Zwemsters: Nederlands belangrijkste hoop Voorvechter der moderne Olympische Spelen „Tot eer van ons land, tot roem van de sport" Engelse en Finse Olympische kampioen ontmoetten elkaar Engelsen over onze kansen r Baron de Coubertin Doel: Sport dienstbaar aan vredesgedachte Na achtentwintig jaar Het bier is weer vrij Van heinde en verre. Sielsinki: veertien dagen tournooiveld voor sportlieden van achtenzestig naties De grote toren in het Olym pisch Stadion van Helsinki, vlak naast de overdekte tri bune. Rechts van deze toren is de perstribune, waarbij de hokjes voor de radio-verslag gevers. ~\Jog enkele dagen en millioenen mensen, tot in de verste uithoeken van de wereld, zullen het horen: de vijftiende Olympische Spelen zijn geopend. En veertien dagen lang zullen zij lezen over, en luisteren naar mensen, die vertellen over nederlagen en over- winningen van sportlieden van achtenzestig landen en nationaliteiten. Zij zullen behal ve over het andere grote wereldgebeuren spreken over de gebeurtenissen, die zich afspelen op het grote tournooiveld in het Olympisch Stadions van Finlands hoof stad Helsinki. Het tournooiveld, waar van de negentiende Juli tot de derde Augustus honderden deelnemers eikaars krachten zullen meten in al eeuwenoude sporten. Nog enkele dagen en de gedachten van Pierre Frédy, Baron de Coubertin de initia tiefnemer tot. de moderne Spelen vastgelegd in de Olympische eed, zullen worden uitgesproken door een Finse athleet: Wij zweren dat wij op eerlijke wijze bij de Spelen zullen mededingen met inachtneming van de bestaande voorschriften en in de geest van ware sportiviteit tot eer van ons land en tot roem van de sport. De aandacht van alle sportieve mensen in de wereld zal dus gericht zijn op Helsinki, de stad waar de vijftiende Olym piade wordt gehouden. Helsinki, een door de oorlog ge schonden stad. Een stad, die misschien wel meer dan welke andere stad in de wereld ooli te kampen heeft met liét probleem van na de tweede wereldoorlog: de woningnood. In het grote (Engelse) internationale sporttijdschrift „World Sports", vonden wij een overzicht van de kansen, die de Engel sen toeschrijven aan de deelnemers van andere landen aan de Spelen in Helsinki. Onder het kopje „Zwemsters vormen be langrijkste Nederlandse hoop" lazen wij over de kansen van de Nederlanders door Engelse bril bezien het volgende. „Gebrek aan serieuze tegenstanders bij de training, kan het Nederlandse water- poloteam een Olympische titel kosten. De spelers zijn weliswaar in een topconditie, en zijn ook samengebracht in een zeer sterke opstelling sinds de Spelen in Londen in 1948, doch zij hebben niet genoeg wed strijden gespeeld tegen teams, die sterk genoeg waren om ze te weerstaan". „Zo veel jonge zwemsters hebben zich voorts de laatste tijd ontwikkeld, dat Ne derland meer hoop heeft voor de Spelen van 1956 dan die voor Helsinki. Hannie Termeulen (24 jaar), Irma Heyting Schuhmacher (25 jaar) en Wies Linssen Vaessen worden nu als veteranen be schouwd. Schuhmacher, niet zo lang ge leden getrouwd, zal bovendien na de Spelen naar Oostenrijk emigreren". Geertje favoriete „Geertje Wielema, het 16-jarige zwemstertje uit Hilversum, is de enige favoriete op de 100 meter rugslag en van haar wordt ook verwacht dat zij de 400 meter vrije slag die zij reeds in 15 minuten en 15 seconden zwom zal winnen. Onder degenen, die ook een kans hebben op de 100 meter rug slag zijn Janny Rubingh (naam komt niet voor in zwemploeg, red.) en Ria van der Horst (beiden binnen 1 mi nuut 15 seconden), Joke de Korte en Greetje Gaillard. Minstens tien meis jes kunnen voorts de 100 meter zwem men binnen 70 seconden". „Ondanks de teleurstellende resultaten tegen Engeland en België zal het Neder landse hockeyteam een goede kans hebben op de derde plaats in het Olympisch hockey-tournooi, terwijl ook de samenstel ling van de wielrenploeg veel goeds doet verwachten." Fanny: 80 meter horden „In de athletieknummers evenals dat het geval is in de zwemnummers wordt meer verwacht van de dames dan van de heren. Fanny Blankers Koen, die de. 80 meter horden wel zal winnen, heeft beslo ten niet te lopen in de estafette. (Inmiddels heeft zij dat besluit ingetrokken, red.) Het is onwaarschijnlijk dat een estafette-ploeg zonder haar zal meedoen aan dit nummer, dat de Nederlanders in 1948 wonnen. (Este- fette-ploeg doet nu wèl mee, red.) Fanny mag voorts blij zijn met tweede of derde plaatsen op de 100 meter en 200 meter". Toch hebben de Finnen het klaar gespeeld om de vertegenwoordigers van achtenzestig landen en de tienduizenden bezoekers uit het buitenland onderdak te geven en alles zo te regelen en te organiseren dat niemand ook maar enige aanmerking zal kunnen hebben op het verloop van de vijftiende Olympische Spelen, ondanks de moeilijk heden. Huisvestingsprobleem Het Olympische dorp, gebouwd om de deelnemers in 1940 te ontvangen, moest na de oorlogsdagen worden afgestaan aan mensen, die helemaal geen dak meer boven het hoofd hadden en dus moest naar nieuwe onderkomens worden gezocht. Want on danks de grote hulp van vele duizenden bewoners van Helsinki en nabij gelegen plaatsen kwam men er niet. Bijna twintig duizend mensen uit de stad kwamen bij de organisatoren de vrije bedden aanbieden. Dat was echter niet genoeg en ook het in middels opgebouwde nieuwe Olympische Zowel het aantal deelnemende landen als het totaal aantal deelnemers is sinds de eerste moderne Olympische Spelen nog steeds in stijgende lijn. jaar stad land deelnemers 1896 Athene 13 285 1900 Parijs 20 1066 1904 St. Louis 10 496 1908 Londen 22 2059 (36 dames) 1912 Stockholm 28 2541 (57 dames) 1920 Antwerpen 29 2606 (63 dames) 1924 Parijs 44 3092 <136 dames) 1928 Amsterdam 46 3015 (290 dames) 1932 Los Angeles 38 1408 (127 dames) 1936 Berlijn 49 4069 (328 dames) 1948 Londen 59 4106 (385 daxnes) 1952 Helsinki 68 (nog niet bekend) Dit zijn nu Harold Abrahams en Albin Stenroos: twee kampioenen van de Olympische Spelen in Parijs in 1924. De Engelsman Abrahams (rechts) was winnaar van de hon derd meter en de Fin Stenroos won de Marathonloop. Na achtentwintig jaar zagen zij eikaar weer.in het Olympisch Stadion van Helsinki! Uren lang hebben ze er zitten praten over vroeger. Maar niet alleen de tijden verandei-en, ook de mensen zelf. Aan niets is meer te zien dat de beide mannen op de foto eens grote athleten waren en Harold Abrahams konit op de foto tot de vreugdevolle ontdekking dat niet alleen zijn haardos dunner werd in achtentwintig jaar. Over de beide athleten op de foto zijn ove rigens roemruchte verhalen bekend. Vele kolommen schreven destijds de journalis ten over deze twee mannen, die ieder een gouden médaille in de wacht sleepten bij de Spelen in Parijs, die bekend stonden als de Olympiade der records. Bij athletiek alleen al werden toen veer tien nieuwe Olympische records geves tigd, waarvan vele tevens nieuwe wereld records waren. Voor een groot gedeelte was dit te danken aan de baan, die als de snel ste in Europa werd beschouwd. Vooral de Engelsman Abrahams deed daar zijn voordeel mee. Hij was het, die het presteerde om tot drie maal toe de honderd meter, waarvan destijds de Ame rikaan Paddock het wereldrecord bezat met 10.4 sec., te lopen in 10.6 sec. hetgeen in die dagen een nieuw Olympisch record betekende. Amerikanen favoriet Iedereen was het er destijds over eens dat de honderd meter gewonnen zou worden door een Amerikaan. Bij de voorwedstrijden en de selectiewed strijden was gebleken dat de Ameri kanen op deze afstand over een keur van hardlopers beschikten, waarvan er ongetwijfeld wel een zou zijn die in de finale de eerste prijs zou behalen. Een herinnering uit de Olympische Spelen van 1948 in Londen, toen dit viertal dames uit de Nederlandse athletiekploeg een gouden medaille in de wacht sleepte op het nummer vier maal honderd meter estafette. Het zijn van links naar rechts: mevrouw Stadt-De Jong, mevrouw Witziers-Timmer, mevrouw Van der Kade-Koudijs en mevrouw Blankers-Koen. Vier getrouwde vrouwen, die het snelste viertal in de wereld werden. 't Kwam anders uit, want Abrahams had het in zijn hoofd gehaald dat hij Olympisch kampioen zou worden. En hij werd het. In de kwart-finale liep hij 10.6 en ging over naar de halve finale, waar hij de wereld recordhouder Paddock zou ontmoeten. Op nieuw won Abrahams in 10.6 sec. Toen kwam de finale. Abrahams moest het daar in opnemen tegen vijf Amerikanen. En weer was hij niet te houden, nadat hij de eerste vijftig meter een duidelijke achterstand had gekregen. En voor de derde maal liep hij 10.6 sec. Een tijd. die eigenlijk nog ver onder het we reldrecord lag, maar die toch voldoende bleek voor een Olympische trofee. Opmerkelijke fitheid Dat was Harold Abrahams, de man die op de Parijse Spelen zo veel naam maakte. Hij deed echter niet onder voor Albin Stenroos, die op fenomenale wijze de marathon-loop won, ondanks het feit dat Stenroos toen reeds veer tig jaar was en eigenlijk voor actieve athletiekbeoefening veel te oud. Maar van zijn leeftijd trok de Fin zich al bar weinig aan. Hij eindigde de 42.195 kilo meter schijnbaar even welgemoed en fris als hij er aan begonnen was. Met zeven minuten voorsprong op de Italiaan Bertini ging hij door de finish in 2 uur 41 min. en 0.6 sec.! Wie gedacht had dat de stoere Fin daarna wel behoefte zou hebben gehad in de kleed kamer eens flink uit te rusten van de in spanning, kwam bedrogen uit. Zodra was Stenroos niet door de finish of hij liep rustig naar de tribune, waar hij zich door enkele landgenoten liet feliciteren om daar na net alsof hij nog aan de grote race moest beginnen een ererondje te lopen in het stadion. Toen hij daarmee klaar was verdween hij in de kleedkamer, maar was al weer spoedig terug bij de finish om zijn naaste concurrent Bertini aan te zien ko men. Is het een wonder dat die beide athleten van de Spelen van 1924 veel herinneringen hadden op te halen, toen zij elkaar dit jaar ontmoetten? Het belangrijke bij de Olympische Spelen ligt niet in het winnen, maar in het deelnemen. Het wezenlijke in het leven is niet, te overwinnen, maar goed te heb ben gestreden. Baron Pierre de Coubertin dorp kon alle deelnemers niet bergen. Toen kwamen de technische studenten uit Finland met een plan, dat de oplossing zou geven. Zij wilden met eigen krachten een eigen dorp bouwen, dat ook plaats zou kunnen bieden aan ruim veertienhonderd dames-athleten. Tech-townde oplossing En het dorp Tech-town geheten kwam er: een paar kilometer ten Westen van de Finse hoofdstad. Dit dorp zal na de Spelen de Studentenstad zijn, want daar voor werd het oorspronkelijk gebouwd. Met vereende krachten zwoegden de studenten lange tijd om alles voor elkaar te krijgen. Iedereen hielp daarbij. Van vele kanten werd materiële steun ontvangen, omdat men het initiatief van de studenten toe juichte en omdat men het zo'n lofwaardig idee vond om het dorp, waar na de derde Augustus de laboratoria en collegezalen zullen worden gevestigd, als verblijfplaats in te richten voor deelnemers aan de Spelen. Tech-town heeft de organisatoren de op lossing gegeven voor het grootste probleem, waarvoor men aanvankelijk gesteld \yas. Met het andere Olympische dorp erbij, dat bestaat uit zeventien grote uit baksteen op getrokken huizen, en vijfenveertighonderd plaatsen biedt, heeft men het huisvestings- spook afdoende geweerd! 30.000 buitenlanders Moeilijkheden. de organisatoren kun nen er over meepraten. Maar moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. En dat hebben de Finnen ook gedaan. Toen zij de deelnemers onderdak konden geven zijn zij naar plaatsen gaan zoeken voor de bui tenlandse toeschouwers ongeveer dertig duizend die naar Helsinki zouden komen. Voor de meesten van hen vonden zij parti culiere woningen, terwijl zij voor de jeug dige toeschouwers plaats maakten in scho len. Voor vijftienduizend mensen werd er voorts nog een tentenkamp ingericht, dat aan alle mogelijke eisen voldoet. En dan het transport. Reeds maanden te voren trof men regelingen om de stromen van bezoekers naar Finland te krijgen. Een speciale boot werd gecharterd voor het tra ject New YorkHelsinki, terwijl voorts met diverse boot- en luchtvaartmaatschap pijen contracten en regelingen werden ge maakt. Ook voor de moeilijkheden in verband met de vele talen, die er in Helsinki tijdens de Spelen zullen worden gesproken, heeft men een oplossing gevonden. Enkele hon derden tolken werden in dienst genomen. Deze mannen zullen herkenbaar zijn aar. een vlaggetje, dat op hun kleding is gehecht en dat tevens aangeeft welke talen zij spre ken. Een maatregel uiteraard die het groot ste deel van de buitenlandse bezoekers met vreugde hebben begroet. Hoofdstad opgeknapt Moeilijkheden.... er waren er zovele, die uit de weg moesten worden geruimd. Want de Finnen willen bij de organisatie van de Spelen niet onderdoen voor de En gelsen, de Duitsers, de Nederlanders, de Belgen, de Zweden, de Fransen, de Ameri kanen en al die anderen, die de Spelen al eens voorbereidden. Zij willen verder de duizenden vreemdelingen een goede indruk geven van hun land en hun hoofdstad. In Helsinki is het een en al bedrijvigheid geweest de laatste maanden. Overal is men bezig de stad een Olympisch tintje te geven. Arbeiders zijn bezig de straten waar dat nodig is van een nieuw wegdek te voor zien en voorts bouwt men nog aan een enorme ei'epoort, waardoor de meeste be zoekers de stad zullen binnenkomen. Over de baaien bouwen verder Finse soldaten pontonbruggen om het verkeer, zoveel als het maar mogelijk is, in goede banen te leiden en verkeersopstoppingen te voor- Tot nu toe kon men in Finland alleen een glas bier bestellen en krijgen, indien er ook voedsel bij werd genuttigd. Deze wet is thans door het Finse parlement ge wijzigd, dit met het oog op de Olympische Spelen. Bezoekers aan de Spelen zullen dus een glas bier kunnen bestellen zonder dat; er voedsel bij genuttigd behoeft te worden. komen. En om de stad een fleurig aanzien te geven hebben de stadsbestuurders aan de bevolking gevraagd vlaggen aan te schaffen. Vlaggen, ook van vreemde na ties, die tijdens de Spelen op alle punten van de stad moeten wapperen. Finnen klaren het wel Nog een paar dagen en alles moet op rolletjes lopen. Dan zal ook bewezen wor den of het jaar van voorbereiding vol doende is geweest en of de Finnen er in derdaad in zijn geslaagd het recordaantal deelnemers en bezoekers naar behoren te verwerken. En zij zullen het daar twij felt niemand aan bolwerken, ondanks de handicap van de beschadigde hoofdstad en ondanks de moeilijkheden, waarvoor alleen de Finnen tot nu toe stonden. Nog een paar dagen en het staatshoofd van Fin land kan bij de openingsceremonie de tra ditionele woorden spreken: „Ik verklaar de Olympische Spelen van Helsinki ter viering van de vijftiende Olympiade van de moderne tijd voor geopend". Dertigduizend buitenlandse bezoekers zal Helsinki krijgen tijdens de Olympi sche Spelen. Dertigduizend buitenlan ders zullen dus een onderdak moeten hebben: in hotels, particuliere huizen en.... tenten. Een klein gedeelte van i een tentenkamp ziet men op de foto. VLJ Naar het plaatskaartenbureau voor de Olympische Spelen heeft meegedeeld, wordt verwacht dat ongeveer 30.000 bui tenlandse toeschouwers de Spelen iedere dag zullen bijwonen. Gebaseerd op het aantal in die landen verkochte kaarten, komen 8.000 Zweden, 4.500 Amerikanen en Canadezen, 4.000 Denen, 3.000 Fransen, 2.500 Engelsen en 2.500 Duitsers naar de Finse hoofdstad om het Olympisch festijn mee te maken. Verder zijn in vele andere landen kleinere quota kaarten verkocht. Schrijver, maar voer alles propagandist voor de lichamelijke opvoeding en de sport in en buiten Frankrijk: dat was de Fransman Pierre Frédy Baron de Coubertin. De man, aan wiens onvermoeide en doelbewuste arbeid het te danken is, dat de oude Olympische Spelen in 1896 in ere werden hersteld. Eenendertig jaar was Pierre de Coubertin, toen hij zijn gedachten aan de wereld bekend maakte, maar niettemin stemden vele naties van harte in met die gedachten die er in de eerste plaats op gericht waren de sport meer in internationale banen te leiden en dienstbaar te maken aan de vredesgedachte. Pierre de Coubertin was niet de eerste, die een poging deed de Olympische Spelen nieuw-leven in te blazen. Maar zijn voor gangers, die het plan hadden geopperd nationale of internationale wedstrijden te organiseren, waren allen al bij de voor bereidingen reeds gestrand. In de Coubertin echter vond de idee een vertegenwoordiger, die voor kosten noch moeite terugdeinsde. Om zo snel en zo zo zeker als maar enigszins mogelijk was te werk te gaan knoopte hij contacten aan in Engeland, dat toen reeds als „het land van de sporten" bekend stond en waar vooral de sport op de scholen bij de jeugd dus bloeide. Daarover had hij trouwens op vijfentwintigjarige leeftijd na een bezoek aan Engeland reeds een boek geschreven, getiteld „L'éducation en Angleterre, colléges et .universités" (Op voeding in Engeland aan scholen en uni versiteiten). Ontmoeting In Engeland ontmoette De Coubertin een man, die zijn sporen op sportief gebied reeds verdiend had: Thomas Arnold. Deze zag in de sport net als de Coubertin ook niet alleen „een uitstekend middel om de jeugd goed op te voeden", maar kende ook veel waarde toe aan „de lichamelijke en morele ontwikkeling" waaraan de sport zo oneindig veel kan doen. Deze beide laatste gedachten maakte De Coubertin ook tot de. grondslag van zijn werk, dat als laatste doel de herleving van de Olympische Spelen had. Hoeveel moeilijkheden en tegenslagen er te overwinnen wax-en en hoeveel kosten ex- gemaakt moesten worden alvorens het zo ver was, daaraan zullen de duizenden be zoekers, die sti-aks naar de prestaties van de beste sportlieden in de wereld gaan kijken, wel in de laatste plaats denken. En dat doet ook weinig ter zake. Hoofdzaak is dat het doel het samenbrengen van de sportieve naties in de wereld tot roem van de sport werd bereikt. Congres in Parijs In 1894 richtte de initiatiefnemer zich tot vele sportbonden in de wereld en nodigde deze uit vertegenwoordigers naar Parijs te sturen om bespx-ekingen te voeren ter'ver- wezenlijking van zijn doel. En de vertegen woordigers kwamen: De Coubei-tin had niet vergeefs gewerkt. Men bereikte op het congres dat van zestien tot driëntwintig Juni 1894 in de Sorbonne'van Parijs gehouden werd, vol ledig overeenstemming en de afgevaardig den van onder andere Amerika, Engeland, België, Zweden, Spanje, Rusland en Grie kenland besloten zelfs tot oprichting van het Internationaal Olympisch Comité, waarvan De Coubertin niet veel later na de Griek Bikelas voorzitter werd. Het belangrijkste besluit was overigens wel: „In het belang van de toeneming en de verzorging van de lichaamsoefeningen en in het bijzonder voor het samenbren gen van de volken in de wereld, zullen telkens om d'é vier jaar overeenko mend met de Helleense Olympiades grote Spelen worden gehouden, waar voor alle volken in de wereld uitgeno digd zullen worden". Eerste Spelen in Griekenland De organisatie van de eerste moderne Spelen in 1896 werd aan Griekenland aan geboden. Dit ter ere van de Spelen van het oude Hellas. Tot 1925 toe bleef Baron De Coubei-tin voox-zitter van het Internationaal Olym pisch Comité, waarna de Belgische Graaf van Baillet Latour deze functie overnam. Op 11 September 1937 overleed De Cou bertin in Genève. Overeenkomstig zijn laatste wil, werd zijn hart overgebracht naar Olympia, waar het rust in het ge denkteken, dat de wedergeboorte van de Olympische Spelen symboliseert. Het viertal dames uit de Nederlandse Zwemploeg, dat bij de Olympische Spelen van 1948 in Londen de derde prijs behaalde in het nummer vier 'maal honderd meter estafette. Het waren Irma Schuhmacher, Wies Vaessen, Margot Marsman en Hannig Termeulen die het stoute staaltje leverden.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8