Loonadministratie kan vereenvoudigd worden Rolin beëindigde gisteren pleidooi in grote stijl Overbruggings- en bijstandsregeling Lekker sla-aanmaken PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Commissie-Van den Tempel doet enige voorstellen Dansers ontslagen Minister Joekes overweegt enige verbeteringen De radio geeft Vrijdag Aftrek belastingschuld voor heffing ineens Vee! animo voor emi gratie naar Australië DONDERDAG 12 JUNI 1952 2 Kerkelijk Nieuws Ballet der lage landen wordt gehalveerd Definitieve aanslagen worden niet herzien Het olie-geschil Morgen komen de Britten aan het woord Meer dan 30.000 aanmeldingen Het aantal stemmen bij de komende verKiezingen Congres van ex-politieke gevangenen Station in Den Bosch is grotendeels klaar De ministers van Financiën en van So ciale Zaken hebben in 1950 een commissie ingesteld met de taak de mogelijkheid le onderzoeken van een coördinatie van de heffingen voor de sociale verzekeringen en de belastingen naar het loon. Het rap port van deze commissie, de commissie- Van den Tempel, waarin vertegenwoordi gers van de centrales van werkgevers en werknemers en enkele andere deskundigen zitting hadden, is thans verschenen. De aan de commissie verstrekte opdracht vloeide voort uit de algemeen bestaande overtuiging, dat een coördinatie van de regelen, volgens welke de belastingheffing naar het loon vereveningsheffing en loonbelasting en de verschillende pre mieheffingen voor de sociale verzekering plaats vinden, kan leiden tot belangrijke vereenvoudiging. Een stipte nakoming van de geldende bepalingen vraagt thans van de werkgever een zeer gecompliceerde loonadministratie en het invullen van tal rijke formulieren. In haar rapport doet de commissie een aantal voorstellen, die als volgt kunnen worden samengevat: Alle verschillen tussen het begrip loon, dat ten grondslag ligt aan de heffingen in gevolge de in het onderzoek betrokken wetten, met uitzondering van het besluit op de loonbelasting, vervallen. Van het loon, waarnaar deze heffingen plaats vin den, kan het uitkeringsloon zo nodig hiel en daar afwijken. De verschillen tussen het loonbegrip voor de premieheffingen krachtens de sociale verzekeringswetten en de vereveningshef fing enerzijds en het loonbegrip voor de loonbelasting anderzijds worden beperkt. De meest voorkomende verschillen, de aftrek van de werknemersbijdrage voor de sociale verzekering, alsmede de kinderbij slag worden verwerkt in een bijzonder tarief, dat geldt voor alle ondernemingen die onder de wettelijke kinderbijslagver zekering vallen. De werkgever kan dan. als zich bij het loon van de werknemer niets bijzonders voordoet, terstond het bijzon dere tarief van de loonbelasting toepassen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kollumerzwaag: W. Brink man te As perente Nieuw Lekkeriand: L. Trouwborst te Monster. Benoemd tot voorganger te Bussum (Ned. Prot. Bond): R. G. v. d. Voet. cand. te Beverwijk, die deze benoeming ook aan nam. Géref. Kerken Aangenomen naar Tuindorp-Oostzaan: P. Heinén, cand. te Heerlen, die bedank te voor Borne, Giessen-Rijswijk, Lex- mond, Woldendorp en voor Zuilichem. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Elburg: J. van Doorn te Ermelo. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Mussel: J. ten Hove te Terneuzen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Ridderkerk: J. B. Bel te Krabbendijke. ADVERTENTIE op het loonbedrag, Waarnaar ook de an dere heffingen worden berekend. Werkge vers, bij wie een afwijkende regeling in zake kinderbijslag bestaat, passen het ge wone tarief van de loonbelasting toe. De kring van werknemers en werkge vers, vallende onder de sociale verzeke- rings- en belastingheffingen naar bet loon, wordt zoveel mogelijk dezelfde. De bijzon dere gevallen, waarop de ene heffing wel, maar de andere niet van toepassing is, ne men aldus belangrijk in aantal af. De commissie heeft het resultaat van haar overwegingen neergelegd in een wet gevingsbijlage, waarin wordt aangegeven welke wijzigingen in de wettelijke bepa lingen nodig zouden zijn om haar voor stellen te verwezenlijken. Thans moet de werkgever, die de admi nistratie perfect wil uitvoeren, niet min der dan 60 kolommen op verschillende staten invullen. De nieuwe regeling zal er een aanmerkelijke vereenvoudiging in brengen. Eén handeling minder voor de 400.000 werkgevers betekent 150 millioen boekingen per jaar minder met een be sparing van 1% millioen gulden. Het Ballet der Lage Landen, dat op 8 Mei zijn eerste lustrum vierde, heeft zich zelf wegens financiële moeilijkheden een ernstige aderlating moeten toedienen. Acht van de zestien leden van het ballet zijn ontslagen. Deze beslissing is gevallen in een verga dering, die de zakelijke en artistieke lei ding van deze niet-gesubsidieerde groep gisteravond heeft gehouden. De financiële toestand is dusdanig zo deelde de zake lijke leider, de heer F. Niemeyer, mede dat een voortzetting van het ballet op de zelfde schaal als voorheen niet meer ver antwoord is. In de afgelopen maanden heeft het gezelschap geteerd op de hoop, dat een spoedige subsidie van het Prins Bernhardfonds in de verwachting lag. Op 6 Juni deelde het Prins Bernhardfonds mede, dat tot het verlenen van een niet onaanzienlijke subsidie besloten was. Tot uitkering hiervan kon echter nog niet wor den overgegaan, omdat als voorwaarde voor het verlenen van de subsidie werd gesteld, dat ook de overheid door een fi nanciële bijdrage van haar belangstelling blijk geeft. De leiding van de groep heeft gemeend niet verantwoord te zijn tot dat tijdstip de huidige lasten te dragen en is daarom tot genoemde maatregel overgegaan. Naar de heer Niemeyer mededeelde hebben de acht ontslagen leden van het ballet spon taan toegezegd toch hun medewerking te zullen verlenen aan de acht voorstellingen, waarvoor de groep dit seizoen nog con tractuele verplichtingen heeft, dus ook aan die op 16 en 17 Augustus in Bloemen- daals Openluchttheater. Zij zullen hier voor per voorstelling een kleine vergoe ding krijgen. Daarna zullen wanneer geen subsidie mocht worden verleend de voorstellingen met de sterk ingekrom pen groep worden voortgezet. De ontsla genen zijn jongeren, die bij het Ballet dei- Lage Landen gelegenheid hebben gehad te werken en zich verder te bekwamen. Het tekort over de periode van 1 Sep tember 1951 tot 1 Mei 1952 bedraagt om streeks tienduizend gulden. Dezer dagen is een Koninklijk Besluit te verwachten inzake een regeling van de universitaire opleiding in de psychologie. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 9.00 Voor zieken. 9.35 Pla-.en. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 11.30 Platen. 12.00 Surinaamse volks muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte mu ziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Mi litaire reportage. 13.25 Zigeunerkwintet. 13.40 Platen. 14.00 Riddersporen in de tuin, cau serie. 14.15 Orkest. 15.05 Platen. 15.15 Altviool en piano. 15.40 Voordracht. 16.00 Piano. 16.30 Voordracht. 16.50 Voor kleuters. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Pla ten. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Viool, cello en piano. 18.45 Platen. 19.00 Verkiezingstoespraak. 19.15 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Phil- harmonisch orkest, koor en solisten. 21.15 Hoe moet dat met Lida?. hoorspel. 22.25 Pla ten. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Die lustige Witwe, operette, (platen). 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Platen. 11.10 Voordracht. 11.30 Nederlandse muziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Platen. 'In de pauze: pl.m, 14.55 voordracht). 16.00 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.CF Vocaal dub- belkwartet. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.10 Wat doet uw man?, klankbeeld. 19.30 Gezag en Vrijheid, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht. 20.30 Klankbeeld. 20.40 Leven op aarde, causerie. 21.00 Gevarieerd program ma. 21.35 Platen. 21.55 Buitenlands overzicht. 22.10 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwij ding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15—21.45 Nieuws uit het buitenland. Weeroverzicht II Diavolo in Convento, film. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 OrgeL 14.00 School radio. 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Amusementsmuziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor solda ten. 19.00 Nieuws en persoverzicht.. 19.40 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Platen. 20.15 Nationaal orkest en solisten. (Om 21.00 Kunstoverzicht). 22.00 Nieuws. 22.15 Interna tionale Radio-Universiteit. 22.45 Platen 22.55 —23.00 Nieuws. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat hij bereid is een aantal verbeteringen in de geldende overbrug gings- en sociale bijstandsregeling te over wegen. Wat de overbruggingsregeling be treft,. ligt het in de bedoeling naast de verlenging van de ïiitkeringstermijn tot 21 weken de in deze regeling genoemde maxi mumbedragen te verhogen. Ten aanzien van de sociale bijstandsregeling ligt het in het voornemen de uitkeringsbedragen te verhogen, mede door de berekeningswijze van de uitkeringen enigszins te herzien. De minister meent, dat het verzekerings- beginsel, dat aan de Werkloosheidswet ten grondslag ligt, met zich medebrengt, dat er verschil in uitkering moet blijven bestaan tussen de uitkeringen aan hen, die wel, en aan hen, die nog niet in de verzekering zijn opgenomen. Hij is bereid tot verhoging van het maximum van de normen van de overbruggingsuitkering met 1 per dag. De premie, welke de werknemer inge volge de Werkloosheidswet moet betalen, zal gecompenseerd worden door een over eenkomstige loonsverhoging. De minister kan niet onderschrijven, dat hierdoor het enige reële argument om hen, die vóór 1 Juli 1952 werkloos zijn gewor den, anders te behandelen dan hen, die na 1 Juli 1952 onder dezelfde omstandigheden komen te verkeren, zou zijn vervallen. De minister kan niet voldoen aan de wens de uitkeringen krachtens de over bruggings- en sociale bijstandsregeling voor degenen, die vóór 1 Juli 1952 werk loos ziin geworden, tot en met 22 Novem ber 1952 te bepalen naar de percentages van uitkering, neergelegd in de Werkloos heidswet. Verder dan de genoemde ver beteringen kan èn ter wille van de handhaving van het verzekeringsbeginsel en vanwege de conseauênties, welke zulk een verhoging ongetwijfeld zou hebben ten aanzien van de biistandsregeling, die zal moeten gelden, nadat de uitkeringstermij nen der wachtgeld- en werkloosheidsver zekering zijn verstreken, niet worden ge gaan. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Biewenga (A.R.) over het arrest van de Hoge Raad volgens hetwelk aftrek van belastingschulden voor de aanslagen in de heffingen ineens mogelijk is, heeft de mi nister van Financiën geantwoord, dat vóór 6 Februari 1952 reeds verscheidene defini tieve aanslagen in de heffingen ineens wa- opgelegd, waartegen op die datum geen bezwaarschriften meer konden worden in gediend of de termijn voor beroep reeds was verstreken. De omstandigheid, dat de rechter inzake de interpretatie van een bepaald wetsar tikel een andere opvatting is toegedaan dan destijds door de belastingadministra tie werd gevolgd, kan uiteraard ten ge volge hebben, dat niet alle belastingplich tigen op gelijke wijze worden behandeld. Het is een vaste regel, dat, als de rech ter een uitspraak doet, die afwijkt van de opvatting van de belastingadministratie, voortaan de opvatting van de rechter wordt gevolgd, maar dat op het verleden nimmer wordt teruggekomen. Terugkomen op alle onherroepelijk geworden aanslagen, die met latere uitspraken in strijd zijn, zou de ad ministratie totaal ontwrichten. Anderzijds is bij een voor de administratie gunstige beslissing geen navordering mogelijk. Dë minister kan dan ook geen vrijheid vinden in de door de vragensteller bedoelde ge vallen goed te keuren dat reeds onherroe pelijk vaststaande definitieve aanslagen ambtshalve zullen worden herzien. Mr. W. F. L. graaf van Byland, 'hans buitengewoon gezant en gevolmachtigd ministér te Rome, zal de heer A. M. L. Win kelman opvolgen als buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te New Delhi. Inzake de wens van de georganiseerde ziekenhuiskringen en van de instellingen op het gebied van het maatschappelijk werk, het onderdeel van het bedrijfs- en beroepsleven „gezondheid, geestelijke en maatschappelijke belangen", te beperken tot werkgevers, welke uit charitatieve overwegingen op het gebied van dit onder deel werkzaam ziin en mitsdien geen winst beogen, heeft de minister zich ge wend tot het bestuur van de Stichting van de Arbeid, welk bestuur afwijzend heeft geadviseerd. De minister heeft zich met dat advies verenigd omdat sociaal gezien geen belangrijk onderscheid bestaat tussen het personeel, dat bij de winst beogende, en het personeel, dat bij de geen winst beogende instellingen in dienst is. ADVERTENTIE Lekker sla-aanmaken was vroeger een keel karwei, waar van alles aan le pas kwam hlaar met De Gruyter's slasaus is hel in een wip gebeurd. Even een scheutje over de sla even mengen en l is klaar. Zo zacht, zo fijn gekruid, dat is sla op zijn aller-allerbest. Wal zou U toch moeite doen, als U het met De Gruyter's slasaus zo goed en gemakkelijk hebben kunt? Een grote fles van 80 cent is erg voordelig en U krijgt er een cassabon bij voor 10 procent korting, 520612 (door dr. E. van Raalte) Groots, zowel van stijl als van inhoud, zo kan men gerust het Maandag aange vangen en Woensdag beëindigde pleidooi voor het Internationale Gerechtshof van de Belgische hoogleraar in het volkenrecht Henri Rolin qualificeren. Er past inderdaad een woord van bewondering voor de man, die enkele ogenblikken daargelaten er inderdaad in geslaagd is in zijn betoog als geharnast strijder te zijn opgekomen voor wat hij meent, dat het recht en de gerechtigheid eisen. In Rolins uiteenzettin gen, die ten doel hadden aan te tonen, dat het Hof niet bevoegd is over de nationali satie van de olie in Perzië recht te spreken, viel bepaald een krachtige overtuiging te beluisteren. Het was geenszins louter een aaneenschakeling van weloverwogen zetten op het juridische schaakbord, waarop de pleiter de aanwezigen in de rechtszaal in het Vredespaleis heeft onthaald. Noch een louter uitstallen van grote wetenschappe lijke kennis op volkenrechtelijk gebied, al zij dan meteen even aangestipt, dat op zich zelf mee bewonderenswaardig was, hoe Rolin zijn gehoor wist te pakken met be schouwingen, aan zeer nieuwe juridische theorieën gewijd. Een goede vier weken geleden heeft te Sienna de periodieke bijeenkomst van het Instituut van Internationaal recht plaats gehad. Het houdt zich bezig met bestu dering van velerlei volkenrechtelijke pro blemen, het daarover rapporteren en het aanbevelen van bepaalde met het oog op do internationale samenleving wenselijk geachte volkenrechtelijke regelingen. Tot de dit keer behandelde onderwerpen be hoorde onder meer: „het volkenrecht en nationalisatie". Daarbij was heel wat ter sprake gekomen in verband met het thans bij het Hof aanhangige geschil. Ook Rolin was te Sienna tegenwoordig. Zijn mede hooggeleerden wisten toen nog niet, dat hij irx dit proces als pleiter voor Perzië zou optreden. Nu, van de samenkomst van het Instituut heeft hij heel wat vruchten ge plukt en met hem het Hof, want ook in dat opzicht deed de pleiter zijn gehoor van de nieuwste snufjes genieten. Op drift Wat nu in het bijzonder het Woensdag ochtend door hem uitgesproken gedeelte van zijn pleidooi betreft, daarin is hij even een beetje op drift geraakt. Toen hij name lijk trachtte duidelijk te maken, waarom tussen een Brits-Perzische notawisseling van 10 Mei 1928 en de Britse eisen, op het eerste gezicht, geen verband te bekennen valt, zodat het Hof zich wat behandeling van dit deel der Engelse eisen aangaat onbevoegd moet verklaren, beging hij een fout. In zoverre, dat hij over de nationali satie zelf allerlei beschouwingen ten beste gaf, terwijl hij zich had te bepalen tot de preliminaire kwestie van 's Hofs door Per zië ontkende bevoegdheid. Begrijpelijk was dit uitglijden wel. Immers, de Britten zei den, dat de bedoelde nota-wisseling de Per zische regering verplicht met betrekking tot de Engelse onderdanen in Perzië bet volkenrecht te eerbiedigen. Rolin betoogde, dat het volkenrecht geen regel kent, die nationalisatie verbiedt of die eist, dat ingeval van nationalisatie niet temin overeenkomsten of concessies met buitenlanders de voorrang hebben en daar om onaangetast moeten blijven. En tenslot te geraakte hij helemaal verzeild in de Perzische nationalisatiewetgeving, onder werp, dat eerst ter sprake mag komen, indien over de hoofdkwestie zou worden geprocedeerd. De President riep hem daar op tot de orde. Rolin stelde in het licht, dat de eis inzake de hoogte der aan de Anglo-Iranian Olie maatschappij toe te kennen schadeloosstel ling niet-ontvankelijk is, omdat die onder- De Nederlandse regering heeft het 11.080 ton metende m.s. „Nelly" gehuurd voor een rejs met circa 1250 emigranten naar Australië. Het vertrek is bepaald op 11 Juli uit Rotterdam. Het aantal aanmeldin gen voor emigratie naar Australië heeft de 30.000 overschreden en daarmede een zo danige omvang aangenomen, dat reeds vaststaat, dat de maximale vervoerscapa citeit voor 1952 niet voldoende zal zijn. De voorwaarden voor emigratie naar Australië voor 1953 zijn nog niet bekend. Aan degenen die zich na 15 Juni aanmel den kan geen enkele zekerheid omtrent hun aanneming of vertrek worden gege ven. neming heeft nagelaten van de haar in Perzië ten dienste staande mogelijkheid daarover recht te doen spreken, geen ge bruik heeft gemaakt. Het was aan het slot van zijn pleidooi, dat hfj de aandacht vestigde op de politie ke, de sociologische en psychologische ach tergrond van de onderhavige kwestie der onbevoegdheid van het Plof. Hier gewaagde hij van de hartstochten, in het Perzische volk aanwezig nu het bij wijze van mani festatie van zijn souvereine zelfstandigheid en van zijn emancipatie ten opzichte van vroegere Westerse overheersing tot de na tionalisatie is overgegaan. Reeds is geble ken, hoezeer vanwege bedoelde hartstoch telijke gevoelens, er gevaar te duchten was geweest, voor Perzië zelf (dat neiging scheen te hebben zich aan het volkenrecht te vergrijpen) en voor de Internationale rechtspraak. Sinds Perzië de bevoegdheids- strijd voor de rechters in Den Haag is ko men voeren, voelde Rolin zich echter ge rust. Dat de Britten na dit uitvoerige pleidooi niet terstond van leer wilden trekken, doch er de voorkeur aan gaven tijd tot nadere voorbereiding tot Vrijdag te vragen, was alleszins begrijpelijk. De prachtig uitgedoste Horse Guard-schild- ivacht voor het Londense Whitehall heeft hier gezelschap gekregen van een kleine bewonderaar, die zijn houten sabel met evenveel kranige zwier draagt als de sol daat van het garde-regiment zijn slagwapen 1 Januari bedroeg het aantal 23-jarigen en ouderen in Nederland 5.984.906. Deze zijn niet allen kiesgerechtigd. Bij de vorige twee verkiezingen bedroeg het aantal kies gerechtigden van hen, die 23 jaar of ouder waren 95,5 procent. Met dit percentage kan ook voor de komende verkiezing worden gerekend. Bij de verkiezing van 1948 bedroeg het totaal aantal kiezers 5.433.663. Het aantal uitgebrachte geldige stemmen was 4.932.959. Een aantal van 344.081 kies gerechtigden had niet aan de stemming deelgenomen (6,3 procent). Telt men hier bij de blanco en overige ongeldige stem men, dan kwam het stemrecht van 500.704 kiesgerechtigden niet tot zijn recht (9,21 procent). Thans zullen ongeveer 5,71 millioen per sonen kiesgerechtigd zijn. Zou hiervan ook dit jaar 9,21 procent afvallen, dan zullen dus ongeveer 5.185.000 stemmen geldig zijn. Houdt men het percentage van 6,3 aan voor de kiesgerechtigden, die niet aan de stem ming deelnemen, dan zullen ongeveer 5.350.000 kiezers naar de stembus gaan. De kiesdeler voor de komende verkiezing zal een getal worden dat niet ver van 51.800 ligt. Hierbij is geen rekening gehouden met het feit, dat thans ten opzichte van 1948, een ruimer mogelijkheid bestaat om bij volmacht te stemmen. Een gevolg hiervan kan zijn dat een aantal kiezers, dat bij de laatste verkiezing verstek moest laten gaan, thans zijn stem wel uitbrengt. Ook werd geen rekening gehouden met het aantal personen, dat na 1 Januari 23 jaar werd, noch met het aantal, dat sedertdien is af gevallen door vertrek of overlijden. 60. Zoals wij ons herinneren, had profes sor Kalker eigenlijk een afspraak met de Minister-raad, maar inplaats van daar naar toe te gaan ging hij met Panda mee. Toen gingen alle ministers dus maar weer aan het werk zo ook de minister van Ern stige Zaken. Deze excellentie nu, ontbood zijn hoogste ambtenaar en vroeg: „Zeg, mijn waarde, ik lees tegenwoordig van allerlei over een zekere Verdwijn-mdkhine, die door een zekere professor Goedbloecl uitgevonden zou zijn! Wat is dat voor iets? Dat moet je weten! Daar ben je voor!" „Jawel Excellentie, zeker Excellentie!", riep de vlijtige ambtenaar. „Ik kan u ge lukkig mededelen, dat professor Kalker, onze Atoom-deskundige, een onderzoek instelt naar die Verdwijn-machine!" Wij weten intussen al, hoe dat onderzoek was verlopen, en het verbaast ons niet dat Pan da zeer ontsteld was toen hij het resultaat vernam. „Wat?!!", riep hij uit. „Joris je lijkt wel gek! Dat kan niet! Dat mag niet! Je hebt professor Kalker weg ge maakt!" Kom nu toch baaske vanwaar die opwinding?", vroeg Joris Goedbloed onschuldig. Brengen de wonderen der we tenschap u nog steeds zó in verrukking? Tja het is een mooi iets, dat moet ik toe geven! Maar ik moet u er wel opmerkzaam op maken, manneke, dat de term „weg maken" niet geheel juist is. Professor Kal ker is niet zozeer wég. Hij is ook niet zoek. Hij is, om het zuiver uit te drukken, ver dwenen, vat ge wel?" „Ik vat het best!", riep Panda uit. „Maar dat gaat zo-maar niet! We moeten iels doener moet een einde komen aan al dat ge-verdwijn! Ik ga de minister opbellennu, onmiddellijk!" Zo gezegd, zo gedaan; hij ging maatregelen nemen Verlaging. De Indonesische minister van Financiën, de heer Sumitro, zeide in een onderhoud met Aneta, dat de wijzigin gen in de inkomstenbelasting, welke aan het eind van deze maand aan de minis terraad zullen worden voorgelegd, zul len neerkomen op een halvering van de belasting bij een inkomen van 30.000 roepiah's per jaar. Men betaalt thans van een inkomen tot dat bedrag 20 volgens de nieuwe wijziging 10 Bij een inkomen van 60.000 roepia's betaal de men tot nu toe aan inkomstenbelas ting 40 Dit wordt 25 Radio-Bremen. De Duitse bondsrepubliek zal binnenkort ook haar aetherstem tot het buitenland richten. Het ligt in.de bedoeling der bondsregering, om via de zender Bremen met kortegolfzendingen voor het buitenland te beginnen. Voor lopig zijn vijf uitzendingen per dag in het Duits, Engels, Frans en Spaans op het programma gezet. Het ligt niet in de bedoeling ook speciale programma's voor de Oost-Europese landen te ver zorgen. Verklaring. De Rooms-Katholieke aarts bisschoppen en bisschoppen van de Zuid-Afrikaanse Unie hebben verklaard dat de rechtvaardigheid eist, dat niet- blanken geleidelijk aan volledig deel krijgen in het politieke, economische en culturele leven van het land. In een ver klaring in het Katholieke blad „Sou thern Cross" wordt hieraan toegevoegd, dat het merendeel der niet-blanken nog niet zover ontwikkeld is, dat hun op neming in een gemeenschap met blan ken gerechtvaardigd is. Een poging om hen overhaast en met geweld in het keurslijf van het leven der blanken te persen, zou rampzalig zijn, aldus de verklaring. Verbod. Gisteren poogden twee patrouille auto's (een Britse en een Amerikaanse) van Berlijn uit een patrouilletocht langs de autoweg naar West-Duitsland te ma ken. Beide voertuigen werden echter op grond van de recente verklaring van Sovjet-zijde niet doorgelaten. Voor het eerst werd de toegang tot de weg aan dergelijke voertuigen verboden in Mei. Het verbod werd later opgeheven doch 3 Juni weer ingesteld. Een geallieerd protest hiertegen werd door de Russen van de hand gewezen. Reclame. Het Britse Lagerhuis heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voornemen der regering om de Britse televisiesta tions in de toekomst te veroorloven in bepaalde uitzendingen reclame toe te staan. Een socialistische motie, waarin het regeringsbeleid ten deze werd afge keurd, is met 304 tegen 276 stemmen verworpen. Instrument. Porter McKeever, die zes jaar persattaché van de Amerikaanse dele gatie bij de UNO is geweest, heeft op een lunch verklaard, dat de UNO niet langer een dominerend element bij het voeren van Amerika's buitenlandse po litiek is. „Ons gebruik van de UNO als voornaamste instrument van onze bui tenlandse politiek begon te verminderen in 1947", aldus McKeever. Geen visum. Martin Niemöller en andere buitenlandse gedelegeerden, die nog een visum voor Denemarken nodig hebben, zullen geen visa ontvangen voor het bij wonen van de conferentie van neutralis ten, die voor het aanstaande weekeinde in Odense geprojecteerd is. Op de con ferentie zou de oppositie georganiseerd worden tegen de Westelijke herbewape ning. De meeste deelnemers aan de ge projecteerde conferentie, aldus Reuter, zijn openlijke communisten of commu nistisch gezinden. Het ziet er nu twijfel achtig uit, dat de conferentie gehouden zal worden. Tegenspraak. Het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft thans ook de berichten in de Duitse pers tegengesproken, volgens welke bespre kingen tussen de Nederlandse en de Duitse regering zouden zijn begonnen over de Dollart-kwestie en in verband daarmee over een rectificatie van de in 1949 toegepaste correcties der Neder lands-Duitse grens. Vrees. Generaal Dwight Eisenhower heeft op een bijeenkomst van een groep repu blikeinse afgevaardigden verklaard, dat de vrees voor oorlog mogelijk binnen twee of drie jaar kan worden wegge nomen. De economische en militaire opbouw in de niet-communistische lan den zou dan een toestand scheppen, waarin de vrede kan worden bewaard. Eisenhower zei te betwijfelen of de Russen een oorlog zouden beginnen als zij niet zeker van een snelle overwin ning zijn. Niets gehoord. Een woordvoerder van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat geen de finitieve voorstellen in Oslo zijn ont vangen omtrent een verlenging van de geldigheid van het Atlantische pact van 20 jaar tot 50 jaar. Een eventuele ver lenging, zo voegde hij hieraan toe, zou door het parlement geratificeerd dienen te worden. Te 's Hertogenbosch is het zevende congres van de Nederlandse Vereniging van ex- politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd door mr. G, Ch Aalders uit Dordrecht ge opend. De openingsziting werd onder anderen bijgewoond door de Commissaris der Ko- n'.igin in de provincie Noörd-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, zelf oud-geïnterneerde en enkele buitenlandse gasten onder wie de prefect van het Franse Seine-departement, de heer Pouzet. Deze bood de voorzitter van de „Fédération internationale libre des Dé- portés et internés de la Résistance", de heer J. de Swart uit 's Hertogenbosch de gouden médaille van de stad Parijs aan. De heer De Beaumarché onderscheidde de heer De Swart namens de Franse minister voor de belangen van oud-gedeporteerde en geïnterneerde verzetsstrijders met de médaille voor verzet. Na de openingszitting begaven de ex- politieke gevangenen zich naar de fusillade plaats van het voormalige concentratiekamp te Vught, waar een plechtige dodenherden king werd gehouden. Het hoofdgebouw van het nieuwe Bossche station is Woensdag onofficieel voor reizi gers en publiek geopend. Vorig jaar Mei is men met het slopen van de resten van het oude station, welk bouwwerk bij de bevrij ding in vlammen opging, begonnen. Men 'is nog bezig met de bouw van een restaurant en een fietsenbewaarplaats. Men verwacht de officiële opening in Augustus

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2