Ziekenhuis bij Santpoort is na honderd jaar nog bruikbaar Tentoonstelling „Film en Foto" opent Vrijdag haar poorten Puistjes Landingsvaartuigen gaan, ten dele zeilend, naar Nieuw-Guinea D.D.D. Pool WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ingrijpende maatregelen moeten worden getroffen De radio geeft Donderdag PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Took ió het zo De Nyma ontslaat honderd arbeiders Examens Woningtekort in Amsterdam daalt Melkoorlog in Dordrecht duurde één dag Minimumprijs voor margarine gevraagd Kerkelijk Nieuws Twintig jaar voor hand langer van bezetter Incident tijdens opening van nieuwe weg Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS .y WOENSDAG 25 JUNI 1952 HET college van Gedeputeerde Staten van Noordholland heeft in zijn toelichting op het voorstel een bedrag van f 474.500 besohikbaar te stellen voor het uitvoeren van werken in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort opgemerkt, dat' men be wondering moet hebben voor de vooruitziende blik waarmee in 1849 het ziekenhuis is gesticht. Meestal is een ziekenhuis van honderd jaar zodanig verouderd, dat het naar huidige opvattingen niet meer bruikbaar is. Met het ziekenhuis nabij Santpoort is dit echter niet in die mate het geval. De algemene opzet van de verpleegafdelingen is zo, dat het ziekenhuis qua ruimte en accommodatie, ook in vergelijking met vele jongere inrichtingen, nog wel bruikbaar is. De eerste zeventig jaren van hel be staan van het ziekenhuis kenmerkten zich door een rustige ontwikkeling. In 1888 kwam door de opening van het nieuwe ge deelte gebouwd in dezelfde trant als het oude gedeelte een belangrijke uitbrei ding tot stand. De laatste decennia echter zijn er ingrijpende veranderingen ontstaan. De snelle vorderingen in de medische en verpleegkundige behandeling, de verbeter de sociale positie van het personeel, de steeds meer gecompliceerde economische verhoudingen stelden zeer hoge eisen, niet alleen ten aanzien van de leiding en de or ganisatie, doch ook op bouwkundig gebied. Het voldoen van deze eisen werd in sterke mate belemmerd door dë economische con junctuur. In de loop der jaren zijn verbeteringen aangebracht en tot de bouw van afdelingen is overgegaan, doch het was onmogelijk dit in een voldoend snel tempo te doen. Het onderhoud kon onvoldoende worden be hartigd. De oorlog, de evacuatie van pa tiënten en personeel en de grote vernie ling en verwaarlozing van gebouwen en installaties en terreinen door de in het zie kenhuis ondergebrachte soldaten en ande ren waren voor het Provinciaal Ziekenhuis ernstige rampen. De leiding stond na 1945 voor een enorme taak. Zeer klemt de noodzakelijkheid tot het inhalen van de achterstand in het algemeen onderhoud, in de restauratie en modernisering en in de mogelijkheid te voldoen aan moderne ge nees- en verpleegkundige eisen. Wil het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort een ereplaats onder de Nederlandse psy chiatrische inrichtingen blijven innemen en dat dit moet is onbetwistbaar dan zullen zeer ingrijpende maatregelen nodig zijn, aldus Gedeputeerde Staten. Om daar een juist inzicht in te verkrij gen wordt thans een vijfjaren-plan samen gesteld. Er is echter een aantal noodzake lijke investeringen dat op de uitwerking van dit plan niet kan wachten en geen uitstel gedoogt. In het bijzonder wordt aandacht gevraagd voor de behoefte aan een toneelzaal en aan werkplaatsen. Hoe wel ook in het ziekenhuis al vele jaren beseft wordt van welk een grote thera peutische betekenis een goede ontspanning is, verkeert het ziekenhuis in de ongeluk kige situatie op dit gebied het meest mis deeld te zijn van alle inrichtingen in ons land. Het gebrek aan behoorlijke werkplaat sen, waar ook goede gelegenheid is voor het te werk stellen van patiënten, is in vele opzichten de knoop waardoor allerlei andere vraagstukken niet tot oplossing kunnen komen. Indien er nieuwe werk plaatsen zijn zal daardoor dë gelegenheid geboden worden de magazijnen te ver plaatsen en te concentreren. De voorraden liggen nu her en der verspreid en voor een deel in een temidden van verplegings- afdelingen opgetrokken houten gebouw, dat voortdurend door zijn grote brandge vaar aanleiding tot ernstige zorgen geeft. Het vrijkomen van de huidige slechte ma gazijnruimten zal later weer gelegenheid bieden enige wensen ten aanzien van de huisvesting in vervulling te doen gaan. advertentie U lult 's morgens „kiplëkkèr" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. Bouw van werkplaatsen en herstellingswerken De kosten voor de bouw van nieuwe werkplaatsen worden op f 180.000 geraamd. Het kolentransport geschiedde tot durver van het station Santpoort over een spe ciaal daarvoor aangelegde normaalspoor baan. Daarin zal verandering komen. Het is noodzakelijk een nieuwe kolenbunker te bouwen, waarvoor een crediet van f 47.000 nodig is. De aanvoer van kolen zal ge schieden per vrachtauto. Dan zal het ook mogelijk zijn de spoorbaan op te heffen. De rails waren voor het verkeer hinder lijk en veroorzaakten ongevallen. Bij auto- tractie zal de aanvoerweg verbeterd moe ten worden, waarvoor een bedrag van f 23.000 nodig is. De technische installatie van het wasse rijbedrijf is voor het laatst in 1931 ten dele vernieuwd. Een en ander moet ver nieuwd worden. De kosten worden op f 51.000 geraamd. De kosten van verbetering en herstel van de afdeling ..Vrouwen links oude ge deelte" zullen f 35.000 bedragen, die van aanschaffing van een nieuwe ketel voor het douchebadhuis f 1500, die van onder zoek en voorbereiding voor de bouw van een nieuwe toneelzaal f 5000, die van aan koop van een draadvlech*machine f 1600 ADVERTENTIE en die van aanschaffing van enige kan toormachines f 2400. De onmogelijkheid om het onderhouds werk aan de gebouwen in de jaren voor en tijdens de oorlog'op redelijk peil te houden wreekt zich nu in velerlei opzicht. Op het programma staan: herstel en verbetering aan het dak en de toren van het hoofdge bouw oude gedeelte, verbetering van de hoofdingang in het oude gedeelte, verbe teringen van de zijgangen naar de afdelin gen Vrouwen oud links en rechts,'herstel werken aan de toren van de Nederlands Hervormde kerk, het aanbrengen van nieuwe' dakpannen aan de voorgevel van het nieuwe gedeelte, het slopen van de in vervallen staat verkerende balconmuren met ramen in enkele afdelingen; het aan brengen van brandtrappen en andere' brandbeveiligingsmaatregelen. De kosten bedragen f 100.000. Onder bevel van luitenant ter zee der tweede klasse T. Kasemier zijn gistermiddag twee landingsvaartuigen. Hr. Ms. ..L 9607" en „L 9608" uit de haven van. Nieuwediep naar Nieuw Guinea vertrokken. Aangezien deze scheepjes niet' voldoende brandstof kunnén meenemen voor een grote oversteekals de Indische Oceaan, zijn zij voor deze tocht uitgerust met eéh mast, ra's en een razeil van 60 m2. Foto: de „L 9607" vaart de haven uit. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.3d Zang. 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 So praan, bas, cembalo en cello. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Harpensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Viool en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Zangvereniging. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Bari ton en orgel. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Amusementsmuziek. 20.50 Reportage. 21.10 Platen. (Pl.m. 21.35 Het Wespennest). 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Twee piano's. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 11.55 Pianotrio. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Hawaiï-muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Bij het eeuwfeest van de Nederlandse postzegel. 13.25 Lichte muziek. 14.05 Majoor Frans, hoorspel. 14.55 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Amateursprogramma. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Ma rinekapel. 17.45 Regeringsuitzending: Hol- landia, Nieuw Guinea's hoofdstad. 18.00 Nieuws. 18.15 De Ronde van Frankrijk en tenniskampioenschappen. 18.30 Lichte mu ziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Ronde Tafel Parlement. 19.25 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest en solist. 21.15 De man. die Harry Truman was, hoorspel. 22.05 Surinaamse volksmuziek. 22.20 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Soort. 23.30—24.00 Lichte muziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Klassieke muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen 13.30 Piano. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14:30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Verzoekprogramma. Tussen 16.00 en 17.30 Ronde van Frankrijk. 16.00 Platen. 16.15 Orkest. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram- ma. 22.55—23.00 Niéuws. De N.V. Kunstzijdespinnerij Nyma te Nijmegen heeft aan honderd arbeiders ont slag aangezegd. Naar de directie meedeelt zijn deze arbeiders boventallig geworden toen de modernisering van het bedrijf vol tooid was. Uit sociale overwegingen, met name om te voorkomen dat zij in de win termaanden ontslagen zouden moeten wor den, zijn zij gedurende het afgelopen half jaar nog aan het werk gehouden. Voor het examen handenarbeid aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geëxa mineerd: 12 vrouwelijke candidaten. Geslaagd zijn de dames: C. van Belle te Haarlem, W. Domhof te Aerdenhout, S. Haring te Haarlem, A. A. van Zutphen te Heemstede, R. Loven te Haarlem, M. Muntjewerff te Velsen, J. Pieterson te Haarlem, E. Reijnders te Beverwijk, L. van Rhijn te Haarlem, A. Roggeveen te Haar lem, N. Stringer te Haarlem. Voor het eerst sinds de bevrijding is het. woningtekort in Amsterdam gedurende vier achtereenvolgende maanden vermin derd. In Januari Februari en Maart is het woningtekort met 143 omlaag gegaan. Voor April zijn de definitieve cijfers nog niet bekend, maar verwacht mag worden, dat het tekort in die maand met 400 is vermin derd. Thans zijn in de hoofdstad 3650 wonin gen in aanbouw. De bouw van ongeveer 5000 woningen wordt voorbereid. In Dordrecht heeft, .zoals gemeld is, een melkhandelaar geprobeerd de melksanering te doorbreken door aan ieder die dat wenste melk te verkopen. Hij heeft dat één dag kunnen doen, want op aandringen van de melkhandel in Dordrecht heeft de Maas- damse fabriek, die hem melk leverde, be sloten dat niet meer te doen. Vrijdagmiddag zal Prins Bernhard in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw een interna tionale tentoonstelling op het gebied van de fotografie en de cinematografie openen, die georganiseerd is door de Stichting „Film en Foto" en die Zaterdag haar deu ren voor het publiek zal openstellen. Deze expositie is in eerste instantie be doeld als een soort van jaarbeurs voor alle foto- en kino-bemodigdheden en in de stands van de diverse fabrikanten en im porteurs zal men de laatste nieuwtjes kun nen bewonderen. die in beide branches aan de markt zijn. Maar naast de commerciële kant komen ook vele andere aspecten van de lichtbeeldkunst aan de orde. Zo zijn er bijvoorbeeld, zo lang de tentoonstelling duurt, vrijwel op ieder uur van de dag le zingen met smalfilm- of dia-projectie over de meest-uiteenlopende onderwerpen en toepassingmogelijkheden van d'e fotografie. Foto's en films, betrekking hebbend op de medische wetenschap, biologie, physica, chemie en astronomie worden afgewisseld met projecties en uiteenzettingen over po pulairder onderwerpen, als verschillende kleurenfilm-procédés, maar ook sDeel- films eri documentaires zullen vertoond worden, zodat zowel de specialist als de leek hier altijd wel iets van zijn gading vindt. Verschillende nieuwe apparaten en vindingen worden ter expositie gedemon streerd (bijvoorbeeld de micrófotografie met het eléctronen-microscoop) en in een der stands is zelfs een complete studio met een uitgebreid lampenpark en vele requi- sieten ingericht, waar de bezoekers zelf naar hartelust filmen of fotograferen kunnen. Tal van fraaie foto's van bin hén- en buitenlandse amateurs en beroepsfotogra fen completeren de vele attracties van déze expositie. In deze collectie kan men ook de bekroonde foto's bewonderen van de nationale fotowedstrijd, door Film en Foto georganiseerd in samenwerking met ëén vijftal landelijke dagbladen. De expositie duurt tot en met 6 Juli. De Centrale Besturenbond van Zuivel- handelarenorganisaties de Protestants-, Christelijke Bond van Handelaren in Melk en Zuivelproducten, .de sectie Zuivelhandel van deze bond, de Nederlandse Katholieke Bond van Handelaren in M.elk en Melk producten in Nederland, de Algemene Ne derlandse Kruideniersbond, de Nederland se Christelijke Kruideniersbond en de Ne derlandse Katholieke Kruideniersbond hebben aan de minister van Landbouw, Visserij" en Voedselvoorziening gevraagd een minimum consumentenprijs voor mar garine vast te stellen. De organisaties vertrouwen er op dat door dit ingrijpen van overheidswege aan het prijzen geknoei bij de handêl in marga rine een einde wordt gemaakt. Het kerkelijk gesprek In dé të Vlissingen gehouden jaarverga dering van dë Vereniging Van Vrijzinnig Hervormden heeft ds. J. van Rossum uit Emmen gesproken over „het kerkelijk ge sprek". Hij betoogde, dat men geen nega tieve houding aannemen moet tegenover dit gesprek. Op de vraag, waar nu het moei lijke punt ligt, kan geantwoord worden, dat de vrijzinnige het woord verdraagzaamheid kent en de rechtzinnige niet. Men moet openstaan voor elkanders getuigenis en willen geloven, dat het de ander ernst is. Het kerkelijk gesprek dient niet gevoerd te worden met de gedachte dat men het eens zal worden maar om te zien dat het gaat om hét geloof in elkaar. Van kanselruil verwachtte ds. Van Ros sum meer resultaat dan van het kerkelijk gesprek, omdat dan de gemeente zelf een predikant van een andere richting kan horen. advertentie Zuiver en ontsmet uw huid 'met de helder vloeibare I D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest.. geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Bij arrest van de bijzondere strafkamer van de Hoge Raad is I. C. L. Huschka wegens het verlenen van hand- en span diensten aan de Duitse bezetter, verant woordelijkheid voor arrestaties, penetratie als.„Abwehrman" in de illegaliteit en het neei'schieten van een geallieerde vlieger tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regering veroordeeld. H. was in be roep gekomen tegen zijn veroordeling tot 18 jaar door het bijzonder gerechtshof te Arnhem. Te Bolsward heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, de Gysbert Japicx- brug geopend, alsmede de nieuwe weg van Hichtum naar de rijksweg no. 43. In het brugwachtershuisje bij de brug is een reliefbeeld van Gysbert Japicx aange bracht, dat onthuld werd door de heer A. Holkema, een der thans nog levende na zaten van de Friese dichter.' Per auto werd een rit over de nieuwe weg gemaakt. Hierbij deed zich een inci dent voor. Een maaimachine, bespannen met twee paarden mengde zich tussen de colonne auto's. De paarden schrokken èn sloegen op hol. De maaimachine geraakte onklaar en de bestuurder werd eraf ge slingerd zonder evenwel gewond te raken. De paarden konden pas enkele kilometers verder tot staan worden gebracht. De Com missaris der Koningin heeft later ten stad- huize dit voorval aangegrepen om het meningsverschil te releveren, dat ér ge heerst had tussen het provinciale en het gemeentebestuur. Het provinciale bestuur wilde de weg oorspronkelijk alleen open steller! voor snelverkeer. De gemeente had er met klem op aangedrongen hem ook voor 'net langzame verkeer open te stellen. Het incident bewees volgens de Commissa ris, dat het niet van gevaar ontbloot was het langzame verkeer toe te laten. ADVERTENTIE HAARLEM Rivalen. Op een te Denver gehouden pers conferentie heeft generaal Eisenhower verklaard vurig te hopen, dat in het po litieke programma der republikeinse partij een clausule zal worden opgeno men, die zowel voor hem als voor zijn rivaal senator Taft aanvaardbaar zal zijn. „Ik wil niet dat op de nationale republikeinse conventie een hevige strijd over dit punt ontstaat", zeide hij. In antwoord op vragen van verslagge vers verklaarde de generaal van me ning te zijn, dat Taft tot degenen be hoort „die de Verenigde Staten in hoofdzaak zouden willen verdedigen door thuis te blijven'". Protest. Een aantal West-Berlijners, meest: houders van volkstuintjes in Oost-Ber- lijii, heeft luidruchtig geprotesteerd te gen het sluiten „wegens reorganisatie" van drie kantoren, die passen uitgeven voor Oost-Duitsland. Deze passen zijn 1 Juni ingesteld. De protesterenden zei den, dat zij hun konijnen, duiven en kuikens van de hongerdood wilden red den. Onder de honderdduizend West- Berlijners, die tuintjes hebben in dc buitenwijken van Oost- en West-Berlijn, bevinden zich talrijke werklozen, die aardappels en groenten verbouwen. Goedkeuring. De Amerikaanse Senaats commissie voor Buitenlandse betrekkin gen heeft Dinsdag haar definitieve goedkeuring gehecht aan de conventie van Bonn en het hiermee samenhan gende militaire verdrag. De verdragen zijn aan de Senaat doorgezonden met de aanbeveling deze ten spoedigste te bekrachtigen. De conventie van Bonn was Maandag reeds in eerste instantie eenstemmig goedgekeurd. Erkenning. De Griekse zaakgelastigde in Cairo heeft zich naar de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, Has- soena Pasja, begeven, om hem op de hoogte te stellen van het besluit van zijn regering, om koning Faroek als „Koning van de Soedan" té erkennen. Uit Cairo is voorts gemeld, dat ook de Italiaanse zaakgelastigde de Egyptische minister heeft bezocht, om hem officieel er van in kennis te stellen, dat Italië de Koning als Koning van de Soedan erkent. Oma. In de afgelopen weken is veelvuldig ingebroken in woningen en boerderijen, in.de omgeving van Bamberg, een. plaats in Beieren. Uit alles bleek dat de inbraken waren gepleegd door een meester in het vak en de politie boekte dan ook aanvankelijk geen enkel suc ces. Doch Dinsdagochtend werd de „meester-inbreker" ingerekend. Het bleek een 68-jarige vrouw en groot moeder te zijn, die bij haar arrestatie in het bezit werd gevonden van een verzameling zeer doeltreffende inbre kerswerktuigen en een respectabele verzameling lopers en breekijzers. „Oma" specialiseerde zich in het stelen van gevogelte en konijnen. Desertie. Een Russische soldaat is bij Eberswalde in Duitsland naar de Wes telijke zóne gedeserteerd. Hij had het doen voorkomen, dat de vrachtauto, die hij bestuurde, onklaar was geraakt. Met de „reparatie" treuzelde hij zolang, tot de twee officieren in de vrachtauto in slaap gevallen waren. Hij zeide welis waar voor zijn demilitarisatie te staan, doch het Westen te verkiezen boven de „verschrikkelijke toestanden in zijn va derland, de Oekraine". Arm Montmartre. Montmartre, het cen trum van het Parijse nachtleven voor toeristen, heeft zich bij de politie be klaagd over het wangedrag van buiten landse bezoekers. De bewoners hebben een petitie ingediend om maatregelen tegen nachtelijk rumoer, zoals dat ver oorzaakt wordt door „schunnige liede ren die al te luid in cabarets en op=- straat worden gezongen, het luide kwa ken en snateren van speelgoedbeesten, die aan toeristen verkocht worden, het slaan met autoportieren en claxonneren en het lawaai van auto- en motorknal- polten". Partners. Dr. Schacht heeft vergunning ge vraagd voor de oprichting van een ex- portbank met een kapitaal van 1 mil- lioen mark in Hamburg. Het kapitaal voor de nieuwe bank zal worden ver schaft door personen uit- handel, in dustrie en landbouw. Als partner zal optreden W. Ludwig, een vroegere di recteur van de Reichsbank en hoofd van een afdeling in het ministerie van economische zaken, toen de nazi's aan het bewind waren. Doel. De Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Karl Gruber, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat het doel van zijn bezoek aan Joegosla vië volledig bereikt is. „In een zeer aangename en vriendschappelijke geest zijn goede vorderingen gemaakt, zowel op binnen- als buitenlands terrein." Gruber noemde Tito „een staatsman met een uiterst reële kijk op de dingen en een grondige kennis van de inter nationale toestand". te zijn er een beetje aan ge- 71/72. Toen de Minister vertrokken was bleef Joris Goedbloed achter in een zó ver drietig gepeins, dat Panda medelijden met hem kreeg. „Wat is er toch, Joris?", vroeg hij. Alles gaat toch wel naar wens? De Minister was heel vriendelijk en heeft je een cheque gegeven om een Verschijn- Machine uit te vinden! Wat hindert je nu nog?" „Wat mij hindert, baaske?", vroeg Joris droefgeestig. ..Vat ge dat dan niet? Ach! Daar schiet mij als een antwoord dal treffend woord te binnendat de Klassie ken plachten te bezigen wanneer zij wil den zeggen: Komt, ziet en overtuigt u! Conditio ipse loquitur!, riepen zij uit en was dit niet schitterend uitgedrukt? Volg mij, ventje en ge zult zien wat me hindert!" Zo sprekend verhief hij zich en hij ging Panda voor op een korte wande ling. Onmiddellijk begon een aantal mili tairen koortsachtig te salueren. Trompet te,,. -'men te toeteren; het geroffel van werd hoorbaar, terwijl stramme u, .i kreten uitstieten als: „Geeft acht!" „Te wapen!" en „Alarm!" Rijen sol daten stelden zich in slagorde op, en in middels waren aller ogen gericht op Joris en Panda. „Wat stelt dat voor?", vroeg Panda verbaasd. „Het leger heeft opdracht professor Goedbloed geen ogenblik alleen te laten!", verklaarde een hoge majoor. „Wanneer professor Goedbloed gaat wan delen, wandelt het leger met hem mee! Dat zijn onze bevelen!" „Begrijpt ge nu, knaapje, wat mij hindert?", Vroeg Joris terneergeslagen. Nu, Panda begon het te begrijpen. wend geraakt dat de Sovjet-Unie op de meest onverwachte ogenblikken de pa tentrechten komt opeisen voor uitvindin gen, ivaarvan. we niet beter wisten dan dat zij hun oorsprong in het Westen had den. Zou men afgaan op de lijst van uit vindingen die de Russen aan zichzelf hebben toegeschreven, dan ontkomt men niet aan de indruk dat het Westerse genie de laatste drie eeuwen een bedenkelijk steriele periode heeft doorgemaakt, waarin dë grootste geestelijke begaafd heid het weliswaar nog juist tot de uitpinding van 't zwarte garen heeft kunnen brengen, doch alle andere geeste lijke voortbrengselen heeft moeten over laten aan de volstrekt superieure weten schap en het machtig inventief vermogen der Russen. Deze Russische waan ontmoet bij ons niet beter dan een bemoedigend lachje. Hetzelfde lachje waarmee wij een lileuter tegemoet treden die veronderstelt met drie emmertjes zeewater de vloed te hebben bewerkstelligd. Maar in onze houding schuilt het ge vaar dat wij alles over één kam gaan scheren. Dit trad o.a. bij velen aan de dag, toen zij kennis namen van de Russi sche mededeling dat het op 3 Mei jl. op de Noordpool gelande Amerikaanse vlieg tuig 15 jaar te laat was, aangezien de Russen deze prestatie reeds in 1937 had den verricht. De Russen spraken hier vol komen waarheid. Laten we toch ieder de eer laten die hem toekomt! Dan moeten we volmondig erkennen dat de Russische resultaten op het gebied van Pool-onderzoek verba zingwekkend zijn. De eerste landing, die ooit op de Noordpool werd ondernomen, werd op 21 Mei 1937 uitgevoerd door prof. M. V. Vodopjanov en slaagde schitterend. Twee dagen later was onder leiding van prof. Schmidt een radiostation op de Noordpool opgericht dat viermaal daags de weerbe richten uitzond en een naam verwierf bij de meteorologi sche diensten. Zoals men weet, bevindt zich op de Noordpool geen land, zodat het radiosta tion zich in feite op een ijsschots bevond. Dit ijs geraakte op drift, zodat de radio 7 maanden later niet minder dan 800 km. van de Pool was weggedreven. Hierdoor niet ontmoedigd, richtten de Russen het volgende jaar in de driftgang van het ijs 3 radiostations op, die op een zodanige afstand van elkaar waren geplaatst, dat zij om beurten de Pool zouden passeren. Hoe normaal de Russen het polaire vliegverkeer opvatten, blijkt alleen .al uit het feit dat zij in 1938 niet minder dan drie vluchten via de Pool naar Californië ondernamen. Zij voelen zich hier thuis, dank zij schrik niet de Glavsevmor- poet, het socialistisch equivalent van onze vroegere Oost-Indische Compagnie. Daarover morgen. H. PéTILLON (Nadruk vertoM'&n) n

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2