Aardgas aangeboord op 2700 meter diepte bij De Krim (Drente) Agenda voor Haarlem Een avond van muzikale Bourgondische pracht ^Hoe is het ontstaan?^ Een Eeuw geleden VLIEGEN IS GOEDKOPER DAN UDENKT Holland Festival Conflict tussen politie en pers in Leeuwarden Voor enige millioenen schade in de Betuwe Technische herziening omzetbelasting Per Moonliner naar Door grilligheid van de gasafzettingen veel misboringen Expogé-congres in 's Hertogenbosch V erkeersstrernming bij Schiphol De poëzie van de nachthemel NICE f. 235.- B LONDEN f. 111.80 K PARIJS f. 82.50 S BRUSSEL KOPENHAGEN STOCKHOLM f. 40— f. 210- f. 320— Schouwburgdirecteuren kwamen bijeen Diefstallen bij de Spoorwegen berecht Vrachtschip kan niet achteruitslaan MET DE HAND SCHOEN TROUWEN Veel Eerste Kamerleden tegen huidige systeem van heffing Studenten-orkest Paul Storm naar Curacao buitenland is KOmNKUJKI UJCHTVAAtT MAATSOUÏPU Hier is dan de nieuwe 3 liter Alfa Romeo-sportwagen, waarnaar alle automobiel- enthousiasten ter wereld reikhalzend hebben uitgekeken. Het apparaat dat 260 km. per uur kan lopen, is de „vliegende schotel" gedoopt. De wagen is ingeschreven voor de 24 uurs-race in Le Mans, die komend week-eind wordt gehouden en waaraan ook door een Nederlandse équipe wordt deelgenomen, te weten het team Galsonides-Van Zuylen van Nyevelt op Jowett Jupiter. Op de foto ziet men de ontwerper, Colombo, een praatje maken met de coureur Sanesi voor een proefrit op de Monza-baan. Bij de boring van de Nederlandse aard oliemaatschappij Coevorden-Gramsbcrgen nabij de Krim is op ongeveer 2700 m diep te gas aangetroffen. De betekenis van deze vondst zal door verdere proefnemingen dienen te worden onderzocht. Omtrent de resultaten van de aardgas exploratie is indertijd gemeld, dat men met spanning afwachtte, of bij de boringen in de derde put te Wanneperveen een gas- houdend zand zou worden aangetroffen, evenals in put Wanneperveen-1 was ge schied. In dit geval zou de gasreserve be langrijk hoger mogen worden gesteld dan op grond! van de resultaten van de eerste put te Wanneperveen mocht worden aan genomen. Inderdaad trof men in deze derde put te Wanneperveen de bedoelde zandlaag aan, die echter reeds voor een groot deel water houdend bleek, zodat hiermede de Weste lijke begrenzing van het veld kon worden bepaald. Het was hierna niet mogelijk, de door de maatschappij aan de regering toe gezegde productie-garantie voor 10 jaar van het veld Wanneperveen van100.000 kubieke meter per etmaal verder te ver hogen dan tot 150.000 kubieke meter per etmaal. Daarna trof men bij de onlangs voltooide vierde boring te Wanneperveen, op onge veer 1500 meter afstand van de eerste twee putten, geen gas aan. De kansen op ver dere uitbreiding van dit veld zijn hierdoor zeer gedaald. Reeds eerder werd de aan dacht gevestigd op de grilligheid der gas- afzettingen, tengevolge waarvan het per centage misboringen groot is. Ook bij een tweede boring in het gasveld van Tubbergen op slechts 1200 meter af stand van de gasvoerende put te Tubbergen trof men geen gas aan in de formatie, die in de eerste put gasvoerend bleek. Ook hier ziet het er dus naar uit dat het gas- areaal slechts van beperkte omvang is. De boring wordt thans in diepere lagen voort gezet. In Denekamp (Breklenkamp) wordt thans door middel van een tweede boring de uitgestrektheid van het gasareaal aldaar onderzocht. De gasvondst in de eerste put te Denekamp heeft het mogelijk gemaakt, de voor Twente voor 10 jaar in het voor uitzicht gestelde gashoeveelheid van 30.000 Op de eerste dag van het congres, dat de Nederlandse Vereniging Ex-politieke Ge vangenen uit de Bezettingstijd van 11 tot en met 13 Juni te 's-Hertogenbosch houdt, zal een dodenherdenking worden gehouden op de fusilladeplaats van het voormalige concentratiekamp in Vught. De oud-poli tieke gevangenen zullen daarna in de ge legenheid worden gesteld het voormalige kamp, waarin 13.600 gevangenen zijn om gekomen, nog eens te bezoeken. Op het congres zullen voor het meren deel zaken van intern belang aan de orde komen. Op 13 Juni zal 's avonds op de markt te 's-Hertogenbosch door de Inter nationale Federatie tot Bestrijding van het Concentratiekampsysteem, een bijeen komst worden gehouden. Als sprekers zul len optreden de Franse schrijver David Rousset uit Pariis, mr. G. Alers uit Brus sel en de heer K. R. van Staal, secretaris van de N.V.E.P.G. Tijdens het congres zal eveneens te 's-Hertogenbosch de Fédération Interna tionale des deportés et internés de la re sistance" haar eerste vergadering -sinds haar oprichting houden. Deze internatio nale federatie is een overkoepeling der na tionale verenigingen tot bestrijding van het concentratiekampsysteem. DINSDAG 10 JUNI Stadsschouwburg: ..De rode pimpernel", (De Verenigde Spelers). 3 uur. Mmerva. (Heemstede): Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, openbare vergadering. 8 uur. Frans Hals: „De straat zonder naam", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „Fatale hartstocht", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Er kan nog meer bij", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Doris Day on moonlight bay", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Pin-up-girl", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het teken van Don Maros", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Mensen in het wit", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Singapore", 18 jaar," 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 11 JUNI Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30. 11.30 en 12.30 uur. „Pin-up-girl", 2. 7 en 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne en Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. kubieke meter per etmaal te verhogen tot 50.000 kubieke meter per etmaal. De totale productie-garantie van de Ne derlandse Aardolie Maatschappij, welke oorspronkelijk voor de komende 10 jaar op 130.000 kubieke meter per etmaal was ge steld, is dus thans op 200.000 kubieke me ter gebracht. De Provinciale Waterstaat van Noord holland deelt mede, dat in verband met de herstelwerkzaamheden aan het rijdek van de draaibrug over de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder te Schiphol, deze brug van 24 tot en met 28 Juni en van 30 Juni tot en met 5 Juli tussen 4 uur 's mor gens en 8 uur 's avonds (op Zaterdag tussen 4 uur 's morgens en 12 uur 's middags) of zoveel korter of langer als nodig zal zijn, voor al het rijverkeer (behalve het wiel rijders verkeer) wordt afgesloten. Het rijverkeer zal dan worden omgelegd over een op ongeveer 800 meter ten Zui den van de draaibrug door de genie in de Ringvaart te bouwen schipbrug.Deze schip brug is ingericht met één rijbaan, zodat het verkeer van beide kanten siechts om en om kan worden toegelaten. Bovendien kan vertraging in het verkeer ontstaan tijdens het uitvaren van het middenvak voor het doorlaten van de scheepvaart. Het door gaande verkeer tussen Haarlem en het Gooi wordt daarom dringend aangeraden overdag de weg over Schiphol te vermij den en over Amsterdam of Aalsmeer te rijden. Met het oog op de aanwezigheid van de schipbrug zal de scheepvaart door de Oos telijke Ringvaart van de Haarlemmermeer polder te Schiphol van 23 tot en met 28 Juni en van 30 Juni tot en met 5 Juli of zoveel korter of langer als nodig zal zijn, tussen 4 uur 's morgens en 8 uur 's avonds (op Zaterdag tussen 4 uur 's morgens en 12 uur 's middags) worden gestremd, met dien verstande, dat, voor zover de omstan digheden zulks toelaten, de schipbrug voor het doorlaten van de scheepvaart enkele keren per dag zal worden geopend. De doorgaande scheepvaart wordt dringend aanbevolen overdag van een der andere vaarroutes gebruik te maken. Gedurende de nachturen is de schipbrug voor de scheepvaart geopend. Post voor Korea-vrijwilligers die op 30 Mei uit Rotterdam naar Korea zijn vertrok ken, dient uiterlijk 13 en 21 Juni in Neder land gepost te worden. Het adres moet be vatten: rang. naam en voorletters, legernum- mer, aanvullingsdétachement N. D. V. N. op weg naar Korea, Amsterdam, Schiphol- militair. Het door radio-uitzendingen en gramo- foonplaten zeer bekende Belgische gezel schap „Pro musica antiqua", dat zich on der leiding van de Britse dirigent Safford Cape sinds 1933 wijdt aan de vertolking van middeleeuwse vocale en instrumentale muziek, heeft het Holland Festival een zeldzame avond van intieme kunst ver schaft, die in zekere zin het muzikale ver lengstuk mocht heten van de Bourgondi sche Pracht, die wij verleden jaar op an der gebied in het Rijksmuseum zo inten sief hebben bewonderd. Onze bewondering voor deze oude en lange tijd vergeten mu ziek, geraffineerd uitgevoerd met een over gave die men alleen van hoogstaande en algemeen ontwikkelde executanten kan verwachten, was heus niet minder groot dan de onvergetelijke indrukken die wij van de schitterende tentoonstelling van verleden zomer bewaren. Het gaat hier om twee evenwijdig lopende exponenten van dezelfde cultuurperiode. Er zijn tal van muziekgevoeligen voor wie de voor hun besef aanvaardbare mu ziek zo ongeveer in de buurt van Haydn, Mozart en Beethoven ligt. Anderen vinden nog bevrediging bij Bach en Handel, maar vrij gering wordt het aantal dat nog ver der terug durft gaan in de historie. Wel licht meent men dat het toentertijd alle maal slechts probeersels waren, die in on ze verlichte tijd alleen nog maar de be langstelling waard zijn van theoretici, mu sicologen en maniakken. Hoe vergissen zij zich! De geestdriftige reactie van een tal rijk publiek dat het Haagse gebouw „Dili- gentia" nagenoeg geheel vulde en dat toch slechts gedeeltelijk uit müzikaal-historisch onderlegden zal hebben bestaan, bewees overduidelijk dat die middeleeuwse mu ziek aan ons algemene muzikale besef he lemaal niet vreemd is en bovendien een charme bezit van ongemene aantrekkelijk heid, alsmede een délicate courtoisie vol sprankelend leven en spiritualiteit, die verrast en boeit. Maar dan moet zij ook ten gehore worden gebracht in een geest en in een sfeer die haar eigen zijn, althans die ons als zodanig aanvaardbaar voor komt. De uitvoeringen onder Safford Cape ADVERTENTIE gepaard aan de prozaïsche overweging dat het nóg goedkoper is dan U overdag al denkt, is reden genoeg om aan Moon- liners te denken: de nachtvogels van de KLM. Vliegen-in-de-nacht is bijzonder be koorlijk. Het is zelfs romantisch. Er zijn kei-harde zakenlieden, die, al ligt gij voor hen op de knieën, geen stui ver op een gros laten vallen, die, vlie gend onder de nachthemel, door-en-door dichterlijk worden. Ik ken er één, die, met de staalblauwe nachthemel boven zich, kijkend naar de zilveren twinkeling der sterren en naar het bolronde lichtgezicht van de maan, een nóg beter en nóg welgezinder man wordt, dan hij overdag, op de begane grond, reeds is. Met Moonliners vliegen is een zoete sen satie op zichzelve. Nog méér dan overdag beseft ge de on eindige grootheid van het heelal; onder gaat ge de geweldige stilte van de nacht over de aarde. Om naar het proza terug te keren: 's ochtends komt U, wanneer de dag nog pril en jong is, aan en het is bovendien nog aanmerkelijk goedkoper. De poëzie van de oneindigheid der we reld paart zich met het proza van de eindigheid Uwer geldmiddelen: Vliegen in de nacht is dichterlijk en billijk. Wat kunt U eigenlijk méér verlangen? PHILIAS. Gedurende de KLM zomerdienst 23 daagse retours van Amsterdam naar: (in tamettwerking mei LiJ en Sabena Deze sterk gereduceerde tarieven brengen de ideale manier tan reizen uit en thuis per KLM kinnen Uw bereik. Bovendien: meer vacantie- dagen in de plaats Uwer keuze en gcén extra kosten onderweg'. Laat Uw reisbureau het U voorrekenen: Twee kranten te Leeuwarden, de Leeuwar der Courant en het Fries Dagblad, hebben van de Leeuwarder politie te horen gekre gen dat hun voortaan alle medewerking en service zal worden geweigerd. Dit is ge schied op grond van enkele artikelen in deze beide bladen waarin critiek werd ge oefend op de houding van mr. A. A. M. van der Meulen, burgemeester van Leeuwaden, bij het stellen van vragen in de raad omtrent het optreden van de poli tie bij de relletjes op 16 November 1951 en ook naar aanleiding van het feit dat de politie te Leeuwarden in verhouding meer processen-verbaal maakt dan de politie in vrijwel alle andere grote gemeenten in ons land, zo meldt Het Parool. De Leeuwarder Courant had onlangs ge schreven, dat in de laatste jaren één op de zeven inwoners van Leeuwarden een be keuring had gekregen. Het blad consta teerde, „dat in Leeuwarden strenger wordt opgetreden dan in andere plaatsen, ook al omdat de agenten verplicht zijn een be paald aantal bekeuringen per maand te maken." Het blad sprak van „opjagerij van ondergeschikten door de meerderen" en van „geprikkeldheid bij het corps, geprik keldheid bij het publiek." Het Fries Dagblad publiceerde een arti kel, waarin het blad het beleid van de bur gemeester, die als hoofd van de politie had geweigerd op vragen over het politieel op treden op 16 November antwoord te geven aan een raadslid, „ondemocratisch" noem de en waarin de burgemeester werd ver weten dat hij de raad het zwijgen oplegde. Burgemeester Van der Meulen heeft op de vraag of hij als hoofd van de politie de maatregelen tegen de beide kranten had goedgekeurd, geantwoord, dat dit een in terne aangelegenheid is. Hij deelde mede dat aan journalisten van beide bladen bij afzettingen in de stad geen vrijheden meer zullen worden verleend, „omdat zij de grenzen van het betamelijke hebben over schreden." Overigens verklaarde de bur gemeester dat hij de zaak nog eens wilde overwegen, hetgeen uiteraard niet wilde zeggen dat hij aan de politie een opdracht van andere strekking zou geven. In een onderhoud met de heer P. Wyben- ga, chef-redacteur van het Fries Dagblad, heeft de burgemeester gezegd, dat de heer Wybenga vóór het schrijven van het ge wraakte artikel wel eerst eens overleg met hem had kunnen plegen. De heer Wybenga acht dit een vorm van preventieve censuur. De burgemeester zei voorts te zullen na gaan of de feiten het schrijven van het ar tikel rechtvaardigen. De heer Wybenga heeft hierop geantwoord dat hij de burge meester geen verantwoording schuldig was over zijn journalistiek werk. Intussen heeft de politie aan de redacties van de beide bladen verzocht een oproep te publiceren voor het verkrijgen van getui gen bij een aanrijding, hetgeen de bladen hebben geweigerd. Of de andere bladen solidair zijn, is nog niet bekend. Teneinde een overzicht te krijgen van de schade, die Vrijdag aan de fruit- en landbouwgewassen tengevolge van de he vige hagelbui in een gedeelte van de Be tuwe is toegebracht, worden thans door de Rijks land- en tuinbouwdienst gegevens verzameld. Algemeen verwacht men, dat de. schade zeker enige millioenen bedraagt. De verwachtingen van de fruittelers zijn met één slag teniet gedaan. Het zwaarst getroffen zijn de kleine telers en de ker senpachters. Er zijn verscheidene fruit- pachters, die voor enige duizenden guldens kersen op hout hebben gepacht. Alles is door de hagel vernield. Indien over enige dagen de schade is vastgesteld, zullen stappen worden gedaan om hen, die sociaal in moeilijkheden zijn geraakt, hulp te bieden. Op de milddadig heid van de Nederlandse bevolking zal ook een beroep worden gedaan. Jean Wilson als vertelster in tekenfilm van.Marten Toonder Marten Toonder is bijna gereed met de tekenfilm „De gouden vis", die deel zal uitmaken van de Nederlandse inzending naar de internationale filmtentoonstelling (biennale) te Venetië. Als vertelster fun geert de Engelse actrice Jean Wilson, hier te lande bekend door haar optreden met de Young Vic. PIA BECK GAAT VEERTIG WEKEN NAAR NEW YORK. De Nederlandse jazz-pianiste Pia Beek heeft, na een bezoek van zes weken aan de Verenigde Staten, een contract voor uit zendingen per radio en televisie voor 40 wéken in New York gekregen. Zij is thans met, de „Nieuw Amsterdam" op weg naar Nederland en zal in November naar de nieuwe wereld terugkeren. De vereniging van schouwburgdirecties kwam gisteren te Almelo bijeen voor een congres, waarin het eerste lustrum werd gevierd. De deelnemers werden hartelijk begroet door de burgemeester, die in een toespraak melding maakte van plannen voor een nieuwe schouwburg te Almelo. Na de huishoudelijke vergadering volgde een openbare bijeenkomst, waarin de voor zitter van de vereniging, de heer H. Dei- num uit Haarlem, een herdenkingsrede uit sprak. Hij merkte op dat de schouwburg directeuren er zich meer van bewust wor den, dat zij verantwoordelijkheid hebben als tussenpersoon van cultuurbrengers en publiek. Mensen, die zich deze verantwoor delijkheid niet bewust zijn, horen in de vereniging niet thuis, aldus spreker. bieden die suggestie. En al kan men twis ten over sommige onderdelen, als te per soonlijke vrijmoedigheden, men doet het best ze maar te aanvaarden van iemand die zich zo lang in deze materie verdiept heeft en tenslotte een klinkend resultaat bereikt, dat in één woord verrukkelijk is. Het programma droeg de titel „Jacob Obrecht en zijn tijd", welke aldus hulde en erkenning inhield ten opzichte van het Noord-Nederlandse aandeel (Obrecht stamde uit Bergen op Zoom) in de merk waardige muziekbeweging uit de Bour gondische tijd, algemeen bekend als de Nederlandse school. Men begon met chan sons instrumentaal en vocaal uitge voerd van Guillaume Dufay, de vader van de Nederlandse periode, die de geest van de troubadourskunst uit Dijon mee bracht en aldus ook weer een schakel be tekende in de lange ontwikkelingsketen der toonkunst. Maar welk een heerlijke muziek schiep hij. Alles zingt bij hem. En hoe treffend klinkt het van de délicate menselijke en instrumentale stemmen, als daar zijn: vedels, harp, blokfluit en luit! Na Dufay kwam Ockeghem, zijn leer ling. Bij die naam denkt men aan inge wikkelde formules en canonkunstjes, kort om aan cerebrale kunst. Maar hoe men zich daaromtrent kan vergissen bewees de milde'klank, de warme melodische stroom van een door drie vedels uitgevoerd chan son van hem. Daarna hoorden wij enkele anonieme instrumentale stukken, vaak zeer opgewekte en fraai klinkende dansmuziek, alsmede een drietal oud-Spaanse chansons, die muzikaal vrijwel de algemene geest ademen van de School van Kamerrijk, het patrimonium van Dufay. Dan Obrecht, van wie het vocale kwar tet van het gezelschap a capella een prach tig „Magnificat" liet horen, dat bijzonder veel indruk maakte, doch van wie we ook instrumentaal uitgevoerde chansons leer den kennen, die de veelzijdigheid van deze componist met charmante stukjes deed uitkomen. En tot slot een stel profane com posities van de grootmeester dezer periode Josquin des Prez, die niet minder dan al het vorige een verrukking voor het oor be tekenden. De negen executanten dezer uitzonder lijke kunst musiceren met een bescheiden heid die alleen door overtuigend dienende artisten kan worden opgebracht. Elk ijdel vertoon is hun vreemd. Van Safford Cape kan men het tenslotte dulden dat hij met charmerend gebaar wat uiterlijk vertoon aan de executie toevoegt. Op die manier toch bereikt hij het resultaat dat de luis teraars boeit en tot hartelijke reacties dwingt. En men was lang niet karig met toejuichingen, zodat er nog twee toegiften volgden. JOS. DE KLERK De rechtbank te Amsterdam heeft van morgen vijf inwoners uit het Gooi veroor deeld wegens het slopen van aardgeleidin- gen langs de spoorlijn BaarnHilversum. Deze leidingen zijn aangebracht om de spoorwegarbeiders te beveiligen, namelijk om de stroom af te leiden als er ergens een defect in de leiding ontstaat. De 23-jarige opperman M. E. uit Bussum, wie behalve de genoemde diefstal der ge leidingen nog andere diefstallen, ondermeer van lood en koper te Baarne ten laste wa ren gelegd, werd verooi-deeld tot iy2 jaar met aftrek. De 21-jarige J. O. uit Bussum kreeg één jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De overige vonnissen luiden: de 25-jarige chauffeur G. A. de J. 1V2 jaar met aftrek, de 26-jarige pannendekker uit Hilversum T. van V. één jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en zijn broer de 24-jarige loswerkman G. van V. vier maan den voorwaardelijk. J. de W. uit Hilversum, die bij de be handeling, waarbij hij was gedagvaard we gens heling der gestolen goederen, verstek had laten gaan, werd tot één jaar met af trek veroordeeld. De geëiste straffen va riëren van een tot twee jaar met aftrek. Nestor ter assistentie uitgevaren Vanmiddag om kwart over twaalf is de sleepboot Nestor uit IJmuiden vertrokken, op weg naar de vrachtvaarder „Bairwood Elm" die ter hoogte van Petten machine- schade heeft opgelopen, zodat het schip niet achteruit kan slaan. Het zal door de Nestor worden teruggesleept naar IJmui den, vanwaar het gisteren vertrokken is. Nieuwe leden P.E.N.-centrum Tot leden van het P.E.N.-centrum Neder land zijn benoemd: Ad den Besten te Am sterdam, mevrouw M. C. Dermoüt-Inger- man te Arnhem, prof. dr. D. Th. Enklaar te Utrecht, mej. dr. Jane de Iongh te Lon den, G. Knuvelder te Helmond, Paul Ro- denko te Den Haag, dr. J. W. Schulte Nord- holt te Wassenaar, Gabriël Smit te 'sGra- veland, Hk de Vries te Haren en mevrouw di'. H. Wagenaar-Nolthenius te Bloemen- daal. Wanneer een meisje bij afwezigheid van de bruidegom in het huwelijk treedt met iemand die is aangewezen om bij de plechtigheid zijn plaats in te nemen, zegt men: zij is met de hand schoen getrouwd. Inderdaad behoort de bruid bij die gelegenheid de handschoen aan te houden, een gebruik dat ontstaan is uit een verkeerd begrip van de uit drukking. Met de handschoen trouwen betekent namelijk niet: trouwen met de handschoen aan, maar: trouwen met een gevolmachtigde. In oude tijd bestond het gebruik iemand een bepaalde vol macht te verlenen door hem zijn hand schoen ter hand te stellen. De hand schoen beduidt dus: de volmacht en bij uitbreiding: hij die met een zekere vol macht is bekleed. Het woord duidt dus niet een zaak, maar een persoon aan, zoals ook de op deze wijze in het huwe lijk verbonden vrouw een handschoen tje heet. In het voorlopige verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot technische herziening van enige tabellen voor de Om zetbelasting verklaren vele leden met bij zondere belangstelling kennis te hebben genomen van het conflict, dat op 8 Mei is gerezen tussen de meerderheid van de Tweede Kamer en de vaste commissie voor belastingen uit dit college enerzijds en de regering anderzijds met betrekking tot de staatsrechtelijke aanvaardbaarheid van het amendement van de genoemde com missie. Deze leden achten het zowel uit constitutionele overwegingen als om re denen van practische aard voor een goede gang der wetgeving van het grootste be lang, dat het der Tweede Kamer compe- terende recht van amendement en dat van initiatief scherp worden onderscheiden. Naar de mening van deze leden heeft de minister dit scherp onderscheid in acht genomen. Deze leden zijn van mening, dat de minister in dit geval de juiste weg had gekozen. Andere leden verklaarden, zich hiermee in beginsel te kunnen verenigen. Naar hun gevoelen wordt het vraagstuk, waarvan hier sprake is. te gemakkelijk gesteld, als men er van uitgaat, dat de minister slechts mag oordelen over de aanvaardbaarheid van het amendement en het probleem van de toelaatbaarheid aan de Tweede Kamer moet overlaten. Ettelijke leden spreken hun leedwezen er over uit, dat de minister niet genegen blijkt, stelselmatig onderzoeken te doen in stellen naar de toestand van alle bedrijfs takken, die in de laatste tijd door een ver hoging van de omzetbelasting zijn getrof fen, en meent te kunnen volstaan met de opmerking, dat in gevallen, waarin uit be paalde bedrijfstakken klachten te zijner kennis worden gebracht over een te hoge belastingheffing, daarnaar zo nodig een onderzoek wordt ingesteld en wordt over wogen, of om bijzondere redenen tot ver laging van belasting aanleiding bestaat. Op de autotentoonstelling die op het ogen blik in Rome gehouden wordt is deze nieuwe kampcer-combinatie te zien. Het dak van de auto draagt een ■buisconstructie, waarop een zogenaamde pneumatische tent bevestigd kan worden. Als gevolg van een initiatief van de stu- dentencorpora is men thans bezig met de oprichting van „Het Nederlands Studenten- Ox-kest". Dit zal bestaan uit studenten van vrijwel alle Nederlandse universiteiten en hogescholen. De bedoeling van de oprich ters van dit orkest, dat onder leiding van Yvon Baarspul zal staan, is onder meer door het geven van concerten gelden bijeen te brengen voor het Nederlands Studenten sanatorium te Laren. Blijkens berichten uit Paramaribo schijnt thans vast te staan, dat de regisseur Paul Storm, die gedurende een jaar in Suriname heeft gewerkt, per 1 Augustus naar Cura- gao zal gaan om zijn diensten aan te bie den aan het amateur-toneel. De heer Storm is uitgezonden door de stichting Culturele Samenwerking. Leden der UN O-strijdkrachten trekken met de bajonet op het geweer de afdeling 602 van het krijgsgevangenenkamp op Koje binnen om de communistische vlaggen en propagandaborden, die door de oproerige gevangenen waren aangebracht te verwijde ren. De infanteristen zijn uitgerust met gasmaskers; de soldaten op de tank zijn bewapend met sabels en honkbalknuppel», Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 9 Juni 1852 HAARLEM. Eënige kiezers, de aan beveling gelezen hebbende óm ais can- didaat voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer jonkheer M. Salvador te Haarlem te stellen, meenen dat eene minder beperkte keuze verkieslijker is. Er zijn, zoo deelden zij mede, meer ver dienstelijke mannen in dit kiesdistrict, die, geheel de beginselen van jonkheer Salvador toegedaan zijnde, goede en eerlijke bedoelingen voor het volk heb ben; die, hoewel de titel van jonkheer niet op de post hunner huisdeur prijkt, hoewel in geen eigen rijtuig zittende, hoewel niet 'begaafd met een zoo luid spraakvermogen als het zijne, toch in edele bedoelingen niet voor ZHVVG be hoeven onder te doen en daarom voor het lldmaatschaip van de Tweede Kamer zeker niet minder geschikt zijn dan ZHWG. DINSDAG 10 JUNI 1952 '■Jr.':-

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5