Gegijzelde Zaanse journalist vrijgelaten C$2 Een roeprit West-Duitse socialisten in juridisch duel met regering Het Hek van de Dam d<mk U wW i Plan-Schuman en de parlementen Gerechtshof te Karlsruhe zal beslissen over grondwettigheid van verdragen In de hoofdstad uit De zijnen en van Riebeeck WOENSDAG 25 JUNI 1952 „Het Nederlandse volk stond achter Je" Agenda voor Haarlem Braziliaanse misdadigers rukken verder op Sylvia van der Moer weer in moeilijkheden Duitse strijdkrachten Vlak bij Bos Schimmelkaas De Officier van Justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassen be rgli, heeft de rechter commissaris meegedeeld, dat hij afziet van een verdere vervolging tegen de onbekende nieuwsbron, in welke zaak de Zaanse jour nalist A. H. Hommerson als getuige is ge hoord. Zoals bekend weigerde de heer Hommersorf de zegsman te noemen, die hem de gegevens had verstrekt waaruit hij een achteraf foutief gebleken en later dan ook ingetrokken bericht heeft gepubliceerd. Dit bericht hield een beschuldiging in van een Amsterdamse winkelier en deze had daarop een aanklacht wegens smaak inge diend tegen de onbekende. Terstond na zijn ontslag uit het Huis van Bewaring, waar hij vijftig dagen heeft „gezeten" is de Zaanse journalist in het gebouw van zijn krant, Het Vrije Volk, ont vangen. Daar werd hij op een bijeenkomst in de vergaderzaal door verscheidene sprekers waarderend toegesproken. „Zaak van de democratie" De hoofdredacteur, de heer K. Voskuil, opende de rij. „Wij en alle vakgenoten hebben je houding gewaardeerd. Daarom geen huldiging, je hebt eenvoudig je plicht als journalist vervuld, een plicht die op ons allen rust.". Hij zei vei-der: „In den beginne hebben wij het de rechter-commissaris niet kwa lijk genomen, dat je gegijzeld werd; wij vonden het slechts een domme maatregel, die tot niets zou leiden. De rechter moet doorgaan met zijn onderzoek tot hij de bron heeft, dat erkennen wij", aldus de heer Voskuil. ADVERTENTIE U kunt me geen groter plezier doen dan met een Strand. Daar haalt geen an dere sigaret bij. WOENSDAG 25 JUNI Palace: „De blauwe sluier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moord aan de Seine". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Grün is die Hei de", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kinder ogen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De donderruiters", „Gevaarlijke wapens", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De strijd om de vrijheid", 7. 9.15 u. Minerva: „De Ma niak", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Een Amerikaan in Parijs", alle leeft.. 7 en 9.15 u. DONDERDAG 28 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen. 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Moord aan de Seine", 2, 7 en 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.16. 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 8.15 uur. De heer Hommerson met zijn echtgenote, zijn zuster (links) en zijn schrijfmachine bij het verlaten van het Huis van Bewaring aan de Weteringschans. „De zwijgplicht, die de wet niet erkent, Is voor ons een beroepseer, het is een zaak van de democratie. Een bron, die aan een journalist mededelingen doet, moet er op kunnen vertrouwen, dat die bron geheim blijft". De heer Voskuil zeide, dat volkomen onnodig en zonder zin de gijzeling is ver lengd. „Ik geloof, dat 'wij, journalisten, dat de justitie wel kwalijk moeten nemen. Het botsen van prestiges in de rechterlijke macht en de ernstige fouten, die in de loop van dit geding zijn gemaakt, hebben niet bijgedragen tot het aanzien van de rechter lijke macht", aldus de. heer Voskuil. Ook de secretaris van de federatie van Nederlandse journalisten, de heer J. J. F. v. d. Bergh, sprak waarderende woorden voor de wijze waarop de heer Hommerson zijn plicht heeft gedaan. In gemeenschappe lijk overleg moeten wij zoeken naar een weg om uit dit probleem, het verschonings recht van de journalist, te komen. Mogelijk heeft collega Hommerson hiertoe de stoot gegeven. De secretaris van de Amsterdamse Pers, de heer A. F. K. Paree, bracht hulde aan mevrouw Hommerson. Namens de direc tie van de Arbeiderspers is de heer Hcm- merson een vacantiereis met zijn echtge note aangeboden. De ex-gegijzelde sprak woorden van dank voor de grote steun en vriendschap, die hij van bekenden, onbe kenden en van de gehele Nederlandse pers heeft ondervonden. Als journalist ben ik in conflict geraakt met plichten. Dit is uit gegroeid tot een conflict tussen de journa listiek en de justitie. Het Nederlandse volk heeft aan de kant van de journalist ge staan, aan de zijde van het morele recht. Wij hebben klaarblijkelijk het vertrouwen van ons volk". Toen de heer Hommerson gisteravond met zijn vrouw en enkele andere familie leden uit Amsterdam in zijn woonplaats Zaandam terugkeerde, was de Jan Hen drik op den Veldestraat aldaar een vlaggen- zee. In zijn woning prijkte een groot aan tal bloemstukken. Vele telegrammen uit het gehele land werden bezorgd en tal van collega's kwamen de journalist en zijn familie feliciteren. Uit een door de Raad: van Europa ver strekt communiqué blijkt, dat de ratifi catie van het plan-Schuman in de zes be trokken West-Europese landen het vol gende verloop had. België: Tweede Kamer 165 voor, 13 tegen, 13 blanco. Eerste Kamer 102 voor, 4 tegen, 58 blanco. Frankrijk: Tweede Kamer 377 voor 235 tegen. Eerste Kamer 182 voor, 32 tegen. West-Duitsiand: Tweede Kamer 232 voor, 143 tegen, 3 blanco. Eerste Kamer 45 voor. Italië: Eerste Kamer 275 voor, 98 tegen. Tweede Kamer 148 voor, 97 tegen. Luxemburg: Volksvertegenwoordiging 47 voor, 4 tegen.. Nederland: Eerste Kamer 36 voor, 2 tegen. Tweede Kamer 62 voor, 6 tegen. SAO PAULO, (AFP) Een negentigtal gevangenen, dat onlangs bij een opstand uit de gevangenis op het Braziliaanse eiland Anchieta ontsnapte, is er in geslaagd, de omsingeling door politietroepen uit Rio de Janeiro te doorbreken. De gevangenen ruk ken op naar het stadje Itavera op de weg van Sao Paulo naar Rio de Janeiro, waar van de inwoners in paniek wegvluchten. De politietroepen hebben versterking ge kregen van eenheden met kanonnen en pantserwagens en nemen thans stellingen in aan de weg, waarlangs de gevangenen optrekken. De gevangenen vormen twee groepen: de ene onder leiding van Pedro Lima, veroor deeld tot 93 jaar gevangenisstraf, en de ander geleid door „China Chow", een van de leiders van de opstand op Anchieta. Loon en tijd. Een grote groep Australische werkgeversorganisaties heeft een ver zoek ingediend bij het federale hof van arbitrage tot verlaging van de basisio nen en vermeerdering van het aantal werkuren van 40 tot 44 per week. Het verzoek betreft 24 vakverenigingen, die de meerderheid der Australische arbei ders omvatten. TOEN ik laatst mijn vriend Roelof tegenkwam, begon hij direct over zijn recla'me- auto. Eigenlijk is die auto helemaal niet van hem, maar van een garagehouder met politieke belangstelling. Roelof is name lijk sinds een maand in de politiek en zo'n eerste maand schijnt even overrompelend te werken als het eerste spuitje cocaïne. En toen Roelof op een kiezerskringbabbeltje die ga ragehouder tegenkwam, bood deze hem direct het gratis ge bruik aan van een van zijn wagens voor de goede zaak. Nu kan Roelof niet rijden, en zo ben ik er weer bijgekomen. Vanochtend vonden wij elkaar om elf uur in de garage, waar Roelof mij aanstonds de zege kar van lijst 21 toonde: een broze oude Opel, met een enorme luidspreker op het dak. Voor mij waren slechts enkele vierkante decimeters beschikbaar achter het wiel, want u heeft geen idee hoe veel er mee gaat in zo'n wa gen. Zo'n luidspreker doet het namelijk niet van zelf; er komen wel zes accu's en aller lei omvormers, gelijkrichters, voorversterkers en eindtrap- pen aan te pas eer je er heel •hard „brand" door kan zeggen. Zo'n luidspreker is een heer lijk ding. Ik heb altijd die agenten benijd, die in een jeep mogen rondrijden en plotse ling heel hard iets van je ach terlicht zeggen. Juist toen wij aankwamen in het dorp, waarvoor wij een omroepver- gunning gekregen hadden, kwam er zo'n agent voorbij. Wij besloten dat het tijd was om onze apparatuur te pro beren en slopen achter zijn jeep aan. Vlak achter hem greep Roelof de microfoon en mompelde heel zachtjes „Hee broertje". De agent viel on middellijk uit zijn auto, krab- belde overeind en vloog een portiek in. Onze eerste gang in het dorp was naar onze contactman. Het heeft iets romantisch, dat woord. In dit dorp waren er slechts weinig aanhangers van lijst 21 en het was dus te be grijpen dat zij hun gezindheid liever verborgen hielden voor de afkeurende meerderheid. Toen wij dus het huis van onze contactman naderden gaf Roelof ons het consigne om zo onopvallend mogelijk te zijn. Val nu maar eens niet op met een reclamewagen, zult u zeggen, maar wij hebben het klaargespeeld. Wij keken ont zettend neutraal en ik zette vijftig meter van het huis de motor al af, om niet op te vallen. Onze contactman had zijn gordijnen neergelaten en de luiken gesloten. Toen Roe lof driemaal op de deur ge klopt had en het wachtwoord „staatsbestel" door de brie venbus gefluisterd had, mocht hij binnenkomen en kreeg hij van de contactman een staf kaart, waarop met rode inkt de huizen van politieke twijfe laars waren aangegeven. We reden dan naar het huis van zo'n twijfelaar toe en Roe lof las zijn leuzen voor, nu eens dreigend met politieke verrotting en algemene ma laise dan weer juichend over de njooie toekomst die onze partij voor iedereen uitgestip peld heeft op haar hoofdkwar tier, ja ook voor u. De twijfe laars zagen wij dan gejaagd door hun voorkamer ijsberen, tot Roelof het verlossende „ja, ook voor u" uitriep, terwijl Toon achterin alle versterkers overbelastte en ondertussen even op de tweede gelijkrich- ter tikte met een speciaal ha mertje, want die deed het wel eens even niet. Op dat moment klaarde de twijfelaar dan ge heel op, sprong door het raam naar buiten en kwam ons de hand drukken. Wij schreven dan ongemerkt zijn naam op om die door te geven aan onze contactman bij het stem bureau, want dacht u nu heus dat die stemming geheim is? Kijkt u dan maar eens wat er met zo'n bekeerde gebeurt als hij straks toch weer het ver keerde vakje ingevuld mocht hebben. Op het dorpsplein stond een groot aanplakbord. Daarheen reden wij om twaalf uur, om onze voorliefde voor plak plaatjes nog eens als grote mensen uit te leven. Nu is dat aanplakken een zeer onbe stendig werkje. Er was name lijk op dat uur ook een wagen van lijst 22 bezig in het dorp, maar dat wisten wij toen nóg niet. Niet zodra echter hadden wij de laatste vierkante duim van het bord gevuld en reden wij naar een hoek van het plein om er nog eens naar te kijken, zoals mijn moeder een pas terug doet, wanneer ze de bloemen geschikt heeft, of uit een andere hoek schoot een tweede propagandawagen het plein op. Die kerels hadden daar al die tijd sigaretjes zitten roken, tot wij klaar waren en nu gingen zij haastig onze bil jetten weer overplakken. Nou, en toen wij weer. En toen zij weer. In het begin trokken we ons nog beurtelings in onze hoeken terug, maar op het laatst reden wij gewoon in een cirkel, die het bord raakte, waarbij een speciaal opgeleide contactman op de treeplank vliegensvlug overplakte. Op een gegeven ogenblik begon het bord weg te zakken en op eens was het krakend in de grond verdwenen. Later in de middag kwamen wij die andere wagen weer tegen. Dat was op een een zaam landweggetje, veel te smal voor twee auto's. Nu is juist „Wij wijken voor niets" de leuze die ons al zovele tien tallen kiezers heeft bezorgd, terwijl onze tegenligger het devies „Altijd vooruit" in scharlaken letters op de mo torkap voerde. Een hele tijd hebben wij zo gestaan; wij draaiden als maar de Lippe Dettmoldmarsch (door de Ge- leense politekapel) terwijl zij „een goed bestaan voor alle groeperingen" brulden. (.Net alsof wij daar nog in zouden vliegen, dat hebben wij im mers zelf altijd aan onze goed gelovige kiezers toegezegd). Het werd avond. Het hele dorp was uitgelopen en voerde boe rendansen uit op de maat van onze muziek. Toen zijn Roelof en de leuzenlezer van de andere partij s^men naar een telefooncel gegaan. Een uur later, toen de bevolking uit de omliggende dorpen erbij was gekomen en een toevallig pas serend kermisgezelschap in derhaast een weide in een Lunapark herschapen had, kwamen zij beiden terug, de armen om eikaars schouders geslagen. Toen hebben wij onze luidsprekers met elkaar verbonden, al onze verkie zingsplaten door midden ge knipt en uit ieder paar ver schillende helften nieuwe pla ten gemaakt en heel hard door de microfoons geroepen: „Wij zijn één partij gewor den". De wagen van de ande ren hebben wij in een sloot gekanteld en met zijn allen in onze wagen zijn wij zingend naar het Binnenhof gereden. S. KARLSRUHE. (Reuter). Het te Karls ruhe gevestigde West-Duitse gerechtshof, dat moet waken tegen schendingen der West-Duitse grondwet, heeft Dinsdag een door de socialistische oppositie aanhangig gemaakt geding behandeld, waarin de re- gering-Adenauer er van wordt beschuldigd zich niet te storen aan het recht der volks vertegenwoordiging om met buitenlandse mogendheden gesloten overeenkomsten goed te keuren of te verwerpen. Volgens de klagers heeft de West-Duitse regering de grondwet geschonden door de volksvertégenwool-diging niet te doên be slissen over de in November 1949 gesloten overeenkomst van Petersberg. West- Duitsland heeft toen er in toegestemd deel uit te maken van het internationale ge zagsorgaan voor de steenkoolmijnen in het Ruhrgebied en toe te treden tot de Raad van Europa, in ruil voor een plechtige be lofte der bezettende mogendheden om een einde te maken aan de ontmanteling van Duitse industriële bedrijven. De West- Duitse regering heeft indertijd aangevoerd dat het hier geen internationaal verdrag betrof, doch een overeenkomst tussen bezet Duitsland en de bezettende mogendheden, gesloten in het kader van het bezettings statuut. De socialisten bestrijden dit argument. Zij achten, ondanks het binnenkort ver vangen van de overeenkomst van Peters- berg door de conventie van Bonn, een uit spraak van het West-Duitse hof voor grondwetszaken als precedent van groot belang. Zij voeren aan dat ook in de con ventie van Bonn sporen van bewind der bezettingsautoriteiten, zoals het gemaakte voorbehoud over geallieerde rechten op het Saargebied en Berlijn en het vraagstuk der hereniging van Duitsland, zijn te vin den. „Indien het hof voor grondwetszaken bepaalt dat de overeenkomst van Peters- berg niet door de volksvertegenwoordiging behoeft, te worden bekrachtigd, zou de rege ring er toe kunnen overgaan een gehele reeks verdragen over dergelijke van .groot belang zijnde vraagstukken te sluiten, zon der het parlement er in te kennen", ver klaren de socialisten, hieraan toevoegend: „De regering te Bonn heeft blijkbaar klemmende redenen om geen acht te slaan op de grondwet, instede te handelen volgens het beginsel „die politiek is wettig, die onze doeleinden bevordert". De vertegenwoordiger der regering ont kende ten stelligste/baf bondskanselier dr. Adenauer voornemens zou zijn de volks vertegenwoordiging uit te sluiten bij het aangaan van overeenkomsten betreffende het opnemen van West-Duitsland in de West-Europese verdedigingsgemeenschap of strekkende tot nadere uitwerking van de conventie van Bonn. Het West-Duitse hof voor grondwetza ken zal 29 Juli uitspraak doen. Ratificatie vertraagd Dr. Adenauer heeft thans gecapituleerd voor de drang in zijn eigen coalitie om achter de ratificering van de Europese ver dragen geen spoed te zetten, doch het par lement gelegenheid te geven voor een grondig onderzoek, zo is van de zijde van de liberale partij verklaard. De kanselier heeft er tijdens de Dinsdag gehouden zit ting van het kabinet van af gezien zijn tijdschema, dat een ratificering nog voor de parlementaire vacantie voorzag, aan te houden. Reeds tweemaal had de raad der oudsten van het parlement zich er tegen verzet en de kanselier wil het risico ont lopen dat zijn tijdplan Donderdag door de Bondsdag zal worden verworpen, hetgeen als een overwinning der oppositie zou kunnen worden beschouwd. Het ligt thans (United Press)- De zich journaliste noemende 29-jarige Sylvia van der Moer uit Den Haag is in Garmisch-Parter.kir- chen wegens pasovertreding en documen tenvervalsing tot 1 maand en 3 weken ge vangenisstraf veroordeeld. Omdat zij in Rome, Parijs en Zürich hotelrekeningen niet zou hebben betaald, was zij in het politieblad opgenomen en werd zij door de politie gezocht. In Garmisch werd zij gearresteerd toen zij zich niet, kon legitimeren. Zij had uit haar Nederlandse pas de bladzijden met de visumstempels gescheurd. Het bleek, dat zij slechts een doorreisvisum naar Ne derland had gehad, dat twee dagen geldig was. Zij hield zich echter reeds maanden in Duitsland op, waar zij verbindingen met verscheidene Amerikanen onderhield. Men zal zich herinneren, dat het niet de eerste keer is dat deze avontuurlijk aange legde jongedame in het buitenland in moei lijkheden is, geraakt.. BONN (D.P.A.). De oorlogssterkte van het gezamenlijke Duitse contingent in de Europese verdedigingsgemeenschap is in het bulletin van de West-Duitse bonds regering, dat Dinsdag verscheen, opgege ven ais vijfhonderdduizend man.De vredes- sterkte is 410.900 man, waarvan 310.000 man in het leger. Deze aantallen zijn bij verdrag vastgelegd en door alle onder tekenende staten aanvaard. Het verschil tussen oorlogs- en vredessterkte is hierin gelegen, dat in geval de verdediging in werking moet treden, bij de actieve een heden nog verzorgingstroepen komen die in vredestijd niet nodig zijn. in de bedoeling in Juli slechts de eerste le zing in de Bondsdag te houden. De beslis sende lezing zal dan eerst eind September of begin October kunnen plaats hebben. Het uitstel wordt in Bonn voornamelijk toegeschreven aan de wens, die ook in de regeringspartijen steeds meer tot uiting komt, om voor de aanvaarding der ver dragen een conferentie der westelijke ge allieerden met de Sovjet-Unie tot stand te brengen. In de loop der jai'en dat wij nu al trachten door middel van dezë rubriek het bezinksel in het vuurvaste schotel tje van uw levenshouding met enige gastronomische snufjes te larderen, heb ben wij u reeds twee keer meegenomen naar het smalle Gravenstraat]e achter de Nieuwe Kerk slechts enkele pas sen hemelsbreed verwijderd van het zich op het dak van het Koninklijk Paleis bevindende standbeeld van de heer Bos, wiens atlas in uw jeugdjaren uw bagage als schoolganger achter op de fiets zo'n indrukwekkend aanzien van geleerdheid gaf. Waarom men deze aardrijkskundige heeft weergegeven als een voetballer tij dens het nemen van een ingooi, is een kwestie waarop wij thans niet nader kunnen ingaan, al weten wij er natuur lijk alles van. Buitenlandse toeristen worden er door in de prettige waan ge bracht dat er in Nederland monumenten voor sporthelden zouden bestaan. En passant mogen wij wel opmerken dat de gedachte op zichzelf nog zo gek niet is. Een speerwerpertje hier, een schoonspringstertje daar, een honk- ballertje gunder zouden ongetwijfeld het stadsbeeld aangrijpend opfleuren. Uit een ander oogpunt bezien is er ook veel voor te zeggen, want zulke ferme jon gens als Rinus Terlouw en Abe Lenstra zijn bijzonder monumentale figuren. Maar het zal wel bij een denkbeeld blij ven. Overigens moet het de aandachtige toeschouwer wel eens zijn opgevallen dat de heer Bos zelfs voor een voetballer uiterst schamel is gekleed. Er hangt een ondefinieerbaar vodje om zijn lendenen, dat is alles. Van een shirt ontbreekt te enenmale ieder spoor, zodat men slechts moeilijk kan uitmaken voor welke club hij uitkwam. Waarschijnlijk heeft de kunstenaar, die hem vereeuwigde, hier een symbolische bedoeling mee gehad en wilde hij op die manier een aanklacht wegens de lage bezoldiging van het on derwijzend personeel publiekelijk in het gelaat der autoriteiten slingeren. Na deze afdwaling keren wij terug tot ons eigenlijke onderwerp. Wij hopen dat u ons hebt kunnen volgen. Twee jaar geleden stelden wij u voor een proefje te nemen in het perceel Gravenstraat 28, waar men destijds voor een zogenaamd prikkie schalen vol mos selen leeg kon eten. Waarschijnlijk hebt u niet. allemaal aan onze aanbeveling gevolg gegeven, want de exploitant van deze vistent moest na enige tijd het veld van koopmanseer ruimen voor de gewel dige Nicolaas Kroese, die er een soorte ment Deens eethuisje van maakte. Deze inrichting, zo klein dat de heer Kroese er zelf niet in kon, is intussen van het ontbrekende tapijt verdwenen en over gebracht naar een zijsteegje van het Rokin, waaf men zich de heerlijkste spijzen, bedolven onder kostbare sauzen met onuitsprekelijke namen, bij mond jesmaat kan laten toedienen. Het huisje in de Gravenstraat heeft alweer een nieuwe bestemming gekregen. Thans is er de Fromagerie „Crignon" gevestigd, waar wij dezer dagen eens een bezoekje hebben gebracht. De heer Nathan Ehr- lich was er onze beminnelijke gastheer en daaruit trokken wij de geruststellen de conclusie, dat wij eindelijk eens met een blijvertje te doen-hadden, want een oude zegswijze leert het ons zo treffend: „Ehrlich duimt het langst". Zoals de naam reeds zegt is het een kaashuis geworden volgens de uit nodiging, die wij ontvingen, een filiaal van de firma J. F. Dungelman, depuis 1865 aan de Coolsingel te Rotterdam be kend, De étalage of uitstalkast is door het opgeschoven raam naar buiten ge stoken. Bij wijze van Tantaluskwelling voor de berooide voorbijganger hangen er de heerlijkste Hollandse, Franse en Hongaarse worsten (met veel knoflook) voor het grijpen. Dit laatste is echter verboden. Verder vindt men er alle soorten kazen dat wil zeggen: niet alle, maar toch wel een stuk of dertig van verschillende dieren en nationali teiten. Binnen is het helemaal een kaaspara- lijs. Rekken vol kazen. Men kan er zelfs, in een proper bovenkamertje, complete taasmaaltijden nuttigen maar zonder 7/ijn, want enigerlei tapvergunning is er ïclaas niet bij. De specialiteit van het tuis is een meeslepende fondue, hetgeen roveel wil zeggen als een schotel vol in vitte wijn onder toevoeging van likeur (bijvoorbeeld kirsch) en andere ingre diënten gesmolten kaas.waar men slechst, een eenvoudig boterhammetje doorheen loeft te halen om een uren lang onver getelijk gerecht te verkrijgen. Tegen be- taüng van een bepaald bedrag kan men hier maar raak eten, net zoveel kaas tot men er geen gat meer inziet. Het bezwaar van kaas vinden wij dat de verrukkelijkste soorten zo adembe nemend stinken. Men moet daar door heen bijten. Zo'n bruin beschimmelde korst omhult immers een zalfje van za ligheid. Soms vindt men de schimmels pas binnenin, onder een ivoorblanke huid. Die bevelen wij aan voor de meer op pikante genoegens gerichte smaak. Als u daar nog geen kaas van hebt ge geten, moet u per omgaande eens bijten in zo'n romig brok waarvan u zult muilen alsof het een perzik was. U hebt alle kans ons daarbij op een door deweeks avondje aan te treffen. Wij be horen namelijk, als u er prijs op stelt onze overtuiging te vernemen, tot het kaas en roggebroodvolk. BOEDA. De Nederlandse Comedie geeft he denavond in de Stadsschouwburg een herhaling van „Iphigeneia in Taurië" van Euripides, door M. Nij- hoff vertaald en door Johan de Mees ter geregisseerd. In de titelrol Ank van der Moer. „Don Pasquale" van Donizetti wordt Donderdagavond in de Stadsschouw burg ten tonele gevoerd door de Utrechtse Opera onder regie van Arend Hauer, met medewerking van de H.O.V. onder leiding van Chris Burgers. In de hoofdrollen: Anneke de Graaf, Guus Hoekman, John. van Kesteren en Frans van de Ven. Als onderdeel van de kunsiïnaand Amsterdam voert de toneelgroep Puck op Vrijdagavond in de Stads schouwburg „De wijze kater" van Herman Heijermans op. In de hoofd rollen: Cas Baas, de regisseur Wim Vesseur, Paul van der Lek, Hans Tobi en Egbert van Paridon. Deze week heeft het toneelgezelschap „Johan Kaart" in het Centraal Thea- ter de tweehonderdste voorstelling gegeven van de thriller „De appels van Eva" van dr. Allan Berthal, waarin Enny Mols-de Leeuwe 'zeven rollen vertolkt. Het stuk blijft tot het einde van deze maand op het pro gramma. Dan komt „De tante van Charley" weer eens terug, nu met Hans Kaart in de titelrol en onder regie van Sylvain Poons. Het vierde concert van het Concert gebouw-Zomerfestival wordt gediri geerd door Josef Krips. Behalve wer ken van Schubert en Schumann staat het Vierde Pianoconcert van Beetho ven op het programma. Solist is Clau de Arrau. Ook wordt Salve Regina" van Mengelberg ten gehore gebracht, ymet zang door Jo Vincent. Mr. W. C. Mees, Maria Quevellerius, Huisvrouw van Jan van Riebeeck Van Gorcum en Comp. N.V., Assen. Dr. D. B. Bosman. Brieven van Jo hanna Maria van Riebeeck en andere Riebeeckiana Amsterdam. De meeste geschiedschrijvers hebben te genwoordig geen hoop meer op de exact- weergevende historie, waarin eenvoudig de waarheid verteld wordt over wat er gebeurd is. Het is al te duidelijk dat niemand over menselijke bedrijvigheden kan schrijven zonder waarde-oordelen te gebruiken, hetzij met zoveel woorden, door te vertellen wat hij ervan vindt, hetzij in stilte, door van dé beschikbare gegevens weg te laten wat hij niet belangrijk acht. Even duidelijk is het, dat een onpersoonlijk waarde-oordeel niet bestaat, dat men niet meer kan vergen dan een overeenstemming tussen een beperkt aantal mensen gedurende een beperkte periode. Onder deze omstandheden zijn de ge schiedschrijvers ruwweg in drie soorten te verdelen. Er zijn zij die zich het verlies van de zekerheid geen ogenblik uit het hoofd kunnen zetten, en die al hun krachten in spannen om een aantal vaste waarden te vinden, die dan wel niet van blijvende alge mene geldigheid zullen zijn. maar die ten minste op het ogenblik door een groep mensen van enige omvang met overtuiging gebruikt kunnen worden. Het grootste "ge vaar dat deze zoekers lopen is dat zij geen tijd meer zullen overhouden om geschiede nis te schrijven, of, wat eigenlijk erger is, dat zij hun geschiedverhalen zullen samen stellen uit enkele pagina's verhaal en tien keer zoveel pagina's over de onmogelijkheid om deze gebeurtenissen de hun toekomen de zin te verlenen. De tweede soort zijn zij die zich om de algemeenheid van hun waar den niet bekommeren; zij schrijven geschie denis, en vertrouwen dat hun lezers hun beoordelingswijzen wel zullen aanvaarden, en zo niet, dan maar niet. Het gevaar voor deze soort is dat hun geschiedschrijving een zekere vlakheid en vaagheid zal krijgen ten gevolge van tweeslachtigheid in allerlei waarderingen. Voor de derde soort tenslotte doet het pro bleem zich eenvoudigweg niet voor. Het lijkt niet bij hen op te komen dat men in moei lijkheden zou kunnen geraken bij de beoor deling van het historische materiaal. Zij heb ben materiaal, en zij geven het weer; wat kan er dan gebeuren? Tot deze derde soort behoort Mr. W. C. Mees, die een boek heeft geschreven dat in naam over de echtgenote van Jan van Riebeeck gaat. In werkelijkheid gaat het voornamelijk over haar familie; het onderscheidt zich van een portretten- verzameling voornamelijk daardoor, dat de karakters van de familieleden op geen enkele wijze worden aangeduid. Eigenlijk lijkt het meer op een monstercollectie doodsberichten. In aanmerking genomen dat Maria van Rie beeck in 1664 overleed, is het werkelijk ver rassend tientallen pagina's gevuld te vinden met mededelingen als deze: „Op 6 Februari 1724 werd een Pieter en op 16 Mei 1725 een Abraham Quevellerius gedoopt in de Grote Kerk te 's Gravenhage als zoon van Pieter Quevellerius en Hendrika van der Hoeven". Wat men uit dit boekje leren kan, al zullen de preciezen het misschien nog niet onom- stoteijk bewezen achten, is dat die van de derde soort de ware historici niet zijn; zij zijn de snuffelaars in de archieven, en niets meer dan dat. Waarschijnlijk zullen alleen zij, wier voorzaten met de Quevelleriussen in familie-relatie hebben gestaan, iets van hun gading in dit boek vinden. Maar in dat op zicht zijn de nazaten van van Riebeeck beter af met het boekje van dr. Bosman, dat een zakelijke geslachtslijst bevat van de leden van deze familie voorzover zij in de rechte lijn staan, die in 1759 eindigt. Wij vinden hier verder een aantal brieven van Johanna Maria van Riebeeck, een kleindochter van- Jan zelf. en wat van haar kookkundige noti ties; verder wat aantekeningen van Jan van Riebeeck en van zijn zoon Abraham. Erg boeiend is het niet, voor de lezer zonder gespecialiseerde belangstelling, maar het is het historische materiaal zelf. en het ruikt naar leven van vroeger; dat is heel wat an ders dan een boek dat ruikt naar archieven, alsof die om derwille van zichzelf bestaan. S. M. Ter herinnering aan de Internationale Rode Kruis Conferentie ivelke in Toronto, Ontario gehouden zal worden, zullen de Canadese posterijen deze bijzondere post zegel in twee kleuren uitgeven. Het gegra veerde gedeelte van de zegel wordt eerst gedrukt in lichtblauw; het Rode Kruis wordt er in offset overheen gedrukt.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5