Negentiende étappe: zegetocht voor Nederlandse wielrenners Rusland won na verlenging- in voorronde van Bulgarije BATAVUS Veel veranderde veel werd beter Hans Dekkers wint; Voorting tweede l Courses te Duindigt DE OLYMPISCHE SPELEN IN DE OUDHEID Van Roessel tóch middenvoor tegen Brazilië WOE'NSDAG 16 JULI 1952 5 Ronde van Frankrijk RONDE VAN FRANKRIJK 1952 'v.iaJJn Olympische Spelen Beels tweede in Zwitserland Schaken Internationaal tournooi in Zürich Zomerschaaktournooi van Haarlem Radio-uitzending Zomercompetitie „7Trt gesp-pt- Fort B°ys 6 io De Nederlanders hebben hun slag gesla gen in de negentiende étappe van de Tour de France: Dekkers won, Voorting werd tweede, Faanhof vierde, Wagtmans elfde, Van Breenen zeventiende, Van Est negen tiende en Nolten twintigste. Zeven Neder landers bij de eerste twintig! Een gloriedag was het Dinsdag, zowel voor de renners persoonlijk als voor de ploeg in haar geheel. En dan nog wel tc bedenken, dat de grote renners als Coppi, Magni en Bartali de ge hele étappe geen uitlooppoging wilden toe staan, bevreesd voor hun kostbare plaatsen in het algemeen klassement. Aan Dekkers de eer dat hij zich daarvan niets aantrok en vijftig kilometer voor de finish de strijd bij alle renners fel deed ontbranden. De étappe van Dinsdag bracht de ren ners overigens niet veel moeilijkheden. Het eerste gedeelte liep door geaccidenteerd terrein, waarna de resterende 150 km door vlak terrein gingen. Met de grote mannen aan de kop zette men onmiddellijk na het startsein een hoog tempo in. Niettemin trachtten enkele renners in de laatste uit lopers van de Pyreneeën toch uit het pelo ton weg te glippen doch Coppi was waak zaam en in Auriac (20 km) had een groepje van 15 renners, geleid door de gele trui drager, ongeveer 200 meter voorsprong op de overige deelnemers. Enkele kilometers verder lag het gehele peloton weer bijeen om de weg door Les Landes in te slaan. Bij de vliegende controlepost in Aire sur Adour (49 km) lagen Mirando, Diggelman en Geminiani aan de kop van het peloton. In Villeneuve de Marsan, 70 km van de start gelegen, lagen de renners nog bij el kaar, maar nu was de leiding in handen van de Belg De Cock. Een ernstige poging om uit het peloton weg te springen was nog niet gedaan. Blijkbaar was men van de tocht door de Pyreneeën te vermoeid om al in het begin van deze étappe te veel van zich te vergen. In Captieux, 115 km van de start, storm den alle renners tegelijk op de post af, waar de proviandzakjes werden uitgereikt. Hierdoor ontstond een grote verwarring, waarvan Mirando van Zuid-Oost-Frankrijk gebruik maakte om een voorsprong op zijn tegenstanders te nemen. Dekkers loopt uit Een algemene jacht werd ingezet met het resultaat, dat zijn voorsprong spoedig te niet werd gedaan en opnieuw werd de rit in gesloten formatie voortgezet. Bij Langon (50 km voor Bordeaux) demarreerde Dek kers plotseling en had in korte tijd 50 meter voorsprong. Het peloton reageerde niet, in de mening dat dit geen serieuze poging van Dekkers was. Inmiddels had Dekkers zijn voorsprong vergroot tot 100 meter en toen werd het peloton pas wakker. Het eerst ging Gold- schmidt achter de vluchteling aan en daar na zette het peloton er een spurt in om de Nederlander te achterhalen. Achtenveertig km voor Bordeaux had Dekkers 20 secon den voorsprong op Goldschmidt, die 25 sec. voor lag op de grote groep. Dertien kilometer verder ontsnapten weer twee renners uit het peloton, namelijk onze landgenoot Voorting en Pardoen, die Dekkers trachtten in te halen. En het ge lukte. De drie leiders verhoogden het tem po en zo ging het in razende vaart op Bor deaux aan. In de achterhoede waren er nog enige uitlooppogingen, onder anderen van de Belgen Rosseel en Van Ende. Maar Faanhof en Wagtmans, die de opdracht hadden gekregen om Dekkers en Voorting zoveel mogelijk voorsprong te laten behou den, drukten het tempo. Twintig km voor het einde hadden de drie vluchtelingen 30 sec. voorsprong. Nederlanders de sterksten In Bordeaux aangekomen spurtte Dek kers weg van zijn metgezellen en ging ten slotte als winnaar over de eindstreep. Par doen en Voorting streden nog om de tweede plaats. De Nederlander was echter bedui dend sterker in de sprint, zodat een tweede Nederlander een fraaie plaats in het étap pe-klassement in beslag nam. Vijfenveertig seconden na aankomst van Dekkers ver scheen het grote peloton op de baan, waar de sprint door Faanhof werd gewonnen. De premie voor de meeste strijdlust werd met' tien stemmen toegekend aan Dekkers, terwijl de premie voor de ongelukkigste renner en voor de koelbloedigste respectie velijk werden toegekend aan de Spanjaard Serra, die twee maal in een valpartij werd beti-okken en Pardoen. Klassementen De uitslag van de negentiende étappe van Pau naar Bordeaux, een afstand van 19o kilometer luidde: 1. Dekkers (Ned.) 5.14.16; 2. Voorting (Ned.) 5.14.55: 3. Pardoen (NOC Fr.) 5.15.25; 4. Faanhof (Ned.) 5.17.01; 5. Vitetta (ZO Fr.) z. t.; 6. Gignet (ZO Fr.) z. t.: 7. Rosseel (België) z. t.; 8. Sabbadini (WZW Fr.) Z. t.: 9. Fernandez (N. Afr.) z. t.; 10. Kebaili (N. Afr.) z. t.; 11. Wagtmans Deze twee jonge Japanners, de elfjarige Ohtahi en het twaalf jaar oude meisje Sugiyama, hebben in een opstelwedstrijd van een Japans dagbladconcern de „Asahi Sjimboen", een gratis reis naar de Olym pische Spelen gewonnen. Zij zullen de Spelen in Helsinki voor het kinderhoekje van de Asahi „verslaan". Hier zijn de ge lukkige winnaars met hun onderwijzer op Schiphol, waar zij de lange vliegreis naar Helsinki even onderbraken. (Ned.) z. t.; 17. Van Breenen (Ned.) 5.18.02; 19. Van Est (Ned.) 5.18.25; 20. Nolten (Ned.) 5.18.25; 42/69. Het peloton, bij wie alle gro ten en Roks (Ned.) in 5.22.21. Het algemeen klassement na de negen tiende étappe luidt: 1. Coppi (Italië) 122.33.31; 2. Ockers (B.) 123.00.32 3. Robic (Fr.) 123.04.08; 4. Ruiz (Sp.) 123.04.20 5. Bartali (It.) 123.06.20; 6. Clox (B.) 123.06.26; 7. Dotto (Fr.) 123.10.57; 8. Magni (ït.) 123.11.08; 9. De Hertog (B.) 123.22.04; 10. Carrea (It.) 123.23.14; 11. Gelabert (Sp.) 123.26.12; 12. Ge miniani (Fr.) 123.32.48; 13. Weilemann (Zw.) 123.34.15; 14. Van Ende (B.) 123.44.02; 15. Nolten (Ned.) 123,59.03; 16. Lauredi (Fr.) 124.10.25; 17. Goldschmidt (Lux.) 124.12.17; 18. Van Est (Ned.) 124.15.23; 19. Zelasco IN. Afr.) 124.21.42 20. Voorting (Ned.) 124.23.36; 24. Wagtmans (Ned.) 124.35.41; 51. Roks (Ned.) 125.39.18; 60. Dekkers (Ned.) 125.58.39; 69. Van Breenen (Ned.) 126.23.12; 76. Faanhof (Ned.) 127.31.47. Hét ploegenklassement luidt nu: 1. Italië 367.55.54; 2. Frankrijk 368.08.22 3. België t, r, 368.33.19; 4. Spanje 370.20.14; 5. Nederland Hans Dekkers (midden) na zijn etappe- 370.31.05; 6. ZW Frankrijk 371.38.13: 7. NOC 2epe m de Ronde van Frankrijk. Naast hem Frankrijk 372.12.29; 8. WZW Frankrijk (rechts) de Haarlemmer Voorting, die 373.10.59; 9. Parijs 373.43.08; 10. Zwitserland negen seconden na Dekkers als tweede over 374.07.27; 11. Noord Afrika 374.37.02. de eindstreep ging. or a/re» s neven oe ireeieooe afstand IN KU AAN 22'ETAPPE CLERMONT-VICHY 63km 21* ETAPPE LIMOGES-CLERMONT FERRAND 245 km UAfOGES VICHY IS» /j TIJDRIT1 CLERMONT FERRAND RAT tumcNVNO VCNTOUM 980m 200 CHAMBON DU LAC DORE HOC MC VENOEIX 1139m Morgen is Duindigt opnieuw aan de beurt om dravers en volbloeds in de gelegenheid te stellen hun prestaties op sintels en gras te tonen, waarbij voor de dravers de mees te belangstelling zal uitgaan naar de Hum- bold-prijs. Hierin zijn verenigd de goede midden- en de grote klasse, die van 60 tot 80 m. voorgift moeten geven. Voor Note- kraker S is deze opgave in zijn huidige vorm niet eens te zwaar, zodat Geersen hem zelfs boven zijn andere kanspaard Morning Star zal verkiezen. Lord Heny en Kentucky's Queen B zullen Notekraker wel lang tegenstand kunnen bieden, maar zul len met de plaatsen genoegen moeten nemen. Voor het eerst start Prinses Zóra in dit voorname gezelschap en indien zij in vorm is, lijkt deze goede 4-jarige Zora-telg een zeer wel mogelijke outsider. Het amateursnummer is door het ont breken van de grote favorieten een open aangelegenheid. Daar Nuni Brewer ver moedelijk aan de bekwame handen van Van Harlingen zal worden toevertrouwd, zal dit duo als onze favoriet aan de start verschijnen, gevolgd door Prinses Julia B, Nike van Hollo en de outsider Overste van Fresena. Oranje Nassau kwam Zaterdag als beste tweede uit het strijdgewoel met een tijd, die zijn grote klasse verraadt. In de 2500 m. lange Ba'nda-prijs moet de vos de baas kunnen blijven over de beide vertegen woordigers van Geei-sen (Lee Axworthy, Pelikaan S) en Persimmon. In de 4e klasse maakt Patrick Duluth Z een uitstekende kans om na zijn talloze tweede en derde plaatsen nu eens het zoet der overwinning te smaken, hoewel de mount Ten Hagen (Peter Karnac, O Lapize 11) zijn huid duur zal verkopen, waarbij zich eveneens' nog kan voegen Omessa. De 2-jarige draver-maidens treden aan in de Koraal-prijs. De afgelopen courses hebben bewezen, dat Jan de Vlieger over buitengewoon jong materiaal beschikt. Eén van zijn cracks, Rentinus, verschijnt hier aan de start en zonder ongelukken zal de hengst de eveneens zeer snelle Rêve d'Or B en de regelmatige Rita Kitty achter zich kunnen laten. De overigen zijn debutanten en moeten worden afgewacht. Voor de gesplitste handicap om de Timor en Tasman-prijs zijn niet minder dan 14 en 19 paarden blijven staan. Een keuze uit deze zwaar bezette velden is niet eenvou dig, doch het eerste deel zien wij beslist in het voordeel van stal-Delbrassinne (Bri- toly, Taxiol, Filou). Stal-Frowein met Noordwester en Bellatrix zal het hiertegen niet kunnen bolwreken. Ook Proposal is niet uit de ren, evenals Tsatli, die met v. d. Kraats tot goede dingen in staat is. Ook in het tweede deel is entrainement Delbrassinne sterk vertegenwoordigd met Boekanier en Brandal, zelfs zo, dat wij ge loven, dat noch Corrida, stal Duyn en de beide paarden van de Belg Brabant het hier een overwinning in de weg staan. De Heemsteedse stal-Beels is met een tweede prijs uit Zwitserland teruggekeerd. Het was dit keer Beels zelf, die dit succes behaalde in een race voor 500 cc. wagens, die in Porrentruy werd gehouden. De race werd gewonnen door de Brit Leston op Cooper-Norton. Euwe verloor van Lundin De uitslagen van de vierde ronde van het internationaal schaaktournooi in Zürich luidden: Toran (Spanje)Lob (Zwits.) !6Vs; Euwe (Ned.)Lundin (Zweden) 01; Grob (Zwits.)Crisovan (Zwits.) VzVz\ Canal (Peru)Ehrat (Zwits.) 10; Henne- berger (Zwits.)—Blauw (Zwits.) 0—il. De volgende partijen werden afgebroken: Udovcic (Zuid SI.)—Stachelin (Zwits); Sza- bados (It.)—Christoffel (Zwits.). De tweede ronde van het Haarlem- Zomerschaaktournooi bracht in vele groepen een flinke voortgang. In de bekergroep A (tienkamp) noteerden S. Herfst (Rolland) als P. A. v. Driel hun tweede winstpunt, zo dat beide koplopers werden. De uitslagen van gespeelde en uitgespeelde partijen waren: Bekereroop A (tienkamp): J. Wijker—A. Herfst 5—'j; S. HerfstB. Hageman 10; G. B. v. d. VeldeP. A. v. Driel 0>1; K. J. Altena—P. Verdonck afg. Bekergroep B (zeskamp): G. Kranendonk—J. Bauer 0—1. Bekergroep C (zeskamp): P. E. Brommer D. de Lange afg.: R. Mol—W. B. Koelman 10. Groep 1: S. D. AnthonissenH. Visscher Vixk. Groep 2: P. EykelboomJ. F. de Geer y-iVz\ H. SteffersG. Kruup afg.; P. Mobach W. de Graaff 1—0. Groep 3: N: N.—M. Vrij 10; H. v. d. BergeC. Hoogland 01. Groep 4: F. W. BarthelJ. Huizing 0—1; J. v. d. SteegD. Korringa 01; W. Bakker—J. Post 10; J. PostD. Korringa Vz'A. Groep 5: P. in den BerkenA. D. v. Steenis 01; J. P. JacobszoonR. F. J. Krol 1—0; A. D. v. Stee nis—J. Nabben 1—0. Groep 6: G. Geus—Th. Suurendonk 10. Groep 7: F. J. v. Tongeren Mej. M. Romijn afg.; H. J. v. Straaten—G. H. v. d. Leen 10; A. HooglandP. v. Keu len 10; A. HooglandF. J. v. Tongeren 01. Groep 8: R. Barthel—Mevr. Onvlee— Lans 1—0; G. de Groot—A. de Kruyff Va— J. SchneidersJ. A. Stokvis 10. Groep 9: J. B. MelsenS. Kooren 01; F. Kappelhof R. de Kruyff 1—0. ADVERTENTIE De enige liets met de 5 plussen No. 51 Totaal weggewerkte verllchtlngskabelfc „Ik begrijp er niets van. Wie de Dynamo's destijds in Engeland voetbal heeft zien spelen, kan zich nauwelijks voorstellen, dat dit het nationale Russische team is", aldus het commentaar van Karei Lotsy op de wedstrijd RuslandBulgarije, die Dinsdag in de voorronde van het Olympisch voet- baltournooi in Kotka werd gespeeld. „Of wij tegen een van deze twee ploegen een kans zouden hebben? Als ze voluit spelen waarschijnlijk niet. Maar nogmaals, ik begrijp dit niet". Er waren er waarschijnlijk wel meer, die dit niet begrepen. De tientallen buiten landse journalisten, die speciaal voor deze wedstrijd naar Kotka waren gekomen en de duizenden Finnen, die vol enthousiasme het Bulgaarse team aanvuurden. De roep, die van de Russen was uitgegaan, heeft in deze wedstrijd aan de verwachtin gen niet beant woord. En was de Bulgaarse midden voor niet na een half uur reeds door een blessure prac- tisch uitgeschakeld, wellicht hadden de Bulgaren voor de eerste verrassing van dit tournooi gezorgd. Nu profi teerden de Russen van de regel, dat geen invaller mag worden toegestaan, waardoor zij een nu merieke meerderheid hadden gedurende driekwart van de wedstrijd. Weinig spectaculair Spectaculair was de wedstrijd geenszins. Dit kwam voor een belangrijk deel door het perfecte dekkingssysteem van beide ploegen, waardoor eigenlijk gedurende de gehele wedstrijd geen speler vrij stond. Vooral de Russen bleken hierin meesters en zelden sloot een grendel meer afdoende dan bij het Russische verdedigingsblok, dat zo nodig op de steun van tenminste zeven spelers kon rekenen. Voor rust hadden de Russen een licht veldoverwicht. In de voorhoede ging wij- wel elke aanval over midvoor Bobrov, ter wijl de Bulgaren het meer in individueel spel zochten, waarin vooral rechtsbuiten Slojanoff zich een ware meester toonde. Met een wonderbaarlijk gemak passeerde hij soms twee, drie tegenstanders achter elkaar om dan echter bij de derde of vierde te falen. Zodoende bleef het aan de Bulgaarse kant bij individuele pogingen, terwijl de Russen niet bij machte bleken zich los te spelen. Nulnul was het daardoor aan het einde van de wedstrijd. De Bulgaren waren in de verlenging veel fanatieker en toen na zes minuten rechts binnen Koleff uit een ingooi de bal vrij kreeg, dribbelde hij even door en passeerde Ivanoff. Een zoenpartij door zijn tien mede spelers beloonde hem voor dit doelpunt. Hard en onverbiddelijk Daarna leek het plotseling of de Russen de loomheid van zich afzetten. Hard en onverbiddelijk liepen zij enige malen door de Bulgaarse achterhoede, waar aanvoerder Krishevsky geblesseerd werd. Hij bleef op het veld liggen, doch het spel ging gewoon door, ook toen de scheidsrechter voor cor ner floot. De hoekschop werd genomen, een korte schermutseling volgde en plotseling verdween de bal via het hoofd van Brobov in het net. Dit gaf de Bulgaren een morele klap, en twee minuten later was het 12. Sokoloff De eerste Olympische Spelen, moderne reeks, vonden plaats te Athene (hetgeen zeer passend was voor de hervatting van een oud Grieks sportfestijn) in 1896. Bij die gelegenheid werd de 100 meter hardlopen gewonnen door de Amerikaan Burke in 12 sec. en deze won ook de 400 meter in 54.2 sec. De Engelsman Flack werd winnaar in de 800 en 1500 meter met tijden van resp. 2 min. 11 sec. en 4 min. 32.2 sec., alle prestaties die men tegenwoordig beschouwd kan zien als „voor een zieke kip" of met een dergelijk smalend commentaar. Tien jaar later te Parijs had de Amerikaan Jarvis nog maar 10.8 sec. nodig voor de 100 m, zijn landgenoot Long had voor de 400 meter genoeg aan 49.4 sec., de Engelsman Tysoe deed 2 min. 1.4 sec. over de 800 en een andere Brit legde de 1500 meter af in 4 min. 6 sec. Sindsdien is er van al die tijden nog wel het een en ander afgeknabbeld, maar daar willen wij het nu niet over hebben, want ons idee was, iets te vertellen over de antieke Olympische Spelen, toen er nog geen chronometers waren en ook geen andere dan Griekse deelnemers. Bovendien was het programma wel een beetje anders samengesteld dan wij tegenwoordig ge wend zijn, terwijl de gehele opzet van de Spelen ook al niet veel overeenstemming vertoonde met de moderne Spelen. Religieus karakter Er waren in de aloude tijd niet minder dan vier soorten Griekse spelen: de Olym pische, de Pythische, de Nemaeïsche en de Isthmische. Deze hadden alle een strikt religieus karakter en het werd als een teken van uitzonderlijke capaciteiten, zowel moreel, mentaal en lichamelijk beschouwd, wanneer men waardig werd geacht er aan deel te nemen. De winnaar werd door zijn volk en geboortestad hoog vereerd, hetgeen o.a. moge blijken uit het feit, dat het herhaaldelijk voorkwam, dat men de gewone toegang tot de stad niet goed genoeg vond voor de held en dat men een bres in de stadswal maakte om zijn triomfale intocht op passende wijze te vieren. Onder patronaat van Ze us De belangrijkste en ook bekendste spelen waren de Olympische, zo genoemd naar de stad Olympia, waar zij elke 4 jaar werden gehouden. Zij stonden onder rechtstreeks patronaat, naar de Grieken meenden, van da oppergod Zeus. Voor het standbeeld van Zeus in de tempel van Olympia opgesteld zonden de athleten hun gebeden voor de zege op. Zoals gezegd vervulden godsdienstige plechtigheden, processies, invocaties een grote rol in de antieke spelen. De sport vorm de niet meer dan een gedeelte van het geheel der festiviteiten, zij het dan ook een belang rijk deel. Zo voornaam was de plaats van de Olym pische Spelen in het leven der Grieken, dat men alle gebeurtenissen van belang die op ander gebied voorvielen chronologisch aan duidde als zoveel jaar voor de vijfde spelen, of zoveel tijd na de achtste, enz. Uitdaging Volgens de heidense overlevering werd Zeus, zoon van Cronos, de eerste koning der hemelen, als kind toevertrouwd aan de hoede van Hercules, Epimedes, Paeonaeus. Iasius en Idas. Zij reisden van Kreta naar Olympia en in de laatste stad daagde, volgens de legende, Hercules, de oudste, de andere vier uit tot een race, met een kroon van olijfbladeren voor de winnaar. Dit zou dan de oorsprong van de Olympische Spelen zijn en daar deze race vijf deelnemers had, hield men de spe len elk vijfde jaar. De schrijver F. A. M. Webster, die om streeks 1914 een boek schreef getiteld „The Evolution of the Oiympic games", waar aan wij een aantal gegevens ontleenden, meent dat de antieke Olympische Spelen na een langdurige tijd van herhaalde wijzigin gen goed gevestigd waren in het jaar 776 voor onze christelijke jaartelling. Van dat jaar af begon men de spelen te dateren. De eerste 13 spelen hadden slechts één nummer op het programma, namelijk een hardloopwedstrijd over een korte afstand. Daarna werd het programma geleidelijk uit gebreid, tot men na verloop van vele jaren tot 24 nummers was gekomen, die echter nooit alle volledig op het programma kwamen. Geen vrouwen Een gedeelte van deze nummers werd be streden door volwassenen, een ander deel door jongens. De Griekse dames kwamen er niet aan te pas, zij mochten zelfs niet naai de spelen gaan kijken. Behalve de hardloop wedstrijden waren er worstelkampen en bokswedstrijden, benevens het pancratium, een combinatie van de twee; verder, voor het eerst bij de achttiende spelen de pen- tathlop (vijfkamp) bestaande uit loop nummers, springnummers, discus- en speerwerpen en worstelen. Zegewagens, met vier paarden bespannen, deden hun intrede in de 25ste spelen, de num mers voor jongens stonden voor het eerst op het programma van de 38ste en ook deze werden slechts zeer geleidelijk uitgebreid, waardoor bijv. het pancratium (worstelen en boksen gecombineerd) voor jongens pas in de 145e spelen voor de eerste keer plaats vé>nd. Dat was dus, en stel u dit goed voor in verband met de plaats die de spelen in Grie kenland innamen: bijna 6 eeuwen nadat de eerste spelen hadden plaats gevonden. „Stam-eer" De spelen werden niet alleen bestreden door individuele Grieken. Alle deelnemers waren uit bepaalde „stammen" afkomstig en het was ook voor de eer van zijn stam dat elke deelnemer vooral strijd leverde. Mannen en iongens, die aan de spelen wensten deel te nemen, moesten eerst zweren en bewijzen dat zij vrije-Grieken waren van puur Helleens bloed en dat zij zich nimmer schuldig hadden gemaakt aan godslastering. Zij moesten tevens zweren dat zij constant en ijverig in training waren geweest gedu rende een periode van minstens tien maan den. Als zij dan op grond van deze eden tot de spelen waren toegelaten moesten zij, on der voortdurend toezicht van de kamprech ters (die 12 in getal waren) nog 30 dagen lang te Olympia zelf een laatste speciale training volgen. Dit gebeurde in het Gymna sium, dat zo groot was dat er niet alleen ge bokst, geworsteld en gesprongen kon worden, maar dat er ook hardloopwedstrijden in ge houden konden worden. Beer geofferd Op de vooravond der festiviteiten moesten de athleten tezamen komen bij het standbeeld van Zeus. Daar werd een beer geofferd en vervolgens de eed afgenomen van de kamp rechters, de deelnemers, hun vaders, broeders en trainers die allen moesten zweren, dat zij geen bedriegelijke practijken. zouden toe passen. De spelen werden met veel fanfares en ceremonieel geopend en gesloten en bij de sluitingsplechtigheid werden de prijzen uit gereikt. Dan stonden de winnaars op een drievoet, later op een tafel gemaakt van goud en ivoor, waar hun een krans op het hoofd werd gedrukt, gemaakt van de olijfbladeren van één speciale boom, die in de heilige tuin van Altis achter de tempel van Zeus groeide. In elke hand kreeg de held nog een palmstok en zo geëerd werd Lij uitbundig toegejuicht door de verzamelde bevolking van Grieken land. Sterke jongeman Er zijn vele oude verhalen overgeleverd van Grieken, die een grote rol speelden in de Olympische Spelen- Als de allersterkste athleet beschouwde men zekere Theagenes, van wie men vertelde dat hij op zijn negende jaar al een levens groot koperen standbeeld, dat op de markt stond, eenvoudig op zijn schouders nam en naar huis droeg. Die prestatie verwekte enorme sensatie in heel Griekenland. Men besloot echter Theagenes in staat van be schuldiging te stellen, want hij had een godenstandbeeld meegenomen en dat viel on der het begrip godslastering. De protesten, die toen allerwege werden aangeheven, leidden er toe dat de klacht werd ingetrokken op voorwaarde dat Theagenes het standbeeld terugbracht. Hij deed dat op dezelfde een voudige manier als waarop hij het kunstwerk had ontvreemd. Theagenes, die ook aan alle andere dan Olympische Spelen deelnam, veroverde in het geheel 1400 olijfkransen. Bovendien werd er een standbeeld voor hem opgericht toen hij gestorven was. Het ging bij die oude spelen niet altijd vriendelijk toe. De worstelaar Sostratus was er om bekend dat hij steeds probeerde de vingers van zijn tegenstander te pakken te krijgen, die hij dan boog of brak om hem tot opgeven te dwingen. Nauwelijks een ple zierige methode, maar hij won er vele olijf kransen mee en hij kreeg ook zijn stand beeld. Oververmoeide Lodas Dan is er het verhaal van Lodas de hard loper. die er zo fel op was, de race te win nen dat hij, zodra de olijfkrans op zijn hoofd was gezet, dood neerviel tengevolge van de overmatige inspanning. Hij werd blijvend geëerd als de snelste loper, die ooit aan de spelen had deelgenomen. De overlevering vertelt weinig van knoeierij, maar er zijn toch blijkbaar in het oude Griekenland ook gevallen van omkoping (van het verkopen van eigen kansen) voor gekomen. Van een eerste wordt verteld over de 98e spelen, daarna over de 112e en nog eens over de 226e. In het eerste en derde ge val betrof het boksen, in het tweede de vijf kamp. Verspringen met gewichten Tenslotte nog enkele gegevens over de wed strijden zelf. De hardloopwedstrijden gingen over een kleine 200 meter en het dubbele daarvan. Er werd geloot voor series van vier. Alleen de winnaar van een serie bereikte de volgende ronde. Bij het vèrspringen met aan loop had de athleet gewichten in de handen, wat niet weinig tot een goed resulaat bij droeg. Verder waren er vèrspringen zonder aanloop, hoogspringen met en zonder aan loop, waarschijnlijk ook polshoogspringen en dan nog, merkwaardig genoeg, omlaagsprin- gen van een hoogte. De worstelaars wreven hun hele lichaam vlak voor de strijd in met olie om de spieren soepel te houden. Aangezien zij echter zo niet konden worstelen werden zij daarna be sprenkeld met zand. De bokswedstrijden vormden het rauwste en gevaarlijkste nummer van het programma. De deelnemers wonden stroken ossenhuid om hun handen, waarbij de vingers vrij bleven en de aderen in de onderarm beschermd waren. Later kwamen er geharde stukken leer, loden gespen en spijkerkoppen op de stroken, waardoor het gevaar nog toenam. liet een schot van Brobov vallen en rechts buiten Trofimoff bezorgde zijn ploeg de leiding en de overwinning. Frankrijk uitgeschakeld De volledige uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de voorronde van het Olympi sche voetbaloturnooi luidden: BulgarijeSovjet Rusland 12 (na ver lenging) PolenFrankrijk 21 (rust 11) HongarijeRoemenië 21 (rust 10) DenemarkenGriekenland 21 (rust 2—0) Zuid-SlaviëIndia 101 (rust 50). Senaat gaat Nereus aanmoedigen De senaat van het Amsterdamse studen tencorps is door een vijftal Amsterdamse firma's in de gelegenheid gesteld om de Olympische Spelen in Helsinki bij te wo nen. Tijdens deze Spelen zal de senaat de oude vier van Nereus aanmoedigen en voorts gebruik maken van de gelegenheid aan de burgemeester van Helsinki een ge schenk aan te bieden van de burgemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly. Druk bezoek in hospitaal Sedert de dag, dat de eerste athleten hun intrek in het Olympisch dorp in Kapyla hebben genomen, zijn in totaal 113 deel nemers in het hospitaal van het dorp voor het een of ander behandeld. De IJslandse tienkamper Clausen be hoort tot de patiënten. Hij heeft een pees scheuring in de rechterschouder opgelopen en zal veertien dagen rust moeten houden. Deze blessure zal Clausen dus ongetwijfeld voor deelneming aan de atletiekwedstrij den uitschakelen. Tosi, de Italiaanse dis cuswerper, wordt behandeld voor een ern stig eczeem aan een der voeten. Tot de patiënten van de artsen in het Olympisch dorp behoren voorts de Oostenrijkse voet balspeler Zsulen, die een spierblessure heeft opgelopen en de Italiaanse waterpolo- speler Arena, die een van zijn schouder bladen heeft verwond. Hockeytournooi begonnen Ook het hockeytournooi in Helsinki is begonnen. Dinsdag speelden de nationale teams van Oostenrijk en Zwitserland tegen elkaar, gevolgd door die van België en Fin land. De eerste wedstrijd eindigde met een 21 overwinning van de Oostenrijkers, terwijl de Belgen de Finnen met niet min der dan 60 versloegen. Helaas is deze openingsmatch niet in de allerbeste verstandhouding gespeeld. De Oostenrijkers begonnen al dadelijk met hard spel, dat door de Zwitsers werd over genomen. Talrijke botsingen waren het gevolg. Basketballtournooi Italië versloeg Dinsdag Turkije met 49— 37 (rust 2416), waardoor de Turken met twee nederlagen uitgeschakeld zijn. Ook Zwitserland is met twee nederlagen uit geschakeld. Canada won verder met 7251 van Roemenië (rust 2821) en Israël verloor met 5422 (rust 2735) van Griekenland. Ook Israël is nu uitgeschakeld Het Nederlands voetbalelftal, dat vanavond in de Finse plaats Turku tegen Brazilië speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Kuil (VSV), Bennaars (Dosko), Van Roessel (Willem II), Mommers (Willem II) en Clavan (ADO). Naar bekend worden geen invallers toe gestaan. Het elftal is Dinsdagmiddag in Turku aangekomen. De uitzending van deze wedstrijd begint om 17.50 uur over Hilversum I. ADVERTENTIE De voetbaluitslagen in de zomercompeti tie van de afdeling Haarlem van de KNVB luiden: Afdeling A: Holland Nautic—HSM I 7—5; Nederland—RBK I 3—3; SVOW—'t Westen 13. Afdeling B: Springbokken—RBK II 4—1; HSM IIHaak 5—2; HACFortboys 23. Het programma luidt: Afdeling A: 16 Juli: HSM I—Nederland Hagel.weg. 19 Juli: 't Westen—Holl. Nautic, WH 4 u. Afdeling B: 16 Juli: RBK II—HAC, Sla perdijk. 17 Juli: VermaatHeeremans v. L., Sla perdijk. 18 Juli: Haak—Fort Boys, WH; HAC— Springbokken, Slaperdijk. De stand in afde- En in afdeling B: ling A is: MHO 5 9 Heerem. v. L. 5 6 Holl. Nautic 5 8 Springbokken 6 7 HSM I 5 6 HAC 4 4 't Westen 5 4 HSM II 5 5 RBK I 5 4 Haak 5 4 Nederland 5 2 Vermaat 4 2 SVOW 6 3 RBK II f ft

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7