Kort en bondig Bespreking over speeltuinen Clowntje Riek Lisse Heemstede Zandvoort HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Raad van Haarlemmermeer Gebouw „Witte Kruis" Autotocht voor ouden van dagen Optreden van Aandvoorts muziekkapel Weer een nieuw flatgebouw Oefening met reddingboot Zandvoortse politie tweede in voetbaltournooi Voor de kinderen Zandvoortse schaakclub Autobestuurder mocht niet verder rijden Strandschap Zandvoort Plaquette in de watertoren Telefooncentrale uitgebreid Geen schietbanen nabij Zandvoort Scheepvaart FEUILLETON De fluistercampagne VRIJDAG 6 JUNI 1952 Onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. F. Jansonius kwam de raad gister avond bijeen. Het verzoek om in Nieuw- Vennep een aantal banken te plaatsen voor ouden van dagen werd door B. en W. over genomen. Bij het buitengewoon lager on derwijs te Hoofddorp werd als onderwijzer benoemd de heer A. Wepster, uit Gouda; bij de openbai-e school te Zwanenburg de heer J. J. Klaassen, uit Zevenhuizen. Een subsidie van 130 werd verleend aan de samenwerkende muziekverenigingen „Su- maza" te Badhoevedorp. Twee nieuwe straten in Hoofddorp kregen de naam van Beslaan en Willem de Zwijgerlaan. „En nu gaan we naar de speeltuin", al dus burgemeester Jansonius, bij de behan deling van een brief van mevrouw Kappel De Jong (CHU) over dit onderwerp. De raad was van mening, dat hierin reeds door B. en W. had moeten worden voorzien. In Zwanenburg, aldus de heer v. Delden (CPN), was een comité reeds drie jaar bezig, maar mocht geen medewerking on dervinden. Volgens hem heeft wethouder Bos de zaak op sleeptouw gehouden. Wet houder Bos ontkende dit ten stelligste. Er is nu een terrein, maar geen comité. Bur gemeester Jansonius deed een beroep op alle besturen samen te werken en deed de toezegging op de eerstvolgende vergade ring met voorstellen te komen. Een geldlening, groot 140.000 onder be paalde voorwaarden, werd goedgekeurd. De heer Lanser (CPN) was het niet eens met de lonen voor de minder valide ar beidskrachten. Na een breedvoerige uiteen zetting door wethouder Ransdorp, waaruit bleek dat de beloningen verhoudingsgewijs hoger waren dan de norm, kon de heer Lanser zich met de gang van zaken ver enigen. Te Hoofddorp zullen zes woningen worden gebouwd, namelijk drie ééngezins- en drie duplexwoningen. Hiervoor zijn de gelden reeds beschikbaar gesteld door een particuliere instantie. Het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van een woning aan de Schipholweg on dervond veel tegenstand. De heren Bohlan- der (Arbeid) en Bogaard (RK) waren van mening, dat deze woning nog bewoonbaar Gisteren werd aanbesteed het bouwen van een wijkgebouw voor het Witte Kruis te Badhoevedorp. Laagste inschrijver was A. Grauwelman uit Zwanenburg met 54.700. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Marion Paula, d. van K. P. de Graaf en M. C. Louw; Immerange Clemen tina Maria, d. van G. J. Polman en I. G. M. Putter; Cornelia Klazina, d. van J. Pikkert en S. K. v. d. Polder; Cornells Theodorus Henri, z. van H. A. v. Velsen en M. Bos; Louisa Johanna Maria, d. van J. L. v. Ha meren en A. M. Visser; Jan Willem, z. van J. Pik en M. J. v. d. Putten: Robert, z. van J. Maarse en L. v. d. Maas; Leonardus Petrus, z. van L. Mesman en J. H. Liever se; Wimke Jacoba, d. van H. v. Stam en A. Boer; Cor nelia Jacoba, d. van H. Zwart en J. Schalk; Gijsbertus, z. van C. Geerlings en J. F. Timmermans; Jacobus Leendert, z. van C. v. d. Tang en J. Knoppert; Johannes, z. van C. v! d. Tang en J. Knoppert; Maaike Catharina Maria, d. van R. Webster en M. C. M. Tole- naars; Grietje, d. van J. Griekspoor en M. Bakker; Cornelia Maria, d. van J. B. Brox- terman en T. v. Beek; Cornelis Antonius, z. van C. J. Bakker en P. C. v. Osta. ONDERTROUWD: Nicolaas Tichelaar en Helena Groenveld; Dammes Frans Oskam en Elske van der Pol; Gerrit Los en Louwerina Catharina van der Linden; Willem Hendrik Polhaar en Cornelia Jacoba den Rooijen; Gerhardus Jacobus Weijkamp en Catharina Maria Hulsbosch; Cornelis Lucke en Catha rina Cornelia Half; Johannes Geschiere en Neeltje Jannetje Plessius; Bernard us Maria Leijdekker en Geertruida Maria Josephina van der A; Arie Lanser en Jaantje Pols. GETROUWD: Frederik Ton en Grietje Herfst; Simon Bokhorst en Dina Maria Blok; Martinus Slootweg en Jacomina van der Voet; Petrus George Berndsen en Elisabeth van den Heuvel; Gerrit Bruijn en Johanna Catharina Huijsman; Gerben de Vries en Afke Chardon; Jan van Dijk en Hendrika Gijsbertha van Elswijk. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 6 Juni. Ter veemarkt aange voerd 15 stieren, 70 melkkoeien, 90 vette koeien, 194 vare e. a. koeien, 46 vette kal veren, 263 nuchtere kalveren, 50 vette scha pen, 117 weideschapen, 3059 lammeren, 42 varkens, 176 schrammen, 750 biggen, 9 paar den, 27 geiten, totaal 4908 stuks. Notering: stieren f500—f 1100, melkkoeien f650—f1150, vette koeien f 800—f 1275, vare e. a. koeien f650—f850. vette kalveren f150 f 350, nuchtere kalveren f 50—f 60, vette schapen f 100—f 130. weideschapen f90 J150, lammeren f65—f85, varkens f180— f 425, schrammen f70f 150, biggen f 40f 60, paarden f750f1250, geiten f 15f45. Handel voor stieren, melkkoeien, vette koeien, varekoeien, vette kalveren en nuch tere kalveren vlot, voor schapen, lammeren, varkens, schrammen, biggen, paarden en geiten matig. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Maria Cornelia, d. van J. Weijers en M. J. Seijsener; Mathilda Catha rina, d. van H. J. Keijzers en Th. J. Huur man. ONDERTROUWD: B. F. G. Sassen en M. A. Koopman. GETROUWD: J. Beijerlein en M. Rusman; C. J. van der Beek en E. de Wagt. OVERLEDEN: J. Bekkers, 2e Loosterweg 4, vrouw, 76 jaar. was. Wethouder Bos deelde mede, dat deze woning eerst onbewoonbaar verklaard moest worden en dan weer opgebouwd, wil men volgens de wet onder de z.g. premie regeling vallen. De heer Bogaard was het hier niet mee eens en vroeg een maand uitstel, om het voorstel, dat veel te laat bij de raad was ingediend, te onderzoeken. Nadat over dit onderwerp nog geruime tijd was gediscus sieerd, werd tenslotte het voorstel Bogaard (RK) met 16 tegen 5 stemmen aangenomen, zodat over een maand nogmaals over deze onbewoonbaarverklaring zal worden ge stemd. Bij de aanvang der raadszitting complimenteerde de voorzitter het raads lid S. Bokhorst met zijn huwelijk. STICHTING ZONNEGLOREN. De collecte voor de stichting Zonnegloren heeft de som van 524 opgebracht. VOETBALTOERNOOI LISSER BOYS. De Donderdagavond gespeelde voetbal wedstrijd Lisser BoysSizo uit Hillegom heeft een verdiende overwinning van 6-2 voor de Hillegommers opgeleverd, dank zij hun hechte verdediging. Het eerste doel punt van Sizo ontstond na een keihard schot van de Lisser back in eigen doel. Voor rust doelpuntte Hillegom uit snelle doorbraken nog twee maal. Na rust pakten de Boys stevig aan en overrompelden de Hillegomse defensie. Het resultaat was twee prachtige doelpunten. Hiermede had Lisse zijn kruid verschoten. De voorwaartsen van Sizo voerden de stand op tot 6-2. Nu de zomer in aantocht is, nadert ook weer het jaarlijkse uitstapje voor de Heem- steedse Ouden van Dagen. Het Comité Autotocht Ouden van Dagen te Heemstede heeft met steeds groter wor dende financiële problemen te worstelen en ziet zich daarom genoodzaakt om wederom een beroep te doen op de medewerking der Heemstedenaren. Het comité heeft nog nooit vergeefs een beroep op Heemstede gedaan en is ook nu weer vol vertrouwen, dat het resultaat van de huis aan huis collecte, die in de week van 9 tot en met 17 Juni. gehouden zal wor den, het mogelijk zal maken dat de tocht op 2 Juli zal doorgaan. Aan gegadigden voor de tocht wordt medegedeeld, dat de minimum leeftijd dit jaar is gesteld op 66 jaar. De aanmeldingsdata voor de tocht zijn 9, 10 en 11 Juni bij onderstaande adressen: E. J. van Lent, Spaarnzichtlaan 6; Jac. Roest, Raadhuisstraat 18: L. Timmers, Lie ven de Ke ij laan 3; A. Verdonschot, Bos boom Toussaintlaan 15 en H. Verdonschot, Glipperweg 37. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUW: E. Prager en I. C. Smit; E. Waller en W. E. Henning; H. Schol en E. C. van Geelen; M. A. M. van Dijck en J. Th. Barten. GETROUWD: C. W. H. Donker en S. Wa genaar; J. Meijer en A. C. N. Both; E. Floo- ren en T. de Vos; M. van Santen en J. M. Uittenbogaard; W. Ran en G. E. van Wijk; R. C. J. Bakhuizen van den Brink en H. P. Groenewegen. GEBOREN: Willibrordus Jacobus Antonius Maria. z. van W. Medenblik en E. v. d. Kroft; Johanna, d. van R. Veenstra en J. Knegt. OVERLEDEN: Wed. E. OostmeijerZwart, 87 j.; Wed. B. EenkhoornWeijers, 69 j.; Wed. W. VisserLemmen. 85 j.; J. H. Quanjer, 75 j.; B. H. J. van Hooijdonkvan Gastel, 31 j.; W. Koper, 80 j. Op de vierde dag van de Zandvoortse winkelweek trad de Zandvoortse muziek kapel op. Des avonds om half acht maak te het tambourcorps der kapel, onder lei ding van mejuffrouw Rudolphus een rond gang door het dorp, waarna op het Raad huisplein een demonstratie gegeven werd. Het optreden van dit kranige corps bracht vele mensen op de been en wekte aller bewondering. Hierna musiceerde in de tent de kapel onder leiding van de heer J. Wildschut, eerst met een programma van mai-sen, na de pauze met diverse or kestwerken. Er werd uitstekend gemusi ceerd. De pauze werd aangevuld met het optreden van het ensemble „The North Sea Ranchers" met geestige cowboyliedjes, die het publiek aandachtig bleef beluiste ren. Flatgebouwen blijken in Zandvoort zéér in trek te zijn. Aan de Noordzijde van de Strandweg kwamen de drie grote flatge bouwen van de heer W. Kelder te Bussum reeds geruime tijd geleden gereed en zijn thans alle bewoond. Het kleinere flatwo ning-complex aan de Zuid-Boulevard is eveneens zo goed als geheel door de be woners betrokken, het vierde flatgebouw aan de Strandweg, dat door de licht naar achteren geplaatste ligging, zulk een royale en voorname indruk maakt, kwam even eens gereed en binnenkort zullen hier, naar de heer Kelder, die óók dit complex bouw de, ons mededeelde, eveneens de eerste bewoners arriveren. Thans worden door het aannemersbedrijf van de firma J. van Sluisdam Zonen te Zandvoort plannen uitgewerkt voor de bouw van een vijfde flatcomplex, dat zal verrijzen aan de Bre- derodest.raat in de nabijheid van het ronde plein aan het einde van de Westerpark straat. Deze plannen bevinden zich reeds in vergevorderd stadium van voorberei dingen. Het zal een blok worden van 10 flatwoningen, gescheiden door een lift, die in het midden van het complex zal worden aangebracht. Dit zal dan in Zandvoort het eerste flatgebouw zijn, waarin een perso nenlift werd geprojecteerd. Met de bouw ervan hoopt men onvoorziene omstan digheden voorbehouden nog dit jaar aan te vangen. Op Vrijdag 13 Juni zal met de strand- reddingbóot „C. A. Dudok de Wit" door de Zandvoortse bemanning een proefvaart worden gemaakt. Het vertrek van het strand vóór de Strandweg is bepaald op halfvier. In de Donderdag gehouden voetbalwed strijden ter gelegenheid van de sportfeesten ter ere van het jubileum der Politiesport.- vereniging te Velsen, behaalde het Zand voortse politie-elftal de tweede prijs. De uitslagen waren: BloemendaalZand voort 6-4, BeverwijkVelsen 4-1, Zand voortBeverwijk 2-0, BloemendaalVel sen 4-0, VelsenZandvoort 0-3, Beverwijk Bloemendaal 0-5. Bloemendaal verkreeg door deze uitsla gen 6, Zandvoort 4, Beverwijk 2 en Velsen punten. BURGERLIJKE STAND VAN VANDVOORT GEBOREN: Pieter Johannes Cornelis, z. van P. A C. Paap en G J. Nedersrigt. GEHUWD: D. W. Vader en G. A. van Zanten; L. P. Holden en N. Draak: OVERLEDEN: F. H. Otten, 76 j., wedn. van R. C. H. Admiraal: C. A. Blom. 74 j., wedn.. van C. Glas; B. van Duivenboden, 6 jaar. c Na al die drukke werkzaamheden vond Oetoemoe. de tijd gekomen, om de piloten van de drie vliegtuigen een feestmaaltijd aan te bieden. \Vant men was die mannen ook dankbaar, dat ze de verre tocht hadden volbracht, om de Zwartjes uit hun nood te verlossen. En zo was die avond het paleis aan alle kanten verlicht; op het plein er voor Oetoemoe en de piloten in een kring gehurkt. En er waren allerhande lekkere vruchten en eet waren klaargezet en kalebassen met heerlijke palmwijnDe piloten konden smullen, zoveel ze wilden. Ze konden het niet op, wat hun allemaal was voorgezet. Toen het eten was afgelopen, begon een groot dansfeest, waaraan het hele dorp mee deed. Er verscheen een orkest van fluitspelers en trommelaars, die geweldig veel geluid voortbrachten.en op de maat van die muziek dansten de Zwartjes opgetogen in het rond om een groot vuur, dat midden op het paleisplein was aangestoken. En 'n pret dat ze hadden! De piloten vermaakten zich best. Ze dansten nu en dan ook mee, en dat gaf 'n groot gejuich bij de Zwartjes De Zandvoortse schaakclub heeft het sei zoen gesloten met onderlinge wedstrijden. De heren S. Weber en G. Kappelhoff ont vingen de verzilverde médailles in de af deling B. De heer H. Porrenga Jr. twee médailles in de afdeling A en tevens het clubkampioenschap, waarvoor hem een grote médaille ten deel viel. Na afloop speelde de heer Porrenga een simultaan-séance aan tien borden, waarvan hij vijf partijen won; de overige vijf ver loor hij. Een inwoner van Heemstede, die in Zandvoort uit was geweest en na afloop in zijn auto huiswaarts wilde keren, bracht het niet verder dan de Brederodestraat, waar enkele agenten de nog al slingerende wagen opmerkten en dqrhalve een nader onderzoek gingen instellen. De bestuurder werd niet bekwaam geacht te rijden en werd ter ontnuchtering een nacht logies in het politiebureau verschaft. Nadat proces verbaal was opgemaakt, mocht hij pas des morgens huiswaarts keren. Het bestuur van het Strandschap Zand voort kwam Donderdagmiddag in vergade ring bijeen. De verordening-ordemaatregelen werd aangevuld met een bepaling, welke het mogelijk maakt van het colportageverbod voor het strand, ontheffing te verlenen. Van de Zandvoortse gemeenteraad was een verzoek ingekomen, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot uitbrei ding van de kampeergelegenheid in het ge bied van het strandschap. Het bestuur overwoog dat in Zandvoort behalve het zogenaamde „forensenkamp" en het caravan-terrein nu kort geleden is geopend het trekkerskamp „de Branding", dat wellicht nog kan worden vergroot. Het zag voorshands geen mogelijkheid om uitbreiding te geven aan de gelegenheid om in het gebied van het strandschap te kamperen. Het kampeervraagstuk blijft de aandacht van het bestuur houden. Een rouleersysteem bijvoorbeeld zou voor het forensenkamp kunnen leiden tot een be langrijke vergroting van de mogelijkheid om te kamperen. B. en W. van Zandvoort hebben be sloten aan de beeldhouwer A.de Brouwer c-p te dragen de vervaardiging van een plaquette voor de watertoren, welke de herinnering levendig houdt aan de tot standkoming en officiële in gebruikname van dit bouwwerk. Reeds geruime tijd deden zich in Zand voort moeilijkheden voor bij het aan brengen van nieuwe telefoonaansluitingen, v-elke verband hielden met het feit, dat de Zandvoortse telefooncentrale nage noeg vol is. Naar aanvankelijk van de zijde van het telefoondistrict Haarlem werd medegedeeld, zou door de heersende ma- teriaalschaarste de uitbreiding van de centrale wel een zodanige vertraging on dervinden, dat deze eerst in het voorjaar van 1953 tot stand zou kunnen worden gebracht. Dit was voor het gemeentebestuur aan leiding zich in April met een brief te wenden tot het hoofdbestuur van de P.T.T. te Den Haag, waarin de nadelige ge volgen van deze vertraging voor de op bouw dezer gemeente werden besproken en waarin werd gezegd, dat in een snel groeiende gemeente als Zandvoort, uit breiding van het telefoonnet een absolute noodzaak was. Deze brief heeft thans in zover succes gehad, dat dezer dagen van de hoofddirecteur der Telegrafie en Telefonie de schriftelijke mededeling werd ontvangen, dat vooruitlopend op een belangrijke uitbreiding van de aansluitcapaciteit van de automatische telefooncentrale alhier, welke helaas niet vóór het begin van 1953 ter beschikking zal kunnen zijn, thans reeds een provi sorische vergroting van deze centrale tot stand zal worden gebracht, welke hoogst waarschijnlijk in Juli gereed zal zijn, zo dat gedurende de tweede helft van dit jaar weer telefoonaansluitingen voor urgente aanvragen in deze gemeente kunnen wor den uitgegeven. Een verzoek van Gedeputeerde Staten van Noordholland aan het Zandvoortse strand schap om advies over het voornemen om het strand tussen de kilometerpalen 68 en 80 te bestemmen als schietbaan voor artilleristische oefeningen behoefde niet in behandeling te worden genomen omdat in middels bericht was ontvangen dat de mili taire autoriteiten tegen dit voornemen ernsti ge bedenkingen hebben zodat dientengevolge daarvan is afgezien. Met ingang van 1 September is tot hoogleraar aan de universiteit van Amster dam benoemd dr. ir. A. van Wijngaarden, chef der rekenafdeling van het Mathematisch Centrum, om onderwijs te geven in nume rieke, grafische en mechanische methoden in de wiskunde. Aalsum, ca. 22 of 23 v. Bunbury te Amsterdam of Rotterdam verwacht. Alchiba, 4 v. Paranagua n. Victrla. Amstelstad, 4 v. Makassar. Arendskerk, S van Japan te R'dam. Alphard, 5 van. Antwerpen naar R'dam. Agamemnon, 5 v. Santiago de Cuba te St. Mac Hadtien. AImkerde, 4 60 m. W. ten Z. Kp. de Gata. Aludra, 5 480 m. NO. Guardafui. Abbedijk, 4 van Antwerpen naar Londen. Agatha, 4 150 m. ZO. Cambodda Point. Alderamin, 4 540 m. ZW. ten W. Scilly's. Amsteldijk, 4 550 m. N.NO Flores. Arkeldïjk, 4 480 m. N.NO. Flores. Aagekenk. 8 te Hongkong verwacht. Akkrumdijk, 5 v. Genua naar Duinkerken. A instel diep, 5 v. Lulea n. Hampton Roads. Axeklijk, 6 te Tj. Priok. Aalsd'ijk, 6 te Norfolk. Alblasserdijk, 5 te Antwerpen. Alnati, 5 v. R'dam naar Hamburg. Alphard, 5 van Antwerpen te Rotterdam. Aigos, pass. 5 Pantellaria. AUbireo, 6 v. Las Palmas n. Victoria. And'ijk, 5 van Vera Cruz te Tampico. Bloemfontein, 6 Genua verwacht. Boschfontein, pass. 4 Kp. St. Vincent n. Mar seille. Blommersdijk, 4 van New York n. Antw. Boissevain 31 v. Yokohama te Buenos Aires. Barendreoht, 5 330 m. NO. Guadeloupe. Benroekom, 4 670 m.- NO. Barbados 6 Trinidad Bacchus, 4 v. Pto Cabeldo naar Guanta. Baud, 4 van Tj. Priok naar Singapore. Bonaire, a van Georgetown te Amsterdam. Borneo, 6 v. Amsterdam te Tj. Priok. Caltex Pernis, pass. 4 Finisterre. Cottica, 5 te Paramaribo. Castor, 4 van Maracaïbo n. Houston. Caltex Leiden, 5 55 m. N. Burlings. Calisto, 4 120 m. W. Cp. Ray. Camphuys, 5 v. Singapore te Tj. Priok. Ceronda, pass. 4 Natna eil. Caltex Delft, 5 van R'dam n. Sidon. CorililS, 3 van Fremantle n. Soerabaja. Caltex Nederland, pass. 5 Malta ca. 14 R'dam verwacht. Celebes, 5 v. Marseille n. Gemua. Cleodora, 5 v. Bahrein n. Mom'bassa. Caltex Utrecht, pass. 6 Gavdo eil. bij Kreta. Congostroom, 5 te Amsterdam. Delfland, 4 te Rio de Janeiro. Drente, 4 v. Antw. te Rotterdam. Dongedijk, 4 van Los Angeles. Delft, 4 150 m. N.NW. Guayaquil. Duivendrecht, 5 v. Pto Neuvïdas n. Albany. Diemerdijk, 5 te Los Angeles. Duivendij'k, 5 van R'dam te San Francisco. Danae, 6 v. Amsterdam te Rotterdam. Ena, 4 van Rotterdam n. Ceuta. Erinna, 4 van Soerabaja n. Baliikpapan. Eemdijk, 4 dwars Charleston. Esso Den Haag 4 670 m. NO. Mona eil. Enggano, 5 v. Bremen, te Antw. verwacht. E trema, 4 60 m. W. ten Z. Kp. de Gata. Friesland (SSM), 4 Finiserre. Friesland, pass. 5 Ceylon n. Aden. Esso Amsterdam, 6 v. Aruba te Pernis. Esso Rotterdam, pass. 6 Miami. Eendracht, pass. 5 Ouessant. Elmina, 6 te Luanda. Gravel and, 4 e Recife. Gordias, 5 te Amsterdam. Gooiland, 4 60 m. O. Madeira n. Bahia. Ganymedes, 5 te Georgetown. Gaasterkerk, 5 v. R'dam naar Sydney. Gouwe, pass. 8 6 u. Holterau. Hoogkerk,4 van Las Palmas n. Kaapsad. Hermes, 4 v. Santiago de Cuba n. New York. Hector, 4 van Amsterdam naar Tunis. Hydra, 5 te Amsterdam. Heelsum, 4 380 m. NW. Bermuda n. Le Havre. Helena, 5 v. La Guaira te Pto Cabeïlo. Helicon, 2 v. Port au Prince te New York. Hestia, 4 110 m. NO. Mona Passage. Haarlem, 4 330 m. NO. Flores n. Antw. Hera, 4 350 m. NO. Sombrero. Heemskerk, 6 van Antwerpen. Hercules, 5 v. Mlddlesbro naar Amsterdam. Indrapoera, 4 Sa-bang gepass. Japara (KRL), 5 v. Port Said n. Halifax. Jagersfontein. 4 280 m. ZW. Kp. Vincent. Japara (KPM). 4 rede Bolontio. Joh. v. Oldenbamevelt 6 rede Fremantle. Jupiter, 6 van Amsterdam te Rotterdam. Kertosono, pass. 5 Kp. Bon. Karsik. 5 500 m. ZW. Maladiven eil. Kalafoahi, 4 van Sorong naar Steenkool. Kieldrecht, 5 v. Colombo naar Aden. Kota Agoeng. 5 v. Singapore te Tj. Priok. Laurenskerk. 4 v. Genua n. Port Said. Lieve Vrouwekerk, 5 v. R'dam te Calcutta. Leerdam, 5 v. New York te Rotterdam. Lekkerkerk, pass. 5 Ouessant n. Antwerpen. Lir.ge verm. 6 v. Nordenhamn naar Lulea. Leopoldskerk, 4 dwars Vigo n- Genua. Limburg, pass. 5 Dover. Lombok, pass. 4 ten Z. Guatemala. Loppersum. 6 van Amsterdam te Rotterdam. Laertes, 5 van Indonesië te Amsterdam. Laaigkerk, 5 te Colombo. Lindekerk, pass. 5 Kp. St. Vincent n. Port Eaid Loenerkerk, 6 Aden verwacht. Macuba, 4 van R'dam te Lyness. Marken, 5 v. Rotterdam te Tj. Priok. Malae. 5 v. Mena el Ahmadi n. Gibraltar. Malta, 1 té New Orleans. Marisa, pass. 4 eil Timor. Mirza, 4 200 m. NW. Sharkabay. Maaskerk, 4 Kp. Blanco gepass. Madoera, 4 480 m. W.NW. Anderhalfgraadskan. Mentor, 4 v. Iskenderun naar Mersin. Merwede, 4 540 m. ZW. ten W. Scilly's. Murena, 4 80 m. Z. ten W. Djeddah. Maaskerk, 5 te Dakar. Malvi-na, 3 v. Hongkong naar Miri. Mapia, 5 v. Soerabaja Meerkerk, 5 te Port Said. Mitra, 5 van Kopenhagen naar Rotterdam. Noord-wijk, 5 van Huelva te Sluslkil. Nieuw Holland, 4 v. Tj. Priok n. Singapore. Nestor, 4 25 m. NO. Madeira. Orion, 4 van Istanboel naar Izmir. Ondina. 5 v. Ras Sudr te Suez. Ovula, 5 v. Suez te Rasgharib. Ootmarsum, 4 550 m. NW. Flores ca. 17 R'dam verwacht. Omala, 6 v. Tarakan te Soerabaja verw. Cberon, 5 van New York n. Port au Prince. Oranje, pass. 5 Minicoy naar Suez. Oranjestad. 5 v. Cristobal te Amsterdam. Poelau Laut, 4 van Problingo n. Soerabaja. Polyphemus, 31 v. Penang naar Colombo. Parkhaven, 4 380 m. ZO. ten O. Fernado Noronha Poseidon, 4 310 m. W.ZW. Flores. Prins Alexander, 4 700 m. NO. Cp. Race. Prins Fred. Hendrik, 4 290 m. W. ten N. Fastnet. Prins Joh. W. Friso, 4 610 m. W. ten N. Scilly's Prins Willem II. 4 50 m. Z. ten O. Fasnet. Prins Willem III, 4 425 m. W. Lands End. Prins Willem IV, 7 Montreals verwacht. Rempang. 4 Sorong n. Makassar. Ridderkerk, 3 te East Londen. Roepat, 4 v. Tj. Priok n. Cheribon. Rossum, 3 te Almeria. Ruys, 4 van Kobe naar Yokkaichi. Roe-bi ah, 5 te Boston. Riouw, 4 nog rede Damman. Rijnland, 5 v. Bahia n. Cabadello. Rijndam, 7 Rotterdam verwacht. Saparoea, 5 Suez verwacht. Stad Alkmaar, 4 v. Narvik n. Immingham. Sehie, 5 v. Piraeus te Alexandrië. Sunetta, 5 v. Avonmouth te Curagao. Sliedrecht, pass. 5 Malta. Stad Arnhem, 7 ca. 9 u. Amsterdam verw. Stad Dordrecht. 8 te Vlaardingen verwacht. Stad Schidam, 4 v. Lulea te Vlaardingen. Straat. Makassar, pass. 5 Zuidpunt Madagascar Sumatra, 4 v. Balikpapan te Amsterdam. Stanvac Benakat, 5 v. Sungeigerong te Tourane verwacht. Sarp-edon, 5 te La Guaira. Seherpendrecht, 4 140 m. O.ZO. Bahia. Sabang, 4 in Str. Banka. Salatiga, 4 bij Daedalus Rif. Saroena, 4 te Mulberry Pierhead. Singkep, 4 120 m. W.ZW. Bombay. Stad Breda, 4 250 m. NW. Flores. Stad Leiden, 4 560 m. W.ZW. Scilly's. Stad Maastricht, pass. 4 Finisterre. .X BINNENBAND In de nieuwe Remonstrantse Kerk te Meppel, waar in verband met reparaties de kachel werd gestookt, zijn de houten bekle ding van de schoorsteen en het plafond ijl brand gevlogen. Toen brandweerlieden een paar stralen op de vuurhaard richtten kwam er veel water in de fel brandende kachel. Hierdoor trad een grote gasontwikkeling op„ waardoor een der brandweerlieden tijdelijk bedwelmd raakte. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft het Goudse Rode Kruis-campagne Comité voor de tweede maal de ere-wimpel van het Rode Kruis uitgereikt. Deze onder scheiding is bestemd voor die gemeente, waarvan de inwoners per hoofd gemiddeld het hoogste bedrag van het land geven. Vorig jaar brachten Gouda en omgeving f25.358 bijeen, wat neerkomt op gemiddeld 60 cent per persoon. Bij Ede is gisteren een heidebrand ont staan toen de eerste specialisten compagnie met fosforhandgranaten oefende. Door de wind breidde het vuur zich snel uit. Het vuur werd bezworen nadat ongeveer twintig hec taren heide, beplant met vliegdennen, in vlammen waren opgegaan. De kolenproductie der Nederlandse mijnen bedroeg in April (25 werkdagen) 1.041.000 ton, vorige maand (26 werkdagen): 1.091.400 ton. De invoer in April was 573 100 ton, vorige maand 592.700 ton. Uit Amerika werden ingevoerd 224.400 ton (vorige maand 279.900) en uit Duitsland 208.000 ton (vorige maand 174.700). Prof. ir. L. Troost, directeur van het Ne derlands Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen en buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft» heeft een benoeming aan de Massachusetts Institute of Technology te Boston aanvaard en ontslag genomen als directeur van de stichting Nederlands Scheepsbouwkundig proefstation. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft prof. ir. G. A, Brender a Brandis, buitengewoon hoogleraar in de anorganische scheikunde aan de Tech nische Hogeschool te Delft zijn afscheids college gehouden. Na het college had een hartelijk afscheid plaats. De procuratiethouder N. C. J. E. uit Rotterdam heeft in de Maasstad aangifte ge daan van een diefstal, hem in Italië over komen. In Rome, waar hij met vacantie was, werd hij naar hij zeide door een scooter achtervolgd waarvan de berijder kans zou hebben gezien hem een lekke band te be zorgen. E. stapte uit om de wagen te repa reren en de berijder van de scooter bleef er bij staan. Toen deze verdwenen was, be merkte E., dat zijn colbertjasje en een damestasje inhoudende duizend gulden aan deviezen, paspoorten en dergelijke ver dwenen waren. Ook in Rome heeft hij aan gifte gedaan. HAARLEM EN OMGEVING Zondag zullen in de Leger des Heils- zaal, Schagchelstraat, Haarlem, twee open bare samenkomsten worden geleid door kommandant A. C. Beekhuis, de voormalige leider van het Leger des Heils in Indonesië. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen in de ge neeskunde de heer J. C. Lensvelt te Bloe mendaal. Aan de Da Costa-kweekschool te Bloe mendaal zijn geslaagd voor het onderwijzers examen de dames: A. Hoorweg en C. Pes- man te Haarlem; H. M. van Houwelinge te Bennebroek; G. Reinalda te Aerdenhout; E. H. Visser te Zandvoort en M. C. P. la Fleur te Overveen. Voor het eindexamen van het Eerste Christelijk Lyceum te Haarlem, afdeling Gymansium B zijn geslaagd F. Dijkstra, Zwa nenburg; mej. C. E. I. Keuzenkamp, Heem stede; G. H. van der Poel, Haarlem en C. Versluys, Hillegom. Met twee candidaten wordt het examen voortgezet. Aan de Haarlemse Huishoud- en In dustrieschool zijn geslaagd voor het eerste gedeelte van het examen voor lerares kunst naaldwerk (akte Ns) de dames W. H. Groe- neweg, L. C. M. de Haas van Dorsser. S. van der Kaay, C. van Leeuwen, E. Melchior, A. Th. Tollenaar en M. J. van Veelen; voor het eerste gedeelte van het examen voor lerares lingerie- en costuumnaaien (akte Na) de dames C. Ham, A. Paulusse, D. S. Renaud— Sleeuw en H. H. M. C. Witmer. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer A. van Daal te Hoofd dorp. Aan de rijkskweekschool voor onderwij- zers(-essen) te Haarlem zijn voor het eind examen geslaagd de dames C. van Aken. I. Enneking, W. Handel en H. Hilgerman, allen te Haarlem, L. Blom te Zandvoort en G. Hoe. neveld te Santpoort. Staiwac Djirak, 4 v. Palembang n. Tj. Uban. Schiedijk, 5 van Houston te Galveston. Sibajak, pass. 5 15 u. Sable eil. Slamat, 5 van Tj. Priok n. Singapore. Stad Haarlem, 5 v. Casablanca naar A'dam. Tarakan, 2 v. Makassar te Donggala. Tomorl, 5 v. Penang te Port Swettenibam verw. Trompenberg, ca. 10 v. R'dam te Houston verw. Tabinta, 6 Los Angeles verwacht. Themisto, 4 van Hamburg te Montreal. Telamon, 4 410 m. Z.ZO. Cp. Hatteras. Tanikhaven III, 5 te Singapore verw. Taria, 4 van Miri naar Pladju. Ternate, 4 rede Ternate. Tjibodas, 5 v. Nagoya te Kobe verw. Tjikamek, 4 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Tjiluwah, 4 v. Tj. Priok n. Singapore. Tjipondok, 4 180 m. ZO. Palawan. Tjiwangi, 4 v. Cheribon n. Semarang. Tabian, 6 van New Orleans te Houston verw. Tawaii, 5 v. Port S wettend am n. Belawan. Tero, 5 dwars Fernando Noronha. Utrecht, 6 te Penang. Veenda-m. 3 410 m. W. Scilly's. Weltevreden, 30 v. Portland Oreg te Seattle. Waterman, 5 v. R'dam te Halifax verw. Westland, 4 190 m. Z.ZW. St. Paulsroek. Woensdrecht, 4 65 m. Z. Westpunt Kreta. Willemstad, 6 v. Amsterdam te Pto Limon verw. Willem Ruys, pass. 5 Kp. Bon. IJsel, 4 v. Port au Prince naar R'dam. Zamrud, 5 van Aden. Zuiderkruis, pass. 5 Maladiven n. Aden. Zeeland (SSM). 4 van Biyth naar Hamburg. Zeeland (KRL). 5 van Suez naar Aden. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 59) Ga direct naar de Yard en zeg dat wij Hector Blair te pakken moeten krij gen. Direct. Iedere man, die beschikbaar is, moet ingezet worden om hem op te sporen. Maar waarom? vroeg Arlen. O, ik begrijp het. Bedoel je, dat Simpkins en "BIair samenwerken? Of zijn zij een en de zelfde persoon? Raad maar niet, zei Branmigan kort af. De deur vloog open en de commissaris stapte naar binnen. Ik zou u graag alleen even willen spreken, Brannigan. De hoofdinspecteur volgde Sir Dudley naar de gang. Ik heb juist gehoord, dat de vrouw van Arlen ontvoerd is. Ik voelde er eerst weinig voor, om hem hierheen te sturen en om zelf ook te komen, maar nu het wel duidelijk is, dat Simpkins zal trach ten het land te ontvluchten, is het niet meer zo belangrijk of wij hier nu wel of niet komen. Hij heeft ons lelijk voor de gek gehouden met zijn bedreiging. Ja, dat weet ik, gaf Brannigan toe. Zorgt dat u hem te pakken krijgt. Wat zijn uw plannen? Ik ga naar Sussex. Ik weet dat hij daar inlichtingen heeft ingewonnen. Ik heb de politie laten onderzoeken, wie er de laatste tijd gezocht hebben naar een een zaam huis. Zelfs misdadigers als Simpkins vervallen in herhaling. De laatste twee keren probeerde hij per boot te ontsnap pen. Als hij dat nu wéér wil proberen, zijn er in Sussex-Hampshire talrijke kust stroken, waar hij wel eens een poging zou kunnen wagen. Ik denk dat Chichester geen gekke gok zal zijn. Dat klinkt vrij redelijk, merkte Sir Dudley op. Geen enkel vliegtuig zal opstijgen, zonder dat het eerst nauwkeurig is onderzocht. Simpkins mag niet ontko men! We mogen geen herhaling hebben van de moeilijkheden in de industrie, zo als hij die poogde te ontketenen. Zou hij naar het continent weten te ontsnappen, dan kan hij weer strubbelingen gaan ver oorzaken. Ik vertrouw geheel en al op u, inspecteur! Brannigan had nog nooit zijn meestal pessimistisch gestemde commissaris zo ho ren spreken. Hij zal mij niet ontsnappen, Sir. Deze keer zal er niet nóg een ronde volgen. Het ligt in uw handen, zei de com missaris ten slotte. Ik zal wel een oogje houden op de mensen hier voor 't geval een van Simpkins agenten zou trachten hier binnen te dringen. Toen Brannigan de trap naar de voor deur afliep, volgde Arlen hem. Ik hoop, dat je mij mee neemt, zei hij verlangend. Natuurlijk. Ik voel er weinig voor om je hier in Londen te laten. Je zou te veel gaan piekeren. Brannigan reed naar Scotland Yard, waar hij een revolver en ammunitie haalde. Toen voerde hij een telefoongesprek met het hoofdbureau van politie van West Sussex te Chichester. We gaan naar Chichester, vertelde hij Arlen, toen hij weer in de wagen zat. Als we een kwartier met de politie daar kunnen praten, zal ons dat een berg tijd besparen. Chauffeur, rijd zo hard mogelijk. Gelukkig was het verkeer op dit uur van de avond niet meer zo druk, zodat de poli tiewagen flink opschoot op weg naar Lon- dens buitenwijken. Toch was er veel opont houd bij stoplichten, zodat de wagen pas drie kwartier later Engelands hoofdstad achter zich had liggen. Toen verhoogde de chauffeur de snelheid aanzienlijk. De wa gen vloog langs de bijkans verlaten wegen; de koplampen wierpen felle lichtbundels langs heggen, velden en dorpjes. Brannigan zweeg. Arlen kende hem maar al te goed om het niet te wagen iets tot hem te zeg gen. Soms was de hoofdinspecteur in de stemming om zijn gedachten uit te spreken, andere keren prefereerde hij het om stil te broeden over zijn plannen, hen uitwerkend tot in de kleinste détails. Arlen moest er wel aan denken, dat op 't ogenblik Simpkins waarschijnlijk zo snel mogelijk naar de kuststreek trok met een hulpeloze Judith bij zich. Hij wist echter dat Judith zich niet zonder meer gewonnen zou geven. Misschien had Simpkins haar echter wel verdoofd, nog voordat de wagen uit hun straat verdwenen was Arlen hoopte op spoedige actie, zodat zijn geweten wat rustiger zou worden. Hij kon er eenvoudig niet aan denken, dat hij misschien Judith voor altijd zou moeten verliezen. Het leven zonder haar was niet voor te stellen. Nu pas realiseerde hij zich, dat toen hij naar nog niet ontmoet had, hij niet wist wat waarlijk geluk betekende. Woede welde in hem op jegens de man, die haar ontvoerd had. Dit móést Simpkins laatste uitdaging en belediging zijn! Toen bij in Chicester waren aangekomen, nam Brannigan zijn vriend mee naar het politiebureau; een opperwachtmeester ver wachtte Brannigan reeds. Het was een lange, magere man, die er nogal droog uit zag. We hebben de wegen in de gaten ge houden, begon hij, maar tot dusver heb- bij wij nog geen spoor van hen ontdekt. Dat verwachtte ik al, zei Brannigan. Als hij inderdaad komt, zal hij wel een heel eind omrijden. Enkele grote kaarten lagen op een tafel uitgespreid. De drie mannen bogen zich er over heen. Ik ben het met u eens, dat de haven van Chicester de beste kans geeft aan ieder een, die naar het vaste land wil vluchten, verklaarde de opperwachtmeester. Hon derden jachten en andere kleine boten lig gen hier bij de kust gemeerd. Ik geloof ook, dat hier nogal stevig gesmokkeld wordt. De kust is te lang om grondig genoeg te bewaken. De verschillende wegen, die langs de drie landtongen lopen, zijn samen zeker vijftig mijl lang. Ik geloof wel, dat Bosham en West Itchenor de meest geschikte plaat sen zijn. We zullen alle punten, vanwaar Simpkins zou kunnen ontvluchten, be kijken, antwoordde Brannigan, Simpkins probeerde altijd het voor de hand liggende te vermijden. Is het gemakkelijk een boot te stelen en 'zee te kiezen? Niet bepaald. Er wordt bij de Winner zandbank, nog binnen de havenhoofden, 's nachts vrij veel gevist. Aha. Toen Brannigan zwijgend een vijftal mi nuten de kaart had geraadpleegd, liep hij naar de telefoon. Londen, Whitehall 1212, graag, zei hij tot de telefoniste. Sir Dudley had Brannigan gezegd, dat hij de hele nacht op Scotland Yard zou blijven; de bewaking van de drie mannen op Gros- venor Square had hij aan een van Branni- gans collega's overgelaten. Het zou wel verstandig zijn, als we de hulp van de Marine inriepen, sir, zei Brannigan tot sir Dudley. Ik zou graag zien, dat alle boten, die van uit deze om geving naar het vaste land varen, onder zocht worden. Als we Simpkins al op de kust te pakken krijgen, is dat zuiver geluk. Ik zal hier de gehele plaatselijke politie, de kustwacht en de douane inschakelen. Heeft u al iets gehooi'd over Blair? Neen, zei Sir Dudley, en hij vervolgde: Ik zal direct contact opnemen met de Admiraliteit en de politie van Hampshire. De Marine zal toch wel in staat zijn binnen een uur of zo enige schepen uit te sturen. Als ik het juist heb, Brannigan, dat u steeds zult rondrijden, doe mij dan het genoegen me nu en dan op te bellen. Dat komt in orde, sir! Brannigan keerde zich tot zijn collega. Ik zal u iedere twee uur opbellen. Zoudt u overigens uw mannen willen zeg gen, dat zij vierentwintig uur achtereen dienst moeten doen? Als Simpkins van avond al met een of andere boot gevlucht is, hebben we reeds verloren. Maar ik ge loof niet, dat hij al tijd gehad zou hebben hiervoor regelingen te treffen. Ik vermoed zo, dat hij zich overdag schuil zal houden, en morgenavond zal proberen te ontkomen. Iedere dag, dat hij langer in ons land blijft, verhoogt het gevaar voor hem. Vertel uw mannen overigens, dat hij gevaarlijk is. De kerel is een moordenaar. We houden de haven van Chicester al in 't oog, antwoordde de politiechef van Sussex. iWordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6