hierdoor houdt de politie controle op de aan te stellen natuurwachten. Het is de bedoeling in Haarlem en om geving een natuurwacht in te stellen. Dames en heren boven achttien jaar kun nen zich aanmelden. Nadat een aantal be zoekers zich beschikbaar had gesteld, deel de de heer Jonker mee, dat over enkele weken een vergadering gehouden zal wor den. Dan zal een commissie samengesteld worden om de gang van zaken te regelen. Een hoofdleider zal worden benoemd. Na de pauze heeft ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van de Stichting de Kennemer- duinen een aantal foto's van dit recreatie gebied vertoond en daarbij een toelichting gegeven. Excursies Uitgaande van de Commissie voor de Natuurbescherming in Zuid-Kennemerland worden in de maand Juni op Zaterdagen en Zondagen excui-sies gehouden.Voor morgen middag halfdrie staan op het programma bezoeken aan de Stadskweektuin, Thijsse's Hof (elf uur) en de Amsterdamse Water leidingduinen en voor Zondag aan Thijsse's Hof (elf uur) en de Amsterdamse Water leidingduinen (halfdrie). Zaterdagmiddag 14 Juni, halfdrie, bestaat er gelegenheid deel te nemen aan excursies naar de Stads kweektuin, Thijsse's Hof en de Kennemer- duinen (ingang Bergweg) en op Zondag 15 Juni aan Thijsse's Hof (elf uur) en de Kennemerduinen (halfdrie). Gisteren om 5 uur 's middags waarschuw de een dame de houder van een automatiek in de Anegang dat een'jongetje een stuk gereedschap gebruikte inplaats van een kwai'tje, om een ci'oquet te bemachtigen. De man haastte zich naar buiten en gaf de jongen een klap. Deze hief echter zijn in strument en de man kreeg een steekwond door zijn arm, waarbij zijn slagader ge raakt werd. Hij moest naar het Grote Gast huis. Het jongetje wist te verdwijnen. De politie zoekt nu naar de dame, die de man waarschuwde. Zij had een groene jurk aan. Een gasfitter te Amerongen is Donder dagmiddag tijdens het verwijderen van een gaslantaarn door uitstromend gas bedwelmd en overleden. 3COOOOOOOCXCOOOO ZATERDAG 7 JUNI 18.30 Vertrek Sportoptocht van het Phoenixterrein. Route: Parklaan, Jansweg, Stationsplein, Kruisweg Kruisstraat, Smedestraat, Gi'ote Markt. Na het défilé: Koningstraat, Gedempte Oude Gracht, Nassaulaan. Hier wordt de stoet ontbonden. 18.30 In afwachting van de Sportoptocht op de Grote Mai-kt volleyballwedstrijd tussen HVS en de rest' van Haarlem. 1 19.00 Défilé van de deelnemers aan de Spoi'toptocht langs het Stadhuis. 19.20 Opmai-s van vlaggen- en vaandeldragers en officiële opening van de Sportweek met het hijsen van de vlag. 19.40 Sportvariété op di-ie plaatsen van de Grote Markt, Volksdansen, Schei-men, Turnen, Judo, Boksen. 20.50 Volksdansbal. ZONDAG 8 JUNI: 14.00 Sportmiddag op het EDO-terrein. 14.00 Eerste helft korfbalwedstrijd Haarlem-Leiden. 14.40 Demonstratie zelfverdedigingssporten. 14.55 Tweede helft korfbalwedstrijd. 15.35 Knotsoefeningen door de Kennemer Turnkring. 16.00 Zevenhandbal (Hex-en) Concordia-NILOC. 16.20 CIOS demonstratie ploeg met „de lange mat", 16.35 Tweede helft Zevenhandbal. 16.55 Tafelspringen CIOS demonstratie ploeg. 19.30 Internationaal Tafeltennistournooi in het Ki-elagehuis. (Kampioenen van België en Nedex-land). ADVERTENTIE Houdt zijn kleertjes schoon en zacht. Er wordt genaaid, gebreid, gehaakt voor baby's uitzetje. Niets is immers goed genoeg voor de kleine wereldburger en juist daarom, moeders, moet U er ook op letten, waarmee U de witte wolletjes, die beeldige rose en bleue truitjes van Uw kindje reinigt. Behandel ze steeds met de grootste zorg en was ze daarom uitsluitend in het zachte, alkalivrije Castella Wolwas met „Kleur Actief", óók reeds voor de geboorte! Alléén dan blijft de wol licht als dons. voelt soepel aan en ziet er uit als nieuw. Dank zij het alkalivrije Castella Wolwas met „Kleur Actief" bestaat er immers geen gevaar meer voor krimpen en vervilten. Ook de lelijke, doffe aanslag, die zeep en gewone wasmiddelen zo vaak veroorzaken, blijft hier door geheel achterwege. Het „Kleur Actief" houdt bovendien de kleuren frisser en helder der dan ooit! Natuurlijk kan behalve baby's garderobe ook Uw eigen kleding van deze belangrijke voordelen profiteren. Zonder een zweem van angst voor eventuele schadelijke gevolgen, kunt U nu Uw eigen mooie jumpers of vesten en ook tere zijden kledingstukken in het schuimend sop onderdompelen. Ook voor speciale wasjes (gordijnen, etc.) is Castella Wolwas ideaal. Het alkalivrije Cas tella Wolwas met „Kleur Actief" (rose pak) is voor een huisvrouw een even grote hulp op wasdag als de vlekken-verwijderende Castella voor de Gezinswas met „Actief Wit" (blauwe pak). Het zorgt voor een grondige reiniging en schaadt de tere weefsels niet. Wol en zijden kledingstukken gaan daardoor viermaal zo lang mee. Effectenregistratie Een aantal hoogleraren heeft zich giste ren in een brief tot de ministerraad gewend en daarin haar bezorgdheid geuit over de door de minister van Financiën uitgespro ken verwachting dat de afdeling effecten registratie haar als i-echtsprekend orgaan te nemen beslissingen voorlopig zal op schorten. Uit de omstandigheid, dat de minister slechts heeft gerept van een „ver wachting", mag wellicht woi'den afgeleid, dat het niet in de bedoeling ligt de afdeling effectenregistratie een „aanwijzing" tot op schorting te geven volgens de artikelen 6 en 49 van het Besluit Herstel Rechtsver keer, maar het uitspreken ervan tegenover de „Vereniging voor de Effectenhandel" in de omstandigheden van het ogenblik zou geen zin hebben gehad, aldus de hooglera ren, indien de minister niet de overtuiging had bezeten, dat de genoemde afdeling na kennisneming der regeringsmededelingen dienovereenkomstig zal handelen. Het is derhalve naar hun oordeel niet te boud te veronderstellen, dat het zonder meer tot de bedoelde opschorting zal komen en dat hierdoor de herstel-rechtspraak betreffen de effecten voor onbepaalde tijd zal wor den stopgezet. Het dunkt de ondergeteken den een ernstige en met de leidende begin selen van de Nederlandse rechtskring strij dende houding, indien op deze wijze door de invloed van de bestuursorganen des lands de onbelemmerde voortgang der burgerlijke rechtspraak, hoeksteen in het gebouw zijner inwendige vrijheid, op dit ondei-deel wordt gestuit. Wegens langdui'ige brandweerdienst zijn gisteravond ophet plein van de Brand weer-kazerne aan de Gedempte Oudegracht twee zilveren jubilarissen, de brandmees ter W. Oostwald en de vrijwilliger eerste klas Jo de Vries onderscheiden achtereen volgens met het Kruis van Vex-dienste en met de Médaille van Verdienste van de Koninklijke Nedexdandse Brandweex-ver- eniging. De vier vrijwilligersafdelingen en de vaste kern stonden geüniformeerd in carré opgesteld en werden geïnspecteerd door de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cre- mers. Na een inleidend wooi-d door de commandant, de heer H. C. Vernout, sprak de burgemeester de beide jubilarissen toe. De Haartemse brandweer-commandant speldt de vrijwilliger eerste klas J. de Vries de Medaille van Verdienste op. Naast hem de andere onaerscheiden zilveren jubilaris, brandmeester W. Oostwald, die het .Kruis van Verdienste ontving. Deze wenste hen hartelijk geluk niet zozeer om dit ereteken en om deze oor konde „want dat is eigenlijk slechts een kwitantie", maar met het feit, dat zij een kwart eeuw hebben klaargestaan om te helpen en ook daadwexkelijk hielpen wan neer medebui'gers in moeilijkheden kwa men te verkeren. Zij hebben meegewerkt aan het scheppen van die korpsgeest, waar de gemeente oprechte bewondering voor heeft en waarom andere plaatsen Haar lem wel eens benijden. Verder zei mr. Cre- mers onder meer, diat er in de toekomst steeds zwaardere eisen aan de brandweer zullen wox-den gesteld, speciaal in verbaxxd met de bux-gexdijke verdediging. Na deze toespi'aak speldde de comman dant de twee jubilarissen hun onderschei dingen op en overhandigde vervolgens bloemstukken aan hun echtgenoten. Tot besluit werden demonstraties ge geven met de semi-automatische Geesink- ladder en met miststralen van een Neder lands en een Amerikaans type. Om 10 uur wei'd in Bi'inkman op het Plein aan vrijwilligex-s, die het meest bij brand en oefeningen tegenwoordig waren geweest het .gouden bijltje" uitgex-eikt. De commandant heeft hierbij een aantal bevorderingen bekend gemaakt in vei'band met de organisatie Bescherming Bevolking. Per 1 Juni zijn benoemd tot brandmeester de adjunct brandmeester F. W. Lichtenveldt en tot adjunct brandmeester de vrijwilli gers eerst klas A. Hax-tog, M. Cramer, H. C. Vernout jx\ en T. Stamer. Verder deed de commandant enige mede delingen over Beschex-ming Bux-gerbevol- king. De stad wox'dt daartoe vex-deeld in 130 verschillende blokken. Voor de blok en wi.ikploegen zullen 800 vrijwilligers nodig zijn. De brandweer moet 70 instruc teurs leveren voor hun opleiding. Het Heemsteedse Fanfarecorps „Excel sior" zal Zondagmiddag van drie tot vijf uur onder leiding van de heer J. Beekhoven een concert geven in het wandelbos „Groenen- aaal". Door bemiddeling van de Federatie van Zang- en Oratoriumverenigingen „Haarlem en Omstreken" kwam gisteravond in de gemeentelijke Concertzaal een gecombi neerde uitvoering tot stand, waaraan vier koren en vier solisten medewerking ver leenden. Het Doopsgezind Zangkoor uit Haarlem en het Jeruzalem kerkkoor uit Amsterdam vormden een groot gemengd ensemble onder leiding van Hans de Jong, dat zijn krachten wijdde aan een „Veni Sancte Spiritus" van Johann Gottfried Schicht, een werk dat alleen nog waarde heeft als historisch voorbeeld van een om streeks 1800 gangbare compositiestijl. Men zong het wei'k verdienstelijk. Een soms wat geforceerde klank van het mannenkoor deed aan de samenklank wel eens afbreuk, maar dit moet men dan maar aanvaarden als een risico, dat het samenvoegen van verschillende koren met zich meebx-engt. Bij de uitvoering van Psalm 95 van Felix Mendelssohn-Bartholdy was ook wel het een en ander af te dingen op de koorklank, die over het geheel genomen te zwaar en te weinig buigzaam was. Maar dit werd eigenlijk bewerkstelligd door een zware orgelbegeleiding. Aan de andere kant vie len er toch ook weer fragmenten te beluis teren (in „Komrnt, lasst uns anbeteix" en in het Slotkoor bijvoorbeeld), waarmee het koor zich gunstig kon onderscheiden. De sopraan Corx-y Bijster en de mezzo-sopraan Bep van Leuven waren als solisten in dit werk op de hoogte van haar taak. Ook de tenor Joop van Haagen, al klonk zijn stem doorgaans wat scherp, was bevredigend. De dirigent Hans de Jong leidde op deze avond nog het Amsterdams Vrouwenkoor met werken van Lotti, Mendelssohn, Fauré en Verdi, die op hoog peil werden vertolkt. Zo bewaren wij mooie herinneringen aan de uitvoering van de „Messe basse" van Gabriël Fauré, waarin echter wel even de stille wijding verstoord werd door het teveel aangezette „Hosannah". In één woord voortreffelijk was de voordx-acht van de „Laudi alla Vergine Maria" van Verdi. Het vierde koor was de Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap", dat zijn aandeel in het programma begon met het „Wilhelmus" en een Hymne van Alph. Die- penbrock (met orgel). Hoe mooi de com binatie van mannenzang en ox-gelklank kan zijn, bewees het koor wederom met de uit voering van de warm-melodieuze composi tie van Lieven Duvosel „Tantum ergo". De sonore, juichende zang van het koor ver smolt prachtig met de donkere klank van het orgel, dat door Piet van Egmond be speeld werd. Vermelding verdienen verder de door Corry Bijster devoot gezongen axvia „Jeru salem" uit „Paulus" van Mendelssohn en de orgelsoli door Piet van Egmond: de Toe- cata en Fuga in d van J. S. Bach en een eigen improvisatie. Vooral de Improvisatie werd een demonstratie van de talrijke klankkleuren, die het orgel naar wens van de organist kon geven. En dit alles ten dienste van een opvallend romantische ge voelsexpressie, waarvan zelfs de knap op gezette fuga niet vrij bleef. Met het oog op de muzikale verwantschap had de Im provisatie beter kunnen volgen na Psalm 95 van Mendelssohn, dan de „Messe basse" van Fauré. P. ZWAANSWIJK De uitslag van de Donderdag in het Notaris huis te Haarlem gehouden huizenveiling is: Rijksstraatweg 249. Haarlem, niet geveild. Schollevaarlaan 1, Heemstede 9015 J. A. Roodenrijs. Schollevaarlaan 3, Heemstede, 8000.—,' F. Wildeboer (q-q.). Schollevaarlaan 5, Heemstede, 8000.—, F. Wildeboer (q.q.). Schollevaarlaan 7, Heemstede, 12.100.F. H. van Emmerik (q.q.). Schollevaarlaan 9, Heemstede, 8215.—, J. A. Roodenrijs. Schol levaarlaan 11, Heemstede 8200.—. O. Dik. Schollevaarlaan 13, 15 en 17, Heemstede. 24.110.J. Moei'beek. Wijde Geldelozepad 8, zw, en rd, Haarlem, 6900.—, H. J. G. Klein Schiphorst (q.q.). Van Stolbergweg 17, Zandvoort, niet geveild. Jan Nieuwenhuizen- straat 15, Haarlem, 3000.A. v. d. Putten. Caninefatenstraat 29 en 31, Haarlem 10.225, J. P. van Velsen (q.q.) Vergierdeweg 217, Haarlem, niet geveild. Van Riebeecklaan 34, Haarlem, 12.700.—, S. L. Mok (q.q.). Romo- lenstraat 50, Haarlem, 2005.H. I. v. Goor. Ambachtstraat 13, Haarlem, 10.100.W. A. van Etten. Ambachtstraat 15, Haarlem, 6600, M. H. Wiersema (q.q.) Ambachtstraat 17, Haarlem, 6500.F. Wildeboer. Middenlaan I, Haarlem, 29.000.—. D. M. H. Kermer. (q.q.). Breestx-aat 19, Haarlem, 3100.—, N. N. Rijksstraatweg 285. Haarlem, 4000.J. W. G. Anschütz (q.q.) Stuyvesantstraat 49, Haarlem, 6100.—, G. Henstra (q.q.) Burgwal 59 zw. en rd.. Haarlem, 6100—, J. A. v. d. Bosch, Borskilaan 4, Bloemendaal, opgehouden 22.600.Van Hogendorpstraat 18. Haarlem niet geveild. Oranjekade 33, Haarlem 6750, W. J. Waaning (c.s.). Gedempte Oude Gracht 84, Haarlem, 20.005.—, F. Wildeboer (q.q.) Winkeliers voetbalden beter dan artisten Gisteravond kwamen de voetballende winkeliers uit Santpoort, die zich samen „de Santhaes" noemen, in het veld tegen een ploeg van de musici- en artistenver- eniging uit Haarlem. Dat „de Santhaes" met de zege zou gaan strijken, liet zich in het begin niet voorspellen, want de ar tisten speelden goed samen en dat.zij een nederlaag hebben geleden werd onder meer veroorzaakt door wat al te ver doorgevoerd samenspel, wat hen overigens als kunste naars siert. Hierdoor hebben zij echter op het voetbalve enige mooie kansen onge bruikt gelaten. Na ruim 'n half uur wist de winkelier Wagner zijn kans te grijpen en hij maakte het eerste doelpunt. Direct daar na kwam collega Tromp naar voren spur ten en kort achter elkaar fabriceerde hij twee goals. De rust ging dus in met 30 voor „de Santhaes". Na de thee konden de artisten, hoewel zij onvermoeibaar door werkten en nog al eens aanvallend optra den, niet vex-hinderen, dat Tromp hun nog een keer te vlug af was en het vierde en laatste doelpunt maakte, zodat het einde kwam met een zege van 40 Iets op cle bonnefooi kopen, ergens op de bonnefooi naar toegaan en dergelijke zegswijzen die alle betekenen: iets on- dex-nemen op goed geluk, in de hoop te zullen slagen, vinden natuurlijk hun oorsprong in het Frans: a la bonne foi. Op zijn beurt ontleende het Frans de uitdrukking aan het Latijn. Bona fide betekent: in goed vertrouwen. Dat is allemaal heel eenvoudig. Het aardige is dat wij met zeker heid kunnen vaststellen hier met een overneming uit het Frans te doen te hebben die al heel oud is. Ze moet immers zijn geschied in een tijd waarin het Fx-anse woord foi nog niet als fwa werd uitgesproken. Anders zou immers de Nederlandse uitspraak luiden: op de bonnefwa. Nu heeft de overgang van de uitspraak fooi tot de uitspraak fwa zich voltrokken in de 16e eeuw, niet van de ene dag op de andere natuurlijk, maar in de loop van jax-en en jax*en. Vóór de 16e eeuw is dus de Nederlandse zegs- wijze ontstaan.J} TONEEL Vrijdag 6 Juni, Openluchttheater Bloemen daal, 8 uur: De Nederlandse Comedie ver toont „De bruiloft van Figaro" door Beau- marchais onder regie van Jolian de Meester. In te titelrol Fons Rademakers. Verder werken mede: Lous Hensen, Ellen Vogel, Mimi Boesnach, Ton Lutz, Hans Kaart, Johan Elsensohn, Johan Fiolet en vele anderen. (Holland Festival). Zaterdag 7 Juni, Openluchttheater Bloe mendaal, 8 uur: „De bruiloft van Figaro" in het Holland Festival (zie Vrijdag). Zondag 8 Juni, Gebouw C Bavo, 2 uur: Kindervoorstelling. „Het clowntje Rick" door mr Janno's Jeugdamusement, Zondag 8 Juni, Openluchttheater Bloemen daal, 8 uur: „De bruiloft van Figaro" (zie Vrijdag). Zondag 8 Juni, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia geeft een volksvoorstelling van „Vingerhoedskruid" door James Doran, met Rie Gilhuys, John Gobau en de regis seur Joan Remmelts. Zondag 8 Juni, Concertgebouw, 8 uur: Radio ensemble van Charles Aerts met Elly Rexon en Sylvain Poons, de Hodlars, het Holborn trio, mr. Chandu en Flick and Flaek. Bonte avond. Maandag 9 Juni, Openluchttheater Bloemen daal, 8 uur: Laatste opvoering van „De bruiloft van Figaro" (zie Vrijdag). MUZIEK Vrijdag 6 Juni, Concertgebouw, 8 uur: Eerste zomerconcert door de H.O.V. Onder lei ding van Toon Verhey worden uitgevoerd de ouvertures ..Cyrano de Bergerac" en „Donna Diana" van Reznieek, de „Piet Hein"-rhapsodie van dr. Peter van Anrooy en de balletmuziek uit „De vex-kochte bruid" van Smetana. D.e 'oliste, Dora van DoornLindeman, zingt onder meer „Letz- ter Frühling" en Solveig's lied van Grieg. Dinsdag 10 Juni. Grote Kerk, 8 uur: Orgel concert door George Robert. Donderdag 12 Juni. Grote Kerk. 3 uur: Orgel bespeling door George Robert. TENTOONSTELINGEN Vleeshal: Expositie van historische en heden daagse boekdrukkunst „Van de Olm tot de Roos". Geopend op werkdagen van 9—17 exx op Zondagen van 1017 uur. Tot 6 Juli. Vishal, Grote Markt: Miniatuurspoorweg- tentoonstelling „Nemïso" op. werkdagen van 1012, van 1417 en van 19—22 uur. Op Zondagen alleen 's middags en 's avonds. Huis Van Looy: Acht Amsterdamse kunste naressen exposeren Lizzy Ansing, Jeanne BierumaOosting, Charlotte van Pallandt, Maria van RegterenAltena, Sorella, Jacoba Surie, Betsy Westendorp Osieck en G. Wulfse. Geopend op werk dagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. Op Zondagen van 1417 uur. Tot 23 Juni. Frans Halsmuseum: Permanente expositie. Rondleiding op Zaterdag 7 Juni te halfdrie. Kunsthandel Leffelaai', Grote Markt: Tekej ningen, décorschetsen en cosluumontwer- pen van Wim Bijmoer. Geopend op werkdagen van 10—i? uur. Tot 15 Juni. ADVERTENTIE 00K IN CR0TE LUXE DOZEN VAN 50 STUKS ac Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 5 Juni 1852 HAARLEM Met genoegen ver neemt men. dat de hoofdcommissie tot oprigting van een metalen standbeeld van Lourens Janszoon Coster, den uit vinder der boekdrukkunst, met de vol voering van haar taak zoover gevorderd is. dat het model in pleister, ter hoogte van twintig Rijnlandsche voeten, thans is afgewerkt. Het werd ontworpen en bewerkt door den met lof bekenden heer Royer te Amsterdam, dezelfde die het pas onthulde standbeeld van Rembrandt van Rhijn heeft vervaardigd Hij heeft den uitvinder voorgesteld in eeix ruim oppergewaad, met den muts op het hoofd, in eene gaande houding, de regtei'hand, waarin hij eene losse Ietter houdt, opheffende en vooruitstekende, en met de linker een boek, dat hij tegen de borst drukt, vasthoudende. Het beeld onderscheidt zich door waardigheid van uitdrukking, sprekende gelaatstrekken en grootschheid van gedachten.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5