Eenvormige Beneluxwet inzake internationaal privaatrecht fltö tf\ae 2.45 Zegewensen, bloemen en vlaggen voor nieuw streekcentrum STOFZUIGERS Nieuwe beurszaal ook van belang voor Hillegoms culturele leven Waarom geen behandeling in gezamenlijk parlementair orgaan der drie landen De radio geeft Donderdag Ernstig ongeval bij tunnelbouw Prof. Supomo betreurt overwinning van Drees PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Theestoof WOENSDAG 9 JULI 1952 dee MORRIS éejeu yin &y! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 J:aaaüet Hillegoms bloemboïlenbeurs geopend Pil Slachtoffertje van aanrijding bekend Haarlemmer kreeg vallende klem op het hoofd Sproeten SPRUTOL H. J. MAERTENS N.V. Openingsconcert door het Zuid-Hollands Orkest Heringa Wuthrich Kamerlid Reijers krijgt toch antwoord op ingetrokken vragen In Mei ruim 4300 nieuwe woningen TccU ió liet zo .J De Vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht uit de Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht over het westontwerp tot goedkeuring van het op 11 Mei 1951 te 's-Gravenhage tussen Nederland, België en Luxemburg gesloten verdrag tot het invoe ren van een eenvormige wet betreffende het internationaal privaatrecht. De commissie acht het een gelukkige ge dachte dat de regeringen van de drie Be- nelux-landen willen overgaan tot een making van het recht op het gebied van het internationaal privaatrecht. De commissie kan zich verenigen met de inhoud van de wet. De wijze waarop die wet tot stand is gekomen, heeft haar echter in ernstige mate teleurgesteld. De onder handelingen zijn namelijk uitsluitend tus sen de regeringen der drie landen gevoerd met bijstand van ambtelijke of semi-ambte- lijke deskundigen. Het resultaat is echter pas gepubliceerd, nadat tussen de regerin gen volledige overeenstemming was be reikt. Noch de parlementen der drie lan den, noch de openbare mening in deze lan den hebben zich daarover kunnen uitspre ken, voordat de tekst was vastgesteld. De commissie acht dit een weinig bevredigen de procedure. De Nederlandse regering heeft getracht hieraan tot op zekere hoogte tegemoet te komen door de commissie ge durende de onderhandelingen vertrouwe lijk in te lichten en haar in de gelegenheid te stellen opmerkingen ter kennis van de regering te brengen. Daarmede is echter nog niet voldaan aan de wenselijkheid, dat de openbare mening, in het bijzonder de niet-ambtelijke deskun digen en de belanghebbenden, zich over een ontwerp kunnen uitspreken, voordat het definitief wordt vastgesteld en even min aan het gerechtvaardigde verlangen, dat de regeringen der drie Benelux-landen de drie parlementen raadplegen over tus sen deze landen te sluiten verdragen, voor dat deze gesloten worden. Interparlementair overleg afgewezen Verscheidene leden der commissie waren van mening, dat het raadplegen van een gezamenlijk parlementair orgaan van de drie landen juist in dit geval, daar het een ontwerp-verdrag van zuiver technische strekking bedroeg, zodat men hier een proef kon nemen zonder angst voor politieke me ningsverschillen, voor de hand had gele gen. Des te meer betreurden zij het, dat de drie regeringen daartoe niet bereid zijn ge weest. Bij een interparlementair overleg zou zeker de vraag ter sprake zijn gekomen, hoe men de eenvormige wet in de praktijk ook werkelijk eenvormig kan houden. Zo dra kwesties rijzen over de interpretatie van de thans overeengekomen bepalingen zullen die worden voorgelegd aan drie verschillende rechterlijke machten. Om trent elk artikël kunnen dientengevolge drie uiteenlopende jurisprudenties ont staan. Een eenheid ook in .de rechtspraak is beslist noodzakelijk. Een Benelux-gerechtshof? Bij de bestudering van het vraagstuk van de oprichting van een gezamenlijk hoogste gerechtshof zal ook aandacht moe ten worden besteed aan de vraag, of de drie grondwetten wel toelaten dat de rechtspraak in bepaalde civiele zaken in hoogste ressort aan een internationaal rechtscollege wordt opgedragen. De Neder landse Grondwet (artikel 160) gaat er van uit, dat burgerlijke vorderingen worden berecht bij uitsluiting door de rech terlijke macht, waarmede ongetwijfeld de Nederlandse rechterlijke macht bedoeld is. Echter bepaalt het nieuwe artikel 60g, dat nog geen kracht van wet heeft gekregen, omdat de wet, waarin het is opgenomen, eerst nog in tweede lezing moet worden ADVERTENTIE DAMES- EN HERENSHORTS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.35 „Ik weet, ik weet wat u niet weet". 10.50 Voor kleuters. 11.00 Nationale Oranjeviering te Breda. 12.00 Orgel en ac cordeon. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.30 Lichte muziek. 14.00 „De jonge jaren van Thorn Brown", hoorspel. 15.00 Voor zieken. 16.00 Dameskoor en solisten. 16.35 Orkest. 17.(X) Voor de jeugd. 17.30 Militair vraagge sprek. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzen ding: mevr. A. van Beest-Cocural: „De ver enigingen van huisvrouwen in Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 De Ronde van Frank rijk. 18.20 Lichte muziek. 18.55 Surinaamse volksmuziek. 19.10 Gesproken brief uit Lon den. 19.15 Lichte muziek. 19.45 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest en so liste. 21.10 „Alles draait om Eva", hoorspel. 22.25 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.30-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieeuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30-12.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest en solist. 14.00 Promenade orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 „De Wolfsbruid", hoorspel. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.50 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Mannenkoor. 18.40 „Op de stelling". 18.50 Platen. 19.05 „Levensvra gen". 19.20 Bariton en orgel. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuv/s en weerberichten. 20.10 Amusementsmuziek. (In de pauze: reporta ge). 21.10 Platen. (In de pauze: ,,'t Wespen nest"). 21,55 Buitenlands overzicht. 22.15 Twee piano's. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Philharmonisch orkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Voor de vrouw 15.45 Verzoekprogramma. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Causerie. 19.50 Vlaamse liede ren. 20.00 Hoorspel. 21.36. Koorzang. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.35 Piano. 22.55-23.00 Nieuws. aangenomen, dat aan volkenrechtelijke organisaties bevoegdheden tot rechtspraak kunnen worden opgedragen. De commissie neemt 'aan, dat een Benelux-hof gerekend zal kunnen worden tot de volkenrechtelijke organisaties. De Nederlandse Grondwet zal zich dus, indien het artikel 60g daarin wordt opgenomen, tegen een opdi-acht van rechtsmacht aan zulk een hof niet ver zetten. De commissie heeft zich voorts afge vraagd, of het sluiten van een verdrag, waarbij partijen zich verbinden tot het in voeren in hun wetgeving van de eenvor mige wet, het beste is. Deze oplossing biedt het voordeel, dat de eenvor mige wet niet in elk der landen kan wor den geamendeerd, zodat een volkomen ge lijke tekst in elk der wetgevingen woi'dt opgenomen. Daarentegen heeft zij het na deel, dat de tekst van de wet niet in de burgerlijke wetboeken van de drie landen wordt geïncorpereerd, maar als een afzon derlijk complex van bepalingen daarnaast blijft staan. Ten aanzien van het intema- ADVERTENTIE ALLEEN DONDERDAG EN VRIJDAG GESTREEPTE TOILE DE SOIE )0 cm breed, wasecht. Barteljorisstr. 27 b.d. Gr. Markt. Haarlem tionaal privaatrecht, dat een vrijwel afge rond geheel vormt en dat enigszins losstaat van het gewone burgerlijk recht, is dit be zwaar niet van overwegende aard. Zou men echter hetgeen toch te hopen is verder gaan met de eenmaking van recht en zou men voor bepaalde hoofdstukken van burgerlijk recht of andere grote on derdelen van het recht tot een eenvormige regeling komen, dan wordt het bezwaar ernstig. Het overzicht over de wettelijke regelingen gaat dan in belangrijke mate verloren. De commissie heeft zich afge vraagd, of men op de duur niet kan over eenkomen, dat partijen zich verbinden zekere bepalingen in haar eigen wetgevin gen op te nemen, niet als afzonderlijke complexen, doch als artikelen van haar ge wone wetboeken. Ook daarbij zal amen dering uitgesloten moeten zijn. Dit kan echter worden bereikt door in het verdrag, waarbij partijen de bedoelde verplichting op zich nemen, uitdrukkelijk te bepalen, dat zij zich verbinden de overeengekomen tekst ongewijzigd in haar wetboeken op te nemen. Gistermiddag is onder grote belangstêl- ling in vlaggend Hillegom de nieuwe bloemboïlenbeurs geopend door mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, in tegenwoordig heid van de directeur-generaal van de Landbouw, A. W. v. d. Plasse, namens de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, Gedeputeerde Staten van Zuidholland en vele andere genodigden. De voorzitter van de Stichting Hillegomse Bloemboïlenbeurs, de heer D. van Egmond (links), de burgemeester van Hillegom dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en mr. L. A. Kesper (rechts), bij het zojuist onthulde portret van de Koningin. De voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer D. van Egmond, bracht in zijn welkomstwoord dank aan allen die aan de verwerkelijking van het beursplan hebben medegewerkt, waarbij hij in het bijzonder gedacht wijlen de heer Bernard Rijnveld, de initiatiefnemer. De heer Van Egmond wees op de grote betekenis van het beursgebouw voor het bloembollenvak en op de mogelijkheid, het gebouw ook voor andere doeleinden dienstbaar te maken. Hij dankte de gemeente Hillegom voor de gift van f 100.000 en de beschikbaarstelling van het terrein, hetgeen voor het stich tingsbestuur een sterke stimulans was ge weest om door te zetten, niettegenstaande de vele teleurstellingen en moeilijkheden die men bij de realisering der plannen had ondervonden. Met de wens dat de beurs een baken zal mogen zijn voor het gehele bloembollenvak besloot spreker zijn in leiding. In een geestig openingswoord getuigde mr. Kesper vervolgens van zijn vreugde over de totstandkoming van dit gebouw, dat hij van eminent belang achtte voor het bollenvak èn voor de gemeente Hille gom. De Commissaris der Koningin was er van overtuigd, dat de nieuwe beurs in hoge mate zal kunnen bijdragen tot wel vaart van de streek. Hij sprak de wens uit dat in dit gebouw in echt vaderlandse zin zal mogen worden gewerkt, gehandeld en geleefd en onthulde vervolgens het door de kunstschilder H. Rol vervaardigde portret van de Koningin, waarna de aan wezigen het eerste couplet van het Wil helmus zongen. Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom wenste namens het gemeentebestuur het bestuur van de Stichting geluk met het nieuwe beurscomplex. Hij wees er op, dat het culturele leven in de streek ongetwij feld te kort is gekomen door gebrek aan een waardige huisvesting. Hij sprak de hoop uit dat met het nieuwe gebouw ook dat probleem zijn beslag zal mogen krijgen. Het woord werd verder nog gevoerd door de vice-voorzitter van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, de heer Th. Hoog, en door de heer Th. R. de Vroo- men, voorzitter van de Bond van Bloem bollenhandelaren. Beiden wezen op het grote belang van de Hillegomse beurs, die in een dringende behoefte voorziet, en spraken de beste wensen voor de toekomst uit. Nadat de heer Van Egmond de spre kers had bedankt, werden geschenken aangeboden. Namens de bezoekers van de beurs bóod" de-heer W. Jonkheer een ge schilderd potret van de heer Rijnveld aan, als onderdeel van een volledige inrichting van de bestuurskamer in het gebouw. De nestor van de gemeenteraad, de heer B. N. Loerakker, bood namens de Hillegomse burgerij een zonnewijzer in de Treslong- tuin aan, waarna namens de afdeling Hil legom van „Bloembollencultuur" door de heer J. Bijl v. Duijvenbode een gedenk steen met de namen van de bestuursleden van de Stichting voor de hal van het beurs gebouw werd aangeboden. Hierna volgde een receptie, waarbij velen het bestuur hun gelukwensen aan boden en voorts waren er ontelbare „bloem rijke" felicitaties ontvangen, zodat de hall van het beursgebouw wel een expositie van Flora leek. De jongen, die Dinsdagmorgen op het kruispunt RijkswegParkweg werd aan gereden door een vrachtauto en in zorg wekkende toestand in het Antonius-zieken- huis is opgenomen, kon gisteravond laat pas geïdentificeerd worden. Het bleek dat hij in Beverwijk woonachtig is en Jacob Bor- man heet, bijna twaalf jaar oud. Vanmor gen was hij nog steeds buiten bewustzijn, ofschoon iets rustiger. Het levensgevaar is echter nog niet geweken. BURGEMEESTER VAN ZUTPHEN Met ingang van 16 Juli is benoemd tot burgemeester van Zutphen de heer S. de Jong (P.v.d.A.) te Enschedé. De heer De Jong is sedert de bevrijding wethouder van Onderwijs en Financiën van de ge meente Enschedé. Een ernstig ongeval heeft zich voorgedaan bij de tunnelbouw te Velsen. De 57-jarige Haarlemmer W. K., werkzaam b(j de firma, die het heiwerk aan de damwand uitvoert, werd zodanig geraakt door een losgeschoten Üzeren kiem, die van 22 meter hoogte viel, dat hij een schedelfractuur, een zware her senschudding en een drievoudige rechter armbreuk opliep. Op het terrein ten Oosten van de Velser pontveren staat een kraan, welke ijzeren platen van 28 meter lengte verplaatst naar de damwand. Een strop van staaldraad houdt de plaat in evenwicht en hierbij is een klem noodzakelijk, die met bouten be vestigd is aan de kabels. Waarschijnlijk, doordat deze bouten waren losgedreund, schoot de klem van ongeveer 22 meter hoogte omlaag. De Haarlemmer, die een zo genaamd „heipetje" van zwaar leer droeg, kreeg de klem gedeeltelijk op hoofd en rechterarm met het genoemde gevolg. In zorgwekkende toestand is hij per zieken auto naar het Grote Gasthuis in Haarlem vervoerd. ADVERTENTIE Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk De Haagse politie heeft een 24-jarige assuradeur aangehouden. Hij had een vriend die bij een tante inwoonde. Toen deze tante op reis ging nodigde de vriend de assura deur uit om bij hem te komen logeren. De assuradeur nam tafelzilver weg, schreef val se machtigingen voor het spaarbankboekje van de tante en inde zelf deze bedragen. Ook wist hij het giroboek van de tante te bemachtigen en bedragen op zijn eigen re kening over te schrijven. Óp deze manier heeft hij zich van tweeduizend gulden mees ter gemaakt. ADVERTENTIE vanaf 1.75 per week Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Het weekblad „Mimbar Indonesia" bevat onder de titel „De persoon en politiek van premier Drees" een artikel van prof. Su pomo, waarin deze zegt, dat de overwin ning van de P. v. d. A. hoofdzakelijk de persoonlijke overwinning van dr. Drees is. „Indonesië", aldus prof. Supomo, „kent de houding en de geaardheid van dr. Drees en deze zijn niet in het voordeel der Indo nesische belangen. Dit is tragisch, omdat de P. v. d. A. ten opzichte van Indonesië de px-ogressieve x-ichting is toegedaan, die in principe bereid is West-Nieuw-Guinea aan Indonesië terug te geven en niet meer geporteerd is voor de Indonesisch-Neder- landse unie, omdat deze unie kennelijk de vex-houding van samenwerking tussen de beide landen schaadt. Drees is exponent van het type der Ne derlandse bourgeoisie, die de zedelijke noi-men, welke in de persoonlijke verhou ding tussen twee individuexx in de Neder landse samenleving bestaan, aanwendt als maatstaf ter waardering van de ontwik keling van de houding van de Indonesische leiders en het Indonesische volk ten aan zien van de Nederlandex-s. Op basis van het criterium „burgerlijk fatsoen", dat statisch en dogmatisch van aax-d is en dat in de kringen der bourgeoisie in Nederland het gangbare is, vindt Drees Indonesië waar schijnlijk „oneerlijk". De ijskasttheorie over West-Nieuw-Gui nea zal bij de nieuwe toekomstige regering niet meer van kx-acht zijn, zodat thans de kwestie regelx-echt door de beide landen in beschouwing kan worden genomen en kan worden afgehandeld. Zodra het nieuwe kabinet in Nederland is gevox-md, zal voor de regering-Wilopo de tijd zijn aangebroken om onmiddellijk be sprekingen te voeren met de nieuwe rege ring in Nedex-land, zodra de destijds uitge stelde confei-entie weer kan worden her vat. De politieke situatie in Nederland en die in de intex-nationale politiek in hét al gemeen vergemakkelijken onze strijd om Nieuw-Guinea niet. De vervanging van de Unie door een zuiver internationaal ver drag is in principe reeds tijdens de bespre kingen met de delegatie-Supomo door Ne- dex-land goedgekeurd. Moge de statische houding van Drees geen hinderpaal vox-- men om deze beide px-oblemen, die thans wachten op een directe en principiële op lossing, te boven te komen, aldus prof. Supomo. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Het bestuur van de stichting Hillegomse Bloemboïlenbeurs heeft de goede gedachte gehad om met een feestconcert de inge bruikneming van het nieuwe beursgebouw te vieren. Het concert was in de eerste plaats een nobele vorm om uiting te geven aan de vreugde over de voltooiing van het fraaie gebouw. Maar het kon ook aantonen of de grote zaal een aanwinst als geschikte uitvoeringsruimte voor muziek had gekre gen hetgeen voor een grote gemeente als Hillegom toch wel uiterst belangrijk zou zijn. Voor dat het Zuid-Hollands Orkest on der leiding van de dirigent Johan van Gooi die muzikale proef op de som zou gaan leveren, sprak de voorzitter van het be stuur, de heer D. van Egmond een verheugd gestemd woord van welkom tot de zeer talrijke aanwezigen (naar schatting 1800 mensen). In het bijzonder werd burge meester jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden begroet. Het orkest speelde hierop het „Wilhelmus". De ouverture voor Goethes di-ama „Eg- mont" van Ludwig van Beethoven prijkte als eerste werk op het programma. Johan van Gooi leidde de uitvoering tamelijk voorzichtig. Het werd als het ware een behoedzaam, aarzelend verkennen van een vreemde omgeving, waar de acoustiche mogelijkheden nog allerlei verrassingen konden bieden. Een echt muzikale span ning werd min of meer onderdrxxkt en ook de klankverhouding tussen de instrumen ten onderling (houtblazers!) was niet ideaal. Ook bij de begeleiding van het Vijfde Pianoconcert van Beethoven was men aan die geremdheid nog niet geheel ontkomen, al kwam er nu toch vaker een door de solist Iskar Aribo geïnspireerde opleving. Als mooi begeleidings-détail zij hier het aandeel van het orkest in het innige Adagio vermeld. Aribo speelde de solopartij met belangrijke technische beheersing, gaaf en met een gewenste uitdrukkingskracht. De vleugel, waarover de solist beschikken kon, was wat klein en uiteraai-d bleef de klank bij die van een officiële concertvleu gel ten achter. Tot zover had de grote beurszaal geen indrukken van een behoorlijke acoustiek kunnen geven. Dit werd evenwel anders na de pauze toen het orkest de charmante „Scènes pittoresques" van Jules Massenet ten gehore bracht. AI bij de inzet van de „Marche" leek de orkestklank op te bloeien tot een welluidende klaarheid. Er kwam trouwens ook meer spontaneïteit in de ver tolking en deze verleende aan een opgewekt 84. Nadat Joris Goedbloed het kamp had verlaten met een handkar waar niets zicht baars op stond, wachtten de achtergeble venen in grote spanning op zijn terugkeer. Joris had immers aangekondigd, dat hij terug zou komen zodra hij een veilige plek voor de onzichtbare Verdwijn-machine had gevondenen wanneer hij niet terug kwam betekende dit, dat hij onderweg als slachtoffer van het apparaat verdwenen zou zijn. Ze wachtten heel lang en nog lan ger; en na een aantal uren dacht Panda verdrietig: „Het heeft te lang geduurd! We moeten aannemen, dat Joris verdwenen is! Wat ergMaar het is een troost, dat hij ons zijn mooie uitvinding heeft nage laten: de Verschijn-machineJammer genoeg wist Panda niet, dat Joris Goed bloed op dat zelfde moment helemaal niet verdwenen was, doch vrolijk voortstapte. Hij had de ogenschijnlijk lege handkar achteloos op een stil plekje neergezet en de electronisolerende margarinedozen van zich afgescheurd, en stapte nu welgemoed, frank en vrij voort, terwijl hij tot zichzelf sprak: „Ach hoe smart het mij om mijn grote uitvinding hier achter te laten mijn geniale Verdwijn-Machine! Niemand zal ooit begrijpen, hoe fijntjes dit apparaat werkte, met welk een meesterhand ik het bespeeldeHet valt mij waarlijk zwaar, het uitvindersleven op te gevenMaar het is een troost, dat ik mij thans rustig zal kunnen wijden aan het genot van des ministers chèque van 738964 ducaten Voorwaar, een niet onaanzienlijk zakgeld voor een onbelast vrijgezel als ik!" musiceren de kracht van overtuiging. De draaiende ventilatoren van de installatie voor de luchtverversing waren aanvanke lijk hinderlijk, maar na het stopzetten hiervan kon men ongestoord van de muziek genieten. Er kwam trouwens nog meer aan trekkelijke muziek. De wals „Geschichten aus dem Wiènerwald" van Johann Strauss gaf ons indrukken uit de vorige eeuw. De pittige ouvertux-e „Leichte Kavallex-ie" van Fr. von Suppé, met opgewektheid uitge voerd, vormde het slot van de muzikale feestavond. Voor het geven van een definitief oordeel over de acoustische verhoudingen van de zaal zijn eerst nog énkele practische erva ringen nodig. De eerste indx-ukken, die gisteravond gegeven werden, zijn echter lang niet ongunstig en het ziet er naar uit dat de beurszaal ook voor het culturele leven van Hillegom van betekenis zal kun nen worden. P. ZWAANSWIJK. In de vergadering der Eerste Kamer is mededeling gedaan van een brief van de mi nister van Oorlog, waarin hij te kennen geeft het op prijs te stellen nog antwoord te geven op de inmiddels ingetrokken vragen van de heer Reijers met betrekking tot de zaak-Menten, voor zover dat antwoord nog niet is gegeven in 's ministers nota. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in Mei 4381 woningen gereed gekomen. Hierin zijn begrepen 174 duplexwoningen. In de eerste vijf maanden van 1952 kwamen 20.331 woni.ngen gereed, waarvan 848 als du- plexwoning werden gebouwd. In Mei werden 6274 nieuwe woningen, waarvan 117 duplexwoningen, in uitvoering genomen. Motief. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heb. ben Dinsdag verklaard, dat zij „geen bepaald boosaardig motief" aanwezigr achten voor de Russische weigering om de verpachting van het gebouw derl Amerikaanse ambassade te Moskou tel verlengen. De V.§. zouden geen officiële! verklaring afleggen, voordat bekend]: wordt, welk nieuw gebouw zal worden aangeboden. Proces. In Mostar (Joegoslavië) is een pro- ces begonnen tegen vijf kloosterbroeders, een functionaris van de rechtbank en twee andere personen „wegens het ver valsen van vrijlatingsordei-s voor wegens oorlogsmisdaden vex-oordeelde personen, onder wie enige kloosterbroeders". De vijf beschuldigde geestelijken zouden de functionaris omgekocht hebben met gelden uit de kerkcollecte. Arrestatie. De politie van Menton heeft de negentienjarige Nederlander A. N, uit Hilvex'sum gearresteerd wegens het plegen van diefstallen in hotels en villa's aan de Rivièra tot een bedrag van ongeveer drieduizend gulden. Rebellen. Volgens in Rangoon ontvangen berichten hebben ongeveer 200 commu nistische opstandelingen Daik-Oe, 57 km ten Noorden van Pegoe (Zuid- Birma), overvallen en drie uur lang bezet. Zij werden door regeringstroepen verdx-even. De opstandelingen staken een regeringsgebouw in brand, verwoestten een spoorwegstation en plunderden de max-kt. Een burger en verscheidene op standelingen werden gedood, aldus de berichten. Dinsdag hebben opstandelin gen de watertoevoer van Rangoon voor de achtste keer van dit jaar afgesneden door een pijpleiding op drie plaatsen op te blazen. Beveiliging. De West-Berlijnse Senaat heeft wegens de ontvoering van de ad vocaat Walter Linse besloten alle stra ten en wegen, die van West-Bex-lijn naar de Sovjet-zóne leiden, aan de West- Berlijnse kant van de grens zodanig af te sluiten, dat men er niet ongehinderd door kan. Deze punten zullen door gewapende politie worden bewaakt. Bovendien zal het autoverkeer van West-Berlijn naar de Sovjet-sector strenger door de politie gecontroleerd worden. Een vrouw heeft gemeld, dat haar verloofde, de veertigjarige staten loze Sascha Moschowitz, Dinsdagmorgen uit de Britse sector ontvoerd is. Moscho witz zou slaags geraakt zijn met enige Polen, waarop hij in een auto was mee gevoerd. Achter Bevan. De Britse vakbond van spoorwegarbeidei-s, die 400.000 leden telt, heeft zich Dinsdag in een resolutie uitgesproken voor vermindering van de uitgaven voor de herbewapening. De hei-bewapening, aldus de resolutie, is de oorzaak van de hogere kosten voor levensonderhoud. Slechts twee van de tachtig gedelegeerden óp de conferentie van de vakbond te Scarborough stemden tegen de resolutie. De linkse Labour- leiüer Aneurin Bevan heeft thans de steun van ten minste 1.600.000. vak bondsleden, in zijn strijd voor vermin dering van de uitgaven voor de herbe wapening. Beschuldiging. De voorzitter van de Ame rikaanse bond van arbeiders in de staal- industi-ie Philip Murray, heeft Dinsdag zes grote staalondeimemingen beschul digd van schending van de anti-trust- wetten. Hij verzocht de pi-ocureur- generaal snel ki-achtige maatregelen te nemen. Zoals bekend zijn de arbeiders in de staalindustrie sinds 2 Juni in staking. In zijn schrijven verklaarde Mui-ray, dat de zes maatschappijen een complot hebben gesmeed, waardoor alle andere door de staking geti-offen maat schappijen niet het contract met de vakbond kunnen tekenen. Orders. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft Dinsdag een overzicht gegeven van de militaire orders, die de V.S. in het afgelopen jaar in Europa hebben geplaatst. Tot vorige week Don derdag waren militaire goederen besteld ter waarde van 620.858.935 dollar. In Nederland werd voor bijna 38 millioen dollars aan orders geplaatst. Doek. Twee communisten hebben zich als electriciëns toegang verschaft tot de bi bliotheek van de Amerikaanse ambas sade te Londen en op de eerste verdie ping een spandoek met „Ridgway, ga naar huis" op het balcon gehangen. Het tweetal werd voor het verlaten van het gebouw aangehouden, doch op verzoek van de ambassade vrijgelaten. Bezoek. De locomotief van een kolentrein is Dinsdag bij Uhingen (Württembex-g) door het stootblok van een zijspoor en vervolgens door de muur van een aan grenzende woning gereden en dertig centimeter voor het bed, waarin zich een spoorwegbeambte met zijn echtge note bevond, blijven staan. Het echtpaar kon zich nog net op tijd redden, voor dat het dak instortte. Twee kinderen werden licht gewond. DOOR RECLAME van verenigingen voor vreemdelingenverkeer, door de activi teit van levensmiddelen fabrikanten, of door een enkel zinnetje in de schoolboekjes is er nog wat in de herinnering blijven han gen van tsaar Peter de Grote, die zijn leer tijd in Zaandam doorbracht, waar sergeant Pjotr Michajlowietsj zoals de tsaar zich incognito liet noemen zijn opleiding op de scheepstim merwerven ontving. Behalve de bijkomstigheid dat de tsaar aller Russen en de leden van zijn gevolg zich ruw en on gemanierd gedroegen, door hun onverzorgd uiterlijk de aandacht op zich vestigden en ongewild een kwalijke geur overal met zich sleepten, is er van dit vorstelijk bezoek in het Nederlandse geheugen in het algemeen weinig méér blijven hangen Zó weinig, dat wanneer ons thans de samover wordt voorgehouden, wij daarin niet eens de lijnen van de oud-Hollandse theestoof herkennen, hoewel dit meubel juist tot die nieuwigheden behoorde, die de tsaar hiér te lande verheugd begroette en naar het oude Rusland liet brengen, waar het gebruiksvoorwerp gretig ingang vond. Nu, na 250 jaar, kunt u nauwelijks een Russische roman lezen, waarin niet de samovar bij herhaling wordt genoemd. Met enige overdrijving zou men zelfs kunnen beweren dat alleen de vermelding van de naam van dit Russischetheemeubel vol- doende is om aan het verhaal de locale kleur te verlenen. Maar de belangstelling van Peter de Grote ging nog verder dan de scheepsbouw en de huishoudelijke gebruiksvoorwerpen. Ook bij de reorganisatie van zijn land maakte hij graag gebruik van verworven kennis en verkregen inzichten, althans voor zover deze strookten met zijn particuliere opvattingen van staatsbestuur. Het woord „ratoesga" moge ons griezelig Russisch in de oren klinken, doch het kost niet de minste moeite daaruit het Nederland se „raadhuis" te herkennen. En op dat ratoesja zetelde de aristocratie gekozen „boer de Nederlandse burgerva- ""N een door gomiestr" der. Eerlijkheidshalve moet hieraan wor den toegevoegd, dat in Rusland ook de naam mervoor deze functie bekend was, een verbastering van het Franse „maire". Overigens was er onder Peter de Grote bij zonder weinig animo voor deze functie, omdat er geen sprake was van enig zelfbe stuur. Het was de oude autocratische wijn in nieuwe zakken, zodat er op dit gebied al bitter weinig veranderde. Laten we nu maar weer eens op iets an ders overstappen. Weet u bijvoorbeeld, dat hagelstenen naar boven vallen alvorens zij op de grond of op ons hoofd terecht komen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2