Circus Mikkenie in Heemstede J ostwald ZIJDEN SPREIEN Kurt Jooss in zijn element Prima en afwisselend programma De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Kwallen bedierven veler strandplezier ^ocU ió het zo W Recht en krom MAANDAG 7 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Heringa Wuthrich Kc.merlid Reyers trekt zijn vragen in Een dode bij verkeers ongeluk bij Abcoude In Juni daalde het aantal werklozen met ruim 7000 VELPON Stwtoi.Uj'* Zolderschuit gekapseisd bij Noorder Strekdam NieUWe hoofdredacteuren van „De Tijd" Kerkelijk Nieuws Mr. Reinink tevreden over Holland Festival Burgerlijke Stand van Haarlem Drie gewonden bij autobotsing in Lisse Haarlem-middenvoor Wim Roozen breekt een been Filmster Paillette Goddard bezoekt ons land Bruto bedrijfswinst van A.K.U. 10 millioen hoger A)V. Onder de velen die Zaterdag de voorstellingen van circus Mikkenie in Heemstede hijwoondenwas ook prof. mr. C. P. M. Romme, de fractieleider der KVP in de Tweede Kamer. In de pauze nam prof. Romme (rechts) een kijkje in de stallen van het circus waar hij kennis maakte met de filmacteur Sabu en diens olifanten. Nog gedurende enkele avonden kan men fn de ruime tent van Circus Mikkenie (met de aluminiumconstructie) op het terrein tegenover het Heemsteedse Sportpark ge nieten van een uitmuntend programma, waarin krachtvertoon en bevalligheid, dressuur van exotische dieren en de ge bruikelijke clownerie elkaar met de voor het levendig houden van de belangstelling 20 gewenste afwisseling non-stop opvolg den. De liefhebbers van paarden komen ruimschoots aan hun trekken dank zij me vrouw Vibeke Mikkenie en de heer Peto- letti welke laatste onder meer met een aantal kwieke Shetlandertjes in de piste verscheen. En al kon men hun optreden moeilijk als een climax beschouwen toch zorgden de Cumberland-Jockeys (terug uit Amerika, waar zij een ongagement bij Ringling, Barnum en Bailey hebben ver vuld) voor een spectaculair slotaccoord. Naar onze smaak zijn de grootste attrac ties voor de pauze te zien. De acht Cervan- tés (waar halen ze de naam vandaan!) ex celleren in een bijzonder soort acrobatiek, waaraan een heleboel vliegwerk met dub bele salto's te pas komt, met de brede schouders of het sterke hoofd van hun aan voerder als betrouwbaar landingsterrein. Later ziet men ze terug als de zeven Hun garian in kleurige poesztakledij, die met veel behendigheid antipodistische kunsten vertonen. Een niet geringe dosis sensatie wordt geleverd door de zes Meteors aan de vliegende trapeze, die voor de verandering een komisch aanloopje naar hun opwin dend precisiewerk nemen. Contorsionisten of caoutchoucmensen treft men tegenwoor dig voornamelijk op kermissen of tijdens nationale feesten en openbare wegen aan. Maar de vier Richy's die zich gedragen als kruisingen tussen slangen en apen horen stellig in dit op hoog peil staande programma thuis. Fietsende beren zijn zo langzamerhand vertrouwde verschijningen in de manege geworden. De wonderbeer Maika kan echter meer en schijnt zich wonderwel thuis te voelen op een speed way-motor. Na de pauze krijgt men eerst het altijd weer spectaculaire optreden van de leeu wen. Deze hebben meegewerkt aan de film „Quo Vadis" van Cecil B. de Mille en zien er nog altijd naar uit dat zij best een paar Christenen zouden willen verslinden. Deze ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 R.V.U.: De taak van de vrouw bij de politie in Neder land. 11.30 Voor zieken. 12.00 Pianotrio. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Planoduo. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 De droogmaking van de Haar lemmermeer, causerie. 14.15 Platen. 14.30 Cabaret. 15.00 Platen. 15.30 Concert. 16.00 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 16.30 East is east, and west is westen toch, cause rie. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Pianotrio. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel. 18.30 R.V.U.: Canada: The lost Indian. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 Rhytmische muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.05 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 21.20 Disco-causerie. 22.05 Militair orkest. 22.3" Platen. 22.45 Bui tenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.00—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbe richt. 12.50 Toespraak. 13.00 Nieuws. 13.20 De vierdaagse te water. 13.25 Concert. 14.00 Kamersymphonie-orkest, vrouwenkoor en solisten. 14.45 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. Felicitaties voor de jeugd. 17.35 Ronde van Frankrijk. 17.45 Regeringsuitzen ding: De ontwikkeling van de vakbeweging in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitei ten. 18.20 Ronde van Frankrijk. 18.30 Platen. 19.00 Hier vrij Europa. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Amusements muziek. 20.00 Nieuws. 20.08 Heiligen gaan naar de hel. 20.18 Holland Festival: Oedipus Rex, opera-oratorium. 21.15 Reportage. 21.25 Platen. 21.50 Militaire causerie. 22.00 Strijk orkest en soliste. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 19.0020.30 Reportage „Artis" Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Amusementsmuziek. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tuinbouwkroniek. 13.20 Symphonie- orkest. 14.00 en 15.00 Platen. 15.30 Hammond orgel. 16.00 Platen. 16.30 Hammondorgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en Muziek. 13.30 Voor soldaten. 19.00 Niéuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kro niek. 20.00 Klankbeeld. 21.00 Strijkkwartet. 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Amuse mentsmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. suggestie wordt althans op bekwame wijze opgewekt door Miss Belita, die deze roof dieren overigens een geducht lesje in ge hoorzaamheid heeft gegeven. Tijdens het afbreken van de kooi worden de toeschou wers aangenaam bezig gehouden door de twee Hellyos met evoluties aan het hoog- rek. De olifanten van Margaret Fischer worden ditkeer in toom gehouden door de filmster Sabu, die met ontbloot bovenlijf de bewondering van de aanwezigen oogst, doch verder weinig van belang aan het welslagen van dit nummer bijdraagt. Deze logge dieren dansen in romantische kledij een samba. Heeft men de traditionele beer op sokken moeten missen, deze schade wordt goedgemaakt door een olifant op laarzen, wiens zusje tot de algemene hila riteit bijdraagt door het voeren van een welluidend telefoongesprek. Het clownnummer is aan de muzikale drie Zacchini's toevertrouwd. De leiding van Circus Mikkenie had een slechtere keuze kunnen doen, want deze heren zijn er zowaar in geslaagd hun grollen nog met enige oorspronkelijkheid te versieren. Zodat samenvattend gezegd mag worden dat elck, zoals het behoort, wat wils kan vinden. Van de vele programma's, die sinds de oorlog in deze contreien een beroep op de belangstelling van de liefhebbers deden, is dit stellig één van de beste. De zaak-Menten Het Eerste Kamerlid de heer Reijers (C.-H.) heeft ingetrokken zijn aan de mi nisters van Oorlog cn van Justitie gestelde vragen, die op 20 Juni ter kennis van de leden der Eerste Kamer zijn gebracht. Deze vragen betroffen de zaak-Menten en speciaal het stopzetten van pogingen van rijkswege om met de heer Menten tot een schikking te komen wat betreft schade vergoeding voor bij deze verrichte vorde ringen. Op 21 Juni hebben de minister van Justitie en de staatssecretaris van Oorlog de voorzitter der Eerste Kamer nota's doen toekomen naar aanleiding van reeds eerder openbaar gemaakte nota's van de heer Reyers over de zaak Menten. Zaterdagmiddag reden op de weg Am sterdamUtrecht nabij Abcoude in de richting Utrecht achter elkaar een militaire vrachtwagen en een personenauto. Daar achter kwam een motorfiets, bestuurd door een 39-jarige Amsterdammer. Hij passeerde de beide voor hem rijdende auto's, maar stuitte toen op twee tegenliggers, ook mo torfietsers. De eerste motorrijder kon nog uitwijken, maar de volgende motorrijder, een Amerikaanse soldaat van het bezet tingsleger in Duitsland, die hier zijn verlof doorbracht, kon een aanrijding niet meer voorkomen. Na de botsing werd de Am sterdammer door de militaire vrachtwagen overreden. Hij werd ernstig gewond en is later in een ziekenhuis overleden. Zijn duopassagier brak een enkel en kreeg enkele schaafwonden. De Amerikaanse mi litair werd aan de linkerknie gewond. ERTENT1E KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 2 PERSOONS Het aantal by dc arbeidsbureaux gere gistreerde mannelijke werklozen daalde in Juni van 113.684 tot 106.569, te weten 74.426 geheel werklozen (in Mei 80.939), 31.183 D.U.W.-arbeiders (31.765) en 960 geheel werkloze wachtgelders (980). De daling der werkloosheid was voor namelijk het gevolg van de verbeterde si tuatie in de bouwnijverheid en de bedrijfs takken welke met het bouwbedrijf verband houden, en van het voor enkele andere bedrijfstakken gunstige seizoen. De werkloosheid daalde onder de bouw vakarbeiders van 20.626 tot 17.221, de me taalarbeiders van 10.222 tot 9516, de tex tielarbeiders van 2785 tot 2525, het trans- portpersoneel van 7497 tot 6952 en de losse arbeiders van 19.576 tot 19.032. De werkloosheid was eind Juni het hoogst in Groningen met 71, het laagst in Limburg met 17 werklozen per 1000 man nelijke beroepsbeoefenaren. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 5849 tot 5536. De vraag naar Vrouwelijk personeel daalde van 12.094 tot 11.931. Zondagmiddag is een 15-jarige scholier uit Amsterdam bij het zwemmen in het Ab- coudermeer verdronken. In Amsterdam ver dronk Zondagmiddag een 9-jarig 'meisje op het zandterrein aan de Parnassusweg in een pas gegraven sloot. In Ochten verdronk in de Waal een 17-jarige jongen, die niet kon zwemmen. Voor Kurt Jooss hij heeft het bijna ten overvloede nog eens laten afdrukken in het programma van de zomertournée van zijn balletgroep door ons land is het grondbeginsel van de dans de bewe ging als natuurlijke en zichtbare uitdruk king van een innerlijk sentiment. Daardoor betekent dit optreden een gezonde afwis seling na het demonisch-kille vertoon van Balanchine en de zijnen. Men wordt al thans weer met de mens geconfronteerd. Doch het merkwaardige is dat de schijn bare vrijheid van deze moderne richting uiteindelijk toch veel minder mogelijkhe den biedt dan de van slechts vijf posities uitgaande klassieke techniek, waar Jooss nog altijd huiverig tegenover staat. Daar om dacht ik en ik heb aan deze mening reeds enige keren uitdrukking menen te moeten geven op zijn werk zo langza merhand wel uitgekeken te zijn geraakt. Zijn vernieuwingen immers werden stuk ADVERTENTIE c CETA BEVER ii IMT AIIES^ Tegen 12 uur is vanmorgen een zolder schuit die basaltblokken aanvoerde voor de glooiing van de Noorder Strekdam bij het Zuidelijk Toeleidingskanaal in de haven van IJmuiden vastgelopen. De sleepboot Rapid trok het geval vlot, maar bij deze manoeuvre kantelde de dekschuit. De be manning kon nog net op tijd aan wal springen. Een drijvende dok is derwaarts gediri geerd om de zolderschuit weer recht te helpen- Tot hoofdredacteuren van het dagblad De Tijd z\jn benoemd de heren mr. W. A. M. van der Kallen, thans directeur-secre taris van het Algemeen Nederlands Pers bureau te 's-Gravenhage, en H. baron van Lamsweerde, thans hoofdredacteur van De Nieuwe Dag. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Oldebroek (2e pred. pl.) H. Goedhart te Middelharnis. Geref. kerken Beroepen te Auckland, (Nw. Zeeland) (Prot. Holl. gemeenschap) J. W. Deenik te Poortugaal. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Sliedrecht: H. D. van Herk- sen te Ommen. Op een gistermiddag in het Palace Hótel te Scheveningen gehouden receptie heeft mr. H. J. Reinink, secretaris-gene raal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met een korte toespraak het Holland Festival, van welks bestuur hij voorzitter is, gesloten. De heer Reinink maakte daarbij een zinspeling op de ooievaar in het wapen van 's-Graven hage, de stad die dit jaar het festival al leen, althans zonder medewerking van Am sterdam, heeft gedragen. Evenals deze trekvogel, aldus spreker, stond het Holland Festival op één been. Dat het niet gevallen is, dankt men aan het stevige fundament aan de vaste grond. Woorden van er kentelijkheid jegens zijn mede-bestuursle den en aan de pers „die zoveel begrip voor de gedachte van het Festival heeft getoond" besloten zijn korte improvisa tie, waarin hij zich over de gang van za ken ondubbelzinnig tevreden toonde. ONDERTROUWD: 5 Juli: M. van Waard en W. Nassette. GEHUWD: 5 Juli: J. H. Nagtegaal en Th. G. Dolstra. BEVALLEN van een zoon: 3 Juli: A. Verton-de Looze; 4 Juli: J. H. S. Rienstra- van Amesvoord; A. Butter-Bloem; J. Schous-van Zeist; E. F. Krom-Antonisse; 5 Juli: J. J. Dweelaard-Kloos. BEVALLEN van een dochter: 4 Juli: J. M. Scbneider-Kapiteijn; 5 Juli: W. Kruiten- Plasberg. OVERLEDEN: 4 Juli: G. Roman-Brovelli, 52 jaar, Zwaluwstraat; M. H. Jansen-Walter, 87 jaar, Jansstraat. voor stuk achterhaald, zodat men het ge voel kreeg dat deze aanvankelijk zo pro gressieve zoeker nu in het kamp der reactionnairen vertoeft. Het Zondag plaats gehad hebbende optreden in Bloemendaals Openluchttheater heeft echter geleerd dat men voorzichtig moet zijn met het vellen van een definitief oordeel. Want hier bleek, duidelijker dan in de gewone schouwburg, dat zijn scheppingen toch ook nog andere verdiensten hebben dan alleen maar het vermogen om vorm te geven aan actuele onderwerpen. Gezegd moet dan ook worden dat men in deze schitterende omgeving Jooss pas goed in zijn element heeft gezien, hoewel hij zelf verklaarde dat het pas de tweede keer is dat zijn ensemble in een openlucht theater optreedt. Hij heeft namelijk dat kon men vooral in „Dithyrambus" consta teren, welk ballet trouwens onder de blau we hemel van Chili werd geconcipieerd een nieuwe dimensie aan de beweging toe gevoegd. Men zou kunnen zeggen: een innerlijke gevoelsstroming, die zich buiten het lichaam van de danser in de ruimte voortzet. Het is gevaarlijk om hier meer over te zeggen, daar men al spoedig de kans loopt in germaanse kabbalistiek te vervallen, maar het verschijnsel is onmis kenbaar. Ik heb dit keer dan ook voor het eerst werkelijk genoten van deze verheer lijking van de kracht der jeugd. De voor treffelijk gekozen muziek is gelicht uit het oratorium „Salomo" van Handel. Het overige deel van het reeds meer dan eens in deze kolommen besproken pro gramma was aardig, charmant en lief, mede dank zij de ingenieuze belichting (waar het om enscèneringen gaat, heeft Jooss zijn gelijke niet) een lust voor het oog. Met uitzondering misschien van „Le Bosquet" van Hans Züllig, een ballet waar ik nu eenmaal niet van houd. „Bal in Oud- Wenen" was een plezierige suite van wal sen van Joseph Lanner, geraffineerd voor twee piano's gearrangeerd. Deze geestige en gracieuze finale werd door het publiek uitbundig gewaardeerd. Volgende Zondag heeft men voor het laatst gelegenheid van dit bijzonder aantrekkelijke programma te genieten. De kunst van Jooss gedijt hier aanmerkelijk beter dan het klassieke bal let, dat nu eenmaal een vaststaande be grenzing van de ruimte vraagt. - DAVID KONING Zondagnamiddag tegen zes uur kwam een auto uit de richting Haarlemmermeer in botsing met een kleine bestelauto op de hoek Kanaalstraat-Oranjelaan, welke laatste voorrang had. De bestelwagen sloeg na de botsing om, de enige inzittende bleef ongedeerd. De inzittenden van de andere auto, een echtpaar uit Rotterdam en een tweetal lifters, kwamen er slechter af. De bestuurder liep enkele gebroken ribben, zijn echtgenoot een hoofdwonde en een hersenschudding en de liftende dame een beenbreuk op. Zij werden, na verbon den te zijn, met twee ziekenauto's naar het Academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. 82. Alles werd nu met grote spoed in ge reedheid gebracht voor het vervoer van de Verdwijn-Machine die, volgens de uit vinder, verwijderd moest worden vóórdat de Verschijn-Machine kon werken. Het was Panda's taak om de nodige voorbereidingen te treffen, en zo kwam het dan, dat hij op luide toon een aantal orders uitdeelde aan de soldaten, die het terrein om de vuur toren bezet hielden. „Er moet een hand kar gebracht worden om er de Verdwijn- Machine op te zetten!", riep hij. „Zorg, dat die onmiddellijk verschijnt! Laat iedereen zich terug trekken op een veilige afstand, want de machine is niet te vertrouwen en het zou bijzonder jammer zijn wanneer er een aantal soldaten verdween door te dicht bij te komen! Maak een flinke doorgang door het kamp, en zorg dat cr niets in de weg ligt! Hinder professor Goedbloed niet bij het vervullen van zijn plicht!" Hiermee had hij de bevelen van Joris Goedbloed geheel uitgevoerd, en hij vond, dat hij het flink en goed had gedaan; en dat vonden de officieren ook, zodat zij zich beijverden om alles naar wens te regelen. De handkar kwam; allen trokken zich op veilige af stand terug, en toen was het wachten op de gevaarlijke Verdwijn-Machine. Nadat een aantal ogenblikken in angstige span ning verstreken was, verscheen eindelijk Joris Goedbloed in de deuropening. De electronisolerende asbestkleding, die zo veel op een cartonnen kruideniersdoos leek, maakte hem geheel onherkenbaar, en hij wankelde onder de zware last die hij op zijn uitgespreide armen droeg. „Ik zie hele maal niets!", fluisterde een zenuwachtige officier. „Waar is die Verdwijn-Machine nu?" „Een Verdwijn-Machine is een ding dat dingen laat verdwijnen en die kun je dus niet zien!", antwoordde Panda onge duldig. „Maar reken maar dat het een zwaar ding is!" Te oordelen naar de hou ding van Joris moest men dat ook werke lijk wel geloven. In een geladen stilte wachtten de omstanders nu af, hoe het vervoer van de Verdwijn-Machine verder zou gaan. De Haarlem-middenvoor Wim Roozen blijkt de laatste tijd wel bijzonder ongeluk kig te zijn in het voetbalspel. Het afgelopen seizoen scheelde het niet veel of hij brak een been in de wedstrijd, die Haarlem tegen D.W.S. in Amsterdam speelde en Zaterdag jongstleden is hem opnieuw een ongeluk overkomen tijdens een trainings cursus in Den Haag. Eigenlijk zonder dat daar nu eigenlijk een aanleiding voor was Roozen draaide alleen even zijn been brak het. De Haarlem-speler werd naar een ziekenhuis in Haarlem gebracht, waar men hem hielp bij de.verzorging van het been, dat brak op dezelfde plaats waar het de vorige maal zwaar geblesseerd werd. Roozen kon daarop naar huis gaan, waar hij nu opnieuw eeri lange periode van vol komen rust zal moeten doormaken. Een gevoelige tegenslag voor de Haarlemmer, die zo'n eind op de goede weg was met het herstel van zijn geblesseerde been. De bekende filmster Paulette Goddard is Zaterdag met de „Nieuw Amsterdam" in ons land aangekomen. Drie jaar geleden is ze reeds in Nederland geweest. Doorgaans komt ze tweemaal per jaar in Europa en nu zal ze na een verblijf van twee weken in Amsterdam, doorreizen naar München en Berlijn. In Augustus gaat Paulette God dard in Londen opnamen maken voor de film „The Queen's mark". De Algemene Kunstzijde Unie n.v. te Arnhem heeft 1951 afgesloten met een bruto bedrijfswinst van 53.888.134 43.919.293). Na enkele afboekingen, waaronder 24.000.000 voor belastingen, resteert een netto winst van 23.045.814 19.215.344). Van dit bedrag wordt 12.500.000 gereserveerd voor diverse ri sico's en 1.500.000 voor bijzondere perso neelsbelangen. Voorgesteld wordt een divi dend van 9 pet. in contanten. Honderdduizenden hebben Zondag ge tracht om ergens in ons land een koel plekje te vinden. Velen hebben daarbij dezelfde ervaring opgedaan: het was bijna overa' even warm en drukkend. Er bevond zich langs het gehele strand een opmerkelijk groot aantal kwallen in zee, die heel wat mensen last hebben be zorgd. Op het strand te Zandvöort-Bloe- mendaal hebben het reddingsposthuis en vele andere gebouwen op drukke ogenblik ken als eerste hulpplaatsen gediend'voor de tientallen, die hulp behoefden omdat z? met kwallen in aanraking waren gekomen. Op beide hulpposten aan het Bloemen- daalse strand zijn Zondag enige honderden personen (volgens het strandrapport was de jongste, die geholpen moest worden, drie jaar en de oudste 49 jaar), die kwallen- beten hadden gekregen met ammoniak be handeld. Afgedreven De Rotterdamse reddingsbrigade, die het strand te Hoek van Holland onder haa* bewaking heeft, heeft Zondag twaalf men sen, die waren afgedreven gered. Sommige van de geredden, alsmede in totaal vijf leden van de reddingsploeg lieper. verwon dingen op door uitsteeksels aan de strek dammen. In Hoek van Holland, waar naar schatting vijftig a zestigduizend personen aan het strand waren, kwamen honderd vijftig volwassenen en kinderen soulaas halen voor kwallenbeten. Er moesten extra flessen ammoniak worden gehaald om allen te kunnen behandelen. De grote toeloop van de door kwallen gebeten bezoekers^was voor de Reddings brigade in Bloeméndaal aanleiding om met toestemming van de politiepost langs het strand te gaan varen, met het reddingsvlot, waarop een groot bord met „Verlaat zee, gevaarlijke kwallen" de zwemmers van het gevaar op de hoogte bracht. Er waren maar weinigen, die dit verzoek in de wind sloegen. Apeldoorns burgemeester, mr. A. L. des Tombe, heeft Zaterdagmiddag Apeldoorns Bloemenfestijn geopend, dat tot en met 30 Augustus in het bospark „Berg en Bos" wordt gehouden. Concurrentie. Het conservatieve lid van het Britse parlement William Taylor zal in het Lagerhuis de regering vragen, wat zij doet om de toenemende concur rentie voor de genationaliseerde Engel se luchtvaartmaatschappij BOAC, met het oog op de lening van 7 millioen dollar van de wereldbank aan de KLM voor de aankoop van Amerikaanse Con stellations, het hoofd te bieden. Taylor zeide, dat de KLM de toestellen zou ge bruiken voor trajecten, waarop thans door de BOAC met Comet-straaltoe- stellen wordt gevlogen. Resoluties. De algemene raad van het In ternationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen (IVVV) heeft Zaterdag aan het eind van zijn eerste bijeenkomst na de oprichting in 1949 een aantal re soluties aangenomen. „Het JVW is voor verdediging der vrije wereld, hoopt op een doelmatige internationale bewape- ningscontröle, eist voor de vakbonden het recht op maatschappelijke eisen te mogen stellen, ook op internatonaaï ge bied, keert zich opnieuw tegen het op nemen van het Spanje van Franco jn de vakorganisaties of in de Europese verdedigingsgemeenschap, protesteert tegen rasdiscriminatie in Zuid-Afrika en veroordeelt de communistische ag- gressie in Korea", aldus deze resoluties. Geen zetel. De interimcommissie van de Europese kolen- en staalgemeenschap heeft in haar vergadering nog geep en kel besluit genomen ten aanzien van de zetel der oi-ganisaties. De gedele geerden merkten op, dat dit een kwestie van politieke aard is, waarvoor de mi nisters, die later te Parijs bijeen zul len komen, de verantwoordelijkheid zullen dragen. De ministersvergadering te Parijs zal zo spoedig mogelijk na 14 Juli worden gehouden. Wig. Maarschalk Tito heeft te Ni9h ver klaard, dat de Sovjet-Unie een wig tus sen Joegoslavië en het Westen tracht te drijven. „Wij staan nog op hetzelfde standpunt als in 1948. Wij zijn van oor deel, dat de Sovjet-Unie het aan het verkeerde eind heeft. Wij willen niet haar dienstknechten zijn" aldus Tito. Hij herhaalde het standpunt van zijn regering, volgens hetwelk Joegoslavië, hoewel het bereid is met alle landen voor de vrede samen te werken, geen enkel officieel bondgenootschap zal aart- gaan. Verraad. In Brno (Tjechoslowakije) zijn 12 intellectuelen, zakenlieden en anderen veroordeeld tot gevangenisstraffen, va riërend van zeven tot twintig jaar, „we gens hoogverraad en spionnage voor de vijand". De veroordeelden zouden me moranda aan Churchill, Trumap en de Paus hebben gezonden, waarin zij een oorlog tegen Tsjecho-Solawakije had den aangeraden. Kevers. De Oost-Duitse politie heeft een zending van 44 vrachtautoladingen aardappels, bestemd voor West-Berlijn, bij de zönegrens teruggezonden „omdat er in de aardappels coloradokevers voorkomen". West-Berlijnse autoritei ten hebben verklaard, dat deze maatre gel nog geen aardappeltekort in West- Berlijn veroorzaakt. Het. vorige jaar ge beurden dergelijke dingen eveneens. Lange tocht. Van de Amerikaans? lucht basis Travis in Californië is Zondag een eskader straaljagers op eigen kracht een vlucht over de Stille Oceaan naar Ja pan (13.400 km.) begonnen. Heden zal een tweede en morgen een derde eska der straaljagers van deze luchtbasis uit naar Japan vertrekken. Deze vlucht wordt door de Amerikaanse luchtmacht de eerste massale overbrenging van straaljagers genoemd. De vliegtuigen zullen in de lucht benzine tanken. Brand. Het Amerikaanse schip „General Maurice Rose" heeft Zaterdagavond per radio geseind, dat er brand was ont staan in een der machinekamers. Het schip zette koers naar Rotterdam. La ter seinde de „General Maurice Rose" dat het vuur in de machinekamer was bedwongen. Het schip zette zijn reis naar Duitsland voort. Arrestaties. Veertig inheemse mannelijke en vx-ouwelijke vrijwiligers in de cam pagne van lijdelijk verzet, die door niet-blanken wordt gevoerd, zijn Zater dag in Port Elizabeth gearresteerd we gens overtreding van de apartheidsbe palingen voor spoorwegen en postkan toren. Hierdoor is het totaal aantal ar restanten in Port Elizabeth sinds het begin van de campagne tot 115 geste gen. Joesoef Catsjalia, secretaris van het Zuid-Afrikaanse Indische Congres, en vijf andere Indische en Afrikaanse leiders zijn Zondag te Evaton gear resteerd na een bijeenkomst onder auspiciën van het Afrikaanse nationale en het Indische Congres. Zij worden be schuldigd van het houden van een bij eenkomst zonder toestemming van de bevoegde autoriteiten. NEMEN in het algemeen gaarne aan dat onze ogen niet de grootst mogelijke perfectie hebben. Immers, een valk ziet scherper dan wij en een kat heeft in het donker weer andere mogelijkheden dan zijn meesteres. Maar dergelijke kleinig heden daargelaten, zijn we met ons zintuig toch best tevreden en we veronderstellen, dat de wijze waarop wij de voorwerpen waarnemen, de werkelijkheid wel zo on geveer nabij komt. In de wereld van het kleine is deze opvatting moeilijk voor bestrijding vatbaar, doch niet zodra nemen de voorwerpen een wat grotere afmeting aan, of wij gaan alles krom en scheef zien. En we vinden dat nog doodgewoon ook! Ter illustratie hiervan moge ik u meenemen naar de binnenplaats van een zeer hoog gebouw. Wanneer u daar naar boven kijkt, ziet u dat de muren van het gebouw zich in de hoogte naar elkaar toebuigen en dat het vierkante stukje lucht dat u kunt waarnemen,aanzienlijk kleiner is dan de oppervlakte van het binnenplaatsje. „Nogal duidelijk zal een tekenaar hierop antwoorden dat is het perspec tief, dat ons doet schijnen alsof alle lijnen in het verre verschiet in één punt samen komen". Inderdaad, maar welk woord we aan de zaak geven, doet weinig ter zake, het ver schijnsel is er nu eenmaal. En wanneer we ons voorstellen dat de vloer van de binnen plaats van glas is en dat zich daaronder een enorm diepe put bevindt, dan zouden wij constateren, dat ook de wanden van die put héél in de diepte schijnen samen te komen. Overeenkomstig de indruk van onze ogen staan we dus in een koker die onder en boven smal toeloopt en waarvan de grootste breedte zich juist ter hoogte van onze ogen bevindt. De rechte wanden van de koker lopen dus volgens onze ogen krom! Een groot bouwwerk, dat u van enkele tientallen meters af bekijkt, gedraagt zich al niet anders. In het midden dus juist de plaats waar u staat is de dakgoot het hoogst, doch naar rechts en links neigt hij naar beneden. En zo is het met alle horizon tale lijnen van het gebouw, zij lopen perspectivisch naar be neden. Geen enkele rechte lijn kan echter links en rechts da len en in het midden het hoogst zijn. Dat is alleen mogelijk bij een geknikte of gebogen lijn. En inderdaad zien we rechte lijnen van dergelijke gebouwen, of van lange kokers, waarin we ons bevinden, als hyperbolen, waarvan de kromming zich om ons heen buigt. Gaat u maar in het midden van een lange spoorbaan staan, dan ziet u aan beide zijden de rails zich naar elkaar toeneigen, terwijl de grootste wijdte zich bevindt op de plaats waar u staat. Is het niet of we een avond aan het pierewaaien zijn ge weest, nu blijkt dat we alles eigenlijk krom zien? Bij dat pierewaaien kunnen we nog wel even stil staan, want het klinkt zo gezellig oud-Nederlands. Maar het is verfomfaaid Russisch. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTJLLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2