Bij de Indianen: vroeger knotsen nu atoomexplosies in de bergen Initiatieven om kunst en publiek dichter tot elkaar te brengen In Heemstede en Zandvoort Toekomstige uitbreiding van Den Haag PER AUTO AMERIKA ROND Lisse Heemstede Bennebroek Haarlemmermeer Amsterdamse Beurs Zandvoort Aardappeltelers verenigen zich VRIJDAG 4 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAAJ&JEMSCHE COURANT 8 Ga niet zonder pas of vol doende geld naar Frankrijk Langs de boulevard Rapport van werkcommissie Rijksdienst Nationale Plan Voetbal Mommers linksbinnen in Olympisch voetbalelftal „United States" op jacht naar blauwe wimpel Vereniging experimenteel radio-onderzoek Nederland Gemeenteraad Zandvoortmeeuwen Als er één ding is, dat men de moderne beeldhouwer en schilder niet mag verwij ten, dan is het dat zij te ver van de ge meenschap verwijderd leven. Van de zoge naamde ivoren toren kan men in deze tijd bezwaarlijk meer spreken. Overal ziet men initiatieven nemen om de kunst steeds meer en op allerlei plaatsen in de belang stellingssfeer van het publiek te brengen en niet zelden zijn het de kunstenaars zelf die met plannen naar voren komen om de zo gewenste toenadering te verwezenlijken. Het isolement, waarin de kunst zo lang verbleven heeft, wordt door veel jonge kunstenaars als een remming gevoeld en het zijn stellig niet alleen motieven van practische aard die de kunstenaar er toe aanzetten om zoveel mogelijk gelegenheid te zoeken om zijn werk onder de ogen van het publiek te brengen. Het is een begrij pelijk verlangen naar belangstelling en aanmoediging naar waardering en critiek dat hem aanzet om de vruchten van zijn artistieke inspanning met het volle leven te confronteren. De tentoonstelling van de jonge Rotter damse groep Argus, welke thans in hótel- restaurant „Het Wapen van Heemstede" gehouden wordt en de show van de groep 't Helm, die tekeningen in de verlichte vi trines aan de Boulevard de Favauge te Zandvoort laat zien, zijn voorbeelden van het hier bedoelde streven. De groep Argus bestaat uit een zestal jonge voortvarende kunstenaars, die in een bescheiden gesteld manifest constateren dat schilderijen gemaakt worden om gezien te worden en niet om op de ateliers te blij ven. Dit „gezien worden" moet men ruim nemen, naar wij veronderstellen. En het uiteindelijk doel zal wel wezen dat kijkers ook kopers worden en dientengevolge het bewonderde kunstwerk tot onderdeel van hun huiselijke inventaris maken, tot durend bezit en geprolongeerd kunstgenot! Dit is helaas niet altijd het geval en tot verdriet van de kunstenaar en jammer voor het pu bliek keert maar al te vaak het grootste gedeelte, zo niet de hele collectie, weer in goede orde naar het atelier terug, alle ma nifesten en goede bedoelingen ten spijt. Het Hollandse publiek gaat er nu eenmaal niet gauw toe over een schilderij -of beeldhouw werk te kopen. Is het onze calvinistische inslag, die veraangenaming van het leven met een beroep op de nationale deugd van zuinigheid „arglistig" beziet? Wij wensen Argus een hartelijker beje gening toe. Deze jonge kunstenaars, over wier talent we dadelijk in het kort nog iets willen zeggen, hebben om de brug naar het publiek te slaan een aardig en smaakvol boekje samengesteld, dat dank zij de hulp van enkele grote bedrijven tot stand kwam. Deze boekjes, waarin een aantal originele kleur-ïitho's zijn opgenomen, zijn aan het personeel van die bedrijven ten geschenke gegeven en zijn verder voor bezoekers van de tentoonstelling voor een uiterst billijke prijs te koop gesteld. Om zich ten aanzien van de kunst van deze Rotterdammers te oriënteren mag men vaststellen dat zij met verscheidene jongeren uit andere kunstcentra afzijdig staan tegenover de non-figuratieve en ab stracte kunstvorm. Er is enige verwant schap met de Belgische Animisten, met de Haagse groep Verve en de Amsterdamse neo-Realisten, die vorig jaar nogal rumoe rig in het Stedelijk Museum naar voren kwamen. De reserve, die ik aan mijn waar dering toevoeg, is deze dat er te veel aestnetiek, te veel decoratief mooie kleur tjes aan te pas komen. De menselijke be wogenheid blijft meestal buiten spel. Zonder als een schoolmeester prijsjes uit te willen delen en cijfers te geven, zou ik toch Kees Franse als de begaafdste willen signaleren. Er is in zijn werk de aanwezig heid van veel belofte, die u kunt aflezen van een sensibele kleurgevoeligheid en iets leuk onbevangens in keuze en verwerking van het onderwerp. Jan Goedhart bedient zich niet van de gevaarlijke école-de-Paris- trucjes die aan veel modern werk een naar modieus tintje geven. Hij is het meest Hol lands in zijn rustig evenwichtige schilder wijze. Minder gelukkig dan het mooie stuk Nu het vacantieseizoen aanbreekt is het wellicht niet overbodig er de aandacht op te vestigen dat het, met name voor jonge lieden, onverstandig is zich zonder geldig paspoort of zonder voldoende geldmiddelen zoals dit door lifters en kampeerders nogal eens geschiedt naar Frankrijk te begeven. Dit wordt door de Franse autori teiten beschouwd als landloperij en is der halve strafbaar. De indruk bestaat voorts, dat in Frank rijk wervingsagenten werkzaam zijn, die jongelui trachten te bewegen tot dienstne ming in het Vreemdelingenlegioen, Het le ven in het legioen wordt veelal romantisch afgeschilderd, maar leidt in de praktijk tot bittere teleurstellingen. In sommige geval len wordt de indruk gewekt, dat men door dienstneming gevrijwaard wordt tegen de 1 gevolgen van overtredingen tegen Franse wettelijke voorschriften. Daar volgens de Franse wet een jonge man op zijn 18de jaar militair meerderjarig is kan hij op die leeftijd dienst nemen in het Vreemdelingenlegioen zonder toestem ming van zijn ouders. Pogingen om verbin tenissen van minderjarigen ongedaan te maken hebben slechts in enkele gevallen succes gehad. Onder géén beding dient men papieren of formulieren te ondertekenen, waarvan men de inhoud niet begrijpt. Zelfs al zou men zonder het te beseffen een over eenkomst met het Vreemdelingenlegioen aangaan, dan is deze in de regel onherroe pelijk. Uit dit alles behoeft geenszins te wor den afgeleid, dat aan het maken van kam peer- of trektochten door Frankrijk op zichzelf gevaren verbonden zijn. Men houde .zich echter stipt aan de geldende voor schriften en begeve zich niet op reis zon der de noodzakelijke documenten zoals kampeer- of trekkerskaarten. Mocht men onverhoopt in moeilijkheden geraken, dan wende men zich ten spoedig ste tot de Nederlandse ambassade te Parijs of een der Nederlandse consulaten in Frankrijk. Ouders of verzorgers in Nederland, die vermoeden dat aan hen toevertrouwde minderjarigen in handen van wervings agenten voor het Franse Vreemdelingen legioen zijn gevallen, dan wel uit eigen vrije wil hebben dienst genomen, dienen zulks terstond ter kennis te brengen van het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage. met het zittende poesje vond ik de „Bel gische huizen". Het forse formaat van dit doek lijkt niet gerechtvaardigd en er is te weinig geladenheid in de expressie. Louis van Roode heeft wel eens een Argus-oogje op Bonnard laten vallen en Kemper, die op het eerste gezicht wel imponeert, bleek mij bij nadere bezichtiging toch nogal zwak. Bovenstaande bedenkingen mogen er niet toe leiden een ongunstige indruk van het ensemble op te roepen. Het is een frisse tentoonstelling die van veel enthousiasme voor de kunst en van ernstige opvattingen ten opzichte van het métier getuigt. De „openluchttentoonstelling^an 't Helm in Zandvoort kan als een symptoom van hetzelfde streven tot toenadering gezien worden. Ik ben eens langs de vitrines van de flatgebouwen aan de Boulevard de Fa vauge gewandeld uit belangstelling voor twee aspecten van één zaak. Ten eerste wilde ik graag de geëxposeerde tekeningen zien en ten tweede wilde ik eens consta teren of deze nieuwe wijze van tentoonstel ling voldoet en navolging verdient. Over de tekeningen van Pieter Giltay, Wim Steyn, Piet van Heerden en anderen is al veel goeds te zeggen. De expositie gelegenheid is op zichzelf aardig, maar mijn persoonlijk bezwaar is dat ik tekenin gen in het algemeen en deze tekeningen in het bijzonder, daar zij getuigen van een zekere contemplatieve instelling, geen „ar tikel" acht om langs welke boulevard ook ten toon te stellen. Er is een sfeer van in timiteit en rust nodig om kunst te kunnen waarderen en vooral de tekening vraagt hierom. Daar het hier tentoongestelde voor mij niet geheel vreemd was, heb ik er ver moedelijk meer concentratie voor kunnen opbrengen dan de willekeurige voorbij ganger voor wie dit zelfs in enkele gevallen een eerste confrontatie met de beeldende kunst is. Vooral de tekeningen van Wim Steyn: een fijn aangeduid duinlandschap, een vrouwenkopje en een zittende man, om er enkele te noemen, zijn voortreffelijk. Giltay toont onder meer een mooie prent van een zee met vissersbootjes. Van Heerden is, geloof ik, meer schilder dan tekenaar. Het sterke gevoel voor plastiek, dat in de teke ningen van Steyn treft mist men bij Van Heerden. Ik ben mij goed bewust dat de toestand van de kunstenaar in deze tijd uiterst hachelijk is en daarom steeds bereid om ieder iniitiatief om hierin verbetering te brengen toe te juichen. Als ik dus hier enige bezwaren tegen deze expositie in breng, dan doe ik het in de hoop dat de Zandvoortse kunstenaars, waarop deze ge meente heus trots mag zijn, spoedig een eigen tentoonstellingszaaltje krijgen, waar de bezoeker het werk in alle rust kan ge nieten. OTTO B. DE KAT De werkcommissie voor het Westen des lands van de Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft, voordat de eerder gereedge komen studie over het agglomeraat der IJmonden het licht zag, een interimrapport over de toekomstige groei van de Haagse agglomeratie (met Voorburg, Rijswijk,Was senaar en Leidsendam) doen verschijnen, dat thans aan de minister van Wederop bouw is aangeboden. De werkcommissie is tot de conclusie ge komen, dat aan de groei van de Haagse agglomeratie paal en perk zal moeten wor den gesteld. Over het geheel genomen zal Den Haag met omgeving in 1971 een aan genaam oord kunnen zijn. In dat jaar zal het met de uitbreiding uit moeten zijn. De met groen omzoomde stadsagglomeratie zal dan maximaal 767.000 inwoners mogen tel len,voor wie het leven met voldoende woon-, arbeids- en recreatiemogelijkheden goed zal zijn. Gewaakt moet worden tegen verdere uitbreiding en groei tegen de „gla zen stad" van het Westland en tegen ver groeien met Delft. Naar oordeel van de commissie zal het stadsgebied een afgeslo ten geheel moeten vormen waarvan de tegenwoordige kern weer in het midden zal moeten liggen. De tuinbouw Ten aanzien van de tuinbouw is de com missie tot de conclusie gekomen, dat ver dere uitbreiding naar de Loosduinse kant niet mogelijk is. Het reeds door bebouwing ingesloten tuinderscomplex Leyenburg zal niet meer gehandhaafd kunnen worden. Van het gebied tussen Leyenburg en Loos duinen zal echter meer voor de tuinbouw behouden kunnen blijven, dan de bestaan de gemeentelijke plannen aangeven. Het hier ontworpen industrieterrein wil men verschuiven naar de „Kerketuinen" en pas aanleggen, wanneer het strikt noodzakelijk zal zijn, te beginnen in het „glasloze" Zuid- Westen. Behoud van het tuinbouwcomplex Waldeck blijkt niet meer mogelijk, gezien de reeds sedert tientallen jaren genomen stedebouwkundige maatregelen en gesloten contracten. De gemeente Den Haag is ech ter bereid 50 tot 60 hectare potentieel ge lijkwaardige grond, die thans onder Ocken- burg voor sportvelden is bestemd, aan de tuinbouw af te staan. De werkcommissie heeft berekend, dat in de agglomeratie, buiten wederopbouw en sanering gerekend, nog plaats is voor de bouw yan 67.900 wo ningen. Erkenning. Volgens diplomatieke kringen in Rome heeft Italië besloten een nieuwe ambassadeur in Egypte te benoemen en Koning Faroek als „Koning van Egypte en de Soedan te erkennen. Niet-officiële pogingen van de Britse ambassade, die verzocht deze stap niet te nemen, zijn door het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verworpen, aldus deze kringen. Van Melis tóch weer middenvoor Voor de wedstrijd tegen Rapid, Dinsdag avond acht Juli in het Olympisch stadion in Amsterdam, is het Nederlands Olym pisch elftal als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); Achter: Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse); Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH), aanvoerder; Voor: Van der Kuil (VSV), Bennaars (Dosko), Van Melis (Eindhoven), Mom mers (Willem 2) en Clavan (ADO). Reserves: Landman (Sparta); De Jong (ADO), Van Schijndel (SW); Hendriks (Vitesse) en Van der Tuijn (Hermes-DVS) De ploeg van Rapid speelt in de volgen de opstelling: Doel: Zeman; Achter: Merkel en Happel; Midden: Kaffka, Hanappi en Müller; Voor: Riegler, Gemhardt, Dienst, Probst en Golobic. Scheidsrechter is de heer K. L. van der Meer. De wedstrijd begint om kwart over zeven. Het nieuwe Amerikaanse passagiersschip „United States" van 53.300 ton, dat gisteren te 16.07 uur van de steiger in de haven van New York is vertrokken voor de eerste reis naar Engeland, is te 18.19 uur Greenwich tijd de vuurtoren „Ambrose" aan de ingang van de New Yorkse haven (het erkende startpunt voor een poging om het Atlan tisch record te breken) gepasseerd. Duizen den mensen waren bij het vertrek van de Oceaanreus, die 1660 passagiers aan boord heeft, aanwezig. Schepen lieten hun fluiten gillen en vliegtuigen maakten duikvluchten boven de „United States" ten teken van vaarwel. Kapitein Harry Manning antwoordde op de vraag, of hij zou trachten het Atlantisch record te breken, alleen: „Ik moet mij aan de dienstregeling houden". De blauwe wimpel, het symbool van het Atlantisch record is thans in het bezit van de Queen Mary" van de „Cunard Line" (81.237 ton), die in Augustus 1938 de tocht van Ambrose naar Bishop Rocks bij Lands End in drie dagen, twintig uur en 42 minu ten volbracht met een gemiddelde snelheid van 31.69 knopen. De „United States" zou volgens sommige inlichtingen veertig kno pen of meer kunnen halen, doch officieel wordt haar snelheid opgegeven als 34 knopen of meer. De juiste snelheid wordt geheim gehouden. Het schip kan in oorlogs tijd onmiddellijk worden ingericht voor het vervoer van een gehele divisie op een ononderbroken reis rond de halve wereld. 'Onder de passagiers bevindt zich Mar garet Truman. (Van onze Amerikaanse correspondent) SANTA FE (Nw. Mexico). - In de Indianen-boeken, die men als kind las, waren de Indianen bijna altijd rondtrekkende ja gers, die in tenten woonden. Maar toch zijn er zeker se dert de middeleeuwen in Amerika vele Indianenstam men geweest, die in dorpen woonden en die aan de kost kwamen door wat landbouw en veeteelt, een vredig bestaan, zult ge menen. Maar de bouw van de huizen wijst er zelfs nu nog op, dat die dorpen een soort vestingen waren; ook deze Indianen hebben heel wat afgevochten met vijandige stammen Rondtrekkende Indianen zult ge thans echter niet meer te genkomen in Amerika, maar in New Mexico en Arizona zijn nog vele Indianenstammen over, die in dorpen wonen. Wanneer men Santa Fe, de hoofdstad van New Mexico, verlaat en in Noordelijke rich ting rijdt, dan verbaast men er zich over, dat die Indianen zich zulk een droog en schamel land tot woonplaats gekozen hebben. Sommige van hun mooiste dor pen vindt men juist in dit grootse, maar soms spookach tige gebied. In deze hoogvlakte rijzen kolossale tafelbergen hier en daar abrupt omhoog; de losstaande rotsen hebben grillige vormen en de beddin gen der rivieren liggen meestal droog. Het raadsel: de kiva. We trokken zulk een droge ri vier over, volgden een zandweg van een paar kilometer lengte, en stonden toen ineens op een stil, wijd zandplein, met zand kleurige huizen rondom en een vreemde, zandkleurige verho ging in het midden. Die ver hoging is de Kiv a, het myste rieuze centrum der dorpen; nie mand weet eigenlijk precies wat die Kiva betekent, althans niemand van het blanke ras, Men zou zulk een Kiva het best kunnen beschrijven als een tonvormig bouwsel. In „ons" dorp bedroeg de hoogte ervan ongeveer drie meter, en de middellijn zo om en nabij tien meter. Een brede trap leidde naar het bovenvlak van de „ton". Het dak bleek slechts één opening te hebben. Door dit gat kon men langs een lad der afdalen in het binnenste van de Kiva, een lege, donkere ruimte. Vast staat, dat de Indianen soms hun ceremoniële dansen uitvoeren op het dak van de Kiva. Verder neemt men aan, dat van tijd tot tijd de man- Rotsplateau in Nieuw Mexico. lijke leiders van het dorp hun beraadslagingen houden in het binnenste van het bouwsel. Vele Indianenstammen geloven aan een geestenwereld, waar de menselijke zielen vandaan komen en na de dood weer naar terugkeren. Men stelt zich die geestenwereld niet voor in een „hemel", maar juist in de grond. En nu neemt men aan, dat die gewoonte, om beraad slagingen te houden in een Kiva, die boven de grond uit rijst, maar ook voor een deel in de aarde is uitgegraven, verband houdt met een contact zoeken met de geestenwereld. In ruines van Indianendorpen heeft men kunnen vaststellen, dat in het centrum van de Kiva een steen placht voor te ko men, met een opening, die de aarde inleidde en bovendien trof men in Kiva-ruïnes door gaans een paar grafachtige uit hollingen aan, waarvan de functie echter nooit is vast ko men te staan. Men heeft ge dacht aan offerplaatsen, maar nooit heeft men resten gevon den, die deze theorie zouden kunnen bevestigen. Dat eerste dorp, waar we kwa men, was maar een eenvou dige nederzetting: alle huizen waren gelijkvloers en het sym pathieke was, dat er niets uit de toon viel. Het hele dorp was adobe-bouw, dat wil zeggen: in de zon gebakken steen van leem en tro met een dak van hetzelfde materiaal, dat rust op boomstambalken, die men in de voorgevel naar buiten ziet steken. De ovens, waar de vrouwen brood in bakken, staan naast de huizen. Deze zijn eveneens van leem en heb ben de vorm van een half ei. Toen wij op het plein kwamen, zagen we eerst alleen een stuk of tien grappige Indianen-kin- dertjes, die krijgertje aan het spelen waren. Maar ze deden dat toch op een typische ma nier: met lasso's.Bang of verlegen waren ze niet, en het was niet moeilijk hen te foto graferen. Wat later kwamen er ook een paar vrouwen naar buiten. Onder elkaar spraken ze Indiaans, maar sommigen konden zich toch ook heel aar dig in het Engels uitdrukken. Een van hen, blauw koren ge naamd, liet ons de potten en schaaltjes zien, die ze zelf bakte. Mooi handwerk was dat. We vroegen haar hoe het die zwarte kleur kreeg, en ze ver telde ons, dat ze haar aarde werk liet beroken boven een open vuurtje, waar ze mest in verbrandde. We kochten een van haar schaaltjes, reukloos gelukkig. Huizen, die vestingen waren In San Ildefonso, ait eerste in dianen-dorp, hebben alle hui zen vensters. In Taos, een ze ventig km. verder naar het Noorden, kan men zich nog be ter voorstellen, hoe de Indianen vroeger huisden. De woningen in Taos hebben namelijk maar heel kleine ramen. Wel zijn deze huizen tegenwoordig van een deur voorzien, vroeger vond men het echter veiliger door een gat in het dak naar binnen te gaan. De ladders, die men eertijds gebruikte om op het dak te komen, haalde men naar binnen en aanvallers had den het daardoor niet zo ge makkelijk om binnen te drin gen. Wie in die oude tijden over een woning van twee ver trekken beschikte, woonde nog veiliger. Tussen de vertrekken was een opening, maar zo laag, dat men er alleen op handen en voeten door kon. Een onge wenste gast, die door wilde dringen naar de tweede ka mer, kon men wanneer hij binnen kwam gekropen vrij gemakkelijk de schedel inslaan. Men ziet het de vriendelijke, brede, zangerig sprekende In dianen niet meer aan, dat ze zulke vechtersbazen zijn ge weest. Los Alamos: atoom-artillerie Allerlei interessants over de leefwijze der Indianen kan men aan de weet komen, wan neer men de ruines te Frijoles bezoekt, aan de bovenloop van de Rio Grande, ten Noord- Westen van Santa Fe. Wij had den gedacht, dat de weg daar heen primitief zou zijn, maar tot onze verbazing vonden we daar een brede autoweg en een gloednieuwe brug over de Rio Grande en het verkeer was er opvallend druk. Zó veel tou- risten? Het raadsel werd opgelost, toen op een wegwijzer in grote let ters de plaatsnaam: „Los Ala mos" zagen staan. Ónze artis- ten-vrienden in Santa Fe had den de activiteit in Los Alamos trouwens reeds herhaaldelijk ter sprake gebracht. In de da len van het woeste gebergte heeft men verscheidene labora toria ingericht. Het schijnt dat er hard gewerkt wordt. Naar men meent aan atoom-artille rieGedurende de week ends zakken de onderzoekers, die met hun gezinnen in een afgesloten gebied wonen, dik wijls af naar Santa Fe. Dan is er een ongewoon publiek in de Roze Adobe, de plaats, waar op andere avonden zoveel kunste naars samen eten en drinken. Harmonie met de barre natuur Onderweg naar de ruïnes van Frijoles, temidden van een dorre, grillige, soms bijna spookachtige bergwereld, hoor den we opeens een harde ont ploffing, onmiddellijk gevolgd door het geloei van sirenes. Dergelijke ontploffingen hoort men daar vaker, zo zei men ons Zowel de Adobe- als de atoom- civilisatie passen in deze woes- ternij. Reeds in de middeleeu wen woonden hier Indianen. Zij huisden half in de rotsen, half in huizen, die zij voor hun hol bouwden. Nog altijd zijn hun woningen droog en kor relig in volmaakte harmonie met het brokkelige, dorre land schap; een streek, die door zijn grilligheid iets bezetens heeft. Maar evengoed is dit een na tuur voor atoom-explosies. Ge bergten zijn hier afgeslepen en uiteengevallen, eeuwenlang hebben wind en warmte hier brokken gemaakt. De mens doet het thans alleen wat snel ler Vrijdagochtend zijn op Schiphol twee nieuwe vliegtuig-brandstof-tankinstallaties officieel in gebruik genomen. De beide installaties mogen gerekend worden tot de modernste in Europa. De afd. Bollenstreek van de V.E.R.O.N. hield Donderdagavond een goed bezochte ledenvergadering onder presidium van de heer Van Mourik, die in zijn openingswoord de aandacht vroeg voor de Zaterdag te hou den Vossenjacht, waarvoor enkele zeer waar devolle prijzen beschikbaar zijn gesteld. Medegedeeld werd dat de bibliotheek van de VERON in Den Haag over een uitgebrei de collectie lectuur beschikt voor haar leden. De heer S. de Best hield een causerie over het voorzetapparaat voor gewone omroep- ontvangers waarmee alle amateurbanden prima zijn te ontvangen. Daarna werd door spreker het afstemmen belicht en met voor beelden verduidelijkt. De voorzitter bracht de heer de Best dank voor diens leerzame lezing. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. B. Funke genaamd Küpper en W. Peters. GETROUWD: W. H. Blanken en J. M. Braam; M. A. M. van Dijck en J. Th. Barten; A. R. P. Jongkind en M. Raasveldt; A. Prins en Th. E. Janmaat; H. Schol en E. C. van Geelen. GEBOREN: Jeannette Martina Catharine Maria, d. van W. J. M. Douwes en J. S. M. Stall; Alma Eleonore, d. van S. W. D. Kui- kenga en A. G. de Lang; Petrus Nicolaas, z. van W. L. van Schaick en C. H. M. Dopheide. OVERLEDEN: M. H. v. d. Molen—Wijn koop, 79 j.; C. S. A. FraserFraser, 78 j.; G. P. Hageman, 83 j. Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Bennebroek in openbare vergadering bijeen. De voorzitter, mr. K. baron van Harden- broek, deelde mee, dat Bennebroek op grond van voorkeur in de woningbouw lening de' beschikking over een bedrag van ruim 10.000 krijgt. Aansluitend daarop was er een mededeling van de Bank van Ned; Gemeenten, zulks iri antwoord op een verzoek dat het bedrag van de kasgeld lening met 50.000 verhoogd zal worden, waardoor het mogelijk zal worden weder om een aantal woningen te bouwen. Van de N.Z.H. was bericht ingekomen dat het in de bedoeling ligt, met ingang van de winterdienst om de andere dienst een bus door de Bennebroekerlaan te laten rijden. Aansluitend op dit bericht deelde de voorzitter mee dat er een wachthuisje zal komen aan de Rijksstraatweg. De verdaging van de beslissing inzake het uitbreidingsplan vindt zijn oorzaak in een aantal bezwaarschriften. B. en W. hebben reeds besprekingen gevoerd met hen die be zwaarschriften inzonden. Er zijn wel enige vorderingen gemaakt, doch men is nog niet tot overeenstemming kunnen komen. De voorzitter betreurde dit zeer omdat er nu gelden beschikbaar zijn voor woningbouw. Er ontstaat nu een stagnatie. De heer D u b b i s (Prot. Groep) merkte naar aanleiding daarvan op, dat men min of meer lukraak op de betreffende lijsten heeft getekend, zonder nu feitelijk te weten, waarvoor men zijn handtekening gaf. Aan de heer P. v. Aalst, arts alhier, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-arts met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Er zal geen opvolger worden benoemd en het gemeentebestuur stelt zich voor, ook in de toekomst gebruik te maken van de diensten van dokter Van Aalst. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 4 Juli. Te Leiden ter vee markt aangevoerd op Vrijdag 4 Juli, aantal stieren 7, melkkoeien 50, vette keoien 103, vare e. a. koeien 133, graskalveren 1, vette kalveren 49, nuchtere kalveren 147, weide schapen 286, lammeren 985, varkens 25, schrammen 163, biggen 469, paarden 1, veu lens 7, geiten 22. Totaal 2448. Notering: stieren 500100, melkkoeien 750 1125, vette koeien 8251150, vare e. a. koeien 550—850, vette kalveren 200400, nuchtere kalveren 4562, weide schapen 85135, lammeren 7085, varkens 180400, schrammen 60105, bi ggen 4255, paarden 600900, veulens 250350, geiten 1540. Handel: voor stieren, melkkoeien, vare koeien en vette kalveren slepend, voor nuch tere kalveren schapen en lammeren stug, voor varkens, schrammen en biggen kalm, voor paarden, veulens en geiten matig. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3)4 Nederl. 47 89% 89% A.K.U 136 )4 136)4 170 )4 165)4 Philips Gloeil. 149 149)4 Kon. Petroleum 318 320)4 A'dam Rubber 78)4 79)4 Holl. Amer. Lijn 157 152 N. Scheepv. Unie 120 119 H.V.A 98 98 76)4 76 Amsterd. Bank 152 152 Ned. Handel Mij. 149)4 150)4 Rotterd. Bank 152 yt 152 H Twentse Bank 155)4 155)4 Anaconda Copper 46 46)4 Bethlehem Steel 51)4 50)4 Republic Steel 42 42 Shell Union 81)4 80'4 247/i8 24)4 U. S. Steel 40 40 163 a BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER ONDERTROUWD: H. F. A. Vrooijink en M. C. Reekers; J. Colijn en C L. Muilwijk; P. D. Baardse en J. B. Bakker; G. van Groenigen en P. J. Korsuize; A. E. C. Sti- terheim en I. van der Meer; A. C. Heems kerk en A. Arts; C. Duijster en W. Buis; E. B. Ebert en H. E. Roelvink. GETROUWD: W. G. J. van Zeijl en J. W. Suidgeest; G. J. van den Heuvel en J. M. Wiersum; W. J. Lucke en A. M. Poel geest; P. J. Venema en A. Spiekman. GEBOREN: Marinus Johannes, z. van J. v. Egmond en A. Phili,ppo; Theodora Petronella, d. van J. J. Gart en K. Kievit; Pieternella Hendrika, d. van C. Schreuders en C. P. Oost; Roelfina, d. van J. F. Wijn- houd en G. de Ruiter; Jan, z. van P. J. de Heer en W. v. Bosse; Wilhelmina, d. van J. Boon en M. Buis; Margaretha, d. van P. Leen en K. T. J. Over de Vest; Gerardine Hernia, d. van G. J. J. Pauw en A. J. Meere; Pieter, z. van C. A. Eveleers en S. v. Es; Johanna, d. van L. v. d. Bosch en A. Stolvoort; Robert Maria Cornelis, z. van J. M. J. Oudejans en J. P. Koster; Linda Christina Maria, d. van J. P. Ruijgrok en H. Smit; Aaltje Doutzer, d. van P. J. Lin- denburg en I. Dijkstra. OVERLEDEN: T. Bisschop, 72 j., onge huwd; A. Zonneveld, 73 j. echtgenote van J. Zoeteman; K. van den Oever, 66 j. echt genote van A. v. Oudenaaren; G. J. Jeroni- mus, 61 j.; H. Zantman, 82 j., wedn. van C. Roos; Chr. den Ouden, .70 j.; S. Baak, 63 j.; J. G. van Renswoude, 71 j. Het op Donderdag 26 Juni gekozen be stuur van „Zandvoortmeeuwen" kwam voor het eerst in vergadering bijeen. De functies werden als volgt verdeeld: C. Siegers, voor zitter; L. v. d. Werff, secretaris; J. N. Huijer, penningmeester; P. E. Schaap, vice- voorzitter; W. Kubbenga, tweede secretaris; E. Loos, tweede penningmeester; J. van Duijn, R. Korver en M. Weber, commis sarissen. GESLAAGD Op het in den Haag gehouden examen voor vakbekwaamheid pensionhouder, welke door Bedrijfs-Horeca in samenwer king met „Peruka" werd gehouden, slaag den mejuffrouw F. van Klingeren en de heer J. H. Triebeis te Zandvoort. In de Zandvoortse aardappelteelgronden is 't aardappelaaltje geconstateerd. Daardoor bestaat »in Zandvoort reeds gedurende enkele jaren een teeltverbod. Dit blijft de gemoederen der Zandvoortse aardappel telers bezig houden. Dit is te begrijpen, wanneer men be denkt, dat het aardappeltelen gedurende vele eeuwen tot in het laatst der vorige, een bron van bestaan was voor de meeste inwoners, naast de visvangst. De Zand voortse duinaardappel was zeer geliefd om haar uitzonderlijke kwaliteit. Doch ook de laatste jaren voor het teeltverbod werd op gelegd was het telen van duinaardappelen een liefhebberij, waaraan een groot aantal Zandvoorters zich wijdde en tegen de win ter zorgde men er wel voor, zijn kelder vol te hebben met deze zozeer begeerde vruch ten. Nu liggen de talloze aardappellandjes in de Zandvoortse duinen braak. Het on kruid tiert er welig en behalve de aan wezigheid van deze diep in het duin ver scholen teeltplaatsen, herinnert niets meer aan de tijd, dat dit verbouwen van aard appels het dorp een bestaan opleverde. Men mag er thans alles op telen, behalve aard appels, maar dat interesseert de meeste Zandvoorters niet. Bonen en erwten of andere groenten genieten slechts matige belangstelling. Vele malen reeds na de oplegging van het teeltverbod door de plantenziektekun- dige dienst te Wageningen, werd getracht, dit verbod opgeheven te krijgen. In de raadsvergaderingen is vele keren een debat hierover gehouden. De burgemeester ver voegde zich bij de dienst in Wageningen, men toonde monsters van clandestien ge teelde aardappelen, waaraan geen aard appelmoeheid te bespeuren viel, niets hielp. De Zandvoorters begrepen niet dat net over de grenzen, bijvoorbeeld in de Bloe- mendaalse duinen wèl mocht worden ge teeld, doch in de Zandvoortse duinen niet. Dat wèl in Vogelenzang mocht verbouwd worden, maar niet in Bentveld. In „Ons gebouw" in de Brugstraat waren een 40-tal aardappeltelers bijeengekomen, naar aanleiding van de maatregelen waar bij alle te velde staande aardappelgewassen werden gerooid. In deze bijeenkomst voerde mr. M. B. Cohen uit Aerdenhout het woord, die het onstaan en de consequenties van de wet „Aardappelmoeheid" belichtte. De aanwezigen stelden vragen waaruit de behoefte aan deskundige leiding bleek, om pogingen in het werk te stellen, de maatregelen verzacht te krijgen, zodat in de toekomst de gelegenheid geboden zou wor den, tóch nog aardappelen te mogen telen. Een vereniging is opgericht waarbij alle aanwezigen zich als lid aansloten. Een voorlopig bestuur werd vastgesteld be staande uit de heren W. Paap en J. Koning. Men besloot Maandagavond 7 Juli in „Ons Huis" wederom een vergadering te houden teneinde een definitief bestuur te kiezen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmina, d. van J. P. Vink en A. Paap; Jean Marie, z. van H. van der Vliet en A. F. W. Koelemeijer; Eldert, z. van E. de Boer en E. Duursma. ONDERTROUWD: P. Koreman en A. C. Stokman.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10