Noodmaatregelen op komst om de Britse economie te redden Problemen, niet over personen, maar over portefeuille-ver deling Mogelijk in Korea tóch wapenstilstand op komst Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voldoening Assemblee moet vergaderen na accoord in Panmoendjom Amerikaanse justitie begint actie tegen een olie-kartel Bewapeningsprogramma zal waarschijnlijk over periode van vijf jaar worden uitgesmeerd Conflict tussen Sjah en dr. Mossadeq W est-Berlijners vragen steun Het woord is aan De kabinetsformatie Malik blijft en de UNO gist Koninklijke" zou ook tot groep behoren „Le Figaro" publiceert notities van Duclos West-Duitse socialisten boeken weinig succes Arbeidersvertegenwoor diging in organen van plan-Schuman Ghavam Soeltaneh formateur Vijf personen in Haagse speelclub aangehouden Emancipatie OORLOG ONNODIG,. Wet op medezeggenschap 67e JAARGANG No 7 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Moord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 18 JULI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 167 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE BURGEMEESTER van Bloemendaal heeft gisteren de vergadering van de ge meenteraad geopend met een korte rede, waarin hij zijn voldoening heeft uitge sproken over het vernietigende antwoord, dat de minister van Justitie aan het Eerste Kamerlid Reyers heeft gegeven naar aan leiding van diens beschuldigingen van Bloemendaalse politie-ambtenaren. Jhr. mr. C. J. A. den Tex heeft daarin eveneens het rapport der Kamercommissie betrok ken, dat de beschuldigingen als onbewezen verdachtmakingen qualificeert. Zijn per soonlijk groot vertrouwen in de betrokken politiemannen heeft de burgemeester in onomwonden termen geuit en verzekerd dat het nimmer aan het wankelen is ge bracht, zodat het resultaat van het onder zoek door de Kamercommissie hem dan ook niet verwonderen kon, maar voor de betrokkenen alleen verheugen. Een woord van duidelijke critiek op het Kamerlid Reyers heeft hij er wel aan toe gevoegd. De burgemeester zei: „Er blijft een gevoel van onbehaaglijkheid bij hen, die zoals ik in het interpellatierecht een scherp wapen zien tegen willekeur en machtsoverschrijding. Dit wapen gehan teerd te zien op de roekeloze wijze, waarop dit door de heer Reyers is gedaan, wekt grote bezorgdheid". Hij legde daar nog meer nadruk op door de toevoeging: „Wat de politieambtenaren zelf betreft kan ik niet zeggen hoe diep de wonden zijn, die hier geslagen zijn. Ieder die enig gezag uitoefent en daardoor soms voor anderen onaangename maatregelen moet nemen weet, dat hem dit vergolden kan worden in bittere critiek, zelfs in verdachtmakin gen. Dit is een prijs die hij heeft te be talen en de politie is dit van de zijde van haar natuurlijke tegenstanders dan ook gewend. Maar wanneer deze aanvallen komen van iemand, die op een hoge plaats is 'gesteld, dan treffen zij diep". Het is goed en nuttig dat de burge meester van Bloemendaal deze commentaar op het gebruik van het interpellatierecht heeft geuit. Wij stemmen er van harte mee in. Als het betrokken Kamerlid, haar lezende, er een scherpe terechtwijzing in zou voelen zou hij gelijk hebben en zou hij er wellicht nog lering uit trekken ook. In elk geval is het goed dat het interpellatie recht in het openbaar wordt gekenschetst als het nuttige (en onmisbare) democra tische wapen tegen willekeur en machts overschrijding dat het is, maar tegelijk als een instrument dat alleen met volledig besef van verantwoordelijkheid gehanteerd mag worden. Een Kamerlid moet volledig weten wat hij doet als hij het ter hand neemt en beschuldigingen gaat uiten. Hij dient te beseffen welk onverdiend leed hij veroorzaken zou door onbewezen verdacht makingen. Hij dient ook uit ervaring te weten een ervaring die niet alleen Ka merleden kunnen bezitten dat „de mo lens van het gouvernement? vaak langzaam malen en dat hij door overijlde en onvol doend. gefundeerde gevolgtrekkingen be trokkenen een niet alleen onverdiende maar boyendien ook nog langdurige pijni ging zou bezorgen. Wij zijn niet optimistisch gestemd over het Kamerlid Reyers. Hij heeft dezer dagen weer andere vragen gesteld, ditmaal aan het adres van de minister van Onderwijs, Kunsten én Wetenschappen, naar aanlei ding van de benoeming van een admi nistrateur A in tijdelijke dienst van het ministerie, tegen wie volgens hem „sinds anderhalf jaar een justitiëel onderzoek gaande is". Reeds op grond van die formu lering heeft minister Rutten hern in zijn antwoord moeten corrigeren, want het gold hier geen onderzoek, door de justitie inge steld op haar initiatief, maar naar aan leiding van een door derden ingediende klacht. Minister Rutten heeft op de vi^ag zelf geantwoord, dat het onrechtvaardig zou zijn iemand een functie in 's rijks dienst te onthouden enkel op grond van het feit, dat tegen hem een aanklacht is ingediend die ook na welhaast twee jaren van diepgaand onderzoek de justitie nog geen aanleiding heeft gegeven, tot een strafrechtelijke vervolging over te gaan. Ja, natuurlijk zou dat onrechtvaardig zijn, zal ieder redelijk denkend mens toe geven. Was dit beleid gebruikelijk, dan zou het immers mogelijk worden dat iemand alleen door een aanklacht in te dienen een ander jarenlang zou beletten om aan het werk te komen? Men zou daar vreemde dingen mee kunnen gaan beleven. Het is zonderling dat de heer Reyers, die Kamer lid is, zulke eenvoudige overwegingen niet zelf schijnt te kunnen maken. En gisteren hebben wij nog het antwoord vermeld van de minister van Oorlog hij hóudt vele ministers bezig op vragen zijnerzijds betreffende de zaak-Menten, die hij na enkele dagen weer had ingetrokken! Mi nister Staf vond het gewenst ze toch te beantwoorden omdat hij van oordeel was, dat daarmee nog enige verduidelijking zou worden gegeven. Een goed argument: ver duidelijking. Minder duidelijk is dat ge stelde vragen na enige dagen weer worden ingetrokken. „Voldoening" staat boven dit artikel. Die titel geldt de gevoelens, waarvan de bur gemeester van Bloemendaal gisteren in zijn rede blijk gaf. Zij geldt ook de verklarin gen van een Kamercommissie en van mi nisters ten aanzien van een driètal Bloe mendalers. Maar die titel duidt geenszins onze mening over het persoonlijk beleid van het Eerste Kamerlid Reyers aan. R. P. PARIJS, (ANP.) In aansluiting op de besprekingen, die op initiatief van het in ternationaal Christelijk vakverbond op 12 Juni te Brussel werden gehouden, kwamen delegaties van het internationaal Christe lijk vakverbond en het internationaal ver bond van vrije vakverenigingen gisteren te Parijs opnieuw bijeen om hun beraadsla gingen over de vertegenwoordiging van de arbeiders in de organen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal voort te zetten. Na afloop werd het volgende com muniqué verstrekt: Tijdens de besprekin gen werd volledige overeenstemming be reikt. Beide internationales houden vast aan hun eis, dat de arbeiders vertegen woordigd moeten zijn in de Hoge Autori teit, het gerechtshof en het consultatief comité van het Schuman-slan. LONDEN. (AFP.). De drastische econo mische maatregelen, die Churchill binnen kort in het Lagerhuis zal aankondigen, zul len volgens regeringskringen in hoofdzaak de volgende punten omvatten: de periode van uitvoering van het herbewapenings programma zal worden verlengd tot vijf jaar. Zoals bekend had de Labourregering de uitvoeringsperiode reeds tot drie jaar verlengd en is de tegenwoordige regering er enige tijd geleden reeds toe overgegaan voor de uitvoering van het programma een periode van vier jaar vast te stellen. Men merkt op, dat Bevan reeds lang voorstan der is van een vijfjaren plan voor de her bewapening. De invoer en het verbruik zullen op nieuw worden beperkt. Deze beperkingen zullen onder meer herinvoering van de benzinerantsoenering voor andere dan za kelijke- en beroepsdoeleinden inhouden. De exportindustrieën zullen worden gere organiseerd en in het bijzonder de 'ma chine- en autoindustrie, die van het groot ste belang is voor de buitenlandse handel van Engeland. Wanneer er voor auto's geen afzet meer is, moeten de fabrikanten zich gaan toeleggen op de productie van civiele of militaire vliegtuigen. De in vesteringen zullen opnieuw worden be perkt, waardoor meer machines en zwaar industrieel materieel voor export vrij zullen komen. Zoals bekend treft de Britse regering voorbereidingen voor het bijeenroepen van een belangrijke conferentie van de premiers en de ministers van Financiën van het Gemenebest om een oplossing te vinden voor de economische en financiële problemen van het sterlinggebied. De uit nodigingen voor deze conferentie zijn reeds verzonden, maar de datum en de agenda zijn nog niet vastgesteld. In Londen meent men te weten, dat op deze conferentie, die waarschijnlijk in No vember na de presidentsverkiezingen in de V.S. zal worden gehouden, de volgende punten zullen worden besproken: het her stel van de vrije koersvorming op de in ternationale wisselmarkten van het pond. Maatregelen om Amerikaans en Canadees kapitaal aan te trekken voor de Engelse industrie. Herstel van de omwisselbaarheid van het pond sterling, zulks op grond van een Amerikaans-Canadees plan, dat op het ogenblik overwogen wordt, en dat beoogt (AFP). Uit Teheran wordt vernomen, dat de wens van Mossadeq om zowel pre mier als minister van oorlog in het nieuwe kabinet te worden, de voornaamste reden voor zijn aftreden als formateur is. Mossa deq wilde, als direct verantwoordelijke voor de strijdkrachten, bezuinigingen in voeren in het leger. De Sjah weigerde hier op in te gaan, daar hij van mening was, dat een generaal minister van Oorlog zou moeten zijn. Mossadeq bood daarop zijn ontslag aan, dat door de Sjah werd aan vaard. De Sjah heeft het parlement naar men meent te weten te kennen gegeven, dat een nieuwe premier de politiek van Mossadeq dient te volgen. Op een besloten vergadering van de Kamer, waaraan 43 leden deelnamen, heb ben 40 zich uitgesproken voor Achmad Ghavam Soeltaneh. De leden van het na tionale front waren niet aanwezig. Kort na het bekendmaken van de uitslag der stemming besloot de Sjah Ghavam Soeltaneh te verzoeken een kabinet te vormen. Ghavam Soeltaneh werd aan het begin van 1946 premier. De Russische troepen hadden toen in het Noorden gelegen-delen van Perzië bezet en in die tijd poogde de Sovjet-Unie olieconcessies in deze gebieden te verkrijgen. De premier reisde toen naar Moskou en bezocht maarschalk Stalin. Toen Soeltaneh in 1947 de regering verliet had de Sovjet-Unie haar concessies niet ontvangen en hadden haar troepen het land verlaten. Dertig leden van het nationale front, die niet aanwezig waren op de besloten zit ting van de Kamer, hebben later de keuze van Ghavam ongrondwettig verklaard, daar naar hun mening in een dergelijke zitting alleen met een meerderheid van drie vierden der op dat ogenblik te Tehe ran aanwezige parlementsleden besluiten genomen kunnen worden. het welslagen van deze stap te verzekeren door een garantiefonds in dollars te stich ten. Verhoging van de productie in het Gemenebest teneinde de afhankelijkheid van de invoer uit het dollarge'oied te ver minderen. Herziening van de tariefpolitiek en van de houding tegenover de algemene overeenkomst voor tarieven en handel. BERLIJN, (Reuter). De volksverte genwoordiging van West-Berlijn heeft eenstemmig een beroep op de Westelijke autoriteiten gedaan om de West-Berlijnse politie te helpen bij haar pogingen om ontvoeringen naar Oost-Berlijn en Oost- Duitsland onmogelijk te maken. Het parlement verzocht de Westelijke autoriteiten, militaire posten op te richten langs de grenzen met Oost-Duitsland en patrouilles uit te voeren langs deze grens. Voorts vroegen de parlementsleden toe stemming om de West-Berlijnse politie beter te bewapenen en bepaalde burgers het recht te geven, wapens te dragen. Ten slotte werd gevraagd, maatregelen te tref fen om een einde te maken aan commu nistische activiteit in het Westelijke stads deel. De Haagse politie heeft bij een routine controle in een woning aan de Groot Her- toginnelaan 54, een roulette en fiches in beslag genomen. Vijf personen, die aan vankelijk verklaarden, dat zij slechts aan het „een-en-twintigen" waren, werden aan gehouden. Henri Bordeaux: Het is waar dat de jongelingen graag zeggen dat zij een leven moede zijndat zij niet kennen. Donderdagmorgen is een aantal wagens van een trein Amersfoort-Amsterdam nabij Amersfoort uit de rails gelopen. Bij dit ongeval werden zeven personen gewond. De wagon die door het daar achterlopende rijtuig werd vernield. CHARLES PLISNIER OVERLEDEN De Belgische schrijver Charles Plisnier is Donderdagavond te Brussel overleden. Hij stichtte op 16-jarige leeftijd het tijdschrift „Ferveur" en was een van de eersten, die toetraden tot de Derde Internationale en hij mag gerekend worden tot de stichters van de Belgische communistische partij. In 1923 werd hij met 32 andere leden ge royeerd. Van onze parlementaire redacteur) Te verwachten valt dat minister Stikker op 23 Juli Nederland zal vertegenwoordi gen in de op die dag te Parijs te houden bijeenkomst van de ministers van de zes Schuman-landen, aangezien het niet waar schijnlijk is dat dan reeds een nieuw ka binet is geïnstalleerd. Dit verklaarde dr. Drees, toen hij vanmorgen aan journalisten een indruk gaf van de moeilijkheden bij zijn formatiepogingen. Tevoren had hij on geveer drie kwartier met dr. Schouten ge sproken. De formateur zei: „Wij zijn nog in dis cussie over de verdeling der portefeuilles. Op het ogenblik is niet zo zeer een me ningsverschil over de personen als wel over de departementen, die de verschillende fracties door hun geestverwanten gaarne bezet zouden zien, het uitgangspunt van de moeilijkheden. Het ligt voor de hand", zo merkte de formateur nog op, „dat ik, nu NEW YORK (Reuter). Jakob Malik, het hoofd van de Russische delegatie bij de U.N.O. heeft zijn voorgenomen reis naar de Sovjet-Unie geannuleerd. Oorspronke lijk zou hij de Verenigde Staten 22 Juli op de „Nieuw Amsterdam" verlaten. Politieke waarnemers zien als enige mo gelijke reden voor het plotselinge besluit een eventuele bijeenroeping van de Alge mene Vergadering voor het bespreken van de Koreaanse kwestie. Het bericht deed speculaties ontstaan over een hangende totstandkoming van de wapenstilstand, aldus Reuter. Volgens het besluit van de vorige Alge mene Vergadering moet de secretaris-gene raal onmiddellijk na het totstandkomen van een wapenstilstand de Assemblée bij eenroepen. Sommige gedelegeerden, zo vervolgt Reuter, waren reeds enige tijd onzeker om trent hun vakantieplannen. Maliks besluit zal deze onzekerheid stellig verhogen. Men meent niet, dat deze mogelijk bij een te roepen Algemene Vergadering een definitieve regeling van het Koreaanse vraagstuk met zich mee zou brengen. Men neemt echter aan, dat zij zou leiden tot een conferentie van de in Korea met elkaar strijdende mogendheden, met inbegrip van communistisch China. Waarnemers zeggen, dat, ook al zou een wapenstilstand in de komende dagen tot stand komen, de Algemene Vergadering niet eerder dan in dè tweede week van Augustus bijeen zou komen. In Britse en Amerikaanse kringen meent men. dat de respectieve ministers van Buitenlandse Zaken de Britse en Amerikaanse delegaties zouden leiden. Van de zijde der Sovjet-delegatie is geen commentaar op Maliks besluit verstrekt. Een hooggeplaatste functionaris van de U.N.O., die van de Koreaanse situatie* nauwkeurig op de hoogte is gebleven, heeft verklaard, dat hoewel hij nog niet in ver binding heeft gestaan met Malik, de hoge functionarissen van het secretariaat alge meen van oordeel zijn, dat binnenkort be langrijk nieuws uit Korea verwacht kan worden. Eerder was gemeld, dat diplomatieke kringen te Londen niet langer geloofden, dat de gedachtenwisseling tussen Londen en Peking, via Indiase diplomatieke verte genwoordigers, zou leiden tot een einde in de impasse bij de bestandsbesprekingen te Panmoendjom. Naar verluidt was de eerste stap tot dit contact uitgegaan van de rege ring te Peking. De laatstgemelde stap in deze gedachten-, wisseling was het onderhoud, dat de aftre dende Indiase ambassadeur in China, Sar- WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse procureur-generaal, James P. McGranery, heeft medegedeeld, dat een federale jury een onderzoek zal instellen naar een internationaal oliekartèl, waarvan zeven van de grootste oliemaatschappijen ter wereld deel uitmaken. McGranery noemde de namen van de volgende maat schappijen: Standard Oil of New Jersey, Standard Oil of California, de Texas Com pany, de Socony Vacuum, de Gulf Oil, de Royal Dutch Shellgroep en de Anglo Ira nian Oil Company. De procureur-generaal deelde mede, dat hij voornemens is te trachten tot straf- ln Gilwell Park, Essex (Engeland) wordt op het ogenblik een indaba(samenkomst) gehouden, een kamp waar padvindersleiders van overal ter wereld bijeen zijn met het doel, elkaar nader te leren kennen en van gedachten te wisselen over allerlei vraagstukken van internationale samenwerking. Op de foto: Een aantal deelnemers aan de „indaba" op weg naar een bespreking. rechtelijke vervolgingen te komen en dat hij tevens een civiele anti-trustactie wil instellen, om een einde te maken aan de beweerde monopolistische praktijken van de groep. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft verklaard, dat een Congrescommissie enkele weken gele den berichten en klachten over het vast stellen van prijzen door zeven oliemaat schappijen onder de aandacht van het mi nisterie heeft gebracht. Het rapport was de vorige herfst door de federale commissie voor de handel uit gebracht, doch de inhoud was nimmer openbaar gemaakt. De commissie achtte publicatie niet gewenst met het oog op het oliegeschil tussen Engeland en Perzië en omdat zulks „oude grieven tussen som mige landen zou kunnen doen herleven". President Truman verzocht ook om ge heimhouding van het 900 bladzijden tellen de rapport opdat de Amerikaanse buiten landse betrekkingen niet zouden worden geschaad. Hij maakte evenwel geen be zwaar tegen het gebruik er van voor een onderzoek. De commissie van de Senaat, die moet waken- tegen monopolies, heeft het rap port ter inzage gehad en op openbaarma king er van bij de regering aangedrongen. Senator Thomas Hennings (democraat) heeft eveneens om publicatie van het rap port ver-zocht. Hij heeft verslaggevers medegedeeld, dat een in Londen en Wash ington vastgesteld prijzenstelsel duizenden nrillioen dollars aan buitensporige winsten, gemaakt door landen die Amerikaanse steun genoten, uit de zakken van Ameri kaanse belastingbetalers had doen vloeien. Eugene Holman, president van de Stan dard Oil Company of New Jersey, heeft openlijk ontkend, dat de maatschappij iets te -maken zou hebben met het ongeoorloofd vaststellen van prijzen of met overeen komsten ter beheersing van de markt van welke aard ook. dar Panniker, in het begin van de vorige week had met de scheidende Indiase Hoge Commissaris te Londen, Krishna Menon, die voor dit doel naar New Delhi was ge vlogen. Het toen besprokene, dat aan de Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd, werd meegedeeld, wees niet op enig defini tief resultaat. Alle aandacht werd dus weer gericht bp de bestandssonderhandelingen zelf, waar het struikelblok nog steeds de kwestie van de uitwisseling van krijgsgevangenen is. Verward Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Amerika berichten heeft ontvangen, dat India onderhandelingen met China heeft gevoerd over de Koreaanse kwestie. De berichten waren echter zo ver ward, dat het onmogelijk was uit te maken, of er een nieuw element in de ondei-hande- lingen over de wapenstilstand is gekomen. Van bevoegde zijde is verklaard, dat Amerika door Engeland op de hoogte is gesteld van de Indiase mededelingen om trent het Chinese standpunt. Van gezaghebbende Indiase zijde is ver nomen, dat India blijft pogen een oplossing te vinden voor het Koreaanse geschil, al hebben, naar 'de mening van welingelichte Indiase kringen, de geallieerde bombarde menten van de krachtcentrales aan de Jaloe het vinden van een oplossing in zekere mate bemoeilijkt. Volgens radio-Peking zet de Amerikaan se luchtmacht het bombarderen van steden aan de grens van Mandsjoerije voort „on danks het krachtige protest van Tsjoe en Lai tegen het bombardement van Antoeng op 11 Juli". Sinds jaar en dag bestond de gewoonte dat oudere vrouwen toezicht hielden op Londense perrons, teneinde te voorko men 'dat jonge, niet voldoende met mo gelijke gevaren in de Britse hoofdstad op de hoogte zijnde jonge meisjes en vrouwen, het slachtoffer zouden worden van handelaars in blanke slavinnen of andere ongure elementen. Met deze ge woonte is thans gebroken. De voorzit ster van de organisatie, die verantwoor delijk was voor deze hulp, gaf hiervoor de volgende verklaring: ..De huidige Britse vrouwen zijn volkomen in staat op zichzelf te passen. Indien er nog be scherming zou moeten worden verleend, zouden hier eerder de jonge mannen voor in aanmerking komen." PARIJS (United Press) „Le Figaro" heeft gisteren een document gepubliceerd, dat het geheime notitieboek van de Franse communistenleider Jacques Duclos heet te zijn. Volgens het blad behelst het notitie boek een communistisch plan voor demora lisatie van het Franse leger, sabotage van militaire en anti-Franse agitatie in Noord- Afrika. Het notitieboek werd in beslag genomen tijdens de arrestatie van Duclos op de dag van die demonstraties. De minister van Binnenlandse Zaken deelde kort daarna mede dat het „positieve bewijzen" bevatte, dat de communistische partij samenzweert tegen de veiligheid van de Franse staat. Duclos kreeg het notitieboek echter terug na zijn- vrijlating. De Figaro berichtte dat het notitieboek geen sensationele onthullingen behelst, maar uitstekend inzicht verschaft in de tak- tiek van de Franse communistische partij. Het citeerde „Derde wereldoorlog zou overwinning voor ons opleveren, maar ten koste van geweldige offers. Weg naar vrede is daarom door arbeidersklasse ge kozen omdat, die leidt naar socialisme. Kracht der anti-imperialisten maakt deze overwinning mogelijk dank zij USSR. Oor logsgevaar neemt toe maar oorlog fataal en niet nodig." wij nog in het onderhandelingsstadium ver keren, niet kan vertellen om welk depar tement het precies gaat, want hierbij zijn ook prestige-kwesties betrokken". De for mateur had reden te veronderstellen dat de AR-fractie morgen weer bijeenkomt, maar hij bleef het antwoord schuldig op de vraag of hij al kon zeggen wanneer hij nader uitsluitsel van dr. Schouten zou horen. Bovendien maakte hij kenbaar dat het overleg naar verschillende kanten nog gaande is. Het. gaat er om, vijftien minis tersposten zo goed mogelijk te verdelen. Wanneer hier het getal vijftien wordt ge noemd, dan iS' dat alleen omdat er op het ogenblik vijftien ministers zijn. Het staat geenszins vast dat er weer vijftien zullen komen. Voorts zei de formateur nog: „Er zijn op het ogenblik reeds portefeuilles door be paalde partijen bezet. Er komen nu nieuwe mensen bij dit doelde op de Anti-Revo- lutionnairen die thans geen deel van het kabinet uitmaken en het is de vraag of deze nu de door verschillende oorzaken openkomende plaatsen moeten krijgen, dan wel of en in hoeverre zij zouden kunnen rekenen op een of meer portefeuilles die op het ogenblik door personen van andere richting bezet zijn." Tot zover de formateur. Ik heb reden om aan te nemen dat er een sterke aandrang bij tie Anti-Revolu- tionnairen bestaat om de portefeuille van Sociale Zaken te krijgen, met die van Bin nenlandse Zaken of van Onderwijs. Sociale Zaken stond onder de leiding van een minis ter behorende tot de P.v.d.A. (mr. Joekes). Naar het schijnt zou bij de P. v. d. A. voors hands ernstig bezwaar bestaan om van dat departement afstand te doen. Binnenlandse Zaken en Onderwijs ressorteren beide on der ministers die deel uitmaken van de K.V.P. In parlementaire kring en daarbui ten kan men vernemen dat één van de moeilijkheden zou zijn, dat in het bijzonder de P. v. d. A. bezwaar maakt tegen dr. J. A. H. J..S. Bruins Slot, een favoriet van dr. Schouten, vooral omdat de heer Bruins Slot in de afgelopen' tijd op. een zeer krib bige manier tegen het beleid van het thans' demissionnaire kabinet in woord en ge schrift te velde is getrokken. Kort nadat dr. Drees zich even met de pers had onderhouden, zag ik mr. Donker, de fractie-voorzitter van de P.v.d.A., met snelle tred en in kennelijke staatvan iemand, die niet aangesproken wilde wor den, zich in de richting van het minister presidentschap begeven; het vermoeden is dus niét ongegrond, dat dr. Drees dus gaarne met deze fractie-voorzitter wilde spreken. BONN, (Reuter). De West-Duitse Bondsdag heeft Donderdag de veelomstre den wet op de bedrijfsorganisaties, die de werknemers een aandeel in de bedrijfslei ding geeft, in tweede lezing aangenomen. In het debat, dat 15 uur duurde, werden 15 kleine amendementen aanvaard, waar van drie afkomstig van de oppositie. De sociaal-democraten en de communisten staakten hun vertragingsactie, toen zij er voor hadden gezorgd, dat de behandeling in derde lezing niet op Vrijdag, zoals de regering had gewild, kon plaats hebben. De coalitiepartijen zagen echter hun voor stel om het zomerreces tot Zaterdag uit te stellen aanvaard. Een woordvoerder der socialisten deelde mee, dat zijn partij alle amendementen bij de behandeling in derde lezing opnieuw zal indienen. De vergadering kan hierdoor wel tot Zondagnacht voortduren. KOEZNETSOF TERUGGEROEPEN LONDEN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft zich bereid verklaard de tweede secretaris van haar ambassade te Londen, Pavel Koeznetsof, wiens naam onlangs in een te Londen gevoerd spionnageproces was genoemd, terug te roepen, zo deelde een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren mee. AARDBEVING IN WEST-JAPAN. TOKIO (Reuter) In een groot ge deelte van West-Japan is Vrijdag een hevige aardbeving voorgekomen. Acht per sonen vonden de dood en zesennegentig werden gewond. xoocooo-TTcr OPNIEUW KANS OP REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 19 Juli Zon op 4.42 uur, onder 20.49 uur. Maan op 1-37 uur, onder 19.48 uur. Hoog en laag water in I.Tmuiden Vrijdag 18 Juli Hoog water: 0.42 en 13.22 uur. Laag water: 0.37 en 21.17 uur. Zaterdag 19 Juli Hoog water: 1.45 en 14.17 uur. Laag water: 9.41 en 22.14 uur. ïxxxoocrxx:

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1