Selectiewedstrijden roeien voor Olympische Spelen <ha<3 naat» Uw smaak „j|et Pleidooien van Engeland en Perzië in eerste aanleg geëindigd ■Clowntje Rick Ma chteld W isse, fotografe Olympisch vuur voor Helsinki AUTORADIO WOENSDAG IS JUNI 1952 Kegelen Haarlemmers boekten successen in Utrecht Duivensport „De Koerier" Wandelsport Avondvierdaagse Kanosport Kanoploeg voor Helsinki Biljarten Hof van Holland won van Vriendenkring II Basketballprogramma Dammen O.D.V. promoveert naar de hoofdklasse Voetbal Zomeravondvoetbal dee MORRIS 6efi'neycu &uj! INTERNATIONAAL HOF Voor de kinderen Rechtbank moet beslissen over nietigheid van besluiten Faillissementen Kerkelijk Nieuws Nieuwe vergadering van Zandvoortmeeuwen FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker Zaterdag 21 en Zondag 22 Juni houdt de Amsterdamse Studentenroeivereniging Ne- reus lustrumwedstrijden op de bosbaan te Amsterdam. De Nederlandse Roeibond heeft de wedstrijden aangewezen als selectie voor de Olympische Spelen te Helsinki. Verwacht mag worden dat de wedstrijden het hoogte punt van het Nederlandse roeiseizoen zullen vormen. Nereus heeft gezorgd voor een in ternationaal cachet door buitenlandse ploe gen uit te nodigen. De technische commissie van de Nederlandse Roeibond zal haar volle aandacht schenken aan de senior-nummers daar de ploegen die voor uitzending naar Helsinki in aanmerking wensen te komen hebben ingeschreven. In het skiffnummer verschijnen v. Mesdag (Cornelis Tromp), Neumeier (Willem III) en Goudberg (De Hoop) aan de start. Wilbren- ninck van Het Spaarne zal niet in de skiff starten daar hij zich met Anker (Aegir) volledig wil inzetten voor de double scull. De vraag is of Neumeier revanche zal nemen op de jeugdige Hoopman en eventueel op Van Mesdag of dat Goudberg het de roeier van Cornelis Tromp een stuk lastiger zal maken dan op de „Koninklijke" het geval was, hoewel naar de mening van de coach van Van Mesdag, deze op de „Koninklijke" nog niet roeide zo als hij dat zou willen. De strijd in de oude vieren belooft veel goeds, daar hiervoor niet minder dan vijf ploegen inschreven te weten: Njord, Nereus, Laga, Willem III en Antwerp Sculling Club. Noch Laga, noch Willem III zagen we dit jaar eerder in dit nummer starten. Van Njord hadden wij eigenlijk geen ploeg meer in dit nummer verwacht na de resultaten die deze ploeg bereikte op de Varsity en de Konink lijke. Daar Antwerp Sculling Club als een van de sterkste Belgische ploegen moet wor den beschouwd, geeft dit nummer een aar dige vergelijking van de krachtsverhoudin gen tussen de gasten en de Nederlanders. De oude achten moeten wel zeer sterk vooruit zijn gegaan willen we hier prestaties op internationaal niveau tegemoet zien. Op de Koninklijke toonden diverse jonge achten grotere capaciteiten, in het bijzonder de Nereus-B-acht, die er wel op uit zal zijn om het hoofdnummer van de eigen lustrumwed strijden te winnen. De vier zonder stuurman brengen Laga en Willem III weer tegen elkaar. Van beide ploegen kunnen we zeker goede prestaties verwachten. Vooral de roeiers van Willem III gaven op de Koninklijke veelbelovend roeien te zien en een afvaardiging naar Hel- ADVERTENTIE Es Op het Nationaal Kegélconcours van de Utrechtse Kegelbond behaalden cle volgende clubs uit Haarlem prijzen: Koprswedstrijd heren, afdeling A: 6e prijs De Volharding. Afdeling Drietallen D: le prijs HBS; 3e prijs O DO. Hoogste korpswerper: "Chr. van Maris. Korpswedstrijd dames, afdeling A: 5e prijs Blijft Sportief. Afdeling C: le prijs Blijft Sportief. Jubileumwedstrijd heren: 3e prijs G. Drup steen; 8e prijs A. Veninga. Dames: 3e prijs mevrouw H. Höck. Vrije baan wedstrijd: le prijs J. Smole- naars 77x45 385 negens; 3e prijs G. Drup steen 31 x 45. Vrije baan dames: le prijs mevr. R. Höls- ken—Frencken3e prijs mevr. H. Höck; 5e prijs mevr. A. Boeltjes. Vastebaanwedstrijd heren: le prijs J. Smo- lenaars 8 x 45: 5e prijs G. Drupsteen 3 x 45. Vaste baan dames: le prijs mevr. R. Höls- kenFrencken. Serie 5 kaarten, heren: le prijs J. Smo- lenaars. Seriekaart dames: 2e prijs mevr. R. Höls- kenFrencken. De Haarlemse dames en heren hebben de eer van Haarlem te Utrecht hoog gehouden. Vooral de prestatie van Jan Smolenaars trok bijzondere aandacht. Bij de dames was dit het geval bij mevrouw Hölsken die de sport nog maar korte tijd beoefent. sinki in dit nummer behoort tot de mogelijkheden. In de seniornummers twee met en twee zonder stuurman zijn de vooruitzichten op een afvaardiging niet bijzonder groot of de ploeg van Triton (Utrecht) met Binnendijk en Kuntze zou voor een verrassing moeten zorgen. De double-scull brengt ook nu weer de Spaarne-Aegir combinatie aan de start die op de „Koninklijke" verreweg de snelste Nederlandse ploeg was. Zoals vaak bij een combinatie het geval is, hebben de roeiers ook nu weinig gelegenheid gehad om samen te trainen en of zij daarom tot een bijzon dere prestatie in staat zullen zijn zullen we tot Zondag af moeten wachten. In de internationale sportbeweging is de emancipatie van de raceroeisters nog niet zover gevorderd dat zij aan Olympische Spe len deel mogen nemen, de selectie heeft dan ook geen betrekking op de dit weekend te verroeien damesrace-nummers. Hieronder laten wij de belangrijkste in schrijvingen voo r de lustrum wedstrijden van Nereus volgen: Overnaadse vier: Phocas, Proteus. Wil lem III, Njord I en TI, Viking, RIC, Nereus I en II. Argo I en II, Het Galjoen, Triton, Cadetten, Aegir I en II. Jonge Twee A: Skadi, Spaarne, Njord, Argo, Nereus. Jonge Acht A: Laga, Spaarne, Njord, RIC, Triton, Aegir I en I, Nereus. Jonge Twee B: Spaarne, Nereus, Njord. Jonge Vier B: Antwerp Sculling, Willem III. Spaarne, Nereus. Jonge Acht B: DDS, Laga, Njord, Triton, Aegir, Nereus. Oude Twee: Antwerp Sculling, ZZV, Triton. Oude Acht: Antwerp Sculling, Laga, Ne reus. Twee zonder stuurman: Antwerp Sculling, Willem III, Triton. De Hoop. Dubbel Twee: Willem IÏI/Poseidon, Aegir/ Spaarne, Viking/Triton, De Hoop. Stijlroeien overnaadse skiff: De Vliet, DDS, AMVJ, Spaarne. Stjilroeien overnaadse vier: Phocas, De Amstel, De Vliet, Spaarne, Die Leythe, Ne reus I en II. Stjjlroeien jonge vier: DDS. Spaarne. Dames jonge acht: Phocas, De Vliet, DDS, RIC, Spaarne. Dames oude skiff: Nautilus, De Maas, Viking. Dames oude vier: De Vliet, Hunze. Viking. Oefengiek jongens 1416: Gouda, RIC, Spaarne, C. Tromp. Overnaadse vier jongens 1416: AMVJ, RIC, Spaarne, Willem III. Overnaadse vier jongens 1718: De Hoop, RIC, Spaarne. Stijlroeien overnaadse vier 1718: AMVJ, C. Tromp, DDS, Spaarne, De Hoop I en II, Die Leythe, Lyceum. De Olympische fakkel zal Woensdagmor gen 25 Juni om halfnegen door middel van een brandglas ontstoken worden in het oude stadion van Olympia. Daarna zullen 364 estafettelopers zorgen voor het. transport over 340 kilometer naar het stadion van Athene waar een vertegenwoordiger van het Finse comité de fakkel Donderdagavond in ont vangst zal nemen. Voor de overbrenging van het vuur per vliegtuig naar Malmö, zal de mijnlanp wor den gebruikt die het Olympisch Comité van de Saar ten geschenke heeft gegeven. Van Malmö door Zweden en Finland naai' Hel sinki zullen weer estafettelopers de fakkel dragen. Ir. H. F. Hopster chef d' equipe Het bestuur van de KNVB heeft ir. h. F. Hopster, vice-voorzitter van de KNVB aan gewezen als chef d' équipe van de voetbal ploeg, die naar Helsinki zal gaan. Deense deelneming aan zwemwedstrijden Tijdens de zwemwed-triiden van de Olym pische Spelen te Helsinki zal Denemarken in de volgende nummers uitkomen: dames 100 meter vrije slag, 400 meter vrije slag, 4x100 meter vrije slag estafette, 100 meter rugslag en 200 meter schoolslag. Heren: 200 meter schoolslag en waar schijnlijk schoon- en torenspringen. De zwemsters en zwemmers, die Denemar ken zullen vertegenwoordigen zijn nog niet aangewezen, maar het is vrijwel zeker dat Greta Andersen zal starten, terwijl op de 4 x 100 meter vrije slag estafette waarschijn lijk ook Ragnhild Hveger, weer tot amateur uitgeroepen, van de partij zal zijn. Britse roeiers naar Helsinki Tony Fox, de Britse kampioen skiff die bij de Europese kampioenschappen in 1951 tweede werd, zal de Britse kleuren verde digen bij de Olympische roeiwedstrijden. Voorts zal de acht van Leander. waarin vijf leden van de ploeg zitten die het Europees kampioenschap behaalden, eveneens naar Helsinki gaan. De postduivenvereniging „De Koerier" hield een wedvlucht van Chateauroux. De duiven werden in vrijheid gesteld 's morgens om 6.00 uur met Westen wind. De prijzen werden als volgt behaald: J. Offerman 1, 2, 23; P. Stokman 3, 17; Th. Heinsbergen 4, 21, 25; J. Pieke 5; P, Dik 6, 13, 14, 26; J. F. Heerschop 7, 10, 12, 16; A. C. Pieke 8; L. Kuipers 9; J. F. Koedijk 11; Th. v. d. Putten 15; H. Helder 18; A. van Hoorik 19; J. S. Holster 20; O. Veeninga 22; M. Zwa- neveld 24. Eerstgetoonde duif 14.46 uur en laatst ge toonde duif 15.41 uur. Hedenavond begint de negende avond vierdaagse, die is voorbereid door de Neder landse Wandelsportbond. Het aantal deelne mers is evenals vorige jaren bevredigend te noemen. Gisteren hebben ongeveer 100 wan delaas het parcours van de vierde dag ge lopen, omdat zij niet in de gelegenheid wa ren op Zaterdag deel te nemen. Het parcours van Donderdagavond is voor de junioren als volgt: Hoofmanstraat, Brou wersvaart, Houtvaart, Ruyterweg, brug over Vlaamse weg, Rollandslaan, Ramplaan, Ramplaanpad, Duinvlietpad, Bovenweg, Westerlaan, Schulpweg, Mr. Enschedéweg. v. Haemstedelaan, hier oversteken en pad nemen tussen 4 paaltjes door, Duinlustweg, langs Kraantje Lek, Korte Zijlweg, Hoof manstraat. Het parcours voor de deelnemers van 14 jaar is voor morgenavond als volgt: Hoof manstraat, Rampstraat, Sterrebosstraat, Gasthuislaan, Westergracht, Kwakel over, v. Oosten de Bruynstraat, Leidsevaart tot aan de Manpadlaan, Manpadlaan volgen, Spoorweg overgang over en dan links houden, Woest- duinweg, Vogelenz.weg, Boekenrodeweg, Viersprong, Oosterduinweg, Bovenweg. Els- woutlaan, Korte Zijlweg, Bloemend.weg, Julianalaan, Zijlweg, Hoofmanstraat. Het ligt in de bedoeling, dat de secretaris van de wedstrijdcommissie van de Neder landse Kanobond, de heer Jos Verwilligen, de Nederlandse kanoploeg voor de Olympi sche Spelen naar Helsinki als chef d' équipe zal begeleiden. Ook zal de heer S. Plooyer als trainer en verzorger meegaan. Deze heeft in de afgelopen winter de Olympische trai ning in Overveen geleid. Dinsdagavond is de ontmoeting om de Nobelsbeker tussen Hof van Holland en Vriendenkring voortgezet. De uitslag was 66. De totaaluitslag werd daardoor 168 voor Hof van Holland. De uitslagen luiden: Spek (190) 173 29 24 5,96 Krom (180) 180 29 38 6,20 Van der Eem (140) 140 35 29 4, Hoek Jr. (145) 95 35 13 2,71 Zwetsloot (60) 60 35 9 1,71 Peterse (50) 41 35 7 1,17 Groen (75) 75 42 13 1,78 Aufderheyde (70) 64 42 8 1,52 Dekker (80) 63 39 9 1,61 Nouwland (80) 80 39 10 2,05 Klooster (200) 133 23 27 5,75 Dijkstra (270) 270 23 66 11,73 Het programma van 16 tot en met 23 Juni in de Stadsdoelen luidt: Woensdag: HOC IHG A II (dames)HGA I—HOC II (dames). Donderdag: IHJRapiditas I (dames); PSVHRapiditas (heren). Vrijdag: PSVHOosterkwartier (dames) CIOS TTOosterkwartier II (heren). Maandag: Rapiditas IIHOC II (dames) AntilopenRAO I (heren). De uitslagen van de in de afgelopen week gespeelde wedstrijden luiden: Antilopen Rapiditas II (dames) 922; HGAOoster kwartier II (heren) 1232: HGA IPSVH (dames) 11—8; IHJ—CIOS III (heren) 17—16; IHJHOC II (dames) 95; RapiditasCIOS I (heren) 7—11; CIOS II—HOC II (heren) 34_4; HOC I—Oosterkwartier (dames) 9—12. ADVERTENTIE iQeeeeeeeoeeoeoeeeooo&oeo&ooooee©ooooeeo®o©öc S a s s Hotel-Restaurant Dagelijks diner-dansant Duo-Pali-fils e n h e I m I Zaterdag 21 en Zondag 22 Juni Duo Manifreddy met nieuwste Weense liedjes Uitgelezen menu ƒ7.50 Tafelreservering aanbevolen Tel. 02532 - 7502 7526 0®»ae©©0O©©®©®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®8®®®®6® Als vervolg op de drie gelijke spelen tus sen de kampioen van de eerste klasse en de laatstgeplaatste van de hoofdklasse (DSTO) is de vierde ontmoeting met 146 in het voordeel van het Amsterdamse ODV geëin digd. Door dit resultaat gaat deze jeugdige Amsterdamse damploeg over naar de hoofd klasse der Koninklijke Noordhollandse Dam- bond. Link en zijn mannen zullen met in gang van September dus in de eerste klasse uitkomen. De kampioen van Noordholland „Gezellig Samenzijn' is in het clubkampioenschap van Nederland niet tot de finale kunnen door dringen. „Door Ons Genoegen" te Utrecht won met 11—9 van Keiler c.s., waardoor de Domstedelingen in de eindstrijd kwamen. KwartetwedstrUd van Oosterkwartier De uitslagen van de vijfde en zesde ronde van het „Oosterkwartier"-kwartettournooi zijn: HDC—Kijk Uit 4—4; St. Bavo—Halfweg 6—2; 't Noorden—Haarlem 44; Oosterkwar tier—DOS 6—2; Haarlem—Oosterkwartier 2—6; Halfweg—t Noorden 5—3; Kijk Uit— St. Bavo 26: VKDHDC 26. De stand luidt nu: St. Bavo Oosterkwartier H. D. C. Halfweg Kijk Uit Haarlem Het Noorden D. O. S. V. K. D. De Noordhollandse vertegenworodigster, de damvereniging „Gezellig Samenzijn" (Amsterdam) heeft de laatste wedstrijd in de strijd om het clubkampioenschap van Nederland tegen de damvereniging „Ons Genoegen" (Utrecht) verloren en moest met 11—9 het onderspit delven. „GS", dat met 3 invallers uitkwam, zag remise-partijen ver loren gaan en winstpartijen remise worden. De Utrechtenaren krijgen nu eindelijk eens kans in de finale uit te komen. Kwartetwedstrijden „Oosterkwartier" De stand na de zesde ronde van dit tour- nooi luidt nu: 1. St. Bavo (Heemstede) 10 (5); Oosterkwartier (Haarlem) 10 (5); 3. Haarlemse Damclub 9 (5)4. Halfweg 6 (6); Kijk Uit (Haarlem) 5 (5); 6. „Haar lem" 3 (6); 7. Het Noorden (Haarlem) 3 (6); 8. DOS (Haarlem) 1 (5); 9. VKD (Haar lem) 1 (5). De tussen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal gespeelde wedstrijden aan. gew. gel. verl. pnt. 5 0 0 10 5 0 0 10 4 i 0 9 3 0 3 6 1 3 1 5 1 1" 4 3 0 1 3 3 0 1 4 1 0 1 4 1 ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION H. MAERTENS N.V. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 In de competitie van de commissie zomer avondvoetbal zijn gespeeld: afdeling A: Wes tenRBK 01; BooijNederland 32; SVOW—Holland. Nautic 2—4; HSM—MHO 23; afdeling B: SpringbokkenVermaat 3—3; HAC—HSM 2 1—4; RBK 2-JIaak 0—4. Voor vanavond staan op het programma NederlandSVOW en GSM 2Springbok ken, voor Vrijdagavond HeeremansRBK 2 en Haak—HAC en voor Zaterdagmiddag RBKBooij. ADVERTENTIE BARTELJÓRISSTRAAT 20 TEL 13439 IKHAKI SHIRTS PANTALONS itet voetbalelftal van de Schouwburg en Concertgebouw heeft weer deelgenomen aan het schouwburgvoetbaltournooi, dat in Eind hoven is gehouden. Er waren acht schouw burgen vertegenwoordigd. Haarlem behaalde de vierde prijs en Den Haag, dat in de. finale Amsterdam versloeg met 21, eerste. ADVERTENTIE (door dr. E. van Raalte) Nu de pleidooien in de rechtsstrijd tus sen Engeland en Perzië over de bevoegd heid van het Hof om zich met de natioha- lisatiekwestie in te laten, in eerste aanleg geëindigd zijn valt het moeilijk precies aan te geven, wat in dit proces de hoofdpunten waren. Telkens weer bleken de pleiters over en weer onvermoeid te zijn bij hun streven om bepaalde volkenrechtelijke vraagstukken zozeer van alle kanten te belichten, dat het de toehoorders soms wel even moest gaan schemeren om te ontdek ken, waarom het nu wel precies draait. Een van de belangrijkste strijdpunten was zeker de vraag, welke aangelegen heden in wezen te beschouwen vallen als behorende tot de nationale zeggenschap var) een staat. Want met betrekking tot der gelijke aangelegenheden geldt, dat de staat in kwestie dan gerechtigd is om de inter nationale rechter buiten dat, als het ware afgerasterde gebied te houden. Sir Eric Beckett heeft gisteren aan dit vraagstuk nog heel wat belangwekkende beschouwin gen gewijd. Hij had daaraan vooraf doen gaan, dat eigenlijk alleen gekeken moest worden naar de vraag, of de nationalisatie- kwestie er een was, die volgens het vol kenrecht tot de uitsluitende bevoegdheid van Perzië behoort en dat was naar hij betoogde niet het geval, gegeven de inhoud van de concessie-overeenkomst, gegeven voorts verschillende in dit verband van belang zijnde verdragsverplichtingen, waaraan Perzië zich had moeten houden. Aan het slot van zijn pleidooi wierp Sir Eric nog eens een balletje bij de internatio nale rechters op, om hun beslissingen over 's Hofs bevoegdheid nog aan te houden en te verbinden met een beslissing over de kernkwestie zelf, aangezien juist pas na on derzoek van de kern van de strijd, goed te beoordelen valt, of het Hof al dan niet be voegd is hierover recht te spreken. Voordat de President, na even wat heen en weer gepraat tussen de Perzische en Britse pleiter besloten had, dat heden om vier uur Perzië voor de repliek aan bod komt, gaf hij aan de Perzische delegatie schriftelijk huiswerk op. Het bleek name lijk, dat bij de overlegging aan het Hof op 10 Juni j.l. van een stuk, dat de vertaling heette te zijn van de Perzische wet van 1930 betreffende goedkeuring van de bekrach tiging van Perzië's verklaring inzake aan vaarding van de verplichte rechtspraak, de Perzische delegatie een beetje slordig te wérk was gegaan. Het stuk vertoonde leemten en bovendien zou de wet van 1930 het gehad hebben over het Internationale Gerechtshof, dat toen nog niet bestond, want die naam dateert pas van 1945 en destijds was het college in kwestie Het Permanente Hof van Internationale Justi tie geheten. Als men nu weet, dat de heren in het Hof wereldfaam genieten wegens hun bijkans akelige nauwkeurigheid, kan men zich misschien wel een beetje voor- Eindelijk had Lumpo een besluit genomen. Hij had een bootje, dat mensenkinderen hadden gemaakt van een klomp; dat bootje lag aan de kant van het eiland. Er bleef nu niets anders voor hem over dan in dat bootje weg te varen uit het meer. Toen Lumpo dit plan had gemaakt, leek dit het enige, wat hij kon doen. Iedere dag werd het meer kleiner.de mannen werkten hard en spoedig zou het water hele maal worden weggezogen. En dan was het te laat voor hem, om weg te komen! Ja, er was niets aan te doen; Lumpo moest weg. Hij maakte het bootje klaar, zodat hij er mee kon wegzeilen. De mast keek hij nog eens goed na, het zeil en het roer. Alles was gelukkig nog in orde. Toen pakte Lumpo enkele dingen bij elkaar, die hij wilde meenemen. Veel was het niet, want er kon natuurlijk niet zo veel in het kleine bootje. Hij pakte die dingen, in een zak bij elkaar. En zo kwam de dag, waarop Lumpo voor het laatst nog eens rondkeek in zijn gezellige huisje, dat hij nu voor altijd ging verlaten. Hij stond voor het laatst bij de stenen haard, waarvoor hij zo vaak in de winter had zitten lezen Toen nam hij de zak op en ging naar zijn boot. stellen, welk een vreemde indruk de door Perzië buiten de schuld van prof. Henri Rolin begane slordigheid heeft gemaakt. Vandaar het schriftelijke huiswerk, dat bijkans het karakter kreeg van strafwerk! De zaak Van Herwaarden Mr. F. van der Goot heeft namens de heer J. A. van Herwaarden van Van Her- waarden's Kalkzandsteenfabrieken N.V. bij de Haarlemse Rechtbank een eis ingediend om de besluiten van de op 12 Mei gehou den vergadering van aandeelhouders der naamloze vennootschap ongeldig te verkla ren. In die vergadering is de heer Van Her waarden geschorst als president-directeur en als lid van de raad van beheer. Gisteren was mr. J. H. Ekering, als vertegenwoordi ger van de tegenpartij, in een besloten zit ting van de Haarlemse rechtbank aan het woord, om tot antwoord te concluderen. De rechtbank zal later bepalen wanneer pleidooien in deze zaak gehouden zullen worden. Wij herinneren er aan, dat het Gerechts hof te Amsterdam op 26 Juni uitspraak zal doen in het appèl van de president van de Haarlemse rechtbank, waarbij aan de raad van beheer van de N.V., op verzoek van de minderheidsgroep der aandeelhouders, werd verboden om de heer Van Herwaarden tot de op 12 Mei gehouden algemene vergade ring toe te laten en daar op zijn eigen aandelen stemrecht uit te oefenen. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 17 Juni in staat van faillissement verklaard: R. Wagter, handelende onder de naam ..Columbus" Sigarenfabriek", wonende te Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 18. Rech- ter-commissaris: mr. N. Smits; Curator: mr. H. Peters, advocaat en procureur te Haarlem. S. Bergers, handelende onder de naam of firma Bergers en Boersma, wonende te Krommenie, Zuiderhoofdstraat 87. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curatrice: me vrouw mr. H. S. J. M. Felhoen KraalOtto, advocate en procureur te Wormerveer. Joh. Blokker, koopman, wonende te Haar lem, Korte Lakenstraat 2 rood. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. K. Hugenholtz, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op 17 Juni 1952 opgeheven het faillissement van: H. J. H. Hamer, koopman in electra-arti- kelen, wonende te Haarlem, Velserstraat 41. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Cura tor; mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haarlem. Geref. kerken Beroepen te Vrouwenpolder O. Jager, cand. te Delft; te Zuilichem A. Nagelkerke, cand. te Wolphaartsdijk; te Schermerhorn O. Jager, cand. te Delft; te Oostwolde (Old) A. Vos, cand. te Voorburg. Aangenomen naar Huizum (vac. dr. J. C. A. van Loon) G. Morsink te Nijkerk; naar Dokkum (3e pred.pl.) K. Runia te Marknesse. Chr. Geref. kerken Bedankt voor De Krim J. van Dijken te Aalten. Ev. Lutherse kerk Aangenomen naar Doetinchem J. H. Rit- zema Bos te Kampen. Geref. gemeenten Bedankt voor Tholen H. Ligtenberg te Rotterdam-West. Dr. GRAVEMEIJER NAAR PRETORIA Dr. K. H. E. Gravemeijer heeft het tijde lijk beroep naar de Ned. Hervormde Kerk te Pretoria aangenomen. Zijn1 taak zal zijn de organisatie van de geestelijke verzor ging van de Nederlands hervormden. Zij is van tijdelijke aard. Op Donderdag 26 Juni zal in hotel Keur een nieuwe vergadering van de voetbalver eniging „Zandvoortmeeuwen" worden ge houden. Deze vergadering zal onder leiding staan van de heer C. Siegers, erelid der ver eniging. Getracht zal dan worden, uit de impasse te geraken, ontstaan door het aftre den van het bestuur in de geschorste ver gadering van Maandag 16 Juni. 4) Was het dan niet de moeite waard, om zo hard als je kon voor deze zaak te wer ken? De anderen mogen mopperen, als zij, Mirjam, ze bij de haren naar de opdrachten sleept of hen beknort, als ze te roekeloos met materiaal omgaan. Op haar rust de administratie, de boekhouding en de cor respondentie. Zij zorgt voor materialen, zij maakt afspraken met klanten en pers- bureaux. Al is het vaak moeilijk met al die mensen en toestanden te reilen en zei len, het geeft voldoening te weten, dat je nodig bent. En daarom houdt Mirjam de touwtjes, die het fotobureau „Zomers" bindt, vast in handen. Wat heb je onder handen?, vraag! Broerse aan Machteld, als zijn ogen aan het oranje licht van de donkere kamer gewend zijn. Kinderfoto's, antwoordt Machteld en vist een exemplaar op uit de spoelbak. Felix knikt goedkeurend. Dat ziet er goed uit. Machteld krijgt een blij gevoel; Felix is niet makkelijk, haast nog critischer dan de baas. Als het morgen weer zulk weer is, moet je er maar eens uit, zegt Felix. We zijn nu wel door het ergste heen. Oh, graag, zegt Machteld uit de grond van haar hart. Ze merkt niet, dat Felix glimlacht. Ze heeft de laatste drie dagen onafgebroken in de donkere kamer door gebracht. Er was een massa haastwerk. Het loopt tegen Sinterklaas, dan is het altijd zo, heeft de baas gezegd. Hij zelf zag ook nauwelijks het daglicht. Maar van morgen is hij er al vroeg op uitgetrokken, zijn jas half open, zijn hoed achter op zijn hoofd. De hele dag zou hij door Amsterdam zwerven, tijd en afspraken vergetend om vanavond, moe en overgelukkig, met een serie opnamen terug te komen, die haar weerga niet hadden. Ze is hier nu vijf weken, maar ze heeft meer geleerd, dan de laatste drie jaren in Walcheren. Haar vingers zien bruin van de ontwikkelaar en elke avond tolt ze doodmoe in bed. Maar het kan haar alle maal niet schelen; ze groeit in het werk en ze vindt het heerlijk. Vanmiddag komt een groep danse ressen, dat is weer apart soort werk, kon digt Felix aan. Kom maar in het atelier. Ze werken een paar uur door zonder te spreken. Plaat na plaat, film na film wor den ontwikkeld. Om elf uur brengt de vrouw van de baas koffie. Ze knikt Machteld toe. Valt niet mee, hè, onafgebroken in het donker. Machteld knippert met de ogen, nu ze in het daglicht komt, maar ze lacht. Ze moet altijd lachen, als Rita in de buurt is. Zelden heeft ze zo'n opgewekte, vrolijke dikzak meegemaakt. Rita is jong en gezond en ze heeft een onverwoestbaar optimis me. Het is haar niet aan te zien dat ze moeilijke jaren achter de rug heeft en ook nu nog altijd hard moet meewerken. Maar onvermoeid staat ze voor iedereen klaar; haar huis is een soort toevluchtsoord. Het is druk, die ochtend. Telkens komen er mensen binnen om gefotografeerd te worden, sommigen zelfs zonder een af spraak te hebben gemaakt. Herhaaldelijk wordt Broerse uit de donkere kamer ge haald. Ze slaan de lunch maar over; er is zoveel werk, dat af moet, nog zoveel af spraken, die nagekomen moeten worden, dat niemand er zelfs aan denkt. De telefoon op Mirjams bureau rinkelt. Wat nu weer, denkt ze. Broe;«e kijkt even op van de opname, waar hij mee bezig is. Hij heeft een angstig voorgevoel. Over vijf minuten, oké, zegt Mirjams stem. Ze smijt de hoorn op de haak. Ook dat nog. Machteld, in 's hemels naam, haal je mantel en pak je spullen bij elkaar. Die gek van de overkant komt over vijf minuten met een wagen. Je moet naar het vliegveld, een of andere beroemdheid afhalen. Reist incognito, niemand weet er iets van. De overkant kreeg een tip. Hè! Machtelds mond zakt open. Toe dan!, jacht Mirjam, t Is voor een Amerikaans blad. Zet je beste beentje voor. Broerse kan onmogelijk weg en de baas duikt voor vanavond niet op. O hemel, daar is-ie al. De gek van de overkant is een Ameri kaanse journalist. Hij werkt tijdelijk op een persbureau en maakt reportages voor Amerikaanse bladen. Hallo, zegt hij onverschillig. Is Zomers er niet? Zij gaat mee, antwoordt Mirjam. Machteld wordt van terzij opgenomen. Kan ze wat?, informeert hij op het onbeschofte af. Allicht. Broerse's antwoord is even droog. Vooruit dan. Hij gaat Machteld voor naar de auto. Heb je lampen bij je?, fluistert Broerse. Machteld knikt. Ze is nerveus; de eerste, grote opdracht. Buitenwerk. En dat met zo'n onbeschofte vent. Geen tijd om zich voor te bereiden; ze weet zelfs niet, wie ze moet fotogra feren. Ze klemt de handen om de knieën, ter wijl de auto in een roekeloze vaart door de stad stuift. Als ze op de weg naar Schiphol rijden, geeft de man achter het stuur instructies. Voor de Nederlandse bladen is het van weinig belang. Het is society-nieuws voor Amerika. Hij is multi-millionnair, op doorreis naar Zweden. Hij heeft een hekel aan publiciteit, houdt altijd zijn hand voor zijn ogen. Zie hem vlak in het gezicht te krijgen. Er gaan geruchten, dat hij op weg is naar een bruid. Broerse zei iets van lam pen. Gebruik die niet; het is te, opvallend. Machtelds hand strijkt over de Rolleiflex. Het licht is nog goed; als het een beetje meeloopt, als ze die man buiten kan foto graferen, moet het wel lukken. Hoe ziet hij er uit?, vraagt ze. Klein, goed gekleed, veel krulhaar. Ik moet zijn kop hebben. Bij het vliegveld kijkt hij plotseling om hoog. All devils, daar is-ie al. Hij graait in zijn zak naar papieren, stuurt met één hand de wagen naar het hek. Een papier met veel stempels houdt hij de controle voor; men is streng op Schiphol. Ongedul dig tikt zijn hand op het stuur, als de con troleur nauwkeurig het papier bekijkt. Machtelds hart klopt met hoorbare sla gen. Het vliegtuig cirkelt laag; nu daalt het. Oh, gelukkig, ze mogen doorrijden. Midden op het veld komt hen een jeep tegemoet. „Stoppen!" De Amerikaan vloekt tussen zijn tanden, begint dan een heftige woordenwisseling met de bestuurder van de jeep. Het vliegtuig is intussen gedaald. 't Is, alsof iemand tegen Machteld zegt: „Nu!" Bijna automatisch gehoorzaamt ze, glijdt uit de auto en rent schuin over het vlieg veld. Men heeft haar niet in de gaten. Als ze vlak bij het vliegtuig is, komen de eer ste reizigers al het trapje af. Ze stelt als de weerlicht het toestel in. Desnoods neemt ze ze allemaal. Al moet de hele film er aan. Oh, lieve deugd, hij mag niets merken. Hoe ter wereld kun je je hier verdekt op stellen? Ze staat nu vlak bij het trapje. De ste wardess kijkt haar verbaasd aan, wil iets zeggen, maar zwijgt, als ze het toestel ziet. Machteld houdt de Rolleiflex op de rug; haar gezicht is een en al spanning. De stewardess pakt een kind aan; daar na helpt ze de moeder van het trapje. Achter haar daalt een lange, slanke man naar omlaag. Hij kijkt pal in Machteld's gezicht. Ik ken die man, denkt ze, maar on middellijk is haar aandacht weer bij de trap. Op hetzelfde ogenblik, dat een kleine, gezette figuur over de drempel stapt, zegt een stem vlak naast haar: Nee, maar dat is een verrassing. Verward kijkt Machteld even de spreker aan. Intussen houdt ze de kleine man in de gaten, die, snel en enigszins schuw, zijn ogen over het groepje mensen laat gaan. Hij is blootshoofds; zijn hoed houdt hij in zijn hand. De wind doet zijn krullen recht op staan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6