Toekomstig landsbestuur zal principiële beslissing inzake Europa moeten nemen Nieuwe poging om impasse in Panmoendjom te doorbreken Russen protesteren weer tegen schending Oost-Duits luchtruim Weerbericht AmerikaEngeland en India opperen plan voor krijgsgevangenenprobleem Koningin en oudste prinsessen bezochten Openluchttheater Minister Stikker stelt een probleem Schuman-plan en Europees leger brengen consequenties mee Portugees Timor en Brits Borneo nu aan de beurt Schat van Captain Kidd gevonden? Het woord is aan Loon-actie van bakkers-werknemers Westelijken verwachten nieuwe aanvallen op hun vliegtuigen Eisenhower trekt handschoenen uit Mohamed Yamin: Bomaanslag op Israëlische minister Spionnage-proces in Engeland Direct of langs omweg Zweden informeert in Moskou naar neergeschoten Dakota Eindhoven schrok wakker van explosie bij Philips Felle aanval op Tafts aanhangers 66e JAARGANG No 292 MAAND AG 23 JUNI 1952 296e JAARGANG No 145 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. 1 Tj Tj T Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- ^0^0 0R*0 I 0^ I ^0^0 ^0^0 I 0^0 Verschijnt dagelijks beh. op Zon- enFeestdagen. redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor I I j g Wf R RIJ i jl S |j g g I jg g g Abonnement per week 47 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37,Tel. 12230. JL Ju J|,, JL JL feiuff JL 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. J Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 's-GRAVENHAGE, (ANP) De minister van Buitenlandse Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een nota betreffende de instelling van een Europese defensie-gemeenschap. Het uitzonderlijk belang van het op 27 Mei te Parijs onderteken de verdrag tot instelling van een Europese defensie-gemeenschap heeft de minister aanleiding gegeven de Staten-Generaal zo spoedig mogelijk in te lichten omtrent het uiteindelijk resultaat van de gevoerde onderhandelingen. Hij laat tevens een be schouwing volgen omtrent de vooruitzichten inzake de verdere ontwikkeling. TOKIO, (Reuter) Volgens het Ja panse blad „Mainitsji" heeft een groep Ja panners op het eiland Jokoatedjima de schat van Captain Kidd gevonden. Naar het blad zegt, zal de organisator van de schatgravers-expeditie, Masahiro Nagas- jima, de gehele schat ter waarde van 1.000.000.000 gulden aan de Japanse staat overdragen. De broer van de organisator heeft mede gedeeld, dat hij op het onbewoonde eiland een verborgen grot heeft ontdekt, waarin een groot aantal ijzeren kisten stond. Bij opening bleken deze zilveren staven, gou den munten en andere kostbaarheden te bevatten. Naar men aanneemt zijn de mun ten van Chinese herkomst. Aangezien in de buurt van het eiland nog piraten opereren, hebben de ontdek kers de regering om bescherming verzocht bij het overbrengen der kostbaarheden. Captain William Kidd werd in 1645 in Schotland geboren. Hij ging als jongen naar zee en deed mee aan de kaapvaart tegen de Fransen. In 1696 kreeg hij het bevel over een schip met de opdracht de kust van zee rovers te zuiveren. Twee jaar later kwam echter het bericht, dat hij zelf een piraat was geworden. Enige jaren nadien kwam hij in Boston, waar hij gearresteerd werd. Hij werd naar Engeland gezonden, waar hij terecht stond wegens zeeroverij en de moord op een van zijn manschappen. In 1701 werd hij in Londen opgehangen. Cap tain Kidd bleef tot zijn dood zijn onschuld betuigen. Het verhaal gaat, dat hij ergens een grote schat heeft verborgen en talloos zijn de pogingen geweest deze schat te vinden. TELAVIV, (Reuter). Gisterochtend vroeg is een bom van onbeholpen makelij voor de woning van de Israëlische minis ter van Verbindingen, Pinkas, ontploft. Niemand werd gewond. Wel was enige schade aangericht. Er zijn drie arrestaties verricht. De politie brengt het voorgevallene in verband met de nieuwe maatregelen van de regering ter besparing van benzine waarbij een rijverbod geldt voor vracht auto's en particuliere auto's gedurende twee dagen in de week. Volgens critici zou de minister op grond van zijn godsdienstige overtuiging er op gestaan hebben de Za terdag als verplichte rustdag in te voeren. Lessing: Een enkele dankbare gedachte, naar de Hemel gericht, is het meest volkomen gebed. De afdelingsunie Haarlem van de Be- drijfsunie voor Voedings- en Genotmidde len heeft zich in een publicatie voornemens getoond, een actie te beginnen tegen de bakkerspatroons die, aldus de publicatie, „weigeren de hogere lonen uit te betalen", welke het gevolg hadden moeten zijn van de verhoging van de broodprijs en de daar aan voorafgegane beschikking van het Col lege van Rijksbemiddelaars. Deze loons verhoging betreft, naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, een gulden boven het vastgestelde minimumloon per week. Deze verhoging is door de patroons uiter aard wel gegeven, aangezien er een wette lijke verplichting voor bestond, doch in sommige gevallen is het loon niet verhoogd, omdat de betrokkenen door hun provisie verdiensten reeds boven de vastgestelde loonnorm uitkwamen. Tegen deze geval len richt zich nu de actie van de afdelings unie Haarlem, een plaatselijke actie dus, die zich niet kan beroepen op een juridi sche ondergrond. De afdelingsunie heeft in haar publicatie aangekondigd dat zij on herroepelijk tot actie zal overgaan indien de betrokken patroons weigerachtig blij ven, en betoogt dat de verhoging van de broodprijs een voordeel betekent voor de werkgevers, zonder dat de werknemers er in meedelen. Aangezien deze aangelegen heid door overleg tussen werknemers en' werkgevers op landelijk niveau is geregeld, betekent de actie een zuiver Haarlemse zaak in een principiële kwestie. LONDEN, (Reuter). Zaterdag is te Londen het proces begonnen tegen de 24- jarige William Martin Marshall, radio telegrafist van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, die er van wordt be schuldigd geheime inlichtingen te hebben verstrekt aan Pavel Koeznetsof, tweede secretaris van de Russische ambassade te Londen. De openbare aanklager, die er zich tegen verzette, dat Marshall tegen borgstelling op vrije voeten zou komen, zeide, dat de beklaagde in het bezit is gevonden van zeer geheime inlichtingen. „Hij beschikt thans niet meer over deze documenten, doch de mogelijkheid bestaat dat hij de hoofdzaken er van onthouden heeft", ver klaarde hij. Marshall werd gearresteerd, toen hij ln een Londens park liep te wandelen, in ge zelschap van een beambte der Russische ambassade. Laatstgenoemde beriep zich op zijn diplomatieke onschendbaarheid en kon deswege niet in hechtenis worden gesteld. Het ligt in de bedoeling, Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau te bestemmen om te zij ner tijd Hr. Ms. torpedobootjager Piet Hein in de Koreaanse wateren te gaan aflossen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal deze aflossing tegen het einde van het jaar geschieden. Hoewel natuurlijk ook van Nederlandse zijde in de loop der onderhandelingen con cessies moesten worden gedaan, meent de minister dpt de Nederlandse wensen voor het grootsfè gedeelte konden worden ver wezenlijkt. In de structuur van de Euro pese defensiegemeenschap zijn over het al gemeen de lijnen gevolgd, welke in de mededeling der commissie voor Buiten landse Zaken van 11 Januari en in 's mi nisters verklaring van 7 Februari reeds konden worden uitgestippeld. In aanmer king genomen de praemissen, waarvan bij het ontwerpen van het verdrag moest wor den uitgegaan en alle voorzienbare conse quenties, waarmee rekening diende te worden gehouden, kan worden - geconclu deerd, dat over het geheel genomen de op lossing niet veel anders of beter had kun nen zijn. In deze conclusie ligt echter tevens de erkenning besloten, dat de bézwaren, welke uit het voortijdig karakter dezer integra tie voortvloeien, niet zijn vervallen, doch alleen zo goed mogelijk zijn ondervangen. Op den duur zal hiermee echter niet kun nen worden volstaan. De minister wijst erop, dat in de komende maanden in het overleg tussen de regeringen en de parle menten een beslissing moet worden voor bereid over de studie inzake een Europese federatie. De minister geeft aan dat zich daarbij de vraag voordoet, in welk orgaan der Euro pese samenwerking deze studie moet wor den begonnen, de wijze waarop de studie moet plaatst hebben en welke landen er aan zullen deelnemen. In het E.D.G.-verdrag wordt de taak van de bestudering opgedragen aan de Assem- blée, aan welke wordt verzocht om de studies te baseren op het beginsel van de scheiding van machten en een twee-kamer- stelsel voor te stellen. De voorstellen van de Assemblée zullen binnen zes maanden aan de raad van ministers worden voorge legd, waarna de regeringen zich daarover kunnen uitspreken en een definitieve con ferentie bijeenroepen. De raad van Europa heeft een besluit genomen, waarbij wordt voorgesteld reeds aanstonds een ad-hoc comité op te richten voor de bestudering van de opstelling van een statuut voor een Europese politieke gemeenschap. De vraag zal derhalve tot oplossing moeten worden gebracht of de regeringen zich moeten be perken tot bijeenroeping van een der hier boven bedoelde vergaderingen en aan deze de opstelling van een statuut overlaten, dan wel of zij aan de assemblee, die zich met deze zaken bezig zal houden, van te voren enige aanbevelingen zullen doen. Deze vraag hangt ten nauwste samen met de noodzakelijke bepaling van de onder werpen, welke door de toekomstige fede rale politieke structuur van Europa zullen worden bestreden. Op het ogenblik bestaan naast supra-nationale organen, welke een beperkt terrein en slechts een beperkt aan tal mogendheden omvatten, een aantal an dere organisaties voor Europese samen werking op basis van associatie van sou- vereine staten, zoals de O.E.E.C., welke niet zonder meer door een federale autori teit kunnen worden overkoepeld. Een su pra-nationale autoriteit op politiek terrein kan slechts doeltreffend functionneren, wanneer van te voren integratie op een groot aantal andere gebieden heeft plaats gevonden. Thans heeft een integratie op defensie-terrein plaats gevonden en een integratie op een fundamenteel onderdeel van het economische terrein, namelijk ten aanzien van kolen en staal. Enigerlei in tegratie op het brede verdere terrein van economische samenwerking heeft niet plaats gevonden. Evenmin bestaat nog in tegratie op financieel, monetair, verkeers, landbouw, sociaal gebied enzovoorts. Onge twijfeld zal derhalve de vraag rijzen, in hoeverre het wenselijk *is over te gaan tot een supranationale politieke autoriteit, zon der dat de bevoegdheden van deze auto riteit zich vooralsnog verder kunnen uit strekken dan tot een gedeelte van de lan den, die leden zijn van de Raad van Euro pa en voorts slechts betrekking kunnen hebben op het gedeelte van de vroegere nationale bevoegdheden, dat ingevolge de bepalingen van het kolen- en staalverdrag en de Europese defensie-gemeenschap ont trokken is aan zuiver nationaal gezag en aan de hoge autoriteit is overgedragen. Naar het oordeel van de minister zal de toekomstige Nederlandse regering en het Nederlandse parlement zich opnieuw ge steld zien voor de principiële vraag, die reeds bij het besluit over de deelneming aan de conferentie van het Europese leger ernstig en diepgaand is overwogen, name lijk of het wenselijk is om verder voort te gaan met de politieke en militaire integra tie tussen een beperkt aantal mogendheden, welke integratie aanvankelijk als sluitstuk van de toenemende Europese samenwer king was gedacht, zonder dat verdere voortgang is gemaakt met de integratie op een groot aantal andere terreinen van hui dige nationale staatszorg, waarvan de be tekenis als hechte grondslag voor een fe deratie bezwaarlijk kan worden overschat. De weg der functionale en bedrijfstak- gewijze integratie is onmiskenbaar moei zaam en lang, terwijl een defensie-gemeen schap en straks een bovennationale poli tieke gemeenschap waarschijnlijk tot stand kunnen worden gebracht voordat de func tionele onderbouw van een federatie vol tooid is. De minister meent zich in verband met de regeringswisseling er toe te moeten beperken het probleem te stellen. Een nieuwe regering en een nieuw parlement zullen zich dienen bezig te houden met de bestudering en oplossing van de principiële vragen, welke na de totstandkoming van de defensie-gemeenschap aan de orde zijn. Tenslotte wijst de minister op de nood zakelijkheid om bij de verheugende snelle voortgang van de Europese integratie op beperkt terrein en met een beperkt aantal mogendheden, niet het bredere verband van de Atlantische samenwerking uit het oog te verliezen. Naar het oordeel van de Nederlandse regering is de Europese de fensie-gemeenschap bezwaarlijk denkbaar zonder de velerlei banden, welke in het verdrag nadrukkelijk gelegd zijn met de N.A.V.O. waarin de samenwerking tussen een veel groter aantal Westelijke mogend heden aan weerszijden van de Atlantische Oceaan is verankerd. Zowel de verdergaande economische in tegratie als de politieke integratie in Euro pees verband, hoe belangrijk op zichzelf ook, moeten alleen worden gezien als doel einden op zichzelf, maar ook in verband met een zich eveneens ontwikkelende At lantische gemeenschap, waarin de militaire en politieke samenwerking tussen de mo gendheden, die tezamen het Atlantisch ver drag hebben gesloten ter verdediging van hun gemeenschappelijk erfdeel, zoveel mo gelijk wordt verstevigd, zodat zij kan uit groeien tot een samenwerking op een steeds breder wordend terrein". STOCKHOLM, (Reuter) De Zweedse ambassadeur te Moskou heeft opdracht ontvangen de Sovjet-Russische regering mede te delen, dat bij proeven op het po- litie-laboratorium te Stockholm is gebleken, dat de vermiste Zweedse Dakota beschoten is voordat zij verdween op Vrijdag 13 Juni. De ambassadeur moet vragen of de Russen op het vliegtuig geschoten hebben en, zo ja, onder welke omstandigheden. De ongewapende Dakota bevond zich op een oefenvlucht. Zij had een acht koppen tellende bemanning aan boord. Zaterdagavond om zeven uur, toen de regen nog kwistig uit het laaghangend wolkendek stroomde, werd er uit het pa leis Soestdijk naar Bloemenda^ls Open luchttheater opgebeld dat de Koningin in ieder geval zou komen om de eerste voor stelling door het Nationaal Danstheater van Joegoslavië bij te wonen. Gelukkig was het al droog toen de Landsvrouwe met de prinsessen Beatrix en Irene om even over half negen arriveerde. De hoge bezoeksters werden luide toegejuicht door een tamelijk grote schare belangstellenden die zich buiten het hek hadden opgesteld. Op het voorplein van het Openlucht theater waren behalve de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, de heer A. van Geluk en de heer Peter Diamant, de laatste als vertegen woordiger van het Holland Festival, de Joegoslavische gezant en mevrouw Jaltsic ter begroeting aanwezig. Onmiddellijk na het laatste nummer voor de pauze bood een deputatie van drie dan sers en drie danseressen de Koningin een juwelenkistje van met parelmoer ingelegd hout met antiek koperbeslag aan, bevat tende op een kostbaar kanten kleedje vier broches en vier armbanden van zilverfili- D JAKARTA, (Aneta). Mr. Moh. Yamin, lid van het Indonesische parlement, schrijft in een hoofdartikel in zijn blad „Mimbar Indonesia", dat het Oostelijke deel van het eiland Timor Indonesisch grondgebied is, dat door de Portugezen wordt overheerst. Yamin stelt voor, dat de Indonesische regering de diplomatieke weg zal bewandelen om het grondgebied van Oostelijk Timor bij Indonesië terug te bren gen. Hij zegt voorts dat er geen bezwaar tegen zou bestaan, indien daartoe door Indonesië aan Portugal een schadeloos stelling zou worden betaald. Yamin voorspelt tenslotte, dat de vrij heidsbeweging, die het Indonesische volk en zijn vaderland verenigt, zich in de ko mende tijd niet slechts zal beperken tot het vraagstuk van Westelijk Nieuw Guinea, doch zich zal uitbreiden tot het gebied van Portugees Timor en Borneo. Met dit laat ste doelt Yamin kennelijk op het Britse deel van Borneo. WASHINGTON. (Reuter). Amerika, Engeland en India bespreken een nieuw plan ter verbreking van de impasse bij de bestandsonderhandelingen in Korea. Men wil de Noordelijken aanbieden de Noorde lijke krijgsgevangenen, die weigeren naar huis terug te keren, naar India te zenden. Volgens gezaghebbende bronnen te Wash ington wil men het plan laten gelden voor gevangenen aan beide zijden, die niet ge repatrieerd willen worden. De gevangenen zouden dan in India on der neutraal toezicht van de Indische re gering kunnen beslissen of zij in India wil len blijven, naar huis willen terugkeren of naar een ander land willen gaan, dat bereid is hen op te nemen. Waarnemers zijn van mening, dat dit plan door de communisten £an worden aanvaard, zonder dat zij hun „gezicht ver liezen", gezien de betrekkelijk vriend schappelijke verhouding tussen China en India. India heeft grote ervaring in re patriëringsproblemen. Bij de deling van Brits-Indië in India en Pakistan moesten Gezeten op een rieten stoel voor het Bloe- mendaalse Openluchttheater volgde Konin gin Juliana Zaterdag de voorstelling van het Joegoslavisch Danstheater. Op de foto ziet men voorts de prinsessen Beatrix (met hoofddoek) en Irene, benevens de Joego slavische gezant en mevrouw Jaksic (ter weerszijden van de Koningin). In het ge volg bevonden zich onder meer de opper- ceremoniemeester mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, de kamerheer in buitenge wone dienst mr. W. J. baron van Lynden en de gouvernante jkvr. 8L J. M. Sickinghe. graan, voor elk der prinsessen een stel. De gezant fungeerde als tolk bij het overbren gen van de woorden van dank voor dit geschenk. Na afloop van de voorstelling verlieten de Landsvrouwe en haar oudste dochters het theater via een der trappen van de tribune. By de auto's stonden de leden van het Danstheater opgesteld. De Koningin onderhield zich nog geruime tijd met-Olga Skovran, de leidster van het gezelschap, alvorens de thuisreis te aanvaarden. De beide prinsessen kregen elk een mapje foto's van het Openluchttheater ter herin nering mede. Grote schade, geen slachtoffers Hedenmorgen omstreeks halfzes heeft zich bij Philips te Eindhoven een zware ontploffing voorgedaan op de vierde étage van de gloeilampenfabriek van het gebou wencomplex aan de Emmasingel. De slag was tot ver in de omtrek hoorbaar. Vele Eindhovenaren werden er door uit hun slaap opgeschrikt. Onmiddellijk kwamen de Philips-hulp- diensten in actie. De explosie had brand ten gevolge, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Het vuur kon echter ingeperkt worden en om ongeveer half acht was men de brand meester. Ofschoon aanvankelijk ge vreesd werd, dat de ontploffing slachtoffers had geëist, bleek dat gelukkig niet het geval te zijn. Alleen brak een brandweerman bij de blussing een middenvoetsbeentje. Door de explosie werden tal van ruiten vernield, niet alleen in het fabriekscomplex, doch ook daarbuiten van dichtbij gelegen woningen. De explosie is veroorzaakt door een explosief mengsel, dat ontstond, toen van ochtend de gastoevoer in het laboratorium, die voor het verrichten van reparaties enige tijd afgesloten is geweest, werd her steld. In het complex Emmasingel, waar toe het getroffen gebouw behoort, heeft de productie slechts enkele uren moeten stil staan. Op het ogenblik wordt weer ge werkt behalve in de afdelingen, die door de ontploffing zijn geteisterd. Op de vierde étage, waar de ontploffing geschiedde, zijn grote vernielingen aange richt, op de tweede en vijfde étage zijn vooral ruiten vernield. Machinerieën zijn daar niet beschadigd. millioenen mensen worden uitgewisseld en gerepatrieerd. Premier Nehroe zou het voorstel gunstig gezind zijn. Hij zou evenwel de zekerheid wensen, dat het met succes kan worden uitgevoerd. De leiding van het krijgsgevangenen kamp op het Zuid-Koreaanse eiland Koje heeft meegedeeld, dat een Amerikaanse bewaker een Noord-Koreaanse gevangene, die stenen naar hem gooide, heeft doodge schoten. Het opperbevel van de UNO heeft mee gedeeld, dat het 27.000 Koreaanse gevan genen zal vrijlaten, van wie gebleken is, dat zij Zuid-Koreaanse burgers zijn, die of tot dienstneming in het Noord-koreaanse leger gedwongen zijn of door de UNO- troepen langs de verschillende fronten om veiligheidsredenen gevangen zijn genomen. De vice-voorzitter van de Zuid-Koreaan se nationale vergadering, Kim Soeng Soo, wordt sinds 18 Juni vermist. Kim Soeng Soo had 29 Mei ontslag gevraagd om ge zondheidsredenen, doch ook „om te pro testeren, tegen het verdorven regiem van Syngman Rhee en de willekeurige arresta tie van parlementsleden van de oppositie". Uit zijn omgeving verneemt men, dat hij vreesde door de politie te zullen worden gearresteerd. Eveneens heeft men twee dagen niets meer vernomen van John Tsjang, voor malig minister-president en candidaat voor de komende presidentsverkiezingen. President Syngman Rhee heeft gisteren opnieuw leden van de Nationale Vergade ring laten arresteren ten einde de kracht te breken van de oppositie tegen zijn her verkiezing als president, aldus meldt U.P. Inderdaad is Rhee's ambtstermijn vandaag door het parlement verlengd tot de nieuwe presidentsverkiezingen. Twee leden van de nationale vergade ring zeiden vandaag, dat de politie Yu Sung Jam, een nationaal-democratische afge vaardigde, had gearresteerd en dat zij had den vernomen dat ook andere afgevaardig den waren gearresteerd. DALLAS, (Reuter) Generaal Eisen hower heeft Zaterdagavond de aanhangers van senator Taft in Texas beschuldigd van „zwendel in afgevaardigden naar de natio nale conventie". Hu noemde dit verraad aan de republikeinse partij en haar grond beginselen. De generaal hield zijn eerste politieke rede „met de handschoenen uit". Hij no digde democraten en partijloze stemmers uit om samen met de republikeinen de hui dige regering, die hij zwak en onbekwaam noemde, op te ruimen. Eisenhower beschuldigde „een kleine clique" republikeinen in Texas en Louisi ana er van, dat zij de partij beschouwen als hun persoonlijk, afgepaald terrein. Hij drong aan op eerlijk spel op de con ventie te Chicago, die de volgende maand wordt gehouden. Met deze rede viel generaal Eisenhower voor het eerst in het openbaar de politieke tactiek aan van de aanhangers van senator Taft, zijn voornaamste mededinger bij de benoeming tot republikeins candidaat. Taft heeft voorspeld, dat hij het op de conventie der republikeinse partij te Chi cago met Eisenhower eens zal worden over het. programma der buitenlandse politiek en zo „het gevaarlijke verschijnsel" van een partijsplitsing zal vermijden. „Tk zie geen groot principieel verschil tussen Eisen howers en mijn zienswijze over buiten landse of binnenlandse aangelegenheden", zo deelde Taft op een persconferentie mee Taft gelooft, dat Foster Dulles in staat zal zijn een partijprogramma op te stellen, dat voor idereen aanvaardbaar zal zijn. BERLIJN (AFP) Generaal Troessof, de Russische adjunct-stafchef in Duitsland, heeft tavee protestnoat's gericht aan zijn Amerikaanse ambtgenoot. In het eerste schrijven wordt gezegd dat uit een Ameri kaanse militaire trein tussen Berlijn en West-Duitsland is geschoten op een lid van de volkspolitie en de stationschef van Ba- denberg bij Berlijn. In het tweede schrijven wordt geprotes teerd tegen „schendingen van het Oost- Duitse luchtruim" door Amerikaanse vlieg tuigen op 19 Juni. In de afgelopen maanden hebben de Rus sische autoriteiten twee maal bij Amerika, twee maal bij Engeland en drie maal bij Frankrijk geprotesteerd. In deze protesten wordt gezegd.dat de gevolgen van toekom stige schendingen geheel voor de verant woordelijkheid van de Westelijke geallieer den zullen zijn. Waarnemers maken hieruit op, dat mogelijk op vliegtuigen, die buiten de luchtcorridors raken, geschoten zal worden. Piloten bij de burgerluchtmacht hebben bij aankomst te Berlijn meegedeeld, dat Westelijke geallieerde functionarissen alle vliegeniers hebben gewaarschuwd, dat Russische jaehttoestellen wellicht direct zullen aanvallen, wanneer Westelijke toe stellen buiten de luchtcorridors raken. Westelijke functionarissen te Berlijn ge loven, dat de Russen een uitgebreid radar- net hebben opgezet langs de zönegrens, de luchtcorridors naar Berlijn en langs de Bal- tische kust, waardoor zij schendingen van het Oost-Duitse luchtruim direct kunnen constateren. Amerikaanse legerautoriteiten te Berlijn hebben de Russische beschuldiging, dat uit een Amerikaanse legertrein tussen Berlijn en West-Duitsland is geschoten op een lid van de Oost-Duitse volkspolitie en de stationschef van Badenberg, „categorisch" van de hand gewezen. Volgens de West-Duitse grensautoriteiten hebben bereden leden van de Oost-Duitse volkspolitie en enige Russische militairen bij Hohnsleben (Neder-Saksen) een veer tigtal arbeiders op West-Duits gebied om singeld en naar een 300 meter verder ge legen huis in de Sovjet-zóne overgebracht Zij zijn later echter weer vrijgelaten. De autoriteiten van de Sovjet-zóne heb ben na de omleiding van het spoorwegver keer om West-Berlijn heen thans ook een waterweg geopend, die buiten West-3erlijn om gaat. Volgens het Oost-Berlijnse blad „Am Abend" is Zaterdag het nieuwe kanaal tussen Niederneuendorf en Paretz met water gevuld, waardoor een verbinding tussen Oder en Elbe tot stand is gekomen. Oost-Berlijn zal nu geheel onafhankelijk zijn van de West-Berlijnse verkeers-, spoor- en waterwegen. Schepen uit geheel Oost-Duitsland kunnen de Oostzeehavens bereiken buiten West-Berlijn om. Meer dan 25.000 mannen en vrouwen hebben de afge lopen wéken dag en nacht aan de vol tooiing van het kanaal werkt. Amok. Twee mannen op een emigranten schip in de haven Zamboanga (Philip- pijnen) zijn Zondag in een aanval van verstandsverbijstering hun medepassa giers met messen te lijf gegaan. Er ont stond een paniek. Twaalf personen ver loren het leven, 18 werden gewond en velen worden vermist. Naar men aan neemt zijn laatstgenoemden verdron ken. Een der amokmakers werd door de politie gedood, de andere werd gewond en gaf zich over. MORGEN TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Vanavond en vannacht opklaringen, maar overdag toenemende bewolking met later kans op enige lichte regen. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 24 Juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 5.55 uur, onder 22.46 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 23 Juni Hoog water: 4.14 en 16.42 uur. Laag water- 12.17 uur Dinsdag 24 Juni Hoog water: 4.53 en 17.20 uur. Laag water: 0.36 en 12.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1