Vier jaar geëist tegen Piet Bruin, die f 113.000 verduisterde Het Hek van de Dam Aankoop van gebouw in Den Haag achteraf toch nog goedgekeurd Het geld zou hem in Tunis ontstolen zijn Brand in Nijmeegse papierfabriek Comité „IJ-tunnel" gaat campagne voeren Brandend Benelux- probleem: LONEN In de hoofdstad uit MacArthur opent republikeinse conventie 5 EERSTE KAMER Critiek op minister In 'tVeld's handelwijze Ruim een ton schade Hoge Raad stelt Jehova getuigen in het gelijk Kerkelijk Nieuws Journalisten uit het Noorden schreven gegijzelde collega Deviezenreserve nam met 27 millioen toe Vertraging Een hokje vol A ar dig gezicht Ongelijk Verlenging Atlantisch pact Engelse atoombom is onderweg „Weiter geeft zich over aan een illusie" Twaalf opdrachten aan Nederlandse componisten WOENSDAG 11 JUN^ '1Ö5 2 (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft minister In 't Veld nog eens onder handen genomen, na dat de Tweede Kamer dat ook al had ge daan wegens het feit, dat de minister voor de staat het pand van Pander in Den Haag had aangekocht, zonder de koop afhanke lijk te stellen van goedkeuring achteraf door de Staten-Generaal. Hierin en in het feit, dat de volstrekte noodzaak om zo te handelen niet was aangetoond, vonden m r. Wendelaar (VVD), m r. Tjalma (A.R.) en de hqer Van Santen (Comm.) reden om critiek te leveren op deze handel wijze. Daarentegen kon de heer Kraay- vanger (_jtVP) zich wel voorstellen, dat de minister maar vast buiten het parlement om de k;hoop had doorgehakt. De bewindsman herinnerde eraan hoe veelvuldig uitgaven worden gedaan, die de Kamers pas achteraf goedkeuren. Ten aan zien, van de parlementaire enquête was he^ daarvoor uitgetrokken bedrag al ruim overschreden, eer het tot aanneming van de suppletoire begroting kwam. Minister In 't Veld had mr. Wendelaar (VVD) voldoen de bevredigd, zodat deze zijn reeds in stel ling gebracht motie-kanon naar de achter ste linies liet terugkeren. Bij de heer Kraay- vanger bleek juist als gevolg van de wijze waarop de minister had gesproken een tegenovergestelde opvatting te hebben ontwikkeld. Het had er volgens hem veel van alsof de minister, met zijn vele aan halingen van overschreden begrotingen, een „proefschrift omtrent overschrijding van het begrotingsrecht" in elkaar had ge zet. De minister ging zo ver, dat hij nu reeds aankondigde, dat vermoedelijk zeer spoedig de gelden voor de restauratie van het Huis ten Bosch overschreden zullen worden. Moeten we'het werk dan maar stop zetten, zodra de nu uitgetrokken gel den op zijn? vroeg hij. De Kamer zegge gerust wat zij in dezen wil. Vanmorgen omstreeks half zes werd "Boor de politie een brand ontdekt in de cartonmage-af<ielmg van de papierfabriek van de Nederlandse export papierfabriek N.V. (NEFA) aan de Tollensstraat te Nijmegen. Het personeel bestreed het vuur met eigen brandweer. Inmiddels werd de Nijmeegse brandweer gewaarschuwd en binnen een half uurtje werd de brand van drie zijden bestreden met vijftien stralen op de waterleiding. Het vuur was inmid dels overgeslagen naar de afdeling waar closetpapier wordt vervaardigd. Door brand en waterschade ging ruim een ton papier verloren. Men was het vuur binnen een uur meester. De productie zal geen stagnatie ondervinden. Alle afdelingen waar de kostbare machines staan, bleven voor vuur en water gevrijwaard, zodat het per soneel aan het werk kan blijven. Volgens een raming van de directie bedraagt de schade ruim een ton. Zij wordt door ver zekering gedekt. Vermoedelijk is kortslui ting oorzaak van de brand. De cartonnage afdeling is vrijwel uitgebrand en een deel van de closetpapierafdeling werd zwaar beschadigd. Het dak van de cartonnage- afdeling is weggebrand. Na zevenen kon met de nablussing begonnen worden. De Hoge Raad heeft in een door getui gen van Jehova in cassatie aanhangig ge maakte zaak beslist, dat zij ten onrechte waren vervolgd op grond van een gemeen telijke verordening, die in strijd moet worden geacht met artikel 7 van de Grondwet: de vrijheid van drukpers. Het vorige jaar trachtte een aantal Jehova-getuigen in de straten van Deven ter het tijdschrift „De Wachttoren" aan het publiek te verkopen. Voorbijgangers hoorden hen zeggen: „Koopt „De Wacht toren" De politie maakten tegen deze colporteurs procesverbaal op en de kan tom-echter legde hun een geldboete van 2 of 1 dag op. Hij grondde deze veroor deling op art. 67 van de gemeentelijke po litieverordening. In dit artikel staat onder meer: „Het is verboden, tenzij met schriftelijke vergun ning van B. en W. bij of ter gelegenheid van het op straat venten of verspi-eiden van gedrukte of schriftelijke stukken of vliegende blaadjes deze hoorbaar aan te bevelen". De Hoge Raad heeft nu beslist, dat bo vengenoemde passage van de verordening te Deventer onverbindend moet worden verklaard, aangezien deze in strijd is met artikel 7 van de Grondwet. Ned. Ilerv. kerk Beroepen te Genemuiden, A. den Har- togh te Scherpenzeel (Gld.). Aangenomen naar Appelscha, W. Dijk stra, cand. te Workum. Ger. kerken Beroepen te Ten Post, T. Siebesma, cand. te Tjuchem Meedhuizen. Aangenomen naar Oost en West Souburg, G. D. L. Brederveld te Mechelen (België). Bedankt voor Emmer Compascuum, J. P. Heinen, cand. te Heerlen. Beroepen te Lioessens, J. C. Derksen te 's-Graveland; te Hillegèrsberg. Terbregge, R. A. Flinterman te Goes. Bedankt voor Nordhorn (Dl.) J. Kort- mann te Bentheim (Dl.). Chr. Geref. kerken Bedankt voor Eemdijk, P. de Smit te Zeist. Ger. kerken (art. 31 K.O.) Tweetal te Nieuwer Amstel, W. v. d. Lingen te Alkmaar cn J. Verkade te Zuid- wolde (Dr.). Aangenomen naar Murmerwoude—Oen- kerk, J. v. d. Schaft te Delft, die bedankte voor Schouwerzijl. Baptisten gemeenten Beroepen te Rotterdam-C., H. D. Hoogh- winkel te Noorabergum. ueref. gemeenten Bedankt voor Sunnyside, C. Hegeman te Sioux Center (Iowa). „De Kamer regeert niet, dat doet de regering", riep de heer Van de Kieft (Arbeid) uit, ten einde de bewindsman er aan te herinneren, dat bij hem de verant woordelijkheid ligt; dat hij zelf dient te weten, wat hij, mede tegenover de Kamers voor zijn verantwoording kan nemen. Met weinig animo verklaarde de bewinds man aan het slot van zijn dupliek, gaarne bereid te zijn om alles te doen om samen met het parlement een oplossing te zoeken uit de spanningen tussen wat strikt juri disch toelaatbaar, doch anderzijds uit een praktisch oogpunt noodzakelijk is. Tenslotte nam de Kamer het desbetref fende aanvullende begrotingsontwerp met 33 tegen 8 stemmen (die van de AR en de Communisten) aan. De „Belangengemeenschap Amsterdam- Noord" gaat een actie voeren voor de IJ- tunnel. Door het maken van plakzegels met de slagzin: „Zij aan zij voor een tun nel onder het IJ", door liet laten circu leren van petitionnementslijsten en door het voeren van een „mond tot mond-cam pagne" hoopt de leiding van het comité deze actie kracht bij te zetten. Dit is medegedeeld door de heer M. E. Versteeg, voorzitter van het Comité-IJ- Tunnel, op een vergadering in Amster dam-Noord- „Wij maken geen reclame voor een bepaald plan", zei deze, „we willen .alleen maar ons best doen dat er een tunnel komt". Hij uitte critiek op de Amsterdamse gemeenteraad, die weliswaar al in vroeger tijden opdracht heeft gege ven voor het ontwerpen van een tunnel plan, maar volgens hem deze plannen zor geloos heeft behandeld. De heer Versteeg kantte zich tegen het plan om de ponten te verlengen. „De capaciteit wordt hier door wel vergroot, maar als deze investe ring van naar schatting ongeveer 17 mil- lioen eenmaal een feit is, zal het nog veel langer duren voordat de tunnel er komt". Amsterdamse bedrijven hebben hun steun reeds toegezegd bij de propaganda voor de tunnel. Er zijn ook plannen om leuzen -in het Frans en het Engels aan te brengen „om de buitenlanders te laten zien, dat wij in Noord-Amsterdam feitelijk nog in de middeleeuwen leven", aldus de heer Versteeg. De heer T. C. Groot, de Amsterdamse industrieel, die naam gemaakt heeft met zijn „tunnelplan" en die tot ere-voorzitter van het comité benoemd is, zei vervolgens in een korte toespraak dat de spoedige komst van de tunnel dringend noodzake lijk is. Hij sprak over het feit dat de tun nel bij de Hembrug prioriteit gekregen heeft boven de IJ-tunnel en zei: „Amster dam zal een museum worden, als de Zaan streek zijn tunnel eerst krijgt". BRUSSEL, (A.N.P.) Naar aanleiding van de economische Benelux-conferentie, die verleden week te Luxemburg werd ge houden, wijdt de economische medewerker van de „De Nieuwe Gids" een beschouwing aan de Belgische en Nederlandse lonen. Na er aan herinnerd te hebben dat het loon- verschil tussen Nederland en België 30 tof 40 procent bedraagt en dat tussen Neder land en Luxemburg zelfs 50 procent, geeft hij enkele voorbeelden van Nederlandse concurrentie op de Belgische markt. Be paalde artikelen, zoais tegels, schrijft hij, worden door Nederlandse firma's 40 pro cent goedkoper geleverd dan de prijzen, die de Belgische producenten hiervoor vragen. Schrijver kreeg inzage van een dossier, waarin een brief voorkomt van een Neder landse papierfabrikant, die aan een Bel gische groothandel bericht, dat hij op 15 km van de Belgische grens een fabriek gaat bouwen om op de. Belgische markt met extra lage prijzen te kunnen concurreren. Er zijn tekenen, die erop wijzen, aldus de medewerker van „De Nieuwe Gids", dat de oppositie in de Belgische industrie tegen de Benelux met de dag groeit. Indien grote sectoren van de Belgische nijverheid be dreigd worden door een concurrentie, die gebaseerd is op een te groot loonverschil, dat opzettelijk door de Nederlandse rege ring, de werkgevers en de vakbonden wordt gehandhaafd, dan bestaat er geen normale concurrentie meer en is een van de grondpijlers der economische unie aan getast. Na gewezen te hebben op de lage huis huren, het geringe verbruik en het stelsel der maximumprijzen in Nederland, spreekt de economische medewerker van „De Nieuwe Gids" als zijn overtuiging uit, dat de Nederlandse lonen met 10 procent zou den kunnen stijgen zonder dat de Neder landse exportpositie hierdoor zou worden geschaad. Naar hij tenslotte weet te be richten, zullen de Belgische vakbondleiders binnenkort met hun Nederlandse collega's besprekingen voeren over het vraagstuk der lonen. De Gronings-Drentse Journalistenvere niging heeft in een bijeenkomst te Gronin gen een schrijven gezonden aan de heer A. H. Hommerson, waarin de leden van hun waardering getuigen voor de houding van deze gegijzelde journalist. Zij verkla ren zich geheel achter het door de heer Hommerson ingenomen standpunt te stel len, „het enige standpunt", aldus het schrij ven, „dat de journalist, waar ook ter we reld en op welke plaats hij ook staat, kan innemen". In het schrijven wordt verder gememo reerd dat ook de oud-federatievoorzitter van de Nederlandse Journalistenvereni ging, mr. M. Rooy, die in de genoemde bijeenkomst een causerie hield, de heer Hommerson hulde heeft gebracht voor diens houding. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft vier jaar gevange nisstraf geëist tegen de 22 jarige Piet Bruin, aan wie ten laste was gelegd, dat hij in Mei van het vorig jaar als ambtenaar van de dienst van Publieke Werken der gemeente Amsterdam een bedrag van 113.000,had verduisterd. Bruin is enige maanden later in Zuid-Frankrijk aangehouden. Hij ver klaarde toen dat het geld hem in Tunis was ontstolen. Dinsdagavond is de eerste trainingsbijeen komst gehouden van de Olympische voet- balcandidaten, die van nu af elke Dinsdag en Vrijdagavond in het Olympisch Stadion in Amsterdam zullen aantreden. Van de zeventien uitgenodigde spelers lie ten de Tilburgenaar Mommers en de IJmuidenaar Kraak verstek gaan. De eer ste om studieredenen en de laatste had vrijaf gekregen voor het jubileumfeest van Stormvogels. Het programma van de training verschilt niets van dat van de Nederlandse elftal club. Loop- en lichaamsoefeningen, en tot slot een saunabad. Trainer Van der Leek hield er de gang in en gunde de jongens geen moment rust. De gebruikelijke bijeenkomst na afloop in „De Kuil" droeg een besloten karakter. Bondsvoorzitter K. J. J. Lotsy sprak de spelers toe, maar hield de deur gesloten voor buitenstaanders. De training werd bijgewoond door de vol tallige Keuzecommissie, bestaande uit de heren A. W. Verlegh, O. de Vries en H. J. Mommers, het technische commissie-lid C. F. van der Meulen, de secretaris-pen ningmeester van de K.N.V.B., L. Brunt en dr. J. Thomee. Op de foto ziet men van links naar rechts: Clavan, Van der Kuil, Wiertz, Hendriks, Van Roessel, Van Melis, Bennaers, De Jong, Odenthal en Landman. Zo groot was de belangstelling voor de behandeling van de rechtzaak tegen Pieter Jan Bruin, welke gistermiddag in Amster dam begon, dat men politie-versterking moest laten aanrukken om de gegadigden voor een plaatsje op de publieke tribune in toom te houden. De verdachte erkende op vragen van de president dat hij vijf keer geldsbedragen der gemeente Amsterdam bij het gemeente girokantoor had moeten storten, maar dit niet gedaan had. Thuis werkte hij met een valse stempel girobiljetten zodanig af, dat zij overeenkwamen met de op het girokan toor afgestempelde en als bewijs van stor ting dienende biljetten. Hij was met 113.000,naar het buitenland vertrok ken. In een hotel in Tunis was het geld hem ontstolen, zo zei hij. Als getuigen werden gehoord de direc teur van het gemeente-girokantoor, de chef van de boekhouding van het grondbedrijf van Publieke Werken, en de kassier van het grondbedrijf, die bevestigde, dat het girokantoor in die tijd één keer per maand een afrekening van de diverse overschrij vingen aan de rekeninghouders verzond, zodat de vermissing van het geld pas na het verdwijnen van de verdachte aan het licht was gekomen. Ook werd nog gehoord de hoofdinspecteur der centrale recherche te Amsterdam, die Bruin in Le Ciotat in Zuid-Frankrijk had aangehouden. In een psychiatrisch rapport, dat de pre sident voorlas, werd de verdachte toereken baar genoemd. Requisitoir Mr. J. Hartsuiker, de officier van justitie, maakte in zijn requisitoir aanmerking op de pers, die naar zijn mening bij de be richtgeving over deze verduistering te uit voerig is geweest. Hij zei voorts dat Bruin in Mei 1951 zijn plan zorgvuldig heeft voorbereid. Hij ging met een arm in een draagband lopen en werd daarom belast met het overbrengen van geld naar het girokantoor. Het geld behield hij; bij Publieke Werken leverde hij vervalste ontvangstbewijzen in. De officier onthulde dat Bruin eerst naar Tunis is gegaan, waar, naar hij zegt, zijn geld gestolen is. Via Parijs keerde hij naar ons land terug. Hij bleef toen enige tijd in Amsterdam, ging daarop naar Leeuwarden. Van daar uit is hij weer naar Parijs gegaan. Tenslotte trok hij naar Marseille. In de om geving van deze stad is hij gearresteerd. De officier betwijfelde of het geld hem in Tunis is ontstolen. Hij eiste tenslotte een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van het voorarrest. De verdediger mr. De Jong zei in zijn pleidooi te geloven, dat gezien de grote nauwkeurigheid, waarmede verdachte de verduistering heeft voorbereid, uit hem een goed ambtenaar had kunnen groeien. Ook hij had critiek op de pers wegens zijns in ziens uitgebreide en onjuiste berichtgeving. Hij critiseerde voorts het systeem bij het gemeente-girokantoor, dat ten onrechte feilloos geacht werd. Mr. De Jong deelde mede, dat Bruin het plan had naar Zuid- Amerika te gaan. Het geld had hij in een rugzak meegenomen. Uit die rugzak is het in zijn hotelkamer in Tunis verdwenen, toen Bruin de stad in was met 3000 dollar op zak. De verdediger zei dit verhaal te geloven, omdat de verdachte, die op 16 Mei vertrok ken was, 12 dagen later naar Amsterdam teruggereisd is. Toen was de verduistering nog niet aan het licht gekomen. Hij kocht in de hoofdstad een sportfiets en reed na een kort verblijf in Leeuwarden naar Mar seille, omdat hij begreep, dat het delict spoedig aan het licht zou komen. De rapporteur der reclassering, aldus mr. De Jong, achtte het onverantwoord, dat deze 22-jarige jongen door het Grondbe drijf alleen de straat op werd gezonden met tienduizenden guldens. Mr. De Jong zei tenslotte, dat Bruin thans 8 maanden in voorarrest heeft door gebracht, dat zijn strafblad nog schoon is en dat hem reeds een extra straf is opge legd: „de straf der onbegrensde publiciteit, die niet alleen voor hem fnuikend zal zijn in zijn verdere leven, maar tevens name loos leed over zijn ouders heeft gebracht". Hij besloot met clementie voor zijn cliënt te vragen. In zijn laatste woord maakte de ver dachte zijn vroegere collega's zijn veront schuldigingen over de last, die hij hun had bezorgd. De rechtbank zal uitspraak doen op 24 Juni. De weekstaat der Nederlandse Bank vermeldt een toeneming van de netto de viezen reserve met 27 millioen gulden tot 1258 millioen, zodat goud en deviezen sa men zich thans al ver boven de 2 '4 mil liard gulden bewegen. De bankbiljetten- circulatie is gedaald van 2948 tot 2882 mil lioen gulden. ocooooooooooooooa Het vertrek van het vliegtuig, waar mede de Australische minister-presi dent, Menzies, gisteren uit Londen naar Nederland gevlogen is, werd twee uren vertraagd. Deze vertraging is te wijteii geweest aan een Duitse herdershond, die tezamen met een aap en een partij parkieten deel uitmaakte van de lading, welke door het vliegtuig, dat Menzies naar Amsterdam zou brengen, mee naar Londen was gebracht. De hond brak namelijk los uit zijn krat toen het vlieg tuig aanstalten maakte om op London Airport te landen en vernielde, rond springend door het bagageruim, de do zen van de parkieten. Van de vogels viel een aantal ten prooi aan de aap, die de rondvliegende parkieten op be hendige wijze met zijn door de tralies van de kooi gestoken lange armen wist te vangen en ze smakelijk verorberde na ze van de kleurige verentooi ontdaan te hebben. De bemanning en ander per soneel had na de landing van het vlieg tuig een tijd lang werk om de veroor zaakte ravage op te redderen en nog rondvliegende parkieten te vangen. Op de internationale hondententoonstel ling in Den Haag hebben de honden van twee Haarlemmers prijzen behaald. De heer G. H. Jaeobse won met zijn Sealham terrier reu „Rikkie de Jutter, jeugdkampioen 1951" het Nederlandse kampioenschap en mejuffrouw H. M. W, de Leede behaalde met haar grey hound twee médailles, een zilveren plaquette en een enveloppe met inhoud. nus". De naam waarborgt immers reeds kwaliteit. De hoofdstad begint zich met het oog op de naderende verkiezingen weer in propaganda-tooi te steken. Zowel brug gen als huizen worden gesierd met grote borden waarop de uitnemende kwalitei ten der onderscheidene partijen en haar voormannen worden opgesomd en wij hebben daar met welbehagen naar ge keken tijdens onze verkenningsronde door grote delen van Amsterdam. Wij zijn na dit nauwkeurig onderzoek tot de verrassende conclusie gekomen, dat het er niets toe doet welke partij de verkiezingen wint. De slagzinnen, die op de borden staan, behelzen namelijk bij alle zulke voortreffelijke vooruit zichten, dat er in ieder geval een grote vooruitgang op komst is, wélke partij ook de touwtjes in handen zal krijgen. Om maar eens met de Partij van de Arbeid te beginnen: wij zagen het sym pathieke gelaat van de minister-presi dent met de slagzin: „Eenheid in een vrije wereld". Welaan daar kan de meest verstokte liberaal geen bezwaar tegen maken. Daarnevens zagen wij een bil jet van de C.P.N., dat propageerde „Ho ger lonen. Lager prijzen". Wij zouden wel eens willen weten, welke anti-revo- lutionnair daar op tegen is. En omge keerd zal de vurigste communist het eens moeten zijn met Schouten's leuze: „Een vast beleid geeft zekerheid", waar in immers de stoere trekken van het Nederlandse karakter op zulk een uit nemende wijze verankerd liggen. Andere partijen doen het zelfs zonder leuzen, de namen hunner candidaten zeggen genoeg. Zo adverteert de K.V.P in frisse blauw en gele kleuren: Lijst 1, Andriessen". Wie zou daar geen ver trouwen in hebben, wanneer men zich herinnert de voortreffelijke aanvallende spil, die gedurende zo lange tijd in hel Nederlands elftal opereerde. Of de grote pianist, die dezelfde naam draagt. En dan de C.H.U., die ons in warm-gloeiend blauw en oranje adviseert: „Lijst 4 Tila- Het moet zelfs de grootste cynicus warm om het hart worden, wanneer hij de innemende gelaatstrekken onzer po litici aanschouwt. De rustige, bekwame blik van Drees, een rots temidden der woelige baren. De open en energieke uitdrukking op het gelaat van de heer Oud, wiens op gedurfde wijze gestrikte vlinderdas reeds op kordaat initiatief duidt. En gij die nog gelooft in de bloed dorst der revolutie, kijk een wijle naar de vriendelijke en tevreden glimlach van de heer Gerben Wagenaar, Neder lands eerste politicus, die zo maar in het openbaar durft vrolijk te zijn. Al is dit een gevaarlijk experiment, want een afgevaardigde is er niet om te lachen, maar om met klem te protesteren, zo achten velen. Tot ons genoegen hebben wij ook ge lezen, dat het met de woningnood rap gedaan zal wezen. De anti-revolutio nairen hebben een mooi en fiks cijfer genomen: 50.000 woningen zullen er komen. De Partij van de Arbeid wilde daar uiteraard niet bij achter blijven en zette het getal 55.000 op haar borden. De welter-gewicht onder onze partijen heeft zich met het oog op mogelijke verdere koersstijgingen bepaald tot een bondige alliteratie: Welter wil woningen. Daar hoeven wij ons dus geen zorgen meer om te maken. Het enigè waar wij ons wel zorgen over maken is de vraag op wie wij nu moeten stemmen. Wij vinden de ver kiezingsleuzen allemaal zo uitmuntend dat wij wel op alle partijen tegelijk zouden willen stemmen. Wij zijn voor hoger lonen en lager prijzen, voor 100.000 woningen als het moet, voor sociale zorg en voor gezond geld, voor ?en vast beleid en zekerheid, voor An driessen en Tilanus. Maar als wij alle hokjes opvullen, dan wordt onze stem ongeldig verklaard en daar komt nie mand verder mee. Wij wilden wel, dat men het ons wat gemakkelijker maakte. Dat er eens een partij was, die zei: „Helemaal geen lonen. En hoger prijzen". En een die adverteerde: „Bij ons hoeft men op persvrijheid allerminst te hopen". En een andere: „Huizen bouwen? Zijn jul lie nou helemaal besnuffeld?" Dan konden wij tenminste ereis een keuze maken. Nu blijven wij maar twijfelen. Innerlijk verscheurd, omdat wij maar één hokje vol mogen maken. Wij hebben een lelijke blunder ge maakt. Gij_ zult u mogelijk herinneren, dat wij op 24 Mei in onze beschouwing over het waterspel „Aquamarijn" in de R.A.I. schreven, dat de restaurateur van de R.A.I. had gezegd, dat hij deze show de grootste mislukking vond, die ooit in die R.A.I. had plaatsgegrepen en dat het geheel alleen nog maar te verleven digen zou zijn door enige agenten in het water te laten werpen. Welnu, de man die deze uitspraak had gedaan en die ons was aangeduid als de restaurateur van de R.A.I. bekleedde deze functie geenszins. Misschien is hij wel directeur ener N.V. of ambtenaar ter griffie. Dat kan best zijn, maar dat is niet meer te achterhalen. De heer Y. Westra of de heer A. A. Smits, d'ie de restaurateurs van de R.A.I. zijn, was hij echter geen van beiden. Wij hebben ons daar persoonlijk van overtuigd. Wij hebben enige tijd met de heer Westra gesproken en bevonden, dat hij als rechtgeaard R.A.I.-man de zaak sportief opnam. „Maar kom niet aan de R.A.I.", zei hij, „want dan komt ge aan egn belangrijk stuk Amsterdam". Hij heeft daar geen ongelijk in. BOEDA In de Stadsschouwburg kan men vanavond naar het Ierse blijspel „Zij kregen wat ze ivilden" met Louis Saalborn en morgen naar „De Spaan se Brabander" met de afscheidsrol van Jan Musch. Beide stukkeri wor den vertoond door het A.T.G. De Nederlandse Opera geeft Vrij dagavond een opvoering van „Jenu- fa" van Janatsjek onder muzikale leidmg van Rafael Kubelik. In de hoofdrollen: Gré Brouwenstijn, Lidy van der Veen, Chris Reumer en Jan van Mantgem. Zaterdagmiddag treedt het Rotter dams Balletensemble onder leiding van Netty van der Valk in de Stads schouwburg op. Op het programma staan onder meer „La Valse" van Ravel en „De Maagdenburcht" van Meriotti. De begeleiding wordt ge speeld door het Rotterdams Philhar- mo7iisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse. In het Leidseplein Theater geeft de Nederlandse Comedie op Donderdag 12 Juni de honderdvijftigste voor stelling van Eens in de honderd jaar", welk blijspel uan F. Hugh Herbert daar dagelijks wordt ver toond met Kitty Janssen, Guus Oster en Henk Rigters in de hoofdrollen. Het Nieuw Hollands Strijkkwartet speelt Woensdag in de Bachzaal als onderdeel van de kunstmaand Am sterdam werken van Kaminsky, Ra- vel en Schubert. Donderdag concer teert het Collegium Musicum Am- stelodamense onder leiding van Toon Vranken en Vrijdag vertolken George van Renesse en Jan Huckriede vier handige pianowerken van Schubert. Het tweede concert in het Concert- gebouiv-Zomerfestival op Donder dagavond staat onder leiding van Rafel Kubelik. Behalve werken van Beethoven en Tsjaikofski staat „Ka- tharsis" van Bertus van Lier op het programma. CHICAGO (Reuter). De 46 leden tel lende „commissie voor de regelingen", die belast is met de organisatie van de op 7 Juli te Chicago beginnende nationale conventie der Amerikaanse republikeinse partij, heeft generaal MacArthur aangewezen als de man die de „sleutel-toespraak" zal houden. Dit is de voornaamste openingsrede, die zeer belangrijk is voor de sfeer, waarin de conventie zal worden gehouden. Het aan wijzen van generaal MacArthur wordt be schouwd als een overwinning voor de vol gelingen van senator Taft. Walter Hallanan, eveneens een aanhanger van Taft, is aan gewezen tot tijdelijk voorzitter. De afgevaardigde Joseph Martin, leider der republikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden, die zich indertijd heeft uitgesproken voor een candidaatschap van MacArthur, is door de commissie met al gemene stemmen als permanent conventie voorzitter aangewezen. Generaal MacArthur heeft verklaard de tot hem gerichte uitnodiging, om de openingsrede te houden van de nationale republikeinse partij-conventie, te aanvaar den. Deskundigen op het gebied van de voor schriften van het Amerikaanse leger zijn van mening, dat generaal MacArthur deze regelen zou schenden, indien hij de ope ningsrede op de republikeinse partijcon ventie zou uitspreken, zonder tevoren alle banden met het leger te hebben verbroken. Van de zijde van het Amerikaanse leger is echter een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat men niet voornemens is maatregelen te nemen naar aanleiding van MacArthur's benoeming. LONDEN (Reuter) Volgens gezag hebbende bron in Londen is het waar schijnlijk, dat de looptijd van het Noord- Atlantisch verdrag zal worden verlengd van 20 tot 50 jaar. Volgens artikel dertien van het verdrag kan ieder der veertien ondertekenaars in 1969 zijn lidmaatschap opzeggen. De stoot tot officiële verlenging van het verdrag zou zijn gegeven door Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Za ken. Naar verludit is de bedoeling der ver lenging de levensduur van het verdrag gelijk te maken aan die van het EVG-ver- drag. Voorts verluidt, dat de meeste van de 14 leden van de NAVO, behoudens parle mentaire goedkeuring, in verlenging van het verdrag hebben toegestemd. Slechts Portugal zou zich niet zo lange tijd militair willen binden. In Londense diplomatieke kringen gelooft men, dat de Portugese be zwaren kunnen worden overwonnen en dat later in het jaar de levensduur van het verdrag officieel zal worden verlengd. PORTSMOUTH (Reuter) Het Britse vliegdekschip „Campania", met aan boord de eerste, in Groot-Brittannië vervaardig de atoombom, is, vergezeld door het fregat „Plym" uit de Britse oorlogshaven Ports mouth naar het tachtig kilometer ten Noord-Westen van Australië gelegen on bewoonde eiland Monte Bello vertrokken, waar de bom tot ontploffing zal worden gebracht. Admiraal Tori esse, die de proef neming zal leiden, bevindt zich aan boord van de „Campania". Dr. Penney, de des kundige, die de leiding van het tot ont ploffing brengen van de bom en van het vastleggen der uitwerking hiervan zal heb ben, volgt later. Prof. Romme: Tijdens een verkiezings-bijeenkomst van de K.V.P. in Breda heeft prof. C. P. M. Romme gereageerd op de rede, die de heer Ch. J. I. M. Weiter Maandagavond in Haar lem voor de Katholieke Nationale Partij heeft gehouden. „De heer Weiter", zo zeide prof. Romme, „heeft in Haarlem de vraag gesteld, waarom ik in Leeuwarden zoveel over hem heb gezegd. Mijn antwoord is: omdat ik het betreur wanneer er stemmen vermorst worden en ik iedere stem, uit gebracht op een dwergpartij als die van de heer Weiter, verloren acht". „Wat ik van Weiter niet begrijp", zo vervolgde prof. Romme „is, dat hij op zijn politiek van aanhoudend meegaan met de communisten nog zegt trots te zijn. Weiter is evenzeer anti-communist als ik, maar er is geen Kamerlid, dat zoveel en zover met de C.P.N. is meegegaan als hij. Hier gaan uitersten elkaar raken, die meer ten gunste van de communisten werken, dan van de katholiek Welter, die hen op deze manier wonderlijk in de kaart speelt". De fractie-voorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer zeide te geloven, dat Wei ter en zijn aanhang zich overgeven aan een illusie en een verkeerde speculatie. „Zijn illusie is dat hij het tot drie a vier man in de Kamer brengt en zijn speculatie is hierdoor de politiek van de K.V.P. om te vormen. Dit is echter een speculatie die van alle grond ontbloot is." De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan de vol gende toondichters opdrachten verleend tot het componeren van de achter hun naam vermelde werken: Oscar van Hemel, Albert de Klerk en Johannes Röntgen: een werk voor ge mengd koor met begeleiding van een zeer gering aantal instrumenten, eventueel al leen van piano, met ten hoogste een of twee solostemmen. De duur moet ongeveer een half uur zijn. Het is bedoeld om uit gevoerd te kunnen worden door kleine, gemengde zangverenigingen en zal der halve eenvoudig dienen te zijn, Ernest W. Mulder: twee gemengde koren a eapella en Henk Badings: twee mannen koren a eapella. Al deze koorwerken bij voorkeur op Nederlandse tekst. Meindert Boekei: een ouverture voor har monie-orkest, Adriaan C. Schuurman en Jan Vogel: een werk voor orgel van on geveer 10 minuten. Ton de Leeuw: een trio voor piano en twee andere instrumenten naar keuze, Sas Bunge: een strijkkwartet en Wouter Paap: een suite voor dilettanten-kamerorkest. Voorts ontving Louis Toebosch een op dracht tot het componeren van een werk voor mannenkoor met begeleiding van symphonie-orkest, dat voor de eerste keer zal worden uitgevoerd op één der feestcon- certen ter gelegenheid van het honderd jarige bestaan van het Koninklijk Neder lands Zangersverbond in de loop van het volgend jaar.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7