De stand der landbouwgewassen B en W van Zandvoort willen bouw- verbod Zandvoortselaan handhaven Avondvierdaagse 1952 begonnen Oogstverwachtingen over het algemeen gunstig Heemstede Bloemendaal Zandvoort College motiveert zijn bezwaren Indonesische regering is teleurgesteld DONDERDAG 19 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT A'ardige kinderoperette in Minerva-theater Kindervoorstelling in het Openluchttheater Mejuffrouw A. M. G. Nierhoff verlaat gemeente dienst „Touring Zandvoort" Nieuw raadslid Zandvoorter verdacht van diefstal van een handtas Hoofd Karei Doorman- school gaat met pensioen Partieel uitbreidingsplan bij „Plan Noord" Zomeravondconcerten Vereniging Pleines Gemeenterekening 1947 Ongeval op het circuit Koop en erfpacht grond bij de Rotonde „Eendracht maakt macht" Agent stond wegens mishandeling terecht Officieren van de lucht machtstaf stonden terecht Tien jaar Noord-Oost polder Veiligheidsraad behandelt bacteriologische oorlog voering Accoord tussen Televisie stichting en Bioscoopbond Een molen voor één gulden Scheepvaart Over de stand der landbouwgewassen in de Haarlemmermeerpolder waar een totale oppervlakte van ongeveer 15000 hectaren werd verbouwd werd ons van betrouwbare zijde het volgende medege deeld: Bij de bewerking der vele landerijen waarvoor,-het droge voorjaar ideaal was en die dan ook vrijwel goed van stapel liep bleek het ook thans weer, dat de struc- tuuj/van het land hier en daar nog wel iets te wensen liet (bovendeel goed, dieper min- dyér rooskleurig); dit is een gevolg van de vele regens van twee jaar geleden, waar door reeds toen met de bewerking vooral waar het de nog in een onbevredi gende toestand verkerende kleigronden betrof nog geen volledig succes kon worden bereikt, hetgeen op de uitzaai en uitgroei der gewassen wel enige nadelige invloed heeft gehad. Strenge vorst gedu rende enige weken zou hierin ongetwijfeld reeds veel verbetering teweeggebracht hebben, maar de zachte winter 1951/'52 kon het gewenste resultaat niet opleveren, zodat gehandhaafd blijft het aan vaste overtuiging grenzend oordeel, dat het pas seren van een strenge winter of een fel droge zomer onontbeerlijk is om de gron den verder in hun vroegere voortreffelijke toestand terug te brengen. Met de insectenbeschadiging is het dit jaar tot heden nogal losgelopen, dank zij veler krachtige medewerking om dit kwaad met de nodige bestrijdingsmiddelen de kop in te drukken. Van de gewassen, die er enigermate van geleden hebben, is in hoofdzaak te noemen het koolzaad, waar van bespuiting wanneer het in bloei staat geen aanbeveling verdient. Wat betreft de voornaamste gewassen, die in deze grote, welvarende polder reeds een schone aanblik opleveren en voor de De kinderoperette „Goudhaantje en de Troubadour" van Geertruida van Vlader- acken is bij de Nederlandse jeugd terecht zeer geliefd. Het innemende, charmante toneelwerkje blijft met zijn spannende af wisseling van „nuchtere" werkelijkheid en sprookjesachtige fantasie volkomen in de sfeer van het kind. De kinderen van het Heemsteedse ope rettekoor (een onderafdeling van het Ka tholiek gemengd koor) hebben er bij het instuderen hun hart aan kunnen ophalen. IJé't was nog eens leuk zelf als kabouter, élfje, dwaallichtje, paddestoel en tover- vrouwtje te kunnen optreden voor je ouders en andere familieleden en voor de speelmakkertjes, die bij de twee voorstel lingen gisteren in het Minerva-theater ge geven, aanwezig waren. Het was jammer, dat .er bij de avönd-opyoering niet meer belangstellenden waren gekomen. De kin deren, die zich zo aan de goede zaak hadden gegeven, hadden beter verdiend. Want zij hebben over het algemeen een aardige opvoering van de operette gegeven. Men had voor de Troubadour een zeer be wust spelende jongen gevonden, die op vallend zuiver zong en zijn rol met vaar digheid vertolkte. En met Goudhaantje waren de dirigent Evert Haak en de regis seur Bob Jansen al even gelukkig geweest. Goede uitspraak, zuivere zang en ylotte actie sierden ook haar spel. De bijrollen waren eveneens behoorlijk bezet. Kabou ters, elfjes, dwaallichtjes en paddestoelen werden heel natuurlijk uitgebeeld. Zij maakten het tweede bedrijf aanvankelijk nogal onrustig. Later begrepen zij, dat zij ook eens weg moesten gaan en toen verliep de opvoering weer evenwichtiger. Er waren leuke dansjes te zien, ook wel gracieuze door de elfjes uitgevoerd. De koortjes waren het best, wanneer zij konden zingen in direct contact met de begeleiding van de dirigent. Dat was zo wanneer de kinderen niet achter maar vóór de coulissen stonden te zingen. De dirigent Evert Haak zorgde de gehele avond door voor een nauwkeu rige, muzikale begeleiding, die heel goed klonk in de ruimte van het theater. 'P. ZWAANSWIJK Ongeveer tweeduizend kinderen met enkele begeleiders bevolkten Woensdagmiddag het Bloemendaalse Openluchttheater, waar de Nederlandse Revue- en Toneelgroep de we derwaardigheden van Sjors van de Rebellen club liet zien. Eigenlijk biedt het Openlucht theater maar aan elfhonderd toeschouwers plaats, maar meisjes en jongens kunnen met minder ruimte toe dan volwassenen. Er wa ren .365 kinderen van leden van de Oranje vereniging „Het Kleverpark" bij dat jonge volkje, dat intens genoot getuige de uitin gen van medeleven van de avonturen van Sjors, Jimmy, boer Krelis, de veldwachter en hoe die figuren verder ook mogen heten. Een ogenblik scheen de regen spelbreker te worden, doch gelukkig voor de toeschou- wertjes bleef het bij een dreiging. Wel was de harde Westelijke wind er oorzaak van, dat het gesproken woord moeilijk het amphi theater bereikte. Een geluidsversterker kwam aan dat euvel wel enigszins tegemoet, doch deze technische apparatuur blijft in de schitterende omgeving van speelveld en theater toch altijd een onding. Mejuffrouw A. M. G. Nierhoff, archiva- resse bij de gemeente Bloemendaal, zal op 1 Juli de gemeentedienst verlaten en met pensioen gaan. Voordat vanmiddag de ge meenteraad aan zijn vergadering begon werd mejuffrouw Nierhoff door burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex toegesproken na mens het gemeentebestuur en werd haar een geschenk overhandigd. Als archivaresse heeft mejuffrouw Nierhoff veel werk ver richt met alles wat op het verleden van de gemeente, haar bevolking, wegen, oudheden enz. betrekking heeft. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: J. F. v. d. Vlugt—v. d. Meer, d.; E. M. W. v. Pampus—Hackenitz, d.; J. Molenaar—Willemse, z. ONDERTROUWD: S. W. van Mourik en V. M. Vijzelaar; P. Hoogkamer en C. E. Lan- son; J. H. Jonkman en K. H. R. Koch; J. de Graaf en A. A. Schindeler; J. W. de Bruyn Kops en S. F. v. Marken. OVERLEDEN: C. Timmerman, 64 j.; D. F. v. d. Zee, 62 j.; A. M. de Wijs, 85 j.; J. de Boer. 61 j.; N. J. E. Nieuwland—Veenenbos, 85 jaar. GEHUWD: L. B. de Vries en J. H. Lam- mers. verdere ontwikkeling waarvan de geval len regen een ware uitkomst was, werden ons nog de volgende gegevens verstrekt: Wintertarwe. Is goed door de zachte winter heengekomen. Stand beter dan ver leden jaar; echter minder verbouwd dan in 1951; een omstandigheid, waarop de prijs wellicht ook van invloed is. Zomertarwe. Weinig verbouwd. Stand goed. Rogge. Niet veel verbouwd. Stand goed. Gerst en haver. Stand heel goed. Koolzaad. Stand beneden het middel matige. Erwten. Geven een prachtige stand te zien. Vlas. Dit gewas waarvan de waarde afhankelijk is van de lengte werd nog al veel verbouwd. Stand op verschillende plaatsen wel iets te kort. Bieten. Meer verbouwd dan in 1951. Stand goed. Karwij (2-jarig gewas) idem. Aardappelen. Veel verbouwd dit jaar. Stand bevredigend. Weilanden. Van de weilanden is in deze polder, door een gestadige vermindering in de loop der jaren,- niet veel meer over gebleven; voor zover nog aanwezig werd met het hooien van de eerste snede reeds een begin gemaakt. Wat de oogstverwachtingen betreft, deze kunnen over het algemeen gunstig worden genoemd. Een optimisme, dat echter pas zal blijken juist geweest te zijn, als men zich bij het maaien en binnenhalen in een droge weersgesteldheid (een der voor naamste factoren voor het welslagen van de oogst) zal kunnen verheugen. Wij wen sen de honderden verbouwers gaarne toe, dat zij daarin niet teleurgesteld zullen worden. In de raadsvergadering van 28 April werd de heer N. W. Bouwes als lid van het algemeen bestuur in de stichting „Touring Zandvoort" gekozen zowel als vertegen woordiger van de begunstigers als van het Zandvoortse bedrijfsleven. De heer Bouwes aanvaardde de benoeming voor eerstge- noemden, zodat voor het Zandvoortse be drijfsleven een nieuwe vertegenwoordiger moet worden aangewezen. B. en W. hebben hiervoor de volgende voordracht ingediend: 1. Joh. C. Jung sr.; 2. C. J. Steenken. De benoeming zal plaats vinden in de raadsvergadering van Dinsdag 24 Juni. B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, in de vergadering van 24 Juni als nieuw lid van de raad voor de C.P.N., waarvoor de heer J. Blom tussentijds be dankte, toe te laten de heer J. Moll. De Zandvoortse politie heeft een zeventig jarige bewoner aangehouden, verdacht 'van diefstal van een handtas met inhoud. Dezer dagen had een dame de tas verloren, toen zij door het dorp fietste. Omwonenden had den gezien, dat een man de tas had opge raapt. Bij aanhouding had de Zandvoorter nog f 7,50 over van de f 50; enige voorwer pen, o.a. een abonnement van de tram, had hij verbrand. De tas had hij aan een klein dochter te Haarlem gegeven. Het hoofd van de Karei Doormanschool, de heer J. W. Werkhoven heeft om ge zondheidsredenen aan de gemeenteraad gevraagd hem eervol ontslag als hoofd der school te verlenen. B. en W. stellen de raad voor het ontslag te verlenen, onder dank betuiging voor de uitnemende diensten, ge durende bijna 40 jaren aan de gemeente bij het onderwijs bewezen. De datum van in gang van het ontslag zal door het college nog nader worden vastgesteld. B. en W. van Zandvoort hebben voor de raadsleden ter vaststelling in de raadsver gadering van 24 Juni ter inzage gelegd het partieel uitbreidingsplan in onderdelen H, betreffende het gedeelte bij de sportvelden in plan Noord bij Vondellaan en Van Len- nepweg. De belangrijkste wijzigingen hierin zijn, dat deze sportvelden thans definitief als zodanig gehandhaafd zullen worden, om dat de oorspronkelijk geprojecteerde wo ningen veel te duur zouden komen door het bouwrijp maken van de gronden, terwijl de enorme kapitaalsvernietiging niet verant woord wordt geacht, daar de aanleg van deze sportvelden duizenden guldens heeft gekost. Het bouwterrein ten Noorden van het sportterrein is echter vergroot, terwijl een dichtere bebouwing mogelijk zal zijn. om dat de hier oorspronkelijk geprojecteerde villawijk niet in trek blijkt te zijn. De be doeling is blokken woningen in vier woon lagen te bouwen, waardoor een levendig aspect zal verkregen worden. Het college onderschrijft de bezwaren van de „com missie voor de gemeentelijke plannen" tegen deze „hoogbouw" niet, doch acht door de blijvende ruimte-werking deze hoog bouw op dit punt zéér aantrekkelijk. Evenals vorige jaren heeft stichting „Touring Zandvoort" een aantal zomeravond concerten in de muziektent op het Raadhuis plein voorbereid. Het volgende programma is samengesteld: 12 Juli: IJmuider Harmonie; 17 Juli Tiro- ler kapel: 19 Juli: Zandvoorts muziekkapel; 24 Juli: Tiroler kapel; 26 Juli: Zandvoortse muziekkapel; 31 Juli: Tiroler kapel. 2 Augustus: Haarl. Postfanfare; 7 Aug.: Tiroler kapel; 9 Aug.: Zandvoortse Muziek kapel; 14 Aug.: Tiroler kapel; 16 Aug.: „Ex celsior", Haarlem: 21 Aug.: Tiroler kapel; 23 Aug.; Zandv. Muziekkapel. De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" hield een wedvlucht van Chateau roux over een afstand van 652 km. Des mor gens om 6 uur gelost, arriveerde de eerste vogel om 14 uur 51 min. 13 sec en bereikte derhalve een snelheid van gemiddeld 1128 meter per minuut. De laatste vogel kwam binnen om 15 uur 25 min. 13 seconden. De uitslagen waren als volgt: J. Koning 1, 7, 9; P. Koper 2, 21; H. Lansdorp 3. 6, 10. 11, 19: C. K. Draijer 4, 5, 12; P. Peters 8, 17; A. Dorsman 13, 14; G. Driehuizen 15, 20, 23; H. Bartens 16; C. Visser 18 en J. N. Huijer 22. In de raadsvergadering van 24 Juni a.s. verzoeken B. en W. de raad goedkeuring te willen hechten aan de gemeeniterekening over 1947. Deze sluit, wat de gewone dienst betreft met een nadelig slot van f 514.725 en wat betreft de kapitaaldienst met een batig saldo van f 450.692. Woensdagmiddag om halfvijf reed de ne gentienjarige Haarlemse scholier R. A. op het Zandvoortse circuit in een geleende auto. Door de grote snelheid, waarmee hij reed, raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt. De auto kwam in het zand en sloeg om. P. A. liep geen letsel op. De gemeente Zandvoort is thans met het rijk tot overeenstemming gekomen betref fende de grondverkoop voor de Rotonde. B. en W. delen de raadsleden mede, dat het rijk bereid is, een nader aangegeven driehoekig stuk duin te verkopen aan de gemeente Zandvoort voor 150.Een ge deelte van het strand vóór de Rotonde wenste het rijk niet voor verkoop beschik baar te stellen, doch wèl in erfpacht uit te geven voor de tijd van 30 jaar, ingaande 1 Januari '51 tegen een jaarlijkse canon van 55.Tot en met 31 December 1980 verkreeg de gemeente tevens het recht tot het maken van strandafgangen bij de Ro tonde, tegen een jaarlijkse vergoeding van 2.50. Voor de afwisseling van deze transacties stellen B. en W. de raad voor een crediet beschikbaar te stellen van 350,ten laste van de kapitaaldienst en van 115.ten laste van de gewone dienst. Op 28 April 1952 leende de gemeente aan de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" 300.000.voor de bouw van 24 duplexwoningen in plan Noord. Het bestuur van de woningbouwvereniging heeft thans het college medegedeeld, dat bedoelde bouw niet door dit leningsbedrag ten volle kan worden gefinancierd en ver zoekt daarom dit bedrag te willen aanvul len met 58.000.—. B. en W. stellen de raad voor tot deze dóórlening over te gaan op dezelfde voorwaarden als de reeds ver strekte lening. Voor het Haags gerechtshof werd in be roep de zaak behandeld tegen de Naald- wijkse politieagent A. van den B., die door de Haagse politierechter was veroor deeld tot een week gevangenisstraf en ont zetting uit het recht om ambten bij ge meente- of rijkspolitie en bij de Binnen landse Veiligheidsdienst te bekleden voor de tijd van vijf jaar. Hem was mishande ling van twee schoolkinderen ten laste ge legd. Hij zou een spijbelend kind van de straat hebben gehaald en dit in een cel mishan deld hebben. Een ander kind had zijn dochtertje geplaagd en kreeg daarom een pak slaag van hem. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Hij vond de handelingen van de agent een teken van de mentaliteit uit de bezetting. „Dergelijke mensen horen niet bij de politie-dienst thuis", zei hij. De verdediger zag in de wens der ouders om de agent niet strafrechtelijk te doen vervolgen, het bewijs, dat de gang van za ken niet zo ernstig is geweest als bij dag vaarding is gesteld. Voor de krijgsraad in Den Haag hebben terechtgestaan de eerste luitenant van de luchtmachtstaf J. B. W. M. de K., en de kapitein S. A. van H. van de vliegbasis Twente. Tegen luitenant De K. die ervan beschuldigd werd een auto-onderdeel, dat voor het rijk was besteld, op zijn eigen auto gemonteerd te hebben, werd 9 maan den gevangenisstraf en ontslag uit de mili taire dienst geëist. Aan kapitein Van H. was ten laste ge legd oplichting in vereniging met luitenant De K. Voorts misbruik maken vari zijn in vloed als meerdere tegenover een mindere, door deze over te halen iets te doen, waar uit enig nadeel kan ontstaan. De auditeur-militair achtte de poging tot oplichting inzake het auto-onderdeel be wezen. De verdachte heeft getracht het rijk dit onderdeel te laten betalen, dat op de auto was gemonteerd welke hij met de beklaagde De K. bezat. Ook achtte de au diteur bewezen, dat Van H. misbruik van zijn invloed als meerdere tegenover een mindere heeft gemaakt. Hij achtte de kapi tein echter minder schuldig dan luitenant De K. en vroeg een gevangenisstraf van drie weken. De uitspraak volgt op 25 Juni. In zijn vergadering van 1 April j.l. be sloot de raad van Zandvoort bij de behan deling van het voorstel: „Onteigening gron den in Bentveld" op een tussentijds door de heer G. Tates (VVD) ingediend voorstel, het op de Zandvoortselaan rustende bouw- verbod in te trekken en op dit besluit de reactie van Gedeputeerde Staten af te wachten. B. en W. meenden dit besluit, dat niet tot stand kwam met inachtneming van de daarvoor geldende bepalingen in de gemeentewet, niet ter kennis van Gedepu teerde Staten te moeten brengen, doch hierover eerst een prae-advies aan de raadsleden te zenden. Dit prae-advies is thans uitgebracht, waarbij B. en W. op merken, dat Gedeputeerden aan een derge lijk óók op formeel-regelmatige wijze genomen besluit zeker hun goedkeuring zouden onthouden, welke beslissing B. en W. geheel zouden onderschrijven. B. en W. delen mede, dat de bestemming van de gronden langs de Zandvoortselaan geregeld is in twee plannen, namelijk voor een deel in het uitbreidingsplan der gemeente, dat reeds werd goedgekeurd, terwijl voor het overige deel de stroken van 2550 meter breed aan weerszijden van de Zandvoortse laan tot aan Bentveld van toepassing is het wederopbouwplan „Bentveld". Waar uitbreidings- en wederopbouwplan elkaar overlappen, prevaleert het wederopbouw plan. Beide plannen gaan er echter van uit, dat de ontsierende lintbebouwing langs de Zandvoortselaan, voor zover deze niet ge rekend wordt tot de bewoningskernen van Zondvoort en Bentveld, voortaan vermeden dient te worden. In de toelichting op deze plannen wordt met nadruk gezegd, dat deze gronden bestemd zullen worden voor recreatiedoeleinden en bouw ten behoeve van volksgezondheid en culturele doelein den, alsmede voor enkele buitenplaatsen. Hieruit blijkt, aldus B. en W., dat bouw van normale woonhuizen niet zou kunnen worden beschouwd als een wijziging in de details, doch dat daardoor de principes van de plannen zouden worden aangetast. Behalve deze planologische bezwaren zien B. en W. echter óók niet minder zwaar wegende „practisch-financiële". Immers, het wederopbouwplan „Bentveld" is ont worpen om „vervangingsgebied" te schep pen voor hen, die als gevolg van het bouw- verbod langs de Zandvoortselaan hun al daar afgebroken woningen niet meer kun nen herbouwen. Wanneer dit bouwverbod nu weer zou worden opgeheven, zouden de redenen welke tot vaststelling van dit plan leidden, komen te vervallen, hetgeen voor het rijk aanleiding zou worden, de finan ciële steun voor de uitvoering van dit plan in te trekken. Dit zou voor de gemeente een ernstig financieel nadeel betekenen, omdat het vervangingsgebied Bentveld tevens moet dienen als uitwijkmogelijkheid voor hen, die in Zandvoort niet meer kunnen ot willen herbouwen. In 't herbouwplan langs de Zuid Boulevard en de Brederodestraat zijn nog maar 8 bouwterreinen beschik baar, terwijl er momenteel nog ongeveer 300 onvervulde herbouwplichten in de ge meente aanwezig zijn. Wanneer de betrok kenen zouden willen herbouwen, is de ge meente verplicht, hun bouwterrein toe e wijzen op prijsbasis van 9 Mei 1940, het geen belangrijk beneden het hedendaagse prijspeil ligt. Binnen de financieringsgrens van een wederopbouwplan komt het dan ontstane nadelige saldo voor een groot deel ten laste vail het rijk, maar bouwt men buiten het plan om, hetgeen ongetwijfeld zal moeten geschieden, als het wederop bouwplan „Bentveld" doorkruist zou wor- bouwen van het terrein tussen Duindoorn laan en Zandvoortselaan, omdat dit terrein ligt binnen het wederopbouwplan „Bent veld", welke grond gemeente-eigendom dient te werden om toewijzing van gron den aan herbouwplichtigen mogelijk te maken. Deze gronden zullen worden ont eigend, omdat de eigenaarres, de N.V. Lan delijke en Stedelijke bouwmaatschappij, weigert de grond tegen 'n aannemelijke prijs te verkopen. De makelaar, mevrouw M. H. GoldschmedingLindeboom, deed namens deze N.V. het compromis-voorstel, een ge deelte van deze terreinen onder nader overeen te komen voorwaarden ter be schikking te stellen van claimhouders, doch öok dit voorstel achten B. en W., nadat de directeur van Publieke Werken te Zand voort hierover nader rapport indiende, niet voor inwilliging vatbaar. B. en W. vragen tenslotte de raad, de onteigening van bedoelde gronden te mogen gaan voorbereiden. Ter gelegenheid van het tien-jarig be staan van de Noord-Oostpolder zullen van 2 tot en met 5 Juli feesten worden gehou den. Er zal een openluchtspel „De Achtste Dag", geschreven door Maurits Dekker, onder regie van Ad. Hooykaas worden op gevoerd. Het spel zal de poldergeschiede nis tot uitdrukking brengen. Een tentoonstelling, ondergebracht in zeven grote tenten, zal een beeld geven van het leven in de Noord-Oostpolder. Op 4 Juli zal een concours hippique worden gehouden. NEW YORK. (Reuter). Gisteren heeft de Veiligheidsraad het debat geopend over bacteriologische oorlogvoering. De Russi sche afgevaardigde Jacob Malik, die op het ogenblik voorzitter is, had die vergadering belegd. Ter tafel lag een Russische reso lutie, die alle landen verzoekt het Geneef- se protocol van 1925, houdende een verbod van bacteriologische oorlogvoering, te rati ficeren. Na een twistgesprek van twee uur over de formulering van de agenda, werd tenslotte een agenda goedgekeurd, die twee punten bevatte: Een uitnodiging aan alle landen om het protocol van Genève tegen het gebruik van gas en bacteriolo gische wapens te tekenen en de toelating van 14 landen tot de UNO. Malik diende zijn voorstel in, zonder met een woord melding te maken van de beschuldiging, dat de strijdkrachten van de UNO in Korea gebruik maken van bac teriologische wapens. Tot ieders verbazing, aldus Reuter, was de toon van zijn toe spraak gematigd. De Amerikaanse gedelegeerde, Gross, zeide, dat de verklaring van de Sovjet- Unie, dat zij zich aan het protocol van Genève houdt „bedriegerij" is. Amerika heeft geen vertrouwen in „papieren belof ten" van de Sovjet-regering. De Sovjet- Unie heeft een campagne gevoerd, waarin de UNO-strijdkrachten beschuldigd worden in Korea bacteriologische wapens te ge bruiken. De Sovjet-Unie heeft echter nooit het bewijs geleverd. Gross werd door voorzitter Malik tot de orde geroepen, die zeide, dat „de resolutie niet naar de Koreaanse kwestie verwijst". DJAKARTA, (Aneta) Een onderzoek naar de stand van zaken van de laatste jaren kan niet anders dan een teleurstel lend beeld geven, aldus begint de heden voorgelezen Indonesische regeringsverkla ring. die antwoord geeft op de veelal cri- tische vragen van tientallen parlements leden bij de beschouwingen in tweede ter mijn. De laatste jaren hebben ons niet dichter bij de verwerkelijking van idealen inzake nationale economie, volkswelvaart, democratisch bestuur, regionale autono mie en dergelijke gebracht. Er moet echter rekening worden gehou den met de beperkte vermogens, onder meer ten aanzien van de deskundigheid van het personeel. In de paragraaf over buitenlandse zaken wordt over de verhoudingen tussen Indo nesië en Nederland opgemerkt, dat de re gering van oordeel is, dat de onderhande lingen met Nederland, die werden afge broken toen het vorige kabinet aftrad moeten worden voortgezet. Opgemerkt wordt, dat onder de internationale wetten een eenzijdige opzegging van een overeen komst in principe mogelijk is. De parle mentsleden, die aandringen op terugtrek king uit de unie, schijnen te denken, dat Nederland opheffing van de Unie nimmer zal goedkeuren. De tot dusver gevoerde dis cussies hebben echter de indruk gegeven, dat ook Nederland de Unie, die slechts in naam bestaat, zinloos acht. INGRID BERGMAN KREEG TWEELING De filmster Ingrid Bergman, echtgenote van de Italiaanse regisseur Roberto Rossel- lini, heeft Woensdag het leven geschonken aan een tweeling (meisjes). Wat het vertonen van films betreft is de Nederlandse Televisiestichting tot overeen stemming gekomen met de Nederlandse Bioscoopbond. Hoewel het niet in de be doeling van de N.T.S. ligt veel films te draaien, zal dit een enkele maal wel ge schieden en voor elke uitzending zullen de voorwaarden daartoe worden overeenge komen. De gemeenteraad van Alkmaar heeft be sloten over te gaan tot aankoop van de uit 1771 daterende bakstenen molen in de Een- drachtpolder, staande aan de Kruseman van Eltenweg te Alkmaar. De koopsom be draagt 1.De raad stelde een crediet van 5500.voor restauratie beschik baar. Behoudens goedkeuring van de Gede puteerde Staten zal de molen dank zij dit besluit behouden blijven. Woensdagavond zijn voor de negende maal honderdon wandelaars te Haarlem begonnen aan de wandelingen van de Avondvier daagse. De jeugd stond reeds om halfvijf te wachten en we hoorden de vreemdste ver halen van ervaringen van vorige tochten. De ouderen deden het wat kalmer aan, doch uit DJUwy van het bouwver- de gesprekken bleek, dat de Ned. Wandel b£ aaTdrLnPdvooK",hdan^'komt dit <P«t Bond met de avondvierdaagse vele nadelig saldo voor rekening der gemeente, hetgeen voor het vervangingsgebied „Bent veld" ongeveer 97.000,zou betekenen. Op grond van dit alles ontraden B. en W. de raadsleden met de meeste klem, het be sluit tot opheffing van het bouwverbod langs de Zandvoortselaan te handhaven. Tenslotte adviseren B. en W. de raad, af wijzend te beschikken op het verzoek van de N.V. Adm.kantoor „Cumberland" om toestemming tot het bouwrijp maken en be- harten gewonnen heeft. Bij de jeugd waren leerlingen van de Brederodeschool uit Sant poort-station en 't bosvolkje van St. Francis- cus dat reeds meer meegewandeld heeft. Bij de ouderen waren er behalve de vele indi- viduelen, de bekende wandelsportverenigin gen uit Haarlem en omgeving. Zonder veel pech kwamen allen op tijd binnen. Hedenavond gaat de jeugd een wandeling maken door Aerdenhout en de ouderen naar Vogelenzang en Bentveld. Het parcours van morgen, Vrijdag, is als volgt: 10 km.: Hoofmanstraat, Zijlweg, Bloemend. tocht ging Woensdagavond langs Noorder Buitenspaarne. weg, Mollaan, Brederodelaan, Zomerzorger- laan, Hoge Duin en Daalseweg, ter Hofstede laan, Militaireweg, Julianalaan, Zijlweg, Hoofmanstraat. 15 km.: Hoofmanstraat, Zijlweg, Juliana laan, Prins Hendriklaan, Oranje Nassaulaan Julianalaan, Vrijburglaan, Dompvloedslaan Bloemend, weg, Mollaan, Brederodelaan Bergweg, Velserendlaan, Brederodeweg, Duinweg, Wüstelaan, J. v. Beemlaan, Hoofd straat, Rijksstraatweg, Delftlaan, Wilgen straat, Laurierstraat, Voorduinstraat, Sinne- veldstraat, J. Haringstraat, Heussenstraat, Delftlaan, Kleverparkweg, Brederodestraat, Adr. Stoopplein, Julianalaan, Zijlweg, Hoof manstraat. Arendsdijk, 17 te Rio de Janeiro. Alioth, 17 te Montevideo. Arkeldijk, 18 v. Hamburg te Bremen. Averdijk, pass. 17 Azoreo. Aardijk, 17 van Tampa naar Houston. Abbedijk, 17 van Hamburg te Rotterdam. Athena, 16 te Montevideo. Alnati, 18 van Antwerpen te R'dam. Alwaki, 17 van New York naar Boston. Amstelkerk, 17 van Antwerpen te Amsterdam Aalsum, 17 30 m. ZO Kp. St. Vincent. Agamemnon, 17 480 m. W.ZW. Lands End. Albïasserdijk, 19 Havana verw. Aldegonda. 18 v. Bangkok te Pladju. Almkerk, 17 70 m. NW. Guardafui. Alphard. 17 120 m. O.NO. St. Vincent. Amsteldiep, 17 240 m. N. Flores. Amstelpark, 17 620 m. ten N. Cp Henry. Alderamin, 17 200 m. ZW. Nantucket. Alphacca, 17 lio m. N.NO. Sombrero. Alpherat, 17 530 m. O.NO. Cp. Race. Amsteldijk, 17 v. Philadelphia n. Baltimore. An toni a, 15 v. Pulubukom n. Satta'hsep. Aagtekerk, 19 te Singapore. Albireo, 19 Rio de Janeiro verwacht. Alchiba, 18 v. Victoria n. St. Vincent. Aardijk. 19 v. Tampa te Houston verwacht. Adabi, 18 v. Rio de Janeiro n..Bahia. Arendskerk, 18 v. R'dam naar Hamburg. Argos, 19 v. de Levant te Amsterdam. Arundo, 18 van Amsterdam n. Thre, rivers. Boskoop, 18 v. Cartagena n. Curacao. Blommersdijk, 17 van Antwerpen n. Londen. Bacchus, 17 v. Georgetown n. Paramaribo. Baud. 18 v. Singapore te Tj. Priok. Bonaire, 17 dwars Oporto. Bontekoe. 18 v. Donggala te Soerabaja. Baarn. 18 v. Santiago de Cuba n. Curagao. Bali. 18 van Suez r.aar Aden. Barendreeht. 18 dwars Kp. Bon Tunis. Boschfontein. 18 te Port Soedan. Bennekom. 19 te Talara verwacht. Borneo, 20 v. Samarang te Tj. Priok verw. Ceram, 18 v. Alexandrië n. Santander. Caltex Pernis, 17 te Sidon. Celebes, 17 van Suez n. Djibouti. Congostroom, 17 v. Bordeaux n. Dakar. Caltex Delft, 17 100 m. W. Kreta. Caltex Leiden, 17 35 m. NO. Kp Bougaronl. Caltex Nederland, pass. 17 Wight. Caltex The Hague. 17 200 m. N.NO. Kp. Vilano Co ril la, pass. 17 ten W. v. Luzon. Cottica, 17 730 m. O.NO. Barbados. Castor, 18 110 m. NW. Cp. San Antonio. Ceronia, 18 v. Miri te Singapore verw. Chama. 19 v. Yokohama te Miri verwacht. Cleodora, 18 van Bahrein voor Mombassa. Caltex Utrecht. 18 v. Sidon te R'dam. Delft, 17 van Arica. Drente, 17 te Genua. Dongedijk, 17 490 m. ZO. Bermuda. Daierdijk, 18 v. Balfcoa n. Los Argeies. Diemerdijk, 17 v. R'dam te Vancouver Duivenidijk, 18 te Tacoma. Elmina, 17 van Takoradi naar Freetown. Ena, 17 van Berre naar Mombassa. Edam, verm. 18 v. New York n. R'dam. Eos, 18 v. Oran te Djijeili. Erinna, 17 in Celetoes Zee. Esso Amsterdam, 17 1100 m. NO. Sombrero. Esso Den Haag, pass. 17 Lands End. Fairsea, 17 te Amsterdam. Friesland, (KRL) 17 v. Djeddah naar Suez. Farmsum, 17 250 m. Z. Halifax. Friesland (SSM), 18 v. R'dam te Blyth. Gaasterkerk, 17 v. Suez naar Aden. Gouwe, 17 v. Mantyluoto naar Vaase. Gadilla, 17 25 m. N. Sabang. Garoet, 18 v. New Orleans n. Miami. Gord las, 19 v. Amsterdam te R'dam. Groote Beer, 18 v. R'dam n. Halifax. Hersilia, 17 van Amsterdam naar Guayaquil. Hoogkerk, 18 v. Kaapstad Port Elisabeth. Heelsum, 18 te Antwerpen. Hector, 17 v. Saloniki te Izmir. Helicon, 18 v. La Guaira te Maracaïbo verw. Hestia, 17 4 00 m. ZW. Lands End. Hecuba, 17 v. Nickerie naar Paramaribo. Hermes, 18 v. New York te Port au Prince ver wacht. Haulerwijk, 13 te Quebec en verm. 21 v. Quebec naar Nederland. Ittersum, pass. 18 Lizard Head. Ilos, 15 v. Port au Prince n. Mira Goane Haiti. Java. 17 200 m. O. Dondrahead. Jupiter. 17 v. Malta n. Calamata. Joh. van Oldenbarnevelt, 18 v. Sydney naar Soerabaja. Japara (KRL). 17 te Halifax. Kieldrecht, 17 te Suez. Karaton, vertr. 17 v. Menado naar Makassar. Kartika. IB v. Pangkalpinang n. Tj. Priok. Kedoe, 17 120 m. Z.ZW. Enggano eil. Kota Imten, 18 v. Tj. Priok n. Singapore. Kertosono, 18 v. Hamburg te R'dam. Laertes, 17 van Amsterdam te Gdynia. Larenberg, 18 v. W. Afrika te Amsterdam. Largkoeas, 17 v. Tj. Pandan te Tj. Priok. Loppersum, pass. 17 Gibraltar. Lutterkerk. 17 v. Djeddah n. Morphubaal. Leerdam, 17 270 m. W. Lands End. Leersum. 17 370 m.' W.NW. Flores. Leopoldskerk, pass. 17 Str. Messina. Lombok, pass. 13 ten N. Fernando Noronha. Luna. 18 van Alexandrië 11. Beiroutih. Limburg, 19 v. Kopenhagen te Rotterdam. Lawak. 17 te Colombo. Markelo, 18 van R'dam te Hull.. Molenkerk, 17 van Amsterdam' naar Betra. Merwede, 17 van Jacksonville. Maouba, i7 van Lyness te R'dam. Madoera, 17 van Port Said. Marisa, 19 v. Singapore te Auckland verw. Maas. 17 340 m. NW. ten N. Flores Maasland. 17 210 m. Z. Kaap Verd. edl. Malea. pass. 17 Daedalus. Meliskerk, 17 van Hamburg n. Amsterdam. Mirza, 15 v. Adelaide te Port Pirie. Metula. pass. 17 ten N. Soembawa. Maashaven, pass. 19 Las Palmas. Modjokerto. 18 v. Soerabaja n. Makassar Muren a. pass. 18 Finisterre. Maaskerk, 19 te Wimneba. Meerkerk. 18 van Bombay n. Karachi. Mentor, pass. 19 Kp. Vilano n. Hamburg. Nigerstroom, 18 van Takoradi naar Abidjan. Notos. 15 v. Cp. Haitien te New York. Nieuw Amsterdam, 18 v. Southampton. Noordwijk, pass. 19 Kp. Finisterre. Orion, 17 van Oran naar Lissabon. Overijsel, 17 v. Algiers naar Beirouth. Oraniefontein. 17 520 m. N. ten O. St. Helena Oranje. 19 v. T.i. Priok te Amsterdam. Pnns Joh. Willem Friso, 17 van R'dam naar Montreal. Prins Willem m, 18 v. Chicago te R'dam Pnns Maurits. pass. 17 ZO. Cp. Race n. Le Havre Pnns Willem van Oranje, 17 70 m. O.NO. Cp. Race. Paula, 17 230 m. N. ten O. Anamba Arch. Phrontis. pass. 17 Sabang naar Aden. Poel a u Laut. 17 360 m. ZO. Dondrahead. Polydorus. 18 v. Java te New York. Parkhaven. 19 v. Las Palmas. Poseidon. 19 te Aruba. Prins Fred. Willem. 18 v. Toronto n. Montreal. Prins Will em IV, 20 v. R'dam te Chicago verw. Pnns Willem II, 14 van R'dam te Montreal. Polyphemus, 18 v. Port Said. Riomv, 17 van Damman naar Bahrein. Radia, 18 te Banjuwangi. Roebiah, 17 180 m N. ten O. Key West Rnnkerk. 17 nog te Khorramshar. Rondo, 19 v. Rangoon te Tj. Priok. Raki 19 v A'dam n. Nieuw-Guinea via Pana makanaal. Ridderkerk, 19 van Amsterdam te Beira. Rijnland, pass. 19 Madeira. Saparoea, 16 te Genua. Sibajak, 17 v. R'dam n. Wellington. Soestdijk, pass. 18 Perim naar Suez. Sommelsdijk, 17 van Galveston n. Antw. Straat Banka, 17 v. Pasteiilio n. Japan. Straat Malakka, 14 v. Sydney te Melbourne. Schie, 17 v. Philippeville n. Nemours. Stad Maastricht, 18 van Vlaardingen te R'dam Sarpeaon, pass. 17 ten ZO. Cp. Hatteras. Sehiedijk, pass. 18 Bahama's. Samarinda, 17 230 m. NW. Kp. Negrais. Sambas, pass. 17 Anamba Arch. Singkep. 17 80 m. Z. Kreta. Sliedrecht, pass. 17 Ouessant. Stad Vlaardingen, 17 200 m. NO. Cp. Race. Stan.vac Djirak, 17 v. Palembang te Bangkok. Sunetta, 17 860 m. NO. Sombrero. Saiatiga, pass. 18 Singapore. Scherpendreeht, 18 v. Paranagua n. Pto La Cruz Sloteidijk, 18 v. Suez n. Belawan. Stad Leiden, pass. 18 Cp. Race Somersetshire, 17 v. Sydney n. Soerabaja. Sehiedijk, pass. 20 Bermuda n. Le Havre. Stad Alkmaar, 18 v. Immingham te Ktrkenaes. Teucer, pass. 17 Gibraltar. Tankhaven II, pass. 17 Zuidpunt Banka. Tankhaven III, 17 v. Port S wet tend am naar Penang. Tasman, 16 v. Koba naar Yokohama. Telamon, 18 v. New York te Curacao. Tiberius, 18 van La Guaira te Pto Cabello. Tjimenteng, 13 v. Hongkong n. Singapore. Tjipondok, 15 v. Yokohama n. Makassar. Taria, 17 70 m. Z.ZW. Gr. Natuna eil. Themisto, 17 870 m. W. Fastnet Ieri. Tjibodas, 17 100 m. O.ZO. Cp. Padaran. Tjikampek, 17 v. Makassar n. Balikpapan. Tjiwangi, 19 v. Makassar te Tj. Priok verw. Tomini, 17 70 m. N. Billiton. Tarakan, 19 v. Makassar te Soerabaja verw. Tawali, 18 v. Tj. Priok n. Padang. Tero, 19 v. Montevideo te Santos verwacht. Tjipanas, 18 v. Singapore n. Hongkong. Trompenberg, 18 te Mobile, Tabinta, 14 te San Francisco. Tlba, vertr. 20 of 21 v. Bremen via Vlissingen naar Buenos Aires. Van Riemsdijk, 17 v, Semarang n. TJ. Priok. Woensdrecht, 17 v. Mena el Ahmadi naar Bail. Waal, 17 130 m. N. Alexandrië. Winsum, 17 Oporto gepass. Willemstad, 18 v. Barbados n. Madetra. Waterman, 19 v. New York te R'dam. Willem Ruys, 21 3.30 u. v. R'dam te Tj. Priok verwacht. Zeeland ((SSM), vertr. 19 v. Hull naar Antw. Zeelar.d {KRL), 17 te Belawan. Z'.iiGeikuris, 22 ca. 15 u. v. Tj, Priok aan de Hoek van Holland verwacht. 4

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7