g&ÏÏESSSSI 5.' Saar-probleem duikt weer op door wenk van Eden en Acheson Het Nabije Oosten een tweede Azië? WOL EN HANDWERKEN Pijn GOBELIN MEUBELSTOF 95 A. v. d. BOGAARD De radio geeft Zaterdag Bonn voelt niets voor Europese status van dit eeuwig-omstreden gebied PANDA EN DE VERD WIJN-MACHINE VRIJDAG 4 JULI 1952 2 Bijna 1600 nieuwe studenten aan de Vrije Universiteit Uitstapje eindigde in moddersloot Expositie architectuur van Frank Lloyd Wright RADIO Redactie van „De Gids" kleiner geworden JmiMa z%Z±u2 Honderdjarige te Schoonhoven Kruisstraat TT Amanda Strassburger overleden Amerikaanse staalstaking legt militaire productie lam Westen antwoordt Moskou Taft krijgt stemmen zo maar toegeworpen De kern van de zaak HUIZE MODERN Tsjoeikof protesteert Weggedeelte bij Schiphol afgesloten im nUKKlü öefütc yeti wjr BARTELJÖRISSTRAAT 20 TEL. 15439 Zoek ió het zo .J In het jaarverslag van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grond slag wordt medegedeeld, dat het aantal stu denten nog voortdurend toeneemt. Totaal lieten zich voor de cursus 1951-1952 1591 studenten inschrijven (vorig jaar 1456), waarvan 376 theologen, 283 juristen, 77 voor letteren en wijsbegeerte, 340 voor wis- en natuurkunde, 254 econoom, 137 psycho logen, 65 voor medicijnen, 18 voor de no tarisstudie en 29 voor meer dan één fa culteit. Voor deze cursus schreven 72 studenten van niet-Nederlandse nationaliteit in, waaronder 6 Amerikanen, 2 Belgen, 1 Ca nadees, 1 Chinees, 6 Duitsers, 1 Fransman, 3 Hongaren, 37 Indonesiërs, 1 West-Indiër, 12 Zuid-Afrikanen en 2 statenlozen. Het uitstapje, dat 31 leden van de af deling Midwoud van de Bond van Platte landsvrouwen gisteren naar de Hoge Ve- luwe zouden maken, heeft in de buurt van Nieuwersluis een ontijdig einde gevonden, doordat de autobus, die het gezelschap ver voerde, van de weg gleed en in een mod derige sloot viel. De autobus reed in een kalm gangetje toen de rechterwielen in de berm kwamen. Het voertuig kantelde en viel in de mod derige sloot langs de weg. Onmiddelijk schoten van alle zijden omwonenden toe om de dames te helpen. Via een raam kon den allen de bus verlaten. De meesten waren ontoonbaar geworden door de mod der. Dank zij de medwerking van de be woners der villa's in de buurt konden de dames, die uiteraard zeer geschrokken waren, zich opknappen. Met een andere bus is het gezelschap naar Midwoud terug- jekeerd. De Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin, heeft in Rot terdam een tentoonstelling geopend, die ge wijd is aan de 83-jarige Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright. De exposi tie, die tot 10 Augustus in de glazen zaal van het Ahoy-gebouw wordt gehouden, is het sluitstuk van het eeuwfeest van de Academie van beeldende kunsten en tech nische wetenschappen. Op de tentoonstelling kan de bezoeker aan de hand van foto's, tekeningen en ma quettes een inzicht krijgen in het werk van Wright, dat in ons land omstreeks 1912 door Berlage bekend werd. Architect J. J. p. Oud verleende zijn bemiddeling om de tentoonstelling, die reeds in Florence, Zürich, Parijs en Münehen te zien was, naar Rotterdam te krijgen en heeft zich met de supervisie belast. Ter inleiding ver klaarde deze dat Wright zijn bouwwerken zo innig mogelijk laat samengroeien met de omringende natuur. Het principe heeft bijvoorbeeld tot gevolg, dat hij voor bomen liever een gat in dak of luifel maakt, dan dat hij de boom laat kappen. Als een der boeiendste van zijn ongemeen vindingrijke huizen noemde de heer Oud het huis „Fal ling water" in Amerika, dat over een wa-" terval is gebouwd. Behalve op het gebied van huizenbouw, bewoog Wright zich ook op het terrein van kantoor- en hötelbouw, waarbij hij de juiste toepassing van de ma chine van grote betekenis acht. Ook schreef Wright vele boeken over architectuur en een autobiografie. ADVERTENTIE ENORME PRIJSVERLAGING PHILIPS vanaf 136.— ERRES vanaf 160.— FRIDOR vanaf 250.— TELEVISIE vanaf 495.— Betaling kan geregeld worden Floresstraat 15 b.h. Soendaplein Haarlem Telefoon 16548 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.40 Twee violen en altviool. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 De grote witte weg. 14.00 Nieuwe platen. 14.25 Vrouwen koor. 14.45 Zeeuws programma. 15.15 Ama teursprogramma. 15.45 Dansmuziek. 16.15 Van de wieg tot het graf. 16.30 Kamerorkest. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Weense muziek. 21.45 Voordracht. 22.05 Metropole-orkest en solis ten. 22.40 Rond het kampvuur. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Ama teurs. 15.15 Letteren en Kunsten. 15.53 Pla ten. 16.15 Gregoriaans. 16.45 Voor de jeugd. 17.50 Ronde van Frankrijk. 18.00 Nieuws. 18.J5 Weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Platen. 19.15 Tennis Wimbledon. 19.25 Platen. 18.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken. 20.35 Platen. 20.40 Prijsvraag Nederlandse Rode Kruis. 21.00 Platen. 22.30 Wij luiden de Zon dag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerberichten. 12.34 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse muziek. 14.00 Symphonie-orkest en solist. 15.15 Ethnische muziek. 16.00 Amusements muziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Operettemuziek. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Radio feuilleton 10.50 Accordeonmuziek. 20.00 Om roeporkest. 20.50 Accordeonmuziek. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmu ziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0.5—24.00 Verzoekprogramma. Het grootste deel van de gekantelde auto bus verdween in de vieze bermslooi. De inzittende dames kregen trouwens ook rijkelijk haar deel van de vette modder. Met ingang van 1 Juli is er een wijziging in de samenstelling van de redactie van „De Gids" gekomen. In de loop van de 2'/j jaar, die sedert de fusie van De Gids met Ad Interim verstreken zijn, is gaandeweg gebleken dat het uit de redacties van beide tijdschriften gevormde lichaam te omvang rijk was om het tijdschrift op doeltreffende wijze te kunnen leiden. Daarom is besloten tot een concentratie over te gaan. De redac teur J. Romijn en de leden van de redactie raad C. J. Kelk, prof. mr. dr. K. Kuypers, Ferdinand Langen, Gabriël Smit en J. W. F. Werumeus Buning hebben zich bereid verklaard hun plaatsen ter beschikking te stellen. De redactie is thans als volgt samengesteld: prof. dr. W. Asselbergs (An ton van Duinkerken), dr. E. J. Dijksterhuis (redacteur-secretaris), prof, dr. B. A. van Groningen, Emmy van Lokhorst, prof. mr. A. N. Molenaar en Bert Voeten. ADVERTENTIE Vandaag is de weduwe T. van der Hek Van Buren te Schoonhoven 100 jaar gewor den. De moeder van de nu 100-jarige was een dochter van de Bergambachtse predi kant Van Leeuwen van Duivenbode. Een van diens voorvaderen was in 1574 vaan drig bij de Leidse schutterij. Deze vaandrig, Willem Cornells van Leeuwen, hield dui ven. Tijdens het beleg van Leiden heeft hij kans gezien de duiven naar Prins Willem van Oranje te brengen. Deze duiven hebben aan de hongerende bevolking het bericht van het naderend ontzet overgebracht. De naam Van Duivenbode werd daarom als ere-titel bij die van Van Leeuwen ge voegd. Het wapenschild, waarvan een af beelding ten huize van de 100-jarige aan de wand hangt, heeft als randschrift: „Door Godt gewricht hebben de duyven de brie ven binnen Leyden gebrocht". Het wapen schild, waarmede Van Leeuwen werd ver eerd, komt thans nog gebeiteld voor in de gevel van zijn huis op het Rapenburg te Leiden. ADVERTENTIE HAARLEM TELEFOON 11491 TERRA-BRUIN - GROEN BONN. (Van de ANP-correspondent). Het Saargebied is te Bonn weer plotseling in het centrum der belangstelling ge plaatst, doordat de ministers Acheson en Eden aan hun Franse ambtsgenoot Scha man in overweging hebben gegeven, het project voor een Europees statuut voor de Saar weer op te nemen. Een dergelijke wenk is, naar hier verluidt, door Acheson in Berlyn gegeven aan staatssecretaris Hallstein. Officieel wordt hier verklaard, dat de Bondsregering niet is ingelicht over enige afspraak, die omtrent de Saar tussen de drie Westelijke ministers zou zyn ge maakt. De besprekingen hebben een infor meel karakter gehad en schijnen beperkt te zyn gebleven tot aanbevelingen, het in het voorjaar opgedoken plan weer ter hand te nemen. Het plan voor een Europese status van het Saargebied ontmoet in Bonn dezelfde critiek, die Adenauer in het voorjaar nood zaakte van de voorgenomen besprekingen met minister Schuman en de Saarlandse minister-president Hoffmann af te zien. Niet alleen de socialistische oppositie doch ook de meerderheid der regeringspartijen staat afwijzend tegenover een definitieve Europese status van het gebied. Zij staan onverminderd op het standpunt, dat de Saar Duits is en politiek weer bij de Bonds republiek zal moeten worden ingeschakeld, ook al zou een behoud van speciale econo mische verhoudingen tot Frankrijk nodig zijn: In de Bondsrepubliek zijn ook reeds stemmen opgegaan om een verdaging te bereiken van de verkiezingen, die voor het najaar in het Saargebied op het program ma staan. De Saarregering heeft namelijk nog steeds niet de beide Duitsgezinde op positiepartijen, die in het laatste jaar ge sticht zijn, erkend. De kansen op een er kenning worden hier niet groot geacht en in elk geval zijn de politici in de Bonds republiek het er vrijwel over eens, dat de vertraging der erkenning de partijen geen tijd meer zal laten om eventueel een ver kiezingscampagne op touw te zetten. Constituerende vergadering Het initiatief der Franse regering voor het bijeenroepen van een constituerende vergadering voor de zes landen van het plan-Schuman heeft in Bonn geenszins verrassing gewekt. Integendeel wordt hier verklaard, dat tevoren over het Franse plan besprekingen zijn gevoerd tussen de regeringen van Bonn en Parijs en tussen parlementaire groepen uit beide landen. Dr. Adenauer heeft kort geleden in kleine kring de verwachting uitgesproken, dat zulk een vergadering wellicht reeds bijeen zou komen, voordat het verdrag over het Europese leger door alle betrok ken landen zou zijn bekrachtigd. Blijkens uitingen van de persdienst van de Christe lijke partij wordt de Franse haast bij het uitvoeren van dit plan niet uitsluitend po sitief gewaardeerd. De persdienst wees namelijk op het gevaar, dat het initiatief door de verbinding met de termijn der be krachtiging een rem voor het tempo der verwezenlijking van het Europese leger zou kunnen worden. Men vreest hier, dat het plan diegenen in de kaart zou spelen, die pas een Europees leger wensen, nadat een politieke Europese autoriteit zou zijn gevormd. In Hilversum is op 43-jarige leeftijd overleden mejuffrouw Amanda Strassbur ger, een zuster van Regina en Elly Strass burger. In haar jeugd was zij evenals haar zusters circusartiste. Prinses Wilhelmina is voornemens half Juli voor vacantie enkele weken naar het buitenland te gaan. WASHINGTON (Reuter). De direc teur van het bureau voor de defensie-mobi lisatie, John Steelman, heeft zijn kwartaal rapport aan president Truman uitgebracht. Hij deelt in dit rapport mede, dat de thans 32 dagen oude staking in de staalindustrie de productie van tanks, granaten en andere munitie heeft verminderd en dat er ook spoedig grote verliezen van voedsel zullen ontstaan door gebrek aan conservenblikken. President Truman heeft op zijn perscon ferentie de grote staalmaatschappijen er van beschuldigd, dat zij samenzweren om een regeling van de staking in de staal industrie te voorkomen. Hij zeide: „Naar ik vernomen heb, zijn een groot aantal staalmaatschappijen bereid om met de vak vereniging tot een regeling van alle punten te komen. Deze maatschappijen worden door de pressie waaronder zij door andere staalmaatschappijen worden gesteld, ver hinderd tot een regeling te komen. Dit schijnt mij een samenzwering te zijn tegen het openbaar belang en niet een arbeids conflict". PARIJS, (Reuter). De tekst van het Westelijke antwoord op de jongste Russi sche nota over Duitsland zal volgens wel ingelichte kringen deze week te Parijs worden „bijgewerkt" in het licht van op merkingen, die door de West-Duitse bonds kanselier, dr. Audenauer, zijn gemaakt. De veranderingen zullen, aldus genoemde kringen, de strekking van het ontwerp geenszins w^zigen. Naar men tenslotte verklaarde zal het Westelijke antwoord waarschijnlijk in het begin van de volgende week aan de Sovjet- Russische regering overhandigd worden. CHICAGO, (Reuter). Na felle strijd heeft het nationale comité van de republi keinse partij besloten twee aanhangers van Eisenhower deel te laten uitmaken van de 15 man tellende delegatie van Louisiana naar de nationale republikeinse conventie. Een motie, volgens welke generaal Eisen hower nog zeven betwiste zetels van deze delegatie diende te krijgen, werd door de De Egyptische kabinetscrisis, die voor lopig door Hoessein Sirry Pasja is opge lost, is een treffend symptoom van de spanningen, die op het ogenblik het Nabije Oosten beheersen. Het zijn spanningen, die zowel van nationale als van internationale aard zijn. Nationaal omdat zij sociale en intern-politieke tegenstellingen betreffen, internationaal omdat het onafhankelijk heidsstreven van de Arabische volken met de dag sterker wordt. Wanneer wij zeggen, dat de kabinets crisis voorlopig is opgelost, dan kan men daaruit zeker enig pessimisme ten aanzien van de levensduur van Hoessein Sirry's kabinet afleiden. Dit zakenkabinet'van de partijloze staatsman zal het zeker niet lang maken, want de terugkeer van de Wafd- partij (zo genoemd naar de delegatie van Egyptische nationalisten die in 1921 naar Londen ging Wafd is het Egyptische woord voor delegatie is bij de niet lan ger uit te stellen verkiezingen zeker. Deze verkiezingen staan voor October op het programma. Tevergeefs heeft Koning Fa- roek geprobeerd met het kabinet Hilaly Pasja de Wafd te elimineren. De staat van beleg waarmee dit „instrument van de troon" regeerde, werd niet langer geaccep teerd. Ook de wassen neus van het „onder zoek naar oligargische tendenzen" heeft de Wafd niet mogen overtuigen van een om mezwaai der paleisgroep. Faroek heeft nu een stap terug gedaan door Hoessein Sirry een zakenkabinet te laten formeren. Zie hier dus een voorbeeld van de interne con flicten, die de zich langzaam aan het feoda lisme ontworstelende Arabische landen doormaken. De onhoudbaarheid van Hilaly Pasja's positie werd mede bewerkstelligd doordat de Britten de Egyptisch-Engelse onderhan delingen eenvoudig bevroren. Londen ziet wel degelijk in, dat het in geen geval zin heeft te onderhandelen over de Egyptische nationale aspiraties met marionetten-kabi netten. De beloftes, die zo'n kabinet in ruil voor gehele of gedeeltelijke inwilliging der nationale aspiraties zou doen, zouden door voorzitter van het nationale comité, Ga- een volgende regering mogelijk niet ge- brielson (een aanhanger van Taft), buiten de orde gesteld. Voor het besluit van het comité was se nator Taft slechts zeker van twee afge vaardigden uit Louisiana. Taft kreeg voorts vijf van de betwiste stemmen uit Mississippi. „Uit de strijd in de republikeinse .partij blijkt zekerder dan ooit, dat de democra ten de in November te houden verkiezin gen zullen winnen", aldus heeft president Truman Donderdag op zijn persconferentie verklaard. Truman herhaalde desgevraagd, dat hij zich in Januari van het volgende jaar uit het openbare leven zal terugtrek ken en dat, indien de nationale conventie van de democratische partij hem tot can- didaat zou benoemen, hy dit candidaat- schap niet zal aanvaarden. ADVERTENTIE AMSTERDAM HAARLEM Zaterdag 5 Juli a s. OPENING Filiaal Ged. Oudegracht 64 Haarlem OPENINGSRECLAME: Wij geven ieder die voor minstens ƒ2.50 besteedt het D U R A B L E-BREIBOEK CADEAU!!! BERLIJN, (Reuter). Het hoofd van de Russische controlecommissie in Duits land, generaal Tsjoeikof, heeft bij de Britse Hoge Commissaris, Kirkpatrick, ge protesteerd tegen de Engelse maatregelen, die de vorige maand zyn genomen tegen de onder Russische toezicht staande om roep van Berlijn, die in de Britse sector is gelegen. Generaal Tsjoeikof verklaart dat de West-Berlijnse politie, onder bescherming van de Britse autoriteiten, „een tijd lang" de normale functionnering van radio heeft opgehouden, leden van het personeel van de omroep onwettig heeft gearresteerd en provocerende invallen in het gebouw heeft ondernomen. Het gedeelte van de rijksweg 's Graven- hageAmsterdam tussen de brug over de Ringvaart van de Haarlemmermeer bij Schiphol en het luchtvaartlaboratorium is wegens herstelwerkzaamheden voor het verkeer gesloten. Alle verkeer wordt thans over de Westelijke rijbaan geleid. Op her stel van dit sterk golvende weggedeelte is herhaalde malen door de K.N.A.C. aan gedrongen. stand worden gedaan. Het is daarom zeer de vraag of Hoessein Sirry met de Engelsen tot een vergelijk zal kunnen komen. Kan hij dat niet, dan is ook hij tot ondergang gedoemd en zijn kabinet zal plaats moeten maken voor een regering van de Wafd-partij van Nahas Pasja. Een belangwekkende noot werd aan de hele zaak gegeven door een verklaring van Hilaly zelf, dat de Amerikaanse ambassade de hand in de val van zijn kabinet zou heb ben gehad. De Amerikanen zouden de Wafd gaarne aan de macht hebben gezien en deze zou bereid zijn Egypte deel te laten nemen aan een defensie-commando voor het Midden-Oosten in ruil voor steun bij zijn nationale aspiraties. De Amerikaanse ambassade ontkende dit uiteraard. Het is nochtans geen geheim, dat de Amerikanen niet helemaal accoord gaan met de politiek der Fransen en Britten in het Midden-Oosten en dat zij er wel voor voelen om in dit strategisch uitermate be langrijke gebied de vi-iendschap der Arabi sche volken te winnen door een snelle ver wezenlijking der onafhankelijkheidswen- sen. Mogelijk zijn de Fransen en Engelsen daar in principe niet op tegen, doch over het tempo waarin dit moet geschieden heb ben zij in ieder geval een andere mening. Het merkwaardige in de Amerikaanse houding is, dat zij een voortzetting bete kent van de door hen zelf in de steek ge laten politiek, die zij aanvankelijk in het Verre Oosten voerden, totdat de tegenstan ders van Lattimore's visie de overhand kregen en onder het motto „beter één vogel in de hand dan tien in de lucht" Tsjang Kai Tsjek weer gingen steunen. De situatie lag daar in zoverre anders, dat de jongste oorlog de gebeurtenissen daar zo zeer had versneld, dat de Amerikanen, die zélf nog weifelden, er geen vat meer op konden krijgen. In het Nabije Oosten is die kans er nog wél. Het lijdt geen twijfel of de Arabische volken zullen in ruil voor aansluiting bij de vrije volken de vrijheid verlangen, die zij zelf nog ontberen. Of voor zichzelf of voor hun nabuurstaten. Er staan nu twee wegen open: óf men kan door „handig" uitspelen van interne tegenstrijdige belan gen de bestaande toestand nog wat zien te rekken, óf men kan door een geheel nieuw stoutmoedig en constructief initiatief dit sleutelgebied aan de democratieën zien te verplichten. ADVERTENTIE FALCON REGENMANTELS Verdediging. Volgens waarnemers kan van bergtoppen langs de OostenrijksJoe goslavische grens worden waargeno men, dat Joegoslavië langs de grens met Hongarije en langs een gedeelte van de grens met Oostenrijk een tot dusverre vooi-namelijk uit kleine forten bestaan de verdedigingslinie bouwt. Vrijlating. De Russische autoriteiten heb ben de drie Amerikaanse priesters, die Woensdag door Oost-Duitse politie mannen aan de grens van West-Berlijn werden gearresteerd, vrijgelaten. Goudrush. Aan de loop van de Rio Jario, aan de grens tussen Brazilië en Frans- Guyana, heeft men de laatste dagen 15 kg. goud gevonden. Gehele gewinnen van landbouwers en mijnbouwers ver laten hun woonplaats en vertrekken op volgeladen boten naar de Rio Jario. Hittegolf. De hittegolf in West-Duitsland heeft tot dusver voor zover bekend 29 slachtoffers geëist, de meesten als gevolg van verdrinking, De temperatuur heeft in Frankfort een record van 39 graden bereikt,, doch voor vandaag wordt op lagere temperaturen gerekend. Daar entegen worden nieuwe recordtempe raturen verwacht voor het komende weekeinde. Aftreden. Het kabinet-Mossadeq zal 5 Juli zijn ontslag indienen, aldus is officieel bekendgemaakt. Volgens de parlemen taire traditie volgt het aftreden van hét kabinet onmiddellijk op het ogenblik, dat de Sjah de nieuwe Kamerleden ont vangt. Honden. Donderdagavond zijn politiehon den losgelaten op een menigte van on geveer 790 personen, die zich voor het hotel van generaal Ridgway in Kopen hagen had verzameld, terwijl de gene raal dineerde met Deense militaire lei ders. Een aantal betogers liep kleer scheuren op en enkelen moesten in een ziekenhuis opgenomen worden. Binnen een half uur waren de betogers uit elkaar gedreven. Aanvankelijk werden 40 demonstranten aangehouden. Later werden 36 van hen vrijgelaten. Eerder op de dag waren twee arrestaties ver richt. Campagne. De West-Berlijnse gemeente raad heeft besloten maatregelen te ne men tegen „chicanes van de regering der Sovjet-zóne tegenover West-Berlij- ners". Het parlement zal de namen en daden bekendmaken van die leden der Volkspolitie en autoriteiten van Oost- Berlijn, die bij het optreden tegen in woners van West-Berlijn bijzonder in het oog vallen. Gedwongen verkoop of onteigening van grond in de Sovjet-sec tor zonder toestemming van de* recht matige eigenaar zal als ongeldig worden beschouwd. De namen van handelaren die illegaal goederen uit de Sovjet-sec tor in West-Berlijn invoeren, zullen ge publiceerd worden. In de woonwijken zullen de namen van West-Berlijners bekendgemaakt worden, die inkopen doen in de Sovjet-sector zonder dat zij daar om financiële redenen toe genood zaakt zijn. Kaas. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft de invoercontrole afge schaft op Zwitserse, Gruyère-, Roque fort- en enige soorten Italiaanse kaas. De invoerquota voor blauwe, Edammer en Goudse kaas werden vergroot tot in totaal 6 millioen pounds per jaar. Dit is een toeneming der quota met 1.3 mil lioen pounds. Gerechtshof. Het West-Duitse constitutio nele gerechtshof heeft president Theo- dor Heuss medegedeeld, dat het zijn verzoek om een advies in de kwestie van Duitslands bijdrage tot het Euro pese leger voorlopig niet in behandeling kan nemen. President Heuss had het hof gevraagd hem een antwoord te geven op de vraag of een Duitse bijdrage een wij ziging in de grondwet noodzakelijk zal maken. Het hof te Karlsruhe heeft de president medegedeeld, dat het eerst een dergelijk verzoek van 144 parlemen taire afgevaardigden, merendeels tegen standers van het Europese legerverdrag, in behandeling moet nemen. Dit verzoek dat eerder is ingediend dan dat van de president, verlangt een uitspraak van het hof, dat een defensie-bijdrage in strijd is met de grondwet. Adder. In Tel Aviv heeft een baby van veertien maanden de kop van een adder in haar mond genomen en er in ge beten. De adder spoog vergif in de mond van het meisje en sloeg het met zijn staart in het gezicht. De toegesnelde ouders doodden het'beest. De baby on dervond geen schadelijke gevolgen van het avontuur. 80. Joris Goedbloed scheen zelf diep onder de indruk te zijn van de moeilijke beslis sing, die hij genomen haden toen hij nu met Panda de vuurtoren weer binnen ging sprak hij op plechtige toon: „Nu dan het besluit gevallen is, mijn waarde, en nu ik dus persoonlijk de Verdwijn-Machine zal gaan transporteren, daarbij het gevaar lo pende onderweg voorgoed te verdwijnen nu is het een zeer gelukkige omstandig heid, dat er iemand achter blijft die in staat is mijn schoon levenswerk voort te zetten„O ja?", vroeg Panda ver baasd. „Wie is dat dan?" Wie dat is hoe, ge vraagt nog wie dat is?", riep Joris uit. „Wie zal het zijn, die na mijn verdwij ning het roer in handen neemt? Wie zal het zijn, die op eervolle en roemrijke wijze de Verschijn-Machine in werking zal stel len en daardoor alle verdwenen personen weer zal laten verschijnen? Wie, vraagt ge nog? Wie anders, dan mijn geliefde leer ling en assistent.... jij!" „Ikke?", vroeg Panda zeer verbaasd. Maar Joris, dat kan ik helemaal niet! Ik heb helemaal geen verstand van wetenschap„Hoe nu, ventje....", klaagde Joris met een traan in de stem. „Kom nu toch! Uwe bescheiden heid, hoe lofwaardig ook, is bijna wreed in de stonde van ons afscheid! Wanneer ik onderweg verdwijn, zullen wij elkander nimmer weer zien, dus doe mij nu geen verdriet, makkertje! Zijt ge dan onder mijn bevoegde leiding geen schitterend ge leerde geworden.of heb ik mij zo in u vergist?" Nu durfde Panda niet meer te zeggen, dat hij nog helemaal niet geleerd was DE strijd in de natuur is hard en mee dogenloos. Zelfs in een klein druppel tje slootwater loeren ontelbare microsco pisch kleine wezentjes voorzien van de vreselijkste verdelgingsmiddelen. Zij gaan hun prooi te lijf met speren, pijlen, tangen, weerhaken en harpoenen, of zij trachten hem listiglijk in een fuik te lokken, waar het dier aan hun ongenade is overgeleverd. Weer anderen pogen het slachtoffer met vergiften te veriaritmen of door electrische schokken weerloos te maken. Hoe verwonderlijk vinding rijk ieder dier ook voor aanval en verdediging is toegerust, uiteindelijk valt toch iëdere soort weer aan een ander ten offer, waardoor het evenwicht in de natuur bewaard blijft. Maar hoe bewonderend velen ook staan tegenover dit miraculeuse stelsel dat ons steeds weer voor nieuwe raadselen plaatst, de weergaloze wreedheid die in de natuur de boventoon schijnt te voeren, is hun een onverdragelijke gedachte en lijkt moeilijk te rijmen met de geest der schepping. Laten wij deze, op de biologie gebaseerde, overwegingen ook met biologische tegen argumenten mogen beantwoorden. Welnu, pijn heeft verschillende waarden. En ook al zijn bepaalde insecten zeer „fijngevoelig" in dien zin, dat zij in staat zijn de fijnste indrukken van de buitenwereld waar te nemen, dan mag daar nog niet uit worden afgeleid, dat deze dieren ook zeer gevoelig zijn voor pijn. Zo verdragen insecten die van een hoog ontwikkeld zenuwstelsel zijn voorzien, de vreselijkste kwetsuren en verminkingen zonder het minste teken van onbehagen en zelfs zonder zich in hun bezigheid te laten storen. Zonder verklaarbare reden beginnen soms groene sprinkhanen zich zelf langzaam en onverschillig op te eten. Eerst beknagen zij de klauwen en poten, dan komt bij de wijfjes de legboor aan de beurt en vervolgens beginnen zij aan hun eigen achterlijf. Ook een betrekkelijk hoog ontwikkeld insect als de veenmol, die door de spade in tweeën was gesne den, consumeerde op zijn ge mak de verloren achterhelft. Mieren, wier achterlijf ont breekt, tonen zich daardoor in het minst niet geschokt en werken met de voorste helft ijverig verder aan hun taak. Zelfs afgesneden mierenkoppen bijten zich nog in de vijand vast. En hom mels, wier voorste kopdeel werd afgesne den, keerden direct naar een bloem terug om te trachten daaraan verder te zuigen, ook al was zulks onmogelijk. De onverschilligheid waarmede al der gelijke kwetsuren worden aanvaard en de gedragingen, welke daarop volgen, noopt ons tot de conclusie dat dergelijke dode lijke letsels en verminkingen bij insecten niet gepaard gaan met gewaarwordingen, die wij als pijn kenmerken. Laat dit echter geen vrijbrief zijn om de insecten maar naar hartelust te mishan delen! Er zijn slechts enkele gevallen, waarin doelbewuste verminking van een dier is toegestaan. Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2