Nederlands Olympisch Elftal moest in Rapid zijn meerdere erkennen Het Hek van de Dam ostwald Agenda voor Haarlem Team als geheel miste energie voor een kleine overwinning Dotto „maakte" de dertiende étappe - Rémy won in sprint SLAAPKAMER Generale voetbalrepetitie in Amsterdam Inzinking in tweede helft kostte de wedstrijd Deviezenreserve boven f 1' milliard Olympische roeiploeg traint intensief PU ROL Meeste Nederlanders in grote peloton over de eindstreep In de hoofdstad uit 3 Van Roessel blijft bij Willem II spelen VOL GOEDE MOED „Er is straks van alles mogelijk aldus coach Ronde van Frankrijk BLANK EtKEN Australië beperkt immi gratie van ongeschoolden Sociaal-cultureel Ontsporing J Cricket Drie Engelse schoolteams tegen Rood en Wit junioren WOENSDAG 9 JULI 1952 De generale voetbalrepetitie is voorbij. Het elftal, dat straks op de Olympische Spelen Nederland moet vertegenwoordigen, is gisteravond in het Stadion in Amsterdam voor de laatste maal tussen de witte lijnen geweest vóór de grote strijd tegen Brazilië in de voorronde. En jammer genoeg moet gezegd worden dat de „generale" tegen de Oostenrijkse kampiocnsploeg Rapid mislukt is. Mislukt, omdat de wedstrijd kans loos met twee-nul werd verloren, en mislukt ook en dat is veel triester omdat het elftal als geheel niet dat vertrouwen schonk, dat nodig is om onbevangen de eerste wedstrijd voor de Olympische voetbaltitcl tegemoet te zien. En daar was gisteravond maar een reden voor op te geven: het Olympische team miste de energie en de con centratie om in een constant tempo door te blijven zetten en op het juiste moment met een klein surplus van krachten de wedstrijd te beslissen. Want wat de Nederlanders niét konden, dat konden de Oostenrijkse professionals wél. En die laatsten hadden nog wel de gehele eerste helft en een groot gedeelte van de tweede weinig in te brengen gehad. Maar van hun vroeg het vrij hoge tempo, waarin de wedstrijd werd gespeeld, niet alle krachten en toen de Nederlanders dan ook drieëntwintig minuten na de rust een ogenblik verslapten, omdat het tot dat mo ment ondanks vele en moedige pogingen niet had willen lukken, toen sloegen de Oostenrijkers toe. En zij sloegen hard toe. Middenvoor Dients, die van Terlouw niet zo heel veel vrijheid had gekregen, stond een ogenblik vrij bij een lage voorzet van rechts. Handig stapte hij over de bal heen en schoof die naar linksbuiten Goldbic, die geheel on gedekt weinig moeite had om Kraak te passeren. Uitgespeeld Van dat moment af een paar stuiptrek kingen van de voorhoede daargelaten was het met het Olympisch team gebeurd. De krachten om de Rapid-verdediging als nog te overspelen waren er niet en niemand van de vijfendertigduizend toeschouwers verwonderde zich er over, dat Rapid nog een doelpunt maakte. Op dezelfde plaats waar eerst Goldbic vrij had gestaan, stond drie minuten voor tijd linkshalf Müller ongedekt. Ineens schoot deze een crosspass tussen de benen van Kraak door in het net. Bij die twee doelpunten bleef het ge lukkig. Want de Nederlanders hadden zeker geen grotere nederlaag verdiend. In tegen deel. Want wat zij vóór die inzinking had den laten zien was toch op z'n minst ge zegd hoopvol. Vooral in de eerste helft. Toen vooral liet de voorhoede van het Olympische team overduidelijk zien dat het tot. grote dingen in staat was. Oud euvel: improductief Jammer alleen, dat het oude mankement improductiviteit weer zo overduidelijk voor de dag kwam. Er kwamen aanvallen tot stand, die het publiek zelfs tot een hartelijk applaus brachten, maar waren er schutters nodig, die dergelijke aanvallen af moesten werken, dan was er niemand op het appèl. Dan faalden de binnenspelers Mommers en Bennaars, de buitenspelers Van der Kuil en Clavan en dan faalde ook middenvoor Van Melis. Geschoten werd er genoeg. En hard ook. Zowel Van Melis en Bennaars, evenals Van der Kuil probeerden het vaak genoeg, maar steeds weer belandde hun schot juist naast de paal of juist over de lat. Alleen Clavan had bepaald pech, toen zijn enorm harde schot ver buiten het bereik van doelman Musil via de binnenkant van de paal weer in het veld belandde. Al die schoten waren overigens mogelijk, omdat in de eerste helft de toch uitstekende achterhoede van Rapid maar al te vaak geen vat kon krijgen op het flitsende spel van de Nederlanders. De grote man bij die vele aanvallen was ongetwijfeld rechts binnen Bennaai-s, die geen ogenblik te houden was. Juist ook, omdat hij overal waar hij maar gevaarlijk zou kunnen wor den opdook om daarna met snel uitgevoerde switches en uitstekend geplaatste passes de Oostenrijkse achterhoede uit elkaar pro beerde te spelen. Solide achterhoede Succes leverde dat alles echter jammer genoeg niet op. Wat niet zeggen wilde dat de Nederlanders voor de rust geen doel punt verdienden. Want dat deden ze wel. In het middenveld waren de twee elftallen eikaars gelijken, maar voor de doelen waren de Nederlanders toch ongetwijfeld beter. Ook voor eigen doel. Want daar speelden zowel Terlouw en Albers als Odenthal een solide partij. En was het niet dat Biesbrouck en Wierlz de beide kanthalfs niet af en toe een steek lieten vallen door slecht plaatsen en middelmatig positiespel, dan was Rapid er voor de rust in het Neder landse strafschopgebied helemaal niet aan te pas gekomen. Nu bleef het bij een paar slecht gerichte schoten van de Rapid-aan- val naast het doel. Het feit, dat Kraak in de eerste helft niet één schot op zijn doel kreeg behalve dan dertien door Terlouw op hem teruggespeelde ballen sprak wel voor zichzelf. En nogmaals: had het Olympische team na de rust de energie op kunnen brengen om in hetzelfde tempo van voor de rust door te gaan en had het bij voorbeeld na de eerste minuten met inspanning van alle krachten doorgebeten, dan was de wedstrijd gewonnen geweest. Nu deed Rapid dat en het won de wed strijd, terwijl het dat over de gehele wedstrijd bezien toch eigenlijk niet ver diende. En zeker niet voor de voorstelling van het improductieve salonvoetbal ge durende de laatste twintig minuten.. Opnieuw: schutter gevraagd Rest na de generale repetitie natuurlijk de vraag of het elftal van Dinsdagavond het sterkste Nederlandse team is, dat tegen Brazilië kan aantreden. Het antwoord moet ontkennend zijn, want dat is het zeker niet. Aan de voorhoede, daar zal nog aan ge dokterd moeten worden. V/ij zijn er dan ook van overtuigd, dat de Elftal Keuze commissie nog zeker niet het laatste woord gesproken heeft over de keuze van de middenvoor Van Melis of Van Roes.sel (als die tenminste nog toestemming krijgt mee te gaan naar Finland), de links binnen Mommers of Van der Tuyn en de rechtsbuiten Van der Kuil of Van Melis. Hoe dan ook, Nederland heeft gisteravond zeker bewezen dat het als er een schutter in de voorhoede komt heus wel kan. Jammer allen, dat dat „als" juist de helft van het vertrouwen betekent. De Willem II-midvoor Jan van Roessel, die vorige week in Genua een aanbod van circa honderdvijftigduizend gulden had ge kregen om als professional in Italië te voet ballen, heeft na een onderhoud met 't Willem li-bestuur en zijn trainer dr. Fadrahonc be sloten dit aanbod af te wijzen en als ama teur bij Willem II te blijven spelen. Dit besluit van Van Roessel houdt tevens in dat hij nu wel degelijk mee kan naar de Spelen in Helsinki. Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank van 7 Juli blijkt de grote stij ging van de deviezenreserve. De aanwas bedroeg niet minder dan 103 millioen, waarmede deze reserve op het recordbedrag van 509 millioen is gekomen. Goud en deviezen tezamen belopen thans 2812 millioen tegen vorige week 2709 millioen. Het saldo van de schatkist steeg met 84 millioen tot 705 millioen. De bankbiljet- tencirculatie daalde met 42 millioen tot 2917 millioen. Hoewel Zaterdag de boten van de Neder landse Olympische roeiploeg naar Helsinki verscheept zijn, wil dat niet zeggen, dat de roeiers het tot twintig Juli, wanneer de eerste heats van deze uiympische Spelen verroeid worden, rustig aandoen. Bovendien is de Nederlandse Chef d'Equi- pe, dr. D. Willebrand, er de man niet naar om zijn mensen in deze laatste zware dagen aan hun lot over te laten. Er wordt thans harder getraind dan ooit en dat is wel nodig ook. Er zijn zo nog wel enkele scherpe kantjes, die bijgeslepen moeten worden. Dr. Willebrand werkt daar zelf actief aan mee als coach van één van de Nederlandse troeven, de vier met stuurman van Nereus, die op de lustrumwedstrijden van de eigen vereniging een zo voortreffelijke indruk maakte. „De wedstrijdbaan in Helsinki ligt in een baai aan zee", aldus dr. Willebrand, en om mijn mensen zo goed mogelijk voor te berei den op de mogelijkheid van ruw water laat ik ze thans uitsluitend op de Amstel in Am sterdam roeien". Uithoudingsvermogen, dat is het devies thans voor de Nercusploeg". En het trainingsprogramma is daar dan ook voor een belangrijk deel op ingesteld, 's Morgens wordt er techniek geoefend en 's avonds wordt er ruim vijftien kilometer stevig aan de riemen getrokken. Veel verbeterd De twee zonder stuurman van Triton, die in de start tot nu toe wat zwak was, is hard bezig dit euvel te herstellen. De Tritoncoach meldde dr. Willebrand, dat de ploeg op de eerste driehonderd me ter thans reeds twee seconden gewon nen heeft en dat hij met vertrouwen de prestaties van zijn -twee tegemoet ziet. Dit laatste geldt eveneens voor Laga. Veel is er verbeterd aan de tweede duizend me ter, die tot dusverre veelal iets zwakker was dan de eerste duizend. En Rob van Mesdag, de skiffeur van Cornelis Tromp, roeit thans, volgens coach Van- den Ende, in een zwaardere boot dan. zijn eigen, zodat hij straks waarschijnlijk wel wat reserve zal hebben. Wat hij overigens nodig zal hebben tegen mannen als Wood en Fox, die beiden in Henley de finale bereikten. De geest is goed in de Nederlandse roei ploeg, die onbevangen naar de Olympische spelen gaat. De spelen, waarin de onzeker heid over de tegenstander een der meest attractieve elementen vormt. „Er is van al les mogelijk straks in Helsinki, en men mag er", aldus dr. Willebrand, „van overtuigd zijn, dat de Nederlandse roeiers voor de overwinning zullen vechten". RONDE VAN FRANKRIJK 1952 Donotmuf iojuh tsf tutpc* ADVERTENTIE 435!' KRUISSTRAAT 11 3 Deurskast HAARLEM TELEFOON 11491 2 Nachtkastjes'- 2 Stoelen - Tafel DAMKAMPIOENSCHAP VAN ZWIT SERLAND. Het damkampioenschap van Zwitserland is gewonnen door André Guig- nard met 17 punten uit 10 partijen. Gédance, die vorig jaar de titel won, heeft echter re vanche genomen in de wedstrijd om het kampioenschap van Genève. Gédance won de titel, Guignard eindigde als tweede en Tschudin als derde. Hierdoor verloor Guig nard de titel van Genève. die hij veertien achtereenvolgende jaren in zijn bezit heeft gehad. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Australië heeft Nederland en Italië meege deeld, dat het aantal ongeschoolde arbeiders uit deze landen, dat in Australië zal worden toegelaten, tijdelijk zal worden verminderd Het aantal ongeschoolde immigranten is reeds teruggebracht wegens de economische toe stand in Australië. Dit houdt echter niet een algemene vermindering in. Dit heeft de Australische minister voor de immigratie ver klaard- De minister deelde voorts mede, dat hij een onderzoek zal instellen naar de mogelijk heid het aantal personen, dat mannelijke immigranten zal vergezellen, te verhogen. Nog voordat Dinsdagochtend de dertiende étappe van de Tour de France van Mo naco naar Aix en Provence over tweehon derdveertien kilometer begon, klaagden veel renners er over ondanks het feit, dat zij aanmerkelijk langer in bed hadden kunnen blijven dan de voorgaande dagen dat zij door de hoge temperatuur niet voldoende van hun nachtrust hadden kun nen genieten. Iedereen voorspelde daarom een rustige étappe. En die kwam dan ook. Slechts drie renners streden uiteindelijk voor de étappezege en Rémy lukte 't toen na een geduchte eindspurt om als eerste over de eindstreep te gaan voor zijn landgenoten Dotto en Quentin. De Neder landers behalve Dekkers en Faanhof arriveerden in het grote peloton van vier envijftig renners. Ook na de étappe van gisteren bleef de Italiaan Coppi in het be zit van de gele trui met nog vierentwin tig minuten voorsprong op zijn naaste con current, de Belg Close. Pas bij de passage van Cannes (51 km) brachten de uitgeloofde premies enig le ven in de brouwerij. Dotto, Franehi, Mi- rando en Giguet deden zich even gelden en bij de vliegende controle waren ze on geveer honderd meter voorgekomen op het peloton. Op 10 seconden volgden de Italiaan Pezzi en de Spanjaard Gil, op 30 seconden de Spanjaard Perez en op 1 min. 11 sec. de Franse regionaal Bernard. Spoedig lag alles weer bij elkaar en moeizaam kroop de stoet voort over de weg langs de „Grande Bleue", die haar naam alle eer aandeed. In Frejus (95 km) was de achterstand op het tijdschema al meer dan een half uur. Voor de controle en bevoorradingspost van Le Luc (133 km) bereikt was ging de Franse regionaal Vi- vier echter aan de haal en deze uitlooppo ging zou van beslissende betekenis wor den. Het peloton scheen te willen reageren, maar de tegenaanval liep dood, waarop Dotto, Quentin en Rémy het nogmaals met zijn drieën probeerden. Zij reden zich los en gingen in volle vaart achter.de vluchteling aan. Even later, in een meer bergachtig terrein, zetten ook Serra, Cop pi, Fernandez en Rolland de achtervol ging in. De ontsnapping van de man in de gele trui het het peloton echter niet on verschillig en onder leiding van de Belgen Close en Ockers werd er nu fel gejaagd. Dotto in vorm Aan de kop zaten de drie renners van de Franse nationale ploeg, na Vivier te heb ben ingelopen, evenmin stil en het was vooral Dotto, die zich bijzonder onder scheidde toen hij aan kop lag: hij reed dan ook door zijn geboortestreek en werd over al aangemoedigd door de groepjes mensen ADVERTENTIE De Lucifer: „Ga je ook met vacantie?" De ROXY: „Nee, ik kan niet gemist worden!" WOENSDAG 9 JULI Grote Kerk, Jeugdkoor „Inler Nos", Mi- chiel de Ruytercantate, 8 uur. Sportpark Heemstede: Circus Mikkenic, 8 uur. Lido: „Iwo Jima", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De veroveraar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarnej „De terugkeer van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen in angst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Flying Deu ces", alle leeft., 8.15 u. Rembrandt: ,,'s Nachts langs de weg", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Om een vrouw te behagen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mr. Denning drives north", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 10 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling, 3 uur. Rembrandt, Palace, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2,30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Flying Deuces", alle leeft., 8.15 uur. Luxor: Jour naalvoorstellingen 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Mr. Denning drives north", 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Amsterdam mag het dan dit jaar la ten afweten, toen het om de duiten .costende organisatie van het culturele Holland Festival ging, op het gebied van sociale zaken wordt met de ge meente Den Haag nog altijd een nauwe samenwerking onderhouden. Al acht jaar lang verschijnt er een gemeen schappelijk tijdschrift onder de titel „Sociaal-Culturele Mededelingen" en dat is een mooi ding. In het laatstver schenen nummer hebben wij met be langstelling enkele artikelen gelezen. Wij weten nu dat er eind Mei precies 12Ó02 werkloze mannen bij het Ar beidsbureau Amsterdam stonden inge schreven, inclusief D.U.W.-arbeiders en geheel wachtgelders. En dat is na tuurlijk een somber ding. Van de 750 geregistreerde timmerlieden, zo wordt in het verslag van de arbeids markt opgemerkt, waren er bijna 500 afkomstig uit het burgerwerk. Verder blijkt dat minder dan 1 van de vrou welijke beroepsbevolking onderhevig is aan een verschijnsel, dat als „wrijvings werkloosheid" te boek staat. Blijkbaar is dit een ander woord voor het zoge naamde lunzen of koffiedrinken, want het wordt veroorzaakt, aldus hetzelfde verslag, door meisjes en vrouwen die tussen twee werkperioden even vrij zijn! Een amusante rubriek wordt gevormd door de stijlbloempjes, geplukt uit de in de loop der laatste jaren binnengeko men sociaal-culturele rapporten. V/ij zijn zo vrij daar een stuk of wat van over te nemen: Het kind is brutaal, zit overal aan en is ontzettend onverbiedelijk. Van dief stal heeft men nog niets bemerkt, doch men hoopt dat hierin verandering zal komen. Jansen verzoekt Volkshuisvesting hem aan een woning te helpen. Dit is nodig, van twee kanten bezien, want aan dc ene kant is zijn vrouw zwanger en aan de andere kant regent het in. De ondersteunde ligt thans te bed, te hoesten op advies van zijn huisdokter. Hoewel haar vader na enkele jaren hertrouwde met een andere vrouw, uit welk huwelijk twee kinderen zijn ge boren, heeft de vrouw dit nimmer be merkt. De man willigt alle wensen van zijn vrouw in. Zij heeft dc broek aan, doch hoe dit zal zijn als dit minder rooskleu rig wordt, dient te worden afgewacht. Deze soldaat werd door de maré- chaussée van zijn bed gelicht wegens onwettige afwezigheid van zijn onder deel. Van tijd tot tijd worden dergelijke pennevruchten rijp voor publicatie. Wij hebben u nu iets van de nieuwste oogst laten proeven. Nog steeds herinneren wij ons met vertedering de brief van een man aan een ziekenfonds, die ein digde met de onvergetelijke zinsnede: „Ik lig in het hospitaal met een gebro ken been, waarmee ik de eer heb u te groeten". Onderdanig, had hij wel mo gen zeggen. Aan het slot van zijn meergenoemd overzicht vestigt de directeur van het Amsterdamse Arbeidsbureau nog de aandacht op de mogelijkheid voor „jonge en flinke lieden" om dienst te nemen bij sommige overheidsinstanties. Als voorbeeld noemt hij het trambedrijf. Om daar te slagen moet men evenwel over een zekere dosis humor beschik ken, zulks om te voldoen aan een vreemd en onuitroeibaar bijgeloof. Doch er zijn enkele conducteurs die werkelijk wel eens leuk zijn. Dat bleek bij voorbeeld deze week, toen er nabij de Dam op een spitsuur een geweldige verkeersopstopping ontstond. Op het achterbalcon van lijn 16, helemaal ach ter in de rij, kwam een oud dametje amechtig aansloffen met haar overstap je in de hand. „Conducteur", siste zij op ïaar laatste ademrestant, „dris een tram ontspoord!" De aangesprokene vertrok twee spieren van zijn gelaat en zei: „Maar mevrouwtje, dat mag toch niet!" Dat er zo nu en dan eens een tram metje ontspoort vinden wij zo erg niet, want daardoor wordt tenminste bewe zen dat ook een technisch paard wel eens een steekje laat vallen. Maar on aangenaam vinden wij het als een con ducteur ontspoort. Dat hebben wij laatst meegemaakt, toen „de blauwe" een knarsende poging waagde ons naar de hoofdstad te vervoeren. Nauwelijks waren wij door de Krom- mert geslingerd, of de man met de pet en de kniptang kwam arglistig de kle verige coupé binnensluipen. „Ik dacht dat u er hier uit moest?" informeerde hij bestraffend bij onze enige mederei ziger. „Geen sprake van, ik ga mee tot de Bilderdijkstraat", aldus het uiterst beleefde antwoord. Er glinstex-de iets van dief-ik-heb-je in de ogen van de functionaris, toen hij vervolgde: „Dan moet u vijftien sente bijbetalen!" Uiteraard vroeg de aldus onhoffelijk bejegende waarom hij tot deze verho ging van zijn reiskosten veroox-deeld werd, doch dat kwam hem bijna duur te staan, gehoord het bitse vervolg van de dialoog: „Assu maar goed weet, dat ik de bevoegdheid heb u een boete van een halve gulden op te leggen assu praatjes maakt. Daar heb ik helemaal geen agent of geen controleur voor no dig, dat ken ik eigenmachtig doen!" Nu was het voor een neutrale waarnemer zonneklaar dat zich hier een misver stand voordeed. De reiziger had name lijk een kaartje tot Amstei-dam-West gevraagd, een wijk waar de Bilderdijk straat als een as doorheen loopt. Maar volgens de bepalingen van de vervoer maatschappij eindigt Amsterdam-West om onverklaarbare redenen meer dan tien dwarsstraten eerder. Geen mens die dat kan weien. Doch dit is allemaal nog tot daar aan toe. Wij menen echter dat de conducteur cjua beleefdheid ernstig tekort is geschoten, want als hij wei-ke- tijk dacht dat de man er bij de Krom- mert uit moest, dan had hij deze dienen te waarschuwen. Dat zeiden wij hem dan ook. Maar toen kregen wij een vertelseltje te ho ren, dat in belangrijke mate heeft bij gedragen tot onze kennis van de psy chologie van het carrière maken. De conducteur meende namelijk dat het opzet van de x-eiziger was geweest, een bewuste poging tot misleiding. In zijn vak leert men namelijk wantrouwen. Ex- was eens, zo deelde hij ons mede, een conducteur geweest die een dame be trapte, welke een halte verder was mee gereden dan waarop haar biljet recht gaf. „Maai- dat doe ik al zeven jaar iedere dag!" antwoordde zij met char mante verbazing over het feit, dat dit blijkbaar niet mocht. En toen heeft die conducteur haar adres genoteerd en haar een rekening laten sturen van ze ven maal driehonderd keer een dub- celtje. Wilt u de moraal van deze geschiede nis? Die conducteur werd bevordei'd. Tot controleur. BOEDA Het Ballet van Kurt Jooss geeft hê-\ denavond in de Stadsschouwburg de première van de nieuwste aanwinst van het répertoire, namelijk „De weg in de mist" op muziek van F. A. Cohen. Verder worden uitgevoerd: Dithyrambus (muziek van Handel), Bal in Oud-Wenen en Le Bosquet (in de choreografie van Hans Ziillig op muziek van Rameau). Vrijdagavond komt het Ballet van Kurt Jooss in de Stadsschouwburg met oude bekenden: De groene tafel, Wereldstad, Colombinade en Fanta sie. De Nederlandse Opera komt Donder dagavond met een reprise van „Hoff manns Vertellingen" van Offenbach onder muzikale leiding van Charles Bruck. Theo Baylé verleent als gast zijn medewerking aan deze voorstel ling, waarin verder als voornaamste vocale solisten optreden: Frans Vroons, Louise de Vries, Greet Koe man en Lidy van der Veen. In de andere theaters is alles bij het oude gebleven: Hartendwaasmet Toon Hermans in de Kleine Komedie, „Het witte schaap van de familie" met Cor Ruys in het Leidseplein Theater, ,JDe tante van Charley" met Hans Kaart in hat Centraal Theater en de tjsrevue „Een Winterdroom" in Carré. Suzanne Tourte exposeert gouaches en schilderijen tot 17 Juli in kunst handel Santce Landweer aan de Kei zersgracht en Luciano Guarnieri in het I.C.C. in het Vondelpark. Schil derijen van Bram van den Boogaart zijn tentoongesteld bij Van Lier aan het Rokin. In het Rijksmuseum is de grote zo mertentoon stelling „Drie eeuwen portret in Nederland" en in het Ste delijk Museum kan men kiezen tus sen „Vals en echt" of ,JJe duivel in de beeldende kunst". De collectie Van Gogh's is weer zo goed als com pleet. Nederlands porcelein van 1759 tot 1810 is te zien in het museum Willet Holthuysen aan de Herengracht. Ko ningin Juliana stond enige van haar bezittingen ten behoeve van deze be langwekkende expositie af. langs de weg. Langzamerhand vergrootte het leidend kwartet zijn voorsprong, die bij Brignole (157 km.) iets meer dan tweeën halve minuut bedroeg op het grote pelo ton waarin Coppi, Serra, Fernandez en Rolland weer waren opgenomen. Dank zij het zwoegen van Dotto, die zich tot het uiterste gaf, werd het verschil steeds groter, in weerwil varx een tame lijk lusteloze reactie van de Italianen en daarna van de regionaal Rossinelli, die al leen een jacht inzette maar enkele kilo meter-s verder het nutteloze van zijn po gingen inzag. In St. Maximin (176 km) was de voorsprong zes minuten, maar Vi vier begon tekenen van vermoeidheid te geven, en toen Dotto voor de zoveelste maal als koploper het tempo opvoerde moest hij loslaten. Achter Quentin, Dotto en Rémy reed hij, dapper volhoudend, al leen door. In Pourcieux (183 km) hadden de leiders ruim een minuut voorsprong op Vivier en zeven minuten vijftig sec. op het grote peloton, dat geen pogingen deed om het verschil te verkleinen. Rémy sterker in sprint Dotto, Rémy en Quentin werden dus niet meer verontrust en arriveerden sa men in Aix en Provence waar, tegen alle verwachtingen in, Rémy er een eer in stelde zijn ploegmaat Dotto. die veel beter staat in de algemene rangschikking in de sprint te kloppen. Daarmee gingen voor Dotto de dertig seconden bonificatie verlo ren die hem anders juist een seconde voor Bartali in het algemeen klassement zouden hebben geplaatst. Vivier kwam vier minu ten later binnen, en pas zevenëneenhalve minuut na de eerste di-ie volgde het grote peloton van ruim vijftig renners, met Sabbatini als winnaar van de sprint voor Lapebie en Ockers. Geringe wijzigingen Het verloop en de uitslag van deze étappe brachten slechts geringe wijzigingen in de bovenste helft van de algemene rangschik king. Nog steeds heeft Coppi 24 minuten voorspi-ong op nummer twee de Belg Close, die gevolgd wordt door Ruiz, Ockers Magni en Bartali. De vijf best geplaatste Nederlanders Van Est, Voorting, Nolten, Wagtmans en Roks handhaafden zich en staan x-espectievelijk 20e, 21e, 22e, 23e en 26e. Ook de vierde plaats in het ploegen- klassement bleef behouden ofschoon de Spanjaarden de Nederlanders dicht op de hielen zitten. Van Breenen, die zich Bij de eèrstë schei-mutselingen in de buux-t van Le Luc kranig geweerd had, raakte daarna vermoeid en zakte elf plaatsen op de rang lijst. Ook Dekker moest terrein prijs ge ven. Maandag was hij 59e, na gistei-en 71e in het algemeen klassement. Klassementen De uitslag van de dertiende étappe Mo naco—Aix en Provence (214 km) luidt: 1. Romy (F) 7.06.39 (met bonificatie 7.05.39); 2. Dotlo (F) 7.06.39 (met bonificatie 7.06.09); 3. Quentin (F) 7.06.09; 4. Vivier (WZW Fr) 7.10.42; 5. Sabbadini (WZW Fr) 7.14.05; 6. Lapébie (WZW F) z. t.; 7. Ockers (B) z. t. 8 tot 61 ex aequo een groep renners waar onder Wagtmans, Faanhof, Voorting, Roks, Van Est, Nolten; Coppi, Magni en Carrea; Robic, Lauredi en Geminiani, en de Belgen Close en De Hertog, allen in 7.14.05; 78. Van Breenen 7.33.40; 79 Dekkers 7.33.53. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Coppi (It) 85.00.57; 2. Close (B) 85.24.58; 3. Ruiz (Sp) 85.26.23; 4. Ockers (B) 85.26.24; 5. Magni (It) 85.26.59: 6. Bartali (It) 85.27.45; 7. Dotto (F) 85.28.34; 8. Carrea (It) 85.31.13; 9. Robic (F) 85.32.47; 10. Molinéris (ZO Fr) 85.34.45; 11. De Hertog <B) 85.35.21: 12. Weilenmann (Zw) 35.41.29; 13. Gelabert (Sp) 85.47.45; 14. Geminiani (F) 85.52.59; 15. Lauredi (F) 86.02.19; 20. Van Est 86.13.06; 21. Voorting 86.15.08; 22. Nolten 86.17.16; 23. Wagtmans 86.19.34; 26. Roks 86.23.18; 64. Van Breenen 87.32.08; 71. Dekkers 87.40.04; 78. Faanhof 88.12.19. En het ploegenklassement: 1. Fx-ankrijk 255.18.22; 2. Italië 255.21.57: 3. België 255.51.07; 4. Nederland 257.09.21. 5. Spanje 257.10.17; 6. ZO Fr. 257.20.40; 7. WZW Fr. 258.36.42; 8. Zwitserland 258.55.28; 9. NOC Fr. 258.59.57; 10. Luxemburg 259.40.22; 11. Parijs 260.00.22; 12. N. Afrika 260.24.06. Plannen voor tegenbezoek het volgend jaar Het sterkste junioren-crieketelftal van Rood en Wit uit Haarlem staat de laatste week van deze maand een drietal byzonder aantrekkelijke wedstrijden te wachten. De erickettcams van de Engelse scholen Harrow Weald uit Londen en Preston Manor en Langley uit Norwich zullen namelijk de tegen partij zijn van de jeugdige Haarlemse cricketers op 28 en 29 Juli en 1 Augustus. Bij dit bezoek van jeugdige cricketers aan Nederland is overigens niet alleen Rood en Wit betrokken. Ook de junioren-elftallen van V.R.A. uit Amsterdam en P.W. uit Enschedé zullen tegen de Engelse scholieren spelen. De wedstrijdenreeks begint Vrijdag 25 Juli met P.W.Harrow Weald en V.R.A.Preston Manor, gevolgd door Rood en WitPreston Manor, P.W.—Langley cn V.R.A.—Harrow Weald op Maandag 28 Juli. Dinsdag speelt vervolgens Rood en Wit tegen Harrow Weald en V.R.A. tegen Langley, waarna Woensdag P.W. tegen Preston Manor uitkomt. Keuze-teams Op Donderdag 31 Juli is er voorts op het V.R.A.-terrein een wedstrijd tussen twee keuzeteams, samengesteld uit de beste Neder landse en de beste Engelse junioren. Rood en Wit speelt daarna nog tegen Langley, waarna de scholieren weer naar Engeland vertrekken. De scholieren uit Engeland, die bij hun tegenstanders worden ondergebracht zijn geen onbekenden in Nederland. Preston Manor was twee jaar geleden reeds in Den Haag op be zoek bij de junioren van H-C.C. en Quick. Nu reeds bestaan er plannen om het vol gend jaar de Nederlandse jongens in Londen en Norwich cricketwedstrijden te laten spe len, evenals P.W. dat verleden jaar reeds deed bij Harrow Weald in Londen,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5