Mathematisch Centrum heeft een nieuw gebouw gekregen Jeanne d'Arc au bücher onder Lode wijk de V ocht Glee Club Singers Agenda voor Haarlem och ió het zo Holland Festival De radio geeft Dinsdag De N.U.S.O. heeft geld nodig De Twentsche Bank n.v. Minister Rutten: „Dikwijls bekruipt ons het gevoel dat wij ons kennen niet meer aan kunnen" PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE San Marino 2 r Ch. Weiter trad af als voorzitter van „Oost en West" Conferentie-oord van het Humanistisch Verbond Prijsvraag voor een nuttig doel Veilig bewaren In Duitsland gestolen auto's tegen koffie geruild Met geheel Amerikaans vocaal programma Kerkelijk Nieuws Brazilië beeft voor ontsnapte misdadigers MAANDAG 2 3 JUNI 1952 In de Kuurzaal beleefde men Zondag middag de hoogspanning van een ma gistrale vertolking van een magistraal werk. Honeggers „Jeanne d'Arc au bü cher" uitgevoerd door Lodewijk de Vocht met zijn Koninklijke Chorale Caecilia uit Antwerpen, een kinderkoor uit de Schel- destad en het Nationaal Orkest van België, benevens vocale solisten die met het werk vergroeid zijn, bezit niet ten onrechte een internationale faam en geldt als de mo del-interpretatie van dit meesterwerk van het moderne oratorium-répertoire. Men herinnert zich de sensatie die in 1946 de eerste opvoering in Nederland onder De Vocht teweeg bracht. En wie zich kan verheugen in het bezit van de gramofoon- opname der zeldzame creatie van het Bel gisch ensemble, kan weten dat die zwarte schijven een haast niet te evenaren re productie vertegenwoordigen. Nochtans vertelde De Vocht mij (ik sprak hem Za terdagavond) dat deze opnamen hem lang niet meer bevredigen. Dit hoeft ons niet te verwonderen; want niet alleen zijn De Vocht en zijn medewerkers in de loop van tien twaalf jaar in het werk gegroeid, doch afgezien daarvan is elke artistieke daad van herschepping een momentop name die men naderhand anders zou wen sen. Alleen de impuls van het ogenblik geldt in hoogste instantie. Ik geloof te mogen zeggen dat wij Zon dagmiddag getuige waren van een ideale verklanking. Het zou dwaas zijn te bewe ren dat er geen afwijkende mogelijkheden zouden zijn, die met evenveel recht de hoogste waardering zouden verdienen. Doch ik noem deze uitvoering ideaal, om dat zij in alle onderdelen aan één richting gevende impuls die van de dirigent beantwoordde, Hoe bewogen en hoe drama tisch het werk ook is, hoe fel de harts tochten er ook in oplaaien, de vertolking geschiedde met een beheersing die alle „te veel" uitschakelde. De spanningen waren er niet minder sterk om en de klank, zo' wel van het gesproken als van het gezon gen woord, genoot er de rijke voordelen van. De hoofdpartij werd vervuld door de jonge Hollandse zangeres en deelamatrice Elisabeth Lugt, haar sobere geladenheid was kenmerkend voor de geest van de gehele zeer beheerste interpretatie. De Frère Dominique van Raymond Gé- rönne paste zich daarbij aan met vlotte en nobele natuurlijkheid. De vertolksters der hemelse stemmen zongen werkelijk hemels. De tenor Frédéric Anspach, die sinds 1940 de rollen van Poreus en de eerste heraut zingt, lijkt daarin een niet te overtreffen hoogte te hebben be reikt. En hoe karakteristiek was die Mè- reaux-Tonneaux van Suzanne Gohy en hoe raak getypeerd de tweede heraut van Louis Hendrikx en de recitant van Geor ges Genicot! Wat het Caeciliakoor en de knapen van het Antwerps St. Lievenscollege bereiken grenst aan het ongelooflijke. Een vocaal ensemble waarvan ieder lid een muzikant is, die reageert als een bekwaam orkest lid daarin moet wel de kracht schuilen van de geweldige en subtiele prestaties, Tijdens een Zaterdag in Breda gehouden vergadering van de Koninklijke Vereni ging „Oost en West" is de heer Ch. Weiter afgetreden als voorzitter van deze vereni ging. Zijn opvolger, de heer J. C. de Vos, overhandigde hem de gouden erepenning. De heer Weiter zei in zijn afscheids woord, dat de vereniging van 13.788 leden in 1947 is teruggelopen tot 7007 in 1951. De voornaamste oorzaak van deze terug gang noemde hij het defaitisme der leden, ontstaan door de afscheiding van Indonesië. Goede samenwerking met Indonesië achtte de heer Welter vooral gebaat met openhartige critiek en zo mogelijk ook lof. De penningmeesteresse deelde mede, dat de actie om 1000 Ambon ese kinderen in Augustus voor tien dagen bij 'Nederlandse gezinnen onder te brengen, buitengewoon veel medewerking heeft ondervonden: 2600 gezinnen gaven zich daarvoor onmiddellijk op. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbe richt. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metropole-orkest en so liste. 14.00 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Veeteelt en Visserij in Suriname. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Ronde van Frankrijk. 18.30 Politiekapel. 19.00 Hier vrij Europa. 39.30 Verkiezingstoespraak. 19.45 Platen. 19.50 Dit is leven, causerie. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Kamer orkest en solist. (Om pl.m. 20.40 Actualitei ten). 21.30 Dokter. 21.40 Piano. 22.10 Platen. 22.20 Orgel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.30 Orgel en accordeon. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 16.30 De belevenissen van Flip en Flop, hoor spel voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Toespraak. 17.30 Viool en clavecimbel. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Militair orkest. 18.55 Piano. 19,10 Paris vous parle. 19.15 Koorconcert. 19.45 Verkiezingstoespraak. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest en solist. 20.45 Ik weet. ik weet wat u niet weet. 21.00 Cabaret. 21.40 Orkest. 22.15 Dis- cogram. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling, 23.20—24.00 Jazz. TELEVISIE (N.C.R.V 19.30—20.45 In het hart van Amsterdam, reportaee. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Klassieke muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Klassieke muziek. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.38 Cello en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Cello en piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 21.30 Operettemuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. die De Vocht weet te bereiken'. Ook het Nationaal Orkest van België is in het werk op zeldzame wijze getraind. Dergelijke re sultaten als wij er van mochten horen zijn niet te bereiken met een paar repetities. Lodewijk de Vocht toont met de interpre tatie van „Jeanne d'Arc au bücher" dat hij een groot dirigent is. De geestdrift van het publiek ontlaadde zich in een applaus dat geen einde scheen te willen nemen. Het gold ook de compo nist die in de zaal aanwezig was. Doch het bleef aanhouden, tot eindelijk De Vocht alleen op het podium verscheen en men de herschepper van het werk nog eens luide toegejuicht had. JOS. DE KLERK Het eerste vacantie- en conferentie-oord van het Humanistisch Verbond, hotel „Parkheuvel" te Nunspeet, is Zaterdag of ficieel door de voorzitter van het Huma nistisch Verbond, dr. G. van Praag, ge opend. Dr. Van Praag zei, dat het oord niet al leen een materiële, maar ook een ideële betekenis heeft. De buitenkerkelijken heb ben, na eeuwenlang dakloos te zijn ge weest, thans een eigen woning gevonden. Deze eigen woning is het symbool van de wedergeboorte van levensbeschouwelijk humanisme. Dr. Van Praag hoopte dat in het tehuis de idealen en aspiraties van de buitenkerke lijken een onderdak zullen vinden. Er bestaan in ons land 350 buurt-speel- tuinen, aangesloten bij de Nederlandse Unie van Speeltuin-Organisaties (NUSO). welke unie zich ten doel stelt voor het stichten van speeltuinen de jeugd van Ne derland en vooral de kinderen uit de arbeidersgezinnen weg te houden van de straat, die vaak een funeste invloed heeft en de jeugd aanzet tot het uithalen van kattekwaad, en hun daarvoor in de plaats een eigen terrein te geven waar zij onder goede leiding temidden van hun leeftijdgenootjes tot gezonde en flinke kinderen kunnen opgroeien. Door het sa men spelen wordt saamhorigheidsgevoel aangekweekt, waardoor zij gemakkelijker de juiste levenshouding ten opzichte van hun kameraadjes, en later tegenover hun medemensen, zullen kunnen vinden. Door zijn doelstelling bewijst dus het speeltuin werk de maatschappij een grote dienst. Spe- zin en solidariteit geleerd, terwijl er naar zin en solidariteit geleert, terwijl er naar gestreefd wordt dat ieder spel ongemerkt opvoedkundige waarde heeft. Zoals vrijwel ieder onbaatzuchtig en nut tig werk wordt ook het speeltuinwerk in zijn verdere ontplooiing geremd door on voldoende financiële middelen. En toch verdient deze vorm van preventieve kin derbescherming steun. Daarom heeft de NUSO een grote prijsvraagactie op touw gezet om haar kas, en die van de bij haar aangesloten speeltuinverenigingen en -cen trales, te spekken en daardoor haar werk te kunnen uitbreiden. Kaarten met een kruiswoordpuzzle worden verkocht; inzen ders van goede oplossingen hebben kans op prijzen en steunen een goed sociaal werk. ADVERTENTIE van Uw kostbaarheden, waardepapieren en vertrouwelijke stukken in onze saft-loketten of kojferklutztn bevrijdt U, tegen een ver rassend laag tarief, van nodeloze zotgen tijdens Uw pa can tie Aalsmeer, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haarlem Noord, Heemsrede, Hillegom, Hoofddorp, ljmuiden, Zand voort Vier Rotterdammers aangehouden Door samenwerking van de West-Duitse politie met de Koninklijke Maréchaussée in de Achterhoek is een omvangrijke auto smokkelarij ontdekt, die bedreven werd in de periode van November tot Mei. Ais re sultaat van het onderzoek, dat zowel in Duitsland als in Nederland werd ingesteld, zijn in Rotterdam vier personen aangehou den: twee stucadoors, een koopman in_on- gerègeld goed en 'een autohandelaar.' frt Bocholt (Duitsland) zijn enige Duitsers in bewaring gesteld. De Duitsers stalen in hun land de auto's, smokkelden ze over de Nederlandse grens en leverden ze af aan de Rotterdammers in ruil voor koffie. De thans gearresteerde Rotterdammers kenden de Duitse relaties nog uit de be zettingstijd. De zaak kwam aan het licht toen Duitse douane-beambten bij de Ne derlandse grens een oude auto aantroffen, die tegen een boom was gereden. Het bleek uit het onderzoek, dat deze auto ge bruikt was v.oor het smokkelen van koffie naar Duitsland. De Duitse politie liet toen door de Nederlandse politie een onderzoek instellen, waarbij bleek dat deze auto van de Rotterdamse autohandelaar afkomstig was. De vier aangehouden Rotterdammers hadden er 525 kilo koffie mee over de grens gesmokkeld. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zij niet wisten dat de auto's die zij tegen koffie ruilden, gestolen waren. De wagens zijn tegen normale prijs door de autohandelaar verkocht. De Rotterdammers hebben een volledige bekentenis afgelegd. Ds. H. STEGENGA OVERLEDEN In de ouderdom van 80 jaar is te Bus- sum overleden ds. H. Stegenga, emeritus predikant van de Ned. Hervormde Kerk. De thans overleden predikant werd'"in 1897 candidaat in Zeeland en op 15 Augustus van dat jaar aanvaardde hij zün ambt in Haulerwijk (Friesland). In 1.902 nam hij een beroep .aan naar Middelburg en in 1906 naar Wolfaartsdijk. Achtereenvol gens was hij daarna predikant te Lang weer en Assen. In 1930 ging hij naar Ne- derhorst den Berg, waar hij het predik ambt bleef uitoefenen tot aan zijn emeri taat in 1940. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is de prijs van f 25.000 gevallen op no. 3823. Het Amerikaanse studentenkoor „The Glee Club Singers" (waarover wij in ons blad van verleden week Woensdag reeds een uitvoerig bericht plaatsten) begon Za terdagavond zijn Europese toumée met een concert in het gebouw van de Vrijzin nig Hervormden aan de Jacobstraat te Haarlem met een AU-American Program", samengesteld uit voca.lq werken, gecompo neerd of gearrangeerd door componisten uit de Véréhigdë Staten. Het zou gewaagd zijn om, afgaande op dit op zich zelf staande programma, te concluderen dat hiermede een nauwkeuri ge weerspiegeling van de heersende Ame rikaanse muziekmentaliteit werd gegeven. Daarvoor zijn meer kennismakingen nodig. Wel viel het op hoe het algemene kenmerk van de uitgevoerde werken bepaald werd door invloeden van Engels-Schotse zen- dingsmuziek, negerzangen en soms ook door Spaanse muzeik. Een paar keren trof een streven naar vernieuwing de aan dacht, zoals in het overigens zeer hybridi sche „Emblems" van Elliott Carter en in geslaagde bewerkingen van Aaron Cop land. De „Glee Club Singers" maakten met hun eenvoudig, prettig optreden onder lei ding van hun dirigent James Svkes een bij zonder sympathieke indruk. Met volledige toewijding gaven zij hun krachten aan de uitvoering van het „Testament of Free dom" van Randall Thompson, geschreven op proza-teksten van een der vroegere pre sidenten van de Verenigde Staten, Thomas Jefferson (17431826). Van dezelfde com ponist zongen zij virtuoos een „Taran tella" met Spaanse inslag. Enkele pittige, soms gevoelige „American Sea Chanties" volgden en hierop vergde het reeds ge noemde „Emblems" een buitengewoon grote hoeveelheid energie, die niet in ver houding stond tot de waarde van het werk. Veel dankbaarder voor het koor was de uitvoering van vier „American Songs" (met het grappige „I bought me a cat") en van enkele Negro-spiritüals, alsmede van „Hop up, my ladies" van G. Kubik. Bij gevoelig gezongen fragmenten wist de dirigent een mooie koorklank te bereiken. Een opge wekt slot kwam met de uitvoering van en kele „American College Songs" leuke, vlotte muziek, waarmee de studenten zich merkbaar in hun element voelden. En dan De Friese steden Sneek en Bolsward zijn er toe overgegaan de naam van hun stad behalve in de Nederlandse ook in de Friese taal op de gemeenteborden aan te geven. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. T. Rutten, heeft Zaterdag het nieuwe gebouw van het Mathematisch Centrum in de Tweede Boer- havestraat te Amsterdam officieel geopend. Prof. dr. J. Clay sprak als president curator van het centrum een rede uit, waarin hij onder meer zei, dat reeds tijdens de bezetting aan een aantal mannen der exacte wetenschappen de noodzaak duide lijk was geworden van een centrum, dat zowel de ontwikkeling der zuivere wis kunde als die der toegepaste wiskunde in ons land zou behartigen. Na de bevrijding kreeg dit plan de volle sympathie zowel van de minister van Onderwijs als van de wethouder voor het Onderwijs te Amster dam. Onder de voortstuwende en zaak kundige leiding van prof. dr. ir. J. A. Schouten kwamen er in korte tijd een goed gebouw en een goede inrichting gereed. Prof. dr. ir. J. A. Schouten, waarnemend directeur van hét M.C. (prof. van der Cor- put vertoeft in de Ver. Staten) herinnerde aan de ontwikkeling in het verleden en zette het doel van hei Mathematisch Cen trum uiteen. Dit doel is het bevorderen van samenwerking op wiskundig gebied in de ruimste zin, de oprichting en instandhou ding van een instituut met bibliotheek en alle moderne mechanische en technische hulpmiddelen, het doen uitvoeren van mathematische onderzoekingen hetzij op eigen initiatief, hetzij in opdracht van der den en het geven van gelegenheid tot prac- tische scholing voor hen, die na volbrachte universitaire opleiding zich aan de practijk van research of bedrijfsleven willen wijden. Prof.'öf, ir. van Wijngaarden gat een uit eenzetting over rekenmachines ih het alge meen en over de na vier jaren arbeid ge reedgekomen „spectaculaire trots van het M.C.", de automatische relais-rekenmachir.e De machine kan eenvoudige, bewerkin gen als optellen en aftrekken uitvoeren in gemiddeld 1/8 seconde, meer gecompli ceerde als vermenigvuldigen en delen in '/a seconde. Het „electronisch geheugen" kan ruim tweeduizend (grote) getallen bevat ten. Een probleem wordt eerst door Wis kundige analyse op een voor de berekening geschikte vorm gebracht en in een code op een papierband geponst. Deze band wordt door de machine „ingelezen". De machine verricht daarbij automatisch omvormingen als de overgang van tientallen op tweetallig stelsel en dergelijke en bergt het probleem in zijn geheugen op. Zodra dit gebeurd is, begint de machine automatisch het pro bleem af te werken en alle behaalde resul taten met behulp van een door de r/iachine zelf electrisch bediende schrijfmachine uit te schrijven. Als het probleem is opgelost, stopt de machine automatisch. Zij is de eerste rekenmachine van dit soort welke in Nederland is voltooid. willen wij nog gaarne de verdienstelijke solo-zang in herinnering roepen, die enkele studenten een hartelijk persoonlijk succes opleverde. De „college songs" werden voortreffelijk en inspirerend begeleid door James Sykes, de andere begeleidingen waren in ver trouwde handen bij Jan Toon de Jong, die de koorzang een enkele maal afwisselde met piano-soli. Na afloop van het concert werden een aantal bloemstukken als blijk van bijzon dere waardering aan dirigent, koor en be geleider overhandigd.' Afgevaardigden van het „Haarlems Studenten Gildt" brachten met een toespraak eveneens hulde aan de uitvoerenden. P. ZWAANSWIJK 69. De aanblik van het omvangrijke leger kamp, dat om de vuurtoren heen verrezen was, scheen Joris Goedbloed tot vertwijfe ling te brengen; maar de Minister sprak, met een tevreden blik op enkele dozijnen rondcirkelende straaljagers: „Dit is zo dan wel aardig georganiseerd! Leger, lucht macht en vloot werken op onopvallende wijze samen om té zorgen, dat hét volko men geheim blijft dat er in deze vuurtoren iets bijzonders aan de hand is!" Maar mijn waarde Excellentie!"kreet Joris ontdaan. Vermeent gij waarlijk, dat een vergeeste lijkt geleerdé zoals ik zal kunnen werken in deze omgeving? Kunt gij u wellicht her inneren, dat onze schitterende leermeesters in de Oudheid ooit plachten te krijten: „Si vis studiorum, para bellum" of wel: „indien gij kalm wilt denken moet ge de soldaten roepen"? Neen immers! Ik tref hier niet langer die kalme en bezadigde atmosfeer aandie voor ons, uitvinders, zo weldadig isAls om zijn woorden kracht bij te zétten botsten er juist enkele tanks tegen elkaar; maar aangezien de schade niet meer bedroeg dan een slordige zevenentwintigduizend ducaten, behoeven we van dit ongeval niet meer te vertellen dan dat het een hinderlijk rumoer veroor zaakte. Panda echter was het niet geheel met Joris eens. „Zeg zei hij zachtjes, „zou je ze hier niet laten? Zo'n heel leger voor de deur geeft een prachtige reclame! Ik durf wedden, dat we nu weer in alle kranten komen!" „Ach jongske", siste Jo ris ongeduldig, „begrijpt ge dan niet dat ik alle reclame en kranten begin te schu wen, nu ik dit eenmaal in mijn zak heb? Waartoe zou ik nu nog openbaarheid zoe ken?" En hij wees driftig op de cheque voor 738964 ducaten, die de Minister hem gegeven had In zijn rede zei minister Rutten onder meer: „De vérgaande mechanisering van verrichtingen, die eeuwen lang alleen door mensen konden worden uitgevoerd, kan ons stemmen tot bewondering voor het vernuft van de makers en ook tot gevoelens van ongerustheid. Hoe machtiger ons kennen en kunnen, des te groter wordt onze ver antwoordelijkheid. Dit mag ons .benauwen. Dikwijls, kan ons het gevoel bekruipen, dat wij ons kennen niet meer aan kunnen. Wij kunnen en mogen niet uit onze verantwoor delijkheid weglopen." De minister hoopte dat men op de ingeslagen weg zou blijven voortwerken tot verdere ontwikkeling van de wiskunde en tot verhoging van de roem der wetenschap. Ned. Herv. kerk Ds. J. Bax, em. predikant te Genemui- den, heeft een bznoeming aangenomen tot bijzonder hulpprediker te Schiermonnikoog. Gercf. kerken art. 31 K.O. Bedankt voor New Westminster (Can. Ref. Church) L. Doekes te Hilversum. Vrije Evang. gemeenten Aangenomen naar Amsterdam (2e pfed. pi.) I. J. Vasseur te Kampen. RIO DE JANEIRO. (Reuter) Tachtig van de 350 gevangenen, die uit de gevange nis op het eiland Anchieta voor de Brazili aanse kust zijn ontsnapt en daarbij 10 be- jvakers en acht burgers hebben gedood, zijn thans opnieuw gevangen genomen. De ove rigen hebben zich langs de kust. verspreid na een landing op het vasteland in boten. Op sommige plaatsen wordt nog hevig gevochten. Nieuwe versterkingen van de Braziliaanse veiligheidsdienst zijn opge roepen. Naar verluidt is een torpedoboot- jager naar de kuststad Paraty in de. staat Rio de Janeiro gezonden om de plaats te beschermen tegen gevangenen, die daar heen oprukken. De stad Ubatuba is door militairen bezet. Een van de verwoedste gevechten heeft zich in de buurt van Taura.te, ongeveer 250 km van Rio de Janeiro, afgespeeld. D.e gevangenen zouden zware verliezen 'gele den hebben. Zij zijn gewapend met ma chinegeweren, geweren en andere wapens, afkomstig uit het arsenaal van de gevange nis. Vliegtuigen trachten de bewegingen van de gevangenen te volgen. MAANDAG 23 JUNI Openluchttheater: Nationaal Danstheater van Joegoslavië, 8.30 UUr. Palace: „De blau we sluier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moord aan de Seine", 18 jaar, 7 ën 9.15 uur. Lido: „Grün ist die Heide", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderogen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De donderruiters", „Gevaar lijke wapens", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,.De strijd om de vrijheid", 7 en 9.15 uur. Minerva: „Sensatie in San Remo", alle leert., 8.15 uur. Rembrandt: „Een Amerikaan in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 24 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 Uur. „Moord aan de Seine", 2, 7 en 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Verstandhouding. Duitse communisten en anti-communisten in Oost- en West- Berlijn hebben Zondag ter gelegenheid van de herdenking van de Duitse inval in de Sovjet-Unie in 1941 opgeroepen tot een betere verstandhouding met het Russische volk te komen. Terwijl in Oost-Berlijn de Sovjet-Unie geprezen werd als „het land dat Europa gered heeft van het Hitler-fascisme", riep te West-Berlijn burgemeester Reuter de bevolking op de haat- en wraakgevoe lens jegens het Russische volk tenge volge van de gebeurtenissen der afge lopen jaren te vergeten. „Wij moeten niet de fout blijven maken om het Rus sische volk gelijk te stellen aan het regiem", aldus Reuter, die zich keerde tegen wat hij „café-strategen" noemde, die van mening zijn, dat een paar divi sies meer of minder het probleem kun nen oplossen. Lening. De Amerikaanse senaat heeft Za terdag zijn goedkeuring gehecht aan het lenen van twee duikboten aan Neder land voor de tijd van maximaal vijf jaar. De schepen zullen eersi gemoder niseerd worden. Schok. In een zwembad te Lissabon heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan bij proeven met onderwaterverlichting. Bij het. breken van een kabel werden t\vee zwemmers door de stroom gedood. Een veertigtal personen, dat zich ook in bet water bevond, kreeg een schok. Waarschuwing. Naar in Cairo wordt ver nomen heeft de Sovjet-Unie Egypte mee gedeeld, dat het voorgestelde commando voor het Midden-Oosten dit gebied in „een avontuur van aggressie" zal mee slepen en dat Rusland een eventueel toetreden van Egypte tot dit bondge nootschap „als een onvriendelijke, zo niet vijandelijke daad" zal beschouwen. De Russische gezant te Cairo heeft deze .boodschap qan de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken overgebracht. Rusland heeft soortgelijke boodschappen reeds vorig jaar aan Egypte en andere Arabische landen gezonden. Bom. Het bureau van het nationalistische Tunesische vakverbond te Bizerta is tengevolge van een ontploffing volledig vernield. Alleen de muren staan nog overeind. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Beroep. Herbert Morrison, de vroegere Labour-minister van Buitenlandse Za ken, heeft op een politieke vergadering1 verklaard, dat de Labourpartij een be roep op de Sovjet-rUnie zal doen om. „werkelijke en radicale veranderingen"" te brengen in de betrekkingen met En geland na de aankomst van Gromyko als Russisch ambassadeur. Gromyko en het Kremlin dienen de verzekering te aanvaarden, dat geen enkele politieke partij in Engeland een oorlog tegen Rus land wenst uit te lokken, zei hij. Beslag. De douane van Sydney heeft cSo- cumenten in beslag genomen, die be>- trekking hebben op de beschuldiging, dat de UNO-troepen in Korea gebruik maken van bacteriologische wapens. De documenten werden naar Australië ge bracht door Australische gedelegeerden naar de „vredesconferentie" in Peking. Dr. John Burton, een vroegere minister van Buitenlandse Zaken, die de dele gatie van vier 'op het vliegveld ontving, reide, dat de inbeslagneming kennelijk door cfe regëring was gelast. Slaags. Jonge Vlamingen, die een zang feest in het sportpaleis te Brussel ter gelegenheid van de herdenking van de Gulden Sporenslag hadden bijgewoond, hebben Zondag door het centrum van de Belgische hoofdstad gedefileerd on der het zingen van Vlaamse liederen. Toen een grote menigte inwoners van Brussel hiertegen protesteerde, raakte men slaags, waarop enige Vlaamse •jongeren naar het Vlaamse lokaal trok ken, achtervolgd door tegenbetogers. Enige ruiten van het gebouw werden vernield en een vrouw werd tamelijk ernstig met een fles gewond. Conferentie. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, wordt heden te Londen verwacht, waar hij besprekingen zal voeren met zijn Britse ambtgenoot, Eden. Vrijdag zal ook de Franse minister van Buiten landse Zaken, Schuman, aan de bespre kingen deelnemen. Volgens welinge lichte kringen zal voornamelijk gespro ken worden over het Westelijke ant woord op de jongste Russische nota in zake Duitsland en over problemen be treffende het Verre Oosten. Conventie. Premier Malan van Zuid Afri ka heeft Zondag te Kaapstad verklaard dat zijn regering het verzoek van de provinciale raad van Natal voor het houden van een „nationale conventie" nietin overweging kan nemen, omdat dit verzoek van de zijde van slechts één der vier deelstaten komt. De pro vinciale raad van Natal achtte een bij eenkomst van een nationale conventie noodzakelijk teneinde „de handhaving van het democratische karakter van de unie te verzekeren en een einde te ma ken aan het bewind van de nationalis tische partij". TOEN de Duitse legers in September 1939 Polen binnenvielen en zich daar mede de oorlogsverklaring van Engeland en Frankrijk op de hals haalden was het Duitse Rijk reeds 24 jaar onafgebroken in oorlog met 's werelds oud ste en tevens kleinste republiek San Marino. Deze postzegel- staat, die in de Noordelijke Apennijnen gelegen is, op on geveer 20, kilometer van de Adriatische zee, had Duitsland in 1915 de oorlog verklaard, maar de staatslieden der grote mogendheden hadden dit niet belangrijk genoeg gevonden om er in 1919 te Ver sailles een vrede op te doen volgen. San Marino is op dit ogenblik dus 37 jaar onafgebroken op voet van oorlog met Duitsland, doch deze oorlogstoestand heeft gelukkig niet tot spectaculaire veldslagen, noch tot grote offers aanleiding gegeven. Ook niet, toen Duitsland en Italië zich met veel bombarie tot de „as" Berlijn-Rome hadden verbonden en zich midden in Italië de vijand bevond, als een roestige vlek op de glimmend gepoetste as. Ook momenteel denkt geen sterveling er aan een vel papier te offeren om een vredesverdrag tussen Duitsland en San Marino op te stellen, zodat de oorlogstoe stand tussen beide staten wel zal blijven voortduren. En indien een ieder voldoende geduld betoont, is het zelfs niet uitgeslo ten dat op den duur de records van de 100-jarige Frans-Engelse oorlog en onze bovenste beste 80-jarige oorlog overtroffen zullen worden. Waarbij we de hoop uit spreken dat dit conflict tussen Duitsland en San Marino dan beperkt blijjt tot de ongevaarlijke uitingen van de laatste 37 jaar en niet zoals gebruikelijk is zich met gro te snelheid over de omliggende werelddelen verbreidt. Over snelle verbreiding kun nen we nog wel even een J woordje zeggen. Veronderstelt u eens, dat u een nieuwtje weet en dit binnen 5 minuten aan twee belang stellenden vertelt. Deze nieuw-ingelichten vertellen het eveneens binnen 5 minuten ieder aan twee anderen, deze vier doeh insgelijks, enz., enz. Hoe lang zou het dan naar uwe mening duren eer de hele we reldbevolkingdat zijn 2400 millioen men sen van dit nieuws op de hoogte kan zijn? Twee maanden, één jaar, of wellicht twee jaar? Mis! Wanneer u vanavond om kwart over acht die 5 minuten er voor over heeft, en het nieuws zou zich op boven omschre ven wijze verspreiden, kan de hele mens heid nog dezelfde avond hiervan kennis nemen, nog vóór het A.N.P. om 11 uur de nieuwsberichten omroept! Dat zal morgen blijken. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2