Polderbestuur kreeg pas veertig jaar geleden een eigen gebouw Kroongetuige schoenen Costuums - Pantalons - Colberts - Regenjassen H. J. van der Meer Geen PRIJZEN Haarlemmermeer Daarvóór vergaderde het in een hofje te Haarlem Raadhuis is te klein geworden In de loop der jaren verdwenen vele molens Jen risico Sluiten wij ZATERDAG 6 uur Gen. Cronjestraat 94 - Haarlem LET OP TE KOOP WINKELHUIS FABRIEKSPRIJZEN Kledingmagazijn MATADOR TIMMERT U ZELF? Voor halve prijzen PERLONS 2.98 NYLONS 2.98 5 Kort verhaal door Bram Brekema Scheepvaart Feest in de Noord- Oostpolder ONHERROEPELIJK! DEFINITIEF! WIELRIJDERS SPONS RUBBER ZADELDEKKEN Uit voorraad leverbaar Kaptëvn O^ot^ette Fr. P. van Rumpt Zonen Van Haren volgt de mode op de voet en handhaaft zijn devies: hei beste voor de laagsie prijs. Daarom kopen wij thuis alle schoenen bij van Haren! Adverteert in dit blad Tandheelkundige practijk VRIJDAG 4 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nadat voor de commissie van be heer en toezicht het moeilijk en veel omvattend werk der droogmaking van het Haarlemmermeer geëindigd was, werden de hierna te verrichten be langrijke en moeilijke werkzaamheden in het belang van de verdere ontwik keling van deze polder in handen ge legd van een gekozen polderbestuur, dat aangemoedigd door de energie en volharding, waarmede de commis sie de op haar schouders gelegde moei lijke taak had volbracht met de zelfde ijver het ontwerpen van de onderscheidene plannen ter oplossing van de vele moeilijke vraagstukken ter hand nam. De vergaderingen van het polderbestuur, waarvoor Zwanenburg aanvankelijk was aangewezen, werden spoedig daarna in Haarlem gehouden, eerst in de Regenten kamer van het Oude Mannenhuis en later in het middenlokaal van het Staatshofje. Deze laatste vergaderplaats kon echter veler goedkeuring niet wegdragen en was vooral tegen de zin van de heemraad, mr. Amersfoordt, die het beter en gepaster vond, dat de zetel van het bestuur geves tigd zou worden in de polder zelf. Deze logische gedachtengang had tot ge volg, dat ongeveer 85 jaren geleden het plan ter tafel werd gebracht om te trach ten voor het beoogde doel aan het Kruis- dorp (thans Hoofddorp) een bunder land toegewezen te krijgen. De toenmalige mi nister van Financiën wilde daarvoor even wel geen toestemming geven. Vele jaren is deze belangrijke kwestie toen hangende gebleven en bleef Haarlem nog de plaats vanwaar alle handelingen en besluiten van het bestuur uitgingen. Ongeveer 40 jaar geleden kon eindelijk het denkbeeld van mr. Amersfoordt ver wezenlijkt worden en een voorstel in be handeling komen om in Hoofddorp, het centrum van deze uitgestrekte gemeente, tot de bouw van een eigen polderhuis over te gaan. De uitvoering van het daartoe ge nomen besluit werd mogelijk gemaakt door een ruiling van grond met de gemeente, die eigenares was van het marktplein, en de hiertoe behorende grond afstond aan de polder, in ruil voo:r het inmiddels gedemp te gedeelte Kruistocht, dat toen marktter rein werd. Later is op dit terrein na op heffing van de vroeger zo druk bezochte paardenmarkten in Hoofddorp een plantsoen aangelegd en een standplaats ingericht voor de autobussen van Maarse en Kroon. Het toen gestichte monu mentale Polderhuis bleek uit architecto nisch en aesthetisch oognunt een belang rijke aanwinst te zijn. Het is nog steeds een sieraad voor het dorp. Zowel het in terieur als het exterieur worden nog steeds bewonderd. Het raadhuis Ter verkrijging van een behoorlijke huis vesting van de gemeentesecretarie en een zaal voor de raadsvergaderingen werd des tijds aanvankelijk een gebouw gesticht op de hoek van de Hoofdweg en de Benne- broekerweg, dat al vrij spoedig als gevolg van de uitbreiding van het aantal inwoners der gemeente, niet meer aan de gestelde eisen voldeed. Gelukkig behoefde deze minder gewenste toestand niet lang te du ren, want reeds in 1867 werd de bouw van een nieuw raadhuis in het Kruisdorp (thans Hoofddorp) aanbesteed en gegund. Aan dit 85 jaar oud zijnde gebouw begint zo langzamerhand de tand des tijds te kna gen. Door de belangrijke toeneming van het zielental, het steeds toenemend aantal dienstvakken en de uitbreiding van het personeel is het reeds geruime tijd veel te klein. Door bij- en aanbouw werd reeds eer der en wordt ook thans nog verder ge tracht aan het gemis aan ruimte voor het personeel, de raadsvergaderingen en het publiek zoveel mogelijk tegemoet te komen. Een ideale toestand is echter in het oude raadhuis niet meer te verkrijgen. In 1867, bij de stichting van het gebouw, werden vele vertrekken ingericht voor bewoning door de secretaris en de concierge. Zij zijn nu bij de ambtenaren in gebruik, maar feitelijk ongeschikt als kantoorruimte en niet berekend op een goed en geregeld ver loop van de veelomvattende gemeente lijke bestuurs- en administratieve aange legenheden. De gemeenteraad besloot enige tijd -ge leden in principe tot de stichting van een nieuw raadhuis over te gaan en daartoe een andere plaats in het dorp aan te wij zen. Er bestaat echter nog niet de minste zekerheid omtrent het tijdstip waarop een nieuw voorstel tot het nemen van een de finitieve beslissing aan de orde zal komen, omdat de geldmiddelen nog ontbreken om er uitvoering aan te kunnen geven. Met het oog op een volledige oplossing, die daarmede te verkrijgen zou zijn, is het zeker te hopen, dat deze aangelegenheid niet al te lang hangende zal blijven. In onderscheidene delen van Haarlem mermeer vooral in de dorpen heeft men zich gedurende vele jaren kunnen ver heugen in het bezit van een echte Hollandse wereldberoemd geworden windkorenmolen. En niet te onrechte omdat deze zo karak teristiek paste bij de omgeving en daar mede een inderdaad aesthetisch geheel vormde. De in Hoofddorp nabij de Kruisweg en de Nieuweweg staande korenmolen, ge naamd „De Eersteling", die oorspronkelijk in Katwijk werd gebouwd, werd aldaar kort na de droogmaking van het Haarlem mermeer gesloopt en naar Hoofddorp overgebracht. Reeds vele jaren geleden begon de molen zodanig in verval te gera ken, dat de eigenaar in de onmiddellijke nabijheid daarvan een gebouwtje liet ver rijzen, voorzien van een electrische bema lingsinstallatie en er over dacht om tot sloping van de windkorenmolen over te gaan. Gelukkig is het zover niet gekomen en is deze molen met medewerking van de Vereniging voor monumentenzorg gespaard gebleven en van nieuwe wieken voorzien, zodat hij daar nog staat als een sieraad voor het dorp en niet het minst voor de naaste omgeving, die thans door de bouw van huizen en de aanleg van nieuwe straten |en belangrijke uitbreiding heeft ondergaan. De in het centrum van Hoofddorp ge staan hebbende tweede windkorenmolen, werd destijds door brand vernield en is niet weder opgebouwd, zodat het voor dit dorp als een voorrecht is te beschouwen, dat het „De Eersteling" heeft mogen be houden. Op verschillende andere plaatsen in Haar lemmermeer zijn de windkorenmolens o.a. te Vijfhuizen en nabij Aalsmeer we gens de desolate toestand waarin ze ge raakt waren, van de wieken ontdaan en ingericht voor bemaling met electrische drijfkracht. Bij het aanschouwen van de metamor phose die deze molens hebben ondergaan, wordt wel de indruk verkregen, dat er niet veel aantrekkelijks meer is overgebleven van de schone aanblik, die ze opleverden, toen ze met het echt schilderachtig Hol lands landschap nog één geheel vormden. Van de hier en daar langs de Ringvaart van Haarlemmermeer staande oude wind molens, zijn er in de loop der jaren wel een of meer in slopershanden gevallen om plaats te maken voor electrische bemalings installaties. Bij de meesten echter kon met steun van genoemde vereniging aan de staat van verval door grondige restauratie tegemoet gekomen' worden zodat ze ter plaatse ge lukkig nog aan de buitenzijde van de Ring vaart worden aangetroffen. Het overkwam de oude rechter Tibben meermalen, dat hij innig verlangde naar het tijdstip, waarop hij zich wegens „het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd", zoals dat officeel heet, zou kunnen terug trekken en de rechtzaal zou kunnen ver wisselen met zijn tuin, om zich voortaan al leen maar te bekommeren om de gladiolen en tulpen, en niet meer om de gecompli ceerde vraagstukken van menselijke dwa lingen en eisen van het recht. Hij voelde steeds duidelijker naarmate hij ouder werd, dat rechtspreken een vermoeiende en zenuwslopende bezigheid is, die veel meer inspanning en concentratie vraagt dan een ganse dag spitten en onkruid wieden. Bo vendien meende hij de laatste tijd herhaal delijk te bespeuren, dat hij faalde in het vinden van de uitweg tussen de obstakels van de jurisdictie door naar de rechtvaar dige en logische uitspraak, die besliste over een mensenleven en hij maakte zich ern stige zorgen over de vraag, of zijn leeftijd hem niet langzamerhand ongeschikt deed worden om het hoge woord te spreken in de zaken, die hem werden voorgelegd en waarin de staat, de getuigen, de beklaagde en de slachtoffers hem het nemen van een bindende beslissing over schuld en boete toevertrouwden. Rechter Tibben tobde vooral over de zaak-Moleman, ofschoon die volgens de be grippen van het Recht was afgedaan en vergeten. Des nachts lag de rechter te woe len en te peinzen, zonder dat hij de ge moedsrust vinden kon, die hij in vroeger jaren steeds had verworven wanneer hij een geval had afgehandeld volgens zijn eer en geweten en volgens de regelen van het wetboek. Het geval-Moleman gaf hem een gevoel van onbehagelijke ontevredenheid over zich zelf hij bespeurde vaag en on beredeneerd maar niettemin onbetwistbaar zeker dat hij schromelijk tekort geschoten was en dat zijn uitspraak er een was ge weest van onverantwoordelijke ongerijmd heid, die het recht geenszins had doen zege vieren. Moleman was uitbundig blij geweest met zijn vrijspraak en oppervlakkig bezien was er ook geen enkele reden geweest om hem schuldig te verklaren en te straffen. Maar rechter Tibben had zijn intuïtie luide horen protesteren, toen Moleman als vrij man triomfantelijk de rechtszaal verliet. Moleman was een overwegwachter, be schuldigd van dood door schuld. Op een mistige avond was een vrachtauto, geladen met ontginningsarbeiders die naar huis terugkeerden, door een sneltrein gegrepen op de overweg, waarvan Moleman de bomen had behoren te sluiten. Vijf mannen waren op slag dood geweest, tien anderen Amstelveen, 3 v. Wellington n. Plymouth. Albireo, 3 te Montevideo. Altair, 3 van Antwerpen te R'dam. Am pen an, 2 v. Port Said n. Aden. Arundo, 2 te Montreal. Alnati. 2 140 m. NO. Fernando Noronha. Amstelland, 2 v. Bahia n. St. Vincent. Argos, 2 van Malta naar Piraeus. at'ha, 3 van Pladju te Saigon. Alamak, 2 van Amsterdam te Londen. Al'gendb, 2 170 m. ZO. Santos Agamemnon, 2 480 m. NO-t.O. Flores. Alpherat, 2 680 m. O.t.N. Kp. Race. Aludra, 2 van Rotterdam te Bahrein. Alwaki, pass. 2 Bermuda. Amsteldijk, 2 490 m. O.ZO. Kp. Race. Amslelpark, 2 370 m. NW. Flo res. Aagtedij'k, 3 v. Buenos Aires naar New York. A'kkrumdijk, 4 v. Antwerpen te Amsterdam. Andijk, 3 te Havana. Annenkerk, 4 v. Genua te Marseille. Amstelddep, 3 van Hampton Roads n. Nederl. Aardljk, pass. 3 Key West n. Le Havre. Aldaibi, pass. 3 Casablanca n. Antwerpen. Alnati, pass. 3 Recife n. Rio de Janeiro. Arendskerk, 3 van R'dam naar Kobe. Averdijk, 4 te Houston. Aagtekerk 5 te Colombo verwacht. Aalsdijk, 3 van Bremen n. Antwerpen. Alchiba, pass. 3 Madeira. Almkerk, 4 te Hongkong. Bantam, pass. 2 10.20 u. Kp. Bon. Boschfontein, 2 te Mombassa. Baud, 2 van Biak naar Sorong. Bloemfontein, 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Barendrecht 3 500 m. O.t.Z. Socotra. Blijden dijk, 2 500 m. W.t.Z. Fastnet. Bonaire, 2 240 m, O.ZO. Trinidad. Baarn, 4 te Rotterdam. Bali, 4 te Belawan. Bennekom, 3 v. Cocuimbo n. Callao. Breda, 4 te Curacao verwacht. Britsum, pass 3 Dover. Ceram, 3 v. Calcutta te Rotterdam. Clavella, 3 v. Frederica naar R'dam- Caltex Utrecht, 2 105 m. NO. Malta. Camphuys, 3 v. Semarang te Priok verw. Cistula, 2 440 m. W.t.Z. Bombay. Caltex Dtlft, pass. 3 Kp. Passero. Caltex Nederland, pass. 3 Malta. Caltex Pernis, pass. Gibraltar. Caltex The Hague, pass. 3 Kp. St. Vincent Celebes. 3 v. Colombo n. Belawan. Duivendrecht, 2 v. Philadelphia te Liverpool. Diemerdijk, 1 te Los Angeles. Delfshaven, 2 760 m. ZO. Barbados. Drente, 2 400 m. O.t.Z. Socotra n. Colombo. Dalerdijk, 3 v. San Francisco. Fdiam, 2 80 m. W. Scilly's. Ros, pass. 2 Oostpunt Kreta. Esso Den Haag, 2 700 m. NO. Mona eil. ESSO Amsterdam. 2 730 m. N.NO. Flores. Elmina, 4 v. Hamburg naar Amsterdam. Fairsea, 3 van. Aden naar Fremantle. Gordt as, pass. 2 Oostpunt Kreta. Grote Kerk, 2 dwars Kp. Howe. Garoet, 2 100 m. ZO. Nantucket Groote Beer, 2 190 m. ZO. Kp. Sable. Gaasterkerk, 3 van Colombo n. Fremantle. Gaasterland, pass. 3 Madeira. Hestia, 3 v. Ohili te Amsterdam. Haarlem, 2 v. Madeira n. San Juan. Hersilia, 2 te Fort de France. He el sum, 2 v. R'dam naar Houston. Heemskerk, 2 v. R'dam n, Sydney. Hera, 3 Callao verwacht. Hercules, 2 voor aniker bij Izmir. Holland 2 van Beira naar Maquival. Haulerwijk, 2 280 m. W, Scilly's. Helicon, 2 860 m. O. Bermuda. Ittersum, 2 560 m. O. Belle Isl. Joh. v. 01 denbaraevelt3 v. Priok n. Padang. Jupiter. 2 van Limasol te Izmir. Kota Agoeng, 2 v. Dongala naar Amurang. Kota Baroe, 2 v. Priok n. Semarang. Kota Inten, 2 300 m. W. Sabang. Kleldrecht, 2 Kp. de Gata gepass. Klipfontein, pass. 4 Kp. Finlsterre. Kota Gede, 4 v. Suez naar Port Said. Lissekerk, pass. 2 Kp. de Gata n. Port Said. Loch Avon, 3 te Rotterdam. Lutterkerk, pass. 2 Kreta. Leopoldskerk, 2 In Golf v. Oman. Loppersum, 2 v. Sfax naar Nederland. Langkoeas, 3 v. Priok n. Cheribon. Lieve Vrouwekerk, paes. 3 Minlcoy. Luna, 2 van Algiers n. R'dam. Loenerkerk, 3 te Colombo. Malea, 3 te Stanlow. Marken, 2 v. Soerabaja te Calcutta. Meliskerk, 3 van Marseille te Genua. Macuba, 2 200 m. O.NO. Azoren. Malvina, pass. 2 Sulu Arch. Marisa, 2 bij Oostpunt Guinea. Mltra, 2 dwars South Goodwin. Molenkerk, 2 520 m. Z.t.O. Kp. Palmas. Maas, vertr. 4 van R'dam naar Tunis. Mataram, pass- 3 Kp. Guardafui. Manoeran, 3 van Suez n. Djibouti. Nestor, 2 v- Paramaribo n. Amsterdam. Nieuw Holland, 3 v. Priok te Sydney verwacht. Noordwijk, pass. 2 Kp. Sb vincent. Nigerstroom, pass. 2 Kp. Finlsterre. Nieuw Amsterdam, 4 7.20 u. v. Southampton naar Le Havre. Noordam, 3 v. New York naar R'dam. Oranjestad, 2 v. Pta Cardon n. Pto Limon. Ootmarsum, 2 860 m. N. Flores. Overljsel, 2 dwars Ras Fartak. Oranje, 3 van Southampton n. Port Said. Orion, 3 van Hamburg te Bremen. Prins Willem III, pass. 3 Kp. Ray. Prins Willem IV, 3 Montreal verwacht. Paula, 2 150 m. ZW. Cambodia. Poeloe Laut, pass. 2 Oostpunt Kreta. Pramtoanan, 2 te Banka. Polydorus, 2 230 m. O. Charleston. Prins Willem V. 3 gemeerd ingang Galop kan. I Phrontis, 3 v. Port Soedan n. Suez. Rotü, pass. 3 Gibraltar. Rotula, 2 460 m. NO. Flores. Rijnkerk, 2 nog te Bushire. Rafaela, 2 160 m. NO. Cartagena. Rita, 2 240 m. NW. Cocos eil. Roebiah, pass. 3 Key West. Rijndam, 2 490 m. W. Scilly's. Ridderkerk, 5 Zanzibar verwacht. Rijnland, 4 v. Amsterdam naar Hamburg. Ruys, 3 v. Kobe n. Hongkong. Salatiga, 3 te Priok. Sibajak, 2 260 m. O.t.N. Cocos eil. Sabang, 2 v. Kp. St. Jacques n. Soerabaja. Saroena, 2 270 m. W.ZW. Miri. Sinabang, 2 van Belawan n. Penang. Sliedrecht, 2 dwars Golf v. Bougie n. Port Said Stad Vlaardlngen, 2 170 m. W. Fastnet. Sumatra, 2 v. Bremen te Antwerpen. Salawati, 2 te Boston. Scherpendrecht, 2 270 m. O. Trinidad. Soestdijk, 2 230 m. N. Flores. Stad Alkmaar, 2 600 m. W.t.Z. Fastnet. Stad Arnhem, 2 dwars Wight. Stad Breda, 2 330 m. Z.t.O. Kp. Race. Stad Leiden. 2 250 m. O.NO. Kp. Race. Schie, 4 v. Huil te R'dam. Sommelsdijk, 4 v. Houston te Rotterdam. Salland, pass. 3 Fernando Noronha. Sarangan, 3 v. Singapore n. Manilla Stentor. 3 van Madeira n. Bai-bados. Tjibantjet, pass. 3 Kp. St. Vincent. Talisse, 2 v. Makassar n. Soerabaja. Tawali, pass. 3 Perim. Tegelberg, 2 te Mauritius. Tjipanas, 2 te Yokohama. Tomori, 2 van Semarang n. Soerabaja. Tablan, 2 320 m. N.NW. Madeira. Themisto, 2 140 m. W. Fastnet. Tibertus, 2 v. Willemstad n. Mobile. Triton, 2 v. Curaqao n. Oranjestad. Trompenberg, 2 410 m. Z.ZO. Kp. Race. Tankhaven II, 2 dwars Str. Singapore. Teucer, 2 dwars Kp. Comorln n. Penang. Tibia, 2 v. R'dam te Hamburg. Tjiwangi, 2 v. Hongkong n. Singapore. Tomini, 2 rede Menado. Talisse, 4 te Soerabaja verwacht. Tamo, 4 v. Antwerpen naar Buenos Aires. Teiresias, 3 rede Belawan. TJisadane, 4 v. Zanzibar te Mombassa. Tjitjalengka, 3 v. Miri n. Hongkong. Veendam, 2 600 m. N. Flores. Van Heutsz, 2 370 m. N.NW. Seychellen. Van Riebeeck, 3 te Priok. Willem Ruys, 2 v. Belawan naar Colombo. Waal, 2 dwars Klshlichtschip. Waikelo, 3 v. Besuki te Priok. Wirrsum, 3 Casablanca verwacht. Weitevreden. 4 v. Manilla te Tlo Tlö verw. Waterman, 4 v. Halifax te New York. Willemstad, 4 van Antwerpen. IJsel, pass. 2 Oporto naar Cadiz. Zijpenberg, 2 tê Rio Grande. Zonnewijk, 2 460 m. W.t.N. Fastnet. Zuiderkruis, 3 dwars Cherbourg. Zeeland (KRL), 3 v. Priok n. Cheribon. gewond en verminkt. Het onderzoek had uitgewezen, dat het mechanisme van de spoorwegbomen defect was geweest vóór het ongeluk, doch Moleman had voorzorgs maatregelen moeten treffen om de auto tegen te houden en volgens de chauffeur was er geen Moleman te zien geweest toen de wagen de overweg naderde. De spoor wegwachter beweerde bij hoog en laag dat hij als een dolle met zijn lantaarn gezwaaid had om de auto te doen stoppen, en zijn be wering kreeg geloofwaardigheid door de verklaring van een zestienjarige jongen, die samen met Moleman in het blokhuisje gezeten had en die getuigde, dat Moleman kort voor het naderen van de trein naar buiten gegaan was mèt de lantaarn. Rech ter Tibben had het jongmens niet op tegen strijdigheden kunnen betrappen en zijn verklaring maakte een betrouwbare indruk. Daarom had hij deze getuigenis, die lijn recht inging tegen de bewering van de zwaargewonde chauffeur, het zwaarst laten wegen en Moleman was een straf van ten minste vier jaren gevangenis ontgaan, on danks het feit, dat hij reeds enkele discipli naire straffen wegens ernstige nonchalance achter de rug had. Rechter Tibben had met alle hem ten dienste staande middelen geprobeerd een oplossing te vinden voor de vraag, waar in dit duistere geval de waarheid lag. De re cherche was uiterst nauwkeurig en streng geweest het getuigenverhoor had zich gekenmerkt door pijnlijke en listige zorg vuldigheid. De officier van Justitie had de verklaring van de chauffeur hoger aange slagen dan die van het zestienjarige jong mens en Molemans ongunstig verleden ge signaleerd. Doch ondanks dat alles was rechter Tibben tot vrijspraak gekomen en het uitblijven van hoger beroep had hem de overtuiging gegeven, dat ook de officier zijn verantwoording in dit geval in de handen van de rechter had gelegd. Maar rechter Tibben vond geen rust en twijfelde, dag en nacht. Tenslotte nam hij een besluit. Hij vroeg vervroegd pensioen aan en bracht daarna als particulier een bezoek aan het zestienjarige jongmens. Rechter Tibben vernam de waarheid met een gevoel van verlammende ontsteltenis, maar tegelijk met de gewaarwording dat zijn rechterlijke intuïtie hem trouw was gebleven. „Moleman ging het huisje uit met de lantaarn," zei het jongmens onder tranen. „Hij was erg slaperig en mopperde op de kapotte spoorbomen. En hij vergat de lan taarn aan te stekenMaar niemand heeft me gevraagd of de lantaarn brandde!" (Nadruk verboden). Men heeft het met de feesten ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de Noordoostpolder wat het weer betreft, Don derdag heel wat slechter getroffen dan Woensdag, de eerste feestdag. Dat neemt echter niet weg dat de publieke belangstel ling buitengewoon groot is geweest. Er was ook vrij veel bezoek uit België. De Belgen toonden veel belangstelling voor de mo derne landbouwwerktuigen welke op de tentoonstellingen te zien zijn. Ondanks de harde wind die over de pol dervlakte woei, is het schoolvoetbaltournooi geslaagd. Verder zijn tweeduizend perso nen aanwezig geweest bij de grote keuring en het défilé van fokvee uit de polder en aangrenzende gebieden. De salonboot met vacantiegangers was r.og maar nauwelijks een 'kwartier de haven uit toen de passagiers, die reeds voor zich heen staarden als hadden zij maanden achtereen niets dan zee gezien, werden op geschrikt door een barse stem uit een luid spreker. Deze wenste hen een aangename reis toe en kondigde aan, dat twee accor- déonnisten en een drummer, die „geheel op eigen risico" werkten, enige vrolijke mu ziek zouden komen maken. En ze kwamen helemaal niet schuch ter vanwege dat eigen risico, dat de pas sagiers wellicht eventueel de vrijheid schonk om hen bij gebleken ongeschiktheid te kielhalen. Zij barstten los met een tame lijk bekend lied, waarin gehuwden voor spellen dat zij elkaar óók over vijfentwintig jaar nog zullen beminnen aangezien zij „jong van zinnen" blijven. De accordéonnis_ ten bevingerden hun bassen met de smar telijke gelatenheid van genieën, die door de publieke wansmaak gedwongen zijn het vertolken van moeilijke klassieken op te geven. Van de drummer kon slechts gezegd worden, dat hij het verschrikkelijk druk had. Zijn trommelgestoelte bevatte tal van uitsteeksels zoals bellen, klokken en plank jes, waarop zoveel mogelijk tegelijkertijd geslagen diende te worden. Toch kwam hij bij de bediening van dit toestel géén han den te kort. Hij hield er in tegendeel zelfs nog één over voor een uitzonderlijk instru ment, dat hij als een tamboerijn boven zijn hoofd schudde. Het bracht een vreemd, fel geraas voort, min of meer te vergelijken bij het geluid, waarmee ketels aantonen dat er theewater kookt, alleen is dat onschuldiger. Dit merkwaardige instrument domineer de De man verliet er zijn slagwerk mee om het alle mensen van nabij te laten horen. In hun grote schrikogen las hij blijkbaar verrukking. Een klein kind, dat uit volle borst zat te huilen, verstomde toen de drummer hem het apparaat als een begeerlijke rammelaar voorhield en het hem even liet vasthouden. Deze dreumes bleek alle stiekeme wensen rondom hem te hebben begrepen. Hij sloeg een paar maal met het instrument tegen de tafel en wierp het daarna kraaiend van plezier over de reling. H. B. Het restant van onze FABRIEKSVOORRAAD wordt verkocht tegen NOG lagere prijzen, w.o. Dubbel-popeline Regenmantels in de modernste tinten v.a. ƒ15.75. Verder: enz. DIT IS UW LAATSTE KANS!! Buitenbanden 28x1)4 3.60 Heveabanden 28x1)4 4.45 Vredesteinbanden 28x1)4 4.60 Sportstuur verchroomd 4.75 Kettingscherm 1.45 Kettingkast compl2.98 Jasbeschermer v.a0.85 Spatborden p. p. compl. 3.50 2.10 3.25 4.50 alle maten Dubbele bagagetassen grote maat 12.50 REPARATIE INRICHTING Vakkundig Snel Billijk Alléén SCHAGCHELSTRAAT 7 Telefoon 12430 Het volmaakte rijwiel met hulpmotor Betrouwbaar, zuinig en geruisloos. Model Velgremmen f 415 Model m. remnaaf f 430 compleet met verlichting Termijnbetaling mogelijk Hoofdagent Spaarnwouderstr. 105 Haarlem. Tel. 13127 Bijzonder geslaagd model in de mode kleuren. in 75 Elegant open hielschoentje* In wit leder en zwart lak.,, Herencostuums f 15, IJzer sterke overalls f 7.50, Linnen werkbroeken f 5, Luchtvaart broeken f 5.50, nieuwe werk schoenen alle maten f 13.50, Japonnen f 1. JOS. BODE GRAVEN, Ridderstraat 3. Enig ter plaatse, vol bezette Tandheelkundige Zieken fonds-Buitenpraktijk ter overname aangeboden in onmiddellijke omgeving van Haarlem. Br. no. 228. met woning en garage en apart verhuurde bovenwoning. Bouwjaar 1936. Huur 92.per maand, lasten 128.per jaar. Koopsom in overleg. Inl. Makelaar J. P. VAN VELSEN, Kleverlaan 174, Haarlem, Tel. 12840. maar tegen ZIET ONZE ETALAGES ANEGANG 21 HAARLEM Wij leveren alle houtsoorten, ook op maat gezaagd en ge schaafd. Triplex - Boards - Ronde stokken - Fineer enz. Fa. 1. VAN ROODE EN ZONEN Rollandstraat 55—57 - Telefoon 15667. GRASLINNEN LAKEN go le kwaliteit van 7.90 NU SLOPEN grote maat van 1-93 NU 1.49 extra fijn, 3 x sterker dan nylon zwarte naad van 4.98 NU KRISTAL DUPONT zwarte naad van 4.98 NU I A R7 A ANEGANG 22 JMrul/ TEL. 17745 - HAARLEM Filialen te Haarlem: Gen. Cronjéstr. 70; Gr. Houtstr. 64; Beverwijk: Breestr. 66 Elk gewenst motorrijwiel en gemakkelDke P betallngscondltles

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7