Wim Rusman wint wielerronde met minimale voorsprong „Kapitaalvorming, pijler van de welvaart, wordt ondermijnd" SPORT •Clowntje Rick Grote publieke belangstelling bij demonstraties en wedstrijden WEEK! Bromfietser gewond bij aanrijding Eind October levering aan Twentse bedrijven Programma van de Sportweek Autotocht voor Ouden van Dagen WOENSDAG 11 JUNI 1952 Negende Haarlemse Sportweek 1952 Aardgas Minister kondigt regeling voor bromfietsen aan Kennel Fauna bestaat 19 Juni veertig jaar Voor de kinderen Rede van mr. H. F. van Leeuwen voor V.V.D Inbraak in Ripperda- kazerne berecht G. F. van Dijk jubileert FEUILLETON De fluistercampagne HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Met een voorsprong van nauwelijks een meter ging gisteravond de negentienjarige Haarlemmer Wim Rusman als eerste door de finish bij de nationale wielerwedstrijden voor amateurs gehouden op het parcours aan de Delftlaan in Haarlem-Noord. Een fraaie prestatie van de jeugdige renner, die over de vijfendertig ronden tezamen zevenenzeventig kilometer een uur, achtenvijftig minuten en veertien seconden reed. De tweede en derde plaats in dit wielerfestijn in de Haarlemse Sportweek waren voor de Haarlemmers Piet Peters en Adri Voorting, die met minimale achterstand de finish passeerden. 7% 14 JUNI Duizenden belangstellenden gaven Dins dagavond in Haarlem-Noord van hun belang stelling blijkt bij dit belangrijke evenement in de Sportweek. Doch zeker niet minder was de belangstelling bij de andere, veelal minder spectaculaire sportwedstrijden, van gister avond. Zoals bij de demonstraties van de gymnastiek- en schermvereniging „Concor dia" in het Zaanenplantsoen en van de gym nastiekvereniging Turnlust aan de Pladella-; straat. Ook daar waren velen komen kijken naar de oefeningen, die uitgevoerd werden onder leiding van de leiders van de ver enigingen. Spanning Maar bij het wielerfestijn in Noord waren wel heel veel mensen gekomen. En zij kwa men niet voor niets. Al leverde de ronde dan vooral in het begin niet veel perspectieven op, in de laatste vijftien ronden kreeg men toch een spannende race te zien. Spannend vooral, omdat het tot de laatste ronde een grote vraag bleef wie of de uiteindelijke winnaar zou zijn. Want geen van de renners kreeg een noemenswaardige kans om uit het peloton, dat steeds vrij groot bleef, te ont snappen. Want steeds als er weer een renner tus senuit probeerde te gaan, kwamen er evenzovele malen renners uit het pelo ton naar voren schieten om de uit loper te achterhalen en hem weer netjes in het peloton af te leveren. Af en toe ook liep een groepje van vijf renners een paar honderd meter uit. Daarbij waren meestal de Haar lemmers Voorting, Peters en Pieters, de Poeldijker Jun, de Utrechtenaar Pauw of de Velsenaar Kuitwaard te vinden. Zij waren het eigenlijk die het tempo van de ronde bepaalden en door dat tempo af en toe vooral op de lange rechte einden i vervaarlijk op te voeren probeerden zij enkele concurrenten uit het twintig renners grote peloton af te doen zakken. Maar de Amsterdammer Higersom, de Zaandammer Timmerman en Bakker uit Halfweg lieten zich niet naar achteren drukken en volgden de initiatiefnemers steeds snel genoeg. Ontvlucht Toch lukte het Rusman wel om te vluch ten. Met nog zes ronden te rijden, dus ruim dertien kilometer, liep hij plotseling vlak voor de Orionweg uit en had op de mr. Jan Gerritslaan ongeveer honderdvijftig meter voorsprong, die hij bij de finish aan de Delft- laan nog met vijftig meter vergroot had. Drie ronden hield Rusman die voorsprong, maar toen had hjet peloton, goed getrokken door Kwantes uit Wormerveer, hem weer achterhaald en spoedig lag Rusman weer op de vijfde plaats. Wat iedereen toen dacht gebeurde niet. Rusman bleef bij het peloton en zakte niet af. De drie ronden, die hij geheel alleen had gereden bleken hem geenszins uitgeput te hebben en bij het ingaan van de laatste ron- HAARLEM ADVERTENTIE De 19-jarige Hans B. uit de Lombokstraat, Amersfoort, heeft Zaterdagavond laat met een bromfiets een militair aangereden. De bromfietser kwam met zijn hoofd op het weg dek terecht en kreeg een bloedende wond boven het oog. (Dagblad voor Amersfoort.) Het ligt voor de hand, dat betere remmen ook het einde der bromfiets-ongelukken zul len betekenen. Sinds enige tijd zijn er brom fietsen in de handel, die uitgerust zijn met de z.g. Beckson Reddingsnaaf, een remnaaf met belangrijk groter remvermogen. Wij raden iedereen, die van plan is zich een bromfiets aan te schaffen, ervoor te zorgen dat hij er een met zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt. Bovendien heeft de Beckson Reddingsnaaf. in tegenstelling tot iedere andere remnaaf, het grote voordeel, dat de fiets aan de hand ook achteruitgereden kan worden. Vooral winke lende dames zullen dit waarderen.- Ook voor gewone fietsen is de BECKSON REDDINGSNAAF ideaal. de was hij nog steeds bij de eerste vijf. En toen het er op aan kwam om bij de laatste honderd meter nog een flinke dosis energie te ontwikkelen voor de eindsprint, bleek Rusman dat. ook nog te kunnen. Met een ge ringe voorsprong op Peters en Voorting ging hij als eerste door de finish. Vierde werd Jun uit Poeldijk, vijfde Kuit- waard uit Velsen, zesde Pauw uit Utrecht, zevende Timmerman uit Zaandam, achtste T. Peters uit Haarlem, negende Higersom uit Amsterdam en tiende Pieters uit Haarlem. De prestatieprijs van de Ronde van Haar lem-Noord ging naar de winnaar Rusman. Goede organisatie Een woord van hulde verdienden zeker de organisatoren van de Haarlemse Sportvereni ging „De Kampioen" en de leiding van de Haarlemse politie. Jammer alleen dat het publiek, dat zich vrijwel de gehele avond aan de aanwijzingen van de wedstrijdleiding had gehouden, toch nog een klein ongeluk veroorzaakte. Dat was toen de eerste renners door de finish waren gegaan en een achter blijver bij de sprint viel. nadat hij tegen een plotseling de weg overstekende toeschouwer was aangereden. Gelukkig liep echter alles nog goed af. Turndemonstraties Ondanks het vrij koude weer van Dinsdag avond, waardoor het niet alleen voor het talrijke publiek maar wel in het bijzonder voor de gymnasten allesbehalve plezierig was naar de turndemonstraties te kijken en de demonstraties ie verzorgen, kon zonder overdrijving gezegd worden, dat de uitvoe ringen van „Concordia" op het terrein in het Zaanenplantsoen in Haarlem-Noord en „Turnlust" in de Pladellastraat in Haarlem- Oost goed geslaagd zijn en ten volle aan het doel, het Haarlemse publiek wederom kennis te doen nemen met het kunnen van de gym nasten, hebben beantwoord. Na het openingswoord door de voorzitter en het spelen van het gymnastenlied met vaandelgroet, openden de jongens van Con cordia in het Zaanenplantsoen het program ma met de vrije oefening, die zij Maandag avond ook op het terrein aan de Kleverlaan hebben gedemonstreerd. Deze oefening werd goed uitgevoerd, hetgeen ook gezegd kan worden van de vrije oefening van de grote groep meisjes, die de K.N.G.V. Bondsfeest- oefening demonstreerden. Later zouden de jongens ook nog hun Bondsoefening laten zien, doch eerst was er nog ringenzwaaien van een groepje dames en brugturnen van meisjes en jongens. Alles was keurig in orde en viel zeer in de smaak van het met grote aandacht kijkende publiek Deze aandacht bleek ook aanwezig te zijn bij Turnlust. dat een programma had samen gesteld uit nummers van de winter-zaal- uitvoering. Ook hier een gevarieerd pro gramma, als een knotsoefening van oudere meisjes, een dans en een vrije oefening van dames, behendigheidsoefeningen aan en met banken door kleine jongens en een oefening aan de banken (op muziek) door de grote jongens. Van de jongere meisjes zagen wij een klapoefening, die wel wat te langzaam werd uitgevoerd. De oefeningen aan ver schillende bruggen en aan de evenwichts- balk door meisjes en jongens waren zeer be hoorlijk. evenals het ringenzwaaien van een gemengde meisjes-damesgroep. Van de heren zagen wij nog een goede vrije oefening. Het slot was een nummer springtafel door dames en heren, waarna achter het Pad- vindsters-trommelcorps de afmars plaats vond. Ook Turnlust kon op een goede de monstratie terugzien. Athletiek Onder grote belangstelling van het pu bliek werden gisteravond op het sportter rein aan de Van Oosten de Bruynstraat de 4 x 60 m. estafette-wedstrijden voor scholie ren en dames athletiekverenigingen in ver schillende leeftijdsgroepen verwerkt. De wedstrijden verliepen uitstekend. Het aantal deelnemers (sters) bedroeg on geveer 170, waarvan vele sehoolploegen. Deze laatste hebben veel bijgedragen tot het sla- gerrvan deze propagandawedstrijden. Vooral met het wisselen door de diverse sehoolploe gen op de verenigingen kwamen de dames van „Gita", die met liefst 7 damesploegen aan de start verschenen, het best voor de dag. De prestaties in de diverse klassen waren als volgt: Meisjes 14 en 15 jaar: 1. De Ketelaar- school 32 sec.; 2. Christelijk Lyceum 32.2 sec.: 3. Meisjes-HBS 33.1 sec. Meisjes 16 en ouder: 1. Gita I 30.6 sec.; 2. Christelijk Lyceum 31.8 sec.; 3. Gita II 32.4 sec. Dames: 1. Gita A'31.1 sec.; 2. Gita B 31.3 sec.; 3. Gita E 32.1 sec. Jongens 14 en 15 jaar: 1. Christelijk Ly ceum I 30.1 sec.; 2. Bronsteeschool 31.1 sec.; 3. Christelijk Lyceum II 31.4 sec. Jongens 16 jaar en ouder: 1. Christelijk Lyceum I 28.4 sec.; 2. KL de Vriesschool 29.1 sec.; 3. Christelijk Lyceum II 29.1 sec. Na afloop van de wedstrijden kreeg iedere school en de vereniging „Gita" een vaantje, dat werd uitgereikt door de heer L. van Gelderen, die met een kernachtig woord de schooljeugd opwekte athletiek te gaan be oefenen onder deskundige leiding bij de Haarlemse athletiekverenigingen. Andere wedstrijden Op het sportterrein aan de Kleverlaan werd voorts Dinsdagmiddag nog een voetbal wedstrijd gespeeld tussen het elftal van dc Politie Sportvereniging Haarlem en het elftal van het. Marine Hospitaal. Na een vlotte wedstrijd, die door vele politie- en marine mannen werd bijgewoond, bleken de voetbal lers van het hospitaal het sterkste. Zij won nen met 52, nadat de rust met 30 was ingegaan. De basketballers speelden gisteravond op de speelplaats van de Béatrix-school aan de Hendrik Roozenlaari in Overveen. Daar won I. H. J. met 5136 van sportclub Haarlem. Bij deze wedstrijd toonde de schooljeugd veel belangstelling voor de prestaties van de ouderen. Aan de Schalkwijkerweg werd voorts een honkbalwedstrijd gespeeld tussen de junio renteams van Schoten en Rooswijk. De Schotenaren wonnen met 103. Op het Leidseplein tenslotte waren de volleyballers in de weer. Daar won de damesploeg van B.G.V. met 31 van de H.V.S.-dames en speelden de herenploegen van C.I.O.S. 2 en H.V.S. 2 met 2—2 gelijk.. OOOOOC>X)COOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC>OOOOCXXXX)CXXX»OOOCOOOOOOC Dr. J. K. Kramer, directeur-generaal van Energievoorziening van het ministerie van Economische Zaken, heeft in Zwolle mede gedeeld, dat de aardgas-pijpleiding van het gebied Tubbergen-Denekamp naar de Twentse industrieën eind October gereed zal zijn, zodat dan met de levering van het. aardgas begonnen kan worden. Dr. Kramer zei dit in een vergadering van de Kamers van Koophandel en Fabrie ken der vier Noordelijke provinciën. De voorzitter der vergadering, de heer H. van Heek Hzn. te Enschedé voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Twente en Salland, deelde in de bijeenkomst mede, dat de onderhandelingen over de aardgasprijs tussen de regering en de Nederlandse aardolie Maatschappij niet vlot verlopen. Hij voegde er aan toe, dat er geen subsidie van de overheid te ver wachten is. Het programma van de negende Haarlemse Sportweek vermeldt voor vanavond: BOKSEN, GEWICHTHEFFEN en JUDO: Krachtsportavond in het Concertge bouw, 20 uur. HONKBAL: HaarlemRotterdam op het EDO-terrein in het Noordersportpark, 19 uur. MOTORSPORT: Betrouwbaai-heidsrit voor motoren. Start en finish is bij „Die Raeckse" aan de Raaks, 19 uur. BASKETBALL: H.O.C.H.G.A. op het parkeerterrein bij het voetbalveld van Haarlem aan de Planetenlaan 19 uur. VISSEN: Viswedstrijd voor de jeugd in het Zuider Buiten Spaarne. VOLLEYBAL: RapiditasO.V.R.A. (dames) en BrandweerP.S.V.H. aan de Hendrik Roozenlaan in Overveen, 19 uur. SOFTBAL: Wedstrijd tussen twee Haarlemse negentallen op het terrein aan de Kleverlaan), 19.15 uur. TURNEN: Demonstratie door „Kracht en Vriendschap" in het Zaanenplantsoen, 19.15 uur. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Wegenverkeerswet zegt de minister van Verkeer en Waterstaat dat ten aanzien van bromfietsen nog op andere punten dan het verstrekken van kentekens regelingen moeten worden getroffen. Het ligt in het voornemen deze regelingen op te nemen in een wijziging van het wegen verkeersreglement, waarvan het ontwerp in een gevorderd stadium van voorberei ding verkeert. Bromfietsen van ten hoogste 50 kubieke centimeter cylinderinhoud zullen zonder onderscheid op de rijwielpaden moeten worden toegelaten. Door bepalingen in het Wegenverkeersreglement zal er tegen wor den gewaakt, dat met bromfietsen niet met op het rijwielpad ontoelaatbare snelheden zal worden gereden. Voorts zal een bepa ling worden opgenomen, welke het moge lijk maakt, het verkeer op een rijwielpad te ontlasten door in bepaalde omstandig heden het bromfietsverkeer op de rijbaan of een ander daar langs gelegen pad toe te laten, hetgeen dan door een bord zal be horen te worden aangegeven. Toeristische rijwielpaden zullen voor bromfietsen ge sloten kunnen blijven. De minister verwacht, dat met deze be palingen de verkeersveiligheid zo goed als met betrekking tot dit tweeslachtige ver voermiddel mogelijk is, gediend zal wor den. Alvorens echter afschaffing van de zogenaamde bewijslast voor te stellen, meent hij de praktijk te moeten afwachten. De minister acht het voorshands niet raadzaam, een wijziging te bevorderen ten aanzien van het toezicht op de lichamelijke en geestelijke geschiktheid van de aan vragers van rijbewijzen tot het besturen van motorrijtuigAn, Veertig jaar geleden liep wijlen de heer Y. Klaassen, werkzaam als postbode te Haarlem, met plannen rond een kennel op te richten. Hij studeerde in Amsterdam en maakte van de gelegenheid gebruik af en toe daar een kennel te bezoeken. Na het slagen voor zijn examen volgde promotie, echter met overplaatsing naar Vlissingen. De heer Klaassen voelde hiervoor niets en besloot zijn ontslag te nemen. Op 19 Juni richtte hij een kennel in in een pakhuis op de Emmakade. Daar kon hij maar enkele weken blijven en op 1 Augustus van, dat jaar verhuisde hij naar de Leidse- vaart 149. 1 Mei 1915 vertrok hij naar het oude Phoenixterrein, maar toen zijn huis afgebroken moest worden liet hij een spe ciaal gebouw zetten op de de Friese Var kenmarkt 2. Hier is het bedrijf tot ontwik keling gekomen, en vele stadgenoten maak ten van de gelegenheid gebruik hun hon den, katten of vogels als „pensiongasten" te doen opnemen. Geassisteerd door zijn vrouw en later door zijn dochter, heeft de heer Klaassen zijn kennel, die bekendheid heeft verwor ven onder de naam kennel „Fauna", tot bloei gebracht. In October 1948 overleed hij onverwacht, waarna zijn echtgenote en dochter het bedrijf hebben voortgezet. Mevrouw Klaassen heeft nauwkeurig bijgehouden hoeveel dieren er in haar pen sion zijn geweest. Het totaal bedraagt 16.896. Ook kunnen zieke of oude dieren in de kennel afgemaakt worden. Met ver koop van dieren houdt men zich in de ken nel niet bezig. Op bescheiden wijze zal het jubileum gevierd worden. De wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, de heer A. van Ge luk. zal Zaterdag 14 Juni geen spreekuur houden. De redding was gelukt.de tweede piloot en het negertje slingerden wel gevaarlijk heen en weer op de touwladder, maar ze wisten toch veilig in het vliegtuig te komen. Ziezo, lachte de piloot. Dat is gelukt. En vertel ons nou maar eens, wie je bent en hoe je in dat bootje kwam. Ik heet Lumpo, zei hun nieuwe passagier. En ik ben erg blijdat jullie me geholpen hebt! Ja, dat was Lumpo. Weet je nog, hoe Rick en Bunkie hem op een klein eilandje ont moetten, toen ze nog bij de mensen woonden? Lumpo vertelde de piloten, waar hij vandaan kwam. En hij zei, dat hij al heel, heel lang in het bootje had gevaren en dat hij geen eten meer aan boord had. Mooi, daar weten wij wel wat op, zei de piloot. Je moet eerst maar eens lekker eten, en dan ga je naar bed. We zullen je meenemen naar Speelgoedstad. Dat is goed, zei Lumpo. En toen hij eerst z'n buikje vol had gegeten, kreeg hij een bedje in een hoek van het vliegtuig, waarop hij spoedig in diepe slaap lag. Knopmaai en andere insecten veroorzaken veel schade aan de veldgewassen in de Houtrakpolder bij Spaarndam. Men heeft thans de bedreigde percelen door een vlieg tuig doen bespuiten met een D.D.T.-oplossing. Op de foto: de vliegende insectendoder in actie. De president-directeur van de Twentse Bank N.V., mr. H. F. van Leeuwen, een der candidaten voor de Tweede Kaarier, heeft Dinsdagavond op uitnodiging van de afdelingen Bloemendaal, Haarlem en Heemstede van de V.V.D. in het Heem- steedse Minerva-Theater een rede gehou den over de economische ontwikkeling der na-oorlogse jaren in ons land. Hij stelde het beginsel van de gedecentraliseerde verantwoordelijkheid tegenover dat van de geleide economie. Tegenover het laatst genoemde principe kan men, naar hij zei- de, alleen maar sceptisch staan, wanneer men ziet hoe zwaar de overheid na de laatste wereldoorlog al belast is. Alle be langrijke beslissingen worden in de geleide economie naar enkele toporganen gestuwd. Er zouden alwetende supermensen nodig zijn om deze beslissingen te nemen. Voor een goede economische ontwikkeling is volgens hem juist een decentralisatie van de verantwoordelijkheid nodig, zoals men die ook aantreft in veel grote onderne mingen. Zij is vaak het geheim van het goed functionneren van dergelijke onder nemingen, dat blijkt vooral in Amerika. De toporganen daarin nemen niet elke be slissing, want men beseft dat de onder delen dit beter kunnen doen. Zij grijpen alléén in, wanneer zij aan de verlies- en winstrekening zien, dat er iets verkeerd gaat. Een dergelijk controlemiddel ont breekt bij de overheid omdat zij met zo veel ongelimiteerde middelen te werk kan gaan. Betreffende de sociale zorg zei mr. Van Leeuwen onder meer: „Wij vinden de ver breiding van het geloof in de verzekering van de wieg tot het graf, waarmee de so cialisten zich beijveren, te veel- voorge spiegeld aan de burgerij. In de wereld is geen zekerheid in die zin. We moeten haar niet in die waan brengen, anders onder mijnen wij datgene, waardoor die zeker heid juist moet worden bereikt: het besef van de eigen verantwoordelijkheid van de mensen". Het eerste sociale beginsel moet volgens spreker de productiviteit zijn. Door het dirigisme wordt de verdeling vooropgesteld boven de productie van datgene, wat men zal kunnen verdelen. Mr. Van Leeuwen uitte grote waarde ring voor minister Lieftinck maar hekelde de nivelleringstendenz in diens belasting- politiek. Wanneer men geen respect toont voor 'het product van besparing, vernie tigt men de spaarzin en daarmee wordt de kapitaalvorming belemmerd, die voor een goede productie even zeer nodig is als de Het Haarlemse Comité voor de Auto tocht voor Ouden van Dagen, dat reeds sinds 1929 deze tochten organiseert, heeft besloten om ditmaal de tocht vast te stel len op Dinsdag 1 Juli. Verleden jaar heeft het moeten besluiten om geen beroep meer op particulieren te doen om hun auto's be schikbaar te stellen zoals vroeger steeds gebeurde maar van autobussen gebruik te maken. In het zo sterk toegenomen ver keer was het manoeuvreren met een stoet van meer dan tachtig auto's te bezwaarlijk geworden. Dit bezwaar blijft natuurlijk ten volle gelden, zodat ook ditmaal weer van autobussen moet worden gebruik ge maakt. Gebleken is dat de oude mensen deze wijze van reizen geenszins minder op prijs stellen. Zij kost evenwel meer geld, omdat de autobussen moeten worden ge huurd. Het Comité d'oet daarom evenals verleden jaar een beroep op het publiek, dat immer getoond heeft met bijdragen te willen helpen. Het doel is het dan ook waard; voor al'le ouden van dagen is de tocht een jaarlijks lichtpunt in hun leven. Voor velen is dit de enige gelegenheid ge worden om een uitstapje te maken en daar bij van de lente te genieten. De penningmeester van het Comité, de heer A. M. Duytshoff, Verspronckweg 19, zal gaarne bijdragen ontvangen per brief of postwissel of op zijn gironummer 20365, met vermelding: „Voor de autotocht". factor arbeid. De kapitaalvorming is een der pijlers van de welvaart. De spreker noemde als voorbeeld hiervan het feit, dat achter elke man in het Amerikaanse pro ductie-schema aoht paardekrachten staan. In Europa zijn dit er slechts twee-en- een-half of drie en daarmee is de econo mische achterstand van Europa in een van haar verschijnselen weergegeven. De huidige crisis, waardoor in vele be drijfstakken mensen worden ontslagen, achtte mr. Van Leeuwen een gevolg van een slecht geleide economie. De defensie uitgaven bleken opeens te laag gecalcu leerd en de belastingen bleken meer op te brengen, dan verwacht was. Een vergis sing zoals de laatstgenoemde zou vóór de oorlog geen belangrijke gevolgen hebben. Maar nu de belastingen meer dan een derde van het nationale inkomen uitma ken merkt men het maar al te goed. „Ala de supermens zich hierbij maar even ver gist, wordt de hele geldstroom onderbro ken en de goederenstroom niet. Het ge volg is deze crisis. Dit is een van de con sequenties van de geleide economie: een klein vergissinkje aan de top en je hebt een conjunctuur-omslag", aldus mr.'Van Leeuwen. Na hem sprak jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel over zijn reis naar Egypte, de Soedan en Ethiopië, waarvan hij ook enige politieke aspecten belichtte. Zijn uiteenzetting werd geïllustreerd met lichtbeelden. Het hoogmilitair gerechtshof heeft de vroegere K.N.I.L.-sergeant L. W. de K. uit Tilburg tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de militaire dienst veroordeeld. De K. had zich volgens de tenlastelegging niet kunnen aanpassen aan de overgang naar de Koninklijke Land macht. Uit balorigheid had hij geen mel ding gemaakt van een vechtpartij tussen twee soldaten en deswege werd hij gede gradeerd tot soldaat laagste klasse. Hij was toen aan de drank geraakt en toen zijn maandsalaris op was, pleegde hij een in braak in het R.A.O.-bureau van de Ripper- da Kazerne te Haarlem. Niets van zijn ga ding vindende, stak hij het bureau in brand. De krijgsraad te velde West had De K. veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De advocaat-fiscaal had een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk, zonder ont slag uit de militaire dienst. De K- had zelf verzocht uit de dienst ontslagen te worden. Hij wilde met zijn Indonesische vrouw naar Indonesië terugkeren. Donderdag 12 Juni is het veertig jaar ge leden, dat de heer G. van Dijk, wonende Kruistochtstraat 6, belast werd met de zorg van de fietsenstalling van Viets nabij de uitgang van het station op het Stations plein. In de loop der jaren is het aantal bezitters van fietsen sterk uitgebreid, maar in de omgeving zijn er vele stallingen bij gekomen. De aanstaande jubilaris heeft uitgerekend, dat hij in de veertig jaren ongeveer drie millioen keer een fiets in ontvangst heeft genomen of afgegeven. De heer Van Dijk is een zeer geziene figuur in het Oostelijk deel der stad. Dat is te danken aan zijn arbeid in de Oranjebond „Prinses Juliana", afdeling Haarlem-Oost van het Haarlems comité van nationale feesten. Een groot aantal jaren heeft hij zitting in het bestuur en de laatste jaren vervult hij het voorzitterschap. Bij het veertigjarig bestaan van de bond werd de heer Van Dijk toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer J. A. Beekelaar, Esdoornstraat 15, hoopt op 15 Juni het feit te vieren, dat hij vijftig jaar in dienst is bij de firma I. C. Haan, Barteljorisstraat. Aanvankelijk was hij beddenmaker en stoffeerder en de laatste twintig jaar chef van deze afdelingen. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 63) Brannigan daarentegen was een en al kalmte. Hij zat genoeglijk aan zijn pijp te trekken. Iedere keer dat de telefoon ging, nam hij de hoorn van de haak, en was het gesprek voor iemand anders, wat nagenoeg steeds het geval was, dan gaf hij de hoorn over zonder van enige teleurstelling blijk te geven, Kon ik maar wat doen! zei Bob, nadat een uur verstreken was. Brannigan keek op zijn horloge. Tenzij ze geboft hebben, zullen ze nog wel niets hebben ontdekt. Ik geloof dat het nog wel een uur kan duren, voordat wij iets horen. Nog een uur! Maar Judith is in de macht van die duivel! Hij kan wel van alles met haar doen! Je hebt dat zélf gezegd. Kan ik niet alleen naar het dorp gaan? Nee! zei Brannigan met nadruk. Dat risico mogen wij niet lopen. Ik begrijp maar al te goed, hoe jij je voelt, Bob, maar we moeten Simpkins arresteren en dat doen wij op mijn manier. Zodra wij ba- richt krijgen waar hij zit, gaan wij er op af. Ik vind het helemaal niet prettig, mopperde Bob. Ik ook niet. Maar we kunnen momen teel niets anders doen. De hitte was bijna ondragelijk in het kleine politiebureautje. Alle ramen ston den open, maar er viel geen verkoelend windje te ontdekken. Brannigan maakte zijn boord los. Doe je jas maar uit, Bob, raadde hij Arlen aan. We moeten het ons op het ogenblik maar zo gemakkelijk mogelijk maken, nu we nog een hele tijd moeten wachten. Ik zou overigens wel een glas bier willen hebben en een paar boterham men zou ik ook wel lusten. Mij niet gezien, hoor, zei Bob onge duldig. Je weerhoudt mij er tóch niet van! Zodra het bier gebracht was, zette Bran nigan het grote glas aan zijn lippen. Dat smaakt, zuchtte hij. Ik kan wel liters op! De boterhammen smaken goed, Bob. Die met kip zijn werkelijk niet gek. Neem er toch ook een paar, kerel. Arlen veegde zijn voorhoofd al. Het bier is in ieder geval koud, merkte hij op. Enkele ogenblikken later knabbelde hij al verstrooid aan een boterham. Lang zaam aan raakte de schaal leeg. Geen van beiden sprak een woord. Al een half uur lang had de telefoon niet gebeld. Toen ging het toestel plotseling luid ratelen. Deze keer gaf Brannigan de hoorn ofeft aan iemand anders, maar luisterde aandachtig zonder iets te zeggen. Arlen wist, dat Brannigan een belangrijke mede deling kreeg: zijn lippen waren op elkaar geklemd. Houdt het huis in de gaten! We komen ogenblikkelijk. Arlen worstelde zich in zijn jas, terwijl Brannigan al naar de deur snelde. Ze hebben een huis even buiten het dorp ontdekt, waar Simpkins zich verbor gen houdt, riep Brannigan naar de achter hem lopende Arlen. We moeten daar zo gauw mogelijk heen. Bob begon inwendig te zingen, nu er eindelijk actie was gekomen. Hij tuimelde achter Brannigan aan in de politiewagen, juist op het moment dat deze wegschoot. Inspecteur Meidrum en de anderen volg den op korte afstand in de tweede wagen. Toen zij Chichester uitreden, merkte Bob op, dat het donkerder begon te worden. Hij staarde naar de lucht, die niet langer wol kenloos was. Grote donderkoppen kwamen van zee uit aanzetten. Storm was op komst. Brannigan volgde Arlens blik. Ik hoop maar, dat we Simpkins te pakken krijgen, voordat de storm losbarst, zei hij. De chauffeur remde plotseling krachtig om niet een fietser aan te rijden, die plot seling uit een zijweg te voorschijn was ge schoten. Met grote snelheid werd weer verder gereden, de verbaasde fietser in grote wolken stof achter latend. Tenslotte ging men wat langzamer rij den, toen enkele verspreid staande huisjes aantoonden, dat West Thorney vlak bij was. Een man in de uniform van de Lucht macht stond op de weg; hij had een fiets in de hand. Brannigan herkende hem als een van de twee detectives. Tien minuten geleden stond ik nog bij het huis, sir, begon hij. Er is een achter weg, die kunnen we het best nemen. Dan kan niemand ons zien. Mijn collega be waakt het huis nog. De duisternis was bijna volkomen ge worden. De maan ging geheel en al ver scholen achter geweldige wolken. Branni gan was daarom dankbaar, dat hij in de morgenuren de omgeving goed in zich op genomen had. Het gehele gezelschap wan delde achter elkaar in een lange rij langs het smalle pad. Na enige tijd staken zij een open veld over en klommen toen over een ijzeren hek. Tenslotte bereikten zij een huis, dat door een muur omringd was. Ik zal mijn collega even halen, zei de detective, die hen was voorgegaan, en hij verdween in de duisternis. Enkele ogen blikken later kwam hij met zijn collega terug. Er brandt geen licht, sir, meldde de ander. Om ongeveer twee uur zijn zij naar binnen gegaan. Niemand heeft hen zien vertrekken, maar het is hier nogal eenzaam. Zo lang ik op wacht stond, kan niemand het huis verlaten hebben. Het kanaal van Thorney is hier zeker ongeveer honderd yards vandaan, zei Bran nigan zachtjes. Inderdaad, sir. Inspecteur-, wilt u de achterkant van het huis bewaken? Ik zal de voorkant voor mijn rekening nemen. Over precies vijf minuten zal ik op de voordeur kloppen. Terwijl de inspecteur met zijn mannen verdwenen, volgde Brannigan een der in uniform gestoken detectives naar de toe gangspoort. Het huis lag geheel verborgen achter een boomgaard. Brannigan wachtte enkele minuten om de anderen gelegenheid te geven de achterkant van het huis te be reiken. Toen opende hij zo voorzichtig mogelijk de poortdeur. Arlen en drie agen ten volgden hem. Nu pas konden zij de villa zien liggen. Het was een vrij groot landhuis. De blinden zaten voor de ramen en er scheen geen straaltje licht naar buiten. Ga onder die ramen zitten, fluisterde Brannigan tot een van de agenten. Voorzichtig probeerde Brannigan de deur epen te duwen. Zij was op slot. Toen klopte hij. Het leek op een donderslag in de dood se stilte. Doe open, gilde Brannigan. Het bleef stil, geen geluid klonk in het huis. Op dat moment werd het allen dui delijk, dat Simpkins niet meer binnen was. Brannigan haalde een bos sleutels te voor schijn. Na enkele sleutels tevergeefs gepro beerd te hebben, ging de deur open. Nog steeds bleef het binnen stil. Volg mij, zei Brannigan zachtjes tot Bob. Hij scheen met zijn lamp in enkele kamers; alle deuren stonden open. Eén deur echter, ergens in het huis, was dioht. De hoofdinspecteur boog zich naar het sleutelgat. Geblokkeerd!, zei hij verwonderd. Ik vraag mij af Maar voordat hij de zin had afgemaakt, greep hij de knop en opende de deur. Beide mannen roken ogenblikkelijk een sterke gaslucht. HOOFDSTUK XXVI Blijf staan!, riep hij Arlen toe. Brannigan duwde Bob de gang weer in en draaide tegelijkertijd het licht aan. Hij deed vervolgens bliksemsnel een zakdoek voor mond en neus, duwde de deur iets verder open en draaide het licht van de keuken aan. Op dit moment vloog Bran nigan de keuken in. Maar Arlen bereikte het fornuis nog eerder. Zijn armen sloten om de slanke vrouw, die op de grond lag uitgestrekt met het hoofd in de oven. Hijgende en bijna bedwelmd waggelde hij de gang in.. Een minuut kon hij geen woord uitbren gen, tranen rolden over zijn wangen en hij ademde moeilijk. Maar desondanks voelde hij de pols van zijn vrouw. Judith!, fluisterde hij tenslotte. Judith! Wat heeft die duivel met jou ge daan? Brannigan duwde Bob zachtjes opzij en knielde naast Judith neer. Zij leeft!, verklaarde hij. Gode zij dank, dat we op tijd binnen kwamen. Haar pols is vrij krachtig. Ga naar buiten, Bob, je hebt frisse lucht nodig. (Wordt i

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6