Deel van het plafond in een woonkamer neergestort Kinderen van de Noorderschool huldigden mej. M. van der Berg De kabinetsformatie Amsterdamse Beurs Zandvoort Heemstede Santpoort WOENSDAG 9 JULI 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bewoners geven dreunende bussen de schuld „Kijk Uit" winnaar van het Stabiel-damtournooi Eerste-steenlegging aan de Hectorlaan Haarlemmer gewond bij duik in zee Meisje valt van duikplank af Dame valt van trap af Burgerlijke Stand van Haarlem Olympische Spelen niet op televisiescherm Pers-excursie van de A.N.W.B. Zomercompetitie KNZB Kort nieuws Drie grote proj'ecten op stapel Winkeliers gaan spaarzegels verkopen Zomer-bridgedrive Nieuwe leerkracht Julianaschool Teerketel in brand Accordeonklanken in het Rijkenspark Vreemd Verkeerd Au Met een klap die het drie étages hoge huis deed dreunen kwam vanochtend om kwart over zeven in perceel Wilhelminastraat 16 een deel van een pla fond naar beneden. Glasgerinkel en hulp geroep van de be woonster en haar dochter deed andere bewoners uit 't druk bevolkte huis naar de eerste étage snellen. De voorkamer daar zag er uit alsof er een bom was ingeslagen. Dikke wolken van kalk en stof wentel den zich traag over de vloer. Nog steeds vielen stukjes van het in ouderwetse stijl bewerkte en gesierde plafond ritselend naar beneden. Toen de dik ste wolken waren op getrokken werd dui delijk dat hier een complete ravage was aangericht. Over een oppervlak van naar schatting drie bij vijf meter was het stuca- doorwerk afgebroken. In grote en kleine brokken kwam het plafond neer op het meubilair, in zijn val wandversiering, schemerlampen, boeken, bloemen en planten en helaas ook een fraai antiek wandkastje meeslepend. Van het kastje braken alle ruitjes. Het er in uitgestalde porcelein ging in scherven. De scherpe pieken van het in het plafond ver werkte riet beschadigden de bekleding van een nieuw bankstel, terwijl de kalkbrokken het hout afsplinterden. Op een antiek schrijfbureau plofte een zo groot brok pla fond neer, dat een vuistgroot gat in het blad werd geslagen. Ook een radio en een paar tafeltjes, waarvan de glazen bladen braken, werden onder het puin bedolven. Een gelukkig toeval is dat het ongeluk vanochtend zo vroeg gebeurde. De bewoon ster van het perceel vertoefde nu nog in de slaapkamer. Later op de ochtend zou den er mensen in de voorkamer zijn ge weest en persoonlijke ongelukken waren dan niet uitgesloten. De oorzaak Naar de oorzaak van het gebeurde valt voor de bewoners niet moeilijk te gissen. Zoals men weet is de Wilhelminastraat sinds de werkzaamheden aan de riolering in October 1950 zeer slecht bestraat. De vele bussen, wier traject juist door deze straat loopt, hotsen over de kuilen in de weg en veroorzaken sterke trillingen in de Sportief verloor laatste wedstrijd De Haarlemse damclub „Kijk-Uit", die met een nederlaag tegen Sportief in de eer ste ronde startte, is door twee achtereenvol gende overwinningen op DCIJ II en Stabiel net vóór Sportief winnaar van het zomer- damtournooi geworden, dank zü een beter bordgemiddclde. Het Santpoortse „Stabiel" nodigt elk jaar de twee IJmuidense clubs en een der Haar lemse verenigingen uit om een zomertour- nooi te spelen en daarmee de twee in de oorlog gevallen leden van Stabiel Dinkgreve en Zitman te eren. In de laatste ontmoeting had de damclub Sportief reeds aan een gelijk spel voldoende om met de twee behaalde overwinningen op de eerste plaats beslag te leggen. Piet Bak ker en zijn mannen waren volledig en zo sterk mogelijk opgekomen, doch de Sant poortse dammers wonnen (aan de kop) met 8-0. Toen D C IJ II met slechts 8 man ver scheen, kon het winnende Haarlemse „Kijk Uit" een flinke nederlaag aan de D C IJ-ers bezorgen en zelf daardoor het bordgemid delde wat ophalen. En het zijn deze betere doelcijfers die de Haarlemse ploeg de over winning hebben gegeven in dit Stabieltour- nooi. De volledige uitslagen luiden: Stabiel- Sportief 1. T. Hoek-J. Jonker 2-0, 2. J. Jans- sen-W. 't Hart 2-0, 3. J. Oosterling-J. de Boer 2-0, 4. J. H. Bakhuys-H. Andrea 2-0, 5. G. Kok-H. Lichtendahl 0-2, 6. J. v. Buren- J. Slager 0-2, 7. G. Zuiderduyn-H. Wesselius 2-0, 8. H. Janssen-P. Wartenhorst 1-1, 9. F. Bontebal-P. Bakker 0-2, 10. J. Schachtenha- bel-J. Lichtendahl 2-0. Totaal 13-7 voor Stabiel. D C IJ II-Kijk Uit. 1. L. C. Vooys-H. v. d. Linden 2-0, 2. J. Visser-Weiland 0-2, 3. Nieu- wenhuizen-Fopma 0-2, 4. D. Ott-Haak 1-1, 5. v. Wort-Noble 1-1, 6. C. Kaan-Jotten 0-2, 7. J. Post-Heemskerk 2-0, 8. Opa v. d. Bos- Breewers 0-2, 9. N.O.-Bakker 0-2, 10 Leo Binkhorst-Nuhen 0-2. Totaal 6-14 voor Kijk Uit. De eindstand luidt: gew. gel. verl. pnt. voor „De Kleine Middenstander gaat 42 flats bouwen Zaterdagmiddag om drie uur zal aan de Hectorlaan de eerste steen worden 'gelegd voor 42 flats, die deel uitmaken van een project van middenstandswoningen, dat door de Woningstichting „De Kleine Mid denstander" zal worden gebouwd. De steen legging wordt verricht door de heer J. W. Th. Fibbe, uit wiens initiatief de oprich ting van deze woningstichting is voortge vloeid. De vereniging had aan deze laan en aan de zijlanen ervan 120 woningen ge projecteerd maar tot nu toe heeft zij alleen voor deze 42 flats bouwvolume gekregen. Ook de woningstichting „Ons Eigen Huis", die nog geen bouwvolume heeft gekregen, zal bij de eerste-steenlegging vertegen woordigd zijn. De 24-jarige slagersknecht J. A. K. uit Haarlem, die Maandag in de namiddag voor het Bloemendaalse strand op enkele honderden meters ten Noorden vfcn de kop van de Zeeweg in zee zwom, is op een ondiepe plek krachtig tegen de zeebodem gedoken, tengevolge waarvan zijn wervel kolom werd beschadigd. Het werd door een metgezel uit de zee gehaald en is op een brancard naar de po litiepost gedragen, waar vandaan hij per ziekenauto naar het Marinehospitaal is overgebracht. Zijn toestand is ernstig. In de zweminrichting Houtvaart. gleed het vijftienjarig meisje C. D. uit Haarlem gistermiddag om half zes van een duik- olank af. Zij viel op de stenen vloer langs het bad en brak vermoedelijk het linker onderbeen. Nadat de badmeester het been lad verbonden is het meisje naar de 'Taria-stichting vervoerd. Een 61-jarige dame, P. J. H. genaamd, die op bezoek was in een huis in de Bis schop Callierstraat, viel achterover van een trap af. Zij kreeg een wonde aan het achterhoofd, een lichte hersenschudding en een bloeduitstorting aan de rug. De GGD vervoerde haar naar het Diaconessenhuis. Daarna kon de vrouw huiswaarts keren. Haarlem, 8 Juli 1952 BEVALLEN van een zoon: 7 Juli. E. M. J. Koning—Van Loevezijn. I. M. van Paradijs- Kok. J. Olthof—Materna. H. M. Jongeneel— De Kleuver. 8 Juli: E. M. van Loon—Schutte. A. J. Hollander—Harmse. BEVALLEN van een dochter: 4 Juli: B. M. F van der Meer—Lamberts. 7 Juli: P. A. M. Sarolea—Christoffels. 8 Juli: P. A. Vester— Bouwman. A. Vriend—Van Delfsen. M. Ver- kooij—Wegner. W. J. Huis in 't Veld—Stam. OVERLEDEN: 6 Juli: J- Broesterhuizen, 81 j., Barrevoetestraat. 7 Juli: C. H. de Ridder, 42 j.. Semarangstraat. J. A. Ripet, 84 j., Hage- straat. huizen. Een bewoonster vertelde ons dat bij haar al eens drie schilderijen van de muur zijn gevallen. Ook in andere huizen in de Wilhelminastraat vertonen de pla fonds grote scheuren. Zo is ook het plafond op deze eerste étage in de loop der jaren steeds meer scheuren gaan vertonen, totdat vanochtend dan een deel afbrak. Uiteraard leggen de bewoners van de straat verband tussen het dreunen van de zware bussen en deze instorting. „Acht duizend grulden voor tien minuten film is te duur". Het bestuur van de Ne derlandse Televisie Stichting heeft na toe slemming van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen besloten tussen 19 Juli en 7 Augustus geen televisie uitzendingen te geven. Deze maatregel is noodzakelijk' in ver band met onderhoudswerken aan de tech nische apparatuur. Het bestuur van de N.T.S. heeft getracht deze periode te be perken door gedurende de Olympische Spe len filmmateriaal over deze spelen uit te zenden. De voorwaarden, waaronder dit mate riaal ter beschikking zou kunnen komen, zijn voor de N.T.S. echter niet aanvaard baar. De Finse filmmaatschappij, die alle films en televisierechten heeft verkregen, is slechts bereid ten hoogste tien minuten filmmateriaal per week ter beschikking van de Nederlandse televisie te stellen en eist voor die tien minuten telkens acht duizend gulden, te betalen in Amerikaanse dollars. De N.T.S. betreurt het ten zeerste, dat zij de kijkers niet in de gelegenheid kan stel len ook op het scherm de hoogtepunten van de Olympische Spelen te volgen. Onder leiding van de heer G. v. d. Weyde, chef van de A.N.W.B., maken een aantal verslaggevers per autobus een tweedaagse excursie door ons land om kennis te maken met diverse kampeer-centra en hun vacan- tie-mogelijkheden. Dinsdagmorgen arri veerde het gezelschap, komende van Noord- wijk, nadat des morgens uit Den Haag was gestart, in Zandvoort, waar onder leiding van de burgemeester, mr. H. M. van Fene- ma, bezoeken werden gebracht aan het „caravan"-kamp; het gemeentelijk kam peerterrein „De Branding" en het tenten kamp aan de Noord-Boulevard. De deelne mers aan de excursie waren vol lof over de grote plaats, die Zandvoort voor kam peerders inruimt en de prima verzorgde outillage der verschillende terreinen. In het caravancamp werden enkele fraaie kam peerwagens bezichtigd, waaronder bijzonder fraaie „caravans" uit Zwitserland en En geland en op het kampeerterrein werd een praatje gemaakt met de Zweed Erickson, die per tent ons land afreist en opgetogen was over Zandvoort. Ook in het tentenkamp werd hier en daar een praatje gemaakt en een woonhuisje bezichtigd. Na in „Riche" de lunch te hebben gebruikt, vertrok het gezelschap naar Bloemendaal, waar het kamp „Liguster" en het kampeerterrein „De Lakens" in het Nationale park „Kennemer Duinen" in ogenschouw werden genomen. Bussum en Hattem volgden deze dag nog. Woensdag staan Markelo, Lochem, Rhenen, Leersum en Oisterwijk op het programma. Tenslotte volgt Donderdag nog een bezoek aan Oostvoorne, waarna de excursie beslo ten wordt met een ontvangst op het stad huis te Rotterdam door de wethouder A. J. van der Vlerk, voorzitter van het kampeer- centrum „Kruininger Gors". Het Zandvoortse „caravan"-kamp. (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren heeft prof. Romme het gewij zigd ontwerp-regeringsprogramma per koerier van de formateur ontvangen, ter wijl de drie andere fractieleiders, die toch in Den Haag aanwezig waren, het zelf op Plein 1813 zijn gaan halen; maar bij die gelegenheid heeft er ook tussen hen en dr. Drees verder geen contact plaats ge had. Aan te nemen valt, dat de antwoorden van de fracties, die vandaag vergaderen, Donderdagochtend in het bezit van de formateur zullen zijn. Deze houdt zich op het ogenblik niet met de kabinetsformatie bezig, is ook niet van plan in die tussentijd hierover enige bespreking te voeren en heeft, zoals hij het zelf uitgedrukt schijnt te hebben, zijn handen vol met het gewone werk. Vanmorgen zat hij de Raad voor Econo mische Aangelegenheden uit de minister raad voor en verder neemt hij bij zijn eigen werk ook nog de leiding waar van financiën en van Sociale Zaken; minister Joekes vertoeft namelijk voor herstel van gezondheid buiten. Kijk Uit Sportief Stabiel D C IJ II 4 39 4 31 2 26 2 24 Met genoegen kan de organiserende club Stabiel op het tournooi der gelijkwaardige ploegen terugzien. 3-314 NederL 47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd.Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 89fl/ia 8954 144)4 14254 16654 168 15054 15054 326 315 ex.d. 7954 80 15754 15754 120 121 98 9654 75 7454 15354 152 14954 150 15354 15254 15654 15654 46 4554 5154 51 4254 42% 80 8054 2454 24% 3954 3954 De Noordei-school heeft gisteren de hele dag vrolijk gevlagd ter gelegenheid van het feit, dat mej. M. van der Bei-g veertig jaar als onderwijzeres aan déze school werk zaam was. 's Middags trok een kinderschaar van on geveer 450 leerlingen naar de grote zaal van het gebouw St. Bavo, waar zij de jubilaresse uit volle borst een welkomstlied toezongen. Mej. van der Berg werd daarop toegespro ken door de voorzitter der „Stichting Noor- derkerk-school", de heer A. J. de Landme ter, die haar namens het bestuur zijn grote waardering betuigde voor de wijze waarop zij gedurende veertig jaar haar taak aan de Noorderschool heeft vervuld en de nauwge zetheid prees waarmee zij steeds het onder wijs aan honderden kinderen ook in de moeilijke oorlogsjaren heeft gegeven. Hij bood haar een schilderij aan. Daarna hield het hoofd van de school, de heer F. R. Aschoff, namens de kinderen een hartelijke toespraak. Vier kinderen, die de gehele schooljeugd vertegenwoordigden, boden mej. Van der Berg hierop een rijden de theetafel aan. Daarna voerde de heer Aschoff opnieuwe het woord om namens het personeel van de school de jubilaresse te feliciteren, dat haar ook een cadeau aan bood. Tenslotte sprak het oud-schoolhoofd de heer K. Roosjen, die vele oude herinne ringen ophaalde. Voor de kinderen volgde daarna het optreden van de goochelaar-ma nipulator Truxini. Na de voorstelling kwam de jubilaresse zelf op het toneel om de kin deren en allen die aan dit feest hadden mee geholpen, te bedanken. In de Noorderschool werd daarop een druk bezochte receptie gehouden, waar ruim 150 oud-leerlingen en andere belangstellenden haar kwamen feliciteren. De in Haarlem gespeelde waterpolowed- strijd voor de hoofdklasse heren van de zo mercompetitie KNZB tussen Haarlem en HVGB (Haarlem) is in een 5-5 gelijkspel geëindigd. Voor de eerste klasse (dames) van de zo mercompetitie van de KNZB werd in Dor drecht de waterpolowedstrijd Merwede (Dordrecht) en RDZ (Rotterdam) gespeeld. De uitslag werd 4-2 voor Merwede. Vier kinderen, die de gehele schooljeugd vertegenwoordigden, boden hun onderwij zeres, mejuffrouw M. van der Bey, een serveertafel aan in ruil voor de vele „tafels", die zij hen had geleerd. De oud-directeur van de AVRO, de heer W. Vogt, verzoekt mee te delen, dat hij zich distancieert van protestacties naar aanlei ding van zijn aftreden. De krijgsraad heeft de 33-jarige eerste luitenant J. H. veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie maanden en ontslag uit de militaire dienst, omdat H. als assistent-in koper bij de Dienst Materieel der Land macht te Nijmegen en Middelburg giften heeft aangenomen tot een bedrag van on geveer vierduizend gulden, om hem te be wegen in strijd met zijn plicht te handelen. „Het is momenteel in Zandvoort voor de bouwactiviteit komkommertijd", zo ver zekerde ons de heer M. Deutekom, directeur van publieke werken, toen wij dezer dagen een praatje met hem maakten. Alles is in gesteld op het seizoen, waarmede men de handen vol heeft, vooral in de warme pe riode die wij de laatste weken beleven." Maar dit neemt niet weg, dat er bij publie ke werken een drietal projecten op stapel staan, waarvan, weliswaar nu de kielplaat nog slechts is gelegd, maar met welker ver wezenlijking men dit jaar toch hoopt te kunnen beginnen. Vóór het echter zover is, moeten nog vele voorbereidende werk zaamheden worden voltooid, besprekingen gevoerd, tekeningen vervaardigd, goed keuringen verkregen en financieringen ge regeld. Dit alles wordt voor het grootste deel door publieke werken zelf verricht. Zo zullen in de loop van deze week in Den Haag wederom besprekingen worden ge voerd betreffende de financierings-kwes- ties terzake van het nieuwe „Zuiderbad". Slechts het ontbreken van een definitieve regeling, die nu echter binnen afzienbare tijd kan worden tegemoet gezien, remde in hoofdzaak de verdere afwikkeling van dit project, doch algemeen wordt verwacht, dat hiermede in het komende najaar zal kunnen worden begonnen. Grote aandacht wordt verder besteed aan de plannen en voorbereidingen om ook nog dit jaar te kunnen aanvangen met de bouw van een nieuw verzorgingshuis voor de Zandvoortse ouden van dagen, dat vermoe delijk verrijzen zal aan de Zandvoortse- laan tegenover de uitmonding van de Dr. C. A. Gerkestraat op deze laan. Tenslotte wil men ook met de bouw van het nieuwe zuiveringsgebouw voor de riool- water-filtrering ten spoedigste starten. Aan al deze voor Zandvoort zo bijzonder belangrijke bouwwerken wordt dus zij het voorlopig nog achter de schermen hard gewerkt. Met ingang van Maandag 14 Juli zullen de bij de Zandvoortse Handelsvereniging en R.K. Middenstandsvereniging „De Han ze" aangesloten winkeliers een spaar systeem gaan invoeren, waarbij het publiek in de gelegenheid wordt gesteld, door het kopen van spaarzegels van 50 cent, een bedrag bijeen te sparen, dat te allen tijde bij elke deelnemende winkelier tegen win kelwaren kan worden ingewisseld. Men is dus niet gebonden aan één bepaalde win kelier. Men wil het op deze wijze het pu bliek gemakkelijk maken, in de seizoen maanden, wanneer er veel verdiend wordt, een deel van het verdiende te kunnen weg leggen voor de komende wintermaanden, wanneer de inkomsten van vele seizoen werkers geringer zijn. Er bestaat in Zand voort voor deze actie, die wordt gevoerd onder de leuze: „Sparen in de goede tijd, brengt u later véél profijt", zéér veel be langstelling en het initiatief wordt door elkeen toegejuicht. Voor de eerste .zomer-bridgedrive, door de Zandvoortse bridgeclub Dinsdagavond in hótel Keur georganiseerd, bestond even als vorig jaar, óók nu weer grote belang stelling, speciaal van badgasten en leden van bridge-clubs uit de omstreken. Tachtig koppels namen aan de wedstrijden, die onder leiding stonden van de heren Fabel en Steenwinkel, deel. Er werd gespeeld in de hoofd-, eerste- en tweede klasse in totaal in 7 lijnen. Fraaie prijzen waren ook nu weer be schikbaar gesteld, o.a. een extra prijs voor de hoogste score. De voorzitter van de Zandvoortse Bridgeclub, de heer G. R. Bi- senberger, die de avond opende, deelde mede, dat op dè tweede zomer-drive, die na 15 Augustus zal worden gespeeld ge streden zal worden om de wisselbeker, door hótel Keur beschikbaar gesteld. De volgende uitslagen werden behaald: Hoofdklasse. A-lijn. 1. Koppel Metz-me- vrouw Van Rhijn, 63 pt., 2. koppel Polak- Polak, 60 pt. B-lijn: 1 koppel Elzinga-Ver- donk 79% pt. (tevens de extra prijs voor de hoogste score), 2. koppel Spaas-Van Velzen 62% pt. Eerste klasse. C-lijn: 1 Gebr. De Reijcke, 68% pt.. 2. koppel Dam-Guldemont-De Nijs, 63 pt. D-lijn: 1 koppel Notterman-Peen, 113 pnt., 2 koppel Dam-Van Dartelen 95% pt. Tweede klasse: E-lijn: 1 A. J. Versteege- Bromet, 64 pt., 2. Dam-Fabel-Polak 63% pt. F-lijn: 1 Theunissen-Van Manen, 65%, 2. mevr. Van der Laan-Van der Midden. 59 pt. G-lijn: 1. Dam-Rosies-Servaas 65 pt., 2 Jur- riaans-Petersen: 63 pt. Het bestuur van de Julianaschool be noemde met ingang van 1 Sept. a.s. tot vierde (boventallige) leerkracht mej. H. J. van Wijngaarden, thans onderwijzeres te Amsterdam. Mej. van Wijngaarden heeft haar benoeming aanvaard. Dikke rookwolken, opstijgend in de om geving van het Zandvoortse circuit, deden Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf de Zandvoortse brandweer met groot mate riaal uitrukken, omdat de indruk bestond, dat er een grote brand woedde in de den nenaanplant. Het viel echter mee, want het bleek dat bij herstelwerkzaamheden aan de toegangsweg tot het circuit één der teerketels in brand was geraakt, doordat de vlam in de ketel was geslagen. Door twee schuimblussers was het vuur spoedig bedwongen. De schade was gering. Politie-viswedstrijd De Zandvoortse politie hield Dinsdag morgen haar tweede viswedstrijd in dit sei zoen in de vijver in het Dennenpark. Het werd een geanimeerde vispartij, met zéér uiteenlopende resultaten. Korpschef G. J. W. Vreman reikt na afloop de prijzen uit. De eerste zes prijswinnaars waren: 1. J. van Huffelen, 38 stuks, tevens extra prijs voor grootste vis, n.l. een karper van 35 cm.; 2. J. M. de Wit, 18 stuks; 3. P. Stout- hamer, 16 stuks; 4. J. Rutgers, 10 stuks; 5 en 6. A. N. Willemsen en P. Douma, ieder 6 stuks. EXCURSIE ONDERLINGE TUINLIEDENVERENIGING Een aantal leden van de Onderlinge Tuinliedenvereniging bracht Dinsdagavond een bezoek aan de kwekerij van de firma C. G. v. Tubergen te Haarlem en heeft daar enige uren lang de verscheidene gewassen die door deze firma gekweekt worden, kun nen bewonderen. Een uitgebreide sortering bloemen en planten op vrijwel elk gebied, van de meest bekende Hollandse tot de subtropische, kan men er vinden. De heer W. A. v. Zadel, voorzitter van de vereniging, dankte na afloop van deze ex cursie de heer T. Hoog voor zijn bereid willigheid en verklaarde dat dit bezoek uiterst leerzaam is geweest. De Velser Accordeonvereniging voert van avond in het Burgemeester Rijkenspark het volgende programma uit 1. Openingsmars. 2. a. Droomland, b. Zilve ren draden lussen goud. 3. Krontjong melo dieën. 4. Mariannewals, J. B. Kok. 5. Liederen- potpourri. 6. Avanti Mars. Na de pauze spelen de „groten" van de Velser Accordeonvereniging: 1. Folies Ber gères (mars) P. Lincke, 2 Ouverture Frédici, •T. B. Kok. 3. a. Poème, J. Fibich arr. R. Kof man. b. Tussen palmen en varens, R. Wasse naar. 4. Balalaika souvenir, J. B. Kok. 5. Im Zigeunerlager (mars) M. Ascheit. „Santhaes" tegen „Bilder Boys" Op het Santpoorter voetbalterrein aan de Kweekerslaan wordt Donderdagavond een wedstrijd gespeeld tussen het winkeliers elftal „De Santhaes" en „De Bilder Boys" uit IJmuiden. De „honderdste" wedstrijd van de Sant poorters, die vorige week Donderdag plaats zou hebben tussen „de Santhaes" en „De Zomerlust Boys" moest die dag vanwege het slechte weer worden uitgesteld. De wed strijd zal on een neder te bepalen datum plaats hebben en er zal dan tevens een fees telijk tintje aan gegeven worden. Maar eigen lijk wordt die' van Donderdagavond dus de honderdste. MET DE DAG wordt de aandacht can alle sportbeoefenaren en van alle belangstellenden in het sportgebeu ren in de wereld naar één gebeurtenis getrokken: de Olympische Spelen, die de negentiende van deze maand in Hel sinki beginnen. De organisatie-machine in de Finse hoofdstad draait op volle toeren en steeds groter in aantal worden de berichten verband houdende met de wedstrijden om de Olympische titels. De beste amateurs van de deelnemende landen bereiden zich voor: hetzij in team-verband, hetzij individueel. De berichten bewijzen het: het is training en nog eens training wat de klok slaat. Enthousiast trainen, dat deed de Ameri kaanse athlete Stella Walsh ook. Nu doet zij dat niet zo enthousiast meer. Want de heer Ferris, secretaris-penningmeester van de Amerikaanse Amateur Athletiek Unie heeft een telegram gestuurd aan de leiding van de Olympische selectiewedstrijden, waarin hij doodleuk mededeelde dat Stella Walsh was afgevoerd van de lijst van can- didaten voor de Olympische ploeg, omdat zij vroeger voor Polen aan de Spelen heeft deelgenomen. De assistent van de heer Ferris heeft dat bevestigd. Die zei dat Stella automatisch uitgeschakeld was op grond van het feit dat zij vroeger voor een ander land was uitgekomen. „Er zijn uitzonderingen", zo zei de assistent verder, „maar die zijn in dit geval niet van kracht." En daar zit de veertigjarige Stella Walsh nu. Als Stella Walasiewicz nam zij voor Polen in 1932 en 1936 deel aan de Spelen, werd de eerste maal Olympisch kampioene op de 100 meter in 11,9 seconde, verbeter de herhaaldelijk wereldrecords op kort# afstanden, verwierf in de Verenigde Sta ten, waar zij later ging wonen, diverse titels en nu zij zinds 1948 Amerikaanse staatsburgeres is en Stella Walsh heet maf zij niet naar Helsinki! Capaciteiten heeft zij er wel voor. In 1951 nog won zij de vijfkamp voor dames voor de tweede maal in successie met een puntenaantal, dat een nieuw Amerikaan! record betekende. Een kleine kans heeft ze nog. Mevrouw Roxy Andersen, lid van de Athletiek Com missie van de Pacific Amateur Athletiek Unie, heeft aan het bestuur van de Ame rikaanse Unie telegrafisch verzocht terug te komen op het besluit, dan wel een uit voerige motivering te geven van het-stand punt, dat tot nu toe ingenomen werd. Me vrouw Andersen meent, dat Polen a-ls een veroverd land moet worden beschouwd en dat uit -dit oogpunt bezien Stella wel dege lijk in de Amerikaanse Olympische ploeg opgenomen kan worden. Stella traint intussen niet meer zo en thousiast maar wel vol goede moed ver der en ziet evenals wij dat doen met spanning uit naar die motivering van de Athletiek Unie. ER is nog een sportman, die spontaan en enthousiast trainde en successen be haalde en desondanks niet in de Olympische ploeg van zijn land is opgenomen/ Dat ia de Australische wielrenner Russel Mock- ridge. Hij kwam niet op de lijst van deel nemers te staan, omdat hij weigerde een verklaring te tékenen dat hij gedurende twee jaren na de Spelen amateur zou blij ven. Van alle leden van de Australische ploeg wordt namelijk een dergelijke ver klaring geëist. Onder de indruk van Mockridge's schit terende prestaties in de grote prijzen van Parijs, toen hij de sterkste amateurs en professionals van de wereld achter zich liet, heeft de heer Bervin Purnell burge meester van zijn woonplaats Geslong een stap gedaan die de uitzending van de wielrenner misschien alsnog mogelijk zal maken. De sportminnende burgervader verklaar de namelijk, dat indien Mockridge de verklaring tekent hij zich persoonlijk garant stelt voor de boete van zeshonderd pond, die Mockridge zou moeten betalen indien hij binnen twee jaar wél professio nal zou worden. Mockridge heeft zich over deze zaak nog niet uitgelaten. Het staat overigens nog te bezien of hij met het voorstel accoord gaat. Vreemd is het in ieder geval wel, die ver klaring voor deelnemers aan de Spelen. Even vreemd als het voorstel van die bur gemeester sympathiek is. VREEMDE zaak, dat zei men op het bu reau van het Nederlands Olympisch Co mité in Den Haag deze dagen ook. Daar was namelijk een telegram binnen gekomen van het Finse Organisatie Comité van de Spe len waarin gevraagd werd waar de in schrijvingen van de Nederlandse dames gymnasten toch wel bleven. In Den Haag begreep men er niets van. Geruime tijd geleden reeds had men de formulieren per aangetekende post naar de Finste hoofdstad verzonden. Drs Van Zij 11, nauwelijks enkele uren in Helsinki, werd ingelicht en deze begaf zich direct naar het Organisatie Comité, waar bleek, dat alle moeite voorkomen had kunnen worden. De formulieren van de Nederland se damesgymnasten waren op de verkeerde stapel terecht gekomen. in VEN vroeg als de heer Van Zijll was Jjj ook de secretaris van het Olympisch Comité van Pakistan, de heer Sulfi, in Helsinki. Ook die functionaris bereidde de komst van zijn landgenoten ter dege voor. Jammer alleen, dat hij daarbij wat al te haastig te werk ging, waardoor hij voor de eerste maal het splinternieuwe Olym pisch Ziekenhuis in het Olympisch dorp in het geweer deed roepen. Toen de heer Sulfi namelijk het kantoor van de commandant van het dorp binnen liep in grote haast stapte hij dwars door de glazen deur. „Ik dacht dat hij open stond", was zijn simpele commentaar. De heer Sulfi loopt overigens weer in uitstekende conditie zijn verwondingen bleken niet ernstig voor te bereiden. Uiteraard met minder haast dan voorheen. E. K,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3