In Haarlem iedere dag gemiddeld 50 aanvragen Kort en bondig Zomerdrukte in paspoorten Derde deel van passen voor Duitsland Niet wuiven in zee Niet veel Nieuw raam van Overveense glazeniers G. E. van Nes-Uilkens overleden Gelukwensen uit Protestants-Christelijke fractie bij herbenoeming Velsens burgemeester Arbeider loopt lichte hersenschudding op „Jacoba" wordt „Gelria" Beverwijk WOENSDAG 9 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Faillissementen Kerkelijk Nieuws Amer-centrale officieel in bedrijf gesteld Kardinaal Tisserant eredoctor van Nijmegen Oud IJmuiden weer ter sprake Dr. N. van der Schatte Olivier 50 jaar arts Trawler verkocht aan rederij „Limburgia" Geen zwarte bes te verkopen Minder aardbeien - seizoen loopt af Ulbricht om de tuin geleid Kustvaarder „Oldambt" bij de Limfjord gestrand Schoolsportdag te Hoofddorp Scheepvaart „Dit is de oogst van vandaag", zegt de ambtenaar van de afdeling paspoorten van Al gemene Zaken in het Stadhuis en hij ritst met zijn vinger over een reeks aanvragen die voor hem liggen aaneengerijd. Een slordige vyftig Haarlemmers staren hem aan" uit de enge omlijsting van hun pasfoto's: ze zien er allemaal een beetje staatsgevaar lijk uit. Toch maken zij de ambtenaar niet achterdochtig want diens dagelijkse er varing leert hem, dat pasfoto's in staat zijn de beminnelijkste dame als een Ka en de goedaardigste heer als een Judas weer te geven. Het is overigens ook zijn taak niet om uit te broeden of er achter deze gezichtsmaskers wellicht snode voornemens schuil gaan: hij legt juist de formulieren klaar voor de verzending naar de politie; die kijkt de collectie déér wel op na. En slechts sporadisch leidt dit tot inhouding van een paspoort. Voortvluchtig geboefte is namelijk weinig geneigd zijn doopceel op deze manier vrijwillig te laten lichten. Van één neiging kan men deze even gauw gefotografeerde stadsburgers allemaal verdenken: zij willen er eens even uit. Voor zaken. Voor familiebezoek. Voor louter nieuwe gewaarwordingen. Of voor vernieuwing van de oude. Calvados en misschien café-noir. Rheinwein en mischien Bohnenkaffee. Het is opvallend hoeveel Haarlemmers dit jaar West-Duitsland tot bestemming van hun grensoverschrijding hebben ge maakt. Bijna een derde deel van de uit- vliegers in deze maanden gaan hun va- cantie daar doorbrengen. Een groot deel van hen gaat er heen voor familiebezoek én er zijn onder hen ook velen die er in de oorlog gedwongen hebben geleefd en voor wie, dwars door alle nare herinneringen heen toch de bekoorlijkheden van dit land blijven domineren. Frankrijk handhaaft zich in de belang stelling van de uitzwervende Haarlemmers, voor ongeveer een vierde deel van hen blijft dit land reisdoel. En dan zijn er na tuurlijk België en Luxemburg, waarheen de gang van toeristen is vereenvoudigd doordat zij er slechts bewijzen van Neder landerschap a raison van drie gulden dat is elf gulden minder dan de kosten van passen voor nodig hebben. Ook van de „collectieve lijsten", die een dure en inge wikkelde pas-poespas overbodig maken, wordt gretig gebruik gemaakt, vooral door gezelschappen. Deze gelden voor België, Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland, Oos tenrijk, Engeland en Duitsland. Voor de twee laatstgenoemde landen moeten deze collectieve lijsten vergezeld gaan van een visum, respectievelijk aan te vragen bij de Visa-Section van de Britse ambassade en bij de afdeling paspoorten van het Duitse consulaat-generaal, naar welks adres dagelijks veelvuldig gevraagd wordt (Nieuwe Parklaan 17, Den Haag). Ook voor een paspoort naar Duitsland is een visum nodig; voor een paspoort naar Engeland daarentegen niet. Engeland heeft overigens voor de collectieve lijsten bepaalde restric ties en accepteert ze niet in alle gevallen. Het toeristenbezoek uit Haarlem naar En geland is dit jaar maar zeer matig, mis schien spreekt hierin de eetlust van de vacantiegangers een gezaghebbend woord. Veranderingen De onlangs bekendgemaakte Paspoort instructie 1952 wordt pas met ingang van 1 October in haar geheel doorgevoerd, om dat men er de ambtenaren en het publiek er in het hoogseizoen niet mee wilde lastig vallen. De belangrijkste veranderingen daarvan komen hierop neer, dat van die dag af geen paspoorten meer worden ver lengd op die van het model 1950 na; dat men niet meer gebonden zal zijn aan een termijn van drie maanden om ze te laten verlengen, maar dit op elk gewenst tijd stip binnen de acht jaar van hun geldig heid kan laten doen— mits twee maanden voordat ze helemaal „uitgewerkt" zijn en tenslotte dat voortaan ook voor kinde ren van zeven jaar af een pasfoto nodig is. Dit zal natuurlijk voor de passenafdeling der gemeente Haarlem aanvankelijk heel wat werk met zich meebrengen en daarom is het maar goed dat de doorvoering ervan tot de vacantieloze maanden is uitgesteld, waarin geen 50 maar ongeveer 10 aan vragen per dag binnenkomen. Verder zal er aan de werkzaamheden, die nodig zijn voordat men zijn pas in ont vangst kan nemen, weinig veranderen: de passenafdeling op het stadhuis zorgt voor de gegevens, die op twee aanvraagformu lieren worden ingevuld, één ervan gaat naar de politie en wanneer dit terug is wordt het andere naar de Provinciale Griffie gezonden, die de passen uitschrijft. De duur van de passen-„productie" is ge woonlijk tien dagen ofschoon de zomer- Velen hebben de gewoonte, wanneer zij in zee zwemmen eens uitbundig met de armen te zwaaien naar vrienden die zich op het strand bevinden. Dit zwaaien leidt echter dikwijls tot verwarring. De leden van de reddingbrigades denken dan namelijk, dat iemand in nood ver keert en sturen voor niets een boot uit. Omgekeerd bestaat de mogelijkheid, dat men zwaaien om hulp zou aanzien voor wuiven naar familieleden. De redding brigades verzoeken alle baders en zwem mers dan ook dringend, alleen met de armen te zwaaien als men hulp nodig heeft. 'Wellicht vragen vele Haarlemmers zich af, hoevelen zich de weelde van een bezoek aan de Zomerspelen in Helsinki kunnen permitteren. „Wel", vertelde ons een ambtenaar van de passenafdeling, „laat eens kijken Van der Kroft, Odenthal, Biesbrouck. „Toeschouwers", bedoelden wij. Hij lachte welwillend. „Ik geloof dat er wel een paar hier zijn geweest. Maar niet meer dan een stuk of drie, vier". Dit ter geruststelling van de Haarlem mers, die het óók niet kunnen betalen. De Arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 8 Juli wegens gebrek aan ac tief opgeheven de faillissementen van: De Stichting Europese Kunst Unie, geves tigd te Heemstede, Heerenweg 7. Rechter- cómmissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. A. Bruch, advocaat en procureur te Haarlem. H. Duis, wonende en zaakdrijvende zo te eigen name als onder de firma J. Scholten, aan het Zaandammerpad 4a te Wormer. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto, advocate en procureur te Wormerveer. M. M. M. Evers, bierhandelaar, wonende te Haarlem, Spiegelstraat 7. Rechter-com missaris mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. C. Smithuyzen, advocaat en procureur te Haar lem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillisse menten van: L. Kok, viskoopman, wonende te Velsen, Schulpweg 119. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. F. Saches, ad vocaat en procureur te Heemstede. A. T. Koenekoop, kapper en begrafenis ondernemer, wonende te Haarlem, Essen- straat 29. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. Verlooy, advocaat en procureur te Haarlem. drukte dikwijls maakt dat er veertien da gen verstrijken voordat men ze op het stadhuis kan komen halen. Gemiddeld drie keer per dag vervoegt zich bij de passenafdeling een Haarlemmer die met zijn aanvraag verder gaande be doelingen heeft dan alle anderen en wel: emigratie. Het grootste deel van deze bij zondere categorie die de verkregen pas sen waarschijnlijk nooit meer zal komen verlengen geeft Australië en Nieuw Zeeland als reisdoel op. Daarna komen de gegadigden voor Canada en Zuid-Afrika, die elkaar in aantal niet ver ontlopen. Ned. Herv. kerk Benoemd tot voorganger te Aalten (Ned. Prot.bond en Ver. van Vrijz. Herv.) J. C. A. Nijenhuis Ockhuysen te Haarlo. Beroe pen te Voorschoten (a.s. vac. H. P. Fort- gens) (toez.) E. Saraber jr. te Zandvoort. Bedankt voor Sneek (voor de arbeid on der de Vrijz. Herv.) (toez.) F. Keja te Stom- petoren. Ceref. kerken Tweetal te Rotterdam-Charlois (vac. J. Thomas) M. Boukema te 's-Gravenhage- Zuid en J. Kramer te Utrecht. Beroepen te Haaksbergen A. de Korte, lerend ouder ling aldaar, die dit beroep heeft aangeno men. Chr. Geref. kerken Beroepen te Doesburg en te Rozenburg M. Vlietstra, cand. te Hoogeveen. Tweetal te Arnhem, I. de Bruyne te Hil versum en J. van Doorn te Ermelo. Geref. gemeenten Beroepen te Waarde: W. Hage, cand. te 's-Gravenhage. Geref. kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Nieuwer Amstel en voor Bruchterveld J. Verkade te Zuidwolde Baptisten gemeenten Bedankt voor Hoogezand J. Bosma te Leeuwarden. Examens De classis Amersfoort heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer R. van Reenen te Soestdijk, cand. aan de Vrije Universiteit. Aan de Vrije Universiteit zijn geslaagd voor het prop. ex. theologie de heren Jac. Bakker te Vlaardingen, G. J. v. d. Burgh te 's-Gravenhage, Dibyasuhardo te Purwored- jo, P. D. Goei te Amsterdam, J. Kruk te De Steeg, R. Molemaker te Harderwijk, M. J. v. Reenen te Woubrugge, J. F. Seventer te Zuidland, B. J. Suurmond te Oosterbeek en G. Vasseur te Zwammerdam. Dinsdag heeft dr. E. L. Kramer, direc teur-generaal van de energievoorziening, de Amer-centrale officieel in werking ge steld. Deze inbedrijfneming van een mo derne centrale met een vermogen, dat reeds in eerste aanleg 120.000 kW bedraagt en later uitgebreid kan worden tot ongeveer 350.000 kW is ongetwijfeld een gebeurte nis, die een indruk geeft van de ontzag in boezemende ontwikkeling van de electri- citeitsvoorziening in ons land en in het bij zonder van de provincie Noord-Brabant. Wat behalve de vele opmerkelijke eigen schappen van de electrische energie bij zonder de aandacht trekt, is de relatieve goedkoopte. Het is ongetwijfeld mede hier aan toe te schrijven dat de electriciteits- voorziening van zo doorslaggevende be tekenis is voor de economische ontwikke ling van het betreffende gebied. Vooral na de oorlog heeft de ontwikke ling van de electriciteitsvoorziening zich in Noord-Brabant in een snel tempo voort gezet. De stijging is hier SO hoger ge weest dan in het overige gedeelte van Ne derland. Slechts een vijfde gedeelte wordt afgenomen voor huishoudelijk gebruik. De Amer-centrale maakt het mogelijk de energie te produceren met een kolen- cijfer, dat aanzienlijk lager is dan het toch reeds gunstige gemiddelde cijfer van het Nederlandse productie-apparaat. Het ver mogen van de twee Brabantse centrales omvat thans 12 van de capaciteit van het gehele land. De Amer-centrale is de eerste moderne hoge drukcentrale. gebouwd in voor de uit voering van zulke omvangrijke werken wel zeer moeilijke na-oorlogse periode, hetgeen mede mogelijk was dank zij de Marshall-hulp bij de financiering. Tijdens een academische zitting in de aula der R.K. universiteit te Nijmegen is het ere doctoraat in de theologie verleend aan Eugene kardinaal Tisserant, deken van het college van kardinalen. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door mgr. P- G. Giobbe, pauselijk internuntius in Nederland, mgr. B. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, ministers prof. dr- F. J. Rutten en prof. dr. L. Beel en oud-minister mr. J. van Schalk, de Franse gezant in Nederland en andere hoge kerkelijke en burgerlijke autoriteiten. Mgr. prof. dr. Alph. Mulder trad als pro motor op en belichtte in een uitvoerige rede het levjn, de wetenschappelijke geschriften en het werk van de kardinaal. Nadat de kardinaal zijn dank betuigd had voor de onderscheiding, hield hij een acade- mische verhandeling over de ontwikkeling van de Oosterse kerk en haar martelaar schap. Gisteren heeft de Koningin kardinaal Tisse rant ten paleize Soestdijk ontvangen. In een der gevels van de Maranathakerk, het nieuwe centrum van de Nederlands Hervormde gemeente te Hilversum-Noord, welke schepping van de architect E. G. Middag begin Sep tember in gebruik zal worden genomen, is dezer dagen een groot roosvenster aangebracht, ontwor pen en vervaardigd door het glazeniers echtpaar Johan en Femmy SchiltGee sink te Overveen. Het raam heeft een oppervlakte van 12 vierkante meter en stelt voor de herken ning van Jezus door Maria Magdalena bij het ledige graf (Jo hannes 20 11—18). Het is wiskundig op gebouwd, waarbij de loodbanden een grote rol spelen. Het echtpaar Schilt Geesink maakte in voorgaande jaren ramen voor kerken te Hemmen, Zeist, Winschoten, Wezep en Borculo, voor de raadhuizen van Zierikzee, Kapelle en Aalsmeer, alsmede voor tal van andere openbare gebouwen. In de ouderdom van 74 jaar is te Apel doorn overleden de Nederlandse schrijfster mevrouw G. E. van Nes-Uilkens. Zij werd op 16 September 1877 te Ezinge (Gr.) ge boren. Na de kweekschool te Groningen te hebben doorlopen werd zij onderwijzeres te Soharmer in Groningen. Vier jaar later, in 1900, volgde haar benoeming aan de leerschool van de kweekschool voor on derwijzeressen te Apeldoorn. Zij huwde in 1907 met de heer K. C. van Nes. In 1911 begon zij met het schrijven van novellen, die in vele tijdschriften wer den gepubliceerd. Zij werd vooral bekend door haar romans die alle na 1923 het licht zagen, te weten „Het verlaten Eibernest", „Duikelaartje", „De jonge jaren van de Bergmannetjes" „Ingrid", „Lichte Ven sters", „Maretakken', „De Zoeker", „Eer waarde", „Nieuwe Paden" en „De oude Stee". In haar 70ste levensjaar schreef zij nog „Klein Anke's erfenis". Haar stoffelijk overschot zal Donderdag om half drie te Westerveld worden verast. De Canadian Pacific Railway Company heeft haar stoomtreinen vervangen door moderne gestroomlijnde diesels. Een van deze nieuwe treinen in de Rocky Mountains. (Foto hieronder). De herbenoeming van burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen, waarvan de offi ciële bevestiging op de raadsagenda van gisteravond voorkwam, heeft de heer Lips als vertegenwoordiger van de Protestants Christelijke fractie (C.H. en A.R.) een toe spraak annex felicitatie in de mond ge geven, waarop door mr. Kwint in enige sierlijke bewoordingen is gereageerd. De nestor van Velsens raad heeft zoals ge woonte is het woord gisteravond echter niet gevraagd naar aanleiding van des bur gemeesters herbenoeming voor de komende zes jaar. Langzaam maar zeker verlegt Velsens raad zijn koers ten opzichte van het pro bleem oud-IJmuiden, dat sinds het aan vaarden van het wederopbouwplan en de daarmee gepaard gaande principiële be stemming van dit deel der gemeente tot industriegebied een voortdurende bron van speculaties en bezwaren, verdedigingen en acties is geweest. Op de agenda voor de vergadering van gisteravond stond de aan koop van een bepaald perceel met opstal in Oud-IJmuiden, waarbij B. en W. in de voordracht argumenteerden, dat deze koop „als bevordering van de beoogde industri alisatie" gezien moest worden. En hier viel de heer T o n i no (kath.) over, die het met de aankoop op zichzelf wel eens was, maar die industralisatieplannen allerminst als een fait accompli kon aanvaarden. Hij wilde niet het risico lopen, dat er later ge zegd zou worden, dat niemand zich tegen deze bepaalde zinsnede had verzet: „wij (de Katholieken) willen ons bepaalde rechten voorbehouden tot het moment, waarop een andere en betere oplossing van het vraagstuk Oud-IJmuiden daagt". De vijftigjarige Haarlemse arbeider F. S. C. geraakte gistermiddag in een rubber fabriek aan het Zuider Buiten Spaarne zodanig bekneld tussen een inzetmachine dat hij met een lichte hersenschudding en een hoofdwond naar de Maria-stichting moest worden vervoerd. De man was bezig met het wikkelen van een. rubberslang. Het voorschoot dat hij droeg kwam plotseling tussen het drijfwerk van de machine en trok de ar beider een slag mee. De machine sloeg daarop af. Dr. N. van der Schatte Olivier zal op Zaterdag, 12 Juli een halve eeuw als arts werkzaam zijn. Hij oefende zijn eerste praktijk uit in Medemblik, waar vandaan hij na negen jaar naar Amsterdam ver trok. In 1928 vestigde dr. Van der Schatte Olivier zich in Haarlem. Hij zal op 12 Juli uitstedigzijn. Naar wjj van de heer M. M. Weimar ver nemen, is de 389 ton metende trawler „Ja coba" (IJM 21) van de voormalige rederij „De Daad", thans definitief overgegaan naar de visserijmaatschappij „Limburgia". Dezer dagen is de verkoopovereenkomst getekend en over een week of drie zal de trawler, die herdoopt wordt in „Gelria", zijn eerste reis maken, nadat het schip on geveer twee jaar werkloos voor de wal heeft gelegen. Men begint binnenkort de IJM 21 klaar te maken voor de visserij en het schip krijgt velerlei moderne hulpmiddelen aan boord, zoals twee echoloden, een richting zoeker en een zender-ontvanger van het nieuwste type. Tevens worden machine en ketel gekeurd en vervolgens gaat de ex- „Jacoba" in het dok voor een goede verf- beurt. De schipper wordt Phil Glas, de schipper van de „Zeelandia". Op de eerste Beverwijkse zwarte bessen- veiling waren gisteren 1600 mandén aan wezig. Maar de liefhebbers bleven uit, zo dat de gehele aanvoer onverkocht bleef (de minimum prijs is 60 cent per kg). De bessen worden nu maar ingemaakt voor rekening van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen. Dinsdag was op de Beverwijkse aard beienveiling heel goed te zien, dat het ein de van het seizoen spoedig in zicht komt. Er waren nauwelijks 10.000 sloffen en de prijzen liepen terug, behalve dan voor de extra kwaliteiten met dop, die nog bo ven de f 3.per slof uitkwamen. Doosjes Climax brachten nog f 0.95 per stuk op. Voor de soorten zonder dop draaide de prijs rond de f 2.per slof. BONN (DPA). Het West-Duitse minis terie van Binnenlandse Zaken heeft een „spionnagebende" ontdekt, die de „tekst van het algemene verdrag voor Duitsland", waarover Walter Ulbricht op 16 Januari verklaarde te beschikken, zelf heeft opge steld en tegen ontvangst van een honora rium Ulbricht in handen heeft gespeeld. Ulbricht, plaatsvervangend minister-pre sident van Oost-Duitsland, had op een persconferentie op die datum „opzienba rende onthullingen" aangekondigd en ge tracht het bestaan van het document, dat zich in zijn handen bevond, te bewijzen door enkele woordelijke citaten. Volgens de spreker van het ministerie, die dit mededeelde, is het materiaal, waar op Ulbricht vertrouwde, inmiddels ter voorlichting voor de functionarissen van de Duitse communistische partij gebruikt en in een brochure, „Adenauers geheime verdragen een samenzwering tegen Duitsland", opgenomen. Een Belg heeft deze valse tekst opge steld, aldus deze woordvoerder, en wel in het Frans om de echtheid geloofwaardiger te maken. De werkelijke tekst van het ver drag is totaal anders, zo voegde hij er aan toe. De tweehonderd ton metende Groninger kustvaarder „Oldambt" is Dinsdag gestrand bij de ingang van de Limfjord, het water dat Noord-Jutland doorsnijdt. Het schip was met 166 ton cokes op weg van Emoen naar de aan de Limfjord gelegen plaats Krik. Er is geen gevaar voor schip en op varenden. ^De bemanning bestaat uit vijf koppen. Voorts is er een passagier aan boord. Gisteren is te Hoofddorp de jaarlijkse sportdag voor de lagere scholen in de Haar lemmermeer gehouden. Meer dan 900 kinde ren hebben in allerlei takken van sport hun beste beentje voorgezet om een der prijzen voor hun school te bemachtigen. De uitslagen luiden als volgt: Grenswerpbal: 1. St. Jozefschool, Badhoe vedorp, 2. St. Anthoniusschool, Nieuw Ven nep, 3. Jul. van Stolbergschool, Zwanen burg. Handbal: 1. R.K. school Nieuw Ven nep, 2. Julianaschool, Zwanenburg, 3. R.K. school, Lijnden. Estafette jongens: 1 school 10, Badhoevedorp, 2. school 9, Zwanenburg 3. R.K. school, Hoofddorp. Estafette meisjes 1. R.K. school Badhoevedorp, 2 school 10 Badhoevedorp, 3. school 9, Zwanenburg Vierkamp: 1 school II (Lisserweg), 2 R.K school Nieuw Vennep, 3. school 1, Lijnden. School 11 heeft voor de tweede maal de wisselbeker gewonnen, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur Haarlemmer meer. Ook de B.L.O. scholen deden aan de wed strijden mee en kregen een speciale her innering mee. De prijzen werden uitgereikt door de wethouder van Onderwijs en Sportzaken, de heer Oudheusden. Amstelkerk, 7 te Freetown. Akkrumdijk, 7 van Amsterdam n. O. Afrika. Amstel dijk, 7 te Antwerpen. Ariadne, 8 v. Gibraltar n. Antwerpen. Amstelpark, 9 van Baltimore te Antwerpen verwacht. Amstelvaart, 9 v. Threerivers te Amsterdam verwacht. Aagtedijk, 7 530 m. Z.t.W. Santos. Aardijk, 7 460 m. NO. Bermuda. Aalsdijk, 7 180 m. W. Sciily's. Adinda, 7 van Phaiphong naar Pladju. Agamemnon, 7 930 m. NO. Guadeloupe. Agatiha, 7 bij Anamba eil. Algenib, 7 Abroihos gepass. Almdijk, 7 v. Brownsville 8 Galveston verw Alphard, 4 te Santos. Ampenan, 7 v. Aden naar Belawan. Amsteldiep, 7 320 m. ZO. Sable ell. Amstelland, 7 270 m. N. St. Paulsrock. Anoijk, 7 280 m. W. Bermuda. Arendskerk, 7 80 m. Z.ZW. Kp. Palos. Aim ill a ,7 85 m. Z. Billiton. Argos, 8 van Limasol te Famagusta. Aalsum, 9 van Antwerpen te Rotterdam. Alnati, 8 van Rlo de Janeiro n. Santos. Arendskerk, 9 te Genua. Arnedijk, pass. 9 Key West. Blitar, 7 van Hongkong naar Manilla. Bloemfontein, 8 Vllsslngen gepass. Bagao, 9 v. Bangkok te Singapore verw. Bantam, 7 Brothers gepass. Barendrecht, pass. 7 Dondrahead. Bandjermasin, 7 v. Makassar te Sampit. Barumum, 9 te Makassar verwacht. Brissum, 7 630 m. W. Fastr.et. Blitar, 9 te Genua. 8 v' Antwerpen te Amsterdam. Blijdendajk, pass. 8 Sable eil. Boskoop, 8 v. Le Havre n. Duinkerken. Breda, 9 te Cristobal verwacht. Caltex Utrecht, pass. 7 Kp. Silleiro. Clavella, 7 van Rotterdam n. Kopenhagen. Congostroom, 8 v. Takoradl n. Cape Coast. Ceram. 7 van Rotterdam te Bremen. Callisto, 7 640 m. W.NW. Kp. Clear. Camphuys, 7 v. Singapore n. Belawan. Cistula, 7 210 m. O Dondrahead. Caltex Leiden, pass. 8 Kp. de Garde. Caltex Nederland, pass. 8 Kp. Roca. Caltex The Hague, 8 van Rotterdam n. Sidon. Dalerdijk, 6 te Seattle. Diemerdijk. 7 240 m. W.NW Aeapulco. Duivendrecht, 8 v. Londen na Antwerpen. Delfshaven, 7 v. St. Thomas n. Savanna. Drente, 9 te Belawan. Edam, 8 van New York te R'dam. Eendracht, 7 nog rede Istaniboul. Esa, 7 140 m. Z.t.O. Mogdishu Fairsea, 7 580 m. W. Anderhalf graadskan. Eemdijk, 8 v. R'dam n. New Orleans. Esso Amsterdam, 8 v. R'dam n. Aruba. Groote Kerk, 7 te Fremantle. Graveland, 7 van Santos n. Rio de Janeiro. Garoet, 7 270 m. o.t.N. Flores. Groote Beer, 9 v. New York te R'dam. Hersilia. 7 v. Barbados te Curacao. Hydra, 6 v. Amsterdam te Barranquilla. Heelsum, 7 275 m. O.NO. Flores. Helicon, 7 400 m. W.NW. Finisterre. Haarlem, 7 1200 m. NO. Barbados. BINNENLAND De heer H. J. Voors heeft zich wegens zijn drukke werkzaamheden genoopt gezien af te treden als voorzitter van de Christe lijke Vereniging voor verpleging van lijders aan Vallende Ziekten te Haarlem. In zijn plaats is mr. C. C. van Helsdingen sr. tot voorzitter benoemd. Deze is Maandagavond 7 Juli geïnstalleerd. Bij de N.V. Pletterij v.h. L. I. Enthoven en Co. te Delft zijn 19 leden van het perso neel ontslagen. Gebrek aan materiaal is de voornaamste oorzaak van dit ontslag. Op 12 Juli hoopt een der oudste in woonsters van ons land, mej. E. Schulz, die al jarenlang verpleegd wordt in „Levens avond" te Nijmegen, haar 104de verjaardag te vieren. Gedurende vijf dagen viert men in de Groningse gemeente Aduard feest, omdat zij 750 jaar bestaat. De heer E. J. baron Lewe van Aduard, ambassaderaad te Tokio, de laatste telg uit het oude geslacht dat in de thans feestvierende gemeente een burcht bezat, is uit Japan overgekomen om de fees telijkheden bij te wonen. Een 38-jarige kraanmachinist is in het ketelhuis van de cokesfabriek Maurits te Geleen om het leven gekomen doordat hy met zijn hoofd bekneld raakte tussen een kraan en een muur. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Te Rotterdam heeft de politie aan boord van een tankschip, dat in een dok ligt, in een bergplaats voor scheepsbenodigdheden 10 kg ruwe opium gevonden ter waarde van 9000. HAARLEM EN OMGEVING Aan de R.K. economische hogeschool te Tilburg is geslaagd voor het propaedeutisch examen in de economischs wetenschappen mej. A. Brugman te Haarlem. Mej. M. A. Blocmendaal, hoofd der Vondel-kleuterschool te Aerdenhout, is ge slaagd voor het door de Nederlandse Ver eniging voor muzikaal-rhythmische opvoe ding afgenomen examen kleuterrhythmiek. Voor het eindexamen van de M. T. S., Dongestraat, Amsterdam, is geslaagd M. J. M. van der Hulst te Heemstede. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal, in afwijking van hetgeen gis teren werd medegedeeld, niet Donderdag, maar Vriidag om half elf spreekuur houden. De heer H. H. van Vliet te Haarlem is aan de Technische Hogeschool te Delft ge slaagd voor het examen werktuigkundig in genieur. Voor het staatsexamen muziek (piano A) is geslaagd de heer K. van der Heijde te Haarlem. In kunsthandel Leffelaar aan de Wa genweg wordt Vrijdagavond 11 Juli een ten toonstelling geopend van schilderijen en aquarellen van A. J. Grootens te Bloemen- daal, gehouden ter gelegenheid van zijn 88ste verjaardag. De heer J. Limburg spreekt een inleidend woord. Het gemengd dubbelkwartet „J. S. Bach" uit Haarlem (dirigent Frits Mon driaan) heeft Zaterdag op een te Leiden ge houden zangconcours met 350 punten een eerste prijs behaald. Het Christelijk gemengd koor „Eben Haëzer" zong gisteravond voor de bewoners van het Gasthuishofje. Op 15 Juli brengt het koor een bezoek aan het hofje aan de Kruisweg. Mr. C. F. M. van Koppen te Haarlem is door de Haarlemse rechtbank beëdigd als advocaat en procureur. De heer S. L. Verkens, proponent te Haarlem, heeft zijn intrede gedaan bij de Doopsgezinde gemeente te Edam. Vele Haarlemse vrienden waren naar Edam ge komen namens wie ds. C. P. Hoekema de nieuwe leraar toesprak. Ds. S. M. A. Daal der te Haarlem deed dit namens de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit en de ring Noordholland. In de examencommissie Lichamelijke Oefening M.O. en Gymnastiek L.O. is be noemd tot secretaris Th. J. H. van 't Lam te Overveen en tot lid R. Verwers te Haarlem. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Zevendedags Baptistengemeen te te Haarlem zal ds. P. Taekema Vrijdag avond in het gebouw Parklaan een gedach tenisrede houden. Helena, 7 ISO m. ZO. Jamaica. Heemskerk, 8 van Marseille n. Genua. Hera, 8 v. Callao n. Plsco. Ittersum, pass. 7 Kp. Ray naar Montreal. Indrapoera, 8 v. Makassar n. Soerabaja. Ilos, 8 v. New York te Turks eil. Joh. van Oldenbarnevelt, 7 570 m. ZO. Ceylon. Jagersfontein, 7 85 m. W.NW. Oporto. Jupiter, 7 v. Ban naar Taragona. Kertosono, 7v. R'dam n. Tj. Priok. Kalabaihi, 7 vas Sarmi. Karossa, 7 van Pa dang te Benkulen. Karsik, 7 v. Soerabaja naar Parepare. Kota Baroe, 7 van Semarang n. Soerabaja. Kota Gede, 7 150 m. O. Malta. Loosdrecht, 7 te Bombay. Loenerkerk, 8 v. Colombo naar Madras. Leerdam, 7 v. Philadelphia n. Baltimore. Lemsterkerk, 7 470 m. W.t.Z. Bombay. Lieve Vrouwekerk, 7 440 m. ZO. Socotra. Lombok, 5 te East London. Lissokerk, 9 te Port Said. Maasland, 5 van Amsterdam te Buenos Aires Maashaven, 5 te Accra. Macuba, 7 1500 m. v. Curagao. Maetsuycker, 7 330 m. N.NW. Fremantle. Mataram, 7 Yenbo gepass. Marissa, 7 dwars Menado. Mentor, 8 te Algiers. Molenkerk, 7 330 m. W. Walvlsbaal. Maaskerk, 9 te Pte Noire verwacht. Manoeran, 8 v. Djibouti n. Colombo. Meliskerk, 9 te Port Said. Malea, 9 v. Liverpool te Rotterdam. Markelo, 8 van R'dam n. Port Talbot. Merwede, 8 van Charleston n. Le Havre. Noordam, 7 510 m. O. Ko. Race. Nestor, 7 1140 m. O.NO. Barbados. Noordwijk, 7 dwars Wight. Notos, 4 v. Port au Prince n. New York. Oranjestad, 8 v. Cristobal n. Amsterdam. Overijsel, 7 rede Damman. Ootmarsum, pass. 8 Bermuda. Oranje, 8 dwars Westp. Kreta. Poelau Laut, pass. 7 Kp. St. Vincent Prins Willem V, 7 van Detroit. Paula, 7 van Pladju n. Singapore. Polyphemus, 7 van Londen naar Hamburg. Poseidon, 8 v. Cape Haitien te Port au Prince verwacht. Prins Willem IT, 7 265 m. W.NW. Sciily's Prins Willem IV, 7 100 m. W. Kp. Race. Phrontis, pass. 8 Kreta. Prins Willem III, 8 v. Montreal n. Toronto. Rotti, 7 van Makassar te Amsterdam. Raki, 3 van Balboa n. Honolulu. Rafaela, 7 110 m. o. Cocos eil. Rod'as, 7 v. Port au Prince n. Trinidad. Reael, 8 van Makassar te Ambos. Roepat, 8 te Soerabaja verwacht. Rondo, 7 nog rede Singapore. Sibajak, 7 1270 m. W.t.Z. Galapagos eil. Slamat, 7 van Djibouti n. Marseille. Sabang, 7 van Singapore n. Pnompenh. Saroena, 7 v. Singapore te Pladju. Scherpendreoht, 7 230 m. W.NW. Fernando Noronha. Sinabang, 7 van Singapore te Blinju. Sliedrecht, 7 v. Suez naar Koeweit. Stad Breda. 7 430 m. W. Lands End. Stad Dordrecht, 7 van Sagunto n. Gibraltar. Stad Leiden, 7 180 m. W. Sciily's. Stad Maastricht, 7 Gibraltar gepass. Sambas, 7 dwars Llnga ell. Stentor, 7 1380 m. O.NO. Barbados. Sail and, 8 v. St. Vincent. Soestdijk. 8 te Boston. Straat Makassar, 8 te Santos. Tiba, pass. 7 Fernando Noronha. Tibia, 7 van Kiel. Telamon, 7 v. New York n. Philadelphia. Ternate, 7 330 m. ZO. Guardafui. Tiberius, pass. 7 Kp. San Antonio. Tjimenteng, 7 rede Penang. Tjivvangi, 8 v. Singapore te Priok. Tawali, 8 v. Port Said naar Halifax. Tjlpanas, 8 dwars Okinawa. Uni. 4 v. Cape Haitien n. Ciudad Trujillo. Veendam, pass. 8 Ambrose. Waterman, 1 200 m. ZO. Sable eil. Weltevreden, 8 v. Cebu te MIri. Westland, pass. 7 Finisterre. Wieldrecht, pass. 7 Thursday eil. Winstim. 7 dwars Vigo. Willem Ruys, 8 400 m. ZO. Soeotra. IJsel, 7 van Algiers naar Tunis. Zeeland (KRL), 8 te Soerabaja. Zuiderkruis, 7 560 m. O.NO. Kp. Rase.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7