Maar* TRIUMPH Bondselftal speelde gelijk tegen Nederlandse Antillen (3-3) Moedige rit van Nolten en Roks in negende étappe Agenda voor Haarlem Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Honderdvierentwintig sportlieden naar de Spelen Midvoor Van der Gijp scoort hattrick Zwitser Diggelmann wint étappe in de eindsprint Hoe is het ontstaan?^ VRIJDAG 4 JULI 1952 Amsterdamse sportraad geïnstalleerd Sport in 't kort In neergutsende regen Zeil-race had weer tegen Waterpolo-programma Basketball Zomercompetitie eindigt eind Juli altijd wint VIRGINIA mm Weddenschap Ronde van Frankrijk Tennis Drobny, Patty en Savitt Zondag in Noordwijk Kanowedstrijden van de „Spaarnevogels" Negenjarig jongetje liet Rheinpfeil-express ontsporen Dit woordMISPUNT .J Donderdagavond is In de raadzaal van het stadhuis in Amsterdam de Amsterdamse Sportraad door wethouder mr, A. de Roos geïnstalleerd. De raad bestaat uit vertegen woordigers van vrijwel alle sportbonden in de hoofdstad; leden, die zijn aangewezen door het gemeentebestuur en vertegenwoordigers van de sportpers. Gehoopt wordt door deze samenstelling een zo vruchtbaar mogelijke samenwerking tussen alle belanghebbenden te bereiken. Het nieuwe orgaan zal in de aanvang vooral een sporttechnische taak hebben, temeer, daar het ernstige tekort aan oefengclegen- heden en lokalen het nodig maakt vooral sporttechnische vraagstukken aan de orde te stellen. De raad zal het gemeentebestuur van advies dienen en zal interveniëren bij gerezen moeilijkheden. Bovendien zal een nauw contact worden gehouden met de Am sterdamse jeugdraad. GEEN TENNIS IN WIMBLEDON. Het was Donderdag niet mogelijk het tennis- tournooi in Wimbledon voort te zetten aan gezien het de gehele dag regende. BONDSELFTAL TEGEN PAKISTAN. Zaterdag 5 Juli wordt in Laren een hockey wedstrijd gespeeld tussen een Nederlands bondselftal en Pakistan. Aan het eind van deze maand zal de Koningin een kort bezoek brengen aan Orange, de hoofdstad van het oude Prinsdom in Zuid-Frankrijk. Die avond zal in het Theatre Antique te Orange een opvoering worden gegeven van Vondels Joseph in Dothan". De foto hierboven toont een hoekje van dit oude Romeinse amphitheater. Daaronder het stadje Orange, gezien van de 97 meter hoge Colline St. Eutrope. Vanmorgen zou uit IJmuiden een aantal zeiljachten vertrekken voor de jaarlijkse race IJmuidenDen Helder, onder auspi ciën van de Koninklijke Marine Jachtclub. Als gevolg van de zomerstorm is deze race echter uitgesteld en verscheidene jachten zijn vanmorgen binnendoor naar Den Helder gegaan. Het waterpolo-programma van de KNZB voor de week van 6 tot en met 12 Juli luidt: 7 Juli, heren, reserve eerste klasse A: RZC 2—HVGB 2. 8 Juli, dames, derde klasse: Haarlem 1 Blauwe Beugel 1. Heren hoofdklasse: Haar lem 1HVGB 1. Reserve eerste klasse: Haar lem 2Zian 3. Reserve derde klasse DAW 2 —HVGB 4. 9 Juli. heren, reserve hoofdklasse: HPC 2 Het IJ 2. Reserve eerste klasse: HPC 3 DWR 2. Tweede klasse: DWR 1—HPC 1. 10 Juli, dames, tweede klasse: DWT 1— DWR 1; ADZ 1VZV 1. Heren, reserve twee de klasse: Nereus 2HVGB 3. Derde klasse: VZV 1De Ham 1. Reserve derde klasse: VZV 2DWT 2. 11 Juli, dames, derde klasse: HPC 1—Haar lem 1. 12 Juli, heren, reserve eerste klasse: HVGB 2SVH 2. Tweede klasse: DWT 1—De Zijl 1. Reserve derde klasse: DWT 2De Zijl 3. Kringcompetitie 7 Juli, afdeling jongens: Haarlem bHZV. 8 Juli. dames, eerste klasse: HPC 2Haar lem 3. Afdeling meisjes: VZVHPC. 10 Juli. afdeling meisjes: DWT—DWR; HPC—VZV. 11 Juli, dames, eerste klasse: HVGB 2— DWT 4. 12 Juli. heren, tweede klasse: DWT 4 —Haarlem 5. Uit technische overwegingen heeft het bestuur van de Nederlandse Basketball Bond, afdeling Haarlem, besloten de zomer avondwedstrijden einde Juli te doen ein digen. De verenigingen zullen echter wel blijven trainen. Op 9 Augustus a.s. zal een groep basket ballers vertrekken naar Derby (Engeland) om daar enige wedstrijden te spelen. De volgende speiers zullen deze trip meema ken: W. de Bie, K. Dingshof, J. Meenhorst, R. Noë, O. Olsen, H. Oversteegen, W. Schmitz, H. Uljee, B. Maat. ADVERTENTIE VRIJDAG 4 JULI Lido: „Iwo Jima", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De veroveraar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De terugkeer van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen in angst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het avontuur begon in Bombay", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: ,,'s Nachts langs de weg", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Grote auto races", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mr Denning drives north", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 5 JULI Sportpark, Heemstede: Circus Mikkenie, 2 en 8 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30. 11.30, en 12.30 uur. „Het lot speelt met mr. Denning", 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. De weersomstandigheden, waaronder gisteravond in het Olympisch Stadion in Amsterdam een Nederlands Bondselftal een voetbalwedstrijd speelde tegen het Olym pische team van de Nederlandse Antillen, waren verre van aangenaam. Bij stromen gutste de regen uit de zwaar bewolkte hemel en keer op keer schrokken zowel spelers als toeschouwers op wanneer een bliksemschicht tribunes en speelveld in een spook achtig licht zetten. Drie-drie werd het uiteindelijk, nadat de Nederlanders bij de rust nog met drie-twee de leiding hadden gehad. Iedereen was het er gisteravond anders wel over eens, dat de bezoekers uit de West in de weinige weken, die zij nu in ons land vertoeven, al veel hebben geleerd. Aan de voor hen vreemde omstandigheden (gras veld, gladde doorschietende bal) bleken zij zich al aardig te hebben aangepast. Uit soms voortreffelijke individuele staaltjes kon men duidelijk zien, dat vele spelers van Curasao en Aruba over een natuur talent beschikken. Maar gebrek aan erva ring, voornamelijk in tactisch opzicht, vormde een zwakke plek in hun spel. Het was anders zeer moeilijk het spel van beide ploegen onder de gegeven om standigheden te beoordelen, maar enkele verschijnselen sprongen toch wel duidelijk naar voren. Zo speelde Van Melis op de rechtsbuitenplaats vooral in de eerste helft een goede partij. Van der Gijp als midvoor scoorde voorts de hattrick, dank zij zijn Een vurig bewonderaar van de wielren ner Fausto Coppi, die in Florence met enkele vrienden gewed had, dat Coppi de achtste étappe van Nancy naar Mui home zou winnen, heeft zijn verlies op ietwat warme wijze moeten dragen. Nadat het kwik van de thermometer, die bijna negenendertig graden Celsius aangewees, enkele graden was gedaald, wandelde hij twee uur door de straten van Florence, gekleed in winterkleren, een dikke winterjas, een wollen hals doek en aan de handen een paar ge voerde handschoenen. Gedurende zijn wandeling werd de ongelukkige wedder, die enorm transpireerde, gevolgd door een grote menigte wielrijders en scoo ters Opnieuw hebben de Nederlandse renners zich in de Ronde van Frankrijk duchtig geweerd. In de negende étappe van Mul house naar Lausanne (238 kilometer) eindigde Nolten als derde en Roks als vierde. Van Est bezette de veertiende plaats. De Zwitser Diggelmann won de étappe, vooral omdat hij na de Col van Mollendruz 1185 meter over iets meer krachten bleek te beschikken in de eind sprint om voor de Italiaan Marinelli en de beide Nederlanders over de eindstreep te gaan. De Italiaan Carrea zevende kwam in het bezit van de gele trui met ruim een minuut voorsprong op zijn land genoot Magni. Als sommige profeten gelijk hadden ge kregen zou er in de negende étappe niets bijzonders gebeurd zijn tot ongeveer aan de Frans-Zwitserse grens. Dan pas zou het ernst worden bij de klim naar de pasover gang van Mollendruz, de Col die voorbe stemd was om de rol van vrederechter te spelen. Maar de profeten wikken, en de renners beschikken, en die beschikking heeft dan soms nog meer het karakter van een plot selinge inval dan van een weloverwogen besluit. Het is tenminste niet waarschijn lijk, dat de Spanjaard Gelabert, toen hij in de buurt van Morteau wegstoof en de hele karavaan op stelten zette, handelde volgens een weloverwogen plan met de bedoeling een gooi naar de étappezege te doen. Het leek meer op een improvisatie. Hij kreeg een bevlieging en nam de benen. Hoe het zij, hij ontketende daarmee een strijd, die beslissend worden zou en waarin de Col van Mollendruz geen rol van betekenis zou spelen, omdat de kopgroep van acht man, die gevormd werd en waartoe Gelabert niet behoorde, zich van de Col niets aantrok. Op de bezetting van de ereplaatsen heeft de klim geen invloed uitgeoefend, maar wel op de plaatsing van vele achterblijvers, die nog wat meer terrein verloren tijdens de bestijging en vrijwel uitgeput in Lausanne arriveerden. Roks in kopgroep Voor de Nederlanders was het in zoverre een goede dag, dat Roks en Nolten behoorden tot degenen, die kleur brachten in deze rit. Roks zat al spoedig in de kop groep en Nolten kon zich bij liem voegen na een energieke achtervolging, die aller bewondering afdwong. Op het laatste stuk van de route, na de afdaling van de Mollendruz, kreeg Roks een lekke band, wat de Nederlandse vol gers hartkloppingen bezorgde. Maar Nolten liet hem niet in de steek en samen storm den ze achter het kopgroepje aan, dat ze nog op tijd wisten in te halen om aan de eindsprint deel te kunnen nemen. Met een derde plaats voor Nolten en een vierde voor Roks kregen ze alle twee loon naar werken. Van Est en Voorting zijn beiden een plaats gedaald in de algemene rangschik king. Dekkers ging vier plaatsen omlaag en Faanhof, die als één na laatste binnen kwam, zakte er twaalf. Materiaalbreuk op kritieke momenten, waarvan beiden het slachtoffer werden, verklaren goeddeels deze achteruitgang. Maar daartegenover staat winst voor Roks (van 33 naar 24), Wagtmans (van 46 naar 32), Van Breenen (van 50 naar 46) en Nolten (van 64 naar 50). Bovendien staat Nederland vandaag weer vierde in het ploegenklassement. Er is dus allerminst reden voor pessi misme. Vermelden we tenslotte nog dat de dagelijkse premie voor betoonde „strijd lust" ten deel viel aan Marinelli en Nolten samen. Klassementen Het klassement van de negende étappe MulhouseLausanne (238 km) luidde: 1. Diggelmann (Zwits.) 7.22.16 (met bo nificatie); 2. Marinelli (Parijs) 7.22.46 (met bonificatie); 3. Nolten (Ned.) 7.23.16; 4. Roks (Ned.), 5. De Hertog (B.), 6. Rémy (Fr.), 7. Carrea (It.), 8. Kebailli (N. Afr.), 9. Martini (It.), allen in dezelfde tijd als Nolten; 10. Ockers (B.) 7.32.27; 11. Gemi- RONDE VAN FRANKRIJK 1952 - 'SESTR/ERE \CESANA| MCNTG€N€vPE t§54 m #"v niani (Fr.); 12. Weilenmann (Zwits.); 13. Goldschmidt (Lux.); 14. V a n E s t (Ned.); 15. Lapebie (WZW Fr.); 16. Voorting (Ned.); 17. V a n Breenen (Ned.); 30. Robic (Fr.); 31. Magni (It.); 32. Coppi, allen in dezelfde tijcLals Ockers. Als 41e ex aequo werd een groep ge plaatst waartoe Lauredi (Fr.), Wagt mans (Ned.) en Ruiz (Sp.) behoorden, eveneens in 7.32.27. 80. Dekkers 7.46.35; 88. Faanhof 7.58.44. De Italiaan Carrea is thans drager van de gele trui. Het algemeen klassement is nu: 1. Carrea (It.) 53.57.11; 2. Magni (It.) 53.58.12; 3. Lauredi (Fr.) 53.58.32; 4. Coppi (It.) 54.02.15; 5. Close (B.) 54.03.26: 6. Bartali (It.) 54.09.11; 7. De Hertog (B.) 54.10.31; 8. Ockers (B.) 54.10.48; 9. Ruiz (Sp.) 54.12.43; 10. Geminiani (Fr.) 54.13.49; 11. Weilenmann (Zwits.) 54.15.25; 12. Van Est (Ned.) 54.15.29; 13. Moleneris (Z.O.- Afr.) 54.16.13; 14. Goldschmidt (Lux.) z.t.; 15. Robic (Fr.) 54.18.22; 16. Dotto (Fr.) 54.18.34; 17. Voorting (Ned.) 54.18.51; 24. Roks 54.29.10; 32. Wagtmans 54.38.43; 46. Van Breenen 54.51.16; 50. Nolten 54.53.30: 58. Dekkers 55.01.55; 79. Faanhof 55.31.23. Het ploegenklassement is als volgt: 1. Italië, 161.40.53; 2. Frankrijk. 161.43.21; 3. België, 161.48.58; 4. Nederland, 162.28.13; 5. Spanje, 162.45.05; 6. Z.O. Frankrijk, 162.46.04; 7. Zwitserland, 163 u.; 8. NOC Frankrijk. 163.15.56; 9. Luxemburg, 163.22.36; 10. WZW Frankrijk, 163.27.04; 11. Parijs, 163.29.49;-12. N. Afrika, 164.05.37. snel en afdoende ingrijpen, wanneer een aanval van de Nederlandse voorhoede door de Antillen niet voldoende werd wegge werkt. Windvoordccl Met de wind in de rug wisten de Antil- lianen in de eerste helft de partijen in evenwicht te houden. Na 28 minuten scoor de Brokken na een goede pass van links binnen Krips. Vijf minuten later werd een voorzet door Van der Gijp ingekopt (11). Een felle aanval van de Antillianén werd maar half door «de Nederlandse verdedi ging afgeweerd. Tenslotte kon Hendriks de bal uit de doelmond wegtrappen, maar grensrechter Bronkhorst had geconstateerd, dat de bal reeds over de doellijn was ge weest, waarop scheidsrechter Schipper naar het midden wees (12). Maar na de volgende aanval van de Bondsploeg was de stand alweer gelijk, toen Van der Gijp na een misgreep van Hernandez scoorde (22). Een strafschop door Van der Tuyn genomen, toen Louer niet volgens de regels door Matrona werd aangevallen, werd door Hernandez gestopt, maar de toelopende Van der Gijp kon de bal gemakkelijk in het net trappen (32). Met deze stand kwam de rust. De lich ten van het Olympisch stadion konden niet aan het was donker geworden omdat de schijnwerpers in de masten op de wie lerbaan waren gericht en niet op het voet balveld. Daarom werd besloten maar een half uur te spelen in de tweede helft, het geen echter tot de normale speeltijd kon worden verlengd, dank zij een lichte opkla ring, toen de ergste bui voorbij was. In de eerste minuut na de rust was het rechtsbuiten Heyliger, die de partijen op gelijke voet bracht. Beide partijen kregen nog talrijke scoringskansen, maar het einde kwam met gelijke stand. De wedstrijd werd door Prins Bernhard en door enkele leden van het demission- naire kabinet bijgewoond. Het programma voor de tenniswedstrijden, die de Amerikanen Patty en Savitt en de Egyptenaar Drobny op Zondag 6 Juli aan staande op de banen van de Noordwijkse Tennisclub in Noordwijk zullen spelen, is thans vastgesteld. Drobny komt in twee enkelspelen uit, en wel tegen Patty en Sa vitt. Voorts zullen Van Swol en Rinkel een dubbel spelen tegen Savitt en Patty, indien Rinkel althans tijdig aanwezig kan zijn. Is dit niet het geval, dan zal Drobny hem in het dubbelspel vervangen als partner van Van Swol. De kanovereniging „Spaarnevogels" houdt op Zondag zes Juli aanstaande onderlinge wedstrijden op het Zuider Buiten Spaarne in Haarlem. De wedstrijden beginnen om tien uur. Des middags volgt een gecostumeerde kantotocht door de grachten en na afloop daarvan worden nog spiegelgevechten gehou den op het Zuider Buiten Spaarne. Uit het onderzoek door de politie naar de oorzaak van de ontsporing van de Rheinpfeil-express op Maandagavond bij Venlo, is gebleken, dat het ongeval is te wijten aan het feit, dat er een steen op de rails lag. De steen was er door een ne genjarig jongetje neergelegd. De Nederlandse afvaardiging naar de Olympische Spelen in Helsinki bestaan uit honderdvierentwintig actieve sportbeoefe naren, de reserves, die meegaan naar Fin land inbegrepen. Van deze groep zijn acht entwintig dames en zesennegentig heren. Verder gaat er nog een aantal officials naar Helsinki. Het aantal personen, dat naar de Finse hoofdstad zal vertrekken is groter dan oorspronkelijk is geraamd, wat mogelijk is geworden doordat in de laatste weken een aantal nationale sportbonden, particuliere maatschappijen en instellingen steun aan het N.O.C. voor deze uitzending hebben verleend. De ploeg ziet er als volgt uit: Vertegenwoordiger in het Internationaal Olympisch Comité: P. W. Scharroo. Vertegenwoordigers van het Nederlands Olympisch Comité: mr. J. Linthorst Ho- man, voorzitter; dr. J. N. van den Houten, secretaris-penningmeester; ir. A. Paulen en H. J. Slingenberg, bestuursleden. Chef de mission: K. J. J. Lotsy. Assistent van de Chef de Mission: drs. W. van Zijll, directeur van het N.O.C. Medicus: dr. C. D. Verrijp. Athletiek Chef d'Equipe: J. H. Moerman. Dames- 100 meter hardlopen: Fanny Blankers- Koen, Puck Brouwer en Nel Buch; 200 meter hardlopen: Fanny Blankers-Koen, Puck Brouwer en Gré de Jongh; 80 meter horden: Fannj' Blankers-Koen en Willy Lust; 4 x 100 meter estafette: Fanny Blan kers-Koen, Nel Buch, Gré de Jongh en Puck Brouwer; reserve: Willy Lust. Vèr- springen: Willy Lust. Heren: 100 meter: Th. Saat: 200 meter: Th. Saat; 1500 meter: Wim Slijkhuis en Hans Harting; 5000 meter: Wim Slijkhuis; marathon: J. van der Zande; vèrspringen: H. Visser. Coach: G. Rinkel; masseur: E. L. van der Kar. Zwemmen Chef d'Equipe: J. Armbrust. Dames: 100 meter vrije slag: Irma Heyting-Schuhma- cher, Hannie Termeulen en Koosjè van Voorn; 4 x 100 meter vrije slag estafette: Irma Heyting-Schuhmacher, Hannie Ter meulen, Wies Linssen-Vaessen en Koosje van Voorn. Reserves: Ria van der Horst en Geertje Wielema; 100 meter rugslag: Geertje Wielema, Joke de Korte en Ria van der Horst; 200 meter schoolslag: Lies Bonnier. Nel Garritsen en Rika Bruins; 400 meter vrije slag: Irma Heyting-Schuhma cher, Geertje Wielema en Hannie Termeu len; schoonspringen: Lenie Lanting-Keller én Elsje van den Horn. Fleren: 100 meter vrije slag: Joris Tjeb- bes; 100 meter rugslag: Jitse van der Veen; 200 meter schoolslag: Daan Buyze. Dames leidster: mevr. J. Haitsma-Bolten; heren leider: B. Planjer; masseur: H. W. van Leersum. Boksen Chef d'équipe: nog niet bekend; vliegge- wicht: Hein van der Zee; lichtwelterge- wicht: Piet van Klaveren; weltergewicht: Moos Linneman; middengewicht: Leen Jan sen: halfzwaargewicht: A. Pastor. Of deze boksers inderdaad gaan, is nog niet beslist. Gewichtheffen Chef d'équipe: J. Perel; middengewicht: Jan Smeekens; zwaargewicht: Bram Cha- rité; verzorger: T. van Deutekom. Roeien Chef d'équipe: dr. D. Willebrand; twee zonder stuurman: Triton (B. Binnenlijk, boeg: Ch. Kunze, slag); coach: dr. J. N. Hingst; vier met stuurman: Nereus (J. W. Pennink, boeg; J. L. Beye, A. C. Fontani, J. W. Iieyenbrock, slag en J. H. Caro, stuurman); coach: dr. D. Willebrand; vier zonder stuurman: Laga (C. M. K. van Vught, boeg, J. op den Velde, R. A. Sesink Clee en F. de Voogl, slag), coach: J. Cas- pers; skiff: R. H. van Mesdag; coach: J. W. van der Ende. Kano Chef d'équipe: Jos Verwilligen. Dames: KI 500 m.: mevr. A. G. van den Anker Doedens. Heren: KI 1000 m.: Wim van der Kroft; KI 10.000 m.: J. Bobeldijk; K2 1000 m.: C. Koch en J. Klingers; K2 10.000 m.: C. Koch en J. Klingers. Trainer-verzorger: S. Plooyer. Zeilen Chef d'équipe: S. de Wit. Finn-jol: J. H. H. J. de Jong. Star-jacht: A. L. J. Maas en mr. E. Stutterheim met „Bern 2". Draken- klasse: W. P. van Duyl, A. E. Dudok van Heel jr en M. Dudok van Heel met „Tha- latta 1". 51/2 meter-klasse: W. de Vries Lentsch jr., Ph. H. Keegstra, P. J. van der Giessen met „De Ruyter 1". Reserve: F. H. Schweers. Algemene reserves: S. de Wit en Jac. F. Stap. Gymnastiek dames Chef d'équipe: mej. Nun Verhoeff. Ploeg voor team-wedstrijd en individuele wed strijd: Lenie Gerrietsen, Toetie Selbach, Annie Ros, Jopie CoxLandru, Dini Krul- Van der Nolk van Gogh, Tootje Selbach, Nannie Simon, Co KampenTonneman. Reserves: Truusje Dam en Truida Heil Bonnet. Pianiste: Dies Jansen; masseuse: Puck Vegersteen; verzorgster: Regina Goed. Paardensport Chef d'équipe: Prins Bernhard. Tech nisch leider: G. P. de Kruyff. Samengestel de wedstrijd: W. G. Hendrickx met „Pa trick", E. van Loon met „Ampère" en M. van Loon met „Nerantsoula". Reserve- paard: „Veronique". Kleiduivenschieten G. E. M. Jurgens. Wielrennen Chef d'équipe: M. Koot, Sprint: Jan Hij- zelendoorn. Reserve: Jan Plantaz. Tijdrit: Jan Hijzelendoorn. Reserve: Arend van 't Hof. Ploegachtervolging: Jan Plantaz, Adri Voorting, Arend van 't Hof, Daan de Groot. Reserves: Jan Hijzelendoorn en Giel Maenen. Wegwedstrijd: Jan Plantaz, Adri Voorting, Arend van 't Hof, Giel Maenen. Resei-ve: Daan de Groot. Masseur: J. P. van der Heyden. Mecanicien: Piet Gommans. Waterpolo Chef d'équipe: J. Armbrust: leider: B. Planjei-. Max van Gelder, Cor Braasem, Nijs Korevaar, Gerrit Bijlsma. Joop Cabout, Rudi van Feggelen, Fi-its Smol, Gaston Fie- nee, Jos Sievers, Nico Luchs en Jan de Gans. Trainer-verzorger: F. Kuyper. Hockey Chef d'équipe: jhr. L. J. Quai'les van Uf- ford. Joop Mulder, Harry Derckx, Han Drijver, Jules Ancion, Dick Loggere, Eddie Tiel, Wim van Heel, Dré Boerstra, Roepie Kruize, Dick Esser, Leo Wery, Jan Anje- ma, Jan van der Valk, Jan Teekenbroek, Henk Bouwman. Reserve in Nederland: G. A. Hooghiemstra. Masseur: Th. J. Vrie- singa. Voetbal Chef d'équipe: ir. H. F. Hopster. Piet Kraak, Wim Landman, Jacques Alberts, Joop Odenthal, Aad de Jong, Rinus Ter louw, Wim Hendriks, Bram Wiertz, Louk Biesbrouck, Jan van Schijndel, Micky Clavan, Rinus Bennaars, Noud van Melis, Jan van Roessel, Jo Mommers, Piet van der Kuil en Cock van der Tuyn. Reserves in Nederland: Frans Louer, Cor van der Gijp en Anton van der Hurk. Begeleiders: A. W. Verlegh en C. F. ,van der Meulen. Coach: J. van der Leek. Een mispunt is het missen van een punt bij het een of andere spel. In die zin gebruikt Hildebrand het in de Ca mera Obscura, wanneer hij vertelt hoe Pieter zich verstout pot te spelen in De Noordstar. „Met een mispunt", lezen wij daar, „besloot hij zijn carrière in het edele ballenspel". Deze betekenis van het woord is ge heel verloren gegaan. Jammer, want wij hebben er geen ander voor in de plaats gekregen dat de algemene betekenis heeft van: door een fout te maken een punt missen. Wij kennen het alleen nog in de zin van: vervelende kerel, akelig wicht. De betekenisovergang laat zich vergelijken met die van excuseert u het woord kliei\ Van: gezwel gaat het betekenen: iemand die gezwellen is, afstotende vent. Zo is iemand die altijd mispunten maakt, een prul, een nietsnut, een nare kerel, kortom: een mispunt. TONEEL EN DANS Zondag 6 Juli, Openluchttheater, Bloemen- daal, 8.30 uur: Ballet Jooss. Het program- -»ma vermeldt: „Dithyrambus" op muziek van Handel, „Le Bosquet" en „Fantasie" van Hans Züllig op muziek van respectievelijk Rameau en Schubert, benevens ..Bal in Oud-Wenen" op muziek van Lanner. So listen zijn: Noëlle de Mosa. Ulla Söder- baurn, Beatrijs Vitringa en Rolf Alexander. MUZIEK Zondag 6 Juli, Teylers Museum, 2 uur: Gé Michels speelt op het 31-toonsorgel muziek uit het tijdperk van voor de invoering der gelijkzwevende temperatuur, onder meer van Brummel, le Bèque, Frescobaldi, Pa- chelbel, Sweelinck en Buxtehude. Zondag 6 Juli. Openluchttheater, Bloemen- daal, 3 uur: Concert door „Eupho'nia" uit Overveen. Dinsdag 8 Juli, Grote Kerk. 8 uur: Orgel bespeling door George Robert. Ook Don derdag 10 Juli, 3 uur. Woensdag 9 Juli. Grote Kerk, 8 uur: Michiel de Ruytercantate door het jeugdkoor „Inter Nos" onder leiding van Jan Booda. Er werken 260 jongens en meisjes aan mee. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Reis impressies .van Otto B. de Kat. Aquarellen en tekeningen uit „Les Sables d' Olonne". Op werkdagen van 10—17 uur, tot 16 Juli. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken van Frans Hals, Jan de Bray, Verspronck en anderen, op werk dagen van 1027 cn op Zondagen van 13—17 uur. Huis Van Looy: Het voormalig woonhuis van de schrijver-schilder Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 14—17, op Zondagen alleen van 14—17 uur. De Stompe Toren, Spaarnwoude: Geopend op Donderdag, Zaterdag en Zondag van 25 uur. Voor bezoek op andere dagen wende men zich tot mr. H. K. de Raaf, Heemstede, telefoon 38199. Boulevard de Favauge, Zandvoorl: Open luchttentoonstelling van tekeningen in de "s avonds verlichte vitrines aan de flat gebouwen, onder auspiciën van de cultu rele kring 't Helm. Het Wapen van Heemstede: Tentoonstelling van werken van leden van de Rotterdamse Kunstkring „Argus". Half Juli zal op het Plein 1944 te Nijmegen ter huldiging van de gevallenen in de tweede wereldoorlog een monument van de beeldhouwer Jacq. Maris worden ont huld. Hier legt de kunstenaar de laatste hand aan het beeld, dat ongeveer 2.50 meter hoog zal worden. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 3 Julij 1 852 HAARLEM. Gedurende de kermis zal de heer S. Lantinga voorstellingen geven in de Mimiek, door twaalf hoogst uiteenloopende Karakters te vertoon en, benevens Buikspraak, in zes verschillende stemmen, aanvangende des avonds te Sure. Het Gezelschap Carl Rarppo onder lei ding van Professor Krosso geeft in zijne wel-ingerigte Schouwburg-tent op de Gr 00 te Markt voorstellingen van Levende Beelden, uitgevoerd door 16 Dames en 14 Heren, zamengesteld van de Syrische, Athletische en Plastische Académie, alles in uitmuntende costuiums dier tijden. Het Bio plastische Museum wordt bij iedere voorstelling verwisseld. In het fantastisch Toover-Paleis van den Hofméchandcus Bamberg, hetzelve prachtig door Gas verlicht, staande op de Botermarkt bij de pomp, wordt de oorspronkelijke en nog nooit vertoonde Toer van de Magnetische Luchtzweving uitgevoerd door de Jonge Jufvrouwen Elisabeth, Jeannette en Karoline Bam berg, welke horizontaal in de lucht draaijen, alles breeder in de biljetten omschreven. Deze Toer heeft de gepas seerde Haagsche Kermis de hooge te vredenheid van Z. K. H. den Prins van Oranje verworven. (Uit advertenties)

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5