De nachtvisser TYPEN Brieven aan de redactie RECHTSZAKEN I Chem. Reiniging Teruggave van omzetbelasting Voorsprong van Engeland op India Haarlem m erm eer De beplantingen in de polder Zandvoort Amsterdamse Beurs Bloemendaal INST. PONT AUTO-FINANCIERING GEMEENTE HEEMSTEDE „HOEK EN VAART HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 De Gaulle verliest een zetel Cricket Kort verhaal door Bram Brekema Hoogovencentrale maakt weer stroom Speeltuindag was een groot succes Puzzlerit van de Motorclub Zandvoort Scheepvaart A. W. F. van Rijn SUCCESSCHOTELS f2.50 zoeLct pension TIJDELIJKE PRIJS COSTUUMS ƒ3.00 REGENJASSEN 3.50 JAPONNEN v.ci. ƒ2.00 UW HAAR IS UW KROON C. J. OERLEMANS Te koop aangeboden MAANDAG 23 JUNI 1952 Nu de Eerste Kamer het wetsontwerp tot technische herziening van enige tabel len voor de Omzetbelasting heeft aanvaard en de wet in het staatsblad is afgekondigd, ligt het in de bedoeling de daarbij voor ziene belastingverlagingen op 1 Juli in werking te doen treden. Voor de desbetreffende goederen, welke op die datum bij de handel (kleinhande laar, groothandelaar, grossier, importeur) in voorraad zijn, zal een teruggave van be lasting worden verleend. Belanghebbenden moeten vóór 10 Juli op een daartoe verkrijgbaar formulier van bedoelde voorraad aangifte doen bij de inspecteur der invoerrechten en accijnzen. Het te restitueren bedrag wordt in minde ring gebracht op de eerstvolgende aangifte. (Vaii onze correspondent in Parijs) Iets meer dan 500.000 Parijzenaars waren gisteren naar de stembus geroepen om een opvolger aan te wijzen voor het Gaullisti sche kamerlid prof. Pasteur Valléry-Radot, die te kennen had gegeven zijn rustige laboratorium boven het wat minder rustige Palais de Bourbon te verkiezen. De meeste stemmen verwierf de commu nist Auguet, die op de hielen werd gevolgd door een onafhankelijke en een radicale candiclaat. Omdat de vereiste meerderheid echter door geen der lijstaanvoerders werd be reikt, zal over twee weken moeten worden overgestemd. Voordien kunnen dan de cen trumpartijen hun lijsten verbinden, zodat dan de uiteindelijke overwinning van de radicaal Legaret verwacht mag worden. De Gaulle zal dan in het parlement een zetel kwijt zijn. De derde dag van de testmatch tussen Engeland en India, die op Lords wordt ge speeld, is voor India verre van gunstig ge weest. India staat 165 runs op Engeland achter met nog acht wickets in handen. Dank zij voornamelijk het schitterend batten van wicketkeeper Evans, die in korte tijd een century scoorde en de fraaie 73 van Graveney bracht Engeland het in de eerste innings tot 537. Het begin van de tweede innings van India was minder gelukkig. Roy ging naar de kant in Bedser's tweede over met pas zeven runs gescoord. Toen de stumps wer den getrokken stond India op 137 voor 2. De score luidde toen: India, eerste innings 235 runs. Engeland eerste innings: score aan eind van de tweede dag 292 voor 5: Gravenéy c Mantri, b Ghulam Ahmed 73; Evans c en b Ghulam Ahmed 104; Jenkins st. Man tri, b Mankad 21; Laker not out 23; Bedser c Ramchand, b Mankad 3; True- man b Ghulam Ahmed 17! extra's 13. Totaal 537. Het zesde wicket viel op 451, het zevende op 468, het achtste op 506, het negende op 514 en het tiende op 537. India, tweede innings: Mankad not out 86; Roy b Bedser 0, Adhikari b Trueman 16, Hazare not out 21; extra's 11. Totaal 137 voor 2 wickets. De wickets vielen op 7 en 59. Vanochtend, op de vierde dag. stond India Bij de onderbreking voor de lunch op 264 voor 2. Mankad had 179 not out en Hazare 46 not out. Engeland probeerde het met niet minder dan zes bowlers, maar dezen konden op het uitstekende wicket de batsmen niet klein krijgen. India is nu nog 38 runs ach ter op het Engelse totaal. Verkeer in Haarlem-Noord. In uw blad van 18 Juni was een artikel gewijd aan de Rijksstraatweg: „Ratteval van de dood". De eveneeens die dag vermelde vraag aan B. en W.: „Zijn de rijtijden der N.Z.H.V.M. te kort", houdt met de in dit artikel be handelde kwestie wel zeer nauw verband. De verkorting van de rijtijden veroorzaakt toch ongetwijfeld wel een opvoering van de snelheden. Weliswaar' zou dit met opoffe ring van de officieuze rustpauzes van 5 mi nuten niet altijd noodzakelijk zijn, maar te verwachten is, dat de chauffeurs deze pau zes willen behouden, hetgeen slechts moge lijk is door sneller rijden. Zij willen (overigens zeer begrijpelijk) toch even tijd vinden, na een inspannende stadsrit hun sigaret te roken. Bovendien kunnen tientallen oorzaken (verkeersopstoppingen, veel passagiers ed.) een geringe vertraging onvermijdelijk ma ken, welke nu niet meer door een reserve van 5 minuten per rit kan worden goed gemaakt. Donderdagavond omstreeks 6 uur vertrok één der bussen ongveeer 10 minuten te laat uit Haarlem-Noord. De chauffeur trachtte (voor alle passagiers aumenjk merKbaarj door zeer snel rijden deze vertraging'onge daan te maken. Bovendien hielp hij tijdens het rijden de op elke halte lagtst ingestapte passagier, daarbij zijn aandacht verdelend over het op dit tijdstip zeer drukke ver keer, zijn geldtas, kaartenblok en passa gier. De geringste onoplettendheid van een mede-weggebruiker kunnen de ongetwijfeld bekwame buschauffeurs onder deze om standigheden zeker niet neutraliseren, met alle gevolgen van dien. De verkorting van de rijtijden van de N.Z.H.V.M. is op het traject Station-Haar^ lem-Noord verkeerstechnisch een achter uitgang. terwijl toch een verbetering hier wel zeer gewenst is. ABONNÉE Ratteval. Betreffende uw artikel: „Rijks straatweg" „Ratteval", v.k. in uw blad d.d. 18.6.'52, zij mij in het volgende vergund UEd. te doen opmerken dat „deze puzzle" in directe uitvoering al voor 90 zou kunnen opgelost worden, door het volgen de, desnoods als proef, in uitvoering te brengen. De laatste tijd mijn huisvesting heb bende Schoterweg ('s morgens en 's avonds veel thuis zijnde) zo heb ik mij menigmaal kunnen overtuigen (spec, kruising Scho- terweg-Doctor Leydsstraat) van vele on gelukken, die menigmaal een gevolg wa ren van het onbesuisde! rijden van menige motorrijtuigbestuurder - o.m. motoren - ■welke laatste dagelijks voorbijgaan met onverantwoorde snelheden (80 a 85 km.!) (en daarbij met open knalpot) een hels lawaai!, waardoor het voor velen, bij all® oplettendheid, een wonder is, als men heel huids de overkant haalt, vooral in de piek-uren. Daarbij nog de autobussen met hun sterk opgevoerde snelheden (5 lijnen heen en terug) waarbij de lijnen „Nato", Haarlem-Alkmaar, Haarlem-IJmuiden een gunstige uitzondering zijn. Die rijtijden zijn zeker royaler, zij rijden daardoor wat kalmer. Menigmaal constateer ik hier des avonds een aanhouding door de politie van „fiet sers", wier achterlicht niet brandt. Ac- coord. Bijna meestal een gevolg (ook eigen ervaring) van onverwacht defect lampje of iets anders, wat 's avonds niet altijd te herstellen is. Dat niet branden is op zich zelf (op deze weg met zijn prima verlich- De vissers van het Ladogameer zijn rus tige, ernstige mensen. Zij zijn te rustig en te ernstig om rijk te worden of om zoveel vis te vangen, dat zij een onbezorgde oude dag hebben. Des morgens bij het krieken van de dag varen zij uit en des avonds, als de zon in het meer zakt, komen zij rustig en zonder zich te haasten in de havens te rug, waar zij hun buit aan land brengen zonder zich op te winden over de vraag, wat de verdienste van deze dag zal zijn. De lange winters, die onveranderlijk een hechte ijsvloer op het meer leggen, hebben deze mensen geduld en gelijkmoedigheid geleerd zij weten en dat is dan ook niet te ontkennen, dat die ijsvloer geen seconde eerder wegsmelt wanneer men zich er druk over maakt. De korte zomers worden niet langer indien men hoopt, dat zij langer zullen worden dit is zo ongeveer de wijze vermaning, die op het gehele leven toepasselijk is en de kleine kinderen en jonge mensen aan de oevers van het Lado gameer dikwijls van de ouden moeten horen. Die jonge mensen hoe ongedurig en onverstandig kunnen zij soms zijn! De negentienjarige Dmitri wil bijvoorbeeld 's avonds in de schemer blijven doorvissen, lang nadat de gloeiende zonneschijf al op de einder is gezakt. Zijn bejaarde vader zegt hem, de netten in te halen en verspilt geen woord aan Dmitri's ongebruikelijke voornemen, maar begint het voorbeeld te geven door bedaard en langzaam, maar in gestadig tempo, de boot klaar te maken voor de tocht naar huis. Dmitri mort en mompelt iets van „eeuwig jammer", maar waagt het niet zijn vader te trotseren en sjort nijdig aan de netten. Is het zo prettig eeuwig arm te blijven? Hoeveel vis zou men niet rpéér dan anders kunnen hangen, wanneer men een paar nachten bleef door- vissen? Dmitri verzet zich, innerlijk slechts, tegen de traditie en de ongeschreven wet der vissers, die altijd, zonder uitzondering, met de duisternis thuis zijn. Wat is dat voor een onvoordelige en nutteloze traditie? Dmitri's vader vertelt het nog eens dui delijk en langzaam, maar zeer nadrukke lijk: „Weet je dan niet, dat de vissen op het licht afkomen? Wanneer de grote gloeiende zon ginds heel ver weg in het meer is ge daald zonder uit te doven want haar hitte is groot genoeg om het water te trot seren gaan alle vissen op die zon af en blijven daar de ganse nacht door. En je zou toch niet zo ver willen gaan, dat je bij die zon terechtkomt en neerstort met boot en al in het grote bodemloze gat, dat daar de wereld van de eeuwigheid scheidt? Geen mens is daar ooit geweest zonder zich in het verderf te storten. Dmitri zou ver standiger moeten zijn en niet op een meer moeten willen vissen in de nacht, wanneer er geen vissen meer zijn." Dmitri kan zich niet met het argument verenigen. Hij durft zelfs te twijfelen aan het feit, dat er ginds een gat zou zijn. En dat de zon in het water zinkt', lijkt hem niet aannemelijk. Maar hij zwijgt, want hij kent de bedaarde, rustige maar gevaarlijke toorn van zijn vader, wanneer deze zou merken dat zijn zoon onverbeterlijk is. Dmitri's vader sterft, omdat een mens niet altijd door kan blijven leven en hij sterft even rustig en bedaard als hij geleefd heeft. Dmitri gaat voortaan alleen vissen en keert evenals altijd bij schemering naar huis, waar zijn moeder treurt bij de ikon om haar verloren levensgezel. Maanden later is het grote besluit in Dmitri's hoofd gerijpt. Weken en weken heeft hij in de schuur gewerkt en geknut seld aan een geheimzinnig instrument, en op een dag vaart hij uit in de wetenschap, dat hij die nacht op het meer zal blijven. Hij vist tot de schemering invalt en als alle schimmen van vissersboten om hem heen verdwenen zijn naar de oever, hijst hij het zeil en vaart hij een kwartier lang verder uit de kust. Dan gebeurt het merkwaardige experiment: Dmitri ontsteekt een reus achtige lamp, wier groene licht sterker is dan de carbid lichten, die de vissers soms ontsteken. De lamp ziet er zonderling uit. Zij heeft een omhulsel van oliedoek, dat het licht doorlaat en er loopt een lange holle kabel uit dat omhulsel in de boot. En dan doet Dmitri een raar ding: Hii laat de lamp langzaam in het water zakken en viert de kabel. Het groene licht daalt ver der; en verder onder het wateroppervlak en geeft het water een spookachtige lichte vlek. En dan werpt Dmitri de netten uit en hij vist de hele nacht en hij vanr4 zo veel vis dat zijn boot tot op de boorden in het water ligt, wanneer hij bij de ochtend schemering in de haven terugkeert. Dmitri zegt voldaan tegen zijn moeder, die bij de ikon gewaakt en geweend heeft: „Er is geen gat en de zon zakt niet in het water, maar de vissen komen wel op het licht af daarin had vader gelijk. Zij komen op mijn licht af en-ik kan ze van gen zonder moeite, veel meer dan overdag." En in het dorp heette Dmitri voortaan de nachtvisser. Weinigen volgden hem na, want zij vreesden het grote gat en de duis ternis op het water, en bovendien konden zij geen lamp construeren. Er kwam een dag dat de regering iedere visser een moderne, electrische lamp gaf en hen het meer opstuurde, voor een gro tere visopbrengst. En in heel Rusland daal den voortaan bij nacht de lampen in het water en werden de vissen bij duizenden verschalkt, zonder dat er ooit één visser in het grote gat viel. Maar Dmitri vist tegenwoordig alleen nog maar overdag omdat hij ouder is geworden en e-^en rustig en ernstig als zijn vader indertijd. (Nadruk verboden) ting) niet zo gevaarlijk, maar ik heb nog nooit een aanhouding hier ter plaatse ge zien van een motorrijder, die met zijn ge weldige snelheid alle verkeer in gevaar brengt. Aanbevelenswaardig, tot vermindering van ongelukken op deze weg (Rijksstraat weg) zou zeker zijn een directe tijdelijke post (op verschillende tijden) van motor politie, verkeerspolitie, bijv. Soendaplein, tot aanhouding van hen, die door te grote snelheden in deze grote stadswijk van Haarlem het leven van velen onzeker ma ken, hoe oplettend men ook is! M. G. EOOG De Hoogovencentrale, die voor 1933 niet alleen het Hoogovenbedrijf, maar ook een deel van de omgeving van electrische energie voorzag, is sindsdien werkeloos ge weest: het PEN nam de taak van de eigen energiebron over. Nu er echter door de productieverhoging van de Hoogovens heel wat Hoogovengas overblijft, heeft men be sloten de centrale opnieuw in dienst te stellen. In aansluiting op hetgeen wij Zaterdag schreven over de Haarlemmermeer willen wij ook memoreren dat mr. J. P. Amers- foordt destijds ook de eerste was, die op be plantingen in deze polder de aandacht ves tigde. Het was aan zijn initiatief te danken dat reeds een vijftal jaren na de droog making van het Haarlemmermeer de voor waarden werden vastgelegd waarop aan grondeigenaars vergunning kon worden verleend om aanvankelijk voor eigen rekening langs verschillende wegen hoogopgaande bomen te planten, die niet voor hakhout mochten dienen. Mr. Amers- foordt was dan ook niet alleen de pionier van de landbouw, maar ook met hart en ziel de baanbreker voor de verfraaiing van deze grote polder. Enkele jaren later waren reeds verschil lende wegen met bomen (iepen, essen, populieren) beplant. Een verschil van houtgewas, dat aanvankelijk bij wijze van proef gezet werd, omdat er in betrekkelijk korte tijd successievelijk reeds meer dan 1000 bomen waren'doodgegaan. Bij deze proefbeplantingen bleek het, dat op som mige plaatsen de wilgen het minst de na delige invloed van de veelvuldige Westen winden konden weerstaan. Met het beplanten der wegen en het aan leggen van plantsoenen werd langzamer hand van jaar tot jaar voortgegaan: waai de ene houtsoort niet wilde, werd zij door een andere vervangen, zodat van liever lede de Haarlemmermeerpolder een fraai en lommerrijk aanzien kreeg, vooral daar, waar aan weerszijden der wegen bomen werden geplant. Deze dubbelbeplanting kon echter met het oog op de daardoor bij regenachtig weer veroorzaakte langdu rige vochtigheid der grintwegen op den duur niet bestendigd blijven, zodat daar van verder maar werd afgezien. Toen, reeds vele jaren geleden, de ge vreesde iepziekte zich openbaarde en hiel en daar in den lande honderden bomen daaraan ten offer vielen, werd ook in de Haarlemmermeerpolder een groot aantal der reeds zo prachtig ontwikkelde en hoog- opgegroeide iepen zodanig door deze ziekte aangetast, dat rooien noodzakelijk bleek. In de' jaren van de tweedo wereldoorlog heeft de polder het bii het clandestien om zagen van bomen en ander houtgewas ook moeten ontgelden. Het polderbestuur heeft al het mogelijke gedaan om in daar door ontstane leemten door nieuwe aan plantingen zoveel mogelijk te voorzien. Een tochtje door deze welvarende polder kan dan ook vooral nu er zoveel schoons op het gebied van de geteelde ge wassen te zien is de moeite waard zijn. Door velen wordt dan ook steeds met grote erkentelijkheid en dankbaarheid getuigd van het prachtige geheel, dat hier met de met energie en loffelijke volharding uit gevoerde belangrijke besluiten van het pol derbestuur werd verkregen en er toe heeft geleid, dat de Haarlemmermeer in de rij der grote plattelandsgemeenten een eerste plaats inneemt. Zelfs het slechte weer van Zaterdagmiddag was niet in staat, de vreugde van de vele jongens en meisjes, leden van de speeltuin vereniging „Kindervreugd" te Zandvoort, te beïnvloeden bij de afwerking van het pro gramma, dat het bestuur der vereniging had samengesteld ter viering van de jaarlijkse „speeltuindag", georganiseerd ter herdenking van de oprichting van de eerste speeltuin in ons land. Zéér veel voorbereiding had aan het organiseren van deze dag moeten vooraf gaan. doch de leidsters en leiders kunnen met grote voldoening op deze dag terugzien, die in alle opzichten slaagde. Om twee uur verenigden allen zich achter het tamboercorps van de Zandvoortse mu ziekkapel. waarna een feestelijke rondgang door het dorp \verd gemaakt. Daarna volgden in de tuin diverse kinderspelen, als hard lopen. ringsteken, zaklopen, hinderniswed strijden enz. waarvoor vele fraaie prijzen be schikbaar waren. Volop hebben de kleinen van deze wedstrijden, die voortreffelijk ge vezeld en georganiseerd waren, genoten. In de avonduren had men vele attributen uit de speeltuin naar het Raadhuisplein ge bracht en schommel, draaimolen en wip von den gretig aftrek. De speeltuinband onder leiding van mevrouw Hose trad met véél succes op, waarna het gezelschap „De Strandjutters" van de Zandvoortse muziek kapel onder leiding van de heer B. Balledux de feestvreugde met. vrolijke muziek ver hoogde. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3H Nederl. 47 8911/ib 90% A.K.U 133 134)4 164)4 165 Philips Gloeil. 14954 150)4 Kon. Petroleum 303J4 307)4 A'dam Rubber 73)4 73 Hull. Amer. Lijn 150 y, 151 N Scheepv Unie 13054 129)4 H.V.A 83)4 83)4 71 !4 72)4 Amsterd. Bank 152)4 152)4 Rotterd. Bank 152)4 154)4 Twentse Bank 157 157 Anaconda Copper 45 44)4 Bethlehem Steel 49)4 49)4 Republic Steel 41% 41% Shell Union 79)4 7954 Tidewater 24 24 U. S. Steel 38% 38)4 N. Unilever 158)4 159 Zesendertig deelnemers, waarvan 15 met auto's, hadden zich Zaterdagavond in club huis „De Vijverhut" gemeld, om ondanks het slechte weer, deel te nemen aan de nachtrit door de motorclub „Zandvoort" uitgeschre ven. Om elf uur werd gestart voor een rit van plusminus 75 km in de omgeving van Zandvoort. Slechts .15 inschrijvers volbrachten de vrij zware opvave. De overigen vielen uit of werden gediskwalificeerd. Zeven prijzen waren beschikbaar gesteld. De uitslag was: 1. J. Lceuwerke, M.C. Zandvoort, Jawa 250 cc. 11 strafpunten; 2. H. Meiland, M.C. Haar lem, met Volkswagen 17 str.pnt.; 3. A. van Deelen, M. C.Haarlem, met Renault 29 str. pnt.; 4. H. Verbeek, Aalsmeer, met Chevrolet 52 str.pnt.; 5. J. Langenberg. M.C. Zandvoort, met Ford 55 str.pnt.; 6. W. H. Houtkooper, Haarlem, „Hotchkiss" 67 str.pnt.; 7. D. Schilpzand, B.S.A. 500 cc. 91 str.pnt. VERKEERSEXAMEN Voor het onderwijs-verkeersexamen 1952 slaagden van de Bloemendaalse scholen 397 candidaten, waarvan 7 zonder fouten. Er zakten 42 jonge weggebruikers. Agamemnon, 20 v. Ciudad Trujillo te A'dam. Alge nib, 20 v. Rio Grande 21 te Pto Alegre verw. Amstelpark, 21 v. R'dam te Baltimore. Amstelstad, 20 v. Tj. Priok n. Belawan. Arundo, pass. Scilly's. Aldabi, 21 Bahia verwacht. Alhena, 20 Buenos Aires verwacht. Alnati, 20 v. R'dam naar Buenos Aires. Alkaid, 21 van Paranagua te Santos. Aalsum, 22 4 u. v. Bunbury te R'dam verw. Ampenan, pass. 20 21 u. Ouessant Adinda, 20 130 m. ZW. Combodiapoint. Agatha, 20 van Pladju naar Port Swettenham AmsteJdiep, 20 400 m. ZO. ten Z. Cp. Race. Alwaki, 20 v. Boston naar Norfolk. Axeldijk, 18 v. Semarang. Almdijk, 22 van Coatza Coalcos te Tampico. Alphacca, 22 van Trinidad n. Rio de Janeiro. Amstelkerk, 22 te Antwerpen. Amstelland, 22 v. Victoria naar Bahia. Arkeldljk, 22 v. Antwerpen. A venvach't V' N6W York te Buen°s Aires Aalsum. 22 van Bunbury te Rotterdam. Abbedijk, 23 te Antwerpen. Abbekerk, 24 Adelaide verwacht. Alchiba, pass. 23 Fernando Noronha. Aalsdijk, 21 te Antwerpen. Alblasserdijk, 21 te Havana. Andijk, 21 v. New Orleans te Houston. Ariadne, 21 v. Istanboel te Bourgas. Amstelvaart, 20 v. Amsterdam te Three Rivers Biiliton, 20 van Durban. Borneo, 20 v. Semarang te Tj. Priok. Bawean, 20 v. Soerabaja n. Bandjermasln. Baam, 21 v. Curagao n. Antwerpen. Balt, 23 Aden verwacht Barendreoht, 23 te Port' Said. Bengkalls, 22 te Penang. Boskoop, 21 v. Curacao n. Le Havre. Blommersdijk, 21 van Rotterdam n. Hamburg. Boschfontein, 22 v. Port Soedan n. Aden. Bennekom, 21 van Callao, Caüisto, 21 v. R'dam naar Swansea. Cronenburgh, 18 v. IJmuiden te Bolbao. Caltex Nederland, 20 dwars Lissabon. Caltex Pernis, 20 80 m. W. Kreta. Ceroma, 18 van Miri te Singapore. Chama, 20 rede Miri. Cottica. 20 980 m. ZW. ten Z. St. Maria. Celebes, 22 van Djibouti n. Colombo. Ceram, 22 v. Colombo n. Telokbetong. Cleodora, 22 v. Mombassa n. Bahrein. Conlla, 23 v. Miri te Yokohama. Congostroom, 24 Dakar verwacht. Drente, 20 v. Genua naar Port Said. Delfshaven, 20 100 m. O. Rio Grande. Dongedijk, 20 400 m. W. Azoren. Danae, 20 v. Genua naar Barcelona. Delft, 22 v. Caldera n. Coqutmbo. Duivendijk, 21 te San Francisco. Enggano, 21 te Genua. Eos, 100 m. ZO. Str. Messina. Erinna, 20 v. Baiikpapan n. Miri. Eendracht, 21 nog te Istanboei. Eos, 21 v. Amsterdam te Patras Elmina, 23 te Dakar. Enggano, 22 v. Genua n. Port Said. Edam, 22 v. New York naar Rotterdam. Ena. 23 Port Said verwacht. Farmsum, 20 v. IJmuiden te Newport News. Felipes, 22 v. Pladju naar Bangkok Fairsea, 22 Vigo gepass. n. Port Said. Friesland (KRL), pass. 23 Malta.' Friesland (SSM). 21 v. Blylh te Londen. Gadila, 20 v. Suez te Singapore. Groote Kerk, 21 v. R'dam te Sydney. Ganymedes, 21 v. Pto Plata te Philadelphia. Gordias, pass. 21 Dover. Gouwe, 27 v. Vaasa naar Nederland. Gaasterkerk, 21 v. Aden n. Cochin Gaasierland, 22 van Hamburg te Amsterdam. Garoet, 21 v. Miami n. Charleston. Gooiland, 22 te Rio de Janeiro. Gravelar.'d, 22 v. Itajai naar Paranagua. Groote Beer, 21 540 m. W. ten Z. Fastnet Hector, 19 v. Izmir. Hoogkerk, 20 te Port Elisabeth. Hydra, 20 470 m. NO. Antigua n. La Guaira. Haulerwijk, 21 v. Quebec n. Nederland. Heel sum, 22 ten anker Bremerhaven. Hera, 23 te Buenaventura. Hercules, 21 v. Gibraltar n. Algiers. Ittersum, 20 v. Montreal te Nordenham. Indrapoera, 22 v. Semarang te Soerabala. Japara (KRL), 21 v. Tj. Priok te New York verwacht. Jagersfontein, 21 v. Amsterdam te Hamburg. Java. 22 van Belawan n. Singapore. Jupiter, 21 v. Amsterdam te Alexandrië. Johan van Oldenbamevelt, pass. 22 Kp. Mel ville. Karossa, 20 v. Penang naar Medan. Kedoe, 20 180 m. W.ZW. Bah. Kota Inten, 22 v. Singapore n. Port Swettenham Laagkerk, 20 van Madras. Linge, 20 van Lulea naar Veitsiluoto. Lissekerk, 21 van Londen te Rotterdam. Luna, 20 v. Alexandrië te Beyrouth. Lemsterkerk, 20 270 m. Z.ZW. Chitagong. Leuvekerk, 20 nog te Damman. Lombok, 20 600 m. ZO. Fernando Noronha. Leopoldskerk. 22- van Suez naar Aden. Lieve Vrouwekerk, 22 v. Calcu-ta n. R'dam via Colombo. Lutlerkerk. 22 te Morphubaai. Laurenskeik, 24 Damman verwacht Loenerkerk, 23 van Karachi n. Bombay. Loppersum, 21 v. R'dam te Bangoli. Macuba, 20 v. Kohsichang n. Singapore. Modjokerto, 21 van R'dam te Baiikpapan. Murena, 21 v. Fao te R'dam verwacht. Manoeran, 20 van Amsterdam n. Makassar. Madoera, 20 150 m. O. ten Z. Malta. Malea, 20 60 m. N. Alexandrië. Minjak, 20 rede Menado. Mirza, 20 170 m. O. ten Z. Albany. Markelo, pass. 21 Ouessant. Meerkerk, 20 v. Bombay te Karachi. Maas, 24 v. Pto Plata te Antw. en 25 A'dam verwacht. Murena, 21 v. Fao te R'dam. Maashaven, 22 v. Dakar naar Takoradi. Maaskerk, 23 Lagos verwacht. Mapia, 23 te Singapore. Marken, 22 v. Soerabaja n. Calcutta. Mataram, 23 v. Kohsichang te Singapore. Mentor, 22 te Hamburg. Merwede. 22 van R'dam te Houston. Muiderkerk, 21 v. Dar es Salaam te Port Amelia Neslor, 21 Paramaribo verwacht. Noordwijk, 22 v. Casablanca voor IJmuiden verwacht. Nieuw Amsterdam, 20 590 m. W. Scilly's. Notos, 20 v. New York naar Haiti. Nigerstroom, 22 v. Cp. Palmas n. Monrovia. Noordam, vertr. 23 ca. 12 u. v. R'dam n. New York. Ovula, 2! van Ras Sudr naar Suez. Oranjefontein, 22 te Kaapstad. Orestes, pass. 22 Wight.. Orion, 20 v. Lissabon naar R'dam. O-verijsel, 21 te Beirouth. Poseidon, 21 van A'dam te Maracaïbo. Prins Alexander, pass. 20 Cp. Race. Prins Willem v. Oranje, pass. 20 Fatherpoint. Prins Willem TI, 20 v. Montreal n. R'dam. Prins Joh. Willem Friso, 20 v. Antwerpen. Papcndrecht, 20 160 m. W NW. Alexandrië. Parkhaven. 20 190 m. O. ten N. Madeira. Phrontis. 20 210 m. Z. Dondrahead. Prins Maurits, 21 630 m. O. ten N. Cp Race. Pygmalion. 13 v. Houston te New Orleans. Prins Fred. Hendrik, 18 v. Toronto. Prins Willem III, 21 v. R'dam n. Chicago. Raki, pass, 20 Lands End. Rossum, 21 v. IJmuiden te R'dam. Rotti. 20 v. Aden naar Suez. Rotula, 21 v. R'dam te Philadelphia verwacht. Rempang. 2) v. Tj. Priok te Pulubukom. Rita. verm. 23 v. Curasao n. Singapore. Rijnkerk, 20 nog te Basrah. Roepat, 22 v. Pladju. Rondo, 23 v. Tj. Priok te Soerabaja. Ruys, 22 v. Yokohama naar Nagoya. Rijndam, 22 van Halifax. Rijnland, pass. 22 Kp. Finisterre. Salatiga, 21 te Soerabaja. Salawati, 20 .v New Orleans n. New York. Stad Maastricht, 20 van R'dam n. Savona. Stad Breda, verm. 23 v. New Orleans n. R'dam of Amsterdam Stad Dordrecht, 20 v. R'dam te Valencia. Stad Haarlem, 20 v Lulea n. .Emden. Satdja, 14 van Pladju naar Singapore. Saroena, pass. 20 Noordpunt Borneo. Scherpendrecht, 20 bij Abrolhos ell. Sigli, 20 in Str. So end a. Sloterdijk, 20 ten hoogte v. Djeddah. Straat Makassar, 20 360 m. NO. Tristan da Cunha. Sunetta, 20 520 m. ZW. Flores. Sarpedon, 20 van New York n. Cp. Haiti. Saliand, 21 v. Buenos Aires n. A'dam via Mon tevideo. Samarinda, 22 van Singapore n. Manilla. Sarangan, 22 te Cochin. Schie, 21 van Nemours naar Hull. Singkep, pass. 22 Kp. St. Vincent. Slamat, 22 v. Belawan naar Colombo. Sliedrecht, 21 v. Tripoli te Nynashamn. Soestdijk, 22 van Suez naar Port Said. Stad Leiden, 22 v. R'dam te Montreal. Stad Arnhem, pass. 23 Finisterre. Stad Schiedam, verm. 23- 24 v. Narvik naar Rotterdam -Vlaarddngen. Stad Vlaardingen, 27 v. Waben-a te R'dam verw. Sibajak, 22 240 m. W. Flores. Teucer, pass. 20 Malta. Talisse, vertr. 21 v. Soerabaja n. Baiikpapan. Tibia, vertr. 21 v. Bremen n. Buenos Aires via Vlissingeh- Tarakan. 20 v Makassar te Soerabaja. Tanikhaven IT. 20 v. Soerabaja n. Palembang. Tamkhaven III. 20 v. Telokansou n. Sungeigerong Tjitjalengka, 20 600 m. NO. ten O. Diegogarcia. Tjiwangi, 20 v. Tj. Priok n. Singapore. Tasman, 18 v. Kobe te Yokohama. Tjibadak, 19 v. Sydney te Melbourne. Trompenberg, -23 v. Mobile n. Savanna. Talisse, 23 Baiikpapan verwacht. Telresias, 21 v. Suez te Aden. Ternate, 23 te Singapore. Teucer, 22 te Port Said. Tjipanas, 22 te Hongkong. Themisto, 27 v. Southampton te R'dam verw. Tiba, 23 9 u. te Vliss-ingon verm.' 23 v. Vlis- singen. Tjibantjet, 22 van Antwerpen te Amsterdam. Utrecht, 22 v. Manilla n. Los Angeles. Veendam, 23 te .Southampton. Willem Ruys, 21 3.30 u. v. R'dam te Tj. Priok. Wieldrecht, pass. 21 ten O- v. Townsville. ■moBAViaA out.taiBd oi uiep.H 'A zz 'umsutAV ■uiBp.ianoH jbbu x-'OA a\3N -a \z 'urepjajsaAV •sjunj, 31 IS 'teeay IJsel, 20 v. Port au Prince tt R'dam. Zeeland (KRL), 21 te Singapore. Zeeland (SSM), 23 v. Antw. te Westhartlepool Zijpenberg, 22 v. Rio d-e .Taseiro. Zuiderkruis, 22 v. Tj. Priok te R'dam. Getrouwd: A. N. GEAS en J. WATZEMA De heer en mevrouw Gras- Watzema danken, mede na mens wederzijdse ouders voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Bloemendaal. 23 Juni '52. Heden nam God weer tot Zich ons lief jongste dochtertje sabientje oud 7 dagen. Uit aller naam: G. v. Tienhoven A. F. F. v. Tienhoven- de Booy. Aerdenhout, 22 Juni 1952. Enige kennisgeving. Geen bezoek. Enige en algemene kennisgeving. Heden is zacht en kalm, tot mijn grote droefheid van mij heengegaan, mijn lieve vrouw catharina fraseR-fraser in de leeftijd van 78 jaar. J. J. Fraser. Heemstede, 21 Juni 1952. P. Aertslaan 7. Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats vinden Donderdag 26 Juni a.s. 'om half twee op de Algemene Begraaf plaats te Heemstede. Vertrek van het sterfhuis omstreeks één uur. Chirurg. PRAKTIJK HERVAT C. C. J. Bos HEEFT PRAKTIJK HERVAT Arts Adviezen en behandeling van alle voorkomende Bur. Kraneveld, Zylweg 21, kant. 9-5; 's av. 7-8. Tel. 20707 Aanvang 1 Juli. Aanmelden deze week. Oude Gracht 71, Haarlem. STARTTIJDEN 10.30 u-: 250 cc 1 2.1 5 u.; 350 cc 14.05 1 25 cc 1 5.45 u.: 500 cc TOEGANGSPRIJZEN 13.- -I 7.50 ALS U OPREIS WILT PAN KOOPT UAAN MET LOKET EEN KMfcJJE. MAAR ALS U gEN PIANO, CEN M0»RFETSOF WAT CAN OOK WILT VEOCOPE1/ DAN PLAATST U KN GROENTJE.! LION d'OR Morgen: Pilaff. HOE BESTAAT HET!!! U koopt nu of nooit compl. Eng. huiskamer met groot dres soir, 2 clubs, 4 stoelen en .ta fel voor f 419. 'T MEUBF.L- HUIS, Zijlweg 26—28, H'lem. SCHREURS, HEEMSTEDE. Javalaan 61. Tel. 38497 Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd. Bejaarde dame (gezond) partic. of rusthuis met even tuele verpleging. Br. met volledige inl. en opgave van prijs onder no. 218 aan De Beverwijkse Boekhandel, Be verwijk. De gemeentesecretarie zal op Woensdag 25 Juni a.s. gesloten zijn, behalve voor burgerlijke stand en ver kiezingen. SLECHTS 14 DAGEN ff Kruisweg 23 - Haarlem - Telefoon 20173 Bloemendaalscstraatweg 17 - Santpoort (Stat.) Telefoon (K 2560) 8200 mxxofroocooooooocxxxjr r«oooooocooooocooooooofy Een PERMANENT-WAVE is een kwestie van ver trouwen enzéér goed modelknippen. Wij brengen U de nieuwste FRANSE EN AMERIKAANSE MODELLEN. Massage tegen haaruitval, roos. bedorven haar, volgens Amerikaans systeem. Medisch gediplomeerd haarkundige. Gierstraat 69 Haarlem - Telefoon 21736 Huish. personeel gevr. Gevr. fl. HULP IN DE HUISHOUDING, in- of ex tern. Lief voor kinderen. Meerdere hulp aanw. Brie ven G 4685. Net DAGMEISJE v. g. g. v. van 8.303.30. Fam. Bakker, Oranjekade 23. Aanm. v. 78 uur 's avonds. FLINK MEISJE v. d. en n. Bloemend.weg 165, Bl'daal. Ongehuwde WERKSTER ge vraagd voor Ma. en Vrijd.- ochtend, winkelwerk. Scho terweg 58 rd. Gevr. ECHTPAAR m. 1. voor onderhoud kl. kantoor. Be- hoorl. woning, bill, vergoe ding, alles vrij. Zeer gesch. voor gepens. Goede woning voor vertrekkende concier ge noodz. Br. met uitvoerige inl. ook van woning G 4661. Alleenwon. werk. jonge vr. vraagt HUISH. HULP 1 a 2 ocht. per week. Julianalaan 320, hoek Zijlweg. Aanm. v. 7—8 uur. Bedrijfspers. gevr. Spoed! Gevr. COLPOR TEURS voor de verkoop van een nieuw soort reinigings middel. Br. G 4695. KAPSTER gevr. Molendijk, Santpoorterpl. 1, Haarlem. Gevr. le en 2e KAPSTER cn leerling-kapster. Kaetzler Bronsteeweg 33, Heemstede. Gevr. HAAKSTERS v. wol len babykleding. Alleen zeer geroutin. komen in aanmer king. Telef. aanm. hedenav. 8—9 uur. Tel. 21561 (H'lem) KAPSTER gevraagd bij O. Hoffmann, Middenweg 126, Hrl. N. Tel. 22202. Huish. pers. aangeb. MEISJE voor de midd. v. g, g. voorzien. Brieven G 4692. B. z. a. nette WERKSTER v. 3 ochtenden in de week. M„ W. en Vrijdag. Br. G 4691 B. z. a. NET MEISJE v. d. e. n., v. g. g. v. Br. G 4688. B. z. a. gerout. NAAISTER, nieuw, verand. en verstelw. Ook thuisw. Brieven G 4682. Bedrijfspers. aangeb. Kamers gevraagd Heer zoekt eenvoudig ge- meub. SLAAPKAMER. Brie ven G 4670. Kamers aangeboden Per 1 Juli PENSION, mooie vrije kamer goede stand f 22.50 per w. Br. G 4684. Aan besch. dame of heer m. 1. MEDEBEWONING agb. in zonnig huis op g. st. bij dame in Heemstede m. of z. pens. BrievAi G 4671. Woningruil Aangeb. te Overveen ruim, modern HUIS, 5 k., badk., zolder, huur f 57.50 p. m. Gevr. te Overveen of Bloe mendaal kleinere woning m. dezelfde indeling, doch la gere huur. Brieven G 4686 Diversen VERLOREN 2e Pinksterdag bus Leiden-H'lem portemon- naie met inh. Teg. bel. ter. bez. Zijlweg 4 rd. Motorrijder z. TOCHTGE NOOT, pl.m. 25 j. voor vac. België en Luxemburg, eind Juli. Brieven G 4672. Te koop gevraagd 1 H. RIJWIEL. Brieven met prijs G 4696 SIGARENZAAK met vrije woning in Haarlem of omg. ook met woningruil. Brieven G 4690. FIETS in g. st. voor meisje van 10 jaar. Brieven G 4689. SMALSPOOR met toebe horen (Marklin) Tel. 22089. Stud, jongeman z. WERK om in staat te zijn de studie te voltooien. Brieven G 4683 ERV. ADMINISTRATIEVE KRACHT kan nog enkele ad- ministr. verzorgen. Prijs bil lijk. Brieven G 4668. Huizen aangeboden GELDBELEGGING. Te koop burgerwoonhuis, Pres. Steyn- straat 11, Haarlem, f 4800, lasten f 70. Huuropbrengst f 34.50 per mnd. Dagelijks te bez. Brieven G 4669. Opvouwbare KINDERWA GEN in g. st. Bankastr. 18. Haarlem-N. KAMPEER RADIOTOESTEL gesch. voor bos of boot. Pa- dangstraat 32. Na 7 uur. Mod. SINGER TRAPNAAI- MACH., z. g. a. n. f 215. Jan Steenstraat 83 b. d. Ver- spronckweg. Mooie POSTZEGELVERZA MELING, Ned. en Overz. Geb.delen, billijke pr. Te bez. Eksterstraat 179. GRAMOFOONPLATEN te k. Dr. Schaepmanstraat 37. Nw. MACH. SMYRNA 2x3 mtr., prima monsterblikjes. 296 stuks 95 x 95 x 50 m.m., 135 stuks 130 x 90 x 100 m.m. Schouten. Zandv.laan 153, Zandvoort. CZ-150 c.c., in pr. cond. met a/vering, duo, gereedschap, 9000 km. gel. Nassaulaan 20, H'lem. Na 6 uur. ADRESSEERMACHINE pri- ma en brandkast 60 x 40 x 40 Joh. Wagenaarl. 22 H'stede. Tel. 39198. DUITSE PIANO. bill. prij». Bakkerstr. 34-

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8