De stoelen en de vloer van de Concertzaal worden vernieuwd Ook ©ji liet water „Iphigeneia in Taurië" thans zonder maskers Machteld Wisse, fotografe Fa. B. ENGELENBERG ■Clowntje Rick Gemeenteraad van Haarlem Uitvoering van werken door werkloze handarbeiders A.R. LIJST Dr. J. SCHOUTEN Holland Festival Grootse rol van Ank van der Moer DONDERDAG 19 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Rotterdamse kunstenaars komen exposeren VERSTERKING VAN DE POSITIE VAN DE MIDDENSTAND Woningvereniging voor Gemeentepersoneel recipiëerde Zilveren jubileum J. A. Klein Voor de kinderen Zang en volksdans Fie Carelsen vertrok naar Afrika Burgerlijke stand van Haarlem Wielrijder aangereden op de Amsterdamsevaart FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker 5) De vloer en de stoelen in de gemeente lijke concertzaal verkeren in .slechte staat. De noodzakelijke vernieuwing is reeds enige jaren uitgesteld wegens de toestand der gemeentelijke financiën. Maar nu zal liet er dan toch van komen. De gemeente raad verleende namelijk gistermiddag een crediet van 19.000.voor een nieuwe vloer en 66.000.voor nieuwe stoelen. Bij het voorstel van B. en W. tot het verlenen van eervol ontslag aan dr. W. M. A. van de Wijnpersse als leraar aan het gymnasium, wegens verandering van de inrichting van het onderwijs, waardoor zijn werkzaamheden overbodig geworden zijn, merkte de heer W e n s i n g (C.H.) op, dat de motivering in de voordracht vain B. en W. niet noodzakelijk tot ontslag behoeft te leiden. Nu het Coornhertlyceum wordt uit gebreid zal men daar toch een leraar in de klassieke talen nodig hebben. Dit ont slag zal de gemeente ongeveer f 50.000 aan wachtgeld kosten. Met aantekening van het „tegen" van de heer Wensing werd het voorstel goedge keurd. Verbetering Concertzaal Voor het vernieuwen van de vloer in de gemeentelijke concertzaal en het aanschaf fen van nieuwe stoelen voor deze zaal vroegen B. en W. een bedrag van f 85.000 beschikbaar te stellen. De heer Proper (C.P.N.) was bevreesd dat het begrotings systeem. in de war zou komen als men ren te en afschrijving van deze kapitaalsuit gaaf ten laste van de post onvoorzien brengt. Maar wethouder Bakker (A.R.) kon hem gerust stellen: de post onvoor ziene uitgaven van de begroting is juist met het oog hierop gesplitst en een deel ervan is bestemd voor rente en aflossing van dergelijke uitgaven. De raad keurde hierna het crediet goed. Garantie aan „De Waterratten" De Haarlemse zwem- en poloclub „De Waterratten" had aan de gemeente finan ciële medewerking gevraagd voor een ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan te houden internationaal zwemfeest en dit te doen samenvallen met het zilveren jubi leum van de gemeentelijke zweminrich ting aan de Houtvaart. Zij wil dit doen met medewerking van een vereniging uit Völklingen (Saarland). B. en W. vonden dit een aantrekkelijk plan en stelden de raad voor een garantie van maximum f 500 te verlenen. De heer Van Turnhout (K.V.P.) vond het plan ook sympathiek, maar was van mening dat de gemeente zich hier op gevaarlijk terrein begeeft. Want wat men de één toestaat, kan men eventuele ande ren in het vervolg moeilijk weigeren. Mevr. Schel tem a-C onradi (V.V.D.) die opmerkte dat de begroting van „De Waterratten" voor dit feest reeds een te kort van f 200 vertoont, vond het overdre ven dat men de reiskosten van de buiten landse gasten ook wil vergoeden. Wet houder Geluk (P.v.d.A.) was het met de heer Van Turnhout eens, dat men ge meentelijke financiële medewerking moet beperken tot zeer bizondere gelegenheden als deze. Bij sportuitwisseling is het ge bruikelijk dat de deelnemers zelf de reis kosten betalen. De raad stemde hierna met het voorstel in. Grondverkoop Tegen een voorstel van B. en W. ruim duizend vierkante meter grond aan de Crayenesterlaan voor f 12 per vierkante meter te verkopen aan M. J. Meuleman te Heemstede, die er tWee woonhuizen en twee garages op wil bouwen, had de heer Hennevelt (C.P.N.) ernstig bezwaar. Van het soort huizen dat daar gebouwd zal worden, staan er 40 50 leeg in Haarlem, zo zei hij. De grond kon zijns inziens beter voor sportterrein bestemd worden. „Wel nee", antwoordde wethouder Geluk, „het is een stukje grond tussen de huizen, niet geschikt en te klein voor sportterrein". En wethouder An gen ent (K.V.P.) ont kende dat er 40 a 50 dergelijke huizen in Haarlem leegstaan. Met de aantekening dat de CPN-fractie tegen was, keurde de raad deze grond- verkoop goed. Bestrijding der werkloosheid Voor het doen uitvoeren van verschil lende werkzaamheden door werklozen, onder toepassing van de gemeentelijke ADVERTENTIE Ilurlslraat VERFSCHRABBERS PLAMUURMESSEN sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders, vroegen B. en W. boven het reeds eerder toegestane bedrag van 105.000.een crediet van 20.255. De heren Bettink (V.V.D.) en Wen sing (C.H.) betuigden hun instemming met het doen uitvoeren van een aantal door B. en W. in hun voorstel genoemde werk- objecten, de heer Hennevelt (C.P.N.) was er daartegenover bitter door teleur gesteld omdat het hier zijn inziens normaal werk betrof, waarvoor normale lonen be taald behoorden te worden, zeker aan de vaklieden die er bij nodig zullen zijn. Hij informeerde of er geen andere objecten zijn en vroeg hoe het met de voorgenomen wer ken staat, die de gemeente heeft „opge spaard". De heer Van der Veldt (K.V.P.) maakte het wethouder Happé alvast ge makkelijk door de heer Hennevelt er at tent op te maken dat het hier ging om een categorie werklozen die niet in normaal werk geplaatst kunnen worden en voor wie speciale objecten gezocht moeten worden. Voor hen geldt een speciale rege ling, waardoor zij bij dit werk 30 percent boven de sociale bijstand uitkomen. De practijk heeft geleerd dat het van groot belang is, hen enige tijd te laten werken aan deze speciale objecten, die anders niet uitgevoerd zouden worden. Wethouder Happé (P. v. d. A.) voegde hier nog aan toe, dat het hier wer ken betreft die nuttig maar niet absoluut noodzakelijk zijn en die een maximum aan loon en een minimum aan materiaal ver gen. Men moet niet naar bepaalde onder delen zien, maar het object als geheel be zien. Het overgrote deel der tewerkgestel- den is dankbaar voor dit soort werkgele genheid. Het is B. en W. ernst met hun po gingen, de werkloosheid te bestrijden, zo zei de wethouder, die voorts verklaarde dat de andere door de heer Hennevelt bedoelde werken met voortvarendheid worden voor bereid. Binnenkort kunnen daarover voor stellen worden verwacht. Met dit betoog had de wethouder de C.P.N.-fractie echter niet bevredigd. Met 4 stemmen tegen en 29 voor werd het voor stel aangenomen. De rijtijden der N.Z.H.-chauffeurs De heer Willem se (P. v. d. A.) had schriftelijk enige in ons blad van Woens dag vermelde vragen gesteld over de rijtijden der buschauffeurs van de N.Z.H. V.M. De voorzitter zei dat B. en W. de door de vragensteller bedoelde klachten zullen onderzoeken en hun bevindingen in de volgende raadsvergadering bekend zul len maken. Hamerstukken Zonder discussie of stemmingen werden goedgekeurd voorstellen inzake het aan gaan van een geldlening van 69.000. met de Vereniging tot Stichting en Instand houding van Scholen met de Bijbel, de vei"- hoging van subsidies aan „Het Witte Kruis", „Het Wit-Gele Ki-uis" en het col lege van diakenen der Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem ten behoeve van de inrichtingen voor kraamverzorging van deze instellingen; de herziening van de uitbreidingsplannen „Zuid-West"; het ver lenen van credieten voor aanschaffing van leermiddelen voor de Juliana van Stolberg- school en voor de r.k. scholen in de Ber nard Zweersstraat en de Nagtzaamstraat; de verhoging van het crediet voor de ver bouwing van de kantoren van het gemeen telijk energiebedrijf; de verhoging van de bedragen bedoeld in artikel 55 bis der Lager Onderwijswet 1920 en de verhoging van het crediet voor onteigening van gron den ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart. Benoemingen Tot onderwijzer aan de Th. M. Ketelaar- school, Parklaan 108, werd benoemd de heer J. L. Hangard te Hilversum en tot leraar in tijdelijke dienst aan de gemeen telijke avondschool voor nijverheidsonder wijs de heer J. Wemerman. Onder auspiciën van de Heemsteedse Kring van Beeldende Kunstenaars zal in „Het Wapen van Heemstede" een tentoon stelling worden gehouden van werk van de Rotterdamse schildersgroep „Argus". Deze groep, bestaande uit Kees Franse, Jan Goedhart, Charl Kemper, Huib Noorlan- der, Louis van Roode en Ed. van der Zan den heeft zich in Rotterdam populariteit verworven, doordat zij haar kunstuitingen in het bijzonder onder de aandacht van het personeel van enige grote bedrijven heeft gebracht. De expositie wordt Zater dagmiddag geopend door de heer C. A. 't Hart, hoofd van het bureau kunstzaken te Rotterdam en duurt tot 5 Juli. ADVERTENTIE Zoveel mogelijk inperking van de overheids maatregelen, vereenvoudiging van belasting heffing en vermindering van de belastingdruk. Sociale politiek houdt ook rekening met de Middenstander en zijn recht. ADVERTENTIE 3 Ter gelegenheid van haar .veertigjarig bestaan recipiëerde gistermiddag in de Voorzaal van Brinkmann de Coöperatieve Woningvereniging voor Gemeenteperso neel G.A. te Haarlem en zeer velen kwa men het bestuur complimenteren. Onder hen was de wethouder van Openbare Wer ken en Volkshuisvesting, de heer A. J. M. Angenent, die namens de gemeente een korte toespraak hield. Hij zeide dat het werk voor de volkshuisvesting hem na aan het hart ligt en met plezier door hem wordt verricht ondanks de vele moeilijk heden, die er thans in deze tijd van wo ningnood bij opdoemen. De wethouder sprak de hoop uit dat het complex wo ningen en het verzorgingshuis voor inva liden, dat de vereniging „in petto" heeft, spoedig gereed zal komen. De vereniging heeft, naar hij opmerkte, veel en snel werk verricht. Het vergt op zich zelf reeds veel inspanning om de gereed gekomen woningen juist door hen te doen bewonen, die er het meest voor in aanmerking ko men. Tenslotte feliciteerde wethouder An genent het bestuur namens de gemeente en in deze gelukwens betrok hij in het bij zonder de heer H. van Bilderbeek, die het werk van de oprichting af heeft meege maakt. Na hem spraken achtereenvolgens de heren F. S. Noordhoff namens de Stichting Huisvesting voor Bejaarden, J. de Braai namens de Federatie van Haarlemse Wo ningbouwverenigingen, De Ruiter namens de leden van de jubilerende woningver eniging, A. L. Staphorst namens de wo ningvereniging „Het Oosten", H. Tuin na mens de woningvereniging „Ons Belang" en deze rij van sprekers werd gesloten door de directeur van het Huisvestingsbu reau, de heer W. Hazevoet. In de Kroonzaal van restaurant Brink mann vond gisteren de receptie plaats bij gelegenheid van het zilveren jubileum van de heer J. A. Klein, procuratiehouder van de fa. Hooij, wijn- en gedistilleerdhandel alhier. Aan de receptie ging vooraf een huldiging in intieme kring. Hierbij werd de jubilaris, vergezeld van zijn echtgenote en ouders, te midden van een schat van bloemen en fraaie geschenken, eerst toegesproken door de heer Th. S. J. Hooij. Deze schetste de ontwikke ling van het bedrijf en hoe ruim hierbij het aandeel was geweest van de heer Klein, die als jongste bediende begonnen, thans als pro curatiehouder de zilveren mijlpaal op zijn loopbaan voorbijschreed. Vervolgens sprak de nestor van het per soneel de heer C. J. v. d. Klugt. In een kort en hartelijk woord wees hij op de prettige karaktereigenschappen van de jubilaris en zijn volledige vakkennis. Bovenal roemde hij zijn bereidheid ieder steeds met raad en daad bij te staan. Na deze huldiging begon de receptie, waar van velen gebruik maakten om de heer Klein van hun achting en waardering te doen bliiken. V. Van de in 1951 door secretaris-generaal mr. H. J. Reinink aangekondigde plannen om telkens in het Holland Festival een Griekse tragedie door een Nederlands ge zelschap te laten opvoeren, komt tot dus ver in de practijk maar bitter weinig te recht. Weliswaar werd verleden jaar een reeks experimentele voorstellingen van „Iphigeneia in Taurië" van Euripides in het programma opgenomen, maar men kan dit romantische melodrama toch moeilijk een treurspel noemen. Vandaar dat wij bij die gelegenheid trouwens het gehruik van maskers niet gelukkig hebben geacht. Dit keer heeft de Nederlandse Comedie er eveneens onder regie van Johan de Meester enkele reprises van gegeven op een nor maal toneel en zonder pogingen tot recon structie van de antieke vertoningswij ze. En laten wij nu maar niet te lang rouwig blijven om het niet in vervulling gaan van aanvankelijke beloften, want deze opvoe ringen boden de helaas niet bijzonder tal rijke toeschouwers in Den Haag (Dinsdag avond) en Amsterdam (Woensdag) enkele uren prachtig toneel, van een menselijke innigheid en dramatische bewogenheid, die men bij de spectaculaire première in de vorige zomer gedeeltelijk miste. Onbelemmerd heeft men nu kunnen luisteren naar de meesterlijke vertaling van de dichter M. Nijhoff, die op geraffi- neerd-poëtische wijze een afstand van jneer dan twintig eeuwen zodanig overbrugt, dat men de wisselende emoties van de perso nen uit de mythologische oudheid met een hartelijke, directe belangstelling gewaar wordt en meebeleft. En als er een prijs voor de beste actrice van het jaar moest worden uitgeloofd, dan zou ik geen moment aarzelen om deze toe te wijzen aan Ank van der Moer voor haar magistrale, rijk geschakeerde vervulling van de titelrol, opgebouwd met een feilloos gevoel voor harmonie. Voor het eerst voor zover ik mij heugen kan ontsierde geen over daad van gebaar haar overigens altijd ver antwoord spel. Niettemin heb ik de indruk dat zij haar stem niet altijd even econo misch gebruikt, hetgeen soms tot minder goede verstaanbaarheid aanleiding geeft. Maar hoe virtuoos in de goede zin van het woord bespeelde zij bijna alle registers van haar rijk talent ter vertolking van smartelijke, door onrust gekwelde eenzaam heid in het begin, van lyrische verrukking bij de herkenning van haar broer Orestes, van haar tot list inspirerende bezorgdheid tussen hoop en vrees, van haar ingehouden- triomfantelij ke extase in het vooruitzicht van de bevrijding uit haar ballingschap! Waar men Johan de Meester in het bij zonder om moet prijzen, is zijn voorbeel dige lichtregie, die deze ontwikkeling tegen Het bootje lag klaar. Lampo borg de zak met enkele van zijn bezittingen er in weg. Ook een voorraad eten had hij bij zich, want hij wist niet, hoelang hij zou moeten varen, voor hij een goede plek zou hebben gevonden om er te gaan wonen. En toen het windje de goede kant uit blies, maakte Lumpo het touw los, hees het zeil,en daar voer hij weg van het eiland. Natuurlijk keek hij nog telkens om. Hij zag zijn huisje staan tussen het groen, en hij vond het wel erg verdrietig, dat hij dat nu moest achterlaten. Maar het kon nu eenmaal niet anders. De mensen hadden hem verjaagd Lumpo zeilde het meer over, lot hij in een kanaal kwam. Daar stuurde hij zijn bootje doorheen. Dagenlang voer het voort, waarbij hij moest oppassen, dat de mensen hem niet zouden zien. Van het kanaal kwam hij in een rivier, en na enkele dagen had hij de zee bereikt. Nu werd het wel veel gevaarlijker; want hier, op zee waren heel grote golven! Lumpo voelde zich eigenlijk helemaal niet op zijn gemak, nu zijn kleine bootje zo erg op en neer werd geslingerd op die golven Dat duurde zo een heel, heel lange tijd. Zijn eten raakte op. En toentoen werd hij dan gered door de piloten van het vliegtuig, die hem ontdekten. het décor van Nicolaas Wijnberg uitermate suggestief deed uitkomen. Op zijn sjpel- leiding zou men kunnen aanmerken dat het nu en dan doorbrekende komisch-realisme te weinig kansen kreeg, waardoor bij voor beeld de goed-opgezette herder van Fons Rademakers niet helemaal aan zijn trek ken kwam. Er dreigde soms een vastlopen in een bijna-plechtstatigheid, ook als de situatie een speelse gelegenheid tot afwis seling met blijmoedigheid bood. Ton Lutz boeide wederom als de bode door zijn plas tische voordracht, Han Bentz van den Berg was een nobele Orestes en Johan Fiolet verdiende warme waardering voor zijn bar baarse koning Thoas, die bij alle primitieve tyrannie voldoende ruimte liet om zijn on derwerping aan de godsspraak aannemelijk te maken. Allard van der Scheer wist met de ondankbare, moeilijke rol van vriend Pylades niet goed weg. Bovendien stond hij er soms lelijk bij. Evenals verleden jaar was Ellen Vogel volmaakt als de in een hemels licht ver schijnende Athene met haar toonvaste, hel dere dictie. Ook als koorleidster schonk zij veel voldoening, evenals trouwens Lous Hensen, die de meer huiselijk-bespiegelen- de gedeelten voor haar rekening nam. Zo hadden wij werderom te doen met een ver heugende nabloeier van het afgelopen to neelseizoen, die ons met blijde hoop voor de naaste toekomst vervult. DAVID KONING Vrijdagavond 20 Juni' geeft het dames koor „Haerlem" een populair concert onder leiding van mej. Willy van Eldik op het plein'van de J. P. Coenschool aan de Gys- breght van Aemstelstraat in Haarlem- Noord. Medewerking wordt verleend door volksdansers onder leiding van Henk van de Wateren. Na afloop wordt een volks- dansbal gehouden. Gistermiddag is de actrice Fie Carelsen van de Haagse Comedie per K.L.M.-toestel naar de Belgische Congo vertrokken. Op uitnodiging van de Vlaamse Vriendenkring zal zij in tien plaatsen aldaar in het Neder lands voordrachten houden onder het motto: „Een vrouw telefoneert". Daarna hoopt zij per vliegtuig door te reizen naar Zuid.-Afrika, waar ze op uitnodiging van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dezelfde voordracht zal houden in Johannesburg, Durban en Kaap stad. Het is haar bedoeling eind Augustus met de „Jagersfontein" naar Nederland terug te keren. f ONDERTROUWD: 18 Juni, J. F, Bos en G. B. M. Bijnsdorp; W. Smit en M. van dei- Heide: C. Tiggelman en M. G. Selhorst; Y. T. Bakker en A. M. Dijt; J. B. Troost en J. Souwer; H. J. Wesseling en E. J. van dei- Zee; G. P. J. Alders en E. J. C. Kuijper; D. Ineke en W. C. H. Verbeek; J. Marchand en C. J. M. Bos; W. Hofman en J. M. van dei- Hulst; W. F. Mozer en A. J. Dijkshoorn; A. G. J. M. van Lunenburg en A. M. van der Meulen; F. R. M. Lommers en M. M. Weijers: B. Th. van Norden en K. E. Kuipers; J. Haveman en M. Stam; C. van Iperen en J. Miedema; J. Priester en M. van der Meulen; H. J. Smolenaars en H. Bruijn; J. B. S. M. Kerstens en M. Th. G. F. Herben; G. H. Giesberts en H. A. Dammann; M. J. Halder- man en M. Stam; J. H. Nagtegaal en Th. G. Dolstra GEHUWD: 18 Juni, J. K. de Brabander en M. A. Kenselaar; W. Chr. Droog en M. J. B. Wissink; A. Ruitenbeek en J. Fogteloo; M. G. L. Zomerveld en J. Kramer; Th. Huijbens en C. A. J. van Gennip; A. M. Elferink en J. G. M. van Kimmenade; F. M. Th. Meijer en J. van der Beek; J. Bakker en A. W. Jan sen; N. G. Tigchelaar en K. J. van den Berg; F. L. Kuppers en S. M. den Ridder; C. A. van Norde en G. C. Schrijnemaekers; R. van Norde en J. B. van der Vaart; K. Hendriks en J. G. Kroon; J. M. G. van Schie en C. Hoffer: W. van de Manakker en J. A. van der Heide; C. B. A. Smits en J. M. Kluijskens. BEVALLEN van een zoon: 1'5 Juni, X. I. BuddingJacobs; 18 Juni, S. MantzVisser. BEVALLEN van een dochter: \1 Juni, E. J. Taling—Waning; E. C. van IJsseldijk— Foss; 18 Juni, A. M. Mandersloot—Jansen. OVERLEDEN: 16 Juni, N. Witmond, 74 j„ Jansstraat; J. W. de Vries, 76 j„ Maerten van Heemskerkstraat; 17 Juni, M. van Ketel, 78 j., Westerhoutpark; M. A. Huinink—van de Geer, 56 j., Jan Stuijtstraat. BINNENLAND De opsporingsdienst van P.T.T. heeft in de afgelopen weken weer 10 clandestiene zenders opgespoord en in beslag genomen, en wel 1 in Musselkanaal, Almelo, Hooge- veen, Dedemsvaart en Den Haag, 2 in Em- men en 3 in Dordrecht. Uit Rotterdam is gistermiddag het emigrantenschip „Grote Beer" met aan boord ongeveer 750 emigranten, onder wie 275 kin deren beneden de 12 jaar, alsmede 18 zuige lingen, naar Canada vertrokken. Gistermiddag is op de hoek Amstel- straat en de Utrechtsedwarsstraat te Amster dam een 21-jarige bestuurder van een bakfiets aangereden door een bestelauto. Hij is aan zijn verwondingen bezweken. Op het Goese sportterrein is Woensdag avond een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de artsen uit Goes en een elftal, samenge steld uit predikanten van Zuid-Beveland. De baten van de wedstrijd waren bestemd voor het Rode Kruis. De eindstand was 1—1. Mr. Susanto Tirtoprodjo, de waarne mend Hoge Commissaris van Indonesië te Den Haag, zal zich op 26 Juni per vliegtuig naar Paramaribo begeven voor een verblijf van ongeveer een week. Hij wil zich daar oriënteren in verband met de belangen van de in Suriname woonachtige Indonesiërs en de organisatie van het Indonesische commis sariaat te Paramaribo, dat onder het Hoge Commissariaat te Den Haag ressorteert. De torpedobootjager „Van Galen", die heeft deelgenomen aan de actie van de UNO- strijdkrachten bij Korea en via Zuid-Amerika en de Nederlandse Antillen terug is ge keerd, arriveert Vrijdag op de rede van Den Helder. Op Zaterdagmorgen meert het vaar tuig af in de buitenhaven te Nieuwediep. Daarna is het schip toegankelijk voor fa milieleden en vrienden der bemanning. Vandaag vertrekt het motorschip „Fair- sea" van de Alvion Steamship Corporation, dat door de Nederlandse regering is gechar terd, van de Sumatrakade in Amsterdam voor een reis naar Australië niet ongeveer 1800 emigranten aan boord. De „Fairsea" vaart onder Panamese vlag. In een ooievaarsnest in Kolderveen (Dr.) was de huishouding ernstig verstoord doordat het mannetje door een autobus was doodgereden. De moeder-ooievaar moest haar kroost alleen achterlaten om voedsel te zoeken. Thans heeft zich echter een vrij gezel ooievaar als hulp in de huishouding gemeld, die de weduwe steunt wat hij kan om de kinderen groot te krijgen. HAARLEM EN OMGEVING Een achtenvijftig-jarige Haarlemmer had aan een chauffeur op de pont over het Noordzeekanaal gevraagd te mogen mee rijden. De chauffeur stemde er in toe en heeft niet gezien, dat de Haarlemmer zijn fiets in de laadbak plaatste. Bij de Spaarn- hovenstraat stopte de chauffeur, om zijn pas sagier te laten uitstappen en reed daarna door. De Haarlemmer moest zijn rijwiel nog hebben en hield zich aan de achterkant van de laadbak vast. Tot de Schoterweg werd hij meegesleurd en viel vervolgens. Hij bleek enkele wonden aan het gelaat te 'hebben opgelopen en is ter, plaatse verbonden. De Haarlemse politie heeft aangehouden, verdacht van diefstal van een gouden ring, een drieënveertig-jarige werkster. Bij de wasbak in een café, waar zij werkte, had zij de ring gevonden en in haar zak gestopt. Mej. Dieuwke Joustra te Zandvoort is geslaagd voor eindexamen viool C 1 en C 2 aan het Amsterdamse Conservatorium en benoemd tot violiste bij het Residentie-orkest in Den Haag. Voor de straatcollecte van het Kleuter huis „Margx-iet" op Zaterdag 21 Juni bestaat nog een gx-ote behoefte aan collectanten. Allé personen boven 14 jaar en' elk uur zijn van hai-te welkom! Zij kunnen zich melden Vrijdag van 89 uur en Zaterdagmorgen op het Kleuterhuis voor het in ontvangst nemen van de speldjes en bussen. De bazar, die Dinsdag en Woensdag ten bate van de dames contactkring van de Stichting 19401945 werd gehouden, heeft zich in een groot bezoek mogen verheugen, waardoor een flink batig saldo aan de kas van de contactki-ing is gekomen. De heer P. J. Kapteyn, lid van het dagelijks bestuur van het pi-ovinciaal bestuur van de Stich ting 1940—1945, vei-richtte Dinsdagmorgen de officiële opening van de bazar. De heer G. Meyer te Haaidem is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde. Aan de gemeente-universiteit te Amster dam is geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte de heer J. B. de Levie te Haarlem. Aan de gemeente universiteit van Am sterdam slaagde de heer J. L. W. Sillevis Smitt- te Haarlem voor het propaedeutisch examen theologie. Woensdagmorgen om tien minuten over halftwaalf reed de vierenzestigjarige Am sterdamse tramconducteur J. M. J. per fiets van Amsterdam naar Haarlem. Nabij de Bakhuizen van den Brinkstraat moest hij het rijwielpad vei-laten om aan de rechter kant van de weg te komen. Hij lette daarbij niet op het verkeer en zag niet dat in de zelfde richting als hij een auto reed. De wielrijder werd door de linkerkant van de auto aangei-eden en bleef bewusteloos liggen. Hij had een schedelfractuur en een halswervelfractuur opgelopen. In zorg wekkende toestand is de Amsterdammer naar het Sint Elisabeths Gas+huis overge bracht. Wij vernamen dat zijn toestand vanmorgen onveranderd was. Ineens grijpt Machteld de lange man vast. Blijf zo staan!, commandeert ze. Als een geoefend schutter duikt ze achter zijn schouder, richt haar lens op de niets vermoedende millionnair, die, nu er geen mannen met blitzlampen rondlopen, rustig het trapje afdaalt. De klik van het toestel gaat in het stem- mengeroes verloren. Ja, neem mij niet kwalijk, zegt de lange man en draait zich om. Wat heeft dat te betekenen? Machteld kijkt de millionnair na, die zijn hoed nu heeft opgezet en vlug naar het douanekantoor loopt. Ze begint zenuwach tig te lachen. 't Was er op of er onder, legt ze uit. Ik hoop, dat u niet boos bent. Nu herkent ze pas haar medereiziger uit de trein. Maar waarom al die geheimzinnig heid?, vraagt hij. Die man wil niet gefotografeerd wor den. Bijna niemand heeft een foto van hem, waarop je zijn gezicht kunt zien. Oh, ik hoop toch zo, dat hij goed is. Evenals enkele weken geleden is de vreemdeling geboeid door dat komische wezentje, dat op de gekste ogenblikken in zijn leven opduikt. Ze staat nu ook weer voor hem, blootshoofds met een paar rode wangen van de koude Novemberwind en een woest krullenhoofd. Mag ik een kopje thee aanbieden?, vraagt hij vormelijk. Thee.Machteld keert terug tot de 'werkelijkheid. Onafgebroken waren haar gedachten bij de foto geweest. Thee? Eigenlijk dolgraag. Maar ik moet als de wind terug. Ik ben in dienst op het ogenblik. Haar helblauwe ogen zien hem nu on deugend aan. Zullen we dan maar zeggen: tot op de volgende internationale plaats? Hij moet zich even realiseren, wat ze bedoelt. Ach, natuurlijk, de trein, een vliegveld. Origineel is ze wel. 'Nee, nee, protesteert hij. Zo komt u niet van mij af. Ik blijf maar een paar da gen in Amsterdam. En dan, wat ik ook van mijn leven verwacht heb, zeker niet, dat ik de pers van dienst zou zijn. Het is niet meer dan billijk, dat u mij een dienst be wijst. Kunt u morgen om vijf uur? Machteld rekent snel uit: ze heeft al drie maal overgewerkt deze week, van avond wordt het weer laat. Niemand zal bezwaar maken, dat ze er morgen op tijd tussenuit knijpt. Ze spreekt af in Américain. De Amerikaanse journalist wacht met een somber gezicht bij het hek. Mis, natuurlijk, zegt hij. Die vervelen de lui hier ook. Wist ik, dat je niet op het vliegveld mocht rijden. Niet mis. Machtelds ogen stralen. De foto heb ik. Als hij nu maar goed is. Het ging zo snel. Wat! Hij grijpt haar bij de arm. Wil je zeggen, dat je zijn gezicht hele maal hebt? Machteld knikt. En hij heeft er niets van gemerkt? Neen. Een ogenblik ziet hij haar aan. Als dat waar is. Onder het terugrijden vertelt Machteld haar avontuur. Hij kijkt strak voor zich uit, zijn aandacht schijnbaar op deweg ge richt, maar in zijn ogen ligt een waarde rende blik. Hij heeft het anders niet op vrouwen in dit werk. Ze zijn te lastig, te opdringerig, maar deze hier, heeft gevoel voor het vak. Als de foto gelukt is, heeft ze een knap stukje werk geleverd. Zwijgend rijden ze verder. De zon hangt als een vuurrode bal vlak boven de aarde. Machteld heeft een gevoel of ze zou kun nen zingen. In het atelier laat Broerse snodelijk de dame, die hij moet fotograferen, in de steek; Mirjam legt haastig de penhouder neer, als er van buiten het geluid van een claxon komt. Machteld en Cripps stormen binnen. En? Het klinkt, alsof er een schot wordt afgevuurd. Weet niet, even kijken. Machteld verdwijnt, met haar mantel aan, in de donkere kamer. De Amerikaan zet zich op een hoek van Mirjams bureau ter-wijl Broerse naar zijn dame terugkeert. Hoe is het gegaan?, informeert Mir jam, zacht sprekend om Broerse niet te storen. De Amerikaan presenteert Mirjam een sigaret. Zij is een van de weinige vróuwen, die hij mag. Daargaans heeft hij een hekel aan het andere geslacht en dit aan hem. Hij is te bruut en te onvex-schillig. Alleen bij Mirjam is hij op zijn gemak. Met enkele woorden vertelt hij de be levenis op het vliegveld. Mirjam glimlacht, opgelucht. Dat Mach teld je is nog zo gek niet. Broerse heeft de klant weggewerkt en rammelt vol ongeduld aan de deurknop. Uit de donkere kamer klinkt een juich kreet, maar de deur blijft gesloten. Als een getergde leeuw stapt de Ame rikaanse journalist heen en weer. Machteld!, schreeuwt Broerse. Even, gilt ze terug. Na een kwartier buigen zich drie hoof den over de kop van een kleine, gezette man met krulhaar. Vriendelijke vermoeide ogen staren hen aan. Splendid, prijst de Amerikaan. Hij steekt Machteld zijn hand toe. Sorry, ik heb mij nog niet eens voorgesteld, Mi chel Cripps. Hij grijpt de foto. U zult hier wel meer van horen, ik. Hij blijft midden in zijn zin steken en kijkt met onverholen verbazing naar de deur. De andere volgen zijn blik, want op de drempel staat de baas. Van top tot teen kletsnat, slierten kroos zitten zelfs in zijn haar en zijn baard. Zomers, stamelt Broerse. Maar de kinderlijke, blauwe ogen tin telen hem tegen. Jongens, ik heb een paar plaatjes. Niemand reageert. Onthutst volgen allen het natte spoor, dat hij op de keurige par ketvloer achterlaat. Oh, zegt Kees Zomers onverschillig. Ik heb in een sloot gelegen. Nu barst de Amerikaan in een luid ge schater uit. Hij klopt Zomers op de natte schouders en noemt hem: Good, old chap. Maar Felix Broerse zegt veelbetekenend tegen Mirjam: Heb ik je niet gezegd, dat het een raar daggie zou worden? HOOFDSTUK III. Zo, dat is dat. Met een resoluut gebaar droogt Mach teld haar handen af aan de bonte hand doek, controleert tegelijkertijd de foto's op het droogrek. Voor vandaag is het weer welletjes. Voorzichtig neemt ze twee vergrotingen en strijkt ze glad langs de rand van de tafel. Rita zal opkijken. Met de foto's in haar hand loopt ze naar het atelier, waar Zomers en Broerse druk aan het confereren zijn over een Sinter klaasreportage. Na de spanning en drukte van de vorige dag is er plotseling een katterige stemming over allen gekomen. Zomers loopt kuchend en proestend rond en maakt een ontzettend kabaal, maar in zijn blauwe ogen ligt een innig tevreden glans. In een oud, versleten huisjasje draaft hij door het huis, van de donkere kamer naar het atelier. Maar als er bezoekers komen, neemt hij de benen. In dit toilet is hij ontoonbaar. Rita heeft vanmorgen in allerijl zijn pak naar de sto merij moeten brengen en Zomers hoopt vurig, dat het nog een dag zal wegblijven. Dan is hij ontheven van de atelier-op namen. Gisteren heeft hij tot laat in de nacht aan een stemmingsstuk zitten werken; van morgen vroeg heeft Kareltje, de loopjon gen, het hele zaakje naar het Geïllustreer de Weekblad gebracht, dat maar al te graag werk van Kees Zomers opneemt. Vandaag kan hij zich dus de weelde per mitteren van ziek zijn en iedereen moet medelijden met hem hebben. (Wordt vervolgd)'

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6