Weerstandsfonds voor tuinders gewenst wegens onzekere afzet Nationale Vrouwenraad besprak vraagstuk der adoptie STOFZUIGERS Courses te Duindigt De radio geeft Donderdag „De Schoolmeester" van Telemann PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 STICHTING VAN DE LANDBOUW: Ook productenfondsen moeten blijven bestaan H. J. MAERTENS N.V. Wee nwKiq oefetet/ea m\ji BARTEIOOR!SSTRAAT: 20 TEL. 13439 Leerlingenuitvoering van Haarlems Muziekinstituut V erkeersverbetering te Wassenaar 8.8.8.8.8. Oostduitsers alsnog naar Helsinki? Biljarten Om de Nobelsbeker Wielrennen Candidaten voor Spelen in Benelux wegwedstrijd Wandeldag KNGV Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS WOENSDAG 11 JUNI 19 52 De Hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw is reeds ge ruime tijd bezig de vraagstukken te be studeren, die samenhangen met een pro ductie, welke op redelijke wijze is afge stemd op de afzetmogelijkheden. Het werk is nu in een nieuw stadium geko men door het voorstel voor een wèer- standsfonds voor de tuinbouw. Nadat hier over een bespreking met de minister van Landbouw heeft plaats gehad, heeft de Hoofdafdeling Tuinbouw een nader- plan uitgewerkt over de wijze, waarop door middel van een weerstendsfonds meer ze kerheid aan de tuinbouw geboden kan worden. Tevens is daarbij bezien, hoe de positie behoort te zijn van de producten fondsen van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen, wanneer er een weer standsfonds wordt ingesteld. Op de Nederlandse markt ziet men twee factoren, die een reële afstemming van oe productie op de afzetmogelijkheden dikwijls moeilijk, soms onmogelijk maken. De eerste factor is, dat de omvang van de productie van de tuinbouw dermate van natuurlijke omstandig! eden afhankelijk is, dat steeds weer meer of minder be langrijke fluctuaties van de oogst een ver storing van de markt kunnen veroorzaken. De tweede factor is de tegenwoordig steeds weer optredende onstabiLiteit van de afzetmogelijkheden. Deze onstabiliteit wordt veroorzaakt doordat- de Nederlandse tuinbouw, die mede op de export is afge stemd, moeilijkheden ondervindt van de belemmeringen, die andere landen onze handel in de weg leggen. Voor het opheffen van de gevolgen der natuurlijke marktverstoringen, zoals weersgesteldheid en dergelijke, zijn de pro ductenfondseningesteld. De producten, die op de veiling de minimumprijs niet beha len, worden uit de markt genomen. Da vergoeding, welke de tuinders van deze doorgedraaide producten ontvangen, liggen echter zo vei- beneden de kostprijs, dat zij voor de bestaansmogelijkheid van de tuinder weinig of geen betekenis hebben. De Hoofdafdeling Tuinbouw is echter van oordeel, dat de productenfondsen aan hun doel beantwoorden. Ze bieden een voldoende waarborg om de gevolgen van de natuurlijke verstoringen op te heffen. Afzet onzeker De tweede factor, de onstabiliteit van de afzetmogelijkheden, bemoeilijkt de.af zet in ernstige maté vooral 'ómdat dé maatregelen van de .and er elanden nu eens op deze, dan weer op die wijze genomen worden. De betekenis van 'de tifinbouw- export is èn voor de nationale economie èn uit een oogpunt van werkgelegenheid zo belangrijk, dat men steeds weer de pro ductie op een zo ruim mogelijke schaal moet afstemmen. Pas wanneer zou blijken, dat bepaalde afzetgebieden in het buiten land definitief voor ons land verloren zijn gegaan, is het verantwoord de productie aan die gewijzigde situatie aan te passen. Dit alles plaatst de tuindèrs voor grote moeilijkheden. Vaak zijn ernstige verlie zen het gevolg van een plotseling afslui ten van een buitenlandse markt, omdat hierdoor de binnenlandse prijzen sterk da len. De vaak hoge productiekosten en be langrijke investeringen staan echter de tuinder niet toe om zélf de nodige reser ves te kweken, om deze verliezen, wan neer zij ernstig worden, op te vangen. Om aan deze moeilijkheden het'hoofd te kunnen bieden, heeft de hoofdafdeling tuinbouw van de Stichting van de Land bouw de instelling van een weerstands fonds -noodzakelijk geacht. Werking Bij het. nader uitwerken van haar ge dachten is de Hoofdafdeling Tuinbouw van het beginsel uitgegaan, dat een tuin der met verlies werkt, zodra zijn produc ten beneden de kostprijs (ondernemers- ADVEPTENTIE vanaf 1.75 per week Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hoog mis. 12.15 Concert. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Verkiezingstoespraak. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Zang en piano. 14.00 Pro menade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.25 Viool en piano. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Koorzang. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Verkiezings toespraken. 19.33 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Mili taire Kapel. 20.50 Reportage. 21.10 Platen. IPl.m. 21.40 Wespennest). 21.55 Buitenlands overzicht 22.15 Instrumentaal septet. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet. wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Gevarieerd programma. 11.50 En nueen Dierenwet, causerie. 12.00 Lichte muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Het testament van een zonderling, hoorspel. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Nederlandse liedjes en dansen. 16.30 Zuid-Amerikaanse en Spaanse muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Rege ringsuitzending: Het onderwijs in Suriname. 18.00 Niéuws. 18.15 Sportpraatje. 18.25 Or kest. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Orgel en piano. 19.20 Platen. 19.45 Verkie zingstoespraak. 20.00 Nieuws, 20.05 Holland- Festival: La Damnation de Faust, opera. (Pl.m. 21.25 Alle wegen leiden naar Rome, hoorspel). 23.05 Nieuws. 23.20 Sportactuali- teiten 23.3524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. Om 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.45 Verzoeknrogramma. 15.00 en 15.30 Platen,, 16,15 Militair orkest. 17.00 Nieuws 17.15 Platen. 17.15 Voor kinderen. 1,8.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 ">rws en persoverzicht. 19.40 Platen. 19.45 Missiekroniek. 20.15 Nationaal orkest én so listen, (In de pauze: platen). 22.00 Nieuws. 22.15 Cello en piano. 22.5523.00 Nieuws. loon, minus ondernemerswinst) worden verkocht. Wanneer men de bestaansmoge lijkheden van de tuinders en dus het voortbestaan van de Nederlandse tuinbouw veilig wil stellen, zullen maatregelen genomen moeten worden, om verliezen waar het kan te voorkomen. Gezien de typische aard van het tuin bouwbedrijf met de grote verscheidenheid van producten en met een prijsvorming, die naar beneden geen grenzen kent, zou het onredelijk zijn het weerstandsfonds te laten optreden, zodra een of ander pro duct op de 'veiling verkocht wordt bene den de kostprijs. Een dergelijke opzet zou alle initiatief en alle lust om zo econo misch mogelijk te werken, aan de tuinders ontnemen. Men acht het dan ook niet noodzakelijk ADVERTENTIE LEDEREN DAMES3AS3ES 75.— de activiteit van het weerstandsfonds op alle producten te richten, maar .slechts op die, waarvan de tuinbouw in hoofdzaak afhankelijk is. De werking van het fonds zou zo moeten zijn, dat de tuinder op de prijs, welke hij op de veiling heeft ont vangen, een toeslag ontvangt wanneer tengevolge van buitenlandse maatregelen de prijs te diep is gezonken. Hoe groot die toeslag moet zijn. zal elk jaar opnieuw bezien moeten worden door een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van de overheid .en. het be drijfsleven. In dit gehele systeem blijven dan de productenfondsen hun normale functie vervullen. Doordat productenfond sen en weerstandsfonds een geheel ver schillend doel nastreven is een gescheiden beleid van deze beide fondsen gewenst. De productenfondsen dienen daarom in handen te blijven van het bedrijfsleven zélf en het weerstandsfonds kan de hulp en de medezeggingschap van de overheid niet ontberen. Gistermiddag om twaalf uur precies heeft minister Wemmers de nieuwe Friese' brug. in Alkmaar officieel in gebruik gesteld, waarmee een belangnjke verkeersverbetê- ring voor Noordhollands Noorderkwartier haar beslag kreeg. Op de foto: de fraaie nieuwe brug. Op de 103de uitvoering van Haarlems Muziekinstituut, Dinsdagavond in de tuin- zaal van het gemeentelijk Concertgebouw, traden leerlingen uit de piano-klassen van de heren Nico .Hoogerwerf, vader en zoon, van Frieda Hoogerwerf, uit de piano- en harmoniumklasse van Jac. Bonset, uit de vioolklassen van Joh. Vierveyzer en Jan Hoeben, uit de fluitklasse van Joh. Spies, uit de solo-zangklasse van Olga Ongena en uit de cello-klasse van Jan Plas op. Boven dien lieten jeugdorkest en kinderkoor zich horen, tezamen met de bariton Jac. La,gas als solist, het geheel onder leiding van Jan Hoeben, met een humoristische cantate van Telemann. Onder de pianisten waren er enkelen wier spel bijzonder de aandacht trok; zo kon men met extra belangstelling naar een paar walsjes van Whitehead, naar een paar stukjes van Lack, naar twee walsen van Mozart en een Menuet met variaties van Anne luisteren. Jac. Bonset liet met succes een piano- en een harmoniumleer ling optreden met een dóór hem gecompo neerd variatiewerk op een thema van W. Petri. De harmoniumleerling had voordien reeds een heel goede beurt gemaakt met een Prélude en Fuga van Bach. Ook het Andante in C voor fluit openbaarde kwali teiten. Bijzonder goede indrukken van mu zikaliteit kregen wij van de vertolking van het allegro uit de Cellosonate in Bes van Romberg, die een stellige belofte betekende. Voor de uitvoering van de cantate „De Schoolmeester" van Telemann werd het hele podium volgepropt met executanten. Het was een goede vondst, deze school cantate uit de eerste helft van de 18de eeuw. Het werk geeft een idee hoe er des tijds'In Duitsland op de middelbare scho len aan muziekbeoefening gedaan werd, vooral wat men dorst vergen van een jeugdorkest. En dat dit gebruik vrij alge meen was, kunnen wij opmaken uit het aanzienlijke répertoire van dergelijke com posities dat ons overgeleverd is. Wie daar in wil gaan grasduinen kan verrassende ontdekkingen doen. Het ensemble strijkers, fluit, trompet en piano bleek tegen zijn taak opgewassen, goed gedrild en handig geleid als het was door de dirigent Jan Hoeben. Ook het kinderkoor was accu raat en zong behoorlijk zuiver. De solist Jac. La gas is voor dergelijk komisch werk ,de geknipte figuur; hij zingt muzikaal, rea- Ü'geert correct rhythmisch en mimeert op geestige wijze. Enfin, het geheel was „net echt" en de jeugdige executanten van koor „en orkest hebben met deze prestatie een ervaring opgedaan waar ze later wellicht het nut van zullen in.zien. Nu beleefden, zij er al het genoegen van. JOS. DE KLERK Op het kruispunt bij Den Deyl te Was senaar heeft het verkeer de laatste maan den enige vertraging ondervonden tenge volge van de werkzaamheden op dit punt. Hier zijn namelijk, zoals ook voor de oor log bet geval was, grote verkeerseilan- den tussen de beide rijbanen aangelegd, teneinde vooral het linksafslaand verkeer op de rijksweg te beveiligen. Tevens is een nieuw wegdek aangebracht. De inrichting van dit kruispunt is ge schied volgens de moderne inzichten welke voor een dergelijke kruising gelden. Zo krijgt het linksafslaand verkeer uitrijstro ken. De uitmonding van de Papeweg, de pro vinciale weg van Voorschoten naar Wasse naar, is verlegd, zodat deze thans recht tegenover de Kerkdam uitkomt. Hierdoor wordt al het overstekend verkeer op dit punt geconcentreerd, daar ook het links afslaan bij de Van Zuylen van Nijeveldt- straat door deze nieuwe aanleg onmoge lijk is gemaakt. ADVERTENTIE j Krabben en peuteren maakt de JtlUld- kwaal steeds erger. De helder llifclan vloeibare D.D.D. dringt diep in j de poriën door, zuivert ontsmet en geneest de huid. wik wm GENEESMIDDEL TEGEN ®I| HUIDAANDOENINGEN AJr» Dinsdag en vandaag is in restaurant Brinkmann te Haarlem de 47ste jaarver gadering gehouden van de Nationale Vrou wenraad. De raad is een samenbundeling van een vijftigtal landelijke vrouwen- en gemengde organisaties die werkzaam zijn op het gebied-.van de belangen van de vrouw, zowel juridisch, sociaal als cultu reel. Leden van de zeyentien vaste com missies van de "internationale vrouwenraad brachten verslag uit. De bijeenkomst stond onder leiding van mejuffrouw I. J. H. Struik Daim te Am sterdam. In haar openingsrede bracht zij dank aan mevrouw N. Smi'tt-A-vis die een wijdingswoord had gesproken. Namens de plaatselijke raad Haarlem-begroette me juffrouw B. E. Harmens de afgevaardigden. In de middagvergadering kwam aan de orde het vraagstuk van de wettelijke re- geling van de adoptie, ingeleid door, me vrouw mr. M. Fentener van Vlissingen- Hugenholtz, secretaresse' van de Voogdij raad te'Utrecht eh mr. B. W. van' Houten, kinderrechter te Rotterdam. Laatstgenoem de was het eerst aan het woord en ver klaarde zich een voorstander van het tref fen van maatregelen. In zijn inleiding her innerde hij er aan, dat het vraagstuk de laatste jaren weer actueel is geworden. Het wordt in het parlement besproken en vorig jaar is een bond van pleegouders op gericht. Dan wordt de wetenschappelijke zijde van het vraagstuk besproken. De spreker zag niet in dat afwijzing van adop tie gerechtvaardigd is. Hij besprak het vraagstuk van de kant der ouders die een kind difinitief moeten afstaan van de kant der pleegouders die het kind volledig moe ten aannemen en van de kant van het knid dat blijvend ingelijfd wordt in een ander gezin. Er is natuurlijk kans, dat ouders later een ander standpunt innemen en dat zij pogingen in het werk zullen stellen het kind terug te krijgen. Dan doen zich na tuurlijk moeilijkheden voor. Ook is er een mogelijkheid, dat een kind voor de pleeg ouders tegenvalt en dat zij een pleegkind boven eigen kinderen stellen. Daarom vond mr. Van Houten het noodzakelijk, dat ais tot adoptie wordit overgegaan een nauw keurig onderzoek ingesteld zal worden. In gevallen, dat de kinderen wezen zijn, zag de spreker in adoptie geen bezwaar. Van de uit de ouderlijke macht ontzette kinde ren is er een groep die voor adoptie in aanmerking komt op gronden van onmacht en ongeschikthéid. Moeilijker is het vraag stuk van ongehuwde moeders. Het ligt voor de hand dat zij aanvankelijk vaak gemak kelijk hun kind willen afstaan. Alleen in uitzonderingsgevallen dient tot adoptie te worden overgegaan, meende mr. Van Hou ten. Indien er een wettelijke regeling mocht komen dan zal hij hét instellen van een centrale instantie toejuichen; deze dient alle verzoeken serieus te onderzoeken. Mevrouw Fentener van Vlissingen zeide een gematigde tegenstandster van adoptie te zijn en wel door de gevaren die er aan verbonden ziin. Over het algemeen is vol gens haar adoptie niet nodig en niet ge wenst. Zij gaf eveneens een historisch over zicht en noemde enige voorbeelden uit haar praktijk bij de Voogdijraad. Het is vaak gebeurd dat ongehuwde moeders een be slissing hadden genomen inzake het afstaan van een kind waarvan zij later spijt kregen. Er moet voor gezorgd worden, dat deze moeders materieel en geestelijk geholpen worden. Het kan voorts gebeuren dat een kind ondergebracht wordt bij een gezin, waar een goede geest heerst. Later kan dis harmonie ontstaan en dan is het kind er de dupe van. Uit de praktijk is de spreek ster tot de conclusie gekomen, dat er niet regelend opgetreden moet worden bij de adoptie. Mevrouw Fentener van Vlissingen zeide, dat als er tegemoet gekomen moet worden aan de belangen van de pleegouders er een trapsgewijze regeling ingevoerd zou kun nen worden. Een kind blijft tot het vierde jaar bij pleegouders, zonder een wettelijke regeling. Tot de leeftijd van tien jaar moet er gelegenheid bestaan voor de ouders tot beperkte teruggave, van het tiende tot het zestiende jaar van het kind moet een voor lopige adoptie-mogelijkheid bestaan en daarna een volledige adoptie. Daarbij moet hét kind ingeschakeld worden - en het diént te 'weten wie zijn oudërs zijn. "~'"Öp de vergadering zijn ook'besproken onderwerp als plaatsing van oudere werk krachten, de vaststelling van de pensioen gerechtigde leeftijd voor de vrouw, de on derwijsvernieuwing. Mejuffr. mr. Ribbius Peletier besprak de bijeenkomst van de commissie van de sociale en economische raad van de V.N. inzake de rechtstoestand van de vrouw, in Maart 1952 te Genève gehouden. <XXX!XXXXXXX)OCCOOOOCXX)COOOOOOCOCCCCOOOOOOOCIOOCCOOOI»0«. Vijf maal acht. Veertig zult u zeggen. Kan niet ontkend worden. Tóch bete-, kent vijf maal acht nog meer. 't Bete kent namelijk ook het al of niet deel nemen van een volledige (honderdvijf - lig personen sterke) Nederlandse ploeg van sportlieden aan de Olympische Spe len in Helsinki. Het gironummer van het Nederlands Olympisch Comité, 8.8.8.8.8.heeft tot op dit ogenblik nog duizenden guldens te weinig bijgesGhre- vén gekregen, - En dat betekent nu - cl vele minder prettigeervaringen van de organisatoren - bij de voorbereidingen van de uitzending van de Nederlanders naar Finland. Daarom ook i s vijf maal acht veertig, maar betekent het honderd vijftigHoudt u niet van gire ren, dan is het adres: Surinamestraat 31, Den Haag. ADVERTENTIE Erik von Frenckell, de voorzitter van het Organisatiecomité voor de Olympische Zo merspelen in Helsinki, is in Berlijn aange komen, teneinde een poging te doen de West en Oost-Duitse Olympische Comités tot eikaar te brengen, opdat Duitsland met één vertegenwoordigende athletenploeg aan dé Olympische Spelen zal deelnemen. Zoals bekend, werd de aanvrage van Oost- Duitsland om door het Internationaal Olym pisch Comité te Worden erkend, van de hand gewezen aangezien West-Duitsland reeds erkenning had verkregen en slechts één Olympisch Comité per land kan worden erkend. Von Frenckell wil trachten de Oost-Duit sers te bewegen hun sportlieden te laten deelnemen in de West-Duitse selectiewed strijden om hen zodoende een kans te geven voor een plaats in het Duitse Olympische team Dinsdagavond werden de biljartwedstrij den van de b.v. „Hof van Holland" om de Nobelsbeker voortgezet. Na de eerste avond stonden de Haarlemmers met 84 voor tegen het Amsterdamse KETS. De uitslagen waren: Auf der Heide (70).... 70 24 13 2.91 Ristjouw (60) 53 24 18 2.20 Petërse (50) 41 51 3 0.80 Ristjouw (60) 60 51 6 1.17 Van Wunnik (110) 110 23 22 4.78 Waars (95) 68 23 11 2.95 Baard (250) 123 25 45 4.92 Broer (250) 250 25 33 10.— Van der Veldt (150) 150 25 17 6.— Voren (170) 154 25 30 6.16 Van Koersel (155) 155 44 19 3.52 Nuberg (160) 111 44 12 2.52 De grote draversstapel in ons land maakt het niet alleen mogelijk rijk gevarieerde drafnummers uit te schrijven, doch eveneens op werkdagen voor goed gevulde nummers te zorgen. Een bewijs hiervan zijn de cour ses van morgen op Duindigt, waarvoor de meeste belangstelling zal uitgaan naar het hoofdnummer om de Jan van Eyck-prijs Behalve de inlandse producten Luxor, My Darling en Junoschka zullen hierin de Franse paarden Dumas O en Volante III, de Duitse hengst Stiiermann en de Belg Egmont starten. Een prachtig nummer, waarin Dumas O als de winnaar wordt, verwacht, gevolgd door Stiiermann en Luxor. In de Joos van Cleef-prijs over 2500 m. zal Keesje Axkit de baas kunnen blijven over Narcis en Nuni Brewer, tenzij Kondor weer eens één van zijn ouderwetse verrich tingen liet zien. De cracks Prinses Zora en Prinses Julia B staan in de Hans Memlinc-prijs voor een te zware taak, temeer daar aan de kop van het grote veld enige goede jonge paarden staan. De verwachting is dan ook, dat Paulientje en Persimmon de hoofdrollen zullen vervullen, gevolgd door het eerstgenoemde duo. Maryanne maakt na een lange afwezig heid in de Rogier v. d. Weyden-prijs haar rentrée, doch zij treft het niet, dat zij direct op zulk een voornaam gezelschap stuit. Hier uit worden geprefereerd Lion, Lavritin en Oiseau, met als outsider enfrainement Van Leeuwen met Oviedo A en Oranje J. De gewoonte getrouw is het nummer voor de beginners' weer zeer druk bezet en zeef open. Gezien de laatste courses zal nu Oosting's Lieveling de overwinning wel boeken. De andere kanspaarden zijn Pahud de Mortange, Omessa en Olga Spender. De beide rennen zijn eveneens zeer zwaar bezet.. In - het eerste deel van de gesplitste handicap zal de mount v. d. Kraats (Propo sal, Dicky) met veel vertrouwen ondersteund kunnen worden. De ernstigste rivalen voor deze succesvolle jockey zijn Prince Albert en de keuze van de Belg Delbrassinne (Du- roc, Taxiol). In het 2e deel van deze handicap treft de mindere klasse elkaar. De in vorm vooruit gaande Marlotte mag als de grootste favo riet worden beschouwd,.waartegen Filou en Brandol ni.eL opgewassen zullen zijn. Verder mogen in deze ren, die zeer open is en wel eens verrassende uitslagen kon brengen, worden genoemd Chef de Gare en Phikita. Aan de Benelux-wégwedstrijd voor wieler- amatéufs, die Zaterdag 14 Juni voor de vijfde maal verreden, wordt, georganiseerd dooi de ASC Olympia, zullen ongeveer 110' ren ners deelnemen, waaronder Hofland (Be verwijk), De Koning (Hoofddorp-),- Kuit- waard (Velsen), Mehagnoul (Amsterdam), Snijders (Halfweg), A. Voorting (Haarlem), Bruggenkamp (IJmuiden), J. van Dijk (Hil versum), Koeman (Krommenie), Van Neer ven (Mierlo). Rijnders (Amsterdam), Ver- wijmeren (Terheyde) en Van Grinsven (Eindhoven). De eerste zes behoren tot de voor de Olym pische Spelen geselecteerde renners, en het is waarschijnlijk dat nog meer geselecteerden aan de start zullen verschijnen. Het betreft hier namelijk een van de zogenaamde klas sieke wegwedstrijden, zodat de leden van de selectieploeg op die dag niet aan enige andere course mogen deelnemen, behoudens schriftelijke toestemming van de sportcom- missie van de K.N.W.U. De Benelux-wed- strijd is in 1948 gewonnen door Koot (Eind hoven), in 1940 door De Groot (Leiden), in 1950 door Snijders (Halfweg) en in 1951 door Van Breenen (Amsterdam). Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond houdt evenals in voorgaande jaren weer een bondswandeldag. De wandelmars zal op Zaterdag 5 en Zondag 6 Juli in Am sterdam worden gehouden. De leiding van de tocht is opgedragen aan de gymnastiek vereniging „Bato". De afstanden zijn 15 km. (voor de leeftijdsgroep 1215 jaar) en circa 30 en 45 km. voor ouderen. 59. Toen professor Kalker van Joris Goedbloed vernam dat zich achter die ge heimzinnige deur, daar hoog in de vuur toren, een Verdwijn-Machine moest be- vinden, slaakte de anders zo rustige ge leerde een woedende kreet. Hij stiet de deur open en rende naar binnen, terwijl hij uitriep: „Een Verdwijn-machine? Non sens! Die, zal ik dan wel eens laten ver dwijnen!" Gaarnegeachte collega!", sprak Joris opgewekt. „Sta mij toe u behulpzaam te zijn!" En daarmee sloot hij de deur iveer achter zich, pal voor Panda's neus. Panda stond dus buiten op de gang, terwijl de beide wetenschappelijke onderzoekers zich in het zonderlinge laboratorium ophielden. „Ik begrijp het nu helemaal niet meer!", dacht Panda. „Wat wil Joris toch? Waarom overtuigt hij professor Kalker er niet van, dat zijn Verdwijn-machine écht is? Hij schijnt het als een grapje te beschouwen!" Hij was benieuwd naar wat er verder zou gebeuren en lang hoefde hij niet te wachten. Reeds na enkele minuten ging de deur van het laboratorium weer open, en daar kwam Joris met veerkrachtige schreden naar buiten. „Wel, wel", sprak hij opgewekt, „dat was even vermoeiend. „Quod erat absurdum", zoals wij, geleer den, zeggen wanneer we een tegenstander hebben overtuigd! Maar onze wetenschap pelijke gedachtenwisseling is thans dan toch tot een goed einde gekomen!" „Wat hoe bedoel je?", vroeg Panda. „Waar is professor Kalker?" „Professor Kalker? Ach ventje zo sprak Joris, „is het niet een mooie gedachte voor ons, dat de brave baas volkomen van de werking der Ver dwijn-machine overtuigd moet zijn geweest op het moment, dat hij er in verdween?" Om kort te gaan, de professor was tijdens de wetenschappelijke gedachtenwisseling verdwenen. Lening. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, heeft te Parijs voorgesteld in Europa ^n de Verenigde Staten een lening uit te èéven voor de financiering van de defensie- uitgaven der landen van de organisatie van het Noord-Atlantische verdrag. Druk. De strijd tussen de West-Duitse re gering en het vakverbond over het aan deel dat de arbeiders zal worden gegeven in de leiding van het bedrijfsleven, is in een verscherpt stadium getreden. Voor heden was een bespreking tussen bonds kanselier Adenauer en de voorzitter van het vakverbond Fette aangekondigd, doch de regering heeft gisteren beslo ten deze samenkomst uit te stellen. Een regeringsspreker liet doorschemeren, dat de regering niet bereid is te onder handelen onder de druk van stakingen. De reeks van proteststakingen gaat na melijk nog altijd door. Blokkade. De Britten hebben, als gemeld, de blokkade van het gebouw in de Brit se sector van Berlijn, waarin het onder Russisch toezicht staande radiostation „Radio-Berlijn" is ondergebracht, op geheven, omdat het beoogde doel, na melijk het doen ophouden van de Rus sische pogingen om tot West-Berlijn be horende, doch in het Russisch gebied uitspringende stukken grond onder hun gezag te brengen, was bereikt. Er is thans echter een nieuwe ontwikkeling, namelijk deze dat het personeel van radio-Berlijn klaarblijkelijk zodanig aan de toestand is gewend, dat het de blok kade zelf voortzet. Aan zeven Duitsers is de toegang geweigerd. De reden voor deze „zelfblokkade" schijnt te zijn dat het personeel van Radio-Berlijn nog geen instructies van de Russische auto riteiten heeft ontvangen. Principe. John Foster Dulles, republikeins expert op het gebied van buitenlandse zaken, heeft de Amerikaanse regering verzocht duidelijk de voorwaarden uit een te zetten voor een gebruik van de Amerikaanse „vergeldingsstrijdkracht" in het geval van een Sovjet-Russische aggressie. Een dergelijke beginselver klaring zou Amerika's vrienden gerust stellen, die thans vrezen, dat Amerika roekeloos een atoomoorlog zou kunnen beginnen, waarbij zij de eerste slacht offers zouden zijn. Zij zou tevens als waarschuwing voor Amerika's vijanden dienen, "die dan van te voren zouden weten, wat zij te verwachten zouden hebben. Contact. Generaal Eisenhower is voorstan der van meer handel tussen Oost en West, hoewel geen goederen ngar het Oosten verscheept, dienen te worden, dié. het militaire potentieel aldaar zouden kunnen verhogen. Eisenhower meent, dat handel in verbruiksgoederen tussen Oost en West zou helpen het contact tussen beide gebieden te handhaven. Orders. Bondskanselier Adenauer heeft alle departementen van de West-Duitse regering opdracht gegeven meer en grotere bestellingen in West-Berlijn te doen teneinde het economische leven van de stad te versterken tegen druk van Oostelijke zijde. Dit was, zo ver klaarde Adenauer in het parlement, eer der op de dag in een kabinetsvergade ring besloten. De gevolmachtigde van de West-Duitse regering in West-Ber lijn, Heinrich Vockel, verklaarde, dat de stad extra-orders nodig heeft ten be drage van 1,250 milliard mark per jaar om van haar eigen productie te kunnen bestaan. Complot. Volgens de Perzische pers zouden Dinsdag vijf kolonels van het Perzische leger zijn gearresteerd op beschuldiging van samenzwering om de regering van Mossadeq omver te werpen. Volgens het Perzische dagblad „Nabard" zouden de samenzweerders in verbinding hebben gestaan met de communistische Toedeh- partij, die in Perzië buiten de wet is gesteld. De pers meldt verder dat de Sjah, die met vacantie te Ramssar aan de Kaspische Zee vertoefde, met spoed naar Teheran zou zijn teruggereisd, toen hij van de samenzwering hoorde. Vlucht. West-Duitse grenspolitie heeft ge- - meld, dat Maandagavond een boer uit Noord-Beieren, die te dicht bij de inter zonale grens kwam, door Oost-Duitse politie is doodgeschoten. Het verplaat sen van de bevolking uit het Oost-Duit se grensgebied houdt volgens meldin gen van grenspolitie en vluchtelingen aan. In de nacht van Maandag op Dins dag zijn 86 personen over de zönegrens naar het Westen gevlucht. Volgens vluchtelingen hebben verscheidene per sonen in het grensgebied, om aan weg voering te ontkomen, zelfmoord ge pleegd. „Politiek onbetrouwbare ele menten" worden luidens deze medede lingen naar Brest-Litowsk aan de Pools- Russische grens gezonden. Verzoek. Aan het eind van de vakbonds conferentie te Johannesburg is een mo tie aangenomen, waarin wordt verzocht, dat de anti-communistische wetgeving wordt opgeheven en dat de vakbonds leden, tegen wie op grond van deze wet ten reeds een zaak aanhangig is ge maakt, recht van beroep krijgen. Wonderkind. De negenjarige Alexei Nased- kin, die een opera, een ballet en ver schillende andere werken heeft gecom poneerd, heeft de Moskouse muziek critici stormenderhand veroverd, aldus meldt het Russische nieuwsbureau Tass. Aan de opera ligt een verhaal van Poesjkin ten grondslag, aan het ballet Andersen's sprookje „De tinnen sol daat". De composities worden geprezen om de „originele harmonie". Nasedkin studeert aan de speciale school voor be gaafde kinderen, een afdeling van het conservatorium te Moskou. Hij schreef zijn eerste compositie op vierjarige leef tijd, is een talentvol pianist en kent Beethoven's derde en vijfde symphonie uit het hoofd. Critiek. Slechts vijftien procent der vlieg tuigen van de Franse luchtmacht is ge schikt voor oorlogvoering en deze toe stellen zijn bovendien nog inférieur aan buitenlandse vliegtuigen, zo verklaarde Dinsdag de afgevaardigde Guy Lacham- bre in de Nationale Vergadering. Vol gens Lachambre bestaat de Franse luchtvloot uit 44 verschillende typen vliegtuigen, waarvan het merendeel verouderd is, hetgeen het onderhoud moeilijk en kostbaar maakt. De staats secretaris voor de luchtmacht, Pierre Montel, protesteerde tegen deze critiek. ADVERTENTIE Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2