Omzetbelasting bij de kleinhandel komt te vervallen Onvruchtbaar debat over Tunesië in Frans parlement Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Alkmaarse kaas voor Koningin Britten ontkennen pressie op Rose Marydoor marine Wij kiezers Ook Zweedse Dakota werd neergeschoten Minder administratieve rompslomp voor de winkeliers Het woord is aan Jebb brengt Malik in pénibele situatie Braziliaanse gevangenen in opstand Geen zomers weer Drie vragen aan Moskou Nieuwe abonnés Correspondente van Prawda uit Italië gewezen Owen Lattimore mag V.S. niet verlaten In vorige oorlog was Stalin niet tegen gebruik van gifgas GRATIS Grotemaar onderling verdeelde oppositie tegen regeringsbeleid en Schaman Talal naar Jordanië 66e JAARGANG No 291 ZATERDAG 21 JUNI 1952 296e JAARGANG Nu 144 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directe ar Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NAUWELIJKS DRIE ETMALEN schei den ons nog van de dag, waarop wij kiezers onze souvereine wil kenbaar zullen maken omtrent de samenstelling van 's lands wet gevend bewind. Het is teleurstellend daar bij te bedenken, dat alle voorspellers ervan overtuigd zijn dat wij het vrijwel onver anderd zullen doen weerkeren. Men acht ons niet tot verrassingen in staat. Zeker niet tot „landslides" letterlijk: grondver schuivingen, die minderheden in meerder heden zouden doen verkeren, die dwerg partijtjes tot machten in den lande zouden deen aanzwellen, die gevestigde politici van tientallen jaren ervaring de politieke woestijn in zouden sturen. Neen. Een zetel tje eraf hier, een zeteltje erbij daar dat is al wat men van ons verwacht. Als het ergens eens twee zetels mochten zijn zou dat al opschudding wekken. Men acht ons goedige, partij vaste, kleurechte lieden. Niemand heeft het in zijn hoofd gehaald van ons een tekening te maken zoals het weekblad Punch voor de jongste Lager huisverkiezingen aan de Kiezer wijdde. Men zag hem daarop, vergezeld van zijn vrouw, een trots bordes naar een statige ingang bestijgen.-Ter weerszijden stonden de leiders van de Conservatieve Partij en de Labour Party geschaard, met Winston Churchill en Attlee aan het hoofd, hoge hoeden afnemend, diep buigend, charmant glimlachend jegens het machtige paar, dat met hooghartige minzaamheid dit betoon van onderdanigheid in ontvangst nam. En het onderschrift zeide, eenvoudig maar veelzeggend: Onze Dag. Neen, zo ziet men ons niet. Zo zien de politici ons niet en de prenten-tekenaars evenmin. Het Nipo heeft hen allen in hun zekerheid gesterkt. Gij weet niet wat het Nipo is? Maar meneer! Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie natuur lijk. Het heeft maandelijks zijn doorsnede van het Nederlandse volk geraadpleegd en telkenmale nauwelijks wijziging gerappor teerd. Zelfs in doorgesneden staat toonden wij kiezers geen verkleuring. Slechts één op merking scheen vagelijk op een mogelijkheid van verandering te duiden. De laatste maal stond er namelijk bij, dat vijfentwintig procent van de ondervraagden verklaard hadden dat zij nog niet zeker wisten op wie zij stemmen zouden. Dat zeiden zij een week of drie geleden. Hetgeen ik mij af vraag is: zouden zij het nu weten? Of zou den zij dit weekend hebben bestemd voor een grondige laatste bezinning? Dat Nipo neemt blijkbaar maar aan dat zij zich vol gens het bekende recept, door de overige Vijfenzeventig procent ingenomen, over de partijen zullen verdelen. Maar stel nu eens dat een plotselinge massale ingeving er hen toe dreef, allen op één en dezelfde partij te gaan stemmen! Ik zou prof. mr. C. P. M. Romme, door zovelen reeds bij voorbaat als minister-president gedood verfd, niet gaarne een nachtmerrie bezor gen en hoop dus maar dat hij dit niet leest, maar veronderstel eens dat een kwart onzer, balorig geworden door het tekort aan vrees en eerbied ons getoond en bevangen door een dier geheimzinnige invloeden, die massaas plotseling kunnen beheersen, in eens besloot om op Welter of hetgeen prof. Romme misschien nog minder aan trekkelijk zou vinden op ds. Zandt te stemmen? Ik noem nu maar een kras geval. De partij-Welter had in de afgetreden Tweede Kamer één zetel, de partij-Zandt bepaalde zich tot twee, ook al had zij bij de vorige verkiezingen op biljetten mede gedeeld: „Gelukkig is het land, dat stemt op dominé Zandt." Maar goed: zó schokkend zou de aard verschuiving nog niet eens behoeven te zijn om een vervaarlijke uitwerking te hebben en de roerloze wateren van ons politieke leven in wilde branding te doen verkeren. Laat ons de partij en-Weiter en -Zandt, die sommigen zo onaardig als dwergpartijtjes plegen aap te duiden, eens even buiten be schouwing laten en de mogelijkheid oppe ren dat dat weifelende kwart van ons kie zerscorps zich plotseling als één man (en één vrouw) achter de professor, achter Vader Willem Drees, achter Tilanus, Schouten of Oud zou scharen. In elk dier gevallen zou iedere reeds moeizaam-uitge- knobelde samenwerking ondersteboven liggen. Velerlei zich muurvast-wanende Kamerleden zouden zijn ontzeteld. Alle evenwicht zou zijn verstoord. Wij zouden niet meer als een stabiel volk worden be schouwd. Het buitenland, zich opnieuw verwarrend in de onbegrijpelijke aandui dingen onzer partijen, zou ons in zijn dag bladen drie- en vier-koloms-koppen toe kennen met als algemene strekking: Neder landers dol geworden. Polders door aard beving geteisterd! Wij zouden, hetgeen zelfs Piet Bruin met zijn ontvreemding van 113.000 niet heeft kunnen bewerken, althans gedurende één dag een Europese sensatie verwekken. Zoiets zou dat kwart van ons kiezers tot stand kunnen brengen. Ik voorspel het niet. Ik ben tenslotte geen Nipo en ik heb geen tijd om zo'n dikke doorsnede van het Nederlandse volk te gaan vragen of zij soms al een ongewone bevlieging over zich voelt komen. Maar het zou kunnen. Moch ten sommigen uwer zich niet zeer geboeid gevoelen bij de gedachte aan de grote dag, die naakt, laten zij zich dan zoiets eens voorstellen. Een beetje fantaisie kan ons in deze stille tijd, baten. Ge kunt er nog een heleboel bij maken, als ge wilt. En dan Woensdag ter stembus trekken met de gedachte: je weet het toch maar nooit. Ik zal dat zeker doen. R- P* STOCKHOLM (Reuter) Het Stock- holmse politielaboratorium heeft de Zweed se regering in kennis gesteld van het resultaat van zijn onderzoek naar een red dingsboot van rubber, afkomstig van de vermiste Zweedse „Dakota". Het onderzoek heeft uitgewezen, dat ook de „Dakota", evenals later de „Catalina", die naar het vermiste toestel zocht, door de Russen om laag is geschoten. In de rubberboot bevon den zich gaten, scheuren en verkleuringen, die, naar door de laboranten is vastgesteld, door kogels zijn veroorzaakt. De resultaten van het onderzoek zijn ook ter kennis gebracht van de Zweedse leger leiding. Beide vliegtuigen waren ongewa pend. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend met een nieuwe regeling voor de omzetbelasting. Indien het wetsontwerp wordt aangenomen, zal bij de kleinhandel geen omzetbelasting meer worden geheven. Dit betekent voor de ongeveer 100.000 onder nemers in de kleinhandel veel administratieve rompslomp minder. Bovendien kunnen zij hun ontvangsten beter overzien omdat zij niet nog achteraf omzetbelasting behoe ven af te dragen aan de fiscus. De nieuwe regeling zou voor de gehele kleinhandel een voordcel betekenen van f 210 millioen per jaar, maar de winkeliers moeten duurder inkopen omdat de omzetbelasting op grondstoffen, half-fabrikaten en eind- fabrikaten wordt Verhoogd van 4 op 5 percent. Voor verreweg de meeste consumptie goederen zal de druk van de omzetbelasting dan echter toch nog wel iets lichter worden. Maar omdat het de bedoeling is dat de totale opbrengst van de omzetbelasting geen wijziging ondergaat moet in sommige sectoren de druk iets zwaarder worden. voor de bedrijfsmiddelen (machines en hulp- Deze verzwaring geldt voornamelijk stoffen, van 4 op 5 percent). Volgens het wetsontwerp wordt de hef fing op leveringen door fabrikanten ver hoogd van 4 tot 5 pet. Dit geldt ook voor banketbakkers, restauranthouders, beel dende kunstenaars, apothekers, tandartsen en maatkleermakers. De banketbakker, die zelf taartjes maakt was tot nu toe onderworpen aan een hef fing van 3 pet. Deze wordt volgens het ontwerp 5 pet. Bovendien zal de heffing op grondstoffen worden verhoogd van 4 tot 5 pet. De heffing op de grondstof suiker wordt verhoogd van 7 pet. tot 10 pet. Alleen de meubelmakers hebben als fa brikant-détaillist voordeel. Voor hen wordt de heffing van 6 pet. verminderd tot 5 pet. De heffing Er wordt gestreefd naar een zoveel mo gelijk wegnemen van al te grote ongelijk heden in de heffing. Daarom is de reeds vroeger voorgestelde heffing bij geïnte greerde bedrijven wegens het beschikken over zelfvervaardigde grondstoffen weer opgenomen en zijn enkele wijzigingen in het begrip levering aangebracht, hetzij om een bestaande tekortkoming te ondervan gen, hetzij om een juistere afbakening tegenover de diensten te verkrijgen. De omzetbelasting voor tabaksfabrikaten zal tegelijk met de tabaksaccijns worden geheven. Ook de heffing wegens het verrichten van diensten aan ondernemers wordt van 4 tot 5 percent verhoogd. De verhoging geldt echter niet voor de diensten aan particulieren. Voor kappers, particuliere verpleegsters, exploitanten van bibliotheken, begrafenisondernemers, ex ploitanten van auto- en rijwielstallingen, was-inrichtingen, exploitanten van toneel voorstellingen, dokters enz. zal de heffing dus in het algemeen 'ongewijzigd blijven. De levering van geneesmiddelen aan leden van ziekenfondsen blijft vrij van omzetbelasting. Ook de doktersvisite aan leden van ziekenfondsen blijft vrijgesteld. Voor de diensten, bestaande uit het ver voer van personen en goederen en uit de oplevering van een werk in onroerende staat ondergaat de belasting evenmin wij ziging. De heffing op leveringen door de groothandel verandert ook niet. Weeldebelasting blijft 15 en 30 percent. De bestaande vrijstellingen voor goede-' ren voor noodzakelijk levensonderhoud zijn vrijwel ongewijzigd in het nieuwe wets ontwerp gehandhaafd. Er wordt een nieuw tarief van 3 percent voorgesteld voor leve ringen door fabrikanten, en bij invoer van boeken, petroleum en poeliersproducten. Het bestaande tussentarief van 7 percent is verhoogd tot 10 percent. De in de klein handel weggevallen heffing van 3 percent is bij de 7 percent opgeteld. Consumptie-ijs is uit het tussentarief verdwenen. Het zal worden onderworpen aan een heffing van 5 percent. De weeldetarieven van 15 en 30 percent blijven ongewijzigd. Deze worden dus niet verhoogd met de in de kleinhandel voor die goederen wegvallende heffing van 3 percent. Overigens is de naam „weelde belasting" in het nieuwe wetsontwerp ver vallen. Heffing naar factuur Heffing van omzetbelasting naar het kas stelsel (ontvangsten), zoals thans in het al- Bij haar installatie als burgemeester van de miniatuurstad aan de rand van de Sche- veningse bosjes, die op 2 Juli haar poorten zal openen, zal prinses Beatrix deze zilve ren ambtsketen ontvangen. De schakels van de keten bestaan uit de wapens van de acht Nederlandse universiteits- en hoge school steden en het wapen van Den Haag; de hoofdschakel is een combinatie van de wa pens van Nederland en Curagao. Daaronder hangt het wapen van de Curagaose familie Maduro, die het stamkapitaal voor de miniatuurstad heeft geschonken. gemeen gebeurt, wordt vervangen door een heffing van de verkoper (facturen) zoals ook vóór 1941 geschiedde. Daarom is de omschrijving van verkoopprijs, aan- nemingsssom en vergoeding gewijzigd. In de plaats van het bedrag dat betaald is wordt het in rekening gebracht bedrag veelal be slissend. Hier staat echter tegenover, dat indien de leverancier bij faillissement of om andere financiële redenen niet de volle verkoopprijs ontvangt, hij de over die prijs reeds betaalde omzetbelasting niet terug krijgt. Aanvankelijke verlichting Voor de druk van de omzetbelasting op de consumenten zijn de wijzigingen in de heffing van niet te onderschatten betekenis, aldus minister Lieftinck in de toelichting op het wetsontwerp. De belastingdruk op de consumptiegoederen wordt verlicht en op de bedrijfsmiddelen verzwaard. De di recte druk van de belasting op de bevol king wordt dus geringer, de indirecte ech ter verhoogd. Aangezien de hogere heffing op de kapi taalsgoederen pas in de loop van een aantal jaren in de vorm van een gering percen tage van de afschrijvingen op die midde len in de prijs van de consumptie-eindgoe- deren tot uitdrukking zal komen, zal aan vankelijk de vermindering van de directe druk de verhoging van de indirecte druk waarschijnlijk overheersen, aldus de mi nister. BONN. (DPA). De Westelijke mogend heden willen in haar antwoordnota aan de Sovjet-Unie over de hereniging van Duits-.J druk van de een- land, volgens mededelingen van diploma tieke kringen te Bonn, de drie volgende vragen stellen: Hoe stelt de Sovjet-Unie zich het hou den van vrije verkiezingen in Duitsland voor? Is de Sovjet-Unie bereid in te stemmen met de vorming van een neutrale commis sie, die de voorwaarden voor en het hou den van de verkiezingen onderzoekt? Welke waarborgen wil de Sovjet-Unie geven opdat een regering voor geheel Duitsland vrij en onafhankelijk zal zijn? Verder verluidt, dat de Westelijke mo gendheden aan een eventuele viermogend- hedenconferentie een bepaalde tijdslimiet willen stellen. De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, zou over de bijzonderheden van het ontwerp reeds ziin ingelicht. Dinsdag had hij een onderhoud met de Amerikaan se Hoge Commissaris McCloy. De beleidscommissie van de Christen democratische fractie in het West-Duitse parlement heeft gisteren aangedrongen op een conferentie over Duitsland van de Grote Vier in Berlijn. De Christen-demo craten zijn de partij van bondskanselier Adenauer. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 Juli ROME (Reuter) De Italiaanse rege ring heeft gisteravond de correspondente van het Russische blad „Prawda", mevrouw Olga Tsjetsjetkina, uit Italië gewezen. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken deelde haar mede, dat haar aanwezigheid in Italië niet langer gewenst is. Naar ver luidt acht de Italiaanse regering verschei dene van haar artikelen van de laatste tijd „beledigend voor de Italiaanse regering, het hoofd van de staat en de nationale waardigheid." Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de correspondente zich schuldig gemaakt heeft aan grove verdraaiingen, welke hun hoog tepunt bereikten in de berichten over het bezoek van generaal Ridgway. Zij zou zelfs redevoeringen van Italiaan se communistische leiders verdraaid heb ben. De woordvoerder haalde een voorbeeld aan, waarin zij gezegd had, dat Togliatti had verklaard, dat de Sovjet-Unie het enige land is, waar alle vrijheden werden ge waarborgd. Togliatti had zulks toen in het geheel niet gezegd. Zij reisde voorts veel door het land en hield toespraken in het openbaar. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag medegedeeld bepaald te hebben, dat professor Öwen Lattimore, die geruime tijd een der prominente raad gevers van het ministerie is geweest, de Verenigde Staten niet mag verlaten. Het verbod is uitgevaardigd, omdat het depar tement zijdelings vernam, dat Lattimore voornemens zou zijn hetzij de Sovjet-Unie, of een der met haar verbonden communis tische landen te bezoeken. De Amerikaanse Senaat heeft zich maan denlang bezig gehouden met een onderzoek naar het optreden van Lattimore in zijn functie van directielid van het „Instituut voor betrekkingen met de Stille Oceaan- gebieden". Lattimore wordt er van verdacht een „meeloper" der communisten te zijn. Hij heeft deze beschuldiging herhaaldelijk met kracht afs onjuist van de hand ge wezen. Professor Lattimore heeft te Baltimore verklaard „in het duister te tasten omtrent de beweegredenen van het besluit van het ministerie", daar hij niet van plan is zich naar het buitenland te begeven en zelfs niet om een paspoort had gevraagd. Op 30 Juni 1952 zal de heer J. F. Faber, directeur van de Rijkspostspaarbank te Am sterdam zijn taak neerleggen. Hij heeft het bedrijf dan bijna 54 jaren gediend. De stad Alkmaar, waar gisteren de ko ninklijke tocht door Noordholland is be gonnen, kon als kaas stad niet beter geëerd worden dan door het bezoek van de Konin gin en de Prins aan de Waag, waar de kaasdragers juist vol op in actie waren. Twee dames in West fries costuum boden de Koningin een pak je kaas aan. Zo heb ben ook vijf andere plaatsen in Noord holland, die zich in het koninklijk bezoek mochten verheugen, de Vorstin elk op ei gen wijze gehuldigd. De dorpen Midden- meer, Slootdorp en Wieringerwerf gaven de Koningin een in- drachtige wil tot op bouw na de verwoes tingen, die in de Tweede Wereldoorlog in de Wieringermeer werden aangericht en de twee zogeiiaamde „dode steden" aan het ÏJselmeer, Medembhk en Hoorn, toonden zich springlevend in haar geestdriftige ver welkoming, waarin een stuk oude roem herleefde. Rémy Montalée: Niemand voelt zich dommer dan een man van geest temidden van dwazen. NEW YORK (Reuter) Engeland heeft gisteren in een debat in de Veiligheidsraad over een Russische resolutie, die aandringt op een algemene ratificatie van het Geneef- se protocol van 1925, dat het gebruik van bacteriologische en chemische wapens ver biedt, onthuld, dat de Sovjet-Unie inge stemd had met een voorstel, dat Engeland in de afgelopen oorlog gifgas zou gebruiken indien de Duitsers het eerst hiertoe zouden overgaan. Sir Gladwyn Jebb, de Britse afgevaar digde, verklaarde dat maarschalk Stalin zijn volledige instemming had betuigd toen de Britse regering in de jongste oorlog de Sovjet-Unie mededeelde, dat zij bereid was gifghs te gebruiken. Jebb las de tekst voor van boodschappen, die tussen premier Churchill en premier Stalin waren gewisseld. Churchill deelde Stalin mede, dat Engeland een „geweldige voorraad" gasbommen had, die het wilde gebruiken tegen Hitiers legers zodra de nazi's zelf gifgas zouden gebruiken. Premier Stalin antwoordde, dat. het hem „zeer verheugde" te vernemen, dat Enge land gas wilde gebruiken indien de Duit sers dit wapen tegen de Sovjet-Unie zouden aanwenden. Jebb merkte vervolgens op, dat de Sov jet-Russische regering het thans wil doen voorkomen alsof het aanwenden van che mische en bacteriologische wapens een „misdaad" is. De Nederlandse vertegenwoordiger, V o n B a 11 u s e c k, zeide, dat de ontwapenings commissie het orgaan is, dat zich met de vraag van de bacteriologische oorlogvoe ring bezig dient te houden. Daarom is het Amerikaanse voorstel, om de Russische rcesolutie te verwijzen naar de ontwape ningscommissie „volkomen logisch". Ongeveer 350 zware misdadigers, die ge vangen zitten op het Braziliaanse eiland Anchieta, ongeveer 250 kilometer ten Zui den van Rio de Janeiro, zijn in opstand ge komen. Naar gemeld wordt, hebben zij zich van schepen meester gemaakt en bedreigen zij thans de tegenover het eiland gelegen stad Ubatuba. Vliegtuigen patrouilleren beven het gebied, waar zich de ontsnapten bevinden. Er zijn troepen naar Ubatuba gezonden ter bescherming van de stad. De gevan genen hebben verscheidene bewakers ge dood, zich van hun wapens meester ge maakt en zijn overgestoken naar het vas teland. Herschepping. Drie Russische generaals en een admiraal zouden volgens een Duit se militaire nieuwsbrief, die in Bonn wordt uitgegeven, in Oost-Berlijn zijn aangekomen om de Oost-Duitse volks- politie te herscheppen in het „Duitse nationale 1 ger". U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DÈ ADMINISTRATIE (Van onze correspondent te Parijs) De Kamer-debatten over de politiek, die Frankrijk de laatste maanden in Tunesië heeft gevoerd, zijn gisteren na twee dagen gesloten, zonder dat ze tot een duidelijke conclusie hebben geleid. Er waren wel van maar liefst zes politieke kanten negen moties ingediend, maar omdat geen van alle de noodzakelijke meerderheid heeft kunnen verwerven, kon tegen middernacht de Kamerpresident weinig anders doen dan constateren, dat de zaak als gesloten kon worden beschouwd, en de zitting dus kon CAÏRO (Reuter) - J. W. Prager, directeur van de Italiaanse oliemaatschappij, die eige naresse is van de lading Perzische olie, die de „Rose Mary" in heeft, heeft te Cairo ver klaard dat de tankboot de haven van Aden zou zijn binnengelopen onder invloed van bedreigingen van Britse marine-autoritei ten. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag verklaard, dat de mededeling, volgens welke de „Rose Mary" de haven van Aden onder bedreigingen van de Britse marine zou zijn binnengelopen, volstrekt onwaar is. „Op geen enkel punt van de route, die de „Rose Mary" van de Perzische Golf naar de Rode Zee heeft ge volgd, waren Britse oorlogsschepen in de buurt", zeide een woordvoerder van het ministerie. Prager deelde later mee, dat hij de aan spraken van de „Anglo-Iranian" op de la ding van de „Rose Mary" zal betwisten. Naar zijn mening is de olie gewonnen op velden, die buiten de concessie van ge noemde maatschappij liggen. De Zwitserse firma Bubenberg, die de „Rose Mary" heeft gecharterd, heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt, dat de kapitein van het vaartuig door een ver tegenwoordiger van de rederij gedwongen is, tegen zijn wil Aden aan te doen. In de verklaring wordt gezegd: „Wij hebben mededelingen ontvangen dat, nadat Britse vliegtuigen de positie van de „Rose Mary" hadden opgegeven, een vertegenwoordiger van de rederij van een Britse sleepboot af aan boord van het schip is gegaan.. Deze dwong de kapitein, in strijd met het „tijd- charter" en tegen zijn wil, Aden aan te doen onder voorwendsel van een defect aan de machines". Nationaliteiten Wel-geteld, zijn er niet minder dan vijf nationaliteiten bij deze kwestie betrokken. De lading van duizend ton olie, waar het om gaat, is afkomstig uit Perzië doch op de eigendom ervan wordt aanspraak ge maakt door de Britse „Anglo-Iranian Oil Cy.". De „Rose Mary" is een schip van de in Honduras geregistreerde rederij „Tere- sita" met als eigenaar de tot Zwitser genatu raliseerde Italiaan Rizzi. Het schip is ge charterd door de Zwitserse firma Buben berg om de olie uit Perzië naar Italië te vervoeren voor raffinage aldaar door de Italiaanse maatschappij E.P.I.M. AMMAN. (Reuter). Koning Talal van Jordanië -heeft minister-president Tawfiq Pasja Aboelhoeda telegrafisch meegedeeld, dat hij haar Jordanië zal terugkeren en zich ter beschikking zal stellen van de minister-president, aldus een woordvoer der der Jordaanse regering. Het telegram is een antwoord op een deze week door de minister-president ge zonden' boodschap met het verzoek om te rugkeer. De minister-president vertrekt morgen uit Amman naar Zwitserland om de Koning té bezoeken. worden opgeheven. Van de ingediende moties waren die der communisten en Gaullisten uiteraard het scherpste gesteld. Beide eisten onder meer het onmiddellijk heengaan van minister Schuman, die voor de gevoerde politiek in Tunesië aansprake lijk werd gesteld. Naar aanleiding van de aanval der Gaul listen, die zich gisteren duchtig hebben geweerd, moest tegen middernacht premier Pinay zijn bedreigde minister van Buiten landse Zaken te hulp snellen. Men verwacht van mij een lafheid, zo riep hij uit, als men denkt dat ik bereid zou zijn minister Schuman als zondebok de woestijn in te zenden. Het beleid dat in Tunesië is ge voerd, is echter niet de politiek van één minister, maar de politiek van het volledige kabinet. Wanneer de Kamer het niet eens is met die politiek, noch met het voorgestelde her vormingsplan, dan geve zij dit door middel van een duidelijke uitspraak te kennen. In dat geval treed ik, aldus premier Pinay, vanavond nog met al mijn ministers af. Geen versterking Hoewel het parlement op deze uitnodi ging niet inging de Gaullistische motie verwierf slechts de stemmen van de R.P.F. kan men toch niet zeggen dat de rege ring, en in het bijzonder minister Schuman, versterkt uit de strijd is getreden. De politiek, die de resident-generaal De Hauteeloque, onder verantwoordelijkheid van minister Schuman de laatste maanden heeft gevoerd, geniet in het parlement zo is uit de debatten wel heel duidelijk ge bleken maar een zeer bescheiden be wondering. Dat de regering zich niettemin staande heeft kunnen houden komt, omdat de oppositie zo verdeeld is opgetreden. Ter wijl de rechtse partijen het hervormings plan te driest achtten, meenden de socia listen en verschillende leden van het cen trum, dat de voorstellen lang niet ver ge noeg gaan. Vrijwel allen waren het er over eens, dat de regering de gunstigste ogenblikken in de ontwikkeling der kwestie- Tunesië ongebruikt voorbij had latten gaan. Voor de Franse resident-generaal in Tune sië is het er zeker niet gemakkelijker op geworden, want duidelijke richtlijnen heeft de volksvertegenwoordiging hem niet weten te verstrekken. Internationaal-diplomatiek gezien, is dit resultaat niet minder onbevredigend. In de loge's viel de aanwezigheid van vele bui tenlandse en in het bijzonder Arabische diplomaten en journalisten op, en allen moesten van de discussies wel de voor hen bemoedigende indruk hebben overgehou den, dat Frankrijk zélf feitelijk niet goed weet welke richting het nu wel in moet slaan. Ook tegenover Amerika is deze uitslag betreurenswaardig, omdat minister Ache- son onlangs nog in Parijs heeft verklaard, dat de Amerikaanse houding in de Veilig heidsraad zou worden bepaald door de mate, waarin Frankrijk zich bereid en ca pabel zou tonen een opbouwende politiek in Tunesië voeren. Hoewel de zomer vandaag volgens de kalender officieel begint, is het weer nog steeds weinig zomers. De luchtdrukver deling is uitgesproken ongunstig voor mooi zomerweer. Bij de Azoren bevindt zich, naar het K.N.M.I. mededeelt, een krachtig hogedrukgebied, dat een uitloper naar Frankrijk heeft. Op Noordelijker breedte bewegen zich enkele depressies. De depres sies veroorzaken een krachtige Westelijke luchtstroming, die bij voortduring koele luchtmassa's naar West-Europa voert. De laatste dagen was deze lucht onstabiel, zodat er enkele buien in voorkwamen. De lucht, die nu ons land nadert, is stabieler. Zij wordt echter vergezeld van de fronten van een ten Zuiden van IJsland liggende depressie. De kans op enige regen is hier door morgen tamelijk groot, waarbij er vrijwel de gehele dag veel bewolking zal zijn en de temperaturen ongeveer op het zelfde peil blijven. Een belangrijke ver betering van het weer is niet in zicht. gaooooCv-ïyxiooori-rxjooooooococoooTnionoon-xxioooconoooooO' VEEL BEWOLKING Verwachting, medegèdeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets zachter dan vandaag. 22 Juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 3.43 uur. onder 21.49 uur. (Nieuwe maan) 23 Juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 4.45 uur, onder 22.22 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 Juni Hoog water: 2.50 en 15.19 uur Laag water: 10.45 en 23-13 uur. Zondag 22 Juni Hoog water: 3.34 en 16.01 uur. Laag water: 11.35 en 23.56 uur. Maandag 23 Juni Hoog water: 4.14 en 16.42 uur. Laag water: 12.17 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1