Amman acht Koning Talal niet meer in staat tot regeren Pleidooi voor bekrachtiging der Conventie van Bonn Weerbericht Geesteszieke vorst waant zich bedreigd door complotten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Engeland Rolin vuurde salvo na salvo van juridische argumenten af Tragische historie Amerika niet automatisch in oorlog bij aanval op Duitsland Brood één cent duurder, margarine goedkoper Het woord is aan Geringe regenkans WOENSDAG 11 JUNI 1952 Congres van Nederlandse Banketbakkersvereniging Brits-Perzisch oliegeschil De Sovjet-Unie verwerpt Westelijk ontwapenings plan Acheson in Senaatscommissie Gijzeling van Hommerson opnieuw verlengd Russen eisen stopzetting van patrouilleren door Westelijken Rustige ontruiming in kamp op Koje Minister Lieftinck overlegt met gedepossedeerden Truman wil beslag leggen op staal-industrie 66e JAARGANG No 282 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 135 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAT IN ENGELAND een knorrige stem ming heerst is onmiskenbaar. Zij, die veel verwacht hebben van het optreden van een conservatieve regering, zijn daarin kenne lijk teleurgesteld. Er wordt veel critiek op het bewind uitgeoefend, die zich geenszins beperkt tot de Labour-oppositie maar ook in de kring der conservatieven zelf tot uiting komt. En niet alleen bij de rechter vleugel der partij, bij diegenen die gehoopt hadden op een scherp wenden van het roer: op een strak conservatief beleid. Men ziet géén duidelijke lijn van beleid zich afteke nen. Het politiek-onafhankelijke weekblad The Observer verwijt de regering dat zij op schutterige wijze te werk gaat en niet be antwoordt aan haar bij de verkiezingen ge dane toezegging van een stabiel bewind, waarvoor de conservatieve leiders zichzelf zo bijzonder geschikt achtten. Tot dusver heeft men zich bepaald tot onzekere pogin gen, later weer opgegeven, en tot haastig- toegepaste lapmiddelen. De regering trad op in een toestand van zich toespitsende economische crisis. De maatregelen van de Chancellor of the Exchequer (de minister van Financiën Butler) die in zijn begroting tot uitdrukking kwamen hebben wel enige stabiliserende uitwerking op het pond ster ling doen gelden, maar zij zijn te beperkt gebleken om het gevaar teniet te doen. Nieuwe verscherping van de crisis zou zich kunnen doen gelden eer dit jaar teneinde is. Butler's reputatie van grote bekwaamheid blijft onaangetast, maar men heeft de in druk dat hij door tegenstrijdige invloeden belemmerd wordt in zijn handelen en daar door geen vaste koers kan volgen. Ook in andere zaken van binnenlands beleid heerst onzekerheid; o.a. is nog niets gedaan aan de door de regering aangekondigde denatio- nalisatie van de staal-industrie. The Obser ver toont meer tevredenheid over het bui tenlands beleid, maar merkt op dat Enge- lands betrekkingen met Amerika nog steeds onbevredigend en verward zijn en dat Churchill's bezoek aan Washington in Januari niet veel opgeleverd schijnt te hebben. Geen malse critiek van een onafhanke lijk blad, dat de Labour Party ook nooit ontzien heeft en dat op de openbare mening in den lande veel invloed heeft, ook omdat het over een aantal voortreffelijke mede werkers op verschillend gebied beschikt en een hoog gehalte van journalistiek toont. Het interessantste in.zijn jongste betoog is wel de conclusie, waarin gezegd wordt dat het oude handelsbeleid, dat Engeland voor spoed bracht, heeft afgedaan. Het moet zich meer op zelfvoorziening gaan richten en minder kwetsbaar worden ten aanzien van veranderingen die elders optreden. Het moet zich meer op export van primaire producten, vooral van brandstoffen en voedsel, gaan toeleggen. Noch de conser vatieven, noch Labour nemen deze nood zaak au sérieux, klaagt het blad. Maar in vergelijking met deze zaak is meer of min der nationalisatie „bijna een gering be lang" te noemen en zo is het met vele on derwerpen gesteld, die tot fel partijen debat leiden. Zolang de regering niet de grondslagen gelegd heeft voor een gedurfd, positief nieuw economisch beleid zal zij blijven schutteren, gehinderd door een op positie die nog tonen moet dat zij een ster ker greep op de situatie heeft. Labour krijgt tenslotte dus ook nog een veeg uit de pan. Wij kunnen dit alles met belangstelling lezen en niet nalaten ons meteen af te vra gen: hoeveel verder denkt men toch, in een tijd als deze en bij een ontwikkeling van grote machten in de wereld zoals Avij be leven, te komen met plannen, die alleen maar op het beperkte Engelse belang zijn afgestemd? „Aux grands maux les grands remèdes", zegt een Frans kernwoord: tegen de grote kwalen moet men de grote genees middelen toepassen. Engeland (of nauw keuriger gezegd: Groot-Brittannië) is in de tegenwoordige indeling der wereld geen groot land meer. Het bezit niet, zoals Frankrijk, een zeer rijke bodem. Zijn land bouw heeft het sinds lang zozeer beperkt, dat het op geen stukken na in de voeding van zijn bevolking kan voorzien. Daar ver andering in te brengen is buitengewoon moeilijk; zelfs als een deel der bevolking bereid zou zijn tot terugkeer naar het land zou een dergelijke ontwikkeling van zaken nog alleen op lange termijn kunnen slagen. Engeland heeft zijn verbintenissen met het Gemenebest, maar al ligt dat heel wijd ver spreid over de aardbol, het is eigenlijk nog maar in een aanvangsphase van gemeen schappelijke ontwikkeling. Of men het prettig vindt of niet: als men in Engeland de wereldkaart voor ogen neemt zal men niet kunnen ontkennen dat men behoort tot de groep kleine en klei nere landen die tussen de grote en mach tige eenheden der Amerikaanse Unie en der Sovjet-Unie in liggen, die als Unie even eens een grote, machtige eenheid zouden vormen gemeenschappelijk beschikkend over rijke hulpbronnen maar die nu stuk voor stuk in zorgen en moeilijkheden verkeren. Of men zulke vergelijking on aangenaam vindt of niet: men zal moeten erkennen dat er slechts verschillen zijn in de aard der moeilijkheden, en dat men evenals de anderen in de zorgen zit. Met het vooruitzicht dat die zullen toenemen. The Observer verwijt de huidige Engelse regering en de oppositie dat zij geen van beiden een groot zelf-voorzienend beleid ontwikkelen. Maar de eenvoudige vraag doet zich voor: zien zij er kans toe? De regering beschikt zeker over alle middelen om zulk beleid op stapel te zetten, over alle kundige adviseurs die er haar bij raden kunnen. Als zij er niet mee op gang komt, wat is dan de reden? Misschien is het juist de bedoeling van dit blad, de zaak op deze wijze scherp te stellen. R. P. In Arnhem is gisteren de 63ste algemene vergadering begonnen van de Nederlandse Banketbakkersvereniging, die werd ge opend door de landelijke voorzitter, de heer H. J. Weyers, die het woord voerde over de totstandkoming van de Winkelslui tingswet en de plannen voor de stichting van een vakschool. In het hoofdbestuur werden de beide aftredende leden de heren U. van Dam en K. Zuidhof herbenoemd. Er volgde een bespreking over verschil lende problemen, waarmee thans de ban ketbakkers worden geconfronteerd. Met name werd de wenselijkheid besproken van een verlaging van dé omzetbelasting. Gisteren bracht, de premier van Australië, de heer Robert Menzies, een bezoek aan minister-president dr. Drees. Na afloop van zijn bezoek maakte de Australische pre mier, die een verwoed amateur-cineast is, snel nog even een filmpje van zijn gastheer. (door dr. E. van Raalte) Onvermoeid is gisteren de Belgische hoog leraar in het volkenrecht, professor Henri Rolin als pleiter voor Perzië doende ge weest om zijn enorm juridisch vernuft aan te wenden ter staving van de stelling van zijn cliënt, dat het Hof niet bevoegd is het geschil inzake de olie-nationalisatie te be rechten. Dat geschil raakte enorme belan gen. Vandaar, dat de beide proces-voerende staten zich ook reeds in de eerst te beslis sen rechtsstrijd over de vraag, of het Hof in het geval in kwestie bevoegdheid bezit tot uitoefening van zijn rechtspraak, de grootste inspanning getroosten. Gisterochtend heeft Rolin eerst met be hulp van liefst drie soorten van bewijsvoe ring aan de rechters voorgehouden, dat ook in hun derde, namelijk pas laat tijdens de stukkenwisseling door hen aanhangig gemaakte eis de Engelsen niet ontvankelijk zijn. Die eis was ingediend pas nadat Perzië op 10 Juli 1951 de verplichte rechtspraak verklaring van 1930 had opgezegd. Boven- AMMAN, (Reuter) Volgens regeringskringen te Amman (de hoofdstad van Jor danië) zal Koning Talal van Jordanië nooit meer in staat zijn tot regeren en zal de regentschapsraad voor hem het bewind blijven voeren tot Kroonprins Hoessein over elf maanden 18 jaar wordt en tot koning kan worden uitgeroepen. Da ministerraad heeft naar verluidt, dit besluit genomen, na uit Parijs en Lausanne berichten te hebben ontvangen, dat de toestand van de vorst steeds ernstiger wordt. Koning Talal lijdt aan een geestesziekte, namelijk aan schizophrenic. Het ernstige karakter van zijn ziekte zou het eerst aan de dag getreden zijn kort na de geboorte van zijn jongste kind, Prinses Basmah, twee jaar geleden. Sindsdien heeft de Koning plotselinge uit barstingen van woede, waarbij hij hevig uitvalt tegen zijn medewerkers en beweert, dat men samenzweert om zijn gezag te ondermijnen, aldus paleiskringen. De aanvallen, die worden afgewisseld met lange perioden waarin de Koning vol komen normaal is, gaan dikwijls vergezeld van neerslachtigheid en uitingen van on verantwoordelijkheid. Zo is het verschei dene malen gebeurd, dat de Koning zonder geleide te paard door de hoofdstraat van Amman reed, gevolgd door honderden schreeuwende straatjongens, die poogden het wild steigerende paard bij te houden. Bij andere gelegenheden sloot de vorst zich urenlang in een kamer van het paleis op, waarna hij plotseling te voorschijn kwam en de leden van zijn hofhouding er van be schuldigde tegen hem samen te spannen. Een regeringsfunctionaris verklaarde Dinsdag: „Het gehele volk is bedroefd dooi de ziekte van de Koning, die zeer bemind is. De kwestie zal echter geen invloed heb ben op de eenheid van de natie". Volgens officiële regeringskringen tast men volkomen in het duister omtrent de bedoelingen van de Koning. Hij zal met de hem verschuldigde eerbied worden ont vangen als hij terugkeert, doch hij zal dan in alle opzichten het leven leiden van een particulier, die onder medische behande ling is, zo menen genoemde kringen. In Amman zijn geen tekenen van span ning waar te nemen. Tweedracht In een vraaggesprek met het blad „Al- tayar" heeft Prins Naif verklaard er zeker van te zijn, dat de premier Tewfik Pasja alles in het werk stelt tweedracht te zaaien tussen hem, Prins Naif, en zijn broer, Ko ning Talal. In Londen heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaard, dat Koningin Zain de Brit- NEW YORK, (Reuter) Jacob Malik heeft Dinsdag in de ontwapeningscommis sie van de UNO meegedeeld, dat de Sovjet- Unie het Westelijke plan om maxima te stellen aan de strijdkrachten der grote mogendheden verwerpt, omdat dit naar haar mening „onpractisch" is en niet de luchtmachten en de atoomwapens der be trokken landen in aanmerking neemt. Volgens Malik wordt in het Westelijk voorstel gesproken van „strijdkrachten" met inbegrip van paramilitaire eenheden, terwijl niet speciaal lucht- en vlootstrijd- kraehten worden genoemd. Voorts zeide de Russische vertegenwoordiger, dat niet ge sproken wordt van atoomwapens en andere wapens voor massavernietiging, waaronder die voor een bacteriënoorlog. Malik maakte ook bezwaar tegen het feit, dat het Weste lijke plan geen melding maakt van de Brits-Amerikaanse bases in het buiten land die bedoeld zouden zijn voor „im perialistische aggressie". In het Westelijke plan werd voorge steld, voor de strijdkrachten der V.S., China en de Sovjet-Unie een maximum van 1.500.000 man te stellen, terwijl Frankrijk en Engeland ten hoogste 800.000 man op de been zouden mogen hebben. De Russische afgevaardigde besloot zijn rede met de verklaring, dat, indien het Westen het Russische voorstel om de strijd krachten en de bewapening met tenminste een derde te verminderen, gekoppeld aan een verbod op atoombommen, aanvaardt, de Sovjet-Unie op haar beurt geen be zwaar zal maken tegen het opstellen van „concrete aanwijzingen" ten aanzien van de vermindering van strijdkrachten en bewapening. se consul-generaal in Genève heeft ver zocht op te treden als haar verbindings man met de Jordaanse regering, aangezien Jordanië in Zwitsèrland geen diplomatie ke vertegenwoordigers heeft. De Koningin Uit Lausanne is vernomen dat Koningin Zain onder behandeling van een Zwitserse vrouwenarts staat. Zij zou Koning Talal niet willen ontmoeten voor zijn toestand is verbeterd.Naar verluidt is zij bereid met de Koning naar Jordanië terug te keren, indien hij er in toestemt zich daar onder geneeskundige behandeling te stellen. Zij zou niet van plan zijn voor onbepaalde tijd in het buitenland te blijven en naar Jorda nië willen terugkeren. Koning Talal zou hebben verklaard, dat- er een samenzwering bestaat om hem van In deze kaart geven wij een overzicht van de mogelijke territoriale gevolgen, die een op handen zijnde troonswisseling in Jorda nië ten gevolge kan hebben. Indien koning Talal afstand doet, kan hij worden opge volgd door zijn zoon Hoesseindoch een andere mogelijkheid is, dat de regent van Irak zal trachten Jordanië met Irak te ver enigen tot één H jemitisch rijk. Merk waardig is dat de vroegere koning Abdoel- lah van Jordanië eveneens het verlangen koesterde om. beide rijken tot één te ver enigen. de troon te stoten en in een kliniek ge vangen te houden. De 17-jarige Kroonprins van Jordanië, Hoessein, is Dinsdag per vliegtuig uit Ge nève naar Londen vertrokken. Voor het vertrek verklaarde 's Prinsen begeleider, dat de Prins naar Engeland terugkeerde om zijn studie te Harrow voort te zetten. WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse minister vari Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft Dinsdag voor de commissie voor Buitenlandse Betrekkingen van de Amerikaanse Senaat gepleit voor een zo spoedig mogelijke bekrachtiging door de Verenigde Staten van de met West-Duits- Iand gesloten „Conventie van Bonn". De commissie is Dinsdag begonnen met het horen van deskundigen over deze con ventie en de Brits-Frans-Amerikaanse verklaring, waardoor de waarborgen gel dend voor de staten-leden van het Atlan tische pact, ook van kracht worden ver klaard voor de landen der Europese verde digingsgemeenschap. „Het is van groot belang", aldus Acheson, Tengevolge van de wijzigingen in de collectieve arbeidsovereenkomst voor de werknemers in het bakkerijbedrijf, die hebben geleid tot een verbetering van de arbeidsvoorwaarden en het invoeren van een bedrijfspensioen, zijn de kosten van de bereiding van het brood gestegen. Naar de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, zal de maximumprijs voor het volksbrood met ingang van heden, 11 Juni 1952, dan ook met één cent per brood van 800 gram wor den verhoogd, en een verhoging van de (vrije) wittebroodprijs met één cent per brood van 800 gram wordt redelijk geacht. Ter compensatie van de hieruit voort vloeiende hogere gezinsuitgaven worden de producenten van margarine, bak- en braadvet en spijsolie in staat gesteld hun producten van vandaag af 8 cent per-kilo gram goedkoper af te leveren. Deze prijs verlaging zullen de fabrikanten ook kun nen geven over de afleveringen aan de détaillisten, die zijn verricht na 2 Juni 1952 en aan grossiers na 26 Mei 1952, teneinde de verlaagde prijs terstond aan de consu ment ten goede te doen komen. „dat de Verenigde Staten deze overeen komsten spoedig bekrachtigen, daar zij in sterke mate het Amerikaanse streven be vorderen om de eenheid onder en de kracht van de vrije staten zo groot mogelijk te maken. Minister Acheson verklaarde dat een aan val op West-Duitsland niet een automatisch betrekken van de Verenigde Staten in een oorlog zou betekenen. „In dat geval zouden wij met onze bondgenoten overleg plegen over de doelmatigste stappen om het ge vaar te keren", zeide hij. Senator Wiley (republikein) vroeg: „Zou, naariuw mening, het niet verstrekken aan West-Duitsland der genoemde waarborgen neerkomen op een „openlijke uitnodiging" aan dé communisten om dit land aan te vallen?" Acheson: „Dat geloof ik inderdaad". Hij voegde hieraan toe dat het tot stand komen der Europese verdedigingsgemeen schap tevens de beste waarborg zou zijn tegen een herleving van het Duitse milita risme. waarover Frankrijk zich zorgen maakt. In antwoord op andere vragen verklaar de Acheson begrepen te hebben dat de com missie van chefs der Amerikaanse gene rale staven niet voornemens is meer Ame rikaanse grondstrijdkrachten naar Europa te zenden. Er zijn aldaar thans zes Ameri kaanse divisies. Het horen van minister Acheson werd beëindigd toen dé commissie vemam dat president. Truman het Congres zou toe spreken over de toestand in de Amerikaan se staalindustrie. Acheson zal zijn getuigenis vandaag voortzetten. In de Opstandingskerk te Nijmegen is een inbraak gepleegd. De koster zag Dinsdagmorgen een deel van hef. Avond- maal-zilver op de kansel staan. De sloten van alle kasten bleken verbroken te zijn. Uit de kasten wordt evenwel niets vermist en cr was in de kerk geen geld aanwezig. De enige buit bleek te bestaan uit de fiets van het zoontje van de dominee. De inbre kers verschaften zich door het verbreken van een ruit van de catechisatiekamer toe gang tot de kerk. dien had die eis een kwestie tot onderwerp, waarover het Hof geen recht spreekt. De eis betreft niet de omvang van de door Perzië te betalen schadeloosstelling, waar over geen geschil is, doch de wijze van be taling. Dat is louter een financieel-econo- misch vraagstuk en nu pleegt het Hof over zulke aangelegenheden helemaal geen uit spraak te doen, daar het alleen tot taak heeft rechtskwesties te beslechten. Niet minder dan vijf in getal waren de argumenten door Rolin ontwikkeld om te betogen, dat reeds op grond van het Hand vest van de UNO het Hof onbevoegd is in de oliezaak recht te spreken. Een desbe treffend artikel houdt namelijk in, dat de UNO niet gemachtigd is zich in te laten met aangelegenheden, die essentieel binnen de nationale zeggenschap van een staat vallen. Ook al bestaat er een Statuut voor het In ternationale Gerechtshof, toch geldt de hier vermelde bepaling uit het Handvest. Daar van is immers dat Statuut eèn aanhangsel. Welaan, zo ging Rolin verder, nationalisa tie is geheel en al een aangelegenheid, die binnen de nationale zeggenschap, dus bui ten bemoeienis van de UNO valt of van een zijner organen, zoals het Gerechtshof. De pleiter zei, dat ook indien een bepaalde aangelegenheid in een verdrag behandeld is, zij daardoor nog geen automatisch recht tot bemoeienis aan de UNO of aan het Hof geeft. Dit doet zij met name niet zo de aan gelegenheid naar haar wezen (essentieel) tot de zogenaamde interne zaken behoort. Nog bij de UNO Tot besluit van de ochtendzitting wees Rolin er op, dat blijkens een van de voor behouden, door Perzië in de verklaring tot aanvaarding van de verplichte rechtspraak opgenomen, Perzië het recht heeft behan deling van de oliezaak door het Hof te doen schorsen. Zulks, aangezien het hier een kwestie' betreft, die nog bij de Veiligheids raad aanhangig is, sinds zij daar in October 1951 ter tafel kwam. Toen werd zij aange houden, doch niet afgedaan. De pleiter gaf echter te kennen, dat de door Perzië sub sidiair gestelde schorsingseis slechts be trekking heeft op behandeling van de olie- strijd zelf, niet op dit juridisch voorgevecht over het bevoegdheidsvraagstuk. Dinsdagmiddag hanteerde professor Ro lin allerlei „juridische microscopen" om tot in de fijnste onderdelen de inhoud van de verklaring van Perzië inzake aanvaarding van de verplichte rechtspraak te bekijken. Dit, om vervolgens met behulp van een scherpzinnige ontleding aan te tonen, dat Perzië 's Hofs rechtspraak alleen met het oog op geschillen over verdragen van latere datum dan de bekrachtiging der verklaring had aanvaard. Enige strijd over verdragen van latere da*um is er echter niet, klonk het. hierop. Want de door Perzië met de oliemaatschappij gesloten concessie-over eenkomst is nu eenmaal geen internatio naal, tussen staten gesloten trac'aat. Ook gaat het niet aan om, gelijk de Engelsen dom, te beweren, dat de concessie een vrucht is van een vreedzame rete'mg. des tijds dank zij de Volkenbondsraad bereikt, en door beide staten aanvaard, waarmee er tussen die twee iets ontstaan zou zijn, dat met het begrip „verdrag" gelijk te stellen ware. Tegen zulk een ruime uitleg voerde Rolin zijn al eerder ontwikkelde stelling aan van de uitermate beperkte uitleg- me'hode, die met betrekking tot Perzië's verklaring geboden zou zijn. Volgens de vandaag bekend geworden beschikking van de Amsterdamse recht bank is de gijzeling van de Zaanse jour nalist Hommerson opnieuw voor de tijd van 12 dagen dus tot 24 Juni ver lengd. BONN (Reuter). Het hoofd der Sovjet- Russische controle-commissie voor Duits land, generaal Tsjoeikof, heeft in een brief aan de waarnemende Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland de eis ge steld, dat de Amerikaanse bezettingsauto riteiten onverwijld zullen ophouden met het uitzenden van gewapende patrouilles op de autoweg tussen Helmstedt én Berlijn. In het Russische schrijven wordt het Ameri kaanse protest tegen het tegengaan door de Russen van het patrouilleren door de Ame rikanen, verworpen. Verklaard wordt, dat de Russen ook in het vervolg tegen de Amerikaanse patrouilles zullen optreden. KOJE, (Reuter) Ruim zesduizend Noordelijke gevangenen uit kampement 77 op Koje, het derde van het gevangenen kamp van de UNO, dat ontruimd wordt, hebben Woensdag rustige nieuwe, kleinere afdelingen betrokken. De Amerikaanse troepen hebben in een put de lijken van acht mensen gevonden, blijkbaar gedode gevangenen. De troepen hebben thans weer de macht over 19.000 gevangenen, bijna een vierde van het gehele aantal op Koje. Toen de gevangenen voorbij de wachten marcheerden snelden negen gevangenen uit de gelederen naar de wachtposten en ver zochten afgescheiden te worden van de an deren. Het is nog niet bekend gemaakt of zij dit uit anti-communistische overwe gingen of om een andere reden deden. Panmoendjom De bevelhebber in Korea, generaal Mark Clark, heeft de voornaamste onderhande laar der Noordelijken, generaal Nam II, in een nota meegedeeld, dat de geallieerden de wapenstilstandsbesprekingen te Panmoend- iom zullen hervatten, „wanneer er bij uw delegatie positieve aanwijzingen zijn. dat er enige hoop bestaat op voortgang in de richting van een eerzame wapenstilstand". Chateaubriand: Het is goed zich in het stof te wer pen als men een fout heeft begaan, maar men moet er niet in blijven liggen. Effect en-recht sher stel (Van onze Haagse redacteur) Naar ik van welingelichte zijde verneem, wordt Donderdag een bespreking gehouden tussen de minister van Financiën en enige bestuursleden van de Commissie van Ge depossedeerden, waarvan voorzitter is prof. mr E. A. Meijers en secretaris mr. H. San ders. Prof. Meijers heeft onlangs scherpe critiek geoefend op de houding door de regering en in het bijzonder door de minis ter van Financiën ingenomen ten aanzien van de beursstaking van een paar weken geleden, met name op de toen van rege ringszijde kenbaar gemaakte voornemens, die zouden neerkomen op een zogenaamde verduidelijking in de herstel-wetgeving op het gebied van de effecten. Men krijgt sterk de indruk dat hier ge dacht werd aan dusdanige aanvullingen van de thans bestaande wettelijke bepalingen dat in de toekomst ongunstige beslissingen voor commissionnairs, met betrekking tot koop en verkoop van effecten, afkomstig van de instelling uit de oorlogsjaren die zich Lippmann Rosenthal had genoemd, niet meer mogelijk zouden zijn. Men weet dat er onlangs door de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel voor de Effectenregistratie zulk een ongunstige be slissing genomen is. Daarop ging de beurs in staking. Er is toen overleg tussen de minister van Financiën en leden van het beursbestuur gepleegd en ook is over deze problemen gecorrespondeerd. Daarop kwam een en ander naar voren over zekere plan nen die de regering zou koesteren. Thans mag men, aldus mijn indruk op grond van wat ik hieromtrent nader vernam, echter verwachten dat de regering niet van zins is enige regeling inzake de rechten en belan gen van de gedepossedeerden tot stand te brengen zonder behoorlijk voorafgaand overleg. Het zou de bedoeling zijn ten op zichte van het vraagstuk van rechtsherstel inzake efecten een voor alle partijen zo be vredigend mogelijke oplossing te zoeken. WASHINGTON (Reuter) President Truman is Dinsdag voor een verenigde vergadering van het Congres verschenen om te verzoeken om een wetgeving, die hem in staat zal stellen beslag te leggen op de staalindustrie en de staking te stuiten, die al weer meer dan een week duurt. Het Witte Huis heeft een conferentie be legd van hoge ambtenaren van het depar tement van defensie en het bureau voor de industriële mobilisatie, die regelingen móeten bespreken voor een voldoende pro ductie 'om'te voorzien in de „critieke de- fensiebehoeften''. De president verzocht het congres snel te handelen, daar „de kwestie van vrede of oorlog op het spel staat en staal een vitale factor in deze is". De Senaat heeft president Truman ver zocht gebruik te maken van de wet van Taft en Hartley en voortzetting van de staalstaking door de rechter te laten ver bieden. De betrokken resolutie was ingediend door de democratische senator Harry Burd en werd met 49 tegen 30 stemmen aange nomen. Het Amerikaanse depaxdement van han del heeft vandaag bepaald, dat ook de uit voer van staalproducten voor civiele doel- eixiden, waarvoor reeds vergunningen zijn vex'strekt, verboden is. Ons land bevindt zich juist aan de rana van de invloedssfeer van een depressie, die vanmorgen bij het Skagerrak lag en die zich in de richting van Polen verplaatste. Deze storing was oorzaak van de wolken velden, die vandaag over ons land trokken. Het uitgebreide neex-slaggebied, dat de sto ring vergezelde trok echter bijna geheel ten Noord-Oosten van Nederland langs. Tot vanmorgen was er ook in het uiterste Noor den van het land nog geen regen gevallen. De kans, dat daar vandaag nog wat mot regen zou vallen, was echter aanwezig. De depressie heeft de Westelijke wind tijdelijk doen toenemen en deze wind voert nu zach te en vochtige lucht van de oceaan ons land binnen. Het ziet er naar uit, dat ons land enkele dagen in deze oceaanlucht zal blij ven, waarbij het zacht weer zal zijn, aan gezien deze lucht in de hogere gebieden tamelijk warm is. Regen van enige beteke nis is op het ogenblik niet in zicht, zo deelt het K.M.N.I. mede. rxxxxxxcirioocyyyy OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Nu en dan overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. In het Noorden van het land vrij krachtige tot matige Westelijke tot Noord-Weste lijke wind en weinig verandering in temperatuur. In het overige deel van het land matige tot zwakke Westelijke wind en vrij warm 12 Juni Zon op 4.20 uur, onder 21.00 uur. Maan op 00.00 uur, onder 9.15 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 11 Juni Hoog water: 5.44 en 18.14 uur. Laag water: 1.24 en 13.47 uur. Donderdag 12 Juni Hoog water: 6.35 en 19-04 uur. Laag water: 2.12 en 14.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1