Voorting derde in de étappe van Le Mans naar Rouaan Honkbalploegen van Nederland en België op het Haarlem-terrein New York City Ballet van George Balanchine Overwinning voor Van Swol en Rinkel in het herendubbel te Wimbledon Sweepstakes in Hilversum Holland Festival De Asser T.T. begonnen Militaire Kapel met Lia Palla 4 Waterpolo DWT (dames) leidt na zege van 5-1 op ADZ Waterpolo-uitslagen Waterpoloprogramma Hockey Promoties BMHC Sport in 't kort Hima Kesarcodi treedt slechts één keer op Examens Sport op Zondag Gewezen bankiers stonden terecht Overplaatsing van een schoolhoofd te Amsterdam Verhoging pensioenen van Tweede Kamerleden Beveiliging van militaire colonnes ZATERDAG 28 JUNI 1952 De derde étappe van de Ronde van Frankrijk Le MansRouaan over een af stand van 189 km, werd gewonnen door de Fransman Lauredi in 5 uur 12 min. 31 sec. 2. Guthier z.t.; 3. Voorting 5.15.56; 4. Cor- rieri 5.18.35; 5. Fachleitner 5.18.41; 6. Du- pont 5.23.03; 7. Faanhof; 8. Robic; 9. Weile- mann; 10. Baroni, allen zelfde tijd als Dupont. Als elfde arriveerde een grote groep renners ex aequo, met onze landgenoten Roks en Wagtmans, de Italianen Bartali en Pezzi, d° Belgen Van Steenbergen. De Hertog, Rosseel, De Cock en Neyt, de Fransen Roland, Rémv, Teisseire en Laza- rides. Het algemeen klassement na de derde étappe luidt: 1. Lauredi 16.38.41; 2. Gau- thier 16.42.24; 3. Van Steenbergen 16.42.46; 4. Pardoen 16.43.46; 5. Close 16.45.44; 6. Fachleitner 16.45.45; 7. Voorting 16.45.59; 8. Blomme 16.46.35; 9. Van der Stock 16.46.40; 10 en 11. Cieliczka en Carea, bei den 16.46.54; 12. Rosseel 16.47.57; 13. Ruiz 16.48.27; 14. Molinerus 16.48.57; 15. Corrieri 16.48.58;16. Canavese 16.49.23; 17. Renaud 16.49.36; 18. Wagtmans z. t.; 19. Decaux 16.49.42; 20. Gil 16.49.51. Op de 21e plaats ex aequo staat een aan tal renners met de tijd van 16.50.07, bij wie onze landgenoten Roks, Van Est, en Van Breenen. 44e is Dekkers in 16.50.13. Op de 54e plaats volgt een groep in 16.53.26, waarbij behalve de Italiaan Magni, ook Nolten zich bevindt. Faanhof staat van de Nederlanders het laagst geklasseerd en wel op de 80e plaats rh~t 17.00.42. De derde étappe van de Ronde van Frankrijk heeft een einde gemaakt aan de heerschappij van de Belgen. De meest chauvinistische Fransman zal niet hebben durven voorspellen, dat het bij de start van de vierde étappe een landgenoot zou zijn, die met de gele trui aan de eerste pedaal- trappen in de richting Roubaix zou geven. In een verzengende hitte moest tussen Le Mans en Rouaan gereden worden. Rik van Steenbergen, die reeds droomde van een glorieuze rit in gele zijde over de gren zen van zijn vaderland, werd van de eerste naar de derde plaats verdrongen dpor twee Franse renners, die hun sporen als cou reurs wel reeds verdiend hadden, doch met wie men in het Belgische kamp toch eerlijk gezegd geen rekening hield. Lauredi en Gauthier hadden, toen zij de finish pas seerden, zo'n grote voorsprong, dat Van Steenbergen thans met ruim 4 minuten achterstand op Lauredi als derde in de al gemene rangschikking staat geklasseerd. Het gevolg is ook, dat de Belgische ploeg zijn plaats aan de kop van het landenklas- sement kwijt is geraakt aan de Franse nationale ploeg en met nog wel liefst 5 minuten verschil nu tweede staat. De Nederlandse équipe heeft zijn derde plaats in dit klassement op fraaie wijze gehandhaafd. Het moet niet alleen van de keien als Van Est en Wagttnans komen, maar ook andere leden van het team van „de Pel" zorgen voor successen. Vrijdag vestigde Voorting de aandacht op ADVERTENTIE f 6365.- Ondernemersprljs af Amersfoort GARAGE BRINKMANN Smedestr. 22 - Haarlem - Tel. 11025 Voor de tweede klasse van de KNZB-com- petitie speelden ADZ en DWT in het Mi randa bad te Amsterdam een wedstrijd die DWT met 51 heeft gewonnen. Tot nu toe hadden beide ploegen al hun voorgaande wedstrijden gewonnen, het ging dus om de leiding van de afdeling. Vorig jaar waren ADZ en DWT ook gelijk geëindigd, waarna de Amsterdamse dames de beslissingswed strijd in Groenendaal met 32 wonnen. De DWT-dames namen voor deze kleine maar belangrijke nederlaag wel stevig revanche en stevenen zodoende met 8 punten uit 4 wed strijden en een score van 293 recht op het kampioenschap af. DWT 3 (dames) speelde voor de derde klasse van de KNZB-competitie tegen Ne- reus 2 uit Zaandijk en won met 5—2. De uitslagen van de wedstrijden in de competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond luiden: Dames, derde klasse: Meeuwen 2DWT 2 31; DWT 3Nereus 2 52. Heren, eerste klasse: Haarlem 3Rotterdam 2 010; twee de klasse: HPC 3—DJK 2 2—1; derde klasse: Haarlem 4Nereus 4 35. Kringcompetitie. Dames, eerste klasse: Haarlem 3DWT 4 31. Heren, eerste klas se: DWK 3HPC 4 1—6; tweede klasse: Haarlem 5VZV 3 33. Afdeling jongens: DWR—HPC 2—3; Haar lem aDWR 2—4; Haarlem b—HZV 2—2. Afdeling meisjes: DWT—HVGB 0—6. Het programma voor de week van 29 Juni tot en met 5 Juli luidt: Competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond: Zondag 29 Juni: heren, reserve eerste klass: SVH 2Haarlem 2. Dinsdag 1 Juli: dames derde klasse: Nereus 2DWT 3. Heren hoofdklasse: Haarlem Meeuwen. Reserve eerste klasse: Merwede 2 —HVGB 2; UZSC 2—Haarlem 3. Tweede klasse: DWR—Dolfijn; HZC—HPC. Reserve derde klasse: Haarlem 4DAW 2. Woensdag 2 Juli: dames tweede klasse: DWRNereus. Derde klasse: DWR 2Haar lem 2; HDZ 2DWT 2; Heren reserve hoofd klasse: HPC 2GZC 2. Tweede klasse: DWR 2Nereus 2. Donderdag 3 Juli: dames, tweede klasse: DWT—VZV: ADZ—HVGB. Vrijdag 4 Juli: heren, reserve hoofdklasse: Zian 2—HPC 2. Derde klasse: HVGB 4— Nereus 4. Zaterdag 5 Juli: dames, tweede klasse: HVGBDWT. Reserve eerste klasse: HVGB 2Haarlem 2. Reserve tweede klasse: HVGB 3HPC 3. zich door dapper mee te trekken met het zestal, dat er in het begin van de course tussenuit ging. Voorting werd op 23 km van de finish in een valpartij met Caput, Corrieri en Fachleitner betrokken. Daar door kregeji Lauredi en Gauthier de kans er met zijn tweeën vandoor te gaan. Voor ting herstelde zich snel; hij zat het eerst weer in het zadel om de anderen achterna te gaan. Helaas slaagde hij er niet in aan sluiting met Lauredi en Gauthier te krij gen, doch de derde plaats van onze land genoot was een mooi succes. Met de zeven de plaats van Faanhof en de achttiende van Wagtmans kan Pellenaars echter eveneens tevreden zijn. Op de nieuwe baan in Hilversum worden morgen de Sweepstakes gelopen, twee be langrijke courses voor drie-jarige dravers- hengsten en -merrieën. Bij de hengsten moet Nottlemans Quintus Harvester kunnen win nen voor Qui Hotlandia G cn Quick Hollan- dia G. Gezien zijn verrichting in Geleen is Quick Star hier de outsider. Bij de merriën is Queen Bess de favoriet vóór de keuze Geersen. Quinte Hollandia G zien wij als derde en Queen Anthonia O is'de outsider. Onze prognose voor de andere courses is: Loosdrechtprijs: Perfect Heny, Pirette, Our Bonni. Outs. Otto H. Studioprijs: Petite Casindra, Kondor. Leo- nidas G. Outs, On of Eve. Heidepriis: Olivia Havilland, Petronel Spencer. Koningin Draisine G, Outs, Peter- hof en Oostings Lieveling. Gooiprijs: Otella. Kapitein Bascom, Mar tini Spencer, Outs. Octavianus K. Forensennrijs: MacKinlej', Nanco M. Oranje J. Outs, Morning Star. Sportparkprijs: Notekraker S. Olgo Pluto, Stuermann, Outs, Nellie Gregor. Van BMHC zijn in het afgelopen hockey- seizoen drie elftallen gepromoveerd. Het zesde naar de derde klasse, het zevende en achtste elftal van de Onderbond naar de vierde klasse van de hoofdbond. De spelers van die drie elftallen en enige vaste reserves zullen tijdens een bijeenkomst, die vanavond in het clubhuis aan de Ael- berstbergweg wordt gehouden, 'n aandenken ontvangen aan de door de elftallen behaalde successen ATHLETIEKKAMPIOENSCHAPPEN VOOR TURNERS. - Aangezien de accommo datie van de sportterreinen' van de Hoog ovens en de organisatie door de Kennemer Turnkring in samenwerking met de gym nastiekvereniging SSH een zeer gunstige indruk hebben achtergelaten bij de commis sie voor de athletiek van het KNGV, heeft de Kennemer Turnkring wederom het ver zoek gekregen om de nationale athletiek- wedstrijden voor te bereiden, die bepaald zijn op Zondag 17 Augustus. HAAGS ELFTAL—PAKISTAN (HOCKEY) Woensdagavond 2 Juli zal op Klein Zwit serland te Den Haag een hockeywedstrijd worden gespeeld tussen een versterkt Haags elftal en het Olympisch team van Pakistan. De vermaarde Hindoedanseres Hima Kesarcodi, wier optreden stellig één der hoogtepunten van het vorige seizoen in Bloemendaals Openluchttheater is geweest, komt Zondagavond in dezelfde omgeving wederom de vier grote stijlen van haar va derland India demonstreren. Deze voor stelling, één van de twee die zij in ons land geeft, vormt een onderdeel van het Holland Festival. Nog deze maand vliegt Hima Kesarcodi naar India terug om de voorbereidingen te treffen voor een Europese tournée, die in Augustus zal beginnen. In November gaat deze grote kunstenares naar Indonesië om daar gedurende twee maanden voor de bond van kunstkringen op te treden. Aan het Eerste Christelijk Lyceum slaag den voor de afdeling Middelbare Meisjes school einddiploma: A. E. van Aller, C. J. Bergman, C. H. M. ten Have, A. Jansen. M. J. Krans, C. A. Makkes van der Deijl. W. A. Rikkert, C. van Rhijn. A. Voors. allen te Haarlem, voorts E. J. Dondorp, K. Dijkstra, G. Kruiderink. M. J. Muller. L. Sjouwke, E. M. Vollrath, E. de Vos te Heemstede, A. F. J. Draijer te Zandvoort, M. E. van Hattum te Breda. P. G. Lanting te Hillegom. M. A. Vink te Vogelenzang, K. van der Zee te Nieuw Vennep. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 2728 Juni KW 2 8 k.; KW 3 12 k.: KW 5 12 k.: KW 14 70 k.: KW 23 25 k.; KW 73 74 k.: KW 147 60 k.; KW 154 34 k.: KW 144 30 k.; KW 83 40 k.: KW 67 27 k.; KW 18 75 k.; KW 29 60 k.; KW 32 35 k.; KW 49 18 k.: KW 78 70 k.; KW 42 100 k.: KW 43 14 k.: KW 44 20 k.; KW 110 60 k.; KW 50 10 k.: KW 173 35 k.; KW 130 105 k.: KW 151 15 k.; KW 167 10 k.: KW 23 17 k,; KW 45 75 k.; KW 65 60 k.;. KW 124 25 k.; KW 129 15 k.; KW 161 70 k.; KW 163 32 k.: KW 168 25 k.: KW 170 52 k.; IJM 74 18 k.; IJM 283 70 k.; SCH 36 17 k.; SCH 51 30 k.; SCH 107 25 k.; KW 47 63 k. uit halve vleet. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 35 kantjes. Scheveningen: 45 kantjes. Katwijk: 42 kantjes. Met een bijna aan één stuk door verbluf fend knap programma heeft het lang-ver- wachte-toch-gekomen New York City Bal let zich gisteravond in het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan het Nederlandse publiek voorgesteld. Men is gewend dit. gezelschap Balanchine's ballet te noemen en daar bestaat, naar ons thans gebleken is, ook alle reden toe. De kleine vijftig dansers, allen van Amerikaanse na tionaliteit, die men in zijn- gelederen ziet optreden, zijn met één uitzondering (de ons reeds zo goed bekende André Eglevsky) volledig onder zijn leiding getraind en ver volgens ontwikkeld tot willoze werktuigen ter uitvoering van zijn opvattingen. Hier heerst van begin tot einde de cho reograaf oppermachtig. Hij dicteert elke beweging en ieder gebaar. In het program ma kan men zelfs lezen dat uitleg van de betekenis der passen de dansers nauwelijks wordt gegeven: „Pas als het ballet voltooid is, vertelt Balanchine zijn bedoelingen.." Het behoeft wel geen betoog dat er op deze manier voor het vertolkende element wei nig ruimte is, al laten persoonlijke eigen schappen zich natuurlijk niet onderdruk ken. Bij deze gang van zaken is het wel uitermate ongewenst om reeds na het zien van enkele proefstukken een oordeel te vellen. Dit kan beter worden uitgesteld tot na afloop van het ongeveer een week du rende bezoek. De eerste indruk was enigszins teleur stellend, maar dat kan mede een gevolg zijn van te hoog gespannen verwachtingen op grond van herinneringen aan oudere scheppingen van Balanchine (bij voorbeeld Concerto Barocco, La Somnambule, Thema en variaties) in uitvoering door andere, minder rigoureus gedisciplineerde groepen, die meer tegemoet kwamen aan onze tradi tioneel gevormde smaak. Het zal in ieder geval interessant zijn te constateren hoever men in de richting van het louter „abstrac te" ballet is gegaan of kan komen. Nu zit ten wij nog een beetje met het gevoel te doen te hebben met het werk van een ge nie dat ons eigenlijk koud laat. Het eerste programma begon met „Bour- rée fantasque" op muziek van Emmanuel Chabrier, een grotendeels burlesk spel, gril- Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Koninklijke Nederlandse Honk- balbond worden vandaag en morgen in Amsterdam. Haarlem. Rotterdam, en Nijme gen landenwedstrijden gespeeld, waaraan ploegen van België. Engeland en ons land (twee negentallen) deelnemen. Vov Zondag staat op het programma NederlandBelgië op het terrein van Haarlem. Nederland en België komen dit seizoen voor de tweede keer tegenover elkaar. En kele weken"geleden wonhen onze landgeno ten met 43. Daardoor bewezen de Belgen dat zij niet veel meer voor de Nederlanders onderdoen. Morgen kan een spannende strijd worden tegemoet gezien. Het kostte Van Swol en Rinkel in de twee de ronde van het herendubbelspel in het tennistournooi te Wimbledon niet erg veel moeite om het Britse paar Neal-Starte te verslaan. De cijfers 6-2 6-4 6-2 spreken overigens duidelijke taal. In de tweede set gingen voor de Nederlanders, twee service- games verloren, maar op hun beurt won nen Van Swol en Rinkel de service-beur ten van de jeugdige Cambridge-combinatie. Na 6-2 6-4 gingen de Nederlanders in de derde set snel op de zege af. Bij 5-2 kwam Van Swol met drie aces op matchpoint. Het punt ging verloren door een netbal, maar in de volgende rally joeg Van Swol een forehand-drive zo hard en scherp in een hoek, dat Starte geen poging deed de bal te retourneren. De Nederlandse combinatie mevrouw Roos-Van der WalDehnert heeft het in het gemengd dubbelspel niet tot de derde ronde kunnen brengen. Door grote vaart en betere controle aan het net wonnen onze landgenoten de eerste set in snel tempo, maar in de tweede set\verd vooral het spel van de Ttaliaan Canepele veel sterker en met lange rallies, waarin hard gevochten moest worden voor elk punt, ging de score gelijk op. Op 8-7 kreeg het Nederlandse paar drie wedstrijdpunten. Met twee slor dige returns in het net en een onbeheerste smash van Dehnert ver buiten de lijnen ging deze eenvoudige kans op de overwin ning echter verloren. Met 10-8 wonnen me vrouw Hammersley en Canepele de set. In de derde set haalden de Nederlanders een 3-1 achterstand op, kwamen met 5-4 voor en even later was het on 6-5 wederom matchpoint voor Dehnert.. Fouten van Deh nert deden de game verloren gaan en ook toen het Nederlandse dubbel nog eens met 7-6 de leiding kreeg was noch Dehnert, noch mevrouw Roos in staat de winst te forceren, uitgeput als zij waren door de grote hitte. De uitslagen luiden: Heren enkelspel vierde ronde: Sturgess sl. Golden 4-6. 6-3, 6-1, 7-9. 6-4. Seixas sl. Patty 7-5. 4-6. 6-3, 7-5. Flam sl. Mulloy 6-4, 7-5, 6-1. McGregor sl. Vieira 5-7, 6-3, 6-1, 6-3. Drobny sl. Hoad 6-3. 3-6. 8-6. 6-3. Savitt sl. Brichant 6-3. 6-3. 6-3. Sedgman sl. Candy 6-2, 6-1, 6-0. Rose sl. Clark 6-2, 6-2, 6-4. Dames enkelspel, derde ronde: Shirley Fry sl. E. Lombard 6-2, 6-1. Louise Brough sl. B. Penrose 6-2. 6-1. Jean Rinkel-Quer- tier sl. H. Fletcher 6-0, 6-4. G. Woodgate sl. P. Ward 7-5, 4-6, 6-1. Vierde ronde- Doris Hart sl. J. Wipplinger 6-4, 4-6, 6-3. Pat Todd sl. Dorothy Head 6-4, 6-3. Mau reen Connolly sl. J. Partridge 6-3, 5-7, 7-5. Dames enkelspel, derde ronde: J. Walker- Smith sl. M. Harrison 6-1, 6-3; vierde ron de: T. Long sl. White 6-2, 6-1. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: mevr. Visa voor Zuid-Afrikaanse burgers die Nederland willen bezoeken, hetzij voor za- kendoeleinden, hetzij voor vacant'" zijn af geschaft. Nederlanders, die voor antie of zakendoeleinden naar Zuid-Ai «a ver trekken, kunnen hun visa gratis krijgen. Deze regeling treedt 21 Juli in werking. S. Hammersley en Canapele sl. mevr. J. Roos^Van der Wal en Dehnert 2-6, 10-8, 9-7. Heren dubbelspel, tweede ronde: Haillet en Molinari sl. Jackson en Kemp 6-1, 11-13, 7-5. 1-6, 6-1. Van Swol en Rinkel sl. Neal en Starte 6-2, 6-4, 6-2. Dames dubbelspel, tweede ronde: mevr. T. Long en mevr. P. Todd sl. mej. B. Good man en mevr. B. Knott 6-0, 6-3. June Par tridge en Jean Rinkel-Quertier sl. mevr. W. Bain en mej. E. Lombard 6-3, 6-0. Voor de rechtbank te Dordrecht hebben twee voormalige bankdirecteuren, P. B. B. en I. B.. terecht gestaan onder beschul diging bijzondere inkomsten in de jaren 1943, 1944 en 1945 niet te hebben opgege ven voor de belastingen. P. B. B. zou zich aan ongeoorloofde transacties met effecten, waaraan hij naar schatting 30.000 verdiende, als aan de verkoop van gouden tientjes, biljetten van ƒ500 en 1000 hebben schuldig gemaakt. I. B. zou 10.000 voor de belasting ver zwegen hebben, nadat hij zich aan handel in zwarte effecten zou hebben schuldig ge maakt. In zijn requisitoir tegen P. B. B. merkte de officier van justitie op, dat de Incasso- bank, waarvan de verdachten directeuren waren geweest, geheel buiten de transac ties had gestaan. Onaangenaam achtte de officier het, dat de bankdirecteuren, die ten aanzien van het rechtsherstel een ver trouwenspositie hadden gekregen, dit ver trouwen, hun door de staat geschonken, hadden geschonden door zich aan onge oorloofde transacties te buiten te gaan. De eis tegen P. B. B. luidde, rekening houdend met de extra aanslag, die hij nog van de belastingen heeft te wachten en met het feit, dat hij zijn functie heeft verloren, een maand hechtenis. Tegen I. B., die volgens de officier de staat in ernstige mate had benadeeld, eiste hij 2500 boete. Mr. L. Salomonson, die beide verdachten verdedigde zei, dat P. B. B. het slachtoffer was geworden van chantage door een van zijn cliënten. Tenslotte stonden nog twee personen te recht, die verboden handel met P. B. B. zouden hebben gedreven, te weten A. van D., zaadhandelaar te Zwijndrecht, en de Papendrechtse fabrikant D. de V. De eer ste zou telkenmale geld hebben geëist van P. B. B. en toen hij dit niet kreeg was hij naar de politie gegaan, met het gevolg, dat hij zelf ook terecht moest staan wegens het verstrekken van een onjuiste belasting aangifte. De eis tegen hem was een maand gevangenisstraf. Tegen D. de V., die effecten onder een andere naam had doen registreren, luidde de eis eveneens een maand gevangenisstraf. De V. zal over enige tijd nog eens terecht moeten staan, wegens het voor de belasting verzwijgen van grote inkomsten uit de oorlogsjaren. Op 9 Juli zal de rechtbank uitspraak doen. De opstelling van de Belgen is nog niet bekend, maar zij zullen een keus doen uit de volgende spelers: Bats iBorgerhout), Bleijs (Spalding-Kendall), de Cauwer (Luchtbal), de Roeck (Borgerhout), Guns (Continental Dodgers), Hardies (G. W. Giants), Mestach (Borgerhout), Moreels (Pioneers), Steels (Antwerp), van Acker (Luchtbal), van Hin- derdael (Borgerhout). van Hoof (Luchtbal), van Looy (Beren), Verbert (Spalding-Ken dall), Verbiest (Zonnestraal). Het Nederlandse team treedt aan in de volgende formatie: werper: Smidt (HHC); vanger: B. Vrenegoor (HHC); eerste honk: Hoogenbos (Schoten); tweede honk: W. Vre negoor (HHC); korte stop: Jole (HHC); derde honk: Keulemans (Schoten); links velder: Bouwens (ABC); middenvelder: Nusse (Blauw Wit); rechts velder: Urbanus (OVVO). Competitiewedstrijd Door het vaststellen van de landenwed strijden gaan maar enkele ontmoetingen voor de competitie door. Zondagmorgen wordt op het terrein van EDO gespeeld EDO—The Catchers die voor de bezetting van de twee de plaats in een der afdelingen van de over gangsklasse van belang is. Cricketprogramma Door de regen konden er twee weken ach tereen geen cricketwedstrfjden worden ge- sepeld. Voor Zondag zijn de volgende ont moetingen vastgesteld: eerste klas: Rood en Wit—PY; Quick (HJ—Haarlem; ACC— HCC 1; Excelsior—VOC; HCC 2—HDVS; Sparta—Kampong. Tweede klasse: Haar lem 2ACC 3. Derde klasse: Kampong 3 Rood en Wit 4. Vanmorgen zijn op het Asser circuit de Nederlandse TT-races begonnen, races, die tot de allerbelangrijkste van Europa horen en die, gezien de inschrijving, de trainings resultaten en de enorme belangstelling dit jaar alles schijnen te zullen overtreffen, wat de Asser TT tot nu toe heeft opge leverd. Enorme belangstelling: er waren naar schatting meer dan honderdduizend toe schouwers om het circuit, een mensen massa, die gisteravond Assen al in een soort feestende metropolis had herschapen, waar de lichten bleven branden en de kermis grote zaken maakte. De inschrijving: uit talloze 'landen zijn renners en motoren gekomen, van Zweden tot Ceylonnezen toe. De trainingsresultaten: de Gilera-rijder Massetti draaide een ronde van 162 km per uur gemiddeld. Dat was sneller dan de Nortori-kampioen Geoff Duke, die méar tot 157 km per uur kwam. Maar de training zegt niet alles en al staat het vast, dat er zeker tien machines bij de 500 cc's zijn, die sneller zijn dan Geoff's Norton, de Britse tovenaar heeft al meer bewezen, dat zijn rijkunst veel snelheidsverschil kan goed maken. Het zou er om spannen, dat was alles wat men gisteren in Assen over deze race kon zeggen. Lorenzetti wint 250 cc klasse De le klasse die vanochtend aan start kwam bestond uit de 250 cc. Reeds direct ontwikkelde zich een hevig gevecht tussen drie „Guzzi"-rijders: de Italianen Loren zetti en Ruffo en de Brit Anderson. De twee Italianen liepen later gestaag uit en in de eindstrijd bleef Loi izetti met 11/2 meter voorsprong de baas over zijn land genoot na een fraaie en zeer spannende race. De grote verkeersdrukte heeft vanoch tend helaas tot een dodelijk ongeval geleid. De 40-jarige landbouwer H. Muggen werd vanochtend op de straatweg Meppel-Assen door een jeep overreden. Hij overleed spoe dig daarna. Zijn zoon die naast hem fietste werd eveneens aangereden, doch werd slechts onbetekenend gewond. De jeep botste na de aanryding tegen een boom waardoor twee van de zeven in zittenden werden gewond. lig en eigenzinnig zoals de titel reeds zegt, bestaande uit wat teveel dans op teveel noten. Het eerste deel is een soort parodie op de elegante dansvormen, het tweede een min of meer lyrisch intermezzo en het derde (Fête Polonaise) een fontein van tel kens verrassende virtuositeit, een divertis sement in de uiterst verfijnde trant van een Broadway-revue. Zo mogelijk nog vol maakter van constructie was het inderdaad magnifieke slót tafreel van „La Valse" van Ravel, door Tanaquil LeClerq, Nicholas Magallanes en Francisco Moncion (als de dood, die de geliefden scheidt) op waarlijk sublieme wijze ten tonele gevoerd. Van Balanchine was ook de geheel op effect be- De „bibliotheque Wallone" te Leiden zal dezer dagen honderd jaar bestaan. Aan iedere Waalsekerk-gemeente is indertijd een eigen taak opgedragen en aan de Leidse viel de eer te beurt de archieven te verzorgen. De Leidse Waalse kerk kreeg in 1852 de op dracht tot het oprichten van een bibliotheek van de Waalse gemeente, waarin ook het Waalse familieregister is ondergebracht. George Balanchine. rekende (en dit ook bereikende, gehoord de bijna eindeloze toejuichingen van de zaal) pas- de-deux op muziek uit „Sylvia" van Delibes, waarin men kon constateren dat Eglevsky nog niets aan soepelheid heeft ingeboet. Hij was bovendien een perfecte partner van Maria Tallchief, die iedereen tot geestdriftige bewondering bracht met haar fenomenaal-gemakkelijk gedraaide tours, echter zonder de triomfantelijke allure, waarmee de bevrijdende suggestie van pure dansvreugde op de zaal wordt overgebracht. Verder stond „Lilac Garden" van Antony Tudor (waarbij Jo Juda de vioolsolo in „Poème" van Chausson speelde) op het programma, een mooie gelegenheid voor Nora Kaye om haar talent tot het opwek ken van nerveuze spanning met beheerste gratie te demonstreren. Welke bezwaren men ook tegen dit werkje mag hebben, voor het eerst kreeg hier de emotie een kans zich te laten gelden en heerste er iets van sfeer. Want overigens zag men deze eerste avond men vergeve mij het woord te veel Spielerei en te weinig mysterie. Maar gelukkig: de belangrijkste nummers van het répertoire moeten nog komen. DAVID KONIG De belangstelling voor het blaasorkest is groeiende. Werd er tot voor enkele jaren weinig bijzonders voorgeschreven en vorm den zelfs de beste militaire kapellen hun répertoire uit transcripties van sympho- nische werken, nu ziet men het gebeuren dat componisten van naam voor harmonie bezetting schrijven. Strawinsky gaf zelfs een zeer verrassend voorbeeld, door zijn piano-concert uit 1923'24 te concipiëren met begeleiding van harmonie-orkest. Het was in de tijd dat het wachtwoord „terug naar Bach" en de tendenz naar een objec tieve klank aan de orde waren. Het timbre der strijkers werd te week, te romantisch gevoelig bevonden; de klank van enkel blazers zou dit kunnen ondervangen. Zelfs de piano achtte men te zangerig en moest maar zo droog mogelijk, nu en dan zelfs als een soort „slagwerk" behandeld wor den. Wij herinneren ons nog de uitvoering van Strawinsky's pianoconcert onder Men gelberg met de componist aan de vleugel, toen het werk nog gloednieuw was. De ijzerharde, onbewogen aanslag van Stra winsky is ons daarvan bijgebleven, evenals de haast onnatuurlijke strakheid van Men- gelbergs directie en het ongewone effect van een stugge blazersbegeleiding. Wij hoorden dit opus nu ook op de avond in de Kurzaal, die gegeven werd door de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van kapitein Rocus van Yperen, waarbij Lia Palla de solopartij speelde. Maar de in druk van de uitvoering was nu heel wat gemoedelijker. Lia Palla mocht dan al het motorische neo-klassieke zo zakelijk moge lijk realiseren, het orkest had blijkbaar moeite om correct mee te komen en in een strakke volgzaamheid te volharden. En waar Strawinsky een nuchtere melodische tekening bedoelde zonder gevoelsinhoud, kon Lia Palla zich toch niet weerhouden die „namaak Handel" een dosis barok-sen- timent mee te geven. En het orkest dikte dit nog wat aan, helaas niet altijd in zui vere stemming. Strawinsky's orchestratie voor blazers orkest zoekt niet de schoonheid van klank die in deze bezetting mogelijk is, als hij dit neo-klassieke concert met blazers liet be geleiden was het om andere redenen. De moderne componisten die deze avond op het programma met originele harmonie- muziek vertegenwoordigd waren (Ernst Toch, Paul Hindemith, Paul Creston, Henk Badings en Siergiei Prokofieff) bleken lang niet zo hardnekkig aan de gewaande objec tieve klank van de blazers verslingerd. Alleen Hindemith bekommert zich minder om een orchestratie die de karakteristiek van elk instrument dient en een goede ver smelting Van timbres waarborgt; het is hem meer te doen om contrapuntische proble men uit te werken, die evengoed een an dere orchestratie zouden verdragen. „Legend" van Paul Creston is helemaal geen sterk stuk ik ken composities voor harmonie van Hollandse componisten die muzikaal van meer betekenis zijn maar het is blazersmuziek die uitstekend klinkt. Hetzelfde kan men van Henk Badings' Con cert voor altsaxofoon zeggen. Badings heeft het klankmateriaal in de gunstigste zin aangewend en wel zodanig dat hij vele verrassende effecten bereikte. Het stuk is dankbaar hoewel niet eenvoudig voor het solo-instrument geschreven en bevat (vooral in het eerste allegro) muziek van voorname betekenis, die daarenboven steeds aangenaam klinkt. Bij de „Athletic Festival March" van Prokofieff ondervindt men niet de minste probleemstellingen; het is harmoniemuziek die klinkt alsof Souza, Gilson, Coates of BINNENLAND De tweede meelfabriek van de Neder landse Verbruikscoöperaties aan de Rijn haven te Rotterdam is officieel geopend door Sir Harry Gill, president van de Inter national Co-operative Alliance, die zeide in de opening van deze meelfabriek een zicht baar bewijs te zien van de geestdrift voor eigen productie. De fabriek kan 80 ton per etmaal verwerken en beschikt over een op slagruimte voor 3000 ton. Bij de bouw is er rekening mee gehouden, dat uitbreiding tot dubbele grootte mogelijk is. Na de jaarlijkse dodenherdenking op 3 Mei in Hilversum hebben drie mannen na mens de Communistische Vredesraad pam fletten uitgereikt. Zij overtraden daardoor de politieverordening. Vrijdag stonden zij terecht voor de Hilversumse kantonrechter, die het tijdstip der uitreiking niet erg kies vond. Ook de amtbenaar van het O. M. noemde het moment van de uitreiking sma keloos en eiste f 50 boete voor ieder. De kan tonrechter veroordeelde elk der verdachten tot f 35 boete. Een arts uit Eindhoven heeft enige tijd geleden zijn broer, die reeds 10 jaar in een sanatorium werd verpleegd, op diens uit drukkelijk verzoek een injectie en 20 tablet ten gegeven, ten gevolge waarvan deze broer is overleden. De rechtbank te Utrecht veroordeelde de arts tot een jaar gevange nisstraf voorwaardelijk. De procureur-gene raal bij het hof te Amsterdam heeft thans 10 maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf gerequireerd. Te Maastricht is op 83-jarige leeftijd overleden dokter M. H. N. Roebroeck, en der oudste practiserende geneesheren van ons land. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn geslaagd: voor het candidaatsexamen theologie H. van der Plaat en voor het pro- paedeutisch examen mediciinen A. A. Knoop en H. Steenhuis, allen te Haarlem. Tot leraar Engels aan de Chr. school te Harderwijk is benoemd drs. J. van der Well te Haarlem. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard zullen vanavond de drie Heemsteedse muziekcorpsen een stertocht houden, dat besloten zal worden met een taptoe, uit te voeren door alle deelnemende verenigingen, onder leiding van de heer S. A. Noom, dirigent van de R.K. Harmonie „St. Michaël". Op het Raadhuisplein zullen ook enige nummers ten gehore worden ge bracht. Het vorig jaar besloot de gemeenteraad van Amsterdam de heer J. G. Blok als hoofd der A. H. Gerhardschool over te plaatsen naar de P. Hooglandschool. De heer Blok ging tegen dit besluit in beroep bij Gedeputeerde Staten van Noordholland. Dit college heeft de heer Blok in het on gelijk gesteld. In zijn overwegingen zegt het college, dat de gemeenteraad van Am sterdam alle reden had het hoofd over te plaatsen gezien de spanningen die door het ontactisch optreden van de heer Blok, die overigens een voortreffelijke onderwijzer is, onder het personeel werden ver oorzaakt. Gedeputeerde Staten merken op, dat de financiële positie en de rechtspositie van de heer Blok niet zullen worden ge schaad en dat de P. Hooglandschool uit stekende ontwikkelingsmogelijkheden heeft. Het argument van de heer Blok, dat zijn aanzien geschaad wordt door de overplaat sing, mag volgens het college niet meetel len. Ook behoeft de gemeenteraad zich niet bezig te houden met de particuliere belangen van het hoofd. De regering is van oordeel, dat aanleiding bestaat het bedrag van het pensioen van de leden der Tweede Kamer te verhogen en reeds verleende pensioenen bij deze verhoging aan te passen. Er van uitgaande dat het ambtenaren- pensioen, dat vergelijkbaar is met het bij de wet van 1 Augustus 1947 verhoogde pensioen voor Kamerleden gemiddeld ligt tussen f 1800 en f 1900 en dat hierop een bijzondere toeslag ad f 200 of ruim 10 is verleend, meent de regering, dat een verhoging van het pensioen van de leden van de Tweede Kamer van f 187,50 tot f 207,50 voor elk jaar, dat zij lid van de Kamer waren, tot een maximum van f 3750, billijk is te achten. In aansluiting hierop wil zij de reeds verleende pensioenen van gewezen Kamer leden en van weduwen en wezen van overleden Kamerleden en overleden gewe zen Kamerleden dienovereenkomstig her zien. Het komt de regering voor, dat deze her zieningen, waarvan de kosten op f25.000 per jaar worden geraamd, in werking die nen te treden met ingang van 1 Januari 1951. Enige tijd geleden heeft de A.N.W.B. zich met betrekking tot de beveiliging van bij duisternis op de weg marcherende co lonnes militairen tot de ministers van Oor log en Marine gewend. De bond heeft daarbij mede naar aan leiding van een ernstig ongeluk in Enge land, waarby een autobus bij avond op een colonne cadetten inreed aangedrongen op nauwlettende naleving van de in de wet gestelde eis, dat in groepsverband marcherende colonnes beveiligd worden door een rode lamp. Uit verkeerstechni sche overwegingen achtte de bond overi gens twee lantaarns verre te prefereren, daar op deze wyze niet alleen de aanwe zigheid van het obstakel, doch ook de breedte wordt aangegeven. Van beide ministeries heeft de A.N.W.B. thans de mededeling ontvangen, dat deze laatste suggestie in de voorschriften, zo wel voor het leger als voor de zeemacht, is opgenomen. Marcherende colonnes zul len voortaan aan de achterzijde worden beveiligd door twee rode lantaarn in plaats van één. Deze zullen zodanig gedragen worden, dat zij de breedte van de colonne aangeven. Aan het hoofd van de colonne zullen in het vervolg twee witte lantaarns worden meegevoerd. Alford er de hand in gehad zouden hebben. In de tweede helft van het programma, met Creston, Badings en Prokofieff kwam de Koninklijke Militaire Kapel dus op het terrein dat voor haar het gunstigst is en daar kon zij zich dan ook naar waarde laten gelden. JOS. DE KLERK

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6