Eerste Kamer maakte minister Lieftinck bij het afscheid boos Mevr. Roos wint in eerste ronde •Clowntje Rick Machteld Wisse, fotografe Ook minister Wemmers moest op de valreep bakzeil halen Vragen over het ambtenarenverbod Tournooi te Wimbledon Courses te Duindigt Kampioenschappen achtervolging WOENSDAG 25 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Faillissementen Protest tegen processie Deviezenbezit met J 45 millioen gestegen dee I BARTELJORISSTKAAT 20 TEL. 13439 Examens Roeien Laga en Willem III in vier zonder stuurman Om de Hollandbeker Tafeltennis Heemstede wint „Stadt Haerlembeker" Voor de kinderen BETROUWBARE RADIO-REPARATIE H. 3. MAERTENS NV. Olympische spelen Franse voetbalploeg toch naar Helsinki Waterpolo Haarlem versloeg SVH Waterpólo-uitslagen FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hof/ter '4 (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer, die staatsrechtelijk reeds in staat van ontbinding: verkeert, al gaat dan de ontbinding pas op 14 Juli in, sterft niet in schoonheid. Twee wetsontwerpen, het voorstel inzake het oorlogsstrafrecht en dat betreffende de burgerlijke verdediging, konden gisteren niet in stemming komen, zodat de beslis singen tot 8 of 12 Juli aangehouden moes ten worden. De Communisten wilden hoof delijke stemming hebben en daarvoor ont braken er te veel leden. De senatoren moes ten op de verkiezingsdag thuis zijn, zodat menigeen hunner Dinsdag vroeg weg moest. Ook waren er die wegens de stem busstrijd op het appèl ontbraken. En op het allerlaatst werd de heengaande minister van Financiën een stok tussen de benen geworpen. Prof. Molenaar (V.V.D.), die bijval kreeg van de heer Kraayvanger (K.V.P.) vond, dat de Kamer meer tijd moest hebben om zich nog eens te bezin nen op het voorstel tot wijziging van de wet inzake de materiële oorlogsschade. Vandaar een door hem ter tafel gebrachte motie tot aanhouding van dit ontwerp. Mr. Rip (A.R.) informeerde bij minister Lief tinck of deze, zo het tot uitstel kwam, het staatsrechtelijk toelaatbaar zou achten het ontwerp nog te verdedigen na de stembus dag, dus op een ogenblik, waarop hij, naar aan te nemen viel, reeds met de gehele mi nistersploeg démissionair zou zijn. Staats rechtelijk kon dit nog wel door de beugel, maar de minister, die zich sterk tegen de uitstelmotie verzette en deze geenszins noodzakelijk achtte, deelde de senatoren mede, na 1 Juli niet meer in hun midden het woord te kunnen voeren. Of hij met ingang van die datum een welverdiende korte rusttijd gaat genieten dan wel een arbeidstaak elders zal aanvaarden was niet duidelijk. De Kamer trok zich hiervan niets aan. Met 20 tegen 15 stemmen stemde zij met de motie-Molenaar in. Tegen waren de heer Van de Kieft (Arbeid) met de gehele fractie van de P. v. d. A., de Com munisten, mr. Regout (K.V.P.) en mr. Vixseboxse (C.H.). Zichtbaar boos over deze gang van zaken, pakte minister Lief tinck gehaast en met een nijdig gebaar zijn portefeuille om terstond na de stemming de zaal te verlaten. Wel een pijnlijk en tevens droef afscheid. Tevoren had de Kamer echter ook een vermakelijk moment met minister Lieftinck beleefd, toen deze er bij zijn verdediging van het ontwerp inzake aftrek voor de belastingen van een bepaald bedrag we gens schenkingen aan liefdadige doeleinden het Oude Testament bij haalde. Mr. Re gout zei dat hij zeer ontgoocheld was door de voorgestelde x-egeling. Prof. Molenaar noemde het voorstel een lapmiddel. De mi nister rekende voor, dat het volk van Israël eens in de drie jaar 1/10 van zijn inkomen voor dergelijke uitgaven moest besteden. Welnu, dat kwam ongeveer neer op de ont worpen vrijstellingen. De bewindsman moest er echter aan toevoegen, niet te weten hoe het met de belastingaftrek in de dagen van Mozes gesteld was, want daar voor kende hij het stelsel van die tijd niet voldoende. Zonder hoofdelijke stemming ging het voorstel er tenslotte door. Vrij lang heeft de Kamer nog van ge dachten gewisseld naar aanleiding van een interpellatie van de heer Kramer (Ar beid) betreffende het voornemen van mi nister Wemmers om tot herziening van de regeling der veergelden over de Wester- Schelde over te gaan en wel zo, dat aan de thans bestaande gedeeltelijke vrijstelling een einde zou komen. Dit ging echter tegen beloften van de Kabinetten-Gerbrandy en -Schermerhorn in. Behalve dat het minis teriële voornemen strijdig met vroegere toezeggingen was, vonden, met de interpel- lant, mr. Wendelaar (V.V.D.), mr. Tjalma (A.R.), mr. Kolff (C.H.) en de heer Kraay vanger (K.VP.) dat het ook geen'pas had iets dergelijks te gaan doen zonder overleg met de Staten-Generaal, waar immers de kwestie der veergelden bij vorige begro tingen uitvoerig is besproken. Natuurlijk speelde bij dit alles het isolement van Zeeuws-Vlaanderen en de wenselijkheid dit op te heffen een grote rol. Het eind van het lied was, dat minister Wemmers tenslotte maar toegaf. Hij erkende, dat het eigenlijk wel onjuist was midden in het seizoen tot wijziging van de veertarieven over te gaan. Hij zou zijn ambtsopvolger in overweging geven de kwestie eerst nog bij de begroting 1953 uitvoerig met de Kamers te bespre ken. Dat was precies wat de interpellant en de overige sprekers wensten. Of minister Wemmers met veel genoegen zal terugdenken aan deze laatste ontmoe ting met de Kamer van Vijftig valt te be twijfelen. Wellicht zal het hem enigermate een troost zijn, dat zijn ambtgenoot van Fi nanciën dat evenmin zal doen. De arrondissements-reehtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 24 Juni 1952 in staat van faillissement verklaard: De Naamloze Vennootschap Zeevisgroot handel van Oterendorp Co., gevestigd en kantoorhouder.de te IJmuiden, gemeente Vel- sen, Ericsonstrnat 12. Rechter-Commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. J. P. M. Hermans, advocaat en procureur te Haarlem. Mevrouw F. C. Otle, echtgenote van L. Baron de Smeth, handelende onder de firma „Wilca", wonende te Haarlem, Veenberg- plein 24. Rechter-Commissaris mr. N. Smits. Curatrice mej. mr. H. Muller, advocaat en procureur te Haarlem. De vennootschap onder firma Tuinders- bedrijf Gebr. Bol, gevestigd te Santpoort, ge meente Velsen, Hagelingerweg 4, en haar be herende vennoten: S- J. Bol, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Hagelingerweg 4 en P. J- Bol, wonende te Santpoort, ge meente Velsen, Kruidbergerweg 31. Rechter- Commissaris mr. N. Smits. Curator mr. L. S. Römelingh, advocaat en procureur te Haar lem. Wegens gebrek aan actief werden op 24 Juni 1952 opgeheven de faillissementen van: Mevrouw E. H. Verzijlberg, buiten gemeen schap van goederen gehuwd met J- Brand, wonende te Bloemendaal, Rijperweg 2, zaak- drijvende te Amsterdam aan de Haarlemmer houttuinen no. 38 onder de naam Industrie en Handelsonderneming ,,Nieuw-Amsterdam". Rechter-Commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. L. S. Römelingh, advocaat en procureur te Haarlem. H. J. -Post, koopman te Beverwijk, Zeestraat 57. Rechter-Commissaris mr. N. Smits. Cura tor mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Beverwijk. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: Op 18 Juni 1952: W. Kaper, eertijds gros sier in levensmiddelen, thans fabrieksarbei der wonende te Zaandam. Rechter-Commis saris mr. Smits. Curatrice mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen KraalOtto, advocate en procureur te Wormerveer. Op 21 Juni 1952: J. Cupido, aannemer, wo- ADVERTENflE Enkele maanden geleden is in de verga dering van de Provinciale Staten van Noordholland een voorstel behandeld tot wijziging van het Ambtenarenreglement 1920. Voorgesteld was een bepaling op te nemen, uit hoofde waarvan door Gedepu teerde Staten eervol ontslag kan worden verleend aan ambtenaren, uit wier gedra gingen een zodanige gezin dheid blijkt, dat geen voldoende waarborg aanwezig is, dat zij hun plicht als ambtenaar onder alle omstandigheden getrouwelijk zullen vol brengen. Een aantal vragen werd gesteld dat het college thans schriftelijk heeft be antwoord in een brief aan de Provinciale Staten. Op vragen of het voorstel niet in strijd is met de Grondwet antwoorden Gedepu teerde Staten, dat het ten volle erkent het volle recht van de provinciale ambtenaar lid te zijn van welke verenigingen hij wil, doch constateert tevens, dat het lidmaat schap van bepaalde met name genoemde verenigingen voor een ambtenaar onver enigbaar kan zijn met zijn handhaving in dienst der provincie. De voorgestelde bepalingen beogen slechts de mogelijkheid te scheppen tot het ver lenen van ongevraagd eervol ontslag aan hen, op wie, in geval van een dreigend of reeds ingetreden internationaal conflict, niet ten volle zou kunnen worden ver trouwd. Het college deelt verder mee, dat de reglementaire voorschriften eisen, dat de ambtenaar, voordat de te nemen maat regel hem wordt aangezegd, in de gelegen heid wordt gesteld zich te zijner keuze mondeling of schriftelijk te verantwoorden. Aan de ambtenaar staat beroep open. De procedure waarborgt, dat met de belangen van de ambtenaar en met de rechten van diens raadsman ten volle rekening zal wor den gehouden. Gevraagd is voorts op welke motieven, in provinciaal verband gezien, het voorstel steunt. In het antwoord wordt er aan her innerd, dat de provincie belangrijke en ten dele kwetsbare diensten en bedrijven bezit, die voor het welzijn van de bevol king en voor het economisch leven in het gewest van bijzonder belang zijn en waar van het zonder haperen functionneren ook in tijden van crisis, oorlog en oorlogsgevaar voor land en provincie noodzakelijk is. Aan het provinciaal gezag nu, dat voor dit functionneren de verantwoordelijkheid draagt zal de bevoegdheid moeten worden gegeven zich te ontdoen van die ambte naren, uit wier gedragingen een zodanige gezindheid blijkt, dat het door hen onder alle omstandigheden getrouwelijk volbren gen van hun plicht als ambtenaar niet vol doende gewaarborgd is, aldus merken Ge deputeerde Staten op. De stem van de Peruaanse zangeres Yma Sumac heelt een omvang van bijna vijl octaven. Yma Sumac gaat thans medewer ken aan de gala-soirée „La nuit de juin", die te Parijs wordt gehouden. De kleine zangeres met de grote stem bij haar aan komst op het vliegveld Le Bourget. In Breda is Zondag een openbare pro cessie gehouden ter gelegenheid van de Stille Omgang. Reeds op 19 Juni heeft de plaatselijke kerkeraad van de Hervormde gemeente in een onderhoud met de loco burgemeester, wethouder J. A. Meijs, ge protesteerd omdat de kerkeraad het hou den der processie als een overtreding van de Grondwet beschouwt. Nu de processie is gehouden heeft de kerkeraad zich in verbinding gesteld met de Synode van de Hervormde Kerk. De processie waarin, naar het persbureau der Ned. Hervormde Kerk meldt, ook justitie-autoriteiten meeliepen, was in Breda de eerste sinds eeuwen. De verkorte balans der Nederlandse Bank vertoont de laatste tijd weinig varia tie. Het voornaamste kenmerk is het ge stadig wassen van ons deviezenbezit, dat deze week weer is aangegroeid met f 45 millioen, waardoor de netto reserve geste gen is tot f 1371 millioen. Daar de goud voorraad onveranderd bleef, is de geza menlijke voorraad metaal en deviezen ge komen op f 2674 millioen. De biljettencir- culatie bleef onveranderd op f 2849 mil lioen. Een krachtige stijging vertoont het saldo van de schatkist, dat van f 674 tot f 703 millioen is aangegroeid. ADVERTENTIE IKHAKI SHIRTS - PANTALONS I nende te Bloemendaal, Iepenlaan 57. Rech ter-Commissaris mr. H. J. M. Cokart. Cura tor mr. L. S- Römelingh, advocaat en procu reur te Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem d-d. 24 Juni 1952 werd gehomologeerd het accoord, aangeboden in de surséance van betaling van: H. Meijer, wonende te Santpoort, gem. Velsen Wüstelaan 51 z.aakdrijvende te Sant poort Hoofdstraat 194 onder de firma Ma- nufacturenhandel-Woninginrichting H. Meijer „Nederland". Bewindvoerder mr. K. Hugen- holtz, advocaat en procureur te Haarlem. Aan het Kennemer Lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het eindexamen H-B.S. B de dames: B. S. Andriessen, A. K. Gomperts, W. B. Heeg, J. Geertsema en C. C. L. Hout zagers en de heren: G. M. A. S. Aberson, E. I. Bakker, C. J. Boreel, R. G. v. d. Bosch, C. J. Breukink, D. J. Drijver, G. H. Gosen, H. F. Michelsen, J. H. Muller. K. Nienhuis, B. K-. van Rijswijk, F. G. Schreuder, R. Snoe- ker, F. Hellendoorn, R. Krijger, F. H. Meyer, J. D. W. v. Renesse, J. J. C- v. Rossum du Chattel, T. v- Rijswijk, C. J. Schinkel, D. Teer, B. v. d. Tweel, E. Ch. Verstege en C. T. v. d. Weele. Afgewezen: 2 candidaten. Te- uitdelen van strafworpen. Toen Haarlem Op de Bosbaan te Amsterdam zal Zondag middag tijdens de pauze van kanowedstrij den, de race in de vier zonder stuurman, die Zondag j.l. tijdens de wedstrijden van Nereus een minder goed verloop had, opnieuw worden geroeid. Zaterdag 5 en Zondag 6 Juli worden op de Bosbaan te Amsterdam de jaarlijkse wed strijden gehouden vande Amsterdamse Roeibond in samenwerking met de organisa toren van de wedstrijden om de Holland- beker. Met deze wedstrijden worden gecombi neerd de internationale dameswedstrijden onder auspiciën van de F.I.S.A. en de lustrum wedstrijden van Willem III. De Hollandbeker is in ons land voor de scullers een begeerde wisselprijs. Deze prijs is in het bezit van Neumeier van Willem III, de winnaar van 1951. De Koninklijke Roei- en Zeilvereniging Het Spaarne zal met de volgende ploegen aan deze gecombineerde wedstrijden deel nemen: stijlroeien jonge vier, snelroeien dames Jonge Acht, Oude Vier, Oude Twee en Hultzer-vier. Carel Wilbrenninck start in de skiff met als inzet de Hollandbeker. Tot besluit van het wedstrijdseizoen zijn de teamwedstrijden om de „Stadt Haerlembeker" gehouden. H.B.C. plaatste zich in de finale door een 54 overwinning op Winfried; Heemstede zegevierde met een zelfde uitslag, na met 30 achter gestaan te hebben, over G.T.T.C. In de finale behaalde Heemstede direct tegen H.B.C. een voorsprong die regelmatig vergroot werd. De uitsla" werd 81 voor Heemstede. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 Terwijl Lumpo dus zijn nieuwe leventje begon in het huis van Juup en Plop, was de winter zo'n beetje op z'n eind gelopen. Het harde vriezen had opgehouden en op een nacht viel de grote dooi in. Maar oei.'toen gebeurde er wat in oom Tripjes huis! Alles was in diepe rust. Alleen de klok tikte en sloeg drie uur. Zo laat in de nacht was het. Ook Bunkie lag lekker te knorrenHet was heerlijk warm onder de dikke dekens en hij sliep als 'n roos. Hij droomde, dat hij buiten liep, in 'n land vol bloemen De zon scheen warm op zijn bolletje en Bunkie liep achter de mooi gekleurde vlinders aan met Krulletje, maar ze'konden die vlugge diertjes toch niet te pakken krijgen. Maar opeens scheen het weer te veranderende lucht betrok en de zon ging schuil achter de wolken. En Bunkie voelde druppels op het puntje van zijn neus vallen. Ja, het regende! Maar toen werd Bunkie wakker. Het regende niet; hij was niet op het land, maar in zijn bedDoch die druppels waren er wèldie voelde hij duidelijk! Bunkie ging verbaasd rechtop in bed zitten. Waar kwamen die druppels vandaan? In de eerste ronde van het damesenkelspel van het Wimbledon tournooi heeft mevrouw J. RoosVan der Wal (Nederland) zonder moeite van de Engelse mevrouw A. T. P. Luxton gewonnen. Zij speelde uitstekend en beheerste de party van het begin tot het einde dank zy de variatie van haar slagen en haar grote vastheid. In twee sets 61, 62 werd het Engelse speelstertje uit Dorset bedwongen. Nel Hermsen (Nederland) is in twee sets uitgeschakeld door de Engelse speelster me vrouw A. Thomas. De cijfers waren 63, 61. Nel Hermsen was niet in topvorm. Dit was wel nodig geweest om tegen de Engelse onder haar meisjesnaam Vera Dace bekend in de internationale tafeltenniskringen tot een goed resultaat te komen. Mevrouw Thomas plaatste listig en sloeg hard; spe ciaal tegenover de op haar backhand ge plaatste service stond onze landgenote mach teloos. Het pleit werd beslist in twee sets en met cijfers die een duidelijk beeld gaven van de krachtsverhouding. De verdere uitslagen van het damesenkel spel luiden: Eerste ronde: Nelly Adamson (Frankrijk) sl. mej. G. Hoaking (Groot Brittannië) 6—3, 6—2; Jean Walker—Smith (Groot Brit tannië) sl. mej. S. Schmitt (Frankrijk) 6—3, 64; Shirley Fry (Verenigde Staten)- sl. mevr. W. Halford (Groot Brittannië) 60, 6—0; Louise Brough (Verenigde Staten) sl. mej. P. Lewis (Groot Brittannië) 61. 60; Doris Hart (Verenigde Staten) sl. mej. S. Odling (Groot Brittannië)- 61, 60; Jean RinkelQuertier (Groot Brittannië) slaat mevrouw R. Cooper (Groot Brittannië) 61, 6—3. Tweede ronde: Patricia Todd (Verenigde Staten) sl. mej. A. Mc Guire (Verenigde Staten) 6—0, 62; Maureen Conolly (Ver enigde Staten) sl. mevr. C. Moelier (Groot Brittannië) 62. 60; Thelma Long (Austra lië) sl. mevr. H. Proudfoot (Groot Brittan nië) 61. 60. Herendubbelspel, eerste ronde: Seixas (Verenigde Staten) en Sturgess (Zuid- Afrika) sl. Walton en Hovell (Groot Brit tannië) 61. 6—3, 6—3; Mulloy en Savitt (Verenigde Staten) sl. Fancutt en Williams De moeilijkheden, die zich met bertekking tot de uitzending van het Franse voetbal elftal naar het Olympisch tournooi hebben voorgedaan, zijn opgelost. De Franse voetbal bond is er in geslaagd een vliegtuig te char teren, dat de Franse spelers op 11 Juli naar Lathi, waar Frankrijk vier dagen later in de voorronde tegen Polen uitkomt, zal over brengen. De ploeg zal na de Zondag te Bou logne te spelen wedstrijd tegen de Neder landse Antillen tot aan het vertrek naar Finland in een trainingskamp te Chantilly verblijven. Ook Donderdag biedt Duindigt een inte ressant programma, waarin verscheidene moeilijk te voorspellen nummers voorkomen. Eén van de allermoeilijkste is de Yvette-prijs, waarin door een speciale uitschrijving de tot nu toe minder gelukkige paarden enige voor delen genieten boven de anderen. Entraine- ment Van Leeuwen profiteert hiervan het meest met Miss A en Madame B en daar zijn beide cracks in uitstekende vorm zijn is het niet uitgesloten, dat hij met één van beide „flyers" dit nummer wint. Kentucky's Queen B en Louis Axkit vormen zijn ernstigste concurrenten, met Nellie Grcgor als outsider. In het openingsnummer krijgt Omessa we derom een uitstekende kans, doch een zekerheid zal zijn overwinning niet zijn. daar Perfect Heny na een lange afwezigheid zijn rentrée maakt. Voorts wordt gesigna leerd Patrick Duluth Z, die met Olga S de verrassende noot in dit gezelschap kan laten klinken. De leerling-pikeurs, die zich de laatste weken herhaaldelijk uitstekend weren en het nimmer aan spanning laten ontbreken, krij gen opnieuw een kans hun kunnen te tonen. De voorkeur gaat uit naar het vertrouwde duo Kooyman-Our Bonni B. die Ovieda A en Menno Dynamic achter zich kan houden Miss Zclda, die afgelopen Zondag voor een grote verrassing zorgde, staat eveneens niet kansloos. In de 2500 m lange Don José-prijs staan weinig grootheden en die zijn nog wat in hun mars hebben staan zwaar gehandicapt, waar door dit nummer wel zeer open is. Nannie Gregor, die Zaterdag een beste verrichting toonde, kan hier winnen, indien haar rijder nu eens met verstand en overleg rijdt. De meeste concurrentie komt van Stal Geersen met Pelikaan S en Lee Axworthy, die beiden deze afstand gemakkelijk uitlopen. Prof. Heny debuteert over deze afstand en moet nog worden afgewacht. In de Toscania-prijs zal Jan Wagenaar met Notre Dame, die Zondag door zijn dochter nog ter overwinning werd gevoerd, wederom kunnen winnen, tenzij Nuni Brewer en Omar Spencer roet in het eten gooien. Otel- la, die een sterk vooruitgaande vorm ver toont, mag door degenen die graag wat aan een outsider wagen niet worden vergeten. Het programma wordt gecompleteerd door twee rennen. In de eerste zal Dicky vermoe delijk als eerste de finish passeren gevolgd door Filou en Aquavit; Tarose is de out sider. Het nummer voor 2-jarigen is uiteraard meer open daar hieronder nog altijd ver borgen talenten kunnen schuilen. Gezien de laatste verrichtingen zal Silver Slipper de meeste ondersteuning genieten met als tegen spelers Brit's Pride en Thalia. (Zuid-Afrika) 6—3, 6—4, 6—3; Drobny (Egypte) en Patty (Verenigde Staten) sl. Canepole en Mcrlo (Italië) 61, 64, 64; Ampon (Philippijnen) en Clark (Verenigde Staten) sl. Potts (Verenigde Staten) en Specht" (Oostenrijk) 86. 63, 46, 64; Borotra en Destremeau (Frankrijk) sl. Irvine en Katz (Zuid-Rhodesia) 6-^-4, 63, 46, 63; Larsen en Flam (Verenigde Staten) sl. Woodroffe en Capell (Zuid-Afrika) 6—4, 5—7, 4—6. 9—7, 6—4; Hoad en Rosewall (Australië) sl. Schmidt en Stockenberg (Zweden) 6—0, 6—3, 5—7, 6—4; McGregor en Sedgman (Australië) sl. Brichant en [Was her (België) 60, 61, 61. Na een zeer spannende sensationele wed strijd is Zwemclub Haarlem er gisteren in Stoops Bad in geslaagd met 97 te winnen van S.V.H. uit Hillegersberg. Bijna de ge hele wedstrijd door hebben de Haarlem spelers achter gestaan, na rust zelfs nog. met 6—4, maar een verandering van tactiek op het juiste moment, bracht nog net de overwinning. De scheidsrechter in deze wedstrijd leidde zeer streng en was zeer kwistig met het- uitdelen van strafworpen. Toen Haarlem dit bemerkte, zette het Gerrit Bijlsma op de midvoorplaats en dat leverde inderdaad enige strafworpen op. Aan beide kanten vielen vier strafworpen. Bijlsma nam het gros van de doelpunten van Haarlem voor zijn rekening; ook Jan Paanakker vond een paar maal het Rotter damse net. Door deze oven^Éining heeft Haarlem nu vijf punten uit vijf wedstrijden. H.V.G.B. heeft twee punten uit vijf wedstrijden en S.V.H. een punt uit vijf wedstrijden. Aan de kop is de stand na de 94 nederlaag van De Meeuwen in Gouda tegen G.Z.C.; H.Z. en P.C. 6 gesp. 10 pnt.; Meeuwen 6 gesp. 8 pnt.; G.Z.C. 5 gespeeld en 6 punten. In de competitie van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond zijn gespeeld: dames tweede klasse: DWT 1Nereus 1 51; HVGB 1VZV 1 1—0. Derde klasse: HPC 1—Blauwe Beugel 5-0. Heren, hoofdkl.: SVH 1-HVGB I 2—4; Haarlem—SVH 9—7; GZC—De Meeu wen 94. Reserve' eerste klasse: SVH 2 HVGB 2 6—3; ZIAN 3—HVGB 2 1—5. Twee de klasse: HPC 1—DWR 1 3—4; DWT 1— Sleutelstad 1 31. Reserve tweede klasse: Nereus 2—HPC 3 5—1: HVGB 3—DWR 2 51. Derde klasse: HVGB 4Haarlem 4 2—0. Kringcompetitie: heren, eerste klasse DWT 3—HZV 1 7—0. Dinsdag zijn op de baan van het Olym pisch Stadion te Amsterdam de baankam- pioenschappen van de KNWU voortgezet met de séries, achtste finales en kwart finales van het achtervolgingskampioenschap voor amateurs. De Moor, die het in 1951 tot de halve fina les bracht, werd met groot verschil uitge schakeld door Vreeswijk uit Alphen aan de Rijn en de Amsterdammer Kunst moest het hoofd buigen voor Kwantes. Patsy Willekes, het vorige jaar finalist, liet ditmaal verstek gaan omdat hij zich specialiseert op de sprint. De snelste tijd van de dag werd in de kwartfinales genoteerd door de Amsterdam mer Piet van Heusden, die in de series als invaller mocht meerijden, omdat Nico van Est niet was verschenen. Van Heusden is een van de voornaamste candidaten voor de titel behalve de Eindhovenaar Plantez, die maar weinig langzamer was dan de Amsterdam mer. De kampioen van het vorige jaar, de Haarlemmer Visser, plaatste zich ook voor de halve finales, evenals Adri Voorting, maar de indruk, die Visser maakte, was niet zo best. Daaraan zal een blessure aan zijn rechterbeen wel mede debet zijn. De halve finales en de finale zullen Zondag 29 Juni worden verreden. De uitslagen luiden: eerste rit: 1. Visser 5 min. 36 sec.; 2. Van Bockel 5 min. 47.4. Tweede rit: 1. Vreeswijk 5 min. 37 sec.; 2. De Moor 5 min. 57; Derde rit: 1. Donker 5 min. 39.4 sec.; 2. Timmerman 5 min. 45.6. Vierde rit: 1. Voorting 4 min. 4 sec.; 2. Van der Berg (na zes ronden ingehaald). Vijfde rit: 1. L. van der Laar 5 min. 41 sec.; 2. Boerlage 5 min. 47,8. Zesde rit: 1. Van Roon 5 min. 42,4 sec.; 2. Kerkelaan 5 min. 52; Zevende rit: 1. Plantaz 5 min. 31 sec.; 2. Boelens 5 min. 52.4. Achtste rit: Romeijn 5 min. 45.6 sec.; 2. Bruggenkamp 6 min. 3. Negende rit: 1. Kooyman 5 min. 41.6 sec.; 2. Sieveking 5 min. 42.4. Tiende rit: 1. Van Heusden 5 min. 30 sec.; 2. Pafort 5 min. 45.6. Elfde rit: 1. Kwantes 5 min. 30 sec.; 2. Kunst 5 min. 35. Twaalfde rit: 1. Kuitwaard 4 min. 20.6 sec.; 2. W. van der Laar in de zevende ronde inge haald. Dertiende rit: 1. Hofland 5 min. 39,2 sec.; 2. Krever 5 min. 39.8. Veertiende rit: 1. Rijnders 5 min. 49.6 sec.; 2. Holleeder 6 min. 5.6. Vijftiende rit: 1. Groenewegen 5 min. 40.6 sec.; 2. Van Duppen 5 min. 45.6. Zes tiende rit: 1. Koeman 5 min. 41.6 sec.; 2. Slingerland 5 min. 45 Achtste finales: eerste rit: 1. Visser 5.41.4; 2. Romeijn 5.51. Tweede rit: 1. L. v. d. Laar 5.39.4; 2. Donker 5.53. Derde rit: 1. Van ïmon 5.42; 2. Kooyman 5.46. Vierde rit: 1. Voor ting 5.28; 2. Kiutwaard 5.41.6. Vijfde rit: 1. Van Heusden 5.32.6; 2. Hofland 5.43. Zesde rit: 1. Plantaz 5.34.2; 2. Rijnders 5.45. Zeven de rit: 1. Kwantes 5.32.6; 2. Groenewegen 5.48. Achtste rit: 1. Vreeswijk 5.25; 2. Koe man 5.31.6. Kwartfinales: eerste rit: 1. Visser 5.84; 2. L. v. d. Laar 5.38. Tweede rit: 1. Plantaz 5.24.6; 2. Van Roon 5.43. Derde rit: 1. Voor ting 5.28; 2. Kuitwaard 5.41.6. Vijfde rit: 1. Van Heusden 5.24; 2. Vreeswijk 5.26.4. 10) En ben je nu tevreden?, vraagt de nuchtere Machteld. Nog niet helemaal. Anderson glim lacht. Maar ik ben al een eind op weg. En dan? Machteld ziet nog maar steeds het nut hiervan niet in. Dan, herhaalt Anderson, en nog eens, peinzend: Dan Eén ogenblik kijkt hij haar van onder zijn halfgeloken oogleden aan. Als een roof vogel is die blik, maar zo gauw herstelt hij zich, dat Machteld het nauwelijks heeft gemerkt. Vergeet niet, beste kind, zegt Ander son met zijn gewone, charmante glimlach: Macht over mijn medemensen bevredigt mijn eergevoel. Ik heb dit nodig, anders kan ik niet leven. En geld, tja, voor geld kun je immers alles krijgen. Niet alles, zegt Machteld nadrukkelijk. Het is, alsof ze een oud verhaal hoort ver tellen; een geschiedenis, die al eens meer indruk op haar heeft gemaakt. Ze kan zich alleen niet herinneren wanneer en waar. Wat dan niet, bijvoorbeeld?, vraagt hij. Hij heeft zich voorover gebogen en ziet haar scherp aan. Nou, eh, vriendschap niet en liefde ook niet. Hij lacht spottend. Toe, Machteld, hoe heb ik het nu met je? Zou jij een rijke echtgenoot versmaden? Dat zeg ik niet. Machteld moet te hard werken voor haar brood en haar practische instelling onderkent geenszins het nut van een behoorlijk kapitaal. Maar een man tr-ouwen terwille van zijn geld, merci. Stel je voor, je zit toch je hele leven met zo'n exemplaar opge scheept. En vriendschap, echte, goede ka meraadschap? Ze denkt aan de lui van het fotobureau. Die vragen nimmer naar geld, maar nemen je op in hun kleine kring en delen desnoods wat ze hebben. En gek, ineens verschijnt ook het grimmige gezicht van „de gek van de overkant" voor haar ogen. Die vraagt helemaal niets, geen geld, geen vriendschap, alleen goed werk. Nee. Machteld schudt beslist haar zwarte krullen. Het mag dan waar zijn, dat je met geld veel kunt doen, alles be slist niet. Carl Anderson bijt zich op de lippen. Stom aangepakt, denkt hij. Die kleine is niet te imponeren. Ik maakte een kapitale fout, erkent hij. Maar je moet niet vergeten dat er maar heel weinigen zijn, zoals jij. De man, die jou krijgt, mag zich wel heel gelukkig prijzen, want hij heeft de zekerheid, dat je hem neemt om hem zelf. Hij tracht haar in de ogen te kijken; in zijn stem ligt een vleiende, vriendelijke klank. Best mogelijk, antwoordt Machteld luchtig. Het gesprek neemt een wending, die haar niet bevalt. Het is al lang tien uur geweest, zegt ze. Je hebt beloofd, dat ik op tijd thuis zou zijn. Gewillig staat hij op en reikt haar man tel aan. Uiterlijk correct en beheerst laat hij haar voorgaan naar de deur, maar in zijn binnenste stormt het. Hij zal haar, dat nest! De volgende week komt een groot, Engels ballet in de schouwburg. Mag ik de eer hebben, juffrouw Machteld, in uw gezelschap die avond door te brengen? Ik weet niet, ik ben zo weinig zeker ,van mijn avonden, 't Is heel verleidelijk natuurlijk. Het verwart haar; kortaf weigeren is zo onbeleefd, maar ze wil ook niet, dat hij helemaal beslag op haar legt. Laten wij het voor afgesproken hou den, zegt hij autoritair. Mocht je niet kun nen, dan is er nog geen man over boord. Goed dan, antwoordt Machteld gena dig, en ze neemt zich voor die avond be slist niet te kunnen. In gedachten klautert Machteld de hoge, smalle trappen op, naar haar kamer. Ze voelt zich moe en koud en grenzeloos ver laten. Het oude huis met zijn vele inwo ners, die allemaal hun eigen leventje lei den, is haar vreemder dan ooit. -Zij heeft weinig of geen contact met deze mensen; ze heeft het ook nooit gezocht. Maar van avond zou ze willen dat er iemand was, die haar opwachtte. Ze steekt de sleutel in het slot en opent de deur. De kamer is koud en ziet er on bewoond uit. Rillend trekt ze haar mantel uit, zoekt naar lucifers en steekt de kleine gashaard aan. In een laag stoeltje valt ze neer. Van beneden klinkt dansmuziek. Zeker een fuifje bij een van de meisjes-studenten. Het vergroot haar eenzaamheid. Ik wil dit niet langer, zegt Machteld hardop. Die man benauwt haar. Hij maakt haar leven onrustig en er is iets in zijn ge zicht, dat haar niet bevalt. Dat was het trouwens de eerste keer al. Hij heeft haar geholpen op het vliegveld; goed, zij schonk hem haar gezelschap. Nu zijn ze quitte. Als hij haar weer opbelt, zal ze het hem zeggen. Dit besluit moet haar geruststellen, maar er blijft iets hangen, iets ondefinieerbaars. Het is, alsof een stem zegt, dat ze nog niet van hem af is. Maar hoe dan, in 's hemels naam! Ze is niet verliefd, zij stelt geen prijs op zijn vriendschap. Wat mag het dan toch zijn, dat zij telkens aan hem moet denken? Ze reconstrueert hun laatste gesprek. Weer hoort ze zijn stem, zoals die klonk, toen hij haar vertelde van zijn jeugd. Ze kan begrijpen, dat hij zo geworden is, maar wat heeft zij er mee te maken? Machteld verlangt ineens heel erg naar een goede vriend of vriendin, iemand, met wie zij dit kan uitpraten. Zomers? Of Rita, of Mirjam? Maar wat moet ze dan zeggen? Ze zullen zeker adviseren, laat die man lopen. En dat is het juist. Ze kan niet. Het is net, alsof ze steeds maar één bepaalde kant wordt opgeduwd. Of ze wil of niet. Een luid geschater doet haar opschrik ken. Het klinkt als hoongelach. Angstig kijkt ze de kamer rond; een kleine, stille kamer. De regen klettert tegen de ramen; het water in de goot zoekt klokkend zijn weg. Resoluut staat ze op en sluit de gordij nen. Ze pakt een paar boeken en haar aantekeningen van de les en gaat er mee naar het bureautje. De bureaulamp geeft een helder en nuchter licht. Dat gezanik moet maar uit zijn. Je bent nooit een piekeraarster geweest. Machteld. Word het ook nu niet. Ze concentreert haar aandacht bij de techniek van het fotograferen. Als altijd neemt het haar op en sluit de gedachten aan andere dingen weg. Machteld is Carl Andersom vergeten. Maar Carl Anderson is Machteld aller minst vergeten. Toen de grote, eiken deur achter haar dichtviel, heeft hij met een woedend gezicht achter het stuur plaats genomen. De kleine, dure auto vliegt met gevaarlijke snelheid over de verlaten gracht. Anderson vermindert zelfs zijn snqJheid niet bij de zijstraten. Het loopt hem tegen en dat kan hij niet hebben. Macht! Macht! Macht!, tikt dc ruiten wisser. Ja, macht, ook over Machteld Wisse. In de allereerste plaats over Machteld Wisse. Het moet gebeuren en zo snel mogelijk. Hij kan niet al te lang in Holland blijven en voor hij weer terug is uit Amerika zal een klein jaar verstreken zijn. Intussen kan ze getrouwd zijn; in elk geval is hij zolang zijn macht over haar kwijt. In de lounge van het Amstelhotel komt de gérant hem tegemoet. Er is bezoek voor u, mr. Anderson. In de leeskamer. Merci, mompelt Anderson afwezig. Hij moet eerst telefoneren. Haastig slaat hij een nummer aan. Een mannenstem ant woordt. Verkeerd verbonden, zegt Anderson en hangt de telefoon op de haak. Vervloekte pech. Nijdig steekt hij een sigaret op en ver laat de telefooncel. In de bijna zo goed als lege leeszaal wacht hem een oud heertje. Een provin ciaals renteniertje, zo op het eerste gezicht. Met uitgestoken hand komt hij op Ander son af. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6