Agenda voor Haarlem Het Hofje van Beresteyn Tevredenheid en verontrusting !W@fi©iL .Elysium, de vlinders los 3 Vier of vijf Halsen, eens eigendom van twee hofjes, gingen voor Haarlem verloren Henriëtte Bosnians ter aarde besteld Buitenlandse belangstelling voor Nederlandse waarden I SCHOOLBOEKEN ZATERDAG 5 JULI 1952 Schoonheid in Haarlem en omgeving Vooraanstaande pianiste en componiste ging heen KERKELIJK LEVEN dee MORRIS êe(mycu duit! r Effecten- en Geldmarkt LITTERAIRE KANTTEKENINGEN de beste tandpasta die men U raden kan Bezwaren tegen nationale feestdag op 6 September In gesprek met Anne II. Mulder H. DE VRIES In de stijlvolle regentenkamer. Aan de wanden, helaas, copieën van schilderijen van Frans Hals. Vroeger bezat het hofje de originele werken. Wij wandelen naar de Lange Heren straat bij het station. Nu is het daar „hartje" stad, maar aan het eind der 17e eeuw werd het daar nog de „nieuwe uitleg" en de „nieuwstad" genoemd. Aanvankelijk hadden de wallen en poor ten van de vesting gestaan op de plaats v/aar wij nu de Nassau-, Ridder- en Korte Jansstraat kennen, maar toen werden de stad vergroot, de Schotersingel- en Klop persingel gegraven en de Kennemerpoort gebouwd; de laatste stond waar nu de brug bij het Frans Halsplein ligt. Toen Nicolaas van Beresteyn een vrij gezel die als tekenaar en schilder verdien stelijk werk had gemaakt in 1684 over leed, had hij bepaald, dat van zijn nalaten schap een hofje gesticht zou worden voor oude lieden (zowel mannen als vrouwen) behorend tot de R.K. kerk. In 1688 was het gedeeltelijk klaar en kwamen de eerste bewoonsters. In 1691 werd het hofje vergroot, zodat ook aan de Lange Molenstraat huisjes kwamen te staan. In totaal waren het er toen 12. Ook was er een regentenkamer. In de jaren 18821883 stonden de regen ten voor een moeilijke beslissing. De huis jes waren bijna een eeuw oud en het werd hoog tijd dat zij grondig hersteld werden. Eigenlijk was het zo, dat afbraak en ver nieuwing wenselijk werden geacht. Dit werd financieel mogelijk omdat de regenten be sloten tot de verkoop van enige familie portretten, die aan Frans Hals werden toe geschreven en die in verwaarloosde toe stand op de zolder waren gevonden. Deze stukken hadden ook tot de nalatenschap van de stichter van het hofje behoord. Eerst werd in 1882 een jeugdportret van Emerentia van Beresteyn verkocht aan baronesse Rotschild te Frankfort aan de Main voor 100.000. Dit schilderij ziet men op bovenstaande foto. Emerentia was de dochter van mr. Paulus van Beresteyn, een broeder van Nicolaas. In 1885 werden ook de andere stukken verkocht; het grote stuk met het gezin van mr. Paulus van Bere steyn (eveneens op bovenstaande foto te zien) en verder de portretten van mr. Pau lus en zijn echtgenote, die op de andere foto staan. Het Louvre te Parijs gaf er 50.000 voor. Bij de prijs, die baronesse Rotschild voor het stuk van Emerentia gaf vergeleken, dus weinig, maar deze stukken hadden veel meer geleden. Er werd ook betwijfeld of Frans Hals de familiegroep geschilderd had (De heer G. D. Gratama veronderstelt in zijn boek over Frans Hals, dat Hendrick Gerritszoon Pot de schilder is). Bovendien was het stuk op een minder deskundige wiize gerestaureerd. Met die 150.000 was het mogelijk het hofje af te breken en geheel te vernieuwen, terwijl er ook nog geld overbleef om de premies (uitkeringen) aan de oudjes te verhogen. Het bouwplan voor het nieuwe hofje is van de architect K. Robbers, die voor de voorgevel van het hoofdgebouw zijn keus liet vallen op de neo-Romaanse stijl. Op de verdieping van dit hoofdgebouw werd de nieuwe regentenkamer gemaakt. Daar zijn toen de copieën opgehangen, die de schil der P. Th. van Wijngaarden (die ook zijn bemiddeling bij de verkoop verleende) van de schilderstukken gemaakt had. De verkoop van de stukken van Frans Hals heeft indertijd nog al wat stof doen opwaaien. Maar de regenten meenden dat het toch beter was afstand van de schilde rijen te doen, dan het hofje te laten ver waarlozen, zodat het met de ondergang be dreigd werd. Opmerkelijk is trouwens dat de regenten van het Hofje van Heythuyzen (aan de Kleine Houtweg) in 1869 een por tret van de stichter van het hofje, eveneens door Frans Hals gemaakt, verkocht hebben om daardoor de gehavende financiële toe stand van het hofje te verbeteren. Deze laatste verkoop had plaats in een veiling te Heden heeft, op liaar verzoek in alle stilte, de begrafenis plaats gehad van de Woensdagavond na een langdurige ziekte overleden componiste en pianiste Henriëtte Bosmans te Amsterdam. Henriëtte Hilda Bosmans werd op 5 De cember 1895 te Amsterdam geboren. Haar ouders, de cellist Henri Bosmans en de pianiste Sarah Benedicts, waren beiden als leerkracht verbonden aan het hoofdstede lijk conservatorium. Haar eerste piano- onderricht kreeg zij van haar moeder. Op 17-jarige leeftijd behaalde zij cum laude het diploma van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst. Harmonie en com positie studeerde zij bij Kersbergen, Dop per en "Willem Pijper. Als pianosoliste trad zij onder meer ver scheidene keren op met het Concertgebouw Orkest onder Mengelberg, Schuricht, Mon- teux, Ansermet en andere beroemde diri genten. Zij excelleerde zowel in het klas sieke als in het moderne répertoire. Van haar composities moeten genoemd worden een Concertino voor piano en or kest, dat voor het eerst werd uitgevoerd op het zevende festival van de Internationale vereniging voor hedendaagse muziek, twee Celloconcerten en een Poème voor cello en orkest. Ook schreef zij enige Concertstukken voor viool en voor fluit en orkest. Haar acti viteit bewoog zich overigens bij voorkeur op het gebied van de kamermuziek. Zij compo neerde een Strijkkwartet, een pianotrio, een vioolsonate, een cellosonate en talrijke liederen, zowel op teksten van Franse als van Nederlandse dichters, speciaal voor haar kunstzuster Noëmie Perugia, die vele ervan ten doop heeft gehouden. Een andere wand van de regentenkamer. Daar hangen de portretten van Mr. Paulus van Beresteyn en zijn echtgenote, eveneens copieën naar schilderstukken van Frans Hals. „Wij hebben deze schat in aarden vaten, zodat de kracht, die alles te boven gaat, van God is en niet van ons". Deze tekst las dr. H. J. Heering bij de on langs gehouden Algemene Vergadering der Remonstrantse Broederschap. Hij knoopte hieraan een openingswoord vast, waarin een beeld werd gegeven van de stand van zaken in de Broederschap. „Aarden vaten! de gymnastiekzalen, ver enigingslokalen, hötel-foyers met hun dik ke fauteuils, pakhuizen, geleende kerkjes, waarin het kerkelijk leven veelal nog zijn rust en middelpunt moet vinden. Aarden vaten de kas, waarover vrij wel iedere gemeente in haar jaarverslag kreunt en waaruit de schamele apparatuur van ons godsdienstig gemeenschapsleven mogelijk gemaakt moet worden. En er is meer te noemen. Ik zeg dit zonder somber heid. Het is erger voor een kerk om rijk te zijn dan arm". De algemene jaarverslagen, deelde dr. Heering mee, vertonen geen somber beeld. De Broederschap wordt er in getypeerd als een klein, kalm schip in woelige wateren. Hierin strijden voldoening en een kwaad geweten om de voorrang. Tevredenheid Zeker is er reden tot tevredenheid. Het ledental neemt nog steeds toe al is dit lang niet meer zo sterk als de volkstelling van 1947 dit aangaf. Er was toen nl. sprake van 2 hetgeen nu een toename zou be tekenen van 400 leden, terwijl het er in werkelijkheid slechts 130 zijn. In Friederichstadt deed weer een eigen voorganger intrede. Meppel, en eigenlijk ook Arnhem kregen een nieuw kerkgebouw. In bijna iedere gemeente is sprake van een toenemend of in ieder geval 'n trouw kerk bezoek. Het conferentiecentrum „De Hoor neboeg" mag zich in steeds grotere belang stelling verheugen. Met de Oecumene wor den de banden steeds meer versterkt, ter wijl in het naaste verlenen met de zending behoedzaam de eerste contacten werden gelegd. Over gebrek aan offervaardigheid wordt over het algemeen niet geklaagd. De inkomsten zijn sinds 1938 verdubbeld. Dit wil echter nog niet zeggen, dat hierdoor de financiële toestand uitgesproken roos kleurig kan worden genoemd, want men dient hierbij te bedenken, dat de uitgaven vanaf 1938 verdriedubbeld zijn. Alles bij een genomen is er echter reden tot een voorzichtige tevredenheid. Verontrusting Dr. Heering herinnerde er vervolgens aan, dat er ook leden zijn, die verontrust zijn. Ook dit is wel begrijpelijk, indien men bedenkt dat het aantal catechisanten over het geheel langzaam maar zeker afneemt en de vrijzinnige jeugdbeweging geenszins een opwekkend beeld vertoont. Hierbij komt nog, dat de gemiddelde leeftijd der Remonstranten steeds hoger wordt, terwijl men er in het geheel niet van overtuigd is, dat voor de ouderen voldoende wordt ge zorgd. Voorts is opvallend de onevenredige verhouding tussen mannen en vrouwen. Onder de leden bevinden zich bijna twee maal zoveel vrouwen als mannen, de laat- sten laten bovendien in kerk en kerkelijk werk nog vaak verstek gaan. Vooral in de grote steden ontbreekt het de mannelijke lidmaten nog wel eens aan activiteit. .Dr. Heering is verder verontrust over het feit, dat de Broederschap met haar 9 academisch gevormden het Evangelie on voldoende steun en gezag verschaft in de wereld van intellectuelen en kunstenaars. In deze kringen gaat men nog steeds veel te veel voorbij aan de bijbelse boodschap. En heeft een Christen in zo'n kring eens het gehoor, of wordt er voor een goed tijd schrift een Christen gezocht die als gelo vig intellectueel de degen kan kruisen met zijn vakgenoten, dan blijkt hij vaak niet tot de bedoelde 9 te behoren. De verontrusten leren ook zien, dat vrij wel geen handarbeiders de remonstrantse diensten bezoeken. Het gevaar bestaat, dat dezen de kerk meer zien als een behage- 1 ijke kring van geest- en standverwanten dan als de Kerk van Christus. Zowel de tevredenen als de verontrusten hebben voor een deel gelijk. In ieder ge val staat vast, dat zolang God de wereld liefheeft er veel meer zal moeten worden gebeden en vanuit het gebed zal men veel „wereldser" moeten worden. Vanuit Chris tus veel humanistischer. In de geloofsge meenschap meer persoonlijk ter beschik king van God. Dr. Heering is verder van mening, dat in ADVERTENTIE BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 1 KHAKI SHIRTS PANTALONS 1 de Oecumene allerwegen een neiging is om de kerken te versterken zowel in dog matisch als in organisatorisch opzicht tot glorieuze vaten, waarbij aan bewogenheid om de mens te kort wordt gedaan. Dit laatste geschiedt volgens hen bij de Re monstranten niet; wel staat men soms God in de weg met een vroomheid die zonder wereld is en met een wereldse arbeid zon der geloof. „Alleen Gods liefde kan ons en onze kinderen redden, wij niet. Wij moeten die liefde Gods enkel aandragen. In onze ge meenten, in onze prediking, in onze woor den, in onze levens. Een ieder zal moeten meedragen, zodat de predikant weer een beperkte taak krijgt toegewezen, bovenal die van zielszorger, omdat de gemeente ook leest in de bijbel, leeft uit het gebed en omdat met name de 9 academisch ge- vormden een stuk theologie doordenken". Zou dit alles uitsluitend gelden voor de Remonstrantse Broederschap? Waarschijnlijk niet. De grotere belangstelling van het buiten land voor de internationale waarden aan de Amsterdamse beurs Beeft de laatste weken sterk de aandacht getrokken. Reeds geruime tijd is het agio van de dollar, dat het vorig jaar tot 18 a 20 percent opliep, verdwenen en de recente koersstijging van aandelen Koninklijke van 280 tot 320 per cent moet, naar mag worden aangenomen, voornamelijk aan buitenlandse aankopen worden toegeschreven. En ook de hogere koersen voor de aandelen H.V.A., welke deze week zijn ontstaan, zijn, zo zegt men op de beurs, goeddeels het gevolg van de buitenlandse belangstelling. Gelijk bekend is, worden er in Wall- street, zij het dan niet op de officiële beurs, een aantal Nederlandse fondsen verhandeld (o.a. aandelen Koninklijke. AKU, Amster dam Rubber, Billiton, Deli Mij., H.V.A., H.B.U., Unilever, Ford, Philips) in dollars per coupure in Nederlands geld. Voor een stuk van 1000 is 1 percent in Amsterdam 10,gelijk aan ongeveer 2,6 dollar en een koersstijging van zeg 5 pet. in Amster dam betekent dus dat het fonds in New York circa 13 punten stijgt. Het groot aan tal punten, waarmee de New Yorkse koers van Nederlandse fondsen stijgt of daalt bij betrekkelijk geringe koersverschillen in Amsterdam wordt hierdoor verklaard. Het is duidelijk dat, nu de dollar geen agio meer doet, tussen de notering te Am sterdamNew York een zekere pariteit bestaat. En daar de hoofdmarkt voor ge noemde fondsen in Nederland ligt, was doorgaans de practijk dat New York zich bij Amsterdam aanpaste. Juist omgekeerd als bij Amerikaanse shares, ten aanzien Parijs. Het stuk is nu eigendom van het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten te Brussel on was te zien op de Frans Hals tentoonstelling in 1937 in het Frans Hals museum. Het verwondert ons, dat uit niets is ge bleken, dat door de regenten van het hofje van Heythuyzen en van het hofje van Beresteyn voor de verkoop contact is ge zocht met het Haarlemse gemeentebestuur over verkoop van de schilderstukken. Haarlem had toch reeds in 1862 het ge meentelijk museum voor schilderijen ge opend. Of waren de regenten er van over tuigd, dat het gemeentebestuur daarvoor geen tonnen beschikbaar kon en wilde stellen? Het is jammer dat ons Frans Hals museum niet alleen het schilderij van Willem van Heythuyzen mist, maar vooral ook het jeugdportret van Emerentia van Beresteyn. In de bekende Niederlandisches Künstler-Lexikon van dr. Alfred von Warzbach wordt dit, zeker niet ten on rechte, een hoofdwerk van Frans Hals ge noemd. Naast het hofje van Beresteyn staat het hofje van Spoorwater. De tuinen grenzen aan elkaar en omdat die slechts door een laag hekje gescheiden zijn, krijgt men de indruk dat het één grote tuin is. Hoewel van Beresteyn bepaald had dat er zowel mannen als vrouwen in zijn hofje zouden opgenomen worden, zijn er toch alleen vrouwen toegelaten. Wel hebben de regenten in 1887 (hetgeen ook mogelijk was door de verkoop van de schilderstukken) in een huis aan de Jansstraat (het tegen- wooi'dige gebouw „de Nijverheid") het St. Nicolaasgesticht geopend, waar behoeftige oude mannen vex-pleegd werden door Broe ders van Bai-mhartigheid van St. Joannes de Deo. Dit heeft later geleid tot de bouw van de Deo in de Maerten van Heemskex-k- straat. C. J. van T. 9 9 9 9 ADVERTENTIE Portret van Willem van Heythuyzen, een schilderstuk van Frans Hals. door de regen ten van het hofje van Heythuyzen in 1869 verkocht om de financiën van het hofje te verbeteren.. Op het congres van oranje-verenigingen, dat 11 en 12 Juli te Breda wordt gehouden, zal, zoals gemeld is, kolonel M. A. Smeenk invoering van eeix Oranjedag op 6 Septem ber bepleiten. De „Centrale Commissie voor het Vieren van Nationale Gedenkdagen", welke volgend jaar een halve eeuw be staat, neemt stelling tegen deze poging tot verschuiving van de nationale feestdag. De centrale commissie heeft aan alle Oranje verenigingen in Nederland een brief ge- j richt, waarin zij de verenigingen opwekt zich te Breda beslist tegen het voorstel van kolonel Smeenk te verklaren. De commissie meent, dat ons volk de verjaardag van zijxx vorsten wil vieren en xxiet de kroningsdag, welke niet spreekt tot de verbeelding van de massa, voor wie de feestviering in de eerste plaats bestemd is. De commissie is van mening, dat bij een verschuiving van de datum de nieuw gecreëerde feestdag ge doemd is tot mislukking en dat een grote verwarring het gevolg zal zijn. ..De afne mende belangstelling voor de 5 Mei-viering zij ons een teken en een waarschuwing", zegt de centrale commissie. N EEN SUBLIEM BOEKJE, één van die zeldzame geschriften waar men tienmaal in kan bladeren om er tienmaal vreugde aan te beleven, staat een zin die mij telkens weer karakteristiek lijkt voor een proza dat men meditatief zou kunnen noemen: een eer mijmerende dan een bespiegelende schrijfkunst. „Van iets houden", staat er, „betekent voor de dichter: het in zijn fantasie opnemen, het daar koesteren, het met de eigen ziel doordringen, het de eigen adem leven inblazen". Dit dromend zich bezinnen, dit nadènkend spel met gedachten en gevoelens, heeft met de Europese geestesgesteldheid nagenoeg niets gemeen en de schrijver van het citaat, de Zwitser Herman Hesse, voelt zich dan ook meer aan het Oosten verwant dan aan het „avond land". Al waren het dan „Zeven eeuwen Nederlandse levenskunst" die de bezielende fantasie van Anne H. Mulder bevleugelden, al bewoog zij zich met alle charme van haar zeer eigen verteltx-ant in het grensgebied van historie en litteratuur toch herkent men haar aan haar toon als één diergenen, voor wie mèt Hesse het zien een ervaren, het ervaren een mediteren en het mediteren een innerlijk aandachtig-zijn is voor wat „op duizend manieren kan komen". Voor het ogenblik van „sublieme dwaas heid", waarop men „de wereld opnieuw en anders ontdekt". In vijfentwintig improvisaties ge- twelijke obsessie, in een sublieme verbijste- bundelde radiovoordrachten, geschreven dus om te worden gehoord en ongewijzigd in druk gegeven, zodat de lezer de leven dige gewaarwording heeft met Anne Mul der in gesprek te zijn vertelt zij van het kostbare dat tot haar gekomen is: de stem van een mens, de herinnering aan een schilderij of een gedicht, de geurende lcruidenweelde van de Hollandse hei, een brief waarin iets wordt prijsgegeven van een hartsgeheim, de zin van een folkloris tisch gebruik, de nagedachtenis aan een dode, een levensbeschrijving, een histori sche merkwaardigheid. Want het wonder, datgene dat op duizend manieren kan ko men, ligt voor haar overal verborgen. En meer is er niet nodig dan „de onbevangen mateloze verwondering van het kind" om het gewaar te worden en zich vervuld te voelen van bewondering en eerbied voor die uiting van leven eeuwig herhaald en eeuwig nieuw. Wyze waanzin Laat het een dwaasheid zijn daarméé en daarvóór te leven, te zwerven door landen die men nooit zal bezoeken, te spelen met gedachten die men nooit ten einde zal kunnen denken, te spreken met mensen die men nimmer zal ontmoeten dan nog biijft het een „goddelijke dwaasheid", een waanzin waarover Anne Mulder enkele voortreffelijke bladzijden heeft geschreven. „Het was deze drang" de drang name lijk om „het zelfverzekerde, veiliggestelde leven uit te dagen" „die ons heiligen en kluizenaars bracht, Godzoekers en pre- dikers, weggedroomden en verlorenen". Hemelzoekende, strijdbare, tragische dwa zen, verdx-oomde en verliefde dwazen, de één vóór, de ander na een zondei'ling, met wie de wereld in haar sociale verschijning nooit goed raad heeft geweten. Met zekei'heid weet men, wiè Anne Mul der is, geen twijfel is er meer, höè haar boekje „Passepartout" te lezen en te ver staan, zodra men in haar trant de slotbe schouwing van deze overpeinzing („Litanie der verdwazing") in eigen fantasie heeft opgenomen om er het zijne uit te puren. ..Misschien", schijft ze, „behoeft de wereld, behoeven enkele gezegenden of gedoemden onder ons de waanzin, die mensen geban nen houdt in een schoixe droom of een gru- Anne H. Muider: „Passepariout" (N.V. Em. Querido's uitgeversmaatschappij, Amster dam). ring of een nooit eindigende nacht, een heel leven lang". En men denkt aan Höl- derlin en Verlaine, aan Kleist en Heine, aan Van Gogh en Byron. Of aan gestalten uit de litteratuur: Hamlet, Koning Lear én Don Quichote. En men weet dat het waar is: dat het deze verduistex-de, misschien,! T^ïi-fï-y c ook door een ander licht verhelderde JLJ11 fv kjOSTkÏI O O dwaasheid is, die „de wereld redt uit een ondragelijke vlakheid en troosteloze mid delmatigheid". Deze erkenning, dit inzicht, dit stukje menselijke wijsheid heeft AnneMulder open gesteld voor ongemene ontmoetingen. Ze leest in de brieven van Rosa Luxemburg en in één zinsnede daaruit herkent ze de vrouw die hoog boven alle politiek uit in haar tragische grootsheid verschijnt, waar ze in haar gevangeniscel de herinnei-ing in zich wakker roept aan het Cox-sicaanse landschap en aantekent: „in de hoogte fluit de wind langs de rotswanden de zelfde nog, die Odysseus' zeilen deed zwel len". En zo „ontmoet" ze Manet: in brie ven uit zijn laatste levensjaren, afgedrukt in het oorspronkelijke handschrift, brievexx die in woorden alle kleur en geur en wee dom om het vergankelijk-schone van zijn schilderyen herhalen. Vlindergedachten Bij voorkeur is het de gewone alledaags heid die Anne Mulder als uitgangspunt kiest, .een speelse inval, een anecdote, een sprookjesmotief, een historisch gegeven een verschijnsel of verschijning, waaraan duizenden ogen.overheen hebben gekeken en die hier, gezien met de argeloze blik van kinderen en dwazen, contouren ver krijgt, gestalte aanneemt, een gedachten- vlucht neemt waarop de lezer wordt mee genomen, luchtig zwevende eerst en dan al hoger, tot aan de grens van het won derbaarlijke, waar Anne Mulder van haar luisterende of lezende metgezel afscheid neemt om hem over te laten aan eigen verbeelding, alleen met zichzelf, zijn ge dachten, zijn mijmeringen, vèr van het alledaagse, vèr van de wereld die ons ont stelt en beklemt, vèr daarboven. En de bekoring van deze schrijftrant, van deze korte schetsen die, ondanks hun ongewoon boeiende eenvoud, zo uiterst ADVERTENTIE voor alle inrichtingen voor onderwijs SCHOOLBOEKHANDEL. Jücobijticslraut j GcJ.Oudc Gracht zj-lja moeilijk tot stand gekomen zullen zijn? Haar voordrachtje over de Belgische schil der Edgard Tijtgat besluitend, citeert Anne Mulder een uitspraak van Emile Langui: „Over Tijtgat schrijven is vlinders vangen. Negen kansen tegen tien dat u er naast slaat. En als u ze plompverloren treft, zijn het geen vlinders meer". Dat kan ook van Anne Mulders vederlichte gedachtendro- nxen worden gezegd. Wees geen Prikke- been, criticus. Jaag ze öp noch nè.. Bekom mer u er niet om of ze „littex'atuur" zijn, deze vlinderachtige notities. Het is Anne Mulder zelf, die Jan Engelman laat her halen: Elysium, de vlinders los en duizendjarig dolen". C» J. E. DINAUX Maandag wordt de letterkundige Dirk Coster 65 jaar. Hij verwierf zich vooral bekendheid door zijn eerste bundel ..Mar ginalia" (1919, tiende druk 1948) en zijn veelomstreden bloemlezing „Nieuwe Ge luiden". Voor zijn verzameld. Proza werd hem in 1926 de Van der Hooglprijs toege kend. Met Just Havelaar heeft hij in 1921 ;yDe Stem" opgericht, welk litterair tijd schrift, waarin gestreefd werd naar een synthese van aesthetiek en ondogmatische ethiek, cot 1942 is blijven bestaan. Het bovenstaande portret werd geschilderd door Otto B. de Kal in 1935, kort nadat Dirk Coster uit Bennebroek, waar hij ge ruime tijd heeft gewoondwas teruggekeerd naar zijn geboortehuis in Delft, waar hij nog steeds verblijf houdt. Op 7 Juliwordt hij daar ten stadhuize gehuldigd. waarvan Amsterdam zich normaliter naar New Yoi'k richtte. Er is een tijd geweest, dat de Ameri kaanse markt op de Amsterdamse beurs een zo belangrijke plaats innam, dat zij bij de koersontwikkeling soms de toon aangaf, dat New York willig of flauw was omdat Amsterdam willig of flauw was. De staart kwispelde dan met de hond, zoals de oude Van Oss placht te zeggen. Die tijd is lang voorbij. Wij hebben na de oox'log een groot deel van onze Ameri kaanse waarden afgestoten moeten af stoten om althans ten dele onze impor ten uit de V.S. te kunnen betalen. En nog steeds gaat die liquidatie voort, waarmee de daling en verdwijning van het dollaragio ten dele verband houdt. Tot dusver hield de Amstex'damse ax'bi- trage, die hier Amerikaantjes van het pu bliek overnam, over de daai'door vrij komende dollars de beschikking en daar mee konden andere Amerikaantjes in New York worden gekocht, of ook, zoals de laatste tijd enige malen is voorgekomen, nieuwe Amerikaanse waarden in Amster dam worden geïntroduceerd. De laatste tijd hebben er blijkbaar nog al enige liquidaties op de Amerikaanse markt plaats gehad, tengevolge waarvan bij de arbitrage een saldo van z.g. „Arbusdollars" is ontstaan van naar verluidt rond 10 millioen dollar, dat deze week door de Nederlandse Bank is opgevraagd. Dit besluit is temeer be vreemdend, omdat de deviezenvoorraad de laatste maanden belangrijk is toegenomen, al bestaat deze voorraad slechts voor een klein deel uit dollars. Men vraagt zich af wat de Nederlandse Bank met deze vorde ring beoogt. Er is steeds gezegd dat ons be zit aan Amerikaanse waai'den intact moest blijven als een soort onderpand voor de in de Verenigde Staten gesloten leningen. En overigens is ons bezit aan Amex'ikaanse waarden een belangrijke bron van inkom sten gebleken, nog afgezien van de waarde vermeerdering, welke het sinds de laatste jaren heeft ondex-gaan. Men mag daarom hopen dat de gevoi-derde dollars niet voor andere doeleinden zullen worden gebruikt. Het wordt mogelijk geacht dat de Neder landse Bank haar dollarbezit wil uitbreiden met het oog op de verruiming van de valu- tahandel, welke tot dusver tot Engelse ponden en Fi-anse francs beperkt bleef. Men mag zich overigens van deze verrui ming nog geen te grote voorstelling maken, want weliswaar mogen de banken thans binnen bepaalde grenzen ondex-ling ge noemde valuta's verhandelen, tenslotte houdt de Nedei-landse Bank het heft in handen. Toen deze dagen bijvoorbeeld een post ponden per 31 Maart 1953 a 10.30'/i werd aangeboden, bleek de bank niet be reid tot deze prijs te bemiddelen en kon de post niet worden geplaatst. Vroeger, onder de Gouden Standaard, had men de zoge naamde goudpunten, welke, zo zij dreigden te worden overschx-eden, tot aan- of ver koop van goud leidden. Hoe dit alles zij, het is vexTieugend dat ten aanzien van de valutahandel een grotere mate van vrijheid kan worden toe gestaan cn dat de positie van Nederland, blijkens de verdere toeneming van ons saldo bij de E.B.U. (in Juni een surplus van 60 millioen tegen 40 millioen in Mei en ƒ111 millioen in April) en de stijging van de deviezenvoorraad tot 2.7 milliard, aan- mex-kelijk beter is dan een jaar geleden. Ook de Nedex-landse schatkist is thans xxxet een saldo van 620 millioen zo ruim bij kas, dat zij de afgifte van schatkistpapier voorlopig heeft beperkt. Van een en ander is men uiteraard ook in het buitenland niet onkundig gebleven en het is mogelijk dat de in het begin van dit ai'tikel genoemde buitenlandse belangstel ling voor de Nederlandse internationale waarden daarmee verband houdt. ZATERDAG 5 JULI Sportpark Heemstede: Circus Mikkenie, 8 uur. Lido: „Iwo Jima", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De vex-overaar", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De terugkeer van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Vrouwen in angst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het avontuur begon in Bombay", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ,,'s Nachts langs de weg", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Grote autoraces", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mr. Denning drives north", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 6 JULI Sportpark Heemstede: Circus Mikkenie, 2 cn 8 uur. Rembrandt: „Vijf maanden in de Braziliaanse wildernis", 11 uur. ,,'s Nachts langs de weg". 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30. 11.30 en 12.30 uur. „Mr. Denning drives north". 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: en Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaar ne: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater: Ballets Jooss 8.30 uur. MAANDAG 7 JULI Sportpark Heemstede: Circus Mikkenie, 8 uur. Rembrandt. Palace, Lido: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30, 8.15 uur. Luxor: Joui-naalvoorstellingen 10.30, 11.30 en 12.30 uur; „Mr. Denning drives north", 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5