Woningbouwvereniging jubileert Fluitmuziek op antiek instrument ■Clowntje Rick Let er op! N atuurazijn heeft deze dopl Bloemendaal Afdeling Haarlem Facultatieve vereniging voor lijkverbranding bestaat driekwart eeuw ïmmenaed „Peter en de Wolf" door de H.O. V. Tweeënhalf jaar tegen koopman geëist Beverwijk Aardbeien dalen weer ondanks flinke export DONDERDAG 12 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Velsense viskoper na aanrijding overleden AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR INTERESSANT CONCERT IN DE STOMPETOREN Voor de kinderen Amsterdams meisje bedrogen en geld afgetroggeld FEUILLETON De fluistercampagne OP 6 JUNI was het veertig jaar geleden, dat te Haarlem werd opgericht de Coöpe ratieve Woningveren iging voor gemeeratepersoneel G. A. Dit feit zal Woens dag 18 Juni gevierd worden met een receptie in restaurant Brinkmann. Op het ogen blik beheert de vereniging 240 woningen, ondergebracht in drie blokken en voor de toekomst staat op het programma de bouw van 76 woningen voor ouden van dagen en een verzorgingshuis in de omgeving van de Ramplaan. Deze woningen zullen door een stichting beheerd worden. De eerste woningen zijn tot stand ge komen aan de Zomerkaöe. Voor die in ge bruik genomen konden worden heeft het toenmalige bestuur vele moeilijkheden moeten overwinnen. Spoedig na de op richting der vereniging werden besprekin gen gevoerd met de architecten Gulden en Geldmaker te Amsterdam om te komen tot de bouw van 77 woningen aan de Zo- merkade. Het duurde tot 1917 alvorens de firma Donselaar te Utrecht kon beginnen aan de bouw. In de loop van 1918 zijn de woningen betrokken. De aanvankelijke huurprijs is in de loop der jaren gestegen van 3,50 tot 5,50 per week. Het tweede project was de bouw van 154 woningen aan het Hof van Egmond, met als architect de heer Roetering. De aanneemsom was 577.000. Voor dit be drag kunnen thans ongeveer zestig wonin gen gebouwd worden. Daarna zijn blokken woningen gebouwd aan de Slachthuisstraat, Zomerkade, Betje Wolfstraat. Deze woningen zijn onderge bracht in de op 29 Mei 1926 opgerichte woningstichting „Het Oosten". Aangezien het bestuur het beheer had van twee wo ningcorporaties besloot het in September 1928 af te treden en de exploitatie over te dragen aan het tegenwoordige bestuur. Al die jaren hebben de heren W. C. van Kampen, voorzitter; E. Prinsen, secretaris en C. van Bilderbeek. penningmeester, zit ting in het bestuur. De heer H. Bilderbeek is een der oprichters en maakt veertig jaar deel uit van het bestuur. Na 1928 is ijverig verder gewerkt aan de bouw vanwoningen. Aan de Spaarndam- seweg, Archipelstraat, Bataviastraat en Spaamhovenstraat kwamen er 29 tot stand. Toen de vereniging later grond toe gewezen kreeg, liggende aan de Spaam- damseweg, werden 11 beneden- en 22 bo venwoningen gebouwd voor de som van 65.900. In 1934 werden ze in gebruik ge nomen en de huurprijs bedroeg 5,20 per week. Het heeft tot 29 December 1947 ge duurd alvorens het bestuur kans kreeg voor het bouwen van arbeiderswoningen. Het aanvankelijke plan van de heer H. Tuninga moest veranderd worden voor het aanbrengen van bezuinigingen. Op 13 Oc tober 1948 begon de firma Thunnissen te Heemstede, die ingeschreven had voor 923.078, met de bouw. Zodra woningen gereed waren werden ze in gebruik geno men. Op 4 Januari 1950 was het complex, gelegen nabij de Gijsbrecht van Amstel- st-raat, gereed. ADVERTENTIE Virginia grote doos van 100 stuks f. 4.- EXAMENS KLEUTERONDERWIJS Bij de té Amsterdam gehouden examens van het Landelijk Bureau voor examens Kleu teronderwijs slaagden voor het diploma A de dames G. Boekhout, S. Hagedoorn, B. van Kleeff, E. Lex, B. van Urk, N. de Vries te Haarlem; M. Barnard, A. Bessem, A. Luijt, T. Poelman. S. Grijseels, H. Wieling, M. van Zanten te Heemstede; M. Bom, J. de Boer, D. Booy, D. v- d. Raay, C- Nauta, A. de Weers te IJmuiden; J. Haring te Bloemendaal; C. Diemer te Zandvoort; C. Stolk le Hoofddorp; A. Kroes, A. Onos te Aalsmeer; G. Baarslag te Castricum. Voor het diploma B slaagden te Den Haag de dames E. Koppen en C. Kroon te Haar lem A. Blom, T. Corstius, A. Voogt te Heem stede, J. Notterman te Zandvoort en T. Wou- térloód te Santpoort. GEBOORTEN: A. M. ZuurbierTurken burg, z.; H. BotmanSmit, z. ONDERTROUWD: P. J. Pauptit en M. Nij- man; H. van Huis en H. M. Korving; F. Schippers en L. J. J. Verburg; W. Janssen en A. van Santen. GEHUWD: D. Verkijk en L. Bleeker; J. K. van Balen en M. Kenbeek. OVERLEDEN: Wed. J. J. Bruin-van Am- stel, 73 j.; A. W. Michielse, 78 j. Op het ogenblik heeft het bestuur plan nen voor de bouw van 76 woningen (44 laagbouw en 2x 16 woningen hoogbouw) en een verzorgingshuis (tién kamers voor echtparen en veertig kamers voor één per soon) voor ouden van dagen in het Ramp- laankwartier. De arcitect, prof. ir. H. T. Zwiers heeft de schetstekeningen reeds naar het gemeentebestuur gezonden. Als de zaken een vlot vex-loop hebben zal be gin 1953 met de bouw worden begonnen. Het bestuur is met de opdracht zeer inge nomen. De exploitatie zal geschieden doör een stichting, waarvan de heer F. S. Noordhoff voorzitter is. De 63-jarige viskoper K. Glas uit Vel- sen, die Dinsdagmiddag, toen hij bij de hoèk van de Duvenvóordestraat de Zijlweg wilde övèrsteken door een personenauto, welke hij geen voorrang had gegeven, werd aangereden en een zware hersen schudding kreeg, is in de afgelopen nacht in het ziekenhuis overleden. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Facultatieve lijk verbranding heeft Woensdagmiddag in restaurant Brinkmann ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan der afde ling van vele zijden blijken van waarde ring voor zijn werk ontvangen. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door de heer W. F. Happé, die in zijn inleiding opmerkte, dat er vele uitnodi gingen voor recepties binnenkomen. Als er gevolg aan gegeven wordt moet bekend zijn of een vereniging er een is van alge meen nut, of zij ernstig streeft in het be lang der bevolking en of zij tracht de be volking te helpen. De vereniging der jubi lerende afdeling voldoet aan de richtlijnen. De gedachte van de lijkverbranding is vaak omstreden. Voor de wijze, waarop de ge dachte gepropageerd wordt heeft het ge meentebestuur waardering. De waardige wijze dwingt eerbied af, ook van de tegen stander. Het gemeentebestuur is in deze geen partij, doch heeft waardering voor de manier waarop de propaganda gevoerd wondt. De heer A. H. W e g e r i f, voorzitter van het hoofdbestuur, noemde de Haarlemse afdeling een actieve. Het aantal leden gaat steeds omhoog. Dat is een bewijs, dat er een goed bestuur is. De plannen voor de toekomst zijn gunstig. Vermoedelijk zal binnen enkele maanden begonnen kunnen worden met de bouw van een tweede cre matorium. De spreker bood de beste wen sen aan het bestuur der afdeling aan en hoopte, dat de crematiegedachte verder uitgedragen zal worden. De heer B. Klunder bood gelukwensen aan namens de Arbeidersvereniging voor lijkverbranding en schetste het werk door de facultatieve vereniging verricht, de heer Piet, voorzitter van dé Associatie Voor Uitvaartverzorging en de heer C. F. Keyser, namens de 3500 leden dér afdeling, boden eveneens gelukwensen aan. Toen in April j.l. op de ledenvergadering werd mee gedeeld, de dat afdeling op 10 Juni 1952 vijfenzeventig jaar geleden was opge^ richt, heeft er zich een herdenkingscom missie gevormd. Een flink bedrag is bijeen gebracht voor de aankoop van een bank, bestemd voor hét secretariaat, gevestigd Ripperdapark 23. De voorzitter, de heer M. de Boèr, dankte ADVERTENTIE GARAGE P. C. HARTOG ZOON TURFMARKT 26 en 18 Telefoon 16066 Wij verhuren nu ook de nieuwste Morris Minor en Morris Oxford. Verder keuze uit Ford (Taunus - Prefect - Anglia), Vauxhall, Studebaker, D.K.W., enz. De heer C. F. Keyser bood namens de leden aan het bestuur der afdeling Haarlem van de Facultatieve vereniging voor Lijkver branding een bank voor het secretariaat aan. Op de bank zit de voorzitter, de heer M. de Boer. de sprekers voor hun toespraken en de leden voor hun geschenk. De secretaris, de heer T. C. R. Smit, die drieëndertig jaar deze functie uitoefent, haalde herinne ringen op uit het verleden. Óp de receptie waren aanwezig de direc teur en de oud-diirecteur van het crema torium te Westerveld, de héér A. F. Suu- rendonk, hoofdinspecteur van politie, mr. H. B. Wildt Mevboom, voorzitter van de Raad van Arbeid en afgevaardigden van vele afdelingen. Van de Internationale Cre matie Federatie te Londen was een tele gram binnen gekomen. Zaterdagavond wordt in het stemmige intérieur van het oude kerkje met de stompe toren van Spaarnwoude weer een concert gegeven. De culturele pelgrims zoals wij de bezoekers van de intieme kunstavonden op de eenzame terp wel eens genoemd hebben zullen ditkeer kunnen genieten van een concert dat gegeven wordt door „Die Haerlemsche Musyckca- mer" onder leiding van André Kaart, met medewerking van de bekende fluitist Frans Vester. Er wordt een programma van ba rokmuziek uitgevoerd. Onder meer zal Vester met de fluitist Henk de Graaf en het strijkorkest een concert voor twee flui ten van Cimarosa uitvoeren. De fluitisten zullen hierbij hun moderne Böhmfluit be spelen. Doch er staat ook een nummer op het programma, waarin Vester als solist een instrument zal gebruiken zo oud als de compositie zelve, welke dateert uit de eer ste helft van dé achttiende eeuw. Het is een fluitconcert van Joachim Quantz, de leraar van Frederik de Grote die, zoals men weet, in zijn beste en vreedzame jaren een verwoed liefhebber van het fluitspel was. Dit was eigenlijk niet zo heel vreemd, want er werd in die tijd verbazend veel fluit gespeeld door dilettanten. Geen won der dan ook dat de fluitlitteratuur uit die pefiode bijzónder groot is. Deze is in de laatste jaren weer zeer in trek gekomen, maar men hoort ze tegenwoordig op in strumenten, waarvan klankkarakter en intensiteit nog al afwijken van het vrij primitieve speeltuig van ruim twee eeu wen her. De tegenwoordige fluit heeft door haar cylindrische boring een veel groter geluid en biedt met haar ingewikkelde mechaniek mogelijkheden waarvan men destijds niet heeft durven dromen. Maar voor het klank-ideaal van de baroktijd gaf de primitieve „traversière" precies wat men wenste. Geleidelijk zijn de orkesten groter, de partituren gevulder geworden en werd de drang naar dynamiek uitge breid; en zo is 'het een zoeken geworden naar instrumenten die aan grotere klank intensiteit konden voldoen. Of we er bij gewonnen hebben is een andere zaak. Men moet maar eens een goed concert van oude muziek, uitgevoerd op oude instrumenten horen (bijvoorbeeld van Pro Musica Anti- qua), om aan de waarde van die klank evolutie te gaan twijfelen. Maar ten slotte heeft iedere periode de klankintensiteit en de dynamiek die haar past. ADVERTENTIE Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Juni 1.677.458 tegen 1.668.000 op 1 Mei. Op 1 Mei waren er 483.385 aangeslotenen op het rijks radio-distributienet tegen 484.012 op 1 April. Wij hebben voor vader een schitterende cbl- lectie OVERHEMDEN en een zéér rijke keuze in DASSEN met gratis luxe verpakking. herenmode: specialist Spaarnwouderstraat 47 - 80 Haarlem Op de dag, dat de drie vliegtuigen weer uit het Zwartjesland zouden terugkomen, wachtten oom Tripje en de anderen tot het tijd zou zijn om naar het vliegveld te gaan. De jongens, die weer mee mochtenwaren ongeduldig. Gelukkig was het eindelijk zover, dat ze konden gaan. Ja, een vliegveld is altijd leuk voor jongens, nietwaar? Op hét vliegveld aangekomen, hadden ze nog tijd over; de vliegtuigen waren nog niet in zicht. Onder het wachten bekeken ze de grote hangars, waarin de vliegtuigen wachtten, die niet in dienst waren of gerepareerd werden. Oom Tripje legde hun alles uit, en ze mochten ook de vliegtuigen van dichtbij bekijken. Wat 'n reuzendingen zijn dat, als je er vlakbij staat! vond Rick. Nou! zei Bunkie. Wat gek hè, dat die zware kasten toch zomaar in de lucht kunnen vliegen! Een piloot, die langs kwam, legde hun allerlei uit over de motoren en wat er meer aan de machines te zien was. En zo verstreek de tijd van het wachten, zonder dat ze zich verveelden. De fluit nu waarop Frans Vester het concert van Quantz zal uitvoeren is conisch geboord en heeft slechts één klepje; verder bezit ze alleen zes vingergaatjes. De halve tonen moeten derhalve door zogenaamde „vorkgrepen" bereikt worden. Dit bete kent dat de hedendaagse bespeler, inge steld als hij is op de techniek van de mo derne fluit, zich compleet moet omschake len op de in schijn zeer simpele, maar in wezen toch gecompliceerde techniek van het oude instrument. Maar het resultaat is dië inspanning wel waard, want indien meesterlijk bespeeld (dit geldt vooral de zuivere intonatie) geeft het antieke speel tuig een klank van bijzonder mild karak ter, die de muziek die er voor geschreven werd. in het juiste licht stelt. Ik heb het antieke instrument van Vester in handen gehad; het toont meer dan één barst (overigens doelmatig bijgclijmd) en hangt verder met touwtjes en elastiekjes aan elkaar. De stemming is ongeveer een kwart toon onder onze huidige diapason; maar met regelen en transponeren zal Ves ter het wel zo maken dat er een vergelijk tot stand komt betreffende de toonshoogte met clavecimbel en orkest. Er komen bij dergelijke experimenten altijd meer din gen kijken dan het publiek doorgaans wel opmerkt. In ieder geval zal de muziek klinken zoals ze voor twee eeuwen geklon ken heeft. Verder staan het nagenoeg onbekende Celloconcert in D van Porpora, met Karl Möringer als solist, benevens werken van Telemann, Bach en Vivaldi op het pro gramma. Er vertrekt Zaterdagavond om kwart voor acht een extra-bus van het Stationsplein te Haarlem naar de Stompe- toren. JOS. DE KLERK. Om tegemoet te komen aan de vermeen de behoefte van het publiek aan lichte mu ziek gedurende het zomerseizoen, op die gedachte gebracht doordat de Beethoven- cyclus reeds weinig belangstelling trok en omdat verleden jaar de gedeeltelijk moder ne programma's evenmin in staat bleken de Concertzaal bevredigend te vullen, heeft de HOV dit keer een reeks populaire uit voeringen samengesteld. Het concert van Vrijdagavond 13 Juni, dat onder leiding staat van Toon Verhey, mag zeker bijzon der aantrekkelijk worden genoemd. Het is geheel gewijd aan het sprookje in de mu ziek. Behalve „sprookjesachtige" werken van Ravel, Humperdinck, Dukas en Tsjai- kofski wordt „Peter en de Wolf" (opus 67) van Sergei Prokofief, een symphonisch verhaal voor kinderen, ten gehore gebracht. Het is een mede door zijn bevattelijkheid De acteur Johan Schmitz werkt als ver teller mee aan het sprookjesconcert van de H.O.V. uitermate geslaagd en geestig experiment om ieder optredend karakter door een overeenkomstig instrument voor te stellen: de fluit is de vogel, de hobq de eend, de klarinet de kat en de fagot de grootvader. Het strijkkwartet speelt het thema van Peter de padvinder, slagwerk dat van de jagers en drie hoorns illustreren muzikaal het optreden van de wolf. De bekende ac teur Johan Schmitz is de verteller, die de mondelinge toelichting geeft. Sergei Sergeiwitsj Prokofief werd op 23 April 1891 in de Oekraine geboren. Hij be gon al op zijn vijfde jaar te componeren en weldra voerde de dorpsjeugd zijn eerste zangspelletje op. Toen hij dertien was, ging hij naar het conservatorium in Petersburg en in 1914 behaalde hij als pianist de Ru- binstein-prijs. Van 1918 tot 1933 maakte hij concertreizen door geheel Europa en de Verenigde Staten, waar zijn populariteit voortdurend steeg. In Parijs schreef hij balletmuziek vóór Diaghilew en talrijke concerten voor viool of piano en orkest. Van zijn vier opera's is vooral „De liefde van de vier sinaasappelen" vermaard ge worden. Reeds in 1917 leverde hij met een Klassieke Symphonie zijn eerste proeve van zijn neo-klassicisme onder het motto „Terug naar Haydn". Zijn werk is, hoewel niet minder oorspronkelijk, geheel anders van aard dan dat van Bartök of Stra- winsky, waarmee men wellicht verwant schap zou vermodeen. Na zijn terugkeer in Rusland werd hij de ADVERTUfTIE met de blauwe N geurig Vanmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank de 45-jarige koopman J. A. P. M. van Nieuwenhoven Invecht, die ervan verdacht werd de 24-jarige mejuffrouw G. J. W. V. uit Amsterdam te hebben opge licht. Volgens de tenlastelegging had hij haar op 25 Februari in de Kalverstraat ontmoet en haar uitgenodigd voor een autotochtje naar Bussum. Hij maakte zich aan haar bekend als „Chef van Dongen" en vertelde de zoon te zijn van een schoenen fabrikant in Oirschot en de broer van een arts in Overveen. Voorts deed hij hét haar voorkomen alsof de auto, waarin het tochtje naar Bussum werd gemaakt, zijn eigèndom was. Door zijn optreden vestigde hij de indruk niet getrouwd te zijn. In werkelijkheid was hij gehuwd en had hij twee kinderen. M. liet haar drie brieven lezen „van zijn moeder", waarin deze haar blijdschap over hun verhouding uitte. Zijn moeder leeft echter niet meer en de brieven bleek hij zelf te hebben geschreven. Met al deze voorwendsels zou hij een vertrouwenspositie bij het Amsterdamse meisje hebben verworven, waarin mej. V. zich voor hem inspande om hem uit finan ciële moeilijkheden te helpen, die hij haar had uitgelegd. Zij gaf hem-in-totaal^-380, waarvoor zij zich bij anderen in de schuld stak. Volgens haar verklaringen heeft hij daar slechts 13Ö van terugbetaald. De officier, mr. Van der Valk Bouman, achtte het tenlastegelegde bewezen. Hij noemde M. „een aartsoplichter" en eiste legen hem tweeënhalf jaar gevangenisstraf. De raadsman van verdachte, mr. J. Jan- sonius verzocht een nieuw psychiatrisch rapport over zijn cliënt in te winnen. Hij achtte M. abnormaal en begreep daarom niet waarom deze in het bestaande rapport wel toerekeningsvatbaar werd genoemd. Uitspraak over 14 dagen. Woensdag lagen de prijzen op de aard beienveiling weer wat lager dan de voor gaande dag, ondanks het feit dat ook nu weer twee wagons aardbeien naar Berlijn zijn gezonden. De aanvoer bedroeg ook nu weer een goede *10.000 manden; het aantal doosjes was minder. Maar dat was te ver klaren door de omstandigheid, dat er 10.000 doosjes verpakt in kratjes naar het Ameri kaanse bezettingsleger in Duitsland werden verzonden. De prijzen van de Moulin Rouge variëer- den van 2 tot 3,20 per slof; de Madame Lefebre bracht van 1,40 tot 2,10 per slof op. De doosjes deden 2378 cent per stuk en enkele doosjes „zoete" aardbeien stegen tot 98 cent. invloedrijkste componist van de Sovjet- Unie, mede door zijn declamatoria met ge bruikmaking van officiële redevoeringen van Marx, Lenin, Stalin en anderen. In 1948 echter werd zijn werk als „onmelo dieus" verworpen. Sindsdien is hij beurte lings in en uit de gratie. Maar in het Wes ten blijft Prokofief populair, vooral door zijn pakkende thematiek, zijn groteske fantasie eh zijn satirische inslag. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 64) Arlen deed wat hem gezegd was. Hij ging op de stoep zitten met zijn hoofd in zijn handen, totdat de nachtlucht hem kal meerde. Toen hij was opgeknapt, ging hij naar binnen. Judith lag op bed in een van de achterkamers met haar lange, blonde haren over het kussen uitgespreid. Bob vóélde in zijn hart een vreugde, welke hij nog nooit gekénd had. Hij had Judith teruggekregen! En zij leefde! We zullen een dokter opbellen, zei Brannigan. Zij werd verdoofd. Simpkins moét haar hoofd in de oven geschoven heb ben, toen hij énkele minuten voordat onze twee mannetjes hier kwamen, vertrok. Als we een uur later waren gekomen Maar waarom zou hij dit gedaan heb ben?, riep Bob uit. Ik begrijp wel, dat hij haar ontvoerd heeft ter uitdaging van de politie, maar het enige, dat nog in Simp kins voordeel sprak, was juist zijn sterk familiegevoel. Dat was vroeger waar, antwoordde Brannigaii. Nu lijkt hij veel op een dólle hond, die naar iedereen bijt. Judith ver hinderde zijn vlucht, dus moest zij uit de weg geruimd worden. Hij moet wanhopig zijn, want hij wèet dat wij hem óp de hie len zitten. Maar waarom heeft hij haar hier niet laten zitten?, vroeg Arlen. Omdat zij misschien iets over zijn plannen te weten is gekomen. Ik zal een van de detèctieves naar een dokter sturen. De ander kan dan een oogje in het zeil houden bij Judith. We moeten nu Simpkins achterna. Maar ik wil bij Judith blijven begon Bob. Plotseling hield hij zijn mond. Hij keek naar zijn bewusteloze vrouw. Ik ga mee?, besloot hij. Brannigan keek op zijn horloge. Pas vijf minuten geleden waren zij het huis bin nengedrongen. Het belangrijkste werk wachtte hen nog. Hij kan nog niet ver weg zijn, merkte Brannigan óp. Hij heeft kennelijk ont vluchtingsplannen gemaakt én zal nu pro beren deze uit te voeren. Hij weet geluk kig niet, dat wij alle mogelijke ontsnap pingswegen hebben afgezet. Meidrum, ga jij met drie man naar de mond van het kanaal, maar maak zo weinig mogelijk lawaai! Nadat de inspecteur en zijn mannen ver trokken waren, keek Brannigan Bob aan. Wel Bob, dit is de laatste ronde. We gaan de achterdeur uit en sluipen dan naar het kanaal. Ik geloof niet, dat Simpkins in de buurt van het dorp is. Als ik in zijn positie was, zou ik mij ergens bij het ka- haal verbergen en dan op een geschikt ogenblik in een bootje springen. We kun nen onmogelijk in deze duisternis gaan ronddolen. We zullen daarom een goede schuilplaats moeten zoeken. Het enige wat wij dan kunnen doen, is luisteren naar de motor van een boot. Begrijp goed, dat- als hij ons eerder ziet, hij ook eerder zal schieten. Toen de politiemannen weggeslopen waren, overviel de stilte Brannigan en Arlen weer. Duidelijk was de komst van een storm merkbaar. Ondanks de vele wol ken was het buiten niet pikdonker, maar of de maan voor dit flauwe licht zorgde of een vuurtoren ergens in de buurt, wist geen van beiden. Brannigan ging vooraan. Hij liép de poort uit en om het huis heen naar het open veld. Bob voelde zich alsof hij weer terug was in Frankrijk. In de beginne schoten zij maar weinig op, omdat hun ogen nog niet aan het duister gewend waren, maar lang zamerhand konden zij beter zien. Het was zo stil, dat het leek alsof ieder geluidje vele malen versterkt werd. Nu en dan kreeg Bob de indruk, dat de agenten, die achter Brannigan aanliepen, onnodig veel lawaai maakten. Maar toen realiseerde hij zich, dat zijn zintuigen weer even scherp reageerden als in de oorlogsdagen. Die ge luiden uit de achterhoede konden door nie mand anders gehoord worden. Brannigan, die Bob op zijn hielen volgde, bewoog zich even geruisloos voort als een panter. Arlen besloot evenwijdig met het kanaal te sluipen, maar op een voldoende afstand om iemand, die zich bij het water verbor gen zou hebben, niét te alarmeren. Nu en dan kwamen zij bij een open veld Zonder enigerlei dekking. Zij staken dit steeds een voor een over en ontmoetten elkaar weer aan de andere kant. Zij kwamen niemand tegen. Toen zij door een sloot kropen, kreeg Bob plotseling het gevoel, dat iemand vlak bij hem was. Hij had geen geluid gehoord, maar hij was er toch zeker van. Toen Arlen niet meer verder ging, kroop Brannigan naast hem. Bob fluisterde hem enkele woorden in het oor. Er groeit genoeg lang gras tussen ons en het kanaal. Laten we op de grond gaan liggen en luisteren. In de volgende tien minuten verspreid den de politiemannen zich. Bob wist niet waar zij heen gingen, alleen wist hij dat zij langzaam en voorzichtig wegslopen, wat hij hoorde aan het zachte geruis van het gras. Zodra zij hun plaats hadden gevonden, werd het weer doodstil. Het enige geluid dat Bob opving was on- weersgerommel ver boven zee, en nu en dan de schreeuw van een nachtvogel. Op de achtergrond ruiste het watér in het Ka naal, terwijl het langzaam steeg. Jaren later, als Bob nog eens terugdacht aan de gebeurtenissen van die avond, kwam weer het zachte geklots van het langzaam stijgende water, datde modderbanken overspoelde, in zijn herinnering. Nu en dan kreeg hij het gevoel geheel alleen te zijn als op eelt verlaten eiland en dat hij naar de nooit eindigende gefluister de boodschap van de zee luisterde. Telkens werd hij echter weer tot de werkelijkheid teruggebracht, doordat zijn gedachten uit gingen naar Judith. Wat haar overkomen was, deed zo'n nijd in hem ontbranden, dat hij voelde dat hij Simpkins met de handen zou willen doden, als hij h^em te pakken kon krijgen. Hij begon te denken aan de man, die, goed verscholen tussen het hoge gras, mis schien maar een paar yards van hem ver wijderd was. Hij was geheel op zijn in stinct afgegaan, toen hij Brannigan had ge waarschuwd, dat iemand vlak bij was. Misschien had hij het bij het verkeerde eind gehad, maar zijn ervaringen hadden hem geleerd hoofdzakelijk op zijn instinct te vertrouwen, dat hem zelden in de steek liet. Bob hield zijn hoofd op de grond gedrukt. Nu en dan richtte hij zich even op om rond te kijken. Er was juist genoeg licht om een silhoute tegen de lucht te zien, maar niets bewoog. Het begrip „tijd" had alle beteke nis voor hem verloren, alhoewel hij hier hoogstens pas een uur kon zijn. Het ge klots van het water was voller geworden, alsof het getij sterk steeg. Plotseling meen de hij een uiterst zacht gepuf te horen: een boot kwam het kanaal af! Het puf-puf kwam naderbij. Klaarblij kelijk werd er langzaam gevaren, want het geluid werd nauwelijks harder. Bob vroeg zich af waarom men zo langzaam voer. Toen begreep hij plotseling, dat de man in het bootje waarschijnlijk naar een herken ningsteken op de oever zocht. Het geluid werd al luider en luider. Toen werd de motor stop gezet. Het bootje moest nu wel langzaam voortdrijven, nauwelijks enig geluid'makend in het nog steeds stij gend water. Ofschoon Bob Brannigan en de anderen niet kon zien, wist hij, dat zij, evenals hij scherp luisterden naar ieder geluid, dat er op kon wijzen, dat de boot zou gaan meren. Bob voelde aan alles, dat het vaartuigje vlak bij de oever was. Zijn instinct had hem niet in de steek gelaten: hier moest iemand verborgen zitten! Plotseling begon het gras te ruisen. Bob hief zijn hoofd voor zichtig op. De storm, die tot nu toe boven zee ge hangen had, was vlak boven hem. Een bliksemlicht doorkliefde de lucht en in het felle schijnsel zagen allen, die in het gras op wacht hadden gelegen, een donkere figuur opstaan, die zich naar de oever be gaf. Toen kwam Brannigan in actie. Hij kroop zachtjes, maar toch snel, enkele yards naar de donkere figuur toe. Alhoe wel de hoofdinspecteur nauwelijks een ge luid maakte, moest de onbekende toch iets gemerkt hebben, want plotseling flitste een straal vuur bij hem op. De knal van de revolver viel samen met een luide donder slag. Brannigan viel, maar of hij getroffen was of niet, wist niemand. Bij de tweede bliksemstraal zag Bob, dat het bootje zich van de oever verwijderde. Een der agen ten had een spurt ingezet, doch hij kon het vaartuigje niet meer bereiken. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6