Schaduw over een uitstapje van de Beverwijkse ouden van dagen Kort en bondig r Tyj ff) Vacantiespelen voor de schooljeugd Mackteld Wisse, fotografe -Clowntje Rick Stuurman van de „Veluwe" over boord geslagen en verdronken Mr. G. F van Walsum geïnstalleerd VRIJDAG 4 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Wijziging route Haarlem- Bennebroek in de winter Trekautomaat geen hazardspel Burgerlijke Stand van Haarlem Buitenkansje voor de Hoofddorpers Nieuw cabaret onder leiding van Sophie Stein Dodelijk ongeval bij het zwemmen Tien doden bij branden in April Kerkelijk Nieuws Bijdragen voor verbetering der binnenvisserij Snortuitwisseling met Deense stad Lyngby gaat niet door Voor de kinderen IR i O Biljarten Clubkampioenschap „Hof van Holland" FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker Over het jaarlijkse uitstapje, waar vele Beverwijkse bejaarden met verlangen naar hebben, uitgezien, is een donkere schaduw geschoven door een tragisch ongeval, dat aan de tweede stuurman van de „Veluwe", met welke boot de Beverwijkers op stap waren, het leven kostte. Tussen fort Pam pus en Marken is de ongeveer 70-jarige J. Henstra, in dienst van de rederij Zwaag, in het water gevallen en verdronken. De vrolijke stemming die, ondanks het minder goede weer, op de boot hoogtij vierde, was met één slag verdwenen en maakte plaats voor grote verslagenheid onder de ruim zevenhonderd gasten. Het was tot zover voor de ouden van dagen een kostelijke dag. „Wanneer het mooie weer van de laatste dagen aanhoudt", zo schreven wij enige dagen geleden, „dan is het welslagen van de'tocht verzekerd". Maar zelfs bij deze straffe wind en de be wolkte hemel, die de mensen om 9 uur op de kade Nieuwe Weg uitgeleide deed, heb ben zij zich niet te kort gedaan gevoeld. Om ongeveer half één was men de Oranje sluizen gepasseerd en zette de „Veluwe" koers naar Marken. Het ongeluk Op het IJsselmeer was het echter ruw weer en om de reizigers van de wind af te schermen, had men zeildoek langs het dek gespannen. Aangezien dit windschot op een bepaalde plaats niet helemaal afsloot, klom de tweede stuurman Henstra op de railing, teneinde hier verbetering in aan te brengen. Dit werd hem echter noodlottig, want hij gleed van de railing en viel te water. Een kellner sprong hem direct met een boefin de hand na en geassisteerd door een ander lid der bemanning, die ook in het meer was gedoken, wisten zij de stuur man, die al gauw door de snelheid van de boot een flink eind achter was geraakt, aan boord te brengen. Hoewel leden van de Rode Kruis trans portcolonne direct kunstmatige ademhaling In de Donderdagavond gehouden verga dering van de gemeenteraad van Benne- broek heeft de burgemeester mededeling gedaan van het voornemen van de directie van de Noord Zuid Hollandse Vervoer maatschappij om met ingang van de win- terdienst wijziging te brengen in de route HaarlemLeiden en in het bijzonder over die in de gemeenten Haarlem, Heemstede en Bennebroek. De bus zal rijden van het Haarlemse Sta tion naar de Tempeliersstraat, vervolgens over de Dreef, Fonteinlaan, Bronsteeweg, Binnenweg, Raadhuisplein te Heemstede. Dan zal zich een splitsing voordoen. Een dienst gaat door de Van Merlenlaan, Hee- renweg en volgt dan de oude route. De vol gende dienst gaat van het Raadhuisplein naar de Glipperweg, Bennebroekerlaan naar de Rijksweg te Bennebroek en volgt dan de oude route. Terug is de route om gekeerd. Van het Raadhuisplein te Heem stede tot Bennebroek wordt een veertig- minutendienst gemaakt en op spitsuren een twintigminutendienst. Wij vernemen dat de brief ook gezonden is naar andere gemeentebesturen met ver zoek advies uit te brengen. Groninger rechtbank: De rechtbank te Groningen heeft een hótelhouder in Hoogezand-Sappemeer, die ervan was beschuldigd gelegenheid tot hazardspel te hebben gegeven door de be zoekers te laten spelen met een „trek automaat", vrijgesproken. De officier van justitie zeide twee weken geleden in zijn requisitoir dat een trek automaat een vorm van hazardspel is, om dat men als regel geen invloed kan uit oefenen op het resultaat. Hij vroeg toen tweehonderd gulden boete en vernietiging van het in beslag genomen apparaat. GEHUWD: 3 Juli, G. P. J. Alders en E. J. C. Kuijper; H. Elskamp en M. C. Vige, M. R. van Essen en C. E. de Boer. BEVALLEN van een zoon: 2 Juli, E. A. T. Weber—Holla; L. Smit—Koster; N. Vecht—. Abuys; J. Mica—de Boer; W. C. A. Tooten— van der Wouw; 3 Juli, S. M. Bloemendal— Clarke; M. TuinstraBoomhomver. BEVALLEN van een dochter: 2 Juli, W. G. Koek—Zegwaart; 3 Juli, T. Reichenfeld—van Braam; F. van EekHelderman; M. Rienks ten Klooster. OVERLEDEN: 23 Juni, J. E. M. Dikmans, 54 j., Gasthuisvest; 1 Juli, C. C. van den Boo- ren—van der Riet, 77 .j., Gasthuissingel; H. van DijkWeppelink, 71 j„ Dinkelstraat; 2 Juli, C. van Ockenburg—Maaskant, 85 j., Velserstraat. toepasten, mocht dit niet meer baten en keerden de levensgeesten niet terug. Toen de reddingspogingen in volle gang waren, liepen de ouden van dagen allemaal naar één kant van de boot met het gevolg, dat het weinig gescheeld heeft, of het ranke schip was gekapseisd. De leden van het co mité hadden de handen vol, om een ramp te voorkomen op het ruwe water: zij heb ben de oudjes onmiddellijk over het dek verspreid, zodat de Veluweboot zich weer oprichtte. In Marken, waar de boot na het ongeval „full speed" naar toe was gevaren, werd het stoffelijk overschot van boord gedragen. Dit ongeval drukte zijn stempel echter uiteraard op de stemming van Beverwijks oudste ingezetenen, en van uitbundigheid is begrijpelijkerwijs geen*sprake meer ge weest. Om 6 uur meerde de „Veluwe" gis teravond weer aan de kade. Een ongeval met- een truck met aan hangwagen heeft de Hoofddorpse huis vrouwen een buitenkansje bezorgd. Toen het gevaarte 's nachts het dorp passeer de, raakte de vijf tovs-aanhangwagen los, reed tegen een stoeprand en kan telde, waardoor de lading, kersen, bes sen en frambozen, over het marktplein werd uitgestort. Nadat de chauffeur een kraanwagen had ontboden en de aanhangwagen overeind gezet was, is hij vertrokken met achter lating van de vruchten. Die zijn de vol gende morgen bij emmers vol tegelijk door de Hoofddorpse huisvrouwen weg gehaald. Van 16 Juli af zal in de Kleine Comedie aan het Spui te Den Haag een nieuw caba retgezelschap optreden. Dit gezelschap staat onder leiding van Sophie Stein. De medewerkenden zijn: Stine Lerou, Mies Hagens, Jan Grefe, André van Zandbergen en de pianist Peter Kellenbach. Teksten zijn van Sophie Stein, Annie Schmidt en Willy van Hemert. Om gelden te verzamelen voor de bouw van een nieuw hospitaalkerkschip, dat evenals zijn voorganger de naam „De Hoop" zal dragen, is in Tilburg een Amerikaanse ver loting gehouden. Het doel van het hospitaalkerkschip is, op zee medische en geestelijke steun te verlenen aan alle zeelieden. Een gelukkige winnaar ontving na de verloting een vaatje haring (om dorst te krijgen) en een kruik met inhoud (om de dorst te lessen) Het scheppen van prettige bezigheid voor kinderen, die in de vacantie niet naar buiten kunnen trekken, een werk waartoe wijlen W. A. van der Kamp 5 jaar geleden in zijn kwaliteit van bestuurslid van het Verbond van Haarlemse Speeltuinvereni gingen het initiatief nam, heeft de afge lopen weken weer de aandacht van de speeltuinverenigingen opgeëist. Er is een commissie samengesteld, waarin alle ver enigingen zitting hebben, evenals de heer D. Rookhuizen, als veretgenwoordiger van het verbondsbestuur. Deze commissie heeft thans haar plannen gereed. De heer J. J. Huijer wordt algemeen-leider van dit „vacantie-werk" en volgt als zodanig de heer T. van Leersum op; de heer J. Martens is voorzitter en mevrouw C. Gaartman neemt het secretariaat waar. Van 14 Juli tot en met 8 Augustus zullen 4500 a 5000 kinderen van 6 tot 14 jaar van Maandag tot en met Vrijdag op aangename wijze worden bezig gehouden. Men heeft daartoe de beschikking over een groot aan tal speeltuinen, over de zwemscholen aan de Houtvaart en de Kleverlaan, een dag over het sportterrein aan de Kleverlaan, over viswater en de wandelwegen in Haar lem en omgeving, waardoor het mogelijk werd een uitgebreid programma samen te stellen. In de speeltuinen kan de jeugd, be halve van de gewone attracties, ook genie ten van de poppenkastvoorstellingen en deelnemen aan sport en spel. De jeugd commissie van de Haarlemse Hengelaars- bond geeft de kinderen gelegenheid deel te nemen aan viswedstrijden, van welke er zeven zijn uitgeschreven. In Den Hout, in het Noordersportpark en de speeltuinen zullen onder leiding van mevrouw Venema demonstraties volks dansen worden gegeven; op 29 Juli wordt een sportdag gehouden op het terrein aan de Kleverlaan en iedere dag is er vrij „vaeantie-zwemmen" voor de jeugd in de inrichtingen van de gemeente; met als apotheose op 5 Augustus zwemwedstrijden. Verder zijn plannen gemaakt voor wan delingen naar Groenendaal, Kraantjelek, Burgemeester Rijkenspark en de ruïne van Brederode. Niet alle speeltuinverenigingen beschik ken over een eigen tuin; maar vele kinde ren zullen, dank zij de medewerking van de besturen van andere verenigingen, elders worden ondergebracht. Mogelijk kan de vereniging Centrum bijvoorbeeld weer gebruik maken van het terrein van de Stadsdoelen. Ook de ouders zullen in de gelegenheid worden gesteld van de resultaten van dit werk kennis te nemen, waartoe „familie dagen" gehouden zullen worden op 23 Juli (in de^ tuin van Flora aan de Van Oosten de Bruijnstraat) en op 30 Juli in de tuin van Vondelkwartier). Bij de sportwedstrijden zal gestreden worden om de W. A. van der Kamp-wissel- beker, aangeboden door Weltevreden. Vorig jaar heeft „Te Zaanen" deze beker ge wonnen. De vacantiespelen worden in het Open luchttheater besloten. Het gezelschap Van Lunenburg, dat ook in de loop der vacan- tieweken hier en daar zal optreden, geeft dan een opvoering van „Kareltje en zijn rebellen". Op het sluitingsfeest zullen tevens de verschillende prijzen worden uit gereikt. De 24-jarige timmerman J. Boon uit Giessendam dook bij het zwemmen op een ondiepe plaats in het water, zodat zijn hoofd de bodem raakte. Bewusteloos kwam hij aan de oppervlakte. Andere zwemmers pasten kunstmatige ademhaling toe en wis ten hem bij bewustzijn te brengen. Het bleek evenwel dat hij gedeeltelijk was verlamd. Na overbrenging naar het zieken huis in Gorinchem werd geconstateerd dat een nekwervel was verbrijzeld. Men heeft vergeefs getracht door een operatie zijn leven te redden. In April verloren tengevolge van brand 10 personen het leven, van wie één lid van het brandweerpersoneel; 38 personen wer den bij branden gewond, van wie 16 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op ƒ2.956.130 (in Maart 1.815.205). Hier bij waren 11 boerderijen die geheel of ge deeltelijk werden vernield. Bij de boerderijbranden kwamen 34 koeien, 75 varkens en 677 stuks klein vee om. Handel en industrie leden met 12 branden een schade van 1.587.300. Ned. Herv. kerk Beroepen te Stad aan 't Haringvliet, H. N. van Hensbergen te Schalkwijk; te Beemster (toez.) A. Faber te Boxum. Aangenomen naar Apeldoorn en 't Loo (10e pred. pl.), dr. F. de Graaff te Well en Ammer zoden.' Beroepen te Giessendam-Nederhardiinx- veld, (toez.) (2e pred.pl.), G. H. van Koo- ten te Brandwijk. Aangenomen naar Zierikzee, C. J. van Royen, voorganger Ver. van Vrijz. Herv. te Amersfoort. Beroepen tc Kesteren, C. v. d. Berg, cand. te Hilversum; te Eemnes-buiten, (toez.) H. Goedhart te Middelharnis. Geref. kerken Beroepen te Capelle aan de IJsel, drs. O. Jager, prop. te Delft. Tweetal te 's-Gravenhage-West, (9e pred. pl.) P. Robbers te Rotterdam en R. Ypma te Groningen. Aangenomen naar Schiebroek-Hillegers- berg-C., H. D. Bruggeman te Marken. Bedankt voor Hillegersberg-Terbregge, R. A. Flinterman te Goes. De classis Almelo heeft praeparatoir ge ëxamineerd naar art. 8 K.O. en beroepbaar verklaard de heer A. de Korte, lerend ouderling te Haaksbergen. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Amsterdam (2e pred.pl.), J. P. v. d. Stoel jr. te Grootegast. Bedankt voor Smilde-Diever, F. van Dijk te Hee renveen. Chr. Geref. kerken Beroepen te Oosterbeek, H. C. v. d. Ent, cand. te Barendrecht. Tweetal te Zaamslag, H. C. v. d. Ent, cand. te Barendrecht en J. van Doorn te Ermelo. Beroepen te Werkendam, H. C. v. d. Ent, cand. te Barendrecht. Geref. gemeenten Beroepen te Dirksland, H. van Gilst te Elspeet; te Aalst, Brakel, Bodegraven, Ederveen, Herkingen, Nieuw Beijerland, Dinteloord en te Rijssen, W. Hage, cand. te 's-Gravenhage. Tweetal te Borssele, D. L. Aangeenbrug te Terneuzen en W. Hage, cand. te 's-Gra venhage. Ds. W. P. KRAMER Ds. W. P. Kramber, Geref. luchtmacht predikant met standplaats Marine-vlieg kamp Valkenburg (Z.H.) is voornemens 11 Juli a.s. van Schiphol naar Biak op Nieuw Guinea te vertrekken, om werkzaam te zijn als vlootpredikant met als nevenpost Sorong (Mariniers). De wet tot regeling van de heffing van bijdragen ten behoeve van de verbetering van het viswater waarin de binnenvisserij wordt uitgeoefend, zomede van de visstand van dat water, is op 1 Juli in werking ge treden. In een in de Nederlandse Staatscourant gepubliceerde beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning is de grootte van de bijdrage, welke de houders van vis- en hengelacten en hengelbewijzen naast de kosten van deze acten moeten betalen, vastgesteld. Zij be draagt evenals vorige jaren 1 voor de houders van de grote visacten A en B en voor de kleine visacten; voor houders van hengelacten en hengelbewijzen bedraagt de bijdrage 0.50. In een bijzondere zitting van de Rotter damse gemeenteraad is de nieuwe burge meester, mr. G. E. van Walsum, gistermid dag als voorzitter geïnstalleerd door de waarnemend burgemeester, wethouder J. van Tilburg. Deze zeide in zijn installatie- rede dat hij mr. Van Walsum nauwelijks behoefde in te leiden bij raad en burgerij, aangezien deze vele jaren in Rotterdam heeft geleefd en gewerkt. „Uw taak is er een van binding en bemiddeling en zal bij voortduring aan uw beleid hoge eisen stel len", zo zei hij. In zijn aanvaardingsrede zei mr. Van Walsum: „Het zal u niet verwonderen, dat het voor mij een merkwaardige gewaar wording is als burgemeester terug te keren in de stad, waar ik meer dan 22 jaren heb gewoond. De banden, welke mij met Rot terdam binden, zijn vele. Indien ik mij van één ding bewust ben, dan is het, dat het geen eenvoudige zaak is de opvolger van burgemeester Oud te zijn". Over de ontwikkeling van Rotterdam zeide hij onder meer: „Thans gaat het er om een moderne stad te scheppen, waarvan wij hopen, dat komende generaties haar zullen roemen als een monument van wat in deze tijd werd tot stand gebracht. Het zal zaak zijn er naar te streven Rotterdam te laten uitgroeien tot een stad, die haar burgers buiten het werk mogelijkheden voor een veelzijdige levensontplooiing biedt". Zijn rede werd beantwoord door mr. J. W. Dutilh als oudste raadslid. In de burgerzaal was er vervolgens voor de aanwezigen gelegenheid aan de heer en mevrouw Van Walsum te worden voorge steld. Uitwisseling met Derby van 916 Augustus De sportuitwisseling tussen Haarlem en het Deense stadje Lyngby, die aan het eind van deze maand zou plaats vinden, kan geen doorgang vinden. Grote groepen sport lieden uit Denemarken vertrekken namelijk dezer dagen naar Finland om daar de Olympische Spelen in Helsinki bij te gaan wonen. Voor de commissie, die de uitwisseling tussen Haarlem en Lyngby organiseert en reeds veel werk verzette bij de voorberei dingen, is de gang van zaken van het ogen blik uiteraard een grote teleurstelling. Evenals trouwens voor de ongeveer hon derd deelneemsters en deelnemers, die zich reeds voor deze reis hadden aangemeld en hun vacantie zo hadden geregeld, dat zij de laatste dagen van Juli en de eerste dagen van Augustus vrij waren. Doch ook van Deense zijde betreurt men het niet doorgaan van de uitwisseling ten zeerste en daarom ook heeft men met het organiserende comité in Lyngby nu reeds afgesproken om in September de plannen voor 1953 vast te stellen en zoveel mogelijk uit te werken. Naar Derby Wel gaat dit jaar de langzamerhand tra ditioneel geworden sportuitwisseling met de stad Derby in Engeland door. Belangstel lenden voor de reis naar Engeland die van negen tot zestien Augustus plaats vindt kunnen zich voor tien Juli nog aanmel den bij de afdeling Lichamelijke Opvoeding in het Stadhuis. Vooral voor degenen die aanvankelijk naar Denemarken hadden willen gaan ligt hier alsnog een mogelijk heid om een sportieve vacantie door te brengen. 1415 /«y j /J ll A\) Nee maar, die Bunkiedie staarde naar het wonderlijke gedoe en was er helemaal ontdaan van! Zoiets had hij van zijn leven nog nooit meegemaakt. Maar ja.hoe kon hij ook weten, dat Rick zo opeens in staat was, onzichtbaar door de kamer te lopen en Bunkie aan 't schrikken te maken? Bunkie stond gewoonweg te bibberen van de schrik, toen Oepoetie de kamer binnen kwam. „Hé, zeg. lachte Oepoetie. „Wat sta jij daar beduusd te kijken? Heb je op je tong gebeten?" „N-n-nee.stamelde Bunkie. „Nee, dat nietmaar het spookt hier!" „Hahaha! Hoor hem!", schaterde Oepoetie. Kom nou, Bunkiedoe niet zo gek. je hebt zeker zitten dromen!" Maar Bunkie trok Oepoetie aan zijn mouw. „Maak er geen grapjes mee, Oepoetie", zei hij. „Ik heb zelf net gezien, dat die stoel daar zomaar van de grond ging en dwars door de kamer zweefde! En er was een stem, die praattezonder dat ik iemand zag!" „Ik geloof er niks van!", lachte Oepoetie. „O, nee?", klonk opeens de stem. En toenwerd opeens de papiermand over Oepoetie's hoofd gedrukt. BINNENLAND De hortulanus van de Amsterdamse Hortus Botanicus, de heer J. Verschuur, ls er in geslaagd een nieuwe soort lelie te kwe ken. De Royal Horticultural Society te Lon den heeft de nieuwe bloem officieel erkend en haar de naam Gloriosa Verschuurii ge geven. Oppervlakkig gezien maakt de bloem een orchidee-achtige indruk. Het Nederlandse Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw heeft in Amster dam zijn ledenvergadering gehouden. Tot bestuursleden werden gekozen, prof. dr. G. A. van Poelje, voorzitter van de Stede- bouwkundige Raad, en ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Bergen op Zoom. Over het onderwerp „De stedebouwkundige verzor ging van de industrie" werd een viertal in leidingen gehouden. In Drachten is voor de 25ste keer de jaarlijkse tocht voor ouden van dagen ge maakt. Dat is niet zo bijzonder, wèl dat de 90-jarige Jan Venema en de bijna 94-jarige weduwe Sinstra hun zilveren jubileum als tochtdeelnemers vierden. Twee Rijswykers, de 25-jarige J. Horne- man en de 34-jarige Th. Wubbeling, zijn van plan samen op één motor naar Zuid-Afrika te emigreren. De route gaat door de Sahara, de Belgische Kongo en de Soedan naar Kaapstad. Een aannemer in Venray is belast met de bouw van een groot ziekenhuis in Mizza- pur (Pakistan). De opdracht van f 1.600.000 omvat levering van materialen, werkteke ningen en technische gegevens. De betaling geschiedt in ponden sibling door een par ticulier, die ook opdrachtgever is. In het Maas-Waalkanaal bij Nijmegen is de 30-jarige J. Brans uit Wychen bij het zwemmen verdronken. Te Ulft is een 84-jarige voetganger, wonende te Terborg, bij het uitwijken voor ander verkeer onder een rijdende locomo tief van de Gelderse Tramwegmaatschappij geraakt en om het leven gekomen. HAARLEM EN OMGEVING Achttien verdachten hebben Donderdag voor de rechtbank te Groningen terecht gestaan omdat zij ervan worden beschuldigd betrokken te zijn bij fraude, de afgelopen 10 jaren gepleegd ten nadele van de coöpe ratieve Centrale Vereniging voor Aankoop van Landbouwbenodigdheden te Groningen. De officier van justitie eiste straffen varië rende van vier weken tot een jaar gevan genisstraf. Voor het plaatsen van twee nieuwe ver warmingsketels met twee pompen in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken aan de Raamsingel 2 en voor het maken van een toilet voor bezoekers vragen B. en W. een bedrag van f 18.200 ter beschikking te stellen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor te benoemen tot tijdelijk lerares in de oude talen aan het Gymnasium mejuffrouw A. M. C. Koch te Haarlem. B. en W. stellen de gemeenteraad voor te benoemen tot lid van de commissie van advies als bedoeld in artikel 8 van de Woon- ruimtewet 1947 mevrouw C. Koning Stroink, als opvolger van mejuffrouw M. H. G. Bijl, die wegens haar vertrek uit de ge meente bedankt heeft. Voor het treffen van voorzieningen voor de verwarming van de ruimte van de begane grond der Vleeshal vragen B. en W. de raad een bedrag van f 1000 beschikbaar te stellen. Mej. G. Munniksma te Overveen is geslaagd vöor het staatsexamen muziek (piano). (Verbeterd bericht). Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen zijn geslaagd: voor het ingenieurs examen Ned. landbouw H. Bouwer en P. T. Stol te Haarlem en R. H. A. van Duin te Beverwijk; voor het ingenieursexamen tropi sche landbouw P. S. Blom te Heemstede en T. P. Meiman te Halfweg; voor het candi- daatsexamen tropische bosbouw J. Salm te Bloemendaal. Voor het staatsexamen voor muziek (afdeling piano) is geslaagd mej. M. L. Saaf te Heemstede. Aan de Economische Hogeschool te Rot terdam is geslaagd voor het candidaats- examen in de economische wétenschappen de heer J. Th. Groosmuller te Haarlem. De biljartvereniging „Hof van Holland" in Haarlem heeft Donderdagavond een begin gemaakt met de onderlinge clubkampioen- schappen 1952. De uitslagen luidden: Hooidonk 60 48 31 6 1.54 Hoenderdos 60 60 31 8 1.93 40 40 52 4 -.76 70 69 52 6 1.32 250 227 38 37 5.47 Philips 250 250 38 44 6.57 70 70 49 6 1.42 70 52 49 7 1.06 Aufderheijde 70 59 32 9 1.84 Loerakker 110 110 32 17 3.43 110 100 40 20 2.50 Van Wunnik 110 110 40 20 2.75 Aufderheijde 70 70 26 10 2.69 Verbeek 90 36 26 4 1.38 150 101 34 11 2.97 270 270 34 41 7.94 18) Michel, licht eens bij. Met moeite schuift hij het houten luik opzij. Zijn handen grijpen een ijzeren stang. 't Zal een soort brandladder geweest zijn, mompelt hij. Wat zie je?, informeert Michel. Freds lichaam verspert hem elk uitzicht. Een gangetje, is het antwoord. Zijn brede schouders kunnen maar nau welijks door de opening, maar Murphay heeft wel voor hetere vuren gestaan. Geef me een zetje, brult hij omlaag. Met een ruk schiet.hij nu door het gat. Een nieuwe lading zand stort nu op Michels hoofd. Machteld grinnikt. Sn®l knipt Fred zijn lamp weer aan, stapt voorzichtig over het luik en loopt een eind de gang in. Aan het eind is een ijzeren deur. Hij ruki er aan en staat plotseling in het volle daglicht. Teleurgesteld mompelt hij voor zich heen. Hij stapt terug door het gangetje en onderzoekt de plank, die hij opzij geschoven heeft. In het midden zit een ring. Nou?, klinkt dof en ongeduldig Mi chels stem uit de diepte. Murphay knielt op de grond. Niks, antwoordt hij droog. Een uitgang in de duinen. Maar hoe onverschillig zijn stem ook klinkt, zijn gezicht staat ernstig. Vijf jaar is het geleden, dat de Duitsers voor het laatst hier bivakkeerden. Maar deze bunker ziet er uit, of hij nog dagelijks gebruikt wordt. De scharnieren van de ijzeren deur zijn gesmeerd, de ijzeren ring in het luik moet veel later zijn aangebracht. Even later staan ook Machteld en Cripps in de buitenlucht. Het is inderdaad, zoals Machteld beweerde, een hoog duin. Ver kunnen zij over de andere duinen heen kijken. Rechts, diep beneden hen, ligt het strand. We zijn hier vlak bij zee, zegt Michel verbaasd tegen Fred. De gang is toch dieper dan ik dacht. Heb je lampen bij je, vraagt hij dan aan Machteld. Ik wil van dit onderaardse kasteel toch wel een paar foto's hebben. Machteld knikt. Mijn tas ligt nog in de voorste bunker, zegt zij. Zorgvuldig sluit Fred de deur. Ze dalen weer af tot in de diepste kelder. Daar stelt Machteld haar toestel in, zij onderzoekt de batterij en dan flitsen achter elkaar de lampen. Zij maakt een serie opnamen van de bunker, van het zoldergat en van de „slaapkamer". Daarna zoeken zij, of zij geen sporen hebben achtergelaten. Met Freds zakdoek vegen zij het zand weg en voor de tweede maal kruipen zij door het smalje gat. Op de plank en de ring strooien zij zand en met een stokje wist Michel hun voetstap pen uit. Machteld moet er eigenlijk om lachen. Ze denkt aan de tijd, toen zij met Joke op onderzoekingstocht uitging. Geen ogen blik bevroedt zij, dat het „spelletje" voor de Amerikanen ernst is. Waar zijn we nu?, vraagt Murphay. Bij de Noordelijkste punt van het ei land. Links van je ligt Domburg. Kijk, daar, dat torentje. We zijn hier in de duinen van het waterleidingbedrijf. Verboden grond al weer. Dat maakt op de Amerikanen geen in druk. En dat is de Noordzee. Je kunt het aan de branding zien. Die is hier veel ster ker dan om de hoek van het eiland. Wil je nog een opname maken van de uitgang?, vraagt Michel haar. En dan wil ik eten. Een mooie prent wordt dit niet, zegt Machteld, maar zij voldoet aan zijn ver zoek. Is hier een café in de buurt?, vraagt Frod. Ik wil wel wat drinken ook. Machteld schiet in een lach. Jij denkt zeker, dat je in Amsterdam bent. Maar ik weet er wel wat op. We nemen, de weg terug dwars door de duinen; langs het strand kunnen we niet goed meer lopen, want de vloed is opgekomen. En dan?, zanikt Fred als een klein kind. Dan zet ik thee in het zomerhuisje van mijn vader. Daar hebben we primus sen en er zal nog wel een beetje thee en suiker overgebleven zijn. Voor 'alle zeker heid heb ik vanmorgen de sleutels maar meegenomen. Verheugd kopt Fred haar op de schou der en voor de zoveelste keer wenst Cripps in stilte, dat hij maar even vlot kon zijn als zijn oude vriend. Paars van de kou zijn Machtelds handen als zij de sleutel in het slot steekt, 't Is toch wel erg koud, denkt zij, terwij] zij de man nen binnen laat. Maar voor geen geld van de wereld zou zij iets laten merken. Behulpzaam dragen de Amerikanen de primus in de zitkamer en zij halen water uit de punt, terwijl Machteld de thee zoekt. Het is precies zoals zij dacht: er zijn nog restjes. Ze zet thee in het emaille potje en haalt drie pakken brood uit haar knapzak. Je bent toch een zeldzame vrouw, prijst Fred uitbundig. Nee, mijn moeder, wijst Machteld het compliment af. Hoe vinden jullie ons zomerverblijf? Lovely, zegt Michel, maar het is niet zeker of hij het huisje of Machteld bedoelt. Oplettend kijkt Fred naar Michels ge zicht, dat op dit ogenblik, zonder het be schermend masker, van ironie en afweer, wel heel duidelijk toont, wat zijn stugge vriend niet over de lippen kan krijgen. Hij glimlacht. Hij stopt huiseijk en op zijn gemak een pijp; een doosje sigaretten schuift hij in Machtelds richting. Hier joh, we hebben het verdiend. Veel later, als zij gegeten hebben, moe ten Fred en Michel het hele huisje zien: de banken langs de muren, die in slaap plaatsen kunnen worden omgetoverd, de kleine zijkamertjes, de ingebouwde kasten, het keukentje en zelfs de zolder. Als uitgelaten jongens vechten zij voor het kleine x-aampje, dat zulk een prachtig uitzicht op de polder geeft. Machteld heeft uit de keuken een stomp je potlood meegebracht en een vodje papier. Het is een oude gewoonte uit haar kinder jaren. Telkens als Joke of zij in het huisje waren geweest, legden zij een papiertje in de „geheime bergplaats", een losse plank in de hoek, waar een kleine ruimte onder is. Zij wil niet, dat de jongens het merken. Het is kinderachtig, zij zouden haar mis schien uitlachen. Maar ze kan het niet laten. Tersluiks schuift zij haar hand on der de plank. Zij stuit op iets hards. Zo,u Joke.nee, dat kan niet. Voor zichtig tilt zij de plank op. En dan is het, of zij een harde klap kx-ijgt. Zij haalt haar hand terug en zij ziet een fonkelende dia deem, zo prachtig, dat zij met moeite een kreet onderdrukt. Zij kijkt snel achterom. Maar de jongens hebben niets gemerkt. Even snel propt zij het kleinood in de zak van haar mantel. Waarom ze dat doet, weet zij niet. Het is een impuls. En waarom, waarom ziet zij nu Jokes gezicht steeds maar voor haar ogen? Wat heeft zij hier mee te maken? Haar ver stand antwoordt duidelijk: Alles. Joke is de enige, die deze geheime bei-gplaats kent. Nu schuift een ander gezicht voor haar ogen. Anderson. Anderson? Waarom Carl Anderson? Waarom denkt zij ineens aan hem? Anderson en Joke. Anderson en Joke. De beelden tuimelen door elkaar. Jokes harde, koude gezicht in dat restaurant, op de dag toen zij in Amsterdam aankwam. Joke's geheimzinnige uitgaansavonden. Joke, die nerveus was, mager en volkomen uit haar evenwicht. Hee, Mecteld!, roept Fred. Is dat nu Veere? Ze staan nog steeds bij het raampje, dicht op elkaar gedrongen. Ja, zegt Machteld. Haar stem is toon loos. Zij moet zo snel mogelijk naar Amster dam terug. Zij moet met Joke praten. Er is iets. Ze voelt het duidelijk. Zonder omzien klautert zij het trapje af, naar de keuken. Beneden grijpt zij naar Freds sigaretten. Ja, het wordt tijd, zegt ook Fred. Hij klopt zich het stof van zijn kleren, terwijl Michel, als een zorgzame huisvader, de kopjes naar de keuken brengt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6