Dr. Kortenhorst opnieuw voorzitter eCn J.J.v.KOOTEN Tweede Kamer aanschouwde een stukje formatie-arbeid Oranjeboom Mogelijkheid tot stemoverdracht mag geen stelsel worden" De radio geeft Zaterdag De Rijkstelegraaf bestaat een eeuw Haastige vlieger vertelt PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE ocli ió het zo VRIJDAG 18 JULI 1952 TWEEDE KAMER Kerkelijk 'Nieuws MULO-examens Examen handenarbeid Tentoonstelling in het Postmuseum 1992 km per uur Algemene militaire Pensioenbond Valse documenten voor invoer van metalen Theems zijrivier van Rijn .J 99 (Van onze parlementaire redacteur) Behalve de gebruikelijke samenstelling der commissies, het trekken van de afde lingen en de benoemingen- van haar voor zitters, viel er slechts één vermeldenswaar dig feit voor. Dr. Kortenhorst, die opnieuw tot voorzit-' ter is benoemd, was erkentelijk voor het hem nu vijf keren geschonken vertrouwen. Hij aanvaardde zijn taak met een korte rede, waarin enige belangwekkende pun ten voorkwamen. Te meer stelde hij zijn herbenoeming op prijs aangezien de Grond wet niet dwingt tot enige vastheid in het voorzitterschap, sinds in 1814 het oorspron kelijk door Van Hogendorp gekoesterde denkbeeld de voorzitter tot een „ambtenaar in vaste dienst" te maken geen doorgang had gevonden.. Bovenal is de voorzitter in ons bestel de eerste onder zijns gelijken uit de Tweede Kamer, al kan men in hem tevens het levende zinnebeeld zien van nuttige samenwerking tussen- regering en volksvertegenwoordiging, zo zei dr. kor tenhorst, die verklaarde dat het zijn plicht is onpartijdig scheidsrechter en tevens de zorgzame leider van de Kamerarbeid te zijn. In dit opzicht gewaagde hij van zijn plicht, ter bevordering van niet te grote wijdlopigheid der debatten, soms als „beul" op te treden ten aanzien van hen die te lang zouden willen spreken. De voorzitter, die opmerkte dat de Kamer in belangrijke mate vernieuwing heeft on dergaan sinds 1946 thans zitten er nog zestig van de toenmalige afgevaardigden en de „groentjes" hartelijk welkom had ge heten, besprak ook nog even het verlangen der Kamer naar vernieuwing in haar werk methode. In het Reglement van Orde zijn reeds veranderingen aangebracht. Voorts zal waarschijnlijk op 23 Juli in openbare behandeling komen het voorstel tot Grond wetsherziening (in tweede aanleg) om de Kamer met vijftig leden uit te breiden. Daarin komt tevens een bepaling voor, die als uitzonderingsmaatregel de mogelijkheid zou openen tot het uitbrengen van een stem door in het buitenland vertoevende afge vaardigden met behulp van stemover dracht. Voorzitter Kortenhox-st onder streepte dat het geenszins de bedoeling is hiervan een stelsel te maken, dat zijns in- Ned. Herv. kerk Beroepen te Katwijk aan Zee (vac. G. J. van ïeperen) (toez.) W. A. B. Hagen te Kerkdriel. Te Schoonrewoerd en te Klundert, G. van Estrik, cand. te Maurik. Te Jaarsveld en te Willege Langerak, J. v. d. Schee, cand. te Rotterdam. Beroepbaarstelling: de heer W. L. van Voorst Vader, candidaat te Middelburg stelt zich beroepbaar. Geref. kerken Beroepen te Veenendaal (vac. W. C. v. d. Brink) J. H. van Halsema te Tholen. Beroepbaar. De classis Amsterdam heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar vex-klaard de heer D. Gi'oenendijk,cand. te Amsterdam-Zuid. Geref. kerken Art. 31 K.O. Beroepen te Ulrum, J. Verkade te Zuid- wolde (Dr.) Beroepbaar. De heer C. de Haan, cand. te Utrecht kan een beroep in overweging nemen. Ver. van Christelijke onderwijzers De vereniging van Christelijke onder wijzers en onderwijzeressen in Nederland heeft besloten over te gaan tot de aanstel ling van twee vrijgestelden en als zodanig benoemd de hei-en D. P. Bothof te 's-Gra- venhage, directeur van het bureau der vereniging en P. C. Velthuizen, hoofd van een Chr. school te Zeist. Prof. Berkouwer niet naar de V.S. Naar wij vernemen heeft prof. dr. C. C. Berkouwer zijn benoeming tot hoogleraar in de dogmatiek aan het Calvin Seminary te Grand Rapids (V.S.) niet aanvaard. Prof. Berkouwer blijft hoogleraar aan de Vrije Universiteit. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.35 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbei-icht. 12.33 Hawaiï-muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Politie Kapel (13.3013.45 Kin dervertelling). 14.00 Platen. 14.25 Kinder koor. 14.45 Twents programma. 15.15 Ama teursprogramma. 15.45 Dansmuziek. 16.15 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.30 Philharmonisch orkest. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Platen. 1750 De Ronde van Frankrijk. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 18.40 Regerings uitzending: Zoeklicht op de Westei-se Defen sie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passe partout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerde muziek. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Weense mu ziek. 21.45 Voordracht. 22.05 Platen. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Nieuws. 11.55 Olympische Spelen. 14.00 Platen. 15.05 Kroniek van Letteren en Kuns ten. 15.43 Omroeporkest en solist. 16.15 De Vliegende Hollander, causerie. 16.25 De Schoonheid van het Gregoriaans. 16.55 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Joui-nalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Platen. 19.15 Pianoduo. 19.30 Plateji. 19.52 Actualitei ten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.03 Heiligen gaan naar de hel. 20.18 Lichtbaken, causerie. 20.38 Platen. 21.00 Platen. 21.30 Idem. 22.15 Olympische Spelen. 22.30 Wij lui den de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Espe ranto. 23.22—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerberichten. 12.34 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor soldaten. 14.00 Kamerorkest en solist. 14.25, 14.40, 15.00, 15.15 en 16.00 Platen. 16.46 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.05 Platen. 17.15 Macbeth, opera. 18.50 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Accordeon. 19.50 Platen. 19.55 Repor tage. 20.10 Platen. 20.15 Macbeth, opera (ver volg). 21.40 Accordeon. 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramma. ziens strijdig zou zijn met ons begrip van de betekenis van democratisch handelen door een vergadering, na een voorafgaande gedachtenwisseling waarvan degenen die stemmen, kennis moeten hebben genomen. In de Eerste Kamer was die bepaling voor al een steen des aanstoots gebleken. Dr. Kortenhorst hei-innerde nog eens nadruk kelijk aan de verklaring van minister Beel, dat deze het een juist beleid zou achten, ook van het nieuwe kabinet, de kwestie van de stemoverdracht nog eens bij de al gemene gx-ondwetsherziening te bestuderen. Met klem beval hij de leden aan zich ixog eens goed die verklaring van Minister Beel voor ogen te houden. Inderdaad kan er aldus wellicht ook voor de Eerste Kamer tenslotte minder bezwaar blijken te be staan om met 2/3 meerdei'heid het ontwerp aan te nerhen en derhalve het aantal Tweede Kamerleden op 150 te brengen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BARTEUORISSTRAAf 20 TEL. 13459 WIND3ACKETS SWEATERS Voor Haarlem en omstreken Plein 20 Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 Op 17 Juli slaagden te Haarlem voor het MULO A-diploma de dames: L. Post, J. yan Solkema, A. van Evendijk, N. van Leeuwen, allen te IJmuiden; C. H. M. Groot- veld. Haarlem; E. C. Koster, A. van der Gronden beiden IJmuiden; Tj. I. Heuper man, Haai-lem; F. Fernhout, Velsen; D. M. Butselaai-, Overveen; M. J. van Damme, Bloemendaal; O. Kenzen, Santpoort; B. v. Wieringen, G. Schepenaar, beiden Bloemen daal; H. C. Seegei-s, Velsen; en de heren: J. Oosterhoff, A. F. van Slooten, N. J. van der Duyn Schouten allen IJmuiden; F. van Eekelen, J. Meyei's, beiden Haarlem; K. Hoogerwerf, J. E. Evendijk, beiden IJmui den; Afgewezen vier candidaten. De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten tot aankoop van de uit 1771 daterende bakstenen molen in de Eendrachtpolder. De koopsom bedraagt één gulden; de de restauratiekosten worden geraamd op f 5.500. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat gisterochtend rondom de kabinets formatie nogal wat wolken hingen, kreeg men tijdens de bijeenkomst van de Tweede Kamer een stukje van de formatie-arbeid in het openbaar te aanschouwen. Het begon met een kort gesprek, in een der nissen van de vergaderzaal gevoerd, tussen de formateur en de aanvoerder van de CH-fractie, de heer Tilanus. Terstond daarop volgde een onderhoud tussen dr. Drees en mr. Donker, voorzitter van de P. v. d. A.-fractie. Hierbij had het er veel van weg alsof mr. Donker aan de hand van een lijstje, wellicht met namen van moge lijke aanstaande ministers, de formateur denkbeelden voorhield over eventuele ver schuivingen. Ik kan niet zeggen, dat de ge laatsuitdrukking en de gebaren van dr. Drees de indruk vestigden, dat hij met het geen zijn partijgenoot Donker hem voor hield geestdriftig kon instemmen. Intussen waren dr. Schouten (AR) en prof. Rornme (KVP) gezamenlijk buiten de zaal met elkaar gaan praten. Vrij spoedig daarop keerde deze beide heren terug en toen duurde het niet lang of dr. Drees en de aanvoerder van de KVP-fractie bleken be hoefte aan een apartje te hebben. Nauwe lijks was dit afgelopen of dr. Drees ging opnieuw met mr. Donker een en ander be spreken. Dit alles is als een duidelijke aanwijzing te beschouwen, dat er ernstig over de for matieverwikkelingen wordt onderhandeld. Zeker zal de formateur, toen hij het Ka mergebouw verliet, een nader beeld ge kregen hebben van de door de verschillen de fractieleiders, met wie hij zoveel moge lijk overeenstemming tracht te bereiken, gekoesterde denkbeelden of wenssen met betrekking tot de keuze der personen en de bezetting van de diverse ministerzetels. Zou bij dit overleg tenslotte voorafgaande volledige overeenstemming onbereikbaar blijken, dan ware denkbaar, naar ik in par lementaire kring hoorde opmerken, dat dr. Drees zich tenslotte, genoodzaakt zou achten een andere weg in te slaan en zelf nu maar zijn lijst samen te stellen om vervolgens deze aan de fractieleiders voor te leggen met de mededeling, dat zij nu maar moeten kiezen of delen. Intussen dien ik hieraan terstond toe te voegen, dat een bij deze fcrmatiewerkzaamheden nauw betrokken parlementaire figuur nog geenszins als vaststaand aannam, dat er zich gistermid dag reeds geen andere uitweg voor de for mateur voordeed. Hij verklaarde daaren tegen dat alles wat er tot nu toe gebeurd .was, geen verbazing behoefde te wekken en wel degelijk in de lijn van deze opzet der formatiepogiixgen lag. Van de 27 candidaten in Haarlem die 16 en 17 Juli voor handenai'beid werden ge ëxamineerd slaagden de dames: T. A. Bas- ker; J. Brants; C. E. Knepper; G. E. v. Lui- gen; M. W. M. Middeldorp; J. O. Vlug; M. Olie mans; L. A. D. Egberts; A. J. Galema; T. Leertouwer; P. Eykelboom; M. Vaags; Y. Keesje; E. Keesje; A. G. de Wijn; G. N. Lootsema; A. R. Snel; J. M. Oude Wesse- link; M. A. Terwijn. Afgewezen: 8. In Gramsbergen is het viaduct over de provincale weg AneGramsbergen in de rijksweg 34 geopend. In het gebouw van de Theosofia-stichting in Den Haag is hedenmoi-gen een bijeen komst gehouden ter herdenking van het honderdjarig bestaan van de Rijkstelegraaf in Nedeidand. Deze bijeenkomst werd onder andere bijgewoond door de 'minister van Vei-keer exx Waterstaat, de heer IJ. H. Wemmers. De heer T. van IJouwelingen, voorzitter van de stichting „Het Nederlands Post museum" hield een rede, waai'in hij zei, dat wij leven in een pex-iode van eeuwfeesten, waardoor tot uitdrukking komt, hoe om streeks het midden van de vorige eeuw in ons volk een sterke drang naar ontwikke ling en ontplooiing bestond. In die tijd zijn allerlei instellingen op cultureel, econo misch, industrieel en verkeersgebied ont staan, die van groot belang zijn geweest voor het nageslacht.. Wel komen wij meer en meer tot de ontdekking, dat de mens in de loop van die hondei-d jaren niet altijd de juiste houding heeft weten te vinden tegen over de gi-ote evoluties van de afgelopen eeuw, aldus de heer Van Houwelingen. „Wij hebben ons te veel op de materiële problemen geconcentreerd en de geestelijke aanpassing verwaarloosd, maar dit mag aan de dankbaarheid aan onze voorouders niet te kort doen." Hij sprak voorts over „Het Nederlands Postmuseum", waarin het grootste staatsbedrijf in ons land, door het bewaren en uitstallen van vele in dat be- drijf gebruikte voorwei-pen, zijh ontwikke ling aanschouwelijk demonstreert en zijn historie op velerlei andere wijzen belicht. Het huidige en het toekomstige geslacht moeten in de gelegenheid zijn te zien en te bestuderen hoe het thans bestaande zijn oorsprong vond in hoe het vroeger was. Ter gelegenheid van het eeuwfeest zal voor het personeel van de PTT een telegra- feerwedstrijd in zuiverheid en snelheid worden gehouden. Tijdens de tentoonstel ling zullen veertien demonstranten voor het publiek de apparaten bedienen, zodat men dan een inzicht kan krijgen in de wer king daarvan. LOS ANGELES (A.F.P.) Bill Bridge- man, de piloot van de Amerikaanse „Sky rocket", waarmee bij proefnemingen in het vorig jaar een snelheid van 1.992 kilometer per uur en een hoogte van 24.225 meter werden bereikt, heeft te Los'Angeles bij zonderheden over deze proeven verteld. Na op een hoogte van ongeveer 10.000 meter door een B-29 te zijn gelanceerd, steeg het toestel zeer snel tot zijn maxi mum-hoogte, waarbij vloeibare zuurstof als brandstof werd gebruikt. Toen het zijn top- hoogte bereikt had, ontwikkelde het in horizontale vlucht zijn grootste snelheid. Toen de brandstof verbruikt was, daalde het toestel in glijvlucht. Door het grote brandstofvei-bruik, een ton vloeibare zuur stof per minuut, duurde de vlucht in het geheel niet langer dan zestien minuten. Bridgeman deelde mee, dat de berichten over een sterke koelings-installatie aan boord van de „Skyi-ocket" niet op waar heid berusten. Op het ogenblik van lan cering door de B-29 was de machine door de lage tempei-aturen in de hogere lucht lagen zo sterk afgekoeld, dat de wrijving met de lucht, wanneer het zelf op volle snelheid vliegt, geen gevaar kon opleveren. Naar hij zeide, had hij zelf niet de indruk gehad, dat het toestel zulk een geweldige snelheid had. De snelheid was echter zo wel door instrumenten aan boord gere gistreerd, als van de grond af door middel van radar vastgesteld. Het moeilijkste deel van de proeven noemde Bridgeman de daling in zweefvlucht, nadat de brandstof voorraad uitgeput was. Op 24 en 25 Juli houdt de Algemene Mi litaire Pensioenbond zijn 24ste jaarverga dering te Rotterdam. In deze vergadering komt onder meer ter sprake de moeilijke toestand waarin ge- pensionneerden en weduwen van gepen- sionneerden thans verkeren. De bond ijvert voor een nieuwe pensioenwetgeving, waar bij rekening wordt gehouden met de voor stellen aan de Staatscommissie tot herzie ning van de pensioenwetgeving: voor een toeslag op de pensioenen, die aangepast is aan de gestegen kosten van levensonder houd, ook voor de na 31 December 1944 ge- pensionneerden van land- en zeemacht. Voorts verlangt de bond volledig rechts herstel voor degenen die in 1940 of later door de bezetter als militair zijn ontslagen; het opnemen in de pensioenwet van de weduwen die na pensionnering van de man zijn gehuwd en het intrekken van de cu mulatiebepalingen voor hen, die na hun pensionnering in rijks- of semi-rijksbe- trekking werkzaam zijn. De Economische Controledienst van het ministei-ie van Economische Zaken, heeft huiszoeking verricht bij een Haagse za kenman, die ervan werd verdacht met ge bruikmaking van vervalsingen van offi ciële Nederlandse en buitenlandse docu menten handel met het buitenland te drijven. Tijdens deze huiszoeking zijn in de woning van de verdachte inderdaad valse documenten aangetroffen. Tevens kon de hand worden gelegd op een aantal voor de vervalsing benodigde attributen, zoals valse handtekening-stempels. Voorts werd briefpapier aangetroffen itiet brief hoofden van al dan niet bestaande in het buitenland gevestigde firma's. Gebleken is dat dergelijke certificaten reeds op grote schaal waren gebruikt ten einde belang rijke- hoeveelheden koper, aluminium, lood, nikkel, pyriet en wolfram te kunnen betrekken, zogenaamd ten behoeve van de Nederlandse industrie. Deze documenten dienden om de buitenlandse autoriteiten te overtuigen van de Nederlandse eindbe stemming der goederen en hen te bewegen tot afgifte van de vereiste uitvoervergun ningen. De verdachte is op last van de officier van justitie in het Huis van Bewaring op gesloten. ADVERTENTIE onder 92. Na de overpeinzingen waar wij de vorige keer van berichtten, stelde Joris Goedbloed zich in waardige houding op aan de kant van de weg en gaf met een vriendelijk, doch ferm gebaar te kennen, dat hij de naderende auto verzocht te stop pen. Brigadier Balkebreier, de wakkere be stuurder van de arrestanten-wagen, was één van die dienders, aan wier aandacht niets ontsnapt, en het behoeft dan ook geen verwondering te baren dat hij het voertuig onmiddellijk tot stilstand bracht en uit het venstertje leunde om te vernemen, wat Joris verlangde. „Hebt u een inbraak, een brandstichting of 'een moordaanslag aan naar het station?" „Neen, neen, dienaar van Hermandad!", riep Joris geruststellend uit. „Het is niet om uw plichtsbetrachting te beproeven dat ik u aanroep! Ik dacht slechts, toen ik u zo voort zag tuffen, dat gij toch wel een moeilijk, eenzaam leven leidt! Komaan, dacht ik, laat mij deze zwaar-belaste ambtenaar een weinig op vrolijken! Hoe blijde zal de brave borst zijn, zo sprak ik tot mijzelf, wanneer ik hem aanbied een eindweegs met hem mee. te rijden en hem aangenaam bezig te hou den met enkele proefjes van mijn keurige en levendige gesprektrant„O nou snap ik het", viel Brigadier Balkebreier te geven?", zo vroeg hij„of zoekt u de weg hem in de rede, „maar u kunt niet meelif ten, meneer! Dit is een arrestantenwagen, en daar kunnen we geen passagier in ge bruiken! Toevallig vervoer ik juist een hoogst gevaarlijk individu een geweten loze schurk, mag ik wel zeggen!" „Och he den!sprak Joris geschrokken. „Neen, mijn beste dat is waarlijk geen gezel schap voor een verfijnd heer als ik! Neen, dan loop ik liever!" ,,Dat zou ik ook me nen", knikte de Brigadier gewichtig. „TJ moet weten, dat mijn gevangene niemand minder is dan de Razende Medeplichtige van de Beruchte Goedbloed van de Vrese lijke V erdwijn-machine Zwendel! De schurk heet Panda!" Deze mededeling scheen Joris ernstig te schokken. {/ai Vorstelijk glas bievl Vals fortuin. Een sergeant van de Parijse politie zag gisteren een oude koffer in de Seine drijven. Er bleek een bedrag van ongeveer honderd duizend dollar in te zitten. Het politie-laboratorium onderzocht koffer en inhoud en het be vond, dat de dollarbiljetten vals zijn. De Parijse politie poogt uit te vinden door wie en onder welke omstandig heden de koffer met het valse geld in de Seine is geworpen. Sluiting. Naar te Belgrado wordt meege deeld, is het opleidingsinstituut voor journalisten en diplomaten, dat indertijd door maarschalk Tito werd gesticht, opgeheven, omdat het onderwijs niet voldoende bleek te zijn. Volgens het Joegoslavische persbureau „Tanjoeg" had men de school al eerder willen sluiten, doch dit niet gedaan, teneinde de eerste leerlingen de kans te geven af te studeren. De overige leerlingen zullen hun opleiding vervolgen aan de vei-schillende universiteiten. Zoals ge meld, zijn dezer dagen drie voormalige leerlingen van het instituut tot gevan- genisstraf veroordeeld wegens activi teit voor de Cominform. Schroot. Indonesië zal binnenkort begin nen met de expoi't van oud ijzer. De eerste zending van 12.000 ton uit de havens van Djakarta en Surabaja gaat naar Japan. Japan zal daarvoor 5.000 ton staalproducten leveren. De betaling van de transactie zal geschieden in dol lars. 12 exporteurs nemen aan de leve ring van deze hoeveelheid oud ijzer deel. De Indonesische voorraad oud ijzer wordt geschat op 400.000 ton. Relletjes. De politie heeft in Calcutta gis teren 300 personen gearresteerd. De gehele dag door werd gedemonstreerd tegen de maatregelen in West-Bengalen ter bestrijding van het voedseltekort. In Noord-Calcutta is een bom geworpen naar een politieman. Een sergeant van politie en twee voorbijgangers werden ernstig gewond. De politie opende hier op het vuur doch niemand werd ge wond. Verwachting. De Oost-Duitse minister president Grotewohl heeft aan zijn ka binet, een wetsontwerp voorgelegd, dat het bestuur van Oost-Duitsland her vormt naar Oost-Europees model. De vijf provinciale regeringen en parle menten moeten volgens dit ontwerp worden afgeschaft en worden vervan gen door vijftien districtsbesturen. De weg van het hoogste regerings- naar het laagste bestuursorgaan zou door deze wijziging bekort worden, aldus Grotewohl. Het ontwerp zal weldra bij de Volkskamer worden ingediend, die het naar verwachting spoedig zal aan nemen. Omweg. Franse functionarissen te Berlijn hebben te Berlijn meegedeeld, dat vele Duitsei's in het Franse vreemdelingen legioen, die door de Vietminh in Indo- China worden gevangen genomen, langs een omweg zich weer bij hun eenhe den aan het front kunnen voegen. De gevangen Duitsers worden na een gron dige cursus in de communistische leer te hebben gevolgd, via China en de Sovjet-Unie naar Oost-Duitsland ge repatrieerd. Velen wijken dan uit naar West-Berlijp en melden zich weer bij de Franse autoriteiten, die hen naar de Franse zóne in West-Duitsland zenden. Toezicht. Radio-Peking heeft Donderdag nieuwe maatregelen bekend gerqaakt ter bestraffing van „contra-revolutionnaire elementen" en voorts om hun „geeste lijke opvoeding te geven onder toezicht van de regering en het volk". Krach tens een van deze artikelen worden „be dwongen elementen" beroofd van ze- kere politieke rechten, waaronder de benoeming in regeringsfuncties, het ac tief kiesrecht, het recht van vereniging en vergadering, het recht van publi ceren, correspondentie en van vestiging. Gewone man. Léon Jouhaux, de winnaar van de Nobelprijs voor de vrede van 1951, heeft op een persconferentie ver klaard, dat hij een nieuwe beweging in het leven wil roepen, die de gewone man meer wil laten deelnemen aan het internationale politieke leven. De nieu we beweging zou „strijdende democra tie" heten. Jouhaux hoopte, dat derge lijke bewegingen tegen April 1953 ook in andere landen in de gehele wereld zouden worden gesticht, zodat later in dat jaar het eei-ste internationale con gres gehouden zou kunnen worden. Triest cijfer. Van de Gi-oenlandse bevol king, die ongeveer 22.000 zielen telt, sterven jaarlijks 600 mensen. Een derde deel van deze sterfgevallen wordt ver oorzaakt door tuberculose. Een com missie van Deense geneeskundigen, die deze cijfers heeft bekend gemaakt na een nauwgezet onderzoek naar de ge zondheidstoestand der Groenlandse be volking, heeft becijferd, dat het hoogste tbc-sterftecijfer in de gehele wereld, wordt genoteerd op Groenland. Het tbc-stérftecijfer voor geheel Denemar ken met inbegrip van Groenland bedraagt 14 per 100.000 inwoners. ALLEN hebben we wel eens gehoord van de verschillende ijstijden die in lang vervlogen perioden op aarde hebben ge heerst en waarin het Noordelijk deel van Europa met een geweldige ijskap was be dekt. Door deze ijsmassaas werden enorme hoeveelheden water ^vastgehouden dus aan de zee onttrokken waardoor de zeespiegel tien tallen meters lager kwam te liggen dan normaal. Door de overweldigende druk van de ijsmassa werden Zuidelijker gelegen gebieden van de aardkorst bovendien omhoog geperst. Toen in de vierde ijstijd de hierboven summier weergegeven omstandigheden zich voordeden viel de Noordzee die eigenlijk overstroomd land is droog en Engeland vormde met het vasteland één aaneengesloten gebied. De Theems mond de in die tijden in de Rijn uit op een plaats die ongeveer halverwege de lijn Den Hel- der-Hull moet hebben gelegen. De Rijn zelf heeft toen met een grote bocht ter linkerzijde van de Doggersbank gelopen om tenslotte ter hoogte van de Shetland- eilandem iji zee te stromen. West-Europa had in die dagen dus een aanzienlijk gro ter oppervlak dan tegenwoordig. Had de benedenloop van de Rijn toen de grens tussen Engeland en Nederland ge vormd dan zou de Doggersbank ec.n heu velterrein op Nederlandse bodem zijn ge- weest. Doch er is wel wat al te veel tijd verstreken om ons op die grond de onbe streden visrechten op de Doggersbank te kunnen toeëigenen, lijkt u ook niet? Toen het klimaat wat warmer werd, trokken vele dieren zich naar de hogere streken van deze Noordzee-vlakte terug, waar zij tenslotte door de te rugvloeiende zee werden inge sloten en omkwamen. Daarom worden juist op de Doggers bank zo vele resten van deze dieren uit de IJstijd aange troffen. Wanneer wij de Engelsman zouden trachten duidelijk te maken dat zijn trotse Theems een oude zijrivier van de Rijn is, zou hij waarschijn lijk het tegendeel staande houden en onze bewering voor een onwaarheid uitmaken, hoewel Kipling deze tijd bezongen heeft. Nu we het toch over een onwaarheid hebben, is er tevens gelegenheid de aan dacht eens te vestigen op de leugenver klikker, waarvan het vorige jaar zo'n ophef is gemaakt, wijl dit apparaat in staat is de diepst verborgen onwaarheden in de mens naar de oppervlakte te brengen. U ziet het, onze tijd staat voor niets! Maar weet u dat de leugenverklikker al bijna drie-kwart eeuw bekend is? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2