Burgemeester Simons herbenoemd Brieven aan de redactie Cor Kee TEMPO Bloemendaal Zandvoort Haarlemmermeer De ontwikkeling in de laatste jaren Beverwijk Heemstede Bennebroek Lisse Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Woubrugge bouwde zijn eerste coaster Sorgvliet 300 jaar Alma Musica "-öêof«rf VOOR VERHUIZINGEN JAPONNEN STOMEN f 2.50 ZATERDAG 5 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Raad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude Reünie leerlingen BSV Weinig belangstelling voor openluchtvariété Bouw van duplexwoningen in de Haarlemmermeer Hoofddorps Mannenkoor De hooioogst Schade aan landbouw gewassen Nieuw gebouw voor graanhandel Bliksem sloeg in schildersatelier „Boltini,, slaat zijn tent in Beverwijk op „Pionier" te water Rijkssubsidie voor kleuterscholen Holland Festival Te koop gevraagd In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude in het raadhuis te Halfweg, is de nagedachtenis geëerd van de heer A. Biesheuvel, in leven lid van de gemeente raad. „Sinds de vorige vergadering is ons door de dood ontvallen de heer Biesheuvel", aldus begon burgemeester de heer L. H. Simons, zijn herdenkingswoord. „De heer Biesheuvel was bijna drie en dertig jaar lid van de raad, waarvan twaalf jaar wethouder. Wie de thans overledene was, behoef ik in deze kring niet te zeggen. Bij allen was hij zeer gezien. Hij was een eminent raadslid en een uitstekend staatsburger. Toen de heer Bies heuvel ten grave werd gedragen kon men constateren, dat zijn werk niet geconcen treerd is gebleven binnen de grenzen der gemeente, maar ook ver daar buiten." De burgemeester vervolgde: „De heer Bies heuvel was in deze gemeente het enige raads lid van de A.R. partij; zijn invloed in de raad ging verre uit boven de sterkte van zijn partij. Hij zag alles zeer objectief en had bij alle voorstellen zijn eigen oordeel. Ik hoop en bid, dat God hem een eeuwige beloning heeft geschonken." De raad hoorde de rede staaande aan. Herbenoeming van de burgemeester. Naar aanleiding van een ingekomen stuk, vermeldende het Koninklijk besluit, waarbij de heer Simons opnieuw benoemd is tot bur gemeester van Haarlemmerliede, voerde wet houder T. Henstra het woord. Hij merkte op, dat de benoeming niet geldt voor een periode van zes jaar, maar voor een van bijna twee jaar. Aan het einde van 1953 zal de burgemeester de pensioengerechtigde leeftijd bereikt hebben en dat betekent het einde van zijn ambtelijke taak die hij vele jaren heeft waargenomen. De spreker hoopte, namens de raad, dat het de burgemeester gegeven zal zijn in de laat ste periode zijn leidende en dienende taak in Haarlemmerliede tot voldoening te vervullen. Ook wenste hij de burgemeester een goede gezondheid toe, ook voor zijn gezin. De burgemeester dankte de heer Hen stra voor het gesprokene. De raad besloot de heer J. Streefkerk (A.R.) als lid van de raad in de vacature-A. Bies heuvel toe te laten. In de vorige vergadering staakten de stem men over het voorstel van B. en W. afwijzend te beschikken op een beroepschrift, waarbij een bouwvergunning geweigerd is aan de .N.V. Haas Azijnfabrieken te Haarlem. B. en W. hadden op 19 Februari besloten aan de N.V. geen vergunning te verlenen tot het oprichten van een loods op een per ceel aan de Haarlemmerstraatweg. De N-V. was in beroep gegaan. Thans werd het voorstel met 6 tegen 4 stemmen verworpen. De voorzitter zeide, dat het noodzakelijk is, dat een raadslid een nieuw voorstel indient. De heer Van Engelen (KVP) stelde voor de bouwvergunning wel te verlenen. Dit voorstel werd met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. De raad verenigde zich met het voorstel van B. en W. het ambtenarenreglement te wijzigen (z.g. ambtenarenverbod). Besloten werd de termijn van ontruiming van perceel Ruijgoord 25 met een jaar te ver lengen, omdat aan de bewoner nog geen an dere woongelegenheid kon worden toegewe zen. Aan het Grond- en Woningbedrijf werd tegen een jaarlijkse rente van 3 procent het kapitaal ten bedragen van 77.000. verstrekt voor de bouw van tien wo ningen aan de Schoolstraat. Bepaald werd dat B. en W. de macht van de raad uitoefenen voor wat betreft het verhuren van de door de gemeente gebouwde woningen aan de Als laatste onderdeel van de feestelijk heden ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de Bloemendaalse Schoolvereni ging zijn Vrijdagavond nog ongeveer 160 oud-leerlingen, die nog een instelling voor middelbaar onderwijs bezoeken (12-18 jaar), in het schoolgebouw bijeen geweest. In het met kleurrijke linten en oranje lampjes versierde gymnastieklokaal be sprak de heer J. A. Schreuder, lid van het schoolbestuur, de betekenis van de lagere school in het algemeen en de Bloemen daalse Schoolvereniging in het bijzonder. De jongelui zullen dat later ongetwijfeld nog meer waarderen dan nu. Dat de „school van Wilson", zoals de B.S.V. in de wande ling wordt genoemd, bij de oud-leerlingen goed staat aangeschreven, viel te conclude ren uit het feit, dat er weinig oud-leerlin gen niét op de réunie aanwezig waren en dat enkelen er zelfs een verre reis voor over hadden. Voor de leerkrachten, het hoofd der school, de heer G. Stüvel, en het vroegere hoofd, de heer S. A. Wilson, was het ongetwijfeld een goede herinnering de oud-B.S.V.'ers nogmaals te zien en te spre ken. De heer J. P. Coelingh, voorzitter van het schoolbestuur, sprak een slotwoord. Aan de voorbereidingen voor deze ge slaagde bijeenkomst hebben de heren Schreuder en Kruseman met echtgenoten een belangrijk aandeel gehad, waarvoor de heer Coelingh dank bracht. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenavond zes uur tot Maandagmorgen acht uur waargenomen door de arts S. B. Drijber, Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. Zuster M. G. van der Loo, Dr. D. Bakker laan 78, Bloemendaal, telefoon 22528. De apothekersdienst voor Overveen, Bloe mendaal en Santpoort-station wordt van he denavond zes uur tot Zaterdag 12 Juli ver zorgd door de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bleomendaai, tele foon 22181. De bijna honderd belangstellenden, die de tribune van het Zandvoortmeeuwen-terrein Vrijdagavond bevolkten, hadden voor het comité van voorbereiding beter aanleiding kunnen zijn de aangekondigde openlucht variété-voorstelling ten bate van het trai ningsfonds voor de voetbalvereniging „Zand- voortmeeuwen" te verschuiven naar een la tere datum, temeer, daar de koude Oosten wind, die vrijwel recht op de tribune stond, een lang verblijf aldaar minder aangenaam maakte. Deze kleine opkomst zelfs de leden van Zandvoortmeeuwen ontbraken op het appèl, bestond hoofdzakelijk uit badgasten wat niet alleen teleurstellend voor het voorbe- reidingscomiié, doch óók voor de artisten. •Pas om kwart voor negen begon de voor stelling. Op het door schijnwerpers verlichte podium zagen en hoorden we ,,De Wama's Brook Rosfield als tapdansers en later als Bubbles en Bubbles, de komische parodisten, Nick Godart als virtuoos accordeonnist en Gery Company, jongleurs op de rollende kogel. TOEZEGGING VAN BEROEP VOOR Ds- F. SARABER Jr. Ds. F. Baraber Jr., predikant bij de Neder lands Hervormde gemeente te Zandvoort, heeft een toezègging van beroep ontvangen van de Nederlands Hervormde gemeente te Voorschoten. Schoolstraat. De huur der bovenwoningen zal bedragen 9.75 tot 10.per week en die der benedenwoningen van 9.— tot 9.25 per week. In Maart besloot de raad aan het R.K. schoolbestuur te Halfweg medewerking te verlenen tot de beschikbaarstelling van gel den voor de bouw van drie leslokalen en een kamer voor het onderwijzend personeel. Thans besloot de raad voor de financiering van de hjeraan verbonden uitgave een lening van 75.000.tegen een rente van 4 pet. per jaar aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage. Onder leiding van burgemeester mr. J. F. Jansonius vergaderde de gemeenteraad van Haarlemmermeer. Tot onderwijzeres aan de openbare school G te Zwanenburg werd benoemd mejuffrouw A. B. Hulshof te Arum. De verenigingen voor E.H.B.O. zullen een subsidie ontvangen en wel 1.50 voor pas geslaagde leden en 2,50 voor leden die een nieuw diploma behalen. Besloten werd een bedrag van 25 be schikbaar te stellen voor aankoop van een prijs van het bloemencorso te Aalsmeer. Na enige discussie, waarbij het woning probleem aan de orde kwam stelde de ver gadering een crediet van 375.000 beschik baar voor de bouw van duplexwoningen. Vier zullen gebouwd worden in Vijfhuizen, vier in Abbenes, negen in Lisserbroek en acht aan de Bennebroekerdijk. Bij de besprekingen vroegmevrouw Ka pp el (C.H.U.), waarom er geen wo ningen gebouwd worden in de Aalsmeer- derbuurt Noord, de heer L a n s e r (Comm.) pleitte voor het bouwen van grotere wo ningen dan thans voorgesteld wordt en hij vroeg of er voldoende rekening gehouden wordt met de riolering. Volgens deze spre ker komt de gemeente er slecht af wat be treft het bouwvolume. Nadat de heer V a n R e e w ij k op spoed had aangedrongen betoogde de heer Boh- lander (Arbeid), dat de huizen niet bij zonder geschikt zijn voor gezinnen, in het bijzonder niet de bovenverdiepingen. Wethouder Bos antwoordde, dat het niet mogelijk is in Badhoevedorp te bouwen, omdat het uitbreidingsplan Schiphol niet goedgekeurd is. Een aantal van de te bou wen woningen zal bestemd worden voor grote gezinnen. De riolering heeft de aan dacht van het gemeentebestuur. De in het voorstel genoemde huizen worden arbei derswoningen. De huren mogen daardoor niet hoog worden. Naar behoefte zullen de woningen worden verhuurd. De huurprijs wordt ƒ11,per week. hetgeen voor ar beiders een hoge prijs genoemd moet worden. Hierna keurde de raad het voorstel goed. Een voorstel, een crediet van 14.000 beschikbaar te stellen voor verbetering van woningen, werd goedgekeurd. B. en W. zul len zich beramen over de wiize. waarop dit besluit ter kennis van het publiek kan wor den gebracht. Bij de rondvraag besprak de heer Van Del den (Comm.) de toestand van de sloten in Zwanenburg. Volgens hem neemt het aantar gevallen van t.b.c. dagelijks toe. De voorzitter antwoordde, dat de zaak in onderzoek is. Hij zal öp spoed aandringen. Nu de tijd weldra zal zijn aangebroken, waarop de viering zal plaats hebben van het eeuwfeest van de Haarlemmermeer polder lijkt het ons niet ondienstig over de nadere ontwikkeling van deze polder nog een samenvatting te geven van enige der belangrijkste feiten, die op de vooruitgang van Haarlemmermeer betrekking hebben. Vooral aan het bekleden van het burge meestersambt en aan dat van dijkgraaf werden in de laatste jaren grote eisen ge steld. Mr. J. F. Jansonius en mr. H. J. G. baron van Hardenbroek kunnen met vol doening terugzien op hetgeen er in de laat ste jaren in Haarlemmermeer op verschil lend gebied is tot stand gebracht. Ook de wijze waarop de in dienst van de gemeente en de polder gestelde ambtena ren, beambten en werklieden, hun taak vervullen, verdient alle lof. Op verschillend terrein heeft de gemeen te Haarlemmermeer zich vooral in de laatste jaren in een grote vooruitgang mogen verheugen. Het zielental, dat op 31 December 1865 ongeveer 10.000 was, bedroeg op 31 Decem ber 1951 38709, en wel 19746 mannen en 18963 vrouwèn. Dat het aantal mannen dat der vrouwen overschrijdt, is geen vreemd verschijnsel voor Haarlemmer meer. Het werd ook reeds in vroeger jaren geconstateerd. Dat ook op onderwijsgebied in de loop der jaren vooral in de laatste tijd in deze gemeente door vermeerdering van het aantal scholen vele belangrijke verbeterin gen tot stand zijn gekomen, moge blijken uit een overzicht van het aantal thans be staande scholen: 10 openbare lagere scho len, 1 U.L.O.-school; 7 scholen met de Bij bel; 1 Hervormde school; 8 R.K. scholen; 1 openbare en 1 Chr. school voor buitenge woon lager onderwijs; 1 chr. U.L.O.-school; 19 kleuterscholen (7 neutrale, 8 Chr. en 4 R.K.); 1 ambachtschool; 1 chr. Landbouw- winterschool en 1 Chr. lagere landbouw school. Met de huizenbouw in de onderscheidene dorpen werd in de laatste jaren een goede voortgang bereikt, waardoor de ook in deze gemeente heersende woningnood langzaam afneemt. Het tekort aan woningen is echter nog zó groot, dat het nog wel enige jaren zal duren voordat deze noodtoestand zal zijn opgeheven. De gezondheidstoestand der bewoners laat ook thans niets te wensen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de wel min of meer ingekrompen veestapel in deze polder. De reeds enige tijd geleden op vele weilanden toegepaste scheuring, teneinde deze gronden voor de teelt van landbouw gewassen in cultuur te brengen, heeft een belangrijke vermindering van het aantal stuks vee ten gevolge gehad. Door de in de laatste jaren belangrijk uitgebreide luchthaven Schiphol zijn ech ter enige honderden bunders voor de land bouw verloren gegaan. Het mond- en klauwzeer,dat in Haar lemmermeer op een aantal boerderijen en veehouderijbedrijven heeft geheerst, is zó sterk afgenomen, dat het vrijwel als gewe ken kan worden beschouwd. DOKTERSDIENSTEN Hoofddorp: dr. Bult. Nieuw Vennep: dr. Van der Wc Zwanenburg: dr. Honing. Op het zangconcours in Utrecht heeft het Hoofddorps Mannenkoor niet zoals giste ren abusievelijk werd medegedeeld, deel genomen in de afdeling „Uitmuntendheid" maar in de „Superieure" afdeling. Het be haalde de eerste prijs in deze hoogste afde ling met 399'/2 pnt, de eerste prijs in de erewedstrijd, de prijs voor het hoogste aan tal punten en de directeursprijs. In Haarlemmermeer heeft de oogst van het hooi (eerste snede) op een enkele uitzondering na zijn beslag gekregen. Zowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft zijn de uitkomsten nogal meegevallen. Het is thans gebleken, dat de hevige regenval van Donderdag aan de landbouw gewassen in Haarlemmermeer nogal scha de heeft toegebracht. Door de zware regens en hevige windvlagen hebben vooral de haver, het vlas en het minder zware graan het moeten ontgelden. Van deze gewassen liggen hier en daar hele stukken platge slagen. Bij droog en zonnig weder kan hier van echter nog veel terechtkomen. Aan de Ringdijk bij de Cruquius ver rijst een groot gebouw van beton en staal, dat reeds op verre afstand is te zien. De fa. Va>n Wijk en Cals breidt hiermee haar bedrijf uit. Van vijf verdiepingen staat het betonnen skelet reeds. Op de zesde ver dieping zal êen toren worden gebouwd, waarna het geheel zeker een hoogte van ruim 30 meter zal bereiken. Donderdagavond, omstreeks 8 uur, is de bliksem ingeslagen in een bunker achter de Creutzbergerlaan, waarin de Bever- wijkse kunstschilder Jan van Fucht zijn werkplaats heeft ingericht. De heer Van Fucht had drie minuten tevoren zijn bun ker verlaten. In het bouwwerk zelf was de schade groot; talrijke schilderijen en tekeningen zijn vernietigd, en ook het meubilair is aanzienlijk beschadigd. Van de bunker werden de luiken afgerukt en grote brok ken beton zijn weggeslingerd. De heer Van Fucht, die niet verzekerd is, deelde mede dat het wel enige maanden zal duren, voor hij weer op orde is. De bekendheid van deze schilder wordt de laatste tijd allengs groter; enkele maan den geleden exposeerde hij onder meer in de schaftlokalen en het restaurant van de Hoogovens. Het vier mast-circus „Boltini" zal aan de Munnikenweide te Beverwijk Maandag, Dinsdag en Woensdagavond een drietal avondvoorstellingen geven en des middags worden er matinèes gegeven. Het programma vermeldt onder meer een paardennummer van zes Arabische raspaarden, parterre- en trapèze-acroba- tiek, een berennummer en natuurlijk de onontbeerlijke clowns. In totaal 25 nummers worden in een tijdsbestek van drie uur afgewerkt. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 6 Juli waargenomen door dr. A. L. C. v. Lier, Pieter Aertslaan 6, tel. 39875 en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende Apotheek, ingaande Zaterdag middag 6 uur, Apotheek Schotsman, Binnen weg 206—208, tel. 38320. ZONDAGSDIENST Op 6 Juli wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dr. F. L. J. M. Haase, Achter weg 42, tel. 3*685. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt van 27 Juni tot 4 Juli mede, dat van het warme zonnige weer der laatste dagen de kom kommers-, sla- en tomatenprijzen profite ren, hetwelk speciaal tot uiting kwam door grotere vraag naar deze producten uit bin nen- en buitenland. Ook het verbruik van fruit nam door deze weersomstandigheden toe, waardoor de prijzen op een hoger ni veau kwamen te liggen. Op Woensdag werd er voor de a, b en c- tomaten respectievelijk 79-98 ct., 79-95 ct. en 82-94 ct. per kg besteed, met uitvoer naar Engeland, Ierland en Duitsland; voor het binnenland werd op deze dag van 0.30 tot ƒ1.— betaald al naar gelang van grootte en kwaliteit. De kaskomkommers noteer den van 21-38 cent per stuk. Platglaskom- kommers brachten 33-45 voor de a-, 28-38 voor de b- en 21-30 cent voor de c-sor- tering op; de kromme komkommers liepen van 39 tot 59 cent per kg. Voor de sla werd tot 20 cent per krop besteed. Voor de koolsoorten bestond uiter aard weinig belangstelling. De noteringen voor zomer-rode kool liepen dan ook terug tot 5-10 cent per kg en voor spitskool tot 3-9 cent per kg. In de vorige week werden er 8 a 9000 ton vroege aardappelen in Noordholland op de veilingen aangeboden. De aanvoeren beginnen nu geleidelijk af te nemen, hoe wel nog dagelijks 13 a 1400 ton wordt aan gevoerd. De prijzen liggen tussen de 9. en 12.50 per 100 kg met export naar Zuid- Amerika, West-Indië en Oost-Duitsland. België en Duitsland nemen de bospeen af tegen 14-21 ct. per bos. Andijvie en poste lein noteerden 5-17 cent per kg, spinazie 6-15 ct. Kroten worden nog steeds door En geland aangekocht voor 30-46 ct. per kg, per bos deed dit product 5-9 ct. Nu de aanvoeren van de diverse bonen soorten toeneemt, vertonen de prijzen een dalende tendenz. Voor tuinbonen werd 15- 22 ct. per kg besteed, voor snijbonen ge middeld 0.801.en voor prinsesse- bonen 0.800.95 per kg. Bloemkool bracht 10-24 ct. per stuk op, rabarber 8-12 ct. per bos. De aanvoer van uien wordt geleidelijk groter, verkocht werd tegen prijzen, welke om de 20 en 25 ct. per kg schommelden. Het aardbeienseizoen is zo goed als ten einde. Voor de consumptie-aardbeien werd tot 1.30 de kg betaald. De prijzen voor kersen zijn iets aangetrokken. Voor de ver schillende rassen werd 0.351.15 per kg besteed. De doorsneeprijzen liggen ech ter tussen de 40 en 70 ct. op de Be'uwse en Limburgse veilingen. Het bessen- en frambozen-seizoen is thans begonnen. Voor de rode bessen werd gemiddeld 27 tot 55 ct. per kg betaald. Zwarte bessen noteerden 0.600.70 en frambozen tot 1.frambozen voor de verwerkende industrie brachten tot 52 ct. Van de scheepswerf „De Dageraad" te Woubrugge is gistermiddag van stapel ge lopen de coaster „Pionier", die werd ge bouwd voor rekening van de heer H. Waker te Haren. Nog dezelfde middag is de kiel gelegd voor een zelfde type schip, voor de heer H. Kajuiter te Rotterdam. De „Pionier", die gebouwd is onder toe zicht van het bureau Veritas, is bestemd voor onbeperkte vaart en heeft ook het cer tificaat houtvaart. Een bijzonderheid is, dat het schip de eerste coaster was, die werd gebouwd op de werf De Dageraad. De „Pionier" is een flink uit de kluiten gewassen coaster met z'n 43.40 meter lengte. Tussen de loodlijnen meet het schip 39.91 meter en is het 7.60 meter breed. Het schip heeft een zgn. raised quarter deck, een ver hoogd achterdek en een voorover hangende plaatsteven. De diepte tot het hoofddek be draagt 3 meter en 4 meter tot het raised quarter deck. Verder is het schip voorzien van een "dubbele bodem. De bunkerinhoud bedraagt 30 ton en voor de voortstuwing staat een 300 pk Industriemotor borg. Het net weight bedraagt 470 ton, de ballast- inhoud 127 ton. De nieuweling onder de coasters heeft een stalen mast met twee laadlieren van elk 2 ton vermogen. Uiteraard is de coaster modern uitgerust. De accommodatie laat niets te wensen over en "natuurlijk is er warm en koud water voor de bemanning beschikbaar. Voor Haarlem is die te ramen op 200.000 Het kleuteronderwijs kost volgens de be groting voor 1952 aan de gemeente Haar lem 660.000 (openbaar 295.00, bijzon der 365.000). In dit bedrag zün de 27.500 die de gemeente ontvangt aan schoolgeld van de leerlingen der openbare scholen al verwerkt. Tot nu toe draagt het rijk niet bij in de kosten van dit onderwijs, zodat deze uit gaven geheel voor rekening der gemeente komen. Thans ligt bij de Kamer een wetsontwerp om (beginnende 1 Januari 1953) van rijks wege steun aan het kleuteronderwijs te geven. Dit zal dan geschieden in de vorm van een uitkering per leerling, zowel aan de gemeentelijke als aan de bijzondere scholen. Deze zal „ten minste" 40 gulden bedragen, maar uit berekeningen, die in de memorie van toelichting opgenomen zijn, blijkt dat de regering voorlopig niet boven dit bedrag wil gaan. Voigens de laatste statistiek waren er 341.500 kinde ren in ons land op de kleuterscholen, zodat dit voor het rijk zou betekenen een uit gaaf van 13.600.000. Het leerlingen-aantal op alle Haarlemse kleuterscholen tezamen bedraagt ongeveer 5000. Dit betekent dus een rijkssubsidie van 5000 maal 40, of 200.000, waarvan 47.200 voor de gemeente- en 152.800 voor de bijzondere scholen. Volgens de laatste statistiek bezoekt namelijk 23.6% der leerlingen een openbare kleuterschool, 5,1% een bijzonder-neutrale, 28.4% een Protestants-Christelijke en 42.9een Rooms-Katholieke school. In de toelichting der wet wordt gezegd dat het rijk slechts beoogt een tegemoet koming te geven. „De kosten van het kleu teronderwijs dienen, evenals tot dusver het geval is, in de eerste plaats door de ge meenten en de schoolbesturen te worden gedragen." De wet gaat uit van de gedachte aan gelijkstelling van openbaar- en bijzonder onderwijs. Letterlijk wordt gezegd: „De gemeenten, die openbare kleuterscholen in stand hou den, moeten voor het bijzonder onderwijs in zijn geheel een zodanig subsidie be schikbaar stellen, dat gezegd kan worden, dat zij aan het openbaar en bijzonder on derwijs gelijke zorg besteden. Dit subsidie wordt naar rato van het aantal leerlingen over de daarvoor in aanmerking komende bijzondere scholen verdeeld". Deze passage is niet duidelijk. Wordt bedoeld dat de gemeente die, om een voorbeeld te nemen, 200.000 aan het openbaar voorbereidend onderwijs be steedt, ook 200.000 aan de bijzondere scholen moet uitkeren? Dat zou een bespa ring voor de gemeente betekenen, want de gemeente geeft nu meer subsidie aan de bijzondere kleuterscholen dan de openbare kleuterscholen kosten. Dit verschil zit na tuurlijk in het feit dat er meer kinderen op de bijzondere, dan op de openbare kleuterscholen gaan. Maar de passage is ook zo uit te leggen dat een „gelijke zorg" meebrengt dat door de gemeente aan het bijzonder onderwijs in totaal een groter bedrag gegeven moet wor den omdat die ook meer leerlingen hebben. Er wordt in de memorie van toelichting een berekening gemaakt van het voordeel dat de bijzondere scholen van de wet hebben. De gemeente Haarlem gaf in 1948 178.000 subsidie aan de bijzondere kleu terscholen. Indien toen al de wet in wer king zou zijn geweest, zou de gemeente lijke bijdrage 212.252 zijn geweest. Daar bij zou gekomen zijn een rijksbijdrage van 146.480. Dit maakt een totaal van 358.732, of 180.732 meer dan de bij zondere scholen nu van de gemeente kregen. Ook dit rekensommetje wijst er op dat het blijkbaar niet de bedoeling is dat de gemeente niet meer aan de bijzondere kleuterscholen zou uitkeren dan de open bare kleuterscholen kosten, want de kosten der gemeentelijke kleuterscholen werden voor 1948 geraamd op 127.100. Vandaag is het juist driehonderd jaar geleden, dat het Catshuis „Sorgvliet" te 's-Gravenhage werd opgeleverd. Dit feit zal herdacht worden met een receptie, te geven door de tegenwoordige bewoners, de heer en mevrouw A. Goekoop-Santhagens. Het buiten Sorgvliet werd aangekocht in 1643. Tussen de jaren löbl en 1662 werd hier voor de raadpensionnaris Jacob Cats een huis gebouwd, die voordien aan de Kneuterdijk woonde. De architect van het Catshuis was Pieter Post die ook het Mau- ritshuis en het Huis ten Bosch heeft ge bouwd. In 1903 werd er een verdieping op gezet. Boven de ingang van het Catshuis ziet men het wapen van de raadpension naris, waarin dat van Middelburg is ver werkt, de Tudorroos en een rots van zand, waar een beekje doorheen stroomt. Er Joopt namelijk een beek door Sorgvliet, die in de hofvijver uitmondt. De heer en mevrouw Goekoop hebben een kleine expositie ingericht van docu menten, die betrekking hebben op de ge schiedenis van het Catshuis. Deze docu menten zijn onder meer welwillend afge staan door het Haags Gemeente-archief en door de Maatschappij voor Nederlandse Letterkunde te Leiden. De tentoonstelling bevat een afbeelding van het huis te Brouwershaven, waar Cats in 1577 gebo ren werd. Daarnaast ziet men het wapen van de familie Cats, afkomstig van een kerkbank te Groede met het zwaard en de drie sterren. Vervolgens aanschouwt men het eerste buitenhuis van Cats: „De Munninkenhof" te Grijkskerk en een brief, die hij aan Constantijn Huygens schreef. Interessant zijn voorts het originele docu ment van Karei de Eerste van Engeland, waarbij Cats tot ridder werd benoemd en het prachtige diploma, dat hem bij die gelegenheid werd uitgereikt. Ook zijn er twee briefjes, die de dochters van Cats aan hun vader schreven, toen deze ambas sadeur te Londen was. Van de vele andere merkwaardige stukken, kaarten en curio siteiten moeten nog genoemd worden: Het originele kasboekje van de huis houdster van vader Cats, annex kwitan ties, verzamelde geschriften van de raad pensionnaris en zijn testament, waaruit blijkt dat hij f 2.000.000 naliet, tenslotte een eigenhandig kladschrift uit „Ouder dom en buitenleven". Het tweede gedeelte van de tentoon stelling geeft een indruk van Sorgvliet en het Catshuis tijdens de periode van Ben- tinck, de grote vriend van Willem de Derde, die de buitenplaats grote luister verleende. Hij ontmoette in Parijs de be roemde architect Le Nötre, die het park in een streng gestyleerde tuin veranderde. Besloten wordt met het jongste verleden: dc paleisplannen, de Duitse bezetting van Sorgvliet, waarbij de vijand het gebouw wilde afbreken, en dé plannen van Dudok, waaraan dit historische gebouw eveneens ten offer zou moeten vallen. Verder is er een kaart van de geprojecteerde „onder grondse", waarbij een station vlak bij de keukendeur van Sorgvliet zou moeten ver rijzen, hetgeen natuurlijk ook het einde van dit unieke gebouw zou betekenen. Het Catshuis is nu als museum ingericht en op aanvraag te bezichtigen. Het bevat vele kunstschatten. Zondag zal dr. W. Drees er een bezoek brengen. Op het laatste kamermuziekconcert van het Holland Festival, dat gegeven werd in de aula van het Haagse Gemeentemuseum, werd gemusiceerd door het instrumentaal sextet „Alma Musica", bestaande uit da fluitist Everard van Royen, de hoboïst Haakon Stotijn, de violist Paul Godwin, de altist (en violist) Johan van Helden, de cel list Carel van Leeuwen Boomkamp en de claveciniste Gusta van Royen. De lof van dit keurgroepje te verkondigen zou beteke nen water naar de zee te dragen; niet alleen in eigen land, maar ook in het buitenland, met name in Parijs, is de voortreffelijkheid van de individuele prestaties en het samen spel van „Alma Musica" erkend en ten hoogste geprezen. Laten wij volstaan met dit oordeel zonder meer te onderschrijven. De samenstelling van het kamermuziek gezelschap biedt gelegenheid voor verschil lende combinaties; tussen het solostuk voor clavecimbel en het compleet bezette sextet, zoals er een van J. Chr. Fr. Bach op het programma voorkwam, behoren allerhande duo's, trio's en kwartetten tot de mogelijk heden. Zo hoorden we een van Mozarts fluitkwartetten en als een zeer merk waardig voorbeeld van vroege instrumen tale muziek een trio voor viool, alt en cello van Adriaan Willaert, uit 1549. Dit „Ricercar" van de West-Vlaamse meester, die de stichter werd van de Venetiaanse School, is kennelijk instrumentaal gedacht, al ontbeert het niet de „Schmelz" der vo cale zangerigheid, door een tijdgenoot van de componist geprezen en verheerlijkt als „aurum potabile" (drinkbaar goud). Deze muziek toont zelfs reeds kenmerkende eigenschappen van de Italiaanse sonate van omstreeks 1700. Als men, het stuk horende zonder te weten wie er de componist van is en uit welke tijd het stamt, hierna ging raden, zou men zich allicht een eeuw kun nen vergissen. Dit was niet de enige verrassing van het programma; de kennismaking met een Sex tet van Hendrik Anders, een Amsterdamse componist, die werkte omstreeks het begin der achttiende eeuw, was ook zeer te waarderen. Doch het sterkst zijn wij ge troffen geweest door een compositie van de nestor onzer Nederlandse componisten, de 74-jarige Henri Zagwijn, namelijk een „Entrata e Fuga" voor fluit (en altfluit), hobo (en althobo), viool, alt, cello en clavecimbel, twee .jaar geleden geschreven voor het Rotterdamse Kamermuziek- ensemble. Het is geen uitgebreid stuk, maar wat er in kort bestek in omgaat is zo be langwekkend van contrapuntische bewer king, zo gezond muzikaal, zo welsprekend, zo klankschoon, dat er alles mee gezegd is wat een moderne componist in een begena digd ogenblik van werkelijke inspiratie be denken kan: niets te veel, maar ook niets te weinig. Vooral merkwaardig is het hoe Zagwijn elk instrument naar zijn eigen karakter individueel behandeld heeft. Ik denk nog terug aan de melancholische toon van de lage g-fluit, aan de spichtige effec ten van het clavecimbel, trouwens aan al die karakteristieke timbres die tevens evenveel lijnen in de muzikale tekening zijn en die tezamen een heerlijk klank geheel vormen. En dat alles in een bezon ken stijl, die oud en nieuw tegelijk is. Eens te meer hebben wij ervaren dat Zagwijn een zeer merkwaardige figuur is onder de Nederlandse componisten; zijn leeftijd lijkt geen bezwaar om muzikaal jeugdig te blijven, terwijl rustige zeker heid, zelfbeheersing en wijsheid zijn on schatbaar deel zijn. JOS. DE KLERK Fatsoen. Een deel der mensheid heeft tegen woordig de zeer onhebbelijke eigenschap niet op de weg thuisbehorende voorwer pen rustig te laten liggen. Wanneer men, met name, een fles of ander glazen voor werp op de weg laat vallen, is het blijkbaar de gewoonste zaak van de wereld maar snel verder te gaan en zich niet om de gevolgen te bekommeren: fietsbanden moeten 't prompt ontgelden en het gevaar, door weg springend glas te worden geraakt is lang niet denkbeeldig. Het is niet meer dan fatsoenlijk zich op straat te gedragen alsof men thuis is. De fatsoensnormen verliezen niets van hun waarde wanneer men zich op straat be vindt, integendeel, juist het gemeenschap pelijk gebruik van de straat legt de bur gers bijzondere verplichtingen op, ver plichtingen, die speciaal de ouders hun kinderen reeds vroeg onder ogen dienen te brengen. Mag langs deze weg hiervoor wat meer aandacht worden gevraagd? A. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. OFFICIëLE PUBLICATIE HERHALINGSOEFENINGEN De militairen, die op Maandag 7 Juli 1952 in de legerplaats „De Wittenberg" bij Stroe onder de wapenen komen, dienen met open bare vervoermiddelen van de normale dienstregeling eerste reisgelegenheid na zeven uur te reizen naar Amersfoort of Apeldoorn. Van deze stations zullen naar behoefte extra treinen naar losplaats Stroe ingelegd worden. De vertrektijden van deze treinen worden op deze stations bekend ge maakt, De militairen, die op Maandag 7 Juli 1952 te legerplaats bij Oirschot onder de wa penen komen, dienen te reizen met openbare vervoermiddelen van de normale dienst regeling tot Eindhoven eerste reisgele genheid na 7.00 uur. Op het Stationsplein te Eindhoven zullen auto's en bussen gereed staan voor het vervoer naar de legerplaats. ZUIDERKAPEL, Zuiderstr.15 Maandag 7 Juli, 8 uur: de bekende organist uit Zaandam spreekt over: „Bijbels bidden" BABY GROEIT ALS KOOL omdat zij dagelijks gereden wordt in die pracht Kinder wagen van Van Veen, Zjjl- weg 26-28, Haarlem en hoe bestaat hetzonder vooruitbetaling!!! Nette kleding, schoenen, meubelen, naaimachines, vloerkleden, ledikanten, enz. Jos. Bodegraven, Ridderstr. 3 Tel. 13237 VOOR SUXESVOL ViSSg* t*EEFt V /VOpiQ £TN HeNGÊl, MS en EEN AANMeRjcrLUK*. PORTI GfcPULD, WANNEER U KKTEtJ EEN TWEEfCHAN» ZXZT OFffN PETS *OOR UW "ZOON. OfVJAT OOCTSt CVfcR- NAM6 VRAAS 7. OS NFi* uER GROOT EN KLEIN MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door'geheel Nederland Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Besteldienst voor HAARLEM en OMSTREKEN! Rozenstraat 15 - Telefoon 20020 - 12525 Tijdelijk SNELLE AFLEVERING Li A A Dl CSJ amsterdamsevaart 28-32 - tel. 11561 nAAKLtrl grote houtstraat 5a - tel. .10771

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13