Vol Concertgebouw genoot van goede Krachtsport Agenda voor Haarlem De Psalmen-symphonie onder Igor Markevitch Auto-carosserie van plastic Barbaar PLAIN Fa. B. ENGELENBERG WEEK Programma van de Sportweek Holland Festival Aflossing vlottende schuld van gemeenten DONDERDAG 12 JUNI 1952 Negende Haarlemse Sportweek 1952 Op VadeitLuj (fee I BARTELJÓRISSTRAAT 20 TEL. 13439 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Nederlands-Belgische oefening voor staven Ve Kleine Wccelt/ Met gedeblokkeerde gelden uit het Gemeentefonds Conferentie van ministers der Schuman-landen Naar een wedstrijd ixi gewichtheffen, naar een revanche-wedstrijd tussen de twee beste judoverenigingen in Nederland, naar vijf bokspartijen en naar allerhande jiu jitsu en judo demonstraties hebben gisteravond honderden sportliefhebbers uit Haar lem in het Concertgebouw gekeken. En met genoegen. Want het programma van die krachtsportavond langzamerhand een traditie in de Sportweek bracht voor iedereen wat aantrekkelijks; iets waarnaar men gaarne keek, omdat het goede sport was. 7* 14 JUNI HAARLEM Eerst trokken de wedstrijden in twee handig stoten, trekken en drukken de aan dacht. Hier gaven drie leden van de Haar lemse Krachtsportvereniging elkaar niet veel toe. A. G. van de Broek werd uitein delijk winnaar met 297.5 kilo, gevolgd door de veteraan IJ. Boterbloem met 292.5 kilo. P. Buhl werd derde met 287.5 kilo. De heer J. G. C. Scheffer reikte de prijzen uit. De zes bokspartijen in het programma vielen over het ge heel genomen wat tegen. Eigenlijk al leen de partij in het weltergewicht klas se A tussen H. An- tonisse van „De Ring" uit Haarlem en C. Winkelaar van „School Bisschop" uit Amsterdam in vier ronden van drie minuten was het zien ruimschoots waard. Het voeten werk van beide boksers was boven alle lof verheven en meer dan eens gaven beiden ook zeer fraaie slagen te zien. Jammer dat zowel Antonisse als Winkelaar zich af en toen bezondigden aan afklemmen. Maar verder niets dan goeds over deze partij. Voor de Haarlemmer alleen jammer dat hij te laat inzag dat zijn puntenachterstand na de derde ronde vrij groot was. In de laatste ronde kon hij ondanks het feit, dat hij de partij enigszins forceerde deze achter stand niet meer inhalen. Winkelaar won dan ook op punten. Jonge boksers J. Antonisse van „De Ring" en J. Roski van D.A.B. uit Amsterdam gaven voorts een aantrekkelijke demonstratiepartij over drie ronden van twee minuten in het wei ter ge wicht. In de resterende partijen wa ren het vooral de jongere boksers, die een kans kregen hun kunnen te laten zien. Zo kwam Banning van „De Ring" in de zwaar weltergewicht klasse C uit tegen Verkade van „School Nicolaas" uit Den Haag. De veel aggressievere Haarlemmer won de wedstrijd zonder al te veel moeite. In dezelfde gewichtsklasse bokste Stoof van „De Ring" tegen Van de Bos van „School Nicolaas" uit Den Haag. Hier had de Haarlemmer het minder gemakkelijk. Na een kalme eerste ronde kwam Van de Bos diverse malen hard en goed door de dikwijls slordige verdediging van Stoof heen en bemachtigde dan ook een aanzien lijke puntenvoorsprong. De Hagenaar won de partij op punten. Onbeslist eindigde de partij in het vrij gewicht tussen de kampioen van Nederland 1952 Kamp van D.A.B. uit Amsterdam en de kampioen van Nederland 1951 Bouhui- zen van „School Nicolaas" uit Den Haag. Fraai was hier noch het voetenwerk, noch het slagenrépertoire van beide boksers. Zelfverdediging De demonstraties in jiu jilsu, verzorgd door de heer Nauwelaerts de Agé, beteken den ook dit jaar weer voor de nagenoeg volle Concertzaal een grote bezienswaar digheid. Met natuurlijk de demonstraties die lieten zien hoe een met mes gewapende tegenstander af te weren en onschadelijk te maken, als hoogtepunt. Ook een tweetal dames lieten zien, dat zelfverdedigingssport niet alleen voor leden van „het sterke ge slacht" is weggelegd. Veel goeds bracht voorts ook de wedstrijd op tussen de judoclub Haarlem, finalist van het clubkampioenschap Nederland 1952, en de judoclub „Van der Horst", kampioen van Nederland 1952, uit Utrecht. Deze ADVERTENTIE DONDERDAG 12 JUNI Minerva: „Les enfants du Paradis", 18 jaar, 8:15 uur. Frans Hals: „De straat zonder naam", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Er kan nog meer bij", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Doris Day on moonlight bay", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Pin-up-girl", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het teken van Don Maros", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Mensen in het wit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Singapore", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 13 JUNI Concertgebouw: Concert H.O.V.. 8 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30. 11.30 en 12.30 uur. „Massajustitie", 2, 7 en 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne en Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: ,»De blauwe lagune", 2.15 en 8.15 uur. wedstrijd, die gold als revanche van de clubkampioenschappen, werd opnieuw ge wonnen door de .Utrechtenaren. Al met al een avond, die evenals zovele andere gebeurtenissen uit de negende Haarlemse Sportweek een. uitstekende pro paganda betekende voor diverse sporten, die nog te weinig beoefenaren hebben. Honkballers verliezen In een fraaie wedstrijd verloren gister avond op het E.D.O.-terrein negen Haar lemse eerste klasse spelers van de Rotter damse ploeg, die samengesteld was uit overgangs- en tweede klassers. Vooral het slaan der Haarlemmers was beneden peil. Zij noteerden slechts een honkslag, name lijk van Lukkien (Schoten). Rotterdam had weliswaar het geluk op haar hand, maar zij verdienden dat geluk ook ten volle. De aanvoerder van het Rotterdamse honk balnegental probeert hier met een sliding het derde honk te bereiken, maar de Haar lemmer staat op zijn plaats en de Rotter dammer is uit. Een moment uit de wed strijd tussen een Haarlems en een Rotter dams negental, die Woensdagavond op het EDO-terrein werd gespeeld. De Haarlem mers verloren met een-nul. Rotterdam nam in de tweede innings de leiding, toen Bazuin 4 wijd kreeg, Buizert een twee honkslag gaf en Hoogendoorn door een misverstand tussen Gaartman en Houtkamp gemist werd (0-1). In de gelijk makende innings kreeg Haarlem een prachtige kans op de gelijkmaker,toen door twee fouten van Kortenslop en Koning en de bovenvermelde honkslag drie honken bezet kwamen met slechts één man voor nul aan de kant. Tromp en Jongeling ver mochten echter geen ploeggenoot over de thuisplaat te krijgen. In de achtste innings gaf Duinker een fraaie slag, maar Bazuin in het linkerveld deed het nog beter door met zijn rug naar de bal toe deze uit de lucht te plukken. Verder viel op, dat de Rotterdamse ploeg zeer enthousiast speelde in tegenstelling tot het matte spel der Haar- ADVERTENTIE STRAND - BADKLEDING lemmers. De R.F.C.-werper Nossent gooide f> uitstekend (5x3 si., 5 x 4 w. en 1 h.s. het zijne toe bij gedragen om bij het Haar- hadden. Over Vogelenzang en de Leidse- vaart terug bereikten de zeventig deelne mers Haarlem weer. De uitslag werd in de lichte klasse: 1. Bruin uit Hoofddorp, 2. Bootsman uit Haar lemmermeer, 3. Groen uit Haarlem, 4. Bes teman uit Haarlem en 5. Bakker uit Zand- voort. In de zware klasse was de volgorde: 1. Moeke uit Haarlem, 2. Leeuwerkc uit Zand- voort, 3. Jansen uit Haarlem, 4. De Vos uit Haarlemmermeer en 5. Filmer uit Zand- voort. De beker voor de beste prestatie was voor de motorrijder Bruin. Diverse wedstrijden De basketballers waren gisteravond op het pax-keerterrein bij het voetbalterrein van Haarlem, waar H.O.C. een wedstrijd speelde tegen H.G.A. In de laatste seconde wist H.O.C. te scoren, waardoor het met 26-25 van de gemeentenaren won. De volleybalwedstrijd tussen Rapiditas en O.V.R.A. (dames) aan de Hendrik Roo- zenlaan eindigde met een 2-1 overwinning van Rapiditas en de herenwedstrijd tussen Brandweer en P.S.V.H. werd gewonnen door P.S.V.H. met 3-1. De softbalwedstrijd tussen twee Haar lemse negentallen op het sportterrein aan de Kleverlaan bracht ook al veel spanning op. Het B-negental won uiteindelijk met 6-5. Turnen De leden van „Kracht en Vriend schap" hebben het gisteren met het weer niet erg getroffen bij hun demonstraties in het Zaanenplantsoen, al was het niet zo koud als Dinsdagavond. Toch bleken vooral de jeugdige gymnasten er hinder van ge had te hebben, daar zij zich op den duur niet meer rustig konden houden en zich over het werkterrein gingen verplaatsen, waar door het geheel een enigszins rommelige in druk kreeg, wat aan de demonstratie wel afbreuk deed. Toch heeft het publiek een indruk kun nen krijgen hoe bij deze vereniging op de oefenavonden gewerkt wordt en hoe men door gestadig oefenen tot prestaties kan komen, al zal dit niet steeds het doel zijn. Vele nummers, speciaal van de adspiran- ten, waren dan ook op massawerk inge steld, zoals de vrije oefeningen van de meisjes en van de jongens, het klassikaal brugturnen van enige groepen meisjes en de knotsoefening van de meisjes. Verder zagen wij van de grotere meisjes een oefe ning met opstellingsveranderingen, die het op deze grote werkruimte goed deed. De behendigheidsoefeningen aan en over brug gen en de grondoefeningen van de jongens sloegen eveneens in. Aan het tremplin-bok- springen door de jongens en aan het trem- plin-paardspringen door de grote meisjes was behoorlijke aandacht geschonken. Door een minder gelijke uitvoering kon de springrietoefening van de kleine meisjes ons echter minder bekoren. De dames demonstreerden weer de vrije oefening, die zij Zaterdagavond op de Grote Markt ook' al lieten zien en de goede in druk werd ook hier bevestigd. Bij boogbrug van de heren bleken enke len de oefeningen niet geheel te beheersen; de dames aan laagbrug brachten het er beter af. Ook „Kracht en Vriendschap" heeft er tegen), evenals Jongeling (R.C.H.) 9x3 sl., 3 x 4 w. en 5 h.s. tegen. Betrouwbaarhcidsrit In samenwerking met de School Aan- en Afvoertroepen uit de Ripperdakazcrne or ganiseerde de Motorclub Haarlem en Om streken een betrouwbaarhcidsrit over tach tig kilometer in Haarlem en omgeving. Het parcours liep van de Raaks, via de Oude Weg naar Halfweg en langs het. zij kanaal naar Spaarndam, waar een moei lijke regelmatigheidsproef moest worden afgelegd. Vandaar ging het naar Kraantje Lek, waar bij een duinenrit vele uiter aard ongevaarlijke valpartijen plaats lemse publiek nog meer belangstelling te wekken voor de beoefening van de gym nastiek door groot en klein. ADVERTENTIE Dut-Kt raat 39 - Haarlem - Tel. I Verfafbijtmiddel „Vervex' Het programma van de negende Haarlemse Sportweek vermeldt voor vanavond: KANOSPORT: Kanowedstrijden in de Nieuwe Gracht tussen de Jansbrug en Manegebrug, 19.30 uur. ATHLETIEK: Singelloop over drie kilometer. Start en finish aan de Friese Varkenmarkt, 20 uur. VOLLEYBAL: Die Raeekse tegen O.S.S. (dames) en C.I.O.S. tegen H.V.S. (he ren) op het parkeerterrein bij het Haarlem-terrein aan de Planetenlaan, 19.15 uur. TURNEN: Turndemonstraties jongens en heren op het gemeenteterrein aA de Van Oosten de Bruynstraat, 19.15 uur. BASKETBALL: Haarlem AHaarlem B (dames) bij de Juliana van Stolberg- school, 19 uur. KORFBAL: H.K.B.-twaalftal tegen Animo-Ready en H.K.C. Haarlem A tegen Rest van Haarlem (jeugd) op het terrein aan de Kleverlaan. Woensdagavond dirigeerde Igor Marke vitch in de Kurzaal te Scheveningen een voor driekwart zeer toegankelijk Stra- winsky-programma. Uitvoerende waren het Residentie-Orkest en de sopraan Elisa beth Schwarzkopf. De eerste drie nummers: de Pulcinella-suite, twee fragmenten voor sopraan en orkest uit Strawinsky's jongste opera „The Rake's Progress" en de ballet suite „De Feeënkus", kwamen aan het muziekbesef van een groot deel van het publiek tegemoet, om de goede red,en dat deze muziek de reflex geeft van allerlei indrukken die Strawinsky van het werk van Westerse componisten onderging. Men hoort als het ware de muziek van andere, overbekende toondichters maar dan op eigen wijze, vrijmoedig geïnterpreteerd. Na de vulkanische uitbarstingen uit zijn Rus sische tijd (Vuurvogel, Petrouchka, Lente wijding en Bruiloft) begon Strawinsky deze werkwijze met het ballet Pulcinella, waar bij hij zich op de oude Italiaan Pergolesi liet inspireren. En bij het beluisteren van de fragmenten uit het jongste werk „The Rake's Progress" is men tevens voortdu rend geneigd vergelijkingen te maken met bekende muzieken. De slotpassage van de grote aria, die Elisabeth Schwarzkopf op schitterende wijze vertolkte, is zowaar een klinkklare Weber-muziek. Maar het geheel verraad niet doorlopend de invloed van Weber: ook Mozart en ouderen komen om het hoekje kijken. En in het Divertimento, getrokken uit het ballet „De Feeënkus", re geert met opzet de geest van Tsjaikowski, wiens thematiek men met pathos en al te horen krijgt. Maar dit is zeker: Weber noch Mozart, Pergolesi noch Tsjaikowski zouden het zo gedaan hebben, want wat men hoort is ten slotte Strawinsky, die op geniale en zeer gedurfde wijze met hun ideeën en ook een beetje op hun manier muziek maakt. Misschien is dit wel het middel geweest om Strawinsky tot een West-Europeaan te maken, althans voor zover dat mogelijk is. Het gevolg is dat men bij deze stukken doorgaans verrast kan luisteren naar een in fraaie sonoriteiten gehulde treffend-melo- dieuze muziek, afgewisseld door motorische passages, die als het ware het cement vor men, dat de vreemdsoortige architectuur haar stevigheid geeft. Maar toch was het een rijke ervaring, na al deze in wezen hybridische composi ties, Strawinsky's meesterwerk uit zijn Wes terse periode, de „Psalmen-symphonie" te horen. In dit stoere werk hoort men de componist in zijn tot het uiterste gebalde kracht. Alle speelsheid en koketterie met muziek van anderen is er vreemd aan. Men heeft deze compositie voor koor, blazers, celli en bassen vaak hard en onbewogen genoemd; ik kan haar alleen beheerst- extatisch vinden en groots in haar over tuigende ernst. De drie psalmen, waaruit het opus bestaat, werden voortreffelijk ge zongen door de Voorburgse Oratorium vereniging, directeur Johan van Gooi. En ook op het instrumentale deel, vertolkt door het versterkte Residentie-Orkest, was niets af te dingen. Igor Markevitch geboren in Rusland, maar in Zwitserland en elders in West- Europa opgegroeid heeft zich deze avond als een secuur dirigent doen kennen. Met sober maar doeltreffend gebaar wist hij aan het klankgeheel ronding en evenwicht te geven. En vooral dit kan men hem met ere nageven: hij toonde de spanning te kunnen onderhouden zonder uiterlijke sug gesties. JOS. DE KLERK. Uilenspiegel Het 32ste regiment infanterie, met andere wapens versterkt tot een regimentsgevechts groep van ongeveer 6000 man, oefent op het ogenblik tegen een Belgische regiments gevechtsgroep ter sterkte van 4000 man bij de Belgische-Nederlandse grens tussen Eind hoven en Leopoldsburg. Deze oefening, die geleid wordt door een Belgisch-Nederlandse staf duurt van 11 tot 13 Juni en draagt de codenaam „Uilenspiegel". Zij is in hoofdzaak een oefening voor de staven. De manschappen zijn reeds voldoende ge oefend maar voor de staven, die dag en nacht en onder alle omstandigheden de be wegingen van het onderdeel tot aan het peloton toe onder controle moeten hebben, is nog veel oefening noodzakelijk. De oefening „Uilenspiegel" heeft nog een ander belangrijk aspect: zij zal een proef kunnen zijn, waarvan de uitslag in belang rijke mate het streven naar een nog inniger samenwerking op militair gebied tussen België en Nederland kan beïnvloeden. De proef is niet gemakkelijk gemaakt, onder meer doordat de Nederlanders in hoofdzaak Frans-sprekende Belgen tegenover zich hebben. AMSTERDAMSE VOETBALLERS SPE LEN GELIJK. Slechts een paar duizend toeschouwers woonden Woensdagavond in het Olympisch Stadion de steden-voetbal wedstrijd AmsterdamRotterdam bij, die in gen gelijk spel, 2—2, eindigde. Bij de rust leidden de Amsterdammers met 10. De 35-jarige Amerikaanse KLM-piloot Hutchinson, in de Nederlandse autosport beter bekencl als „Hutchy", is in zijn vrije uren bezig aan een primeur voor Neder land. Op een 1100 cc-Fiat-chassis bouwt hij namelijk een carosserie van plastic. Nu is er in zijn eigen vaderland al een hele serie van deze carrosserieën gemaakt, maar voor Europa is deze de eerste. In de werkplaats van de éeurie-Beels in Bennebroek werkt hij thans met naarstige spoed aan zijn sportwagen. Want op 27 Juli moet hij er mee starten in de sportwagen races van de KNAC op het Zandvoortse circuit. Het chassis kent dat circuit al, want de vorige eigenaar, de heer Van Houten, won er twee keer de 1100 ce-klas'se mee. Hutchinson hoopt met de plastic-body ruim 200 kilo aan gewicht te winnen, zodat het Fiatje nog wel een tikje rapper zal worden. Het principe van de bouw is heel een voudig. Over een geraamte van dunne ADVERTENTIE Bn p If F IÜ 16 verschillende BV Eb lY EÈ (v kleuren groen. M. DOUWMA EN ZOON Gen. Cronjéstr. 4214 - Haarlem - Tel. 13438 Ge kunt het van mij aannemen dat het geen klein karwei is, twee jonge dochters te moeten helpen, groot te worden. Dat opvoeden geeft zoveel kopzor gen, dat het nu en dan nodig is er een stukje over te schrijven, om het gemoed te luchten. Er zijn vaders die af en toe het servies tegen de muren smijten of in het water springen maar stukjes schrijven helpt ook heel goed, en het geeft geen onkosten. Soms zoudt ge bij dat opvoeden uw eigen oren afbijten van er gernis, doch het is daarbij zo als met alle boosheid: Het helpt u niet, en ge komt er niet verder mee. Het kan waar zijn dat kinderen als onbeschreven vellen papier in de wereld ko men, maar soms lijkt het pa pier waar ge uw beste pennen op verslijt zonder er iets op te kunnen schrijven dan wat kromme ferassen. Een kind is onschuldig als een lam, maar ook zo glad als een gepeld ei in botersaus, om zo te zeggen. Ge meent het te kunnen grij pen met uw levenswijsheid en uw ervaringen doch het springt uit uw vuist en ge staat voor mallejan. En als ge denkt een eindweegs op scheut te zijn, dan rinkelt de bel en komen anderen uw moeizaam werk aan gruizels gooien met een zakje snoep en een reeks van paedagogische ketterijen, waar ge uw tenen van bij elkander knijpt. Ze zijn nog erg jong, onze twee dochters, en slapen vroom zo tegen zevenen. Het is op dat uur, dat wij zuchten en zeggen: Ziezo, het is weer volbracht voor vandaag. Dan is het een behoedzaam sluipen door ka mers en gangen om de slapen de lammetjes niet te storen. Op zulk een moment komt na tuurlijk oud-oom Eduard, als5 zijn schip weer is binnengelo pen na een verre tropenreis. Wij horen het al aan de bel. Hij drukt altijd tienmaal inplaats van eens, alsof hij aan het morsêseinen is. Dan stormt hij binnen met een donderend „hohohoho" en klapt met deu ren alsof zij eruit moeten. Slapen de kleinen al? Dat is zijn teleurgestelde vraag, ge uit met een stemvolume alsof zij gericht is tot de eerste stuurman op de brug bij vlie gende storm. Ze sliepen,- zeg ik. Nu niet meer. En ze slapen ook niet meer. Er piepen deuren en er klapperen blote voetjes op het zeil van de gang. Door een spleetje van de huiskamerdeur komt een donker kopje, en oom Eduard verwelkomt het met een scha terlach uit al zijn registers. Ge zijt ook veel te vroeg in bed gestopt, zegt hij. De kleinen zitten op zijn knie en luisteren met plezier naar 'zijn leugens. Hij zegt alles an ders dan vader en moeder. Hij vertelt dat kleine kinderen de baas zijn in huis en dat het ge zond is laat naar bed te gaan. Hij zegt dat Sinterklaas al eeuwen dood is en dat ze er dus niet bang voor hoeven te zijn. Handenwassen en tanden poetsen zijn flauwe frutsela- rijen, zegt hij hun, en naar school gaan dient alleen maar om vader en moeder te plezie ren door van de vloer te zijn. Daar tussendoor peutert hij zuurtjes uit zakjes en stopt hun handjes vol, terwijl hij lelijke woorden zegt om ze uit de kin dermondenterug te horen en te kunnen schateren. Waarom hebt ge daar een pleister op uw kuit, vraagt hij. De kleine dochter is verward door de ingewikkeldheden des levens en zegt dat zij een lad der in haar been gehaald heeft. Een schaterlach doet onze mu ren schudden en.ook de kin deren van de rechterburen be ginnen tekenen van ontwaken te geven. Daar moet ge geen pleister op plakken, zegt. oom Eduard, dat is kwezelwerk. Ge smeert er wat zand op, dan geneest het in een zucht. De kleine richt haar vragende ogen op de onthutste ouders, die beiden neen schudden met kommervolle blik. Zand? Dan wordt het een bloedvergissing, betoogt zij met medische wijs heid. Een bloedvergissing. De scha terlach tast onze fundamenten aan en ook de kinderen van de linkerburen denken dat het ochtend is. Er wordt door boze ouders aan weerszijden tegen de wand geklopt. Maar oom Eduard buldert: Houdt u stil en ga slapen! Later hebben we de twee met ^beleid en geduld weer in bed gekregen, en de schaterlachen hebben we met tact en smeek beden kunnen temperen tot halve kracht. Als om Eduard is uitgelaten, kunnen we droe vig tegen elkander klagen dat het werk van maanden is te nietgedaan, en dat we morgen opnieuw zullen moeten begin nen. Hij gaat weer op een verre zee reis, vertelt hij aan de deur. Het zou aardig zijn te welen dat hij geen land meer zou kunnen vinden tot mijn doch ters zo omtrent de twintig zijn. We werken daarna weer met dubbele kracht, we putten ons uit in diplomatie en krachtter men, we praten misverstanden weg en schrijven een nieuw hoofdstuk op het kinderge moed, waarop onze vroegere litteratuur door oom Eduard is uitgewist. Zijn schip dobbert dan op volle zee, hij denkt misschien aan de kleine kinderen en wat hij voor hen meebrengen zal. Hij zint op de nieuwe middelen waar mee hij onze moeizame arbeid kan omverstoten als een kaar tenhuis. Hij bedoelt het zo goed, dat is het ergst van al. Soms peinzen wij wel eens hoe het zijn zou, als er geen oud oom Eduard bestond. Wij zien ons dan als trotse ouders van een paar ingetogen, volgzame kleine dochters, die zedig met ons wandelen gaan en als cir cushondjes immer doen wat wij bevelen. Wij zijn jaloers op ouders, die geen oud-ooms op zee hebben varen. Maar als ik om mij heen kijk naar de zeulende vaders en de zuchtende moeders, die met verbeten trekken op het gegroefde gelaat zwijgend hun onmacht bekennen om hun kinderen groot te brengen zo als het hoort, dan denk ik dat er toch heel wat oud-ooms op de wereldzeeën varen. Mis schien is het zo, dat kinderen eenvoudig niet op te voeden zijn, al houden ze zich wel vaak alsof. Misschien zijn ze helemaal geen onbeschreven vellen, doch zwart-op-wit ge drukte gedichten waar geen speld is tussen te steken. En misschien zijn de oud-ooms er alleen, om de ouders een zondebok te leveren voor hun onvermijdelijk falen. Dat denken wij wel eens. En we zien dan in hun bedjes de slapende kinderen hun dromen dromen van wie-weet-wat, van schone, kleurige dingen en van alles wat vrolijk en plezant kan zijn. Zij dromen misschien ook vaak van oud-oom Eduard en zijn wondere verhalen. Zij dromen echter nooit daar ben ik zeker van over alle ernstige waarheden, die ik hun dagelijks pleeg in te prenten. Dat is, om zo te zeggen, een merkwaardig iets. Zij slapen maar en doen alsof er geen op voedkundige waarheden be staan. Zij luisteren als ze wak ker zijn, zij lappen het aan hun kleine laarsjes als zij slapen. Ik peins dat wij vergeefse moeite doen, met de kinderen te vervormen tot ze in de we reld passen. Waarom zouden we niet eens proberen om de wereld te ver vormen voor hen? Dat is een stoute gedachte, die Ben vader zich niet veroorloven kan. Ik sluip weg van de bedjes en doe de deur dicht zonder ge rucht. Dan wordt er tien maal gebeld het zij zo. Hij is weerom, de barbaar. We zullen hem bin nenlaten en het hoofd erbij buigen. Misschien is hij wel een betere opvoeder dan ik. ,ul spanten is eerst de carosserie-vorm met kippengaas aangegeven. Dan wordt er stof (glazen textiel) overheen geplakt (door mevrouw Hutchinson) en die wordt ver volgens bestreken met de vloeibare plastic, die snel droogt. Het voordeel boven het gebruik van alluminium is, dat voor een gelijk gewicht het plastic sterker is. En bovendien is het verwerken van allumi nium zéér lastig. Hutchinson verkneutert zich al danig over het grote moment, dat hij met zijn wagen de weg op kan. Hij is overigens hele maal geen snelheidsduivel men zal dat van een KLM-piloot ook niet verwachten maar eerder een man met een grote lief hebberij voor techniek en bovendien met een vaste hand en een grote reactie-snel heid. Die heeft hij nog overgehouden uit de oorlog, toen hij als piloot bij de Cana dese luchtmacht bommenwerpers vloog. De ministers van Financiën en van Bin nenlandse Zaken zijn van oordeel, dat het geheel der monetaire factoren thans van die aard is, dat tot deblokkering van een groot deel van de geblokkeerde gelden van het Gemeentefonds der jaren 1949 en 1950 ten behoeve van aflossing van gemeentelijke vlottende schuld zal kunnen worden over gegaan. Het feit, dat de vlottende schuld der ge meenten in 1951 zo hoog is opgelopen, is voornamelijk een gevolg van het destijds heersende gebrek aan kapitaal, dat door wijzigingen in het rentegamma niet had kunnen worden opgeheven. Dat thans re centelijk een aantal emissies van 4% pet gemeenteleningen is mislukt, moet niet worden toegeschreven aan het rentegamma dat geen hogere rente toelaat dan 4)4 pet, aangezien deze rente niet onbelangrijk ho ger is dan het rendement van ter beurze genoteerde staats- en gemeenteleningen. De oorzaak dezer mislukking schuilt vol gens de ministers veeleer in het overvoerd zijn van de emissiemarkt, die met inbegrip van de nationale woningbouwleningen in de laatste maanden een bedrag van ruim 200 millioen aan openbare emissies van lagere organen kreeg te verwerken. De ministers vestigen er de aandacht op, dat het uitkeringspercentage voor 1953 pas definitief bekend is op het tijdstip, waarop de begroting van het Gemeentefonds voor dat jaar is vastgesteld. Teneinde evenwel de colleges van B. en W. in de gelegenheid te stellen de gemeentebegroting tijdig bij de gemeenteraad te kunnen indienen, be staat het voornemen schriftelijk ter kennis van de gemeentebesturen te brengen, op welke uitkeringen voor 1953 voorlopig kan worden gerekend. PARIJS (Reuter). Het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft giste ren bekend gemaakt, dat de ministers van buitenlandse zaken van de zes Europese landen, die zijn aangesloten bij de kolen- en staalgemeenschap, te Parijs bijeen zul len komen, zodra Italië en België het ver drag hebben bekrachtigd, hetgeen waar schijnlijk binnen tien dagen zal zijn ge schied. De ministers zullen dan een besluit nemen ten aanzien van de zetel van het centrale gezagsorgaan der gemeenschap. Naar verluidt zullen zij tevens nog on opgeloste kwesties ten aanzien van de Europese verdedigingsgemeenschap bespre ken. Men verwacht echter niet, dat zij be sluiten hieromtrent zullen nemen. Vandaag wordt in Den Haag een voor bereidende bijeenkomst van deskundigen uit de landen der kolen- en staalgemeen schap gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5