G.A. 5, de vliegende driehoek grote aanwinst voor RAF Zie Boven Brieven aan de redactie de inhaalwedstrijd Aarde-Mars Kamer van Koophandel onderzoekt klachten over import in VS Amsterdamse Beurs Collectanten gevraagd voor „Margriet" Zandvoort Bennebroek HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Uitreiking verkeersdiploma's in Rembrandttheater Burgerlijke stand van Haarlem Amerikaans hulpprogram definitief goedgekeurd Verplichte looncompensatie voor de premiebetaling Bloemendaalse schoolvereniging Exposeren in buitenland Australische premier in ons land aangekomen J Speeltuindag Kinderinvasie A.R. Kiesvereniging „Groen van Prinsterer" Tien doden door explosie in Milaan G. H. Vrouwengroep Scheepvaart AANTAL VERKEERSSLACHTOFFERS IN 1951 1 DINSDAG 10 JUNI 1952 De mededeling, die de Engelse minister voor Luchtvaart Zaterdag heeft gedaan, over het verlenen van voorrang aan de bouw van een aanzienlijk aantal GA 5- toestellen voor de Engelse luchtmacht, sluit aan bij zijn bekendmaking van de plannen voor de militaire luchtvaart in het Hoger huis op 3 April. Toen zeide Lord de l'Isle and Dudley: „In het herbewapeningspro gramma moet de meeste aandacht worden besteed aan de herbewapening van de Royal Air Force. Voor het eerst steunt het evenwicht van macht in de wereld op de luchtmacht." Hij deelde vervolgens mede, dat Churchill zijn goedkeuring had gehecht aan een plan voor de bouw met zeer grote voorrang van de Hawker „Hunter", de Supermarine „Swift" en een „All Weather" jachtvligetuig, waarover binnenkort een beslissing zou worden genomen. De derde jager nu zal zijn de Gloster GA 5. Daardoor zal de Engelse luchtmacht over enkele tijd de eerste luchtmacht ter wereld zijn, die vliegtuigen van het type van de vliegende driehoek in gebruik zal hebben. De G.A. 5 De ervaringen, die de A.V.Roe vliegtui- genfabriek heeft opgedaan met haar vlie gende driehoeken, de 707, de 707b en de 707a, zijn van veel nut geweest voor de constructeurs van de Gloster GA 5. Beide vliegtuigenfabrieken zijn ondergebracht in de „Hawker Siddeley Group". In het laatst van November vloog dit nieuwe Glosterproduct voor het eerst. Er is weinig over dit toestel bekend gemaakt. Het is uitgerust met twee Armstrong Sid deley „Sapphire" straalmotoren, die elk 7500 Engelse ponden stuwdruk leveren. De machine is ontworpen als jachtbommen werper, heeft dus vermoedelijk een zware bewapening en voert een uitgebreid radar- Van de 2302 candidaten die dit jaar uit 67 scholen toestroomden naar de verkeers- examens, slaagden er 1817, ofwel 79 Vanmorgen verscheen de eerste helft van de gelukkigen in het Rembrandt-theater om de diploma's in ontvangst te nemen. Nadat de kinderen, begeleid door de po- litie-muziekkapel in optocht aangekomen waren en zich genesteld hadden in het par terre, de stalles, het balcon en zelfs de front-loges van de bioscoop, kwam de heer A. M. M. van Loon, voorzitter van de „Vereniging voor Veilig Verkeer voor Haarlem en omstreken", voor de micro foon en wenste de geslaagden geluk, waar na hij de onderwijzers en de politie be dankte voor hun aandeel in de voorberei dingen. Na hem verscheen de heer H. van de Weyer, voorzitter van de onderwijs-ver- keerscommissie, op het podium. Nadat hij aan alle examinandi de raad had gegeven om het fraai gecalligrafeerde diploma „thuis op te hangen als een museumstuk en er iedere dag naar te kijken", riep hij een veertigtal leerlingen voor het voetlicht, die geen enkele fout hadden gemaakt bij het examen. Zij kregen van hem een speldje. En daarna kwam de climax, toen een paar kinderen werden gehuldigd, die niet alleen een foutloos parcours hadden afgelegd, maar van de politie een bijzon dere vermelding voor het goed oplossen van een onverwacht probleem gekregen hadden. Als beloning kregen zij niet, zoals men had kunnen hopen, automatische vernietiging van hun eerste proces-verbaal, maar 'n zij den vlaggetje om aan hun rijwiel te hangen. De plechtigheid werd opgeluisterd met enkele liederen, die onder leiding van een ervaren kinder-dirigent de muren deden trillen. De uitreiking werd besloten met de ver toning van het filmjournaal, een tekenfilm en de film „Twee jongens en een auto", een rolprent vol wijze verkeerslassen. HAARLEM, 9 Juni 1952 ONDERTROUWD: 9 Juni P. Neeven en A. C. M. Hekker; H. A. van Veen en J. M. Feenstra. BEVALLEN van een zoon: 6 Juni, J. M. BrouwerKabel; H. E. MeermanBakx; 7 Juni, E. M. G. W. van de Weijer—Koot; M. Rozenveld—van Zeggeren: M. M. C. Wijfjes Haack; 8 Juni, M. J. Feije—Spanjaard; A. M. Dijkzeul—Kiebert; J. Boers—La Heij; A. M. H. du Fossé—Jacobse; 9 Juni, A. M. de Graaf—van Pelt; H. P. Hilterman—Nijman; A. C van der Peet—Witteman. BEVALLEN van ean dochter: 7 Juni, P. B. Weij—van de Coofwijk; C. J. S. van Leeu wen—Berkhout; M. C. van der Heijden— Schillings; P. M. van den Oetelaar—van Dam; 8 Juni, M. den Braven—van den Bos; M. A. Neuvel—Bax; A. E. Driehuizen—Veld- huijzen van Zanten; 9 Juni, M. A. de Loo- per—Bakker.. OVERLEDEN: 6 Juni, T. Spruit. 1 d„ van Wickevoort Crommelinstraat; Jkhr. A. E. Hoeufft, 82 j., Anna van Bure-daan: 7 Juni, A. C. Nieuwstraten, 30 j.. Parklaan; L. P. van Lelijveld, 86 j., Gasthuisvest; R. A. van 't Lam, 22 m., Kamperlaan; G. J._ Geerlings, 75 j., Hagestraat; A. van Lint, 56 j., Rijksstraat- Weg. instrumentarium mede. Er is niet gepubli ceerd hoeveel personen de bemanning vormen, maar op grond van de radar-appa- ratuur mag wel worden verondersteld dat het er twee zullen zijn. Het karakteristieke verschil met gewone jagers ligt in de vleugel, die de vorm heeft van een driehoek, waarvan de basis zich aan de achterzijde van het vliegtuig be vindt. Vliegtuigen van het type „vliegende driehoek" zijn zeer wendbaar en buiten gewoon snel. Waarschijnlijk is de GA 5 de snelste van het drietal, dat thans met spoed wordt gebouwd. De „Hunter" is vermoede lijk iets minder vlug, haalt ongeveer de geluidssnelheid, en de „Swift", de lang zaamste, haalt misschien een elfhonderd a twaalfhonderd kilometer per uur op zee niveau. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren het program voor militaire en economische hulp aan het buitenland tot een bedrag van 6.447.730.750 dollar definitief goedgekeurd en naar het Witte Huis gezonden voor ondertekening door president Truman. Het eindbedrag is bijna anderhalf milliard dollar minder dan de door Truman gevraagde 7.9 milliard. De goedkeuring door de Senaat geschiedde met 59 tegen 11 stemmen. Volgens het thans goedgekeurde program krijgt Europa 3.415.614.750 dollar aan mili taire en 1.282.433.000 dollar aan economi sche hulp. Hieronder zijn begrepen 25 mil- lioen dollar voor hulp aan Spanje. Het Nabije Oosten en Afrika krijgen samen ruim 560 millioen militaire en ruim 181 millioen economische hulp; Azië en de Pa cific bijna 565 millioen militaire en ruim 321 millioen economische hulp. Latijns Amerika bijna 58 millioen militaire en ruim 20 millioen economische hulp. 16.481.000 dollar gaat naar het interna tionale kindernoodfonds van de UNO. Truman heeft het recht naar eigen in zicht maximaal tien procent van de be dragen van het ene gebied naar het andere over te schrijven. Teneinde te kunnen voldoen aan een verzoek van de Amerikaanse Sectie van de Internationale Kamer van Koophandel verzoekt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken belanghebbenden haar op korte termijn in kennis te willen stellen van de naam van het artikel, hetwelk door hen wordt uitge voerd naar de Verenigde Staten van Ame rika, het invoerrecht, hetwelk op dit arti kel wordt geheven en of dit invoerrecht van ingrijpende invloed is op de afzetmoge lijkheden en voorts of de afzetmogelijkheid nadelig beïnvloed door de invoerprocedure in de Verenigde Staten van Amerika. Deze oproep vormt een uitstekende ge legenheid voor diegenen in het bedrijfs leven die klagen over de hoge invoerrech ten in de VS en de omslachtige procedure, die er de invoer belemmert, om hun klach ten te uiten. Minister Van den Brink merkte trouwens bij de opening van de Toronto-fair op 2 Juni op, dat een werke lijke en blijvende economische versteviging van Europa vooral plaats zal moeten vin den doordat de Nieuwe Wereld de oude in staat stelt door levering van goederen en diensten te betalen voor de leveringen van de Nieuwe Wereld, vooral nu het handels verkeer tussen Oost- en West-Europa sterk ingeschrompeld is. Naar aanleiding van Nederlandse klach ten heeft de Amerikaanse sectie van de Internationale Kamer van Koophandel verzocht om nauwkeurige uiteenzettingen van deze klachten en voorstellen voor ver beteringen in de toestand. Maar dat het probleem niet zo eenvoudig opgelost zal kunnen worden, was de Amerikaanse ge delegeerden op de jongste conseilvergade- ring van de IKvK duidelijk. Zij zagen namelijk de Amerikaanse geldelijke steun als alternatief van verlaging van de in voerrechten. Vooral voor ons land maakt het groot verschil uit of wij geld toegestopt krijgen, of dat wij onze export kunnen ver groten, want alleen in het laatste geval kunnen wij meer mensen te werk stellen, er. is er dus een echte welvaart. Vandaag gaan 100 a 150 circulaires de deur uit bij de Haarlemse Kamer van Koophandel; honderden circulaires zijn reeds in aanmaak. Werkloosheidsverzekering Overlast. Bewoners van Korteweg—-hoek Middenweg in Haarlem-Noord ondervinden veel hinder van het voetballen op een braakliggend stuk grond van het voorma lige Haarlem-terrein. Herhaaldelijk wor den tuinen vernield en sneuvelen er ruiten- Waarschuwen helpt niet. De gemeente heeft er wel een rijwielstalling gemaakt. Kan er ook niet een speelveld voor de jeugd komen? OMWONENDEN. 3-314 Nederl. 47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Hull. Amer. Lijn N Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Unilever Slotkoers Openings gisteren koersen 89»/ie 89 129V6 129% 163 165 145% 145% 291% 293 77% ex d. 78% 143 143 126% 128% 84 84% 71% 71 152% 152% 153% 153% 155 155 44% 44% 50 50% 41% 41% 79% 79% 24 24% 39V« 39% 157%' 158 Thans is verschenen de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars, waarin aan werkgevers de verplichting wordt op gelegd tot betaling van een bijslag op het loon, waardoor de werknemer in staat wordt gesteld de door hem per 1 Juli ver schuldigde premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering te voldoen. De bijslag is gelijk aan het bedrag aan premie, dat door de werknemer ongeacht de be schikking zou zijn verschuldigd. De bijslag wordt berekend door het loon zonder de bijslag te vermenigvuldigen met het werknemersdeel van het door de des betreffende bedrijfsvereniging te innen premiepercentage. Voor de werkloosheidswet is de bijslag als loon te beschouwen. De bijslag moet dus bij het loon worden opgeteld, alvorens het aan de bedrijfsvereniging af te dragen premiebedrag kan worden berekend. Dit heeft ten gevolge, dat de premie steeds een fractie hoger is dan de bijslag. Bij een weekloon van 60,en een werknemers-premieaandeel voor de werk loosheidswet van 2 procent bedraagt de bijslag 1,20. De door de werknemer te betalen premie is in dit geval 2 procent van ƒ61,20, dus 1,22. Voor de berekening van de loonbelasting mag de premie van het loon worden afge trokken. Invoering van de bijslag heeft daarom geen verhoging van loonbelasting ten gevolge. In geval het totale loon tengevolge van deze bijslag zou stijgen boven 6000,per jaar, zal de bijslag een zodanige vermin dering ondergaan, dat deze loongrens be reikt, doch niet overschreden wordt. Het organisatie-comité van de jaarlijkse collecte voor het Kleuterhuis „Margriet" vraagt ons opneming van het volgende, ge richt aan de ouders van op „Margriet" verpleegde kinderen en andere vrienden van „Margriet". „Voor 1952 heeft het Kleuterhuis toe stemming gekregen om weer de jaarlijkse collecte te houden, en wel in de week, waarin de verjaardag van de Stichtings datum valt, 16 tot 21 Juni. Dat deze collecte nodig is, zult u allen begrijpen. De verpleegkosten, voorzover ze niet door subsidies gedekt worden, moeten door de ouders worden betaald. Vele ge zinnen zijn daartoe niet of slechts gedeel telijk in staat. Kun kleuters, die het juist zo hard nodig hebben, zouden dus niet op „Margriet" opgenomen kunnen worden wanneer de inkomsten van de Stichting niet op andere wijze worden aangevuld. Een goed geslaagde jaarlijkse collecte zal het tekort kunnen dekken. Lukt dit niet, dan zal „Margriet" op den duur niet kun nen blijven bestaan. Wie zal de tekorten .telkens aanvullen als het Haarlems pu bliek hier niet zelf voor zorgt? De collecte kan slagen, maar alleen wan neer we veel collectanten aan het werk kunnen zetten. Wilt u meehelpen? Bij de ouders der in de laatste jaren verpleegde kinderen zullen wij wel niet vergeefs om medewerking aankloppen, maar wij reke nen ook op hulp van vele andere Haar lemmers. U kunt zelf kiezen, of u op Zatei-dag 21 Juni op straat wilt collecteren, of met een lijst langs de huizen in de week van 16 tot 20 Juni. Enkele straten in uw eigen buurt wilt u wel voor uw rekening nemen? U kunt dat doen op tijden, die u zelf het bes te uitkomen. Een van uw oudere kinderen (boven 14 jaar) wil misschien op Zaterdag 21 Juni collecteren op straat? Als bewijs van dank wordt aan alle medewerkers op 18 Otcober een feestavond aangeboden. Er wordt door vele landelijke vereni gingen een beroep gedaan op de hulp en de vrijgevigheid van het publiek; alle heb ben het even dringend nodig. Toch hopen we dat een Haarlemse instelling, waar zo vele van onze kleuters nieuwe gezondheid en levenskracht hebben opgedaan ,een extra portie belangstelling en medeleven krijgs. Binnen afzienbare tijd verwachten we Margriet te kunnen overbrengen naar een nieuwe behuizing op een mooi terrein, waar het ideaal openluchtverpleging volledig verwezenlijkt zal kunnen worden. Zorgt u allen er voor dat dan niet door een jaarlijks tekort de voortzetting van het werk onmogelijk zal blijken te zijn". De Bloemendaalse Schoolvereniging heeft een ouderavond gehouden in aansluiting op de feestelijkheden ter gelegenheid van het gouden jubileum van de vereniging. Na een openingswoord van de voorzitter van de B.S.V., de heer J. P. Coelingh, sprak het hoofd der school, de heer G. Stüvel. Daarna konden de ruim tweehonderd ouders in twee groepen de gebeurtenissen in het schoolleven van kleuterklas tot de oudste leerlingen bij het klassikaal en Morutes- sori-onderwijs op het witte doek zien. De heer D. Boer had een film gemaakt. Op 4 Juli wordt nog een bijeenkomst gehouden en wel voor de jongere oud leerlingen, die nog een instelling voor mid delbaar onderwijs bezoeken. Op die bijeen komst worden enige honderden oud-leer lingen verwacht. Teneinde mogelijkheden voor beeldende kunstenaars te scheppen om in het buiten land te exposeren is in het leven geroepen de „Organisation Hollandaise d'expansion artistique". De werkzaamheden zullen bin nen enkele maanden beginnen. Voorzitter is de te Haarlem wonende Belgische kunst schilder G. Rober, secretaris de Zandvoort- se kunstschilder Jaap Praag, dr. Metzger- s tra at 34. Vanmiddag om kwart over twaalf zijn de minister-president van Australië, de heer Robert Menzies en zijn echtgenote op Schiphol aangekomen. Onder hen, door wie zij werden welkom geheten, waren de Britse ambassadeur in ons land, Sir Neville Butler, de Australi sche ambassadeur, A. T. Stirling en namens de Nederlandse regering, mr. J. Visser, chef protocol. Haarlem koopt schilderij van Poppe Damave De gemeente Haarlem heeft ter plaatsing in de moderne afdeling van het Frans Hals museum de olieverfschilderij „Intérieur" i van Poppe Damave aangekocht. MORGEN staakt de planeet Mars zijn teruglopendebewe ging. „Mars is station- nair", zegt de sterren kundige, al kan de leek er niets van zien. Aan gezien zich immers over al ter wereld uitstekend geoutilleerde observato ria bevinden heeft het nu eenmaal geen zin, avond aan avond zijn huis uit te lopen om de plaats van Mars aan de hemel nauwkeurig vast te stel len (door enige „vaste" sterren als onverander lijke achtergrond te ge bruiken). Wie evenwel die moeite zou hebben genomen, zou het inderdaad hebben kunnen vaststellen. Mars is voor iedereen herken baar als de heldere pla neet met zijn rossige schijnsel, die in de voor avond een graad of der tig boven de Zuid-Zuid- Oostelijke horizon staat en wie hem een paar maanden lang zou heb ben gevolgd had kunnen constateren dat zijn plaats tussen de sterren iedere dag anders was. Elke avond om dezelfde tijd waargenomen, zou Mars zich een klein stukje Westelijker heb ben vertoond. Men noemt dit het teruglopen; Don derdag is dat afgelopen, Mars gaat zich dan voor ons oog dagelijks weer een stukje in Oostelijke richting verplaatsen of „rechtlopend bewegen", zoals de vakterm luidt. (Voor Saturnus geldt trouwens hetzelfde; dat ook deze planeet juist Woensdag zijn teruglo pende beweging staakt, is zuiver toeval) En hoe komt dat nu? Het is, zoals vele verschijn selen aan de hemel, ge zichtsbedrog, teweegge bracht door onze eigen aarde. In beginsel ver schilt het niet van een ander, uit de practijk aan een ieder bekend ge zichtsbedrog: wij 'zitten in een auto en halen een fietser in. Eerst bevindt de fietser zich voor ons, langzamerhand naderen wij hem echter en op een gegeven ogenblik zijn wij vlak naast hem. Öp dat moment schuift de fietser voorbij ons por tierraamin achter lij aart se richting, terwijl hij toch in werkelijkheid hard zijn best doet om vooruit te komen hetgeen hem ook inderdaad lukt: wij kunnen dat vaststel len als wij de man be kijken tegen de achter grond van een boom langs de weg. Zo is ook de situatie ten aanzien van de aarde en Mars. Met dien verstan de dat noch de aarde noch Mars op een rech te weg rijden als dat het geval was, zou de aarde, wier snelheid de grootste is, Mars maar éénmaal hebben inge haald, waarna deze pla neet voor goed uit ons oog zou zijn verdwenen. Gelukkig beschrijven zo wel de aarde als Mars kringen om de zon, zodat wij onze buurplaneet tel kens weer inhalen, om de ruim twee jaar; zij ge dragen zich als renners op een wielerbaan waar van de een steeds de binnenbaan heeft en bo vendien een grotere snel heid dan de andere. Mars zal nog geruime tijd aan de avond- en nachthemel zichtbaar blijven en dus nog tal rijke gelegenheden bie den, hem waar te ne men, met het blote oog of met de kijker. In de telescoop ziet men, dat hij twee satellieten (ma nen) heeft, waarvan de één van Oost naar West, de ander van West naar Oost om hem heen loopt. De planeet behoort tot onze naaste buren in het heelal; op het ogenblik bevindt zij zich ongeveer 80 millioen kilometer van ons af, iets meer dan de helft van de afstand aarde-zon. De vraag „Is er leven op Mars" be spreken wij bij een vol gende gelegenheid eens. G. V. LANGZAAM-AAN-ACTIE BIJ B.O.A.C. LONDEN (Reuter) Meer dan 2.000 arbeiders van de B.O.A.C., een Britse luchtvaart-maatschappij, zijn op London Airport een langzaam-aan-actie begonnen uit protest tegen de weigering 30 shilling loonsverhoging toe te kennen voor ge schoolde arbeiders. Ook overwerk wordt geweigerd. Op andere vliegvelden wordt nog vergaderd over te nemen besluiten. De Zandvoortse speeltuinvereniging „Kin dervreugd" stelt zich voor, de jaarlijkse herdenking van de oprichting van de eerste speeltuin in ons land op 17 Juni 1900, welk feit landeliik door de speeltuinverenigingen wordt herdacht op de derde Zaterdag in Juni, ook in Zandvoort te vieren. Voor Zaterdag 21 Juni heeft men een „speeltuindag" voorbereid voor leden der vereniging en hun kinderen van vijf jaar en ouder. Des middags om 2 uur zal 'n op tocht door het dorp worden gehouden, waarna in de speeltuin een kinderfeest zal worden gevierd met diverse attracties. Des avonds bereidt men op het Raadhuisplein een feestelijke demonstratie voor, ten einde daardoor aan het speeltuinwerk nóg meer bekendheid te geven. Op 19, 20, 24 en 26 Juni zullen met extra-treinen tweemaal per dag 250 300 kinderen in Zandvoort arriveren, om te ge nieten van strand, zee en, naar gehoopt wordt, van de zon. Het betreft het jaarlijkse uitstapje van kinderen van employés van de Nederland se Spoorwegen, die, uit het midden van ons land komend, zoals dat de gewoonte is, óók Zandvoort zullen aandoen. In totaal worden in deze vier dagen ongeveer 2500 kinderen in Zandvoort verwacht. De A.R. Kiesvereniging „Groen van Prinsterer" hield Maandagavond in samen werking met de A.R. Jongeren Club een openbare vergadering, waarop mr. C. J. Verplanke het woord heeft gevoerd. Deze merkte in zijn inleiding op, dat er gebrek aan belangstelling is voor de komende po litieke gebeurtenis, waarna hij het pro gramma van andere partijen aan een be schouwing onderwierp. De leden der Partij van de Arbeid menen dat zij het leven van de Nederlandse burger kunnen regelen van de wieg tot het graf; de KV.P. verlangt voor haar leden burgemeestersplaatsen en de V.V.D. wil maar steeds het roer om gooien, en het ideaal van de C.H. is vol gens de spreker niet te benaderen. De com munisten hield hij maar buiten beschou wing. Daarna besprak mr. Verplanke het programma van de A.R.-partij. Het ideaal is hierin te onderkennen: het stellen van recht tegenover onrecht, van liefde tegenover haat en van geloof tegen ongeloof. Vooral de zaak van het recht lichtte de spreker uitvoerig toe, waarna hij de regeringspoli- tiek sinds de bevrijding uiteenzette. MILAAN (AFP-Reuter) In een voor stad van Milaan is vannacht door een ont ploffing een huis van drie verdiepingen in gestort. Reeds zijn tien doden, onder wie drie kinderen, geborgen. 250 Politiemannen en brandweerlieden werken koortsachtig om overlevenden uit te graven. Een aantal personen wordt nog vermist. Voor de Christelijk Historische Vrouwen groep heeft mejuffrouw mr. E. Haars, ad vocate en lid van de Provinciale Staten van Utrecht gisteravond gesproken naar aanleiding van de verkiezingen en de be ginselen van de C.H.U. uiteengezet. Daarbij besprak zij ook de programma's van andere partijen. Haar conclusie was dat de C.H.U. geen te geordende maatschappij wil; wel is zij voorstandster van de nodige sociale voorzieningen. Agatha, 8 van Pladju naar Saigon. Albireo, pass. 8 St. Vincent. Athena. 7 te Rio de Janeiro. Amstelvaart, pass. 8 Lands End. Amstelveen, 8 nog te Wellington. Annenkerk, 8 265 m. W. Adelaide n. Aden. Argos, pass. 9 Gibraltar. Aldabi, 8 van Buenos Aires n. Montevideo. Alpherat, 8 van New Orleans te Rotterdam. Aludra, 9 ten Anker Damman. Alblasserdijk, pass. 8 Vlissingen n. Havana. Andijk, 8 van Tampieo te Mobile. Almkerk, 8 265 m. KW. St. Messina. Agamemnon, 8 146 m. NO. Mona eil. Aidegonda, 8 180 m. ZW. Kp. Cambodia. Amsteipark, 8 450 m. W. ten Z. Sdlly's. Ampenan, 8 van Rotterdam te Hamburg. Alchiba, 8 ten anker Victoria. Alcyone, 8 380 m. W. Lands End. Alnati, 8 van Rotterdam te Hamburg. Alphacca, 8 van Norfolk te Baltimore. Alphard, 8 dwars Dover. Amstelkerk, 9 van Amsterdam te Hamburg. Aruntio, 8 340 m. O. Cp. Race. Aagtekerk, 10 van Hongkong n. Manilla. Altair, pass. 9 Finisterre n. Antwerpen. Aalsdijk, 10 van Norfolk te New York verw. Amsteldij'k, 10 v. R'dam te New York verw. Arkeldijk, 9 v. New York te R'dam. Aapum, 9 van Port Said. Ahfcrurridijk, pass. 9 Kp. Finisterre. Amsteldiep, pass. 9 Holtenau. Amstelland, 10 v. Itajai te Parnagua. Baarn, 7 v. Callao n. Cristobal. Bengkalis, 9 te Tj. Priok. Boschfontein, 9 te Genua. Blijdendijk, 10 v. New York aan de Hoek v. Holland verwacht Boskoop, 9 van Huaeho naar Chicama. Barendrecfht, 8 1330 m. NO. Barbados. Bali, 8 v. Buitenhuizen n. Port Sudan. Barito, 8 van Possoqkampana. Bennekom, 9 v. Port of Spain n. Curasao. Bloemfontein. 10 v. Marseille n. Southampton. Blitar, 9 te Manilla. Caltex Utrecht, 7 v. R'dam te Sidon. Ceronia, 7 van Tj. Uban te Manilla. Cistula, 8 v. Istanboel te Piraeus. Caltex Pernis, 8 van R'dam n. Sidon. Caltex Nederland, pass. 9 Gibraltar. Callisto, 8 700 m. O. ten N. Kp. Race. Castor, pass. 8 Kp. San Antor.io. Ceram, 8 230 m. O. ten N. Aden. Cleodora 8 dwars Marisa eil. Corilla, 8 90 m. ZO. Christmas eil. Ceram, 9 van Aden naar Djeddah. Congostroom, verm. 10 ca. 21 u. v. A'dam n. Antwerpen. Celebes, 10 van Genua naar Napels. Danae. pass. 8 Ouessant. Dalerdijk, 8 210 m. BW. Flores. Dongedijk, 8 140 m. ZO. Acapulco n. Cristobal Duivendrecht, 10 v. Pto Nuevitas te New York. Diemerdiijk, 9 van Los Angeles te San Francisco Eos, pass. 8 Ouessant. Enggano, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. In totaal werden in 1951 bijna 25.000 men sen in ons land slachtoffer van het ver keer, waarvan ongeveer de helft zware kwetsuren opliep. Verdeeld over de cate gorieën verkeersdeelnemers blijkt, dat de meeste slachtoffers onder de wielrijders gemaakt worden. Wat leeftijden betreft, zijn onder de jongeren veel ongelukken voorgekomen. Onder de totale groep wiel rijders vinden wij bijvoorbeeld in de leef tijdsgroep van 17 tot 25 jaar ruim 2.100 meer of minder ernstig gewonden, terwijl 40 van deze jongeren eigen of anders ver- keersfouten met de dood bekochten. De meeste ongevallen met voetgangers komen voor in de leeftijdsgroep van 0 tot 12 jaar, namelijk 2500 ongevallen. Hier blijkt dus wel zeer duidelijk uit, hoe ge vaarlijk het verkeer voor de nog spelende jeugd is. Bij de groep overige verkeersdeelnemers zijn de meeste slachtoffers gemaakt in de middengroep en in het bijzonder tussen de 30 en 40 jaar. Ruim 3000 mensen van deze leeftijd vielen ten offer aan het gemotori seerde of gemechaniseerde wegverkeer. Het Parijse jongetje heeft voor de schilder achtige kledij van de muzikanten blijkbaar minder belangstelling dan voor de gewel dige trom. De mannen behoren tot de „Glasgow's City Police Pipers", die in Parijs een aantal doedelzakconcerten geeft. Etrema, 8 dwars Seilly's. Eendracht 9 80 m. W.NW. Gibraltar. Erinna, 8 van Balikpapan n. Tarakan. Esso Den Haag, 8 330 in. W.ZW. Flores. Eemdijk, 8 460 m. Z. Cp. Race n. Antw. Esso Rotterdam, 8 290 m. NO. Cp. Hatteras. Friesland (SSM), 8 v. Safi n. Nederland. Ena, 9 v. R'dam te Ceuta. Esso Amsterdam, 9 van R'dam naar Aruba. Farmsum, 8 180 m. W. Lands End. Fedipes, 8 bij Anaraba eil. Friesland ((KRL), 3 800 m. ZO. Guardafui. Gouwe, 9 v. R'dam te Mantyluoto. Gordias, 7 van Amsterdam naar Hamburg. Gadila, 8 95 m. O. Socotra. Gaasterkerk, 8 Kp. St. Vincent gepass. Gooiland, 8 360 m. Z. ten W. St. Vincent. Groote Kerk, 8 170 m. NW. Kp. Leeuwin. Graveland, 10 te Santos. Hydra, 3 bij Wight n. La Guaira. Hoogkerk, 8 125 m. Z.ZW. Freetown. Helicon, 8 310 m. NO. Crooked eil. Hecuba, 8 van Ciudad Trujillo n. Guanta. Helena, 8 van Curagao n. Pta Cardon. Haarlem, 10 te Rotterdam. Hector, pass. 9 Gibraltar. Heelsum, ca. 16 Le Havre verwacht. Helder, 9 van Santiago de Cuba. Hera. 9 van Curagao naar Aruba. Indrapoera, 8 te Singapore. Ilos, 3 210 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Ittersum, pass. 9 Cp. Ray. Jagersfontein, 8 te Antwerpen. Jupiter, 7 van Rotterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 9 560 m. W. Kangeroo eiland naar Melbourne. Java, 10 te Aden. Japara (KRL), pass. 10 Gibraltar. Kota Agoeng, 8 v. Singapore te Soerabaja. Karsik, 8 350 m. Z. Colombo. Kedoe, 8 500 m. W.NW. Anderhalfgraadskan. Kieldrecht, 8 365 m. W. ten N. Mindcoy. Kertosono, li ca 24 u. v. Balikpapan aaxa de Hoek van Holland verwacht. Leopoldskerk, 9 te Genua. Linge, 7 van Nordenhamn naar Lulea. Luna, 8 van Algiers naar Tunis. Lissekerk, 7 van Rotterdam naar Antwerpen. Loenerkerk, pass. 9 Ras Fartak n. Karachi. Lombok, 8 dwars Cartagena n. Trinidad. Langkoeas, 8 130 m. W. ten N. Sabang. Liseta, 8 Sabang gepass. Lutterkërk. 8 dwars Runsal Jebel. Larenbeng, 10 te Le Havre. Laurenskerk, 9 te Sport Said. La wak, 10 te Singapore. Lindekerk, pass. 9 Malta n. Port Said- Lekkerkerk. pass. 10 Vlissingen n. Hamburg. Leersum, vérm. 10 van Rotterdam n. Houston. Leuvekerk, 9 van Damman te Ras Tanura. Loppersum, vertr. 10 v. Rotterdam m Italië. Maasland, pass. 8 Ouessant. Mapia, 8 van Balikpapan n. Makassar. Murena, 8 van Port Said. Myonia, 8 v. Mena el Ahmadl naar Pladju. Macuba, 8 van Lyness te Rotterdam. Mitra, 7 van Kopenhagen te Rotterdam. Maetsuycker, 9 v. Singapore te Tj. Priok. Maléa, pass. 8 Ras al Hadd. Mentor, 8 te M er sin. Molen-kerk, 8 v. Hamburg naar Antw. Macoma, 9 v. Wellington te Dunedin, verw. Maaskerk, 9 te Monrovia. Madoera, 9 te Aden. Meerkerk, 10 te Aden. Manoeran, 9 van Amsterdam naar Antwerpen. Maas, 24 v. Port au Prince in Nederland verw. Markelo, 9 van La Laja 15 Rotterdam verw. Meliskerk, 9 van Bremen naar Hamburg. Merwede, 15 v. R'dam te Jacksonville verw. Noordam, 7 v. New York naar R'dam. Nestor, 8 600 m. W.ZW. Madeira. Nieuw Amsterdam, 8 210 m. O. Sable eil. Ophir, 9 te Tj. Priok. Oranjefontein, 8 170 m. NO. Finisterre. Orestes, 3 120 m. N. Turks eil. Overijsel, 8 280 m. Z.ZW. Cp. Sable. Oberon, 9 v. New York te Port au Prince verw. Oranje, 9 200 m. ZO. Port Soedan. Omala, 7 van Tarakan te Soerabaja. Orion, 10 van Samos naar Tunis. Ootmarsum, 11 Antw. verwacht. Prins Alexander, pass. 8 Fame Point. Prins Willem IV, 7 Quebec. Polydorus, 8' Kp. St. Vincent gepass. Prins Fred. Hendrik. 8 360 m. O.NO. Cp. Race. Pygmalion, pass. 8 Cp. San Antonio. Polyphemus, 9 410 m. W. ten Z. Minlcoy. Prins Willem II, 8 580 m. O. ten N. Cape Race. Papendreeht, 3 in Golf van Oman. Parkhaven, 10 te Freetown. Bhrontis, 9 v. Tj. Priok naar Belawan. Poeiau Laut, 10 te Tj. Priok. Prins Joh. Willem. Friso, 9 v. Le Havre naar Hamburg. Prins Willem in, 9 van Rouaan naar Le Havre. Prins Willem v. Oranje, 9 Dover n. Montreal. Poseidon, 10 te Point a Pitre. Radja, 8 te Palembang. Rempang, 8 te Balikpapan. Roepat, 8 te Soerabaja. Rijnkerk, 7 v. Koe wait te Khorramshar. Rotuia, 8 van Rotterdam n. Marcus Hook. Raki, 7 van Amsterdam naar Antwerpen. Rondo, 9 v. Calcutta naar Rangoon. Reael, 8 van Ambon te Makassar. Reyniersz, 8 te Soerabaja. Rijnland. 8 90 m. N. Recife n. St. Vincent. Rotti, pass. 10 Sabang naar Aden. Ruys, 6 v. Nagoya te Yokohama. Rossum, 12 v. Almeria te IJmuiden verw. Saparoea, 8 v. Haifa n. Genua. Sliedrecht, 7 v. R'dam te Tripoli. Singkep,, 9 Aden verwacht. Straat Makassar 9 Durban venvacht Straat Soenda, 8 v. Yokohama te Kaapstad. Schie, 9 v. Alexandrië te Beyrouth. Sliedrecht 8 v. Tripoli n. Lands End. Stad Leiden, 8 v. New Orleans te R'dam. Sibajak, 13 caa 12 u. v. New York te R'dam verwacht. Sommelsdijk, 8 van New Orleans te Houston. Stad Dordrecht, 9 ca. 13 u. v. Sagunto te Rotterdam verwacht. Sad Maastricht, 8 v. Casablanca n- Vlaardin-gen Straat Banka, 4 v. R'dam te Lake Charles. Saroena, 3 v. Pladju n. Singapore. Sloterdijk, 8 220 m. NW. Madeira n. Alexandrië Stad Breda, 8 300 m. O-NO. Bermuda. Stad Schiedam, 8 Bergen gepass. Siberoet, 8 van Penang n. Belawan. Sinabang, 8 te Singapore. Sambas, 8 140 m. ZO. Cp. Cambodia. Soestdijk, 8 410 m. O. Dondrahead n. Colombo Somersetshire, 7 van Melbourne naar Java. Salatiga. pass. 9 6 u. Guardafui. Stad Alkmaar, 9 van Narvik te Immingham. Stad Haarlem, 12 v. Casablanca te A'dam verw. Tawali, 8 v. Belawan n. Tj. Priok. Tjitjalengka, 8 van Zanzibar n. Tamatave. Teiresias, 8 van Amsterdam n. Indonesië. Themisto, vertr. 9 v. Montreal n. Antw. Teiamon, 8 te New York. Tjibodas, 8 te Nagasaki. Tjiluwah, 8 van Singapore n. Hongkong. Tamo, pass. 8 Seilly's. Tjiwangi, 8 v. Singapore te Tj. Priok. Tasman, 5 te Hongkong. Tiba, 8 300 m. ZW. Lands End. Tiberius, 8 180 m. N. ten W. Kp. San Antonio. Tjipanas, 8 560 m. Z. Ceylon n. Singapore. Tarakan, 10 v. Dongala te Tarakan. Tegelberg, 9 van Hongkong n. Manilla. Tabinta, 6 te Los Angeles. Tjibadak, 10 v. Soerabaja te Sydney. Tamo, pass. 10 4 u. Vlissingen. Trompenberg, 9 van Houston n. Galveston. Utrecht, 9 v. Belawan n. Port Swettenham. Veendam, 8 van Halifax. Waterman, 8 v. R'dam te New York Willem Ruys, 8 van Suez naar Aden. Westerdam8 dwars Startpoint. Wieldreeht, 8 v. Palembang Rivier, n. Tj. Ubai West!and, 8 250 m. O. St. Vincent. Willemstad, 9 van Cristobal n- Aruba. Winsum, verm. 11 v. Rotterdam n. Seilly's. Wbensdrecht, 14 v. Berre te Mena el Ahmadi verwacht. Zeeland (KRL), 9 van Aden n- Belawan. Zeeland (SSM), 9 van Hamburg te Blyrh. Zonnewijk, 9 van Houston te Amsterdam. Zuiderkruis, 10 te Aden. ft

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7