Vijftigtal parlementsleden van de R.P.F. breekt met De Gaulle Windstoot in Kethel nam dak van zes huizen mee Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Opvallend groot aantal onthoudingen bij stemming over motie van de leiding De heer W. Vogt nam afscheid op algemene vergadering van de AVRO Afmars Vliegtuig neergestort op vliegfeest in Lyon Canada beperkt immigratie Het woord is aan Protest-comité van AVRO-leden opgericht Treinstagnatie door blikseminslag Mossadeq formateur Maryse Bastie onder de 8 doden Russische ambassadeur in Roemenië naar huis Dr. Drees ontving ant woord van Kamerfracties Drie verdachten in de moordzaak vrijgelaten „De heer De Clercq heeft mij soms het bloed onder de nagels vandaan gehaald 66e JAARGANG No 304 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 7 JULI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 157 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DERTIG KAMERLEDEN en twintig se- natoren zijn afgemarcheerd uit de „één heidspartij" van de generaal De Gaulle. Een van de drie leiders der weglopers is generaal Pierre Billotte, die twee jaar ge leden wat opschudding verwekte door de publicatie van zijn boek „Le temps du choix" (Tijd voor de keuze). Het was toen niet deze keuze die hij bedoelde; hij heeft haar intussen gedaa n en dit bezegelt de hou ding der rebellen bij het optreden van mi nister-president Antoine Pinay. Die is nu vier maanden aan het bewind en heeft in die korte tijd de positie van de franc aan merkelijk versterkt en het gevaar voor in flatie voorlopig afgewend. Bij zijn eerste optreden, begin Maart, haalde hij zijn meerderheid in de Nationale Vergadering doordat zevenentwintig Kamerleden van de Gaulle's partij naar hem overliepen. Zij hebben zich nu tot dertig uitgebreid en versterkt met twintig senatoren. Maar het zouden er straks nog wel meer kunnen blij ken te zijn, als zij eenmaal hun nieuwe groep gaan organiseren. Morgen komen zij bijeen. In de vergadering van de Nationale Partij raad van De Gaulle's R.P.F., waarin zij gisteren tot heengaan hebben besloten, werd met 478 tegen 56 stemmen een motie aangenomen, die de fracties in Nationale Vergadering en Senaat voortaan verplicht, te stemmen volgens het voorschrift der partij. Dat lijkt een erg grote meerderheid, maar zij wordlt heel wat minder indruk wekkend als mem erbij in aanmerking neemt, dat de meerderheid der vergadering zich van stemmen onthield. Daaruit valt ten eerste af te leiden, dat het heel wel mogelijk is dat straks meer R.P.F.'ers naar de afgescheiden groep zullen overlopen. Daaruit valt ten tweede af te leiden, dat De Gaulle zijn partij niet meer in de hand heeft. Dat is belangrijker dan de neuzen- tellende overweging, dat zij niet meer de sterkste fractie in de Nationale Vergade ring vormt. En men mag zich de waag stellen: duidt de afmars van de rebellen niet op de komende afmars van de gene raal Charles de Gaulle als machtsfactor in de Franse politiek? Zijn voornemen, 'de Vierde Republiek ten val te brengen, stempelt hem tot het soort „onhandelbare burger" om. nogmaals de Engelse auteur E. M. Fox-ster te citeren dat met de de mocratie niet beter weet te doen dan haar onder de voet te lopen en zijn eigen haan dictator te doen kraaien. Het blijft merkwaardig dat Pinay, in zijn plotselinge opkomst zozeer gekenmerkt als een man van het tweede plan, niet alleen in zijn eerste economisch-financiële opzet is geslaagd maar ook de positie van de ge neraal De Gaulle heeft kunnen onder mijnen. Dat wil nog niet zeggen, dat zijn eigen positie als minister-president voor lopig verzekerd is. Die weggelopen rebel len uit des generaals partij sluiten zich zo maar niet bij de regeringsmeerderheid aan. Zij zullen hun eisen indienen ten aanzien van de buitenlandse en militaire politiek. Zij hebben, evenals een aantal anderen zoals onze Parijse correspondent dezer da gen nog uiteenzette hun grieven tegen het. beleid van de minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman. En het bui tenlandse en militaire beleid van Frankrijk vindt rniet alleen zijn problemen in de verhouding met Duitsland, maar ook in de strijd in Indo-China, die geen gunstig ver loop heeft sinds de dood van de maarschalk Delattre de Tassigny. en in de kwestie- Tunis. Met - welke netelige zaken de be trekkingen tot Amerika in nauw verband staan. Wellicht zal zich spoedig de vraag voordoen of de minister-president zijn zeer begaafde minister van Buitenlandse Zaken die al vier jaar aan het bewind is en groot vertrouwen in het buitenland geniet zal opofferen of met hem ten val komen. Het Franse volk is kennelijk in meerder heid Pinay zeer goed gezind. Het erkent hem als een man die klare, eenvoudige taal spreekt en zich met politieke draaierijen niet ophoudt. Hij leeft sober, hij treedt be daard op, hij is allerminst een brillant spreker, maar hij onthoudt zich ook van nietszeggende beloften en lege phrasen. Hij boezemt vertrouwen in. Dat zoveel kiezers van verschillende partijen hem uitgespro ken welgezind zijn noopt de oude rotten onder de partijpolitici tot voorzichtigheid. Maar het is ook op deze plaats al eerder gezegd: nevens het financiële vraagstuk, dat hij zo krachtig en met zulke gezonde middelen op de weg der oplossing heeft ge bracht is er het veelzijdige buitenlandse, waarop men hem ten val zal proberen te brengen. En in buitenlandse aangelegen heden is het voor iedere minister-president in ieder land altijd veel moeilijker de steun der kiezers te verwerven of te behouden, omdat hun directe dagelijkse belangen er niet mee gemoeid schijnen te zijn en om dat de grote meerderheid als regel niet veel van het dispuut begrijpt. Pinay zal voor de lastige taak komen te staan, ook deze on derwerpen in eenvoudige taal, in kernén en hoofdlijnen, uiteen te zetten en een duide lijke ontwikkeling van zijn beleid aan te geven. Zijn welslagen zal daarbij zeker in hoge mate afhangen van de steun, die het van Amerikaanse zijde zowel in Indo- China als in het Nabije Oosten al dan niet zal verwerven. En ervaren in buitenlands beleid is deze minister-president, niet. Zien de Amerikanen in, dat zijn verder welsla gen zowel voor het herstel ener goed- functionnerende Franse democratie als voor de zaak der Europese aaneensluiting van het hoogste belang is? Daar hangt veel van af. BARKLEY STELT ZICH CANDIDAAT WASHINGTON (Reuter) Vice-presi dent Barkley heeft op verzoek van „vrien den" besloten zijn in Mei aangekondigde passieve houding te laten varen. Hij zal actief gaan ijveren voor benoeming tot can- didaat van de democratische partij voor het presidentschap. De 74-jarige vice-president is een zeer populaire politieke figuur in de Verenigde Staten. Voor het verwerven van het de mocratische candidaatschap acht men ech ter zijn gevorderde leeftijd een bezwaar. Van onze correspondent ie Parijs) Het bijzondere partijcongres, dat gene raal De Gaulle van Vrijdag af in het ge meentehuis van Saint-Maur, een voorstad je van Parijs, bijeen had geroepen, en dat tot gisteravond heeft geduurd, heeft, zoals sinds weken wel kon worden voor zien, de RPF niet voor een definitieve scheuring kunnen behoeden. Naar schatting zullen ongeveer 50 parlementariërs (een twintigtal senatoren en een dertig kamer leden) zich niet langer als generaal De Gaulle's compagnons beschouwen, omdat zij de door hem voorgeschreven tactiek niet langer kunnen volgen. Dinsdag zullen zij in het Palais Bourbon vergaderen om hun houding nader te bepalen. Er moet straks worden gestemd over de vertrouwenskwestie, welke premier Pinay, naar aanleiding van de glijdende loon schaal, heeft gesteld, en bij die gelegen heid zal men waarschijnlijk ook de dissi denten-neuzen bij de RPF nauwkeuriger kunnen tellen. Tot dusver hebben nog maar een negental Gaullistische parle mentsleden, onder wie Barachin en gene raal Billotte, officieel hun ontslag inge diend, maar het aantal dergenen die vol gende dagen de leiding der RPF de rug toe zullen keren, zal zeker nog aanzienlijk stijgen. De senatoren meegerekend, schat men, als gezegd, dat een 50 rebellen de be weging zullen verlaten. In de Kamer zal de Gaullistische fractie zo dan zeker een kwart, zo geen derde, van haar kwantitatieve sterkte verliezen. De woordvoerder der rebellen, Barachin, heeft op het congres gezegd, dat hij en zijn geestverwanten wel Pinay hadden onder steund, maar .zich daarom toch nog niet tot de officiële regeringsmeerderheid wil len rekenen. Dat was waarschijnlijk wel te beschouwen als een vingerwijzing aan de regering om de dissidenten niet zonder meer als gehoorzame meelopers aan te re kenen. Zij zullen wil Pinay op hun blij vende trouw kunnen rekenen te zijner tijd zeker hun eisen indienen, speciaal ten aanzien der buitenlandse en militaire po litiek, ten opzichte waarvan zij vooral sterk me{ Schuman van inzicht verschil len. Zowel de orthodoxe Gaullisten als de rebellen zijn op het congres duchtig van leer getrokken en van Vrijdag af was er eigenlijk voor de Gaulle al weinig hoop meer, dat hij de eenheid van zijn partij zou kunnen bewaren, of beter: herstellen. De breuk was toen zeker al moreel vol trokken. Het partijbestuur, waaruit sinds verscheidene weken de rebellen al werden geweerd, had een motie met richtlijnen opgesteld, waarin de parlementsleden hun toekomstige gedragingen nauwkeurig wer den voorgeschreven. Er stond daarin pre cies aangegeven in welke gevallen een RPF-vertegenwoordiger in de Kamer zijn stem moet uitbrengen volgens de aanwij zingen van dé leiding, en dit wil zeggen: van generaal De Gaulle. De rebellen hebben bij monde van Ba rachin uitvoerig betoogd op welke demo cratische en andere overwegingen zij een dusdanige verbintenis onaanvaardbaar achtten. Wij ontlenen ons mandaat zo werd van hun kant meermalen verklaard aan het vertrouwen van het volk, en het is alleen tegenover onze kiezers en vol gens ons persoonlijk geweten, dat wij ons verantwoordelijk voelen. Verder achten de rebellen het noodzakelijk hun steriele oppositie op te geven. Te vaak zo zeiden ze hebben wij één lijn met de commu nisten getrokken. Slechts op de basis van de democratie zullen wij er in kunnen slagen zo riep Barachin uit het hui dige systeem en de heersende grondwet in onze geest te hervormen. Onthoudingen Die zienswijze werd door dé extremisti sche Gaullisten Malraux, Soustelle en ge neraal De Gaulle persoonlijk, die tussen zijn „compagnons" in de zaal had plaats genomen, met de bekende argumenten be streden. Volgens hen zou voor Frankrijk slechts heil zijn te verwachten wanneer de RPF principieel en te vuur en te zwaard alle pogingen bestrijdt, die er op gericht zijn om het „onzalige bouwsel" van de vierde republiek in stand te houden. Van compromissen en concessies is volgens hen niets goeds le verwachten. De motie, die daarna in stemming werd gebracht, bracht aan het licht dat van de circa 1200 aanwezigen slechts 478 leden zich hiervoor hadden uitgesproken, 56 wa ren tegen en de rest onthield zich van een uitspraak. Een absolute meerderheid heeft de mo tie dus niet verworven en daarmede heeft generaal De Gaulle een dubbele nederlaag moeten lijden. Gezonken. Het Britse vrachtschip „White- son" (500 ton) is Zondagmorgen vroeg tijdens een wervelstorm ten Noorden van de Paracel-eilanden (tussen Indo- China en de Philippijnen) gezonken. De bemanning van 26 koppen is gered door ©en passerend schip. TEHERAN. (Reuter). De Perzi sche minister-president, Mossadeq. heeft Zaterdag het ontslag van zijn kabinet bij de Sjah ingediend. Over de radio zei Mos sadeq: „Ik ben niet vermoeid of zwak. In dien het nieuwe parlement dit wenst, zal ik een nieuwe regering vormen". Het Perzische parlement heeft zich in derdaad uitgesproken voor Mossadeq als kabinetsformateur. Van de 60 aanwezige afgevaardigden stemden 52 voor Mossadeq. Hij zal door de Sjah met de vorming van de nieuwe regering worden belast en daar na in het parlement moeten verschijnen om de investituur te verkrijgen. Zondagmorgen hebben 25.000 arbeiders in de olie-industrie te Abadan en Kerman- sjah een algemene staking ter ondersteu ning van Mossadeq uitgeroepen. Een merkwaardig transport is thans op weg van Rotterdam naar de Finse haven Aabo, waar het Woensdag of Donderdag wordt verwacht. Het is een hier te lande geheel van aluminium vervaardigd passagiersschip voor de dienst op de Finse meren. De „Aulanko", zoals het schip heet, kan honderd passagiers vervoeren. Het is 26 meter lang, 5.50 meter breed en 5-.70 meter hoog. Daar het door zijn geringe diepgang niet op eigen kracht naar Finland kon varen, -moest het aan boord van een ander schip naar dat land worden vervoerd. Dit geschiedt thans met speciale toestemming van de Scheepvaart Inspectie met het m.s. Brouwersgracht", welk schip een geregelde dienst onderhoudt op Finland. Om .de ,,Aulanko" aan boord van de Brouwersgrachtwaar van het bijna het gehele dek in beslag neemt, te kunnen plaatsen, moesten de stutten voor de laadbomen van het m.s. „Brouwersgracht" worden verwijderd. Twee grote bokken hcsen de „Aulanko" Zaterdagmiddag in de Jobshaven te Rotterdam aan boord. PARIJS, (Reuter). Op het vliegveld Bron hij Lyon is Zondag gedurende een vliegfeest een vliegtuig neergestort. Het tweemotorige toestel stortte bran dend neer op een akker. De acht inzitten den, onder wie Frankryks bekendste na oorlogse pilote, Maryse Bastie, kwamen om het leven. Honderdduizend toeschouwers zagen het ongeluk gebeuren. Maryse Bastie was de eerste vrouwe lijke militaire invlieger in Frankrijk, de eerste inspectrice in de vliegtuigindustrie en de enige vrouw, die benoemd is tot commandeur van het Legioen van Eer, militaire klasse. Zij behaalde twee maal het wereldrecord „gesloten-baan" en het wereldafstandsrecord voor vrouwelijke pi loten. In 1931 maakte zij een nonstop-vlucht van Parijs naar Joerino in Oost-Rusland, waarvoor zij van maarschalk Stalin de „rode ster" kreeg. In 1936 vloog zij zon der tussenlandingen van Frankrijk naar Zuid-Amerika in een toestel zonder radio. In de Duitse bezettingstijd vocht zij aan de zijde der Maquis. OTTAWA (Reuter) Canada ver scherpt de bepalingen gericht tegen de toe lating van ongeschoolde arbeidskrachten uit Europa als gevolg van eisen van de Canadese vakbeweging. Walter Harris, de Canadese minister van immigratie, heeft in het Lagerhuis gewijzigde voorwaarden voor immigratie ingediend, die de toevloed van Italiaanse arbeidskrachten geheel stui ten en land voor land bepalen hoeveel im migranten zullen worden toegelaten. De nieuwe bepalingen laten de poorten van Canada wijd open voor personen uit het Gemenebest, de V.S. en Frankrijk. Neder land zal landarbeiders kunnen sturen, een beperkt aantal handwerkslieden en arbeids krachten, die zijn uitgekozen krachtens de overeenkomst met de Nederlandse regering, alsmede naaste verwanten van personen die zich in Canada bevinden en personen van grote verdiensten. LONDEN (Reuter) Het Sovjet-Russi sche persbureau Tass heeft gemeld, dat Sergei Kawtaradze, Rusisch ambassadeur in Roemenië, van zijn post is ontheven. Het presidium van de opperste Sovjet heeft Lawrentjew, ambassadeur in Tsjecho- Slowakije, benoemd tot opvolger van Kaw taradze. Bogomolow, onderminister van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot op volger van Lawrentsjew. Kawtaradze was een vriend van Ana Pauker en Vasile Luca, de onlangs weg gezuiverde prominente Roemeense com munisten. Kardinaal de Retz: Alle laster die geen kwaad doet is den belasterde tot voordeel. De Kabinetsformatie De formateur heeft Zondagavond schrif telijk antwoord ontvangen van de C.H.U.-, de A.R.- en de K.V.P.-fracties uit de Twee de Kamer inzake het door hem in grote lijnen opgestelde concept-regeringspro gramma. Vanmorgen verwachtte hij het antwoord van de P. v. d. A.-fractie. Onze parlementaire redacteur meldt nog: Na vier uur vergaderen waren de fractie leiders en de formateur vanochtend nog niet gereed met hun besprekingen. Deze gaan hedenavond om 7 uur voort. Vanmid dag moet dr. Drees de gewone minister raad voorzitten. Intussen heeft het lid der Tweede Kamer mejuffrouw mr. Tendeloo (P. v. d. A.) een brief gericht tot de kabinetsformateur, zo meldt A.N.P., waarin zij er op aandringt, dat de regering in een eventueel op te stel len regeringsprogram of een eventueel af te leggen regeringsverklaring duidelijk zal doen uitkomen, dat de Nederlandse rege ring handhaaft het wetsontwerp tot ophef fing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw volgens de strekking van het door minister Wijers bij de Kamer in gediende ontwerp (opheffing van de ma- ritale macht). Tevens wordt in deze brief verzocht bij het vormen van een kabinet in ernstige overweging te willen nemen daarin althans één vrouw als minister op te nemen, of a.ls staatssecretaris daarin te verbinden. Zaterdag zijn de zes verdachten in de moordzaak van de Haarlemse scheepsbou wer voorgeleid voor de Officier van Justitie bij de Haarlemse arrondissements i-echt- bank. Het resultaat van de verhoren is ge weest, dat de achttienjarige J. B., die de dader van de moord hielp bij het laten verdwijnen van het lijk in het Spaarne, evenals de twee dochters van de ver moorde scheepsbouwer, uit verzekerde be waring zijn vrijgelaten. De dader van de moord, de vierentwin tigjarige H. S., is van verzekering in voor arrest genomen, terwijl de echtgenote en de zoon van de vermoorde scheepsbouwer op last van de Officier van Justitie in ver zekering zijn gehouden. MEXICAANSE PRESIDENTS VERKIEZINGEN MEXICO (A.F.P.) Blijkens de eerste uitslagen heeft de regeringscandidaat, Adolfo Ruiz Cortines, bij de Zondag ge houden presidentsverkiezingen in Mexico 65 procent van 'de uitgebrachte stemmen behaald. In de staat Vera Cruz, waarvan hij vijf jaar gouverneur is geweest, ver wierf Cortines 95 procent van de uitge brachte stemmen. De verkiezingen zijn in alle rust ver lopen. Het AVRO-bestuur heeft Zaterdag middag in de te Maastricht gehouden al gemene vergadering afscheid genomen van de heer W. Vogt, aan wie het in een de avond tevoren gehouden vergadering ont slag had verleend.. Hoewel de ontslagver lening en de daarmee verband houdende kwesties geen agendapunt vormden zijn zij bij de rondvraag wel ter sprake gekomen. De notulen van de vorige jaarvergade ring, het financieel verslag van de pen ningmeester en de begroting 1953 werden zonder enige bespreking goedgekeurd. De warmste dag van dit jaar in Gilze Rijen werd 35 graden Celsius genieten werd besloten met een hevig onweer, dat gepaard ging met krachtige windstoten. Zondagavond werd in het tuindorp Kethel bij Schiedam door een windstoot het dak van zes systeembouw-woningen opge licht en in de achtertuintjes der huizen ge slingerd. Enkele maanden geleden is dit bij zes andere woningen in Kethel ook ge beurd. Bij de bewoners heerste grote ont stemming omdat de daken van alle systeem-woningen daarna zijn gecontro leerd. De brandweer van Schiedam kwam met schijnwerpers om een aannemer in de ge legenheid te stellen met zeilen de huizen dicht te maken. Een der bewoners werd licht gewond doordat hij een stuk van het dak op zijn schouder kreeg. Doordat hij voorover viel en het dak op de heggen tussen de tuintjes bleef hangen, liep dit ongeluk nog vrij goed af. Er is veel waterschade in de huizen ont staan. Treinverkeer gestagneerd door blikseminslag Zondagavond om tien minuten over elf is bij Warmond de bliksem in de bovenleiding van de spoorbaan geslagen. De bovenlei ding geraakte daardoor defect. Een uit Den Haag komende trein kon pas na twee enveertig minuten vertraging worden weg gesleept. Van Noordwijkerhout af naar Leiden werd over één spoor gereden, totdat de bovenleiding was hersteld. Ook tussen Wolvega en Steenwijk sloeg de bliksem eveneens in de bovenleiding. Het defect was echter na ongeveer een half uur verholpen, maar de treinenloop in het Noorden werd toch vertraagd. D° laatste Zondagavond-sneltrein had ongeveer een uur vertraging. In Den Haag heeft het onweer nogal wat consternatie veroorzaakt. De brandweer had het bijzonder druk. Uit alle delen van de stad kreeg zij berichten over bliksem inslagen. Bijna al het materiaal werd er op uitgestuurd, maar nergens werd brand ge constateerd. Bewoners van de Waalsdorperweg had den met wateroverlast te kampen. Sommi gen van hen moesten tot over de knieën door het water gaan om hun huis te be reiken. Zes boerderijen afgebrand in Friesland Vooral in Friesland was het onweer Zondagavond buitengewoon hevig. Zes boerderijen in verschillende plaatsen wer den door de bliksem getroffen en gingen in vlammen op. Van enkele kon het woon huis worden behouden. De heer G. de Clercq werd daarna met 59 stemmen tegen één stem op nummer 2 van de voordracht, de heer G. Dubois, voor een periode van drie jaar herkozen als voorzitter. Er werden 6 blanco stemmen uitgebracht. Verscheidene leden de toegang geweigerd Voordat de vergadering begon was er enige deining geweest bij de ingang van de zaal, waar men zich streng hield aan de opdracht van het bestuur, niemand toe te laten, die geen speciaal toegangsbewijs had aangevraagd. Verscheidene personen, die naar Maastricht waren gekomen om op ver toon van hun lidmaatschapskaart de ver gadering bij te wonen, werden geweigerd. Ook trachtte men aanvankelijk de heer W. Vogt, die vergezeld was van zijn zoon James, de toegang te weigeren. Zij gingen toch de zaal in en de heer Vogt werd ver volgens aan de bestuurstafel genodigd. Vóór de vergadering verzocht de voorzitter de heer James Vogt de zaal te verlaten. Deze beriep zich op zijn lidmaatschap en op de statuten, welke voorschrijven, dat alle leden toegang hebben. De voorzitter bleef echter bij zijn standpunt, dat men een spe ciaal toegangsbewijs moest hebben, ook na dat de heer W. Vogt had opgemerkt, dat deze vergadering volkomen onwettig zou zijn, als men leden de toegang weigerde. De heer Vogt jr. verliet daarop onder pro test de zaal. Bij het agendapunt: „toelichting van de directeur op zijn jaarverslag" volstond de voorzitter met het aanbieden van het ge drukte jaarverslag. Aangezien de he.er Vogt geen directeur meer was, werd zijn verzoek om het woord te mogen voeren, afgewezen. De heer Vogt zei van mening te zijn, dat het bestuursbesluit hem ontslag te verlenen door deze algemene vergade ring diende te worden bekrachtigd, hetgeen door de voorzitter werd ontkend. „Het punt van uw ontslag staat niet op de agenda", zei deze. Bij de rondvraag werd geconsta teerd, dat geen verzoeken om het woord te voeren schriftelijk waren binnengekomen. De voorzitter deelde echter mede, dat na een pauze een on-officiële rondvraag zou volgen. „Afscheid zonder bitterheid" In het on-officiële gedeelte van de ver gadering deelde de voorzitter mede, dat er geen bijbedoeling was bij het snel inwil ligen van het verzoek van de heer Vogt, wiens heengaan ten zeerste wordt be treurd. Nimmer zal worden vergeten, dat de heer Vogt de grondlegger is van sen ons, zo besloot de heer De Clercq zijn woorden tot de heer Vogt, is een speciale verhouding ontstaan, waaraan ik met dank en waardering zal terugdenken." „Het is wat moeilijk geweest mij het woord te geven", zo begon de heer Vogt zijn afscheidswoord, „wellicht uit vrees, dat ik bittere dingen zou zeggen. Ik zal dat niet doen. Het zou dwaas zijn je eigen kind te verinoorden. Trots, temperament en een gepast 'gevoel van eigenwaarde hebben geleid tot mijn conclusie, dat men mij de leiding van het omroepbedrijf niet meer toevertrouwt. Ik heb er voor gezorgd, dat materieel gesproken" de AVRO een aan zienlijke vooruitgang heeft geboekt. Ook het record-aantal van 288.000 leden in De cember 1951 spreekt een duidelijke taal. De grote meningsverschillen tussen mij en het bestuur, gedelegeerden en voorzitter, heb ben mij echter doen besluiten er nu een streep onder te zetten. Ik neem niet af scheid met een gevoel van bitterheid", zo vervolgde de heer Vogt, „ook niet ten op zichte van de gedelegeerden. Zij maken zich een te gemakkelijke vooi-stelling van het besturen van een radio-omroepbedrijf en van hetgeen goede programma's zijn. Als zij de ervaring opdoen, dat dit niet gemakkelijk is, dan zullen zij wel milder staan ten opzichte van de directeur en zijn medewerkers". Over de voorzitter zeide de heer Vogt: „Er is veel in hem te waarde ren, maar hij mag bij dit afscheid toch niet onkundig blijven van het feit, dat hij soms x-adio-omroep in ons land en het is voor de AVRO een grote eer, dat hij haar als directeur zo lange tijd heeft geleid. Namens het bestuur en de leden bracht de voor zitter de heer Vogt dank voor het vele, dat deze voor de AVRO heeft gedaan. „Tus- In het Bellamypark te Vlissingen heeft de directeur-generaal van het Nederlands Loodswezen Zaterdagmiddag in tegenwoor digheid van vele autoriteiten en belang stellenden het nieuwe standbeeld voor de Frana Naerebout, de dappere mensenredder het bloed onder je nagels kan weghalen, speciaal bij iemand met temperament. Daardoor ben ik geprikkeld", zo besloot de heert Vogt. Nadat de heer Vogt de bestuursleden de hand had gedrukt en de vergadering had verlaten, werd nog door enkelen het woord gevoex-d. Een hunner mr. Zijlstra uit Rot terdam, zei naar Maastricht gekomen te zijn om namens een groep leden te getui gen van de grote ongerustheid over de gang van zaken. Na de woorden van de heer Vogt achtte hij het beter, vooralsnog te zwijgen. Radio-toespraak van de heer De Clercq Over de meningsverschillen met de heer Vogt heeft de heer De Clercq Zondag om 12 uur voor de AVRO-microfoon onder meer gezegd: „Wij zouden geen knip voor de neus waard geweest zijn, als wij maar steeds ja en amen tegen elkaar hadden gezegd". De heer De Clercq sprak verder in zeer waar derende zin over de heer Vogt, die hij als grondlegger van de radio-omroep in ons land huldigde. „De steen bij de ingang van de AVRO-studio zal ten eeuwige dage getuigen van zijn grote verdiensten voor de AVRO", zo zei de heer De Clercq. Na deze toespraak volgde muziek door het omroeporkest, dat opende met „Donner und Blitz" van Johann Strauss. Het programmanummer „Even afreke nen, heren", dat Zondagmiddag om half een zou worden uitgezonden en waaraan ook de heer James Vogt medewerkte, kwam te vervallen. Protest-comité van AVRO-leden Naar het A.N.P. meldt heeft zich een protestcomité van AVRO-leden gevormd naar aanleiding van de gebeurtenissen, welke zich de laatste tijd in deze omroep vereniging afspelen en welke thans hebben geleid tot het heengaan van de heer W. Vogt. Secretaris van dit protestcomité is de heer G. C. Lanclé te Laren (N.H.). Dit comité heeft reeds medegedeeld be zwaren te hebben tegen de rede die de AVRO-voorzitter Zondag voor de micro foon heeft gehouden. uit de tweede, helft van de achttiende eeuw, onthuld. Deze foto van het nieuwe stand beeld werd gemaakt nadat vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen namens de Koningin een krans bij het standbeeld had gelegd. NOG WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met kans op enkele regen- of onweersbuien. Aan vankelijk weinig wind. later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Aanhoudend warm. 8 Juli Zon op 4.30 uur, onder 20.59 uur. Maan op 22.01 uur. onder 5.11 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 7 Juli Hoog water: 3.00 en 15.33 uur. Laag water: 11.06 en 23.37 uur. Dinsdag 8 Juli Hoog water: 3.52 en 16.24 uur. Laag water: 12.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1