Westelijke ministers accoord over antwoord aan Sovjet-Unie Dr. Drees ontvangt opdracht tot vorming van een kabinet Schaduw-parlement in de maak bij West-Duitse communisten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Conferentie der Grote Vier op smalst mogelijke basis Een Initiatief Marshall-hulp loopt af Hij zal waarschijnlijk Maandag met zijn besprekingen beginnen „Nederlandse troepen terug uit Korea" Labour-motie over Korea in Lagerhuis Het woord is aan Regering in Bonn vraagt zich af of soms sprake is van hoogverraad er Zomers weekeinde „Derde weg" vraagt dr. Drees: Gematigde afkeuring Taft wil opzegging van overeenkomst van Yalta Minister Lehr onthult: Hervatting van arbeid bij Pittsburgh Steel 66e JAARGANG No 297 ZATERDAG 28 JUNI 1952 296e JAARGANG No 150 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ROBERT SCHUMAN, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, is nu al sinds jaren een van de bewindslieden die door de elkaar zo snel opvolgende Franse pre miers telkens weer „ingehuurd" worden. Hij is aan de Quai d'Orsay de kade van de Seine, waaraan het ministerie van Bui tenlandse Zaken ligt in die jaren onmis baar gebleken. Dat is eigenlijk wel merk waardig, want zijn politiek verleden was, toen hij na de oorlog voor het eerst op deze post werd geroepen, volstrekt niet aan de diplomatie verwant. Hij was eerder minis ter geweest, maar als financier en econoom. Het wekte dus in Frankrijk nogal wat op zien dat men hem naar de Quai d'Orsay riep: een post van bijzonder gewicht, waar op ministers vaak langer gezeteld hebben dan kabinetten duurden, maar die dan ook als regel door mensen van bijzondere be gaafdheid bekleed is, die allen, bij de eer ste aanvaarding van hun functie,, wel even geïmponeerd moeten zijn geweest door het portret van die prins der diplomatieke be kwaamheid uit het Napoleontisch en Res tauratie-verleden: Talleyrand. Welk een onderscheiding, de zetel van dit wonder van schranderheid te mogen innemen. Dat Schuman, die al een eind over de zestig was toen hij dit nieuwe hoofdstuk in zijn loopDaan Degon, zozeer slaagde moet zeker niet. alleen aan zijn scherp intellect en zijn rusteloze werkkracht toegeschreven worden, maar ook aan zijn afkomst van een Fransgezinde Elzasser familie. Toen hij in Luxemburg geboren werd, was de Elzas sinds de oorlog van 1870 Duits bezit. Hij werd tweetalig opgeleid. Hij volbracht een deel van zijn studies aan Duitse univer siteiten en studeerde af te Straatsburg. Hij leerde het Duitse volk even goed kennen als het Franse. Ge kunt u voorstellen hoe in deze man, door stormachtige belevenis sen van twee wereldoorlogen heen, de wens gegroeid moet zijn om Europa tot eenheid te helpen brengen en het daartoe in de eerste plaats te bevrijden van de Frans- Duitse vete die het zoveel ellende heeft gebracht. Hij, die beide volken in hun waarlijk wezen kent zoals maar heel wei nigen en dus ook de mogelijkheden kan beoordelen als maar heel weinigen, was daarioe bij uitstek geschikt. Zijn naam werd in de wereld vermaard door zijn ontwerp voor schepping van de West-Europese gemeenschap van de kolen- en staal-industrieën dat als het Plan-Schu- man moeilijke, soms hachelijke ervaringen heeft beleefd eer het dezer dagen de rati ficatie van alle betrokken parlementen be reikte. Dat plan heeft intussen ook aan leiding gegeven tot het betreden van de lange weg vol hindernissen, die sommigen menen te moeten volgen. Namelijk de weg, waarop men bedrijfstak na bedrijfstak in Europa tot eenheid poogt te voeren eer men het geheel aandurft. Een weg die weinig kans van slagen biedt, omdat juist het ont breken van algemene politieke waarbor gen, van een werkelijk Europees samen gaan, het aanvaarden van economische risico's en. het brengen van materiële offers belet. Schuman is geen voorstander van dit beleid. Hij wil verder gaan. Dezer dagen is gebleken dat politieke kringen in Parijs verwachten dat de Franse regering bin nenkort zal voorstellen Europese verkie zingen te organiseren. Die zouden het aan zien moeten geven aan een werkelijk Euro pees parlement, gekozen door en uit de volken zelf. Ieder deelnemend volk aan de te vormen West-Europese Unie zou daar dus een zeker aantal afgevaardigden in krijgen. Ge begrijpt dat dit de kern der wezenlijke ontwikkeling raakt en totaal verschilt van de samenstelling van de Raad van Europa te Straatsburg. De leden van de Straatsburgse Assemblée zijn slechts door de parlementen afgevaardigd naar een vergadering, die volgens haar statuut al leen raadgevende bevoegdheid bezit. Het ministers-comité, dat erboven staat, kan die raadgevingen bedaard naast zich neer leggen en ze niet opvolgen. Zo is het dan ook meermalen geschied. Een waarlijk Europees parlement, door de volken ge kozen, zou daarentegen beslissende be voegdheden krijgen. Het zou voor de in Federale Unie verenigde volken beslissen in al die zaken van algemeen belang, die hun eigen staatsbesturen aan de federatie in handen zouden hebben gegeven. Om een paar voorbeelden te noemen: in alle zaken van buitenlands beleid en in zaken van defensie. Frankrijk is van zins dit ver-gaande voorstel juist nu te doen omdat het, evenals Duitsland, ten aanzien van de Europese Defensie Gemeenschap in een impasse een slop dreigt te geraken. Uit Parijs is ons bericht dat men ook andere geschil punten tussen Frankrijk en Duitsland, in het bijzonder de kwestie van het Saarge- bied, alleen op hechter Europese grondslag oplosbaar acht. De Assemblée te Straats burg heeft onlangs een resolutie aangeno men. waarin de noodzaak wordt uitge sproken een vergadering bijeen te roepen, die met de opstelling van een Europese grondwet en de voorbereiding van Europese verkiezingen, te houden in 1953, zou wor den belast. Robert Schuman wil het initia tief nemen lot het ten uitvoer brengen van deze resolutie. Zo ziet ge hem, de zoon van het grens gebied van Frankrijk en Duitsland, hard nekkig voortgaan op de weg die hij ge kozen heeft. Ge kent zijn portret wel: dat van een oude, magere, ietwat gebogen mam met scherp-getekend gelaat en een promi nente neus. Het is een oud maar geen ver moeid gezicht. Er leeft een stille glimlach in. Er werkc een schrander brein boven. En in het „archief" van dat brein, als ik het zo noemen mag, zullen persoonlijke herinneringen leven die zijn bezitter niet uit. Want in Frankrijk moet men, als men zijn doel bereiken wil, vooral geen ver denking van sentimentaliteit wekken. Zelfs geen verdenking. Maar mij zou het niet verwonderen als de herinnering daar leeft aan gesprekken van de jonge Robert Schu man, misschien een halve eeuw geleden, wellicht het eerst met zijn vader, waarin die gezegd heeft „als dat eens bereikt-kon worden" en waarbij een toen overmoedige jongen heeft gedacht, misschien wel ge zegd: „Dat zal i k bereiken". Wellicht zal blijken dat hij niet over moedig is geweest. Het doel is zeker veel nader gekomen. Moge hij slagen. R. P. Prins Bernhard heeft Vrijdagmiddag de internationale tentoonstelling „Film en Foto" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam officieel geopend in tegenwoordigheid van de ambassadeurs en gezanten van velelanden en talrijke autoriteiten uit binnen- en buitenland. Het traditionele „vogeltje" verschijnt, nadat Prins Bernhard door middel van een gummibal de sluiter van een reuzen camera in werking heeft gesteld en hier mede de symbolische opening van de tentoonstelling verricht. Maandag loopt de periode van vier jaar, waarvoor het Congres van de Verenigde Staten in 1948 zijn goedkeuring hechtte aan het „European Recovery Program", hier het plan-Marshall genoemd, af. Het plan zou jaarlijks aan een onderzoek worden onderworpen door het Congres, welks reactie in 1951, als gevolg van de communistische inval in Korea en de op bouw van de Westelijke defensie binnen de Atlantische gemeenschap, bestond uit de vervanging van dit Europese herstel programma door het programma van we derzijdse beveiliging, het „Mutual Security Program". Zoals bekend, maakte de „Eco nomie Cooperation Administration" (E.C. A.), het met de uitvoering van het plan- Marshall belaste bureau, op 31 December' van het vox-ige jaar plaats voor het „Mu tual Security Agency (M.S.A.), dat een overeenkomstige positie ten opzichte van het nieuwe beveiligingsprogramma in neemt. Aan het einde van de periode van vier jaar, op 30 .Juni, heeft het plan-Marshall dus opgehouden te bestaan en is het offi cieel vervangen door een programma,, dat de gemeenschappelijke defensieve inspan ning van de West-Europese en Noord- Amerikaanse landen moet bevorderen. Een en ander heeft met zich meege bracht, dat er geen scherpe grens is te trekken tussen de beëindiging van het ene programma en het begin van het andere. (Van onze correspondent in Londen) De verschillen tussen de Westelijke Grote Drie over voorwaarden en tijdstip van een viermogendheden-conferentie over Duits land, zijn gisteren in Londen door Acheson, Schuman en Eden overbrugd. Er zal de ko mende dagen nog aan de antwoord-nota aan de Sovjet-Unie, die zoals men zich herinnert eind April een conferentie van vier voorstelde, moeten worden gedokterd voordat de definitieve tekst uit de bus zal komen. Over de hoofdzaak heerst echter tussen de ministers overeenstemming. Met het bereikte resultaat schenen zij naa; een woordvoerder ons mededeelde zeer tevreden. Van Amerikaanse zijde deed men vooral uitkomen dat de V. S. nooit zoals wel beweerd was tegen een conferentie met de Russen gekant zijn geweest. Dit is waar, maar het is ook bekend dat Amerika er geen heil in zag om op dit tijdstip al met de Russen te gaan praten, omdat de Amerikaanse mening nu eenmaal is, dat de Sovjet-Unie er alleen op uit zou zijn de inschakeling van West-Duitsland in het Atlantische verdedigingssysteem .te vertragen en mogelijk te verhinderen. De Engelsen en Fransen daarentegen wilden de Russen ondanks alles een kans geven om hun goede wil te tonen. Er is thans een compromis tot stand ge komen tussen Londen en Parijs met hun groter toeschietelijkheid aan de ene kant, en Washington, dat abrupter op de Sovjet nota wilde reageren. De Amerikanen verwachten meer succes als de Russen voor het voldongen feit ge steld zijn van een 'opneming van West- Duitsland in het Westelijke, politieke en militaire front. De Engelsen en Fransen, die natuurlijk evenmin als de Amerikanen terug willen naar een „Palais Rose" waar men drie maanden zijn tijd verdeed hadden aan gestuurd op een conferentie waar de sa menstelling en functie van een neutrale commissie van onderzoek naar de condities voor vrije verkiezingen aan de orde zou komcu, en tevens de bevoegdheden van een centrale Duitse regering voor de periode, •voorafgaande aan het vredesverdrag. Daar door wilden zij laten uitkomen dat zij nog enig vertrouwen in Moskou's oprechtheid bezitten, zulks om de Russen aan te moe digen en tevens om het verwijt van de eigen publieke opinie te ontzenuwen, dat niet alles gedaan zou zijn om overeenstem ming met de Sovjet-Unie te bereiken. De Amerikanen legden zich tenslotte neer bij een conferentie op de smalst mo gelijke basis, en ten hoogste op ambassa deurs-niveau, uitsluitend toegespitst op het verkiezingsprobleem en dan alleen nog, in dien het vast staat, dat de Russen in prin cipe accoord gaan met de instelling van een neutrale commissie. Uit de diplomatieke orakeltaal, die na afloop van de bijeenkomst tot de pers ge sproken werd, viel te concluderen, dat Schuman en Eden waarschijnlijk naar de Amerikaanse opvatting' zijn overgeheld, zonder dat de Russen evenwel diploma tiek gesproken het mes op de keel zal worden gezet. De regering-Adenauer is volledig van de gang van zaken aangaande de nota-wisse ling op de hoogte gehouden. De ministers hebben de kwestie van nauwe samenwerking inzake Korea diep gaand bestudeerd zonder echter een defini tief besluit te nemen. Het Amerikaanse voorstel om een Britse hoge officier aan het opperbevel in Korea te verbinden mogelijk als plaatsvervan ger van de chef-staf, en dus niet als plaats vervanger van de opperbevelhebber, gene raal Mark Clark, zoals aanvankelijk was gesuggereerd is niet ter sprake gebracht, evenmin als eventuele Britse deelneming aan de onderhandelingen in Panmoendjom. Behalve aan Korea werd veel aandacht besteed aan de eventualiteiten, waarvoor men in Berlijn zou kunnen worden ge plaatst en aan Indo-China. Vanochtend heeft Acheson nog afzonder lijke besprekingen met Schuman, Eden en Kennan, de nieuwe Amerikaanse ambas sadeur in Moskou, gevoerd. Om 2 uur zou hij per vliegtuig naar Ber lijn vertrekken om daar de eerste steen van een bibliotheek te leggen. Zondag zal Acheson doorgaan naar Wenen, waar hij tot Dinsdag blijft. Via Londen zal hij vervol gens naar Brazilië gaan, voor een bezoek van enkele dagen. Mening van Bonn De A.N.P.-correspondent schrijft: Te Bonn concentreert zich de aandacht thans op het antwoord aan Moskou, dat de Wes telijke ministers in Londen opstellen. Me ningen over de wenselijkheid van een con ferentie met de Russen zijn in de kringen van de regerings-coalitie sterk verdeeld. De meerderheid der drie regeringspartijen is nog altijd de opvatting van dr. Adenauer toegedaan, dat een conferentie met de Sovjet-Unie op dit ogénblik geen kansen op enig vergelijk zou bieden. Dr. Adenauer is de overtuiging toegedaan, dat de Sovjet- Unie niet alleen bereid zal moeten zijn zich uit Oost-Duitsland terug te trekken, doch rat zij ook genoegen zal moeten nemen met een inschakeling van geheel Duitsland in de Westelijke integratie. In kleine groepen van de Christelijke en de liberale partij toont men zich bereid de Russen ook een politieke prijs te betalen voor hun toestem ming tot vrije verkiezingen en de opheffing van het communistische regiem in Oost- Duitsland. Vrijwel over de gehele linie is nu echter wel het besef doorgedrongen, dat men een overleg met vertegenwoordi gers der Sovjet-Unie moeilijk meer uit de weg zal kunnen gaan. Ook onvoorwaarde lijke voorstanders van een voortzetting cler integratiepolitiek tot iedere prijs huldigen meer en meer deze overtuiging en wel om dat zij van een mislukken van toenaderings pogingen een verzwakking der oppositie tegen de Westelijke verdragen verwachten. 's-GRAVENHAGE Het kabinet der Koningin deelt mede: „Hare Majesteit de Koningin heeft aan dr. W. Drees de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De heer Drees heeft Hare Majesteit verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. De vredesbeweging „De Derde Weg" heeft aan de minister-president dr. W. Drees het volgende telegram gezonden: „De Vredesbeweging „De Derde Weg", kennis genomen hebbende van de Ameri kaanse luchtaanvallen op de electrische centrales aan de Jaloe, als onderdeel van de militaire actie van de Verenigde Naties in Korea, waaraan ook Nederland deel neemt, en overwegende dat genoemde luchtaanvallen het gevaar van uitbreiding van de oorlog buiten Korea belangrijk vergroten; dat deze operaties er belangrijk toe bij dragen de deelnemende landen in geheel Azië gehaat te maken en dus ook de moge lijkheden van een vruchtbare samenwer king tussen Nederland en Indonesië te ver ijdelen; dat door het handhaven van een Neder landse troepenmacht in Korea Nederland mede-verantwoordelijk is voor het toene mende gevaar voor de wereldvrede, dat uit de aanvaarding van het even eigenmach tige als onbezonnen Amerikaanse leider schap voortvloeit; dat het behoud van de wereldvrede geen partijbelang maar een algemeen vader lands belang is; dringt er bij uw regering met de meeste klem op aan door onmiddellijke terugtrek king van de Nederlandse troepenmacht uit Korea haar vaderlandse plicht te doen." De inleidende besprekingen, welke aan de opdracht tot kabinetsformatie plegen vooraf te gaan, waren Vrijdagmiddag om kwart over zes ten einde. Op dat tijdstip verliet dr. Drees het paleis Voorhout. Hij werd door de wachtende journalisten be stormd met vragen, maar hij bleek niet be reid enige mededeling te doen. Toen hij in zijn auto stapte zei dr. Drees echter: „Waar schijnlijk kom ik vanavond nog even terug". Inderdaad keerde de minister-president, na een kort verblijf in het gebouw van de Tweede Kamer, waar de Kamerfracties van de P.v.d.A. bijeen waren, naar het paleis Lange Voorhout terug, waar de Ko ningin aan dr. Drees de opdracht verstrekte een kabinet te vormen dat geacht kan wor den het vertrouwen te genieten van het parlement. Nadat de Koningin in de vroege middag uren achtereenvolgens ds. P. Zandt (S.G.P.) en de heer Welter (K.N.P.) had ontvangen, had zij van kwart voor drie tot vier uur een gesprek met de minister van Staat. mr. J. R. H. van Schaik. Een half uur later ver scheen dr. Drees ten paleize. Dr. Drees zal nu zijn programma moe ten opstellen. Naar het zich laat aanzien zal hij niet vóór Maandag met zijn inlei dende besprekingen e'en begin maken. Onze parlementah-e redacteur meldt nader: De woorden waarin aan dr. Drees op dracht is verstrekt om een kabinet te vor men betekenen in hun ietwat vage stijl, dat hij zal moeten trachten een parlementair kabinet samen te stellen. Overigens is hij. daarbij vrij om verschillende denkbare wegen in te slaan. In de eerste plaats kan hij het zoeken in een brede basis, maar wanneer hem mocht blijken dat zulks niet mogelijk zou zijn, behoeft hij allerminst de opdracht terug te geven want dan kan hij alti-' nog trachten te komen tot een be- wi -mallere basis, ja zelfs op een zeer sir asis, waarbij aangetekend zij dat di- les natuurlijk ook weer betrekkelijk is. Want één voorwaarde dient aanwezig te zijn, te weten dat de verwachting moet bestaan dat het kabinet het vertrouwen van het parlement zal kunnen genieten, dat wil dus zeggen van een meerderheid. Ver der meen ik dat de gekozen vage formule ring ook nog ten doel heeft de formateur een zo groot mogelijke armslag te geven ten opzichte van de wijze waarop hij zich vergewist van de gegrondheid van de ver wachting, enzovoort. Hij kan namelijk zich tot de fracties wenden om in beginsel hun steun te verwerven. Maar ook een wat losser verband met de fracties is nog moge lijk door bijvoorbeeld alleen met de fractie voorzitters te overleggen, om dan aan de hand van wat zij uiteindelijk aan hem meedelen een eigen conclusie te trekken over de vraag of inderdaad geacht kan worden dat de verwachting aanwezig is dat het te vormen kabinet het vertrouwen van het parlement zal genieten. Vandaag bepaalt de formateur zich er toe prof. Romme te ontvangen, die heden ochtend bij hem op zijn kabinet was, Plein 1813, en verder valt aan te nemen dat vóór Maandag de formateur niet met an deren besprekingen zal voeren. Een merkwaardig geval deed zich giste renavond voor toen. nadat dr. Drees de op dracht van de Koningin had gekregen, de demissionnaire minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, nog geruime tijd bij het Staatshoofd is geweest. Het heet dat dit een gewoon routinebezoek was en dat is na tuurlijk best mogelijk, maar zekerheid hieromtrent heeft men uit de aard der zaak niet. Dit bezoek viel vooral op, juist door dat de laatste dagen de naam Beel op veler lippen heeft gezweefd als mogelijk tweede in een denkbare formatie-„firma". Intus sen- stond al vast, voordat prof. Beel ten paleize verscheen, dat op het ogenblik niet een-„firma" de opdracht had gekregen maar dr. Drees alleen. Dit laatste neemt natuur lijk niet weg dat hij waarschijnlijk gaarne mettertijd de medewerking van prof. Beel zou verwerven om in een te vormen kabi net op te treden. De Labour-fractie in het Britse Lager huis heeft een motie ingediend ter bespre king op Dinsdag in het Lagerhuis, waarin betreurd wordt, dat de regering er niet in geslaagd is een doeltreffend overleg te ver zekeren over het tijdstip van de lucht- operaties in Korea. Politici achten de La bour-motie gematigd, doch merken op, dat premier Churchill, zo hij dit wil, haar kan interpreteren als een motie van afkeuring. Toen de motie bekend gemaakt was, be legde Churchill een speciale kabinetsver gadering voor Maandag, teneinde voorstel len te overwegen ter verbetering van de militaire en politieke verstandhouding tus sen de Engelsen en Amerikanen in Korea. In een communiqué van de Amerikaanse luchtmacht voor het Verre Oosten, dat heden is uitgegeven, wordt medegedeeld, dat de waterkrachtcentral en te Tsjosin op nieuw zijn gebombardeerd. Dit is de vierde keer. Radiö-Peking heeft verklaard, dat de jongste Amerikaanse bombardementen in Noord-Korea een poging zijn om de be standsbesprekingen te doen mislukken en de Koreaanse oorlog uit te breiden. De ge bombardeerde fabrieken vormden een niet- militair doel en waren onmisbaar voor het dagelijks leven van het Koreaanse volk. In Poesan heeft een menigte van onge veer 500 personen de parlementsleden, die in vergadering waren, belet de zaal te ver laten, totdat zij een resolutie hadden aan genomen ter ontbinding van het parlement. Eén parlementslid werd zo hard geslagen, dat hij bewusteloos op een bank bleef liggen. Het parlement heeft voorts het ontslag van vice-president Kim Soeng Soe aan vaard, die geen lid wenste te blijven van een „corrupt regiem". Het parlementsgebouw werd door een politiemacht van 100 man bewaakt, doch de politie greep niet in om de parlements leden te beschermen. Simon Stevin: Boekhouden is weerdig onder de vrije konsten gerekend te worden. CHAR LOTTEVILLE. (Reuter). Senator Robert Taft heeft Donderdagavond in een toespraak tot ongeveer vijf duizend perso nen in de universiteit van Virginia aan gedrongen op verwerping van de overeen komsten van Yalta als de eerste van een aantal stappen om het communisme in de wereld te stuiten. „De Russen zijn deze overeenkomsten niet nagekomen. Wij moe ten een resolutie opstellen, waarin ver klaard wordt, dat deze overeenkomsten niet meer bindend zijn". De volgende stappen zouden moeten zijn „propaganda en infiltratie" in andere lan den. In normale tijden zou hij geen voor stander hiervan zijn, verklaarde hij,, maar hij acht deze maatregelen thans noodzake lijk. Hij gelooft niet in het nut van grote landlegers. De enige veilige bescherming van Parijs en Londen, alsmede van de Amerikaanse steden, is een overweldigende Amerikaanse macht in de lucht, aldus Taft. Hij verklaarde voorts: „Ik geloof, dat er thans geen rechtvaardiging is voor verdere economische hulp aan andere landen. De tijd voor dit soort hulp is voorbij". Opwinding. In New York is een 27-jarige portier gearresteerd, die pyromaan bleek te zijn. Hij is onder meer verant woordelijk voor de brand, die 18 Juni in een woning te Brooklyn heeft ge woed, waardoor zeven mensen om het leven zijn gekomen. De man, die Vrij dagochtend na zijn jongste brandstich ting is gearresteerd, verklaarde tegen over de politie: „Ik heb jaren lang branden gesticht. Ik houd er van, daar ik er een gevoel van opwinding door krijg". "V t ïf tillton) lift H'ncf-llllitcn mi- 4haiivihiv ImnnAn «-r-s mm Am >r BONN, (Reuter). De West-Duitse mi nister van Binnenlandse Zaken, dr. Robert Lehr, heeft op een zeer druk bezochte persconferentie te Bonn medegedeeld dat de, communisten voornemens zijn in YVest- Diiitsland een „parlement" te stiehten, dat volgens hen „de wettige en democratische vertegenwoordiging van het West-Duitse volk" zou zijn. Zij zouden van deze r.amaak- volksvertegenwoordiging gebruik willen maken in hun sirjjd tegen een West-Duitse bekrachtiging van de overeenkomst van Bonn en het EVG-verdrag. Volgens mi nister Lehr zouden ue communisten voor nemens zijn de stichting van hun namaak- \olksvertegenwoordiging aan te kondigen op een Maandag te Dortmund te houden bijeenkomst. Volgens het te Düsseldorf erschijnende communistische dagblad „Freies Volk" zal op deze bijeenkomst on der meer worden gesproken door dr. .Josef Wirth, een gewezen Duitse rijkskanselier uit de jaren twintig en Max Reimann, dc leider der West-Duitse communistische partij. Dr. Lehr waarschuwde de West-Duitsers do communistische demonstratie te Dort mund niet bij te wonen. ,,De West-Duitse regering heeft nog geen definitief besluit genomen of zij de bijeenkomst al dan niet zal verbieden. Mijn ambtenaren gaan nog na in hoeverre hier kan worden gesproken van hoogverraad", zei hij. Minister Lehr verklaarde voorts, dat de West-Duitse regering mogelijk aan het einde van deze zomer of in de herfst tot in bijzonderheden uitgewerkte mededelin gen zal uitgeven, waaruit zal blijken dat de communisten pogen de democratische staatsinstellingen in West-Duitsland te on dermijnen. Hij zeide, dat zich in West- Duitsland ongeveer 175 door communisten beheerste organisaties bevinden, die zich evenwel als niet-communistisch aandienen. Zij worden alle van Oost-Duitsland uit ge leid en bekostigd. Dr. Lehr zeide voorts, dat de commu nisten een uit zeven leden bestaand comité hebben opgericht, dat tot taak heeft „een speciale actie tegen de West-Duitse rege ring te organiseren. Hij noemde hun na men Poth, Neumann, Eckert, Thiele, Span genberg, Becker en Jost, allen vooraan staande West-Duitse communisten. Een aantal West-Duitse communistische „ka derleden" volgt cursussen van vier tot zes weken op een speciale school in Oost- Duitsland. waar zij onderwezen worden in communistische tactiek. Langs de grenzen Een hoge ambtenaar van het West- Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Vrijdag te Bonn medegedeeld dat een Britse vliegtuigfabriek minister Lehr aan biedingen heeft gedaan voor de aankoop van twee hefschroefvliegtuigen. Lehr zou, wegens de toegenomen „communistische terroristische bedrijvigheid" langs de zönegrens, de hefschroefvliegtuigen willen gebruiken om zijn grenspolitie te verster ken. Hem zou echter indirect zijn mede gedeeld, dat er niet veel kans bestaat, dat de geallieerde militaire veiligheidsraad thans reeds de aankoop van hefschroef vliegtuigen zou goedkeuren, daar de Duit sers nog geen gebruik van deze toestellen mogen maken, zolang de overeenkomst van Bonn nog niet is bekrachtigd. Het grootste gedeelte van de West- Duitse politie is thans langs de zónegrens gelegerd. De grenspolitie heeft in de vol gende drie gevallen het recht van haar vuurwapens gebruik te maken: ter zelf verdediging bij een aanval, bij verwikke lingen, die zich in een tijd van oorlogs dreiging kunnen voordoen en ter verdedi ging van personen of bezittingen, met de bescherming waarvan zij is belast. Tot nu toe heeft zij echter nog geen schot gelost. De grenspolitie heeft altijd de voorkeur gegeven aan onderhandelingen en zij heeft daarmede in bepaalde gevallen succes geboekt. PITTSBURGH. (AFP). De maatschappij „Pittsburgh Steel Co." en de vakbond CIO hebben Vrijdag een overeenkomst tot stand gebracht, waardoor de 10.500 arbei ders van de maatschappij het werk zullen hervatten. De overeenkomst voorziet in een loonsverhoging van twaalfeneenhalve dollar cent per uur en inwilliging van an dere vakbondseisen. Ford deelt mede, dat van Maandag af wegens het staaltekort een aantal fabrie ken zal worden gesloten, waardoor 27.200 arbeiders zonder werk zullen komen. Twee grote Canadese autof abrieken zullen vijf dagen sluiten. Een woordvoerder van de betrokken re- geringsdiensl heeft te Washington ver klaard, dat het. program voor de levering van staal aan de fabrieken, die voor de nationale defensie werken, een vrijwel al gehele mislukking is. Het weer is nu onder invloed gekomen van een rug van hoge luchtdruk. Deze vormt een uitloper van het hogedrukgebied bij de Azo- ren. vanwaar hij zich via Zuid-Engeland naar West-Rusland uitstrekt. De rug brengt in West- en Midden-Europa fraai zomerweer. In Zuid-Frankrijk komt het 's avonds plaatselijk tot onweersbuien. De rug van hoge luchtdruk vertoom een vrij grote stabiliteit en wordt nauwelijks aangetast döor het koudefront van een diepe depressie bij IJsland. Dit koude front lag vanmorgen voor de Westkust van Ierland en Schotland. Het is niet waarschijn lijk dat het front gedurende dit weekend ons land zal bereiken. Daarom kan op aanhouden van het fraaie zomerweer gerekend worden, waarbij de temperaturen nog langzaam stij gen De kans op onweer neemt echter gelei delijk toe. maar is Zondag nog gering. ■"oocxjcnnoooofjoooooooooooooooooot WARM ZOMERWEER Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Zonnig en warm tot zeer warm weer met in het Zuiden van het land later op de dag een kleine kans op enkele verspreide onweersbuien Weinig wind. 29 Juni Zon op 4.23 uur. onder 21.04 uur. Maan op 11 53 uur, onder 23.49 uur. 30 Juni Zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur. Maan op 13.06 uur, onder (Eerste kwartier) Hoog en laag water in ÏJmuiden Zaterdag 28 Juni Hoog water: 7.16 en 19-37 uur. Laag water: 2.55 en 15.09 uur. Zondag 29 Juni Hoog water: 7.57 en 20.22 uur. Laag water: 3.29 en 15.46 uur. Maandag 30 Juni Hoog water: 8.45 en 21.10 uur. Laag water 4.08 en 16.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1