Binnen een paar weken begint de export-drukte in het bollenvak Burgemeester: Oordeel van Kamer commissie heeft veel goedgemaakt In de Vleeshal keren de dagen van Hildebrand terug VRIJDAG 18 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 ZAAK-MENTEN IN RT.QEMENDAALSE RAAD Beslissing omtrent „boventallige leerkrachten" opgeschort Openluchtuitvoering van V.O.L.O. Vier giraffen van Blijdorp plotseling gestorven Vakbond legde zaak aan verkeersinspectie voor Spaarsaldo's in Juni weer gestegen Herinneringen aan geboortegrond van een Hollands meesterwerk Eerste verkenningen voorbij Deliberalisatie schept gereserveerde verwachtingen „Inter Nos" naar Zwitserland Ontploffing in wasserij Burgerlijke Stand van Haarlem In de zitting van de Bloemendaalse ge meenteraad heeft Donderdagmiddag de voorzitter, jhr. mr. C. J. A. den Tex, een verklaring afgelegd betreffende de be schuldigingen die enige tijd geleden in de interpellatie-Reyers in de Tweede Kamer zijn geuit tegen de Bloemendaalse politie, naar aanleiding van de zaaK-Menten, en de uitslag van het onderzoek van een Kamercommissie. Hem was naar hij zeide eerder gevraagd of hij een verklaring om trent deze zware beschuldigingen wilde uitbrengen, hetgeen hij echter niet wilde doen omdat hij alleen kon argumenteren uit het grote vertrouwen, dat hij in de betrokken politie-ambtenaren heeft. „Het leek mij beter", zo zei hij, „het oordeel van de regering en van de Staten- Generaal af te wachten. Zeker voor ons, die diep verontwaardigd waren, maalden de molens van het gouvernement zeer langzaam, maar wij hebben thans dan ook het voordeel dat zij uitermate fijn hebben gemalen. De Kamercommissie betitelt de beschul digingen tegen de Bloemendaalse politie als onbewezen verdachtmakingen. Boven dien is het antwoord van de minister van Justitie aan de interpellant zo vernieti gend geweest, dat het veel verontwaardi ging heeft gestild. Er blijft echter een ge voel van onbehaaglijkheid bij hen, die zo als ik in het interpellatierecht een scherp wapen zien tegen willekeur en machts- overschrijding. Dit wapen gehanteerd te zien op de roekeloze wijze waarop dit door de heer Reyers is gedaan, wekt een grote bezorgdheid. Ook het scherpste wa pen kan in onervaren handen worden bot- geslagen. Wat de politie-ambtenaren zelf betreft, kan ik niet zeggen hoe diep de wonden zijn, die hier geslagen zijn. Ieder, die enig gezag uitoefent en daardoor soms voor anderen onaangename maatregelen moet nemen, weet, dat hem dit vergolden kan worden in bittere critiek, zelfs in ver dachtmakingen. Dit is een prijs die hij heeft te betalen, en de politie is dit van de zijde van haar natuurlijke tegenstanders dan ook gewend. Maar wanneer deze aan vallen komen van iemand, die op een hoge plaats is gesteld, dan treffen zij diep. Het oordeel van de Kamercommissie heeft dan ook veel goedgemaakt maar wat wij het gemeentebestuur kunnen doen, is ons vertrouwen in deze beide dienaren van de gemeente uit te spreken. Wat de inspecteur betreft, enkelen van u hebben hem in de tijd van het verzet leren waarderen. Ik ken hem nu gedurende zeven jaar en stel een groot vertrouwen in zijn eerlijkheid en plichtsbesef. De adju dant ken ik nu eenentwintig jaar lang. Ik heb hem zien groeien van een goed agent tot een uitstekende politie-officier. Zijn uitnemende karaktereigenschappen zoals zijn onkreukbaarheid en strenge rechtscha penheid stonden voor mij onaantastbaar vast. Het resultaat van het onderzoek door de Kamercommissie verwondert mij dan ook niet, maar verheugt mij voor hen". „Tenslotte mr. Rohling", hierbij richtte de spreker zich tot de wethouder van On derwijs, mr. F. P. Th. Rohling, die des tijds de zaak-Menten als raadsheer-com missaris te behandelen kreeg „wij heb ben het afdoende antwoord van de minis ter van Onderwijs aan de interpellant ge lezen. Maar wij hadden dit antwoord niet nodig, ons vertrouwen in u was verzekerd. Thans delen wij van harte in uw voldoe ning." De verklaring werd door de raad met een luid applaus ontvangen. Dalend duinwater Het voorstel om de gemeentelijke wa terwinning te verbeteren en uit te breiden door zeven nieuwe putten met onderwater pompen aan te brengen, hetgeen in totaal op f 144.000 komt te staan, deed ir. Ti- rion (WD) de aandacht vestigen op het steeds klemmender wordend duinwater- vraagstuk, dat wel wordt geïllustreerd in de mededeling van B. en W. in het prae- advies, dat het duinwater in één jaar tijd ongeveer 25 centimeter was gedaald. Hij drong er op aan, het probleem op bredere basis te bezien. Ir. D e V a s s y (P. v. d. A.) vroeg of" er voor de oplossing van het probleem ook overleg met het P.W.N. is geweest. Hij vreesde dat dit slechts een oplossing voor een zeer beperkte tijd zou zijn en infor meerde naar de mogelijkheid voor de ge meente om zich met het oog op de voor zieningen, die tegen de uitdroging van de duinen worden getroffen, bij de combina tie van de gemeente Amsterdam en de Provincie aan te sluiten. In zijn antwoord zei de voorzitter, dat de periode, waarin de watervoorziening door deze verbetering wordt verzekerd, niet kort is maar op dertig jaar is geschat. Men denkt wel eens, dat Haarlem voor Bloemendaal het meeste water aan de dui nen onttrekt maar er zijn ook andere ver vaarlijke mede-afnemers, zoals de indus trieën in Velsen waarvan de bronnen steeds verder naar het Zuiden komen. Mr. Den Tex zei ir. De Vassy toe diens vraag met betrekking tot de samenwerking bij de bevloeiïngsplannen in gesloten zitting te willen beantwoorden. Stormpje over VVD-voorstel Nadat de raad twee voorstellen betref fende de normalisering van de Militaire- weg had aanvaard, uit een voordracht van drie mej. T. J. M. de Roos uit Amsterdam had benoemd tot onderwijzeres aan de Graaf Florisschool in Vogelenzang en de heer R. Band tot vaste onderwijzer aan de Vondelschool in Aerdenhout, kwam een voorstel van de WD-fractie aan de orde om nog vóór de aanvang van het nieuwe leerjaar een boventallige onderwijzer te benoemen aan elk der daarvoor in aan merking komende openbare lagere scho len. Ofschoon de gehele raad 't er over eens bleek dat het voorstel om prae-advies in handen van B. en W. zou worden gesteld, alvorens hij zich er over zou uitspreken gaf het toch aanleiding tot enige deining. Nadat was toegelicht door mevrouw Fahrenf ort-Meuff els (WD) ging mr. Vliegen (P. v. d. A.) een toornig betoog houden, dat niet tegen het voorstel op zich zelf was gericht maar tegen het feit dat het nu werd ingediend, ofschoon de WD zich in de vorige zitting nog af zijdig hield toen dezelfde kwestie aan de orde was. Hij noemde deze ommezwaai „weinig e'egant" en vond dat de VVD een subjectieve waardering van 't politieke fat soen had getoond „door het initiatief van een andere fractie op deze wijze over te nemen". Nadat mej. Nol te (KVP) de aandacht had gevestigd op het onderwijzerstekort aan de bijzondere scholen en de heer Van Holten (WD) had getracht uit te leg gen. waarom dit voorstel van zijn fractie zo laat kwam, leverde mr. De Jong Schou wenburg een vermakelijk commentaar op de aantijgingen van mr. Vliegen tegen de toelichting van mevrouw Fahrenfort. Hij onderhield de heer Vliegen er over, dat deze veeleer verheugd moest zijn, dat nu ook de WD het gevoelen van de raad ten opzichte van de leerkrachten-kwestie is gaan delen. Wethouder Rohling zei tenslotte over deze zaak, dat indien er inderdaad toe be sloten wordt om een aantal boventallige leerkrachten te benoemen, deze benoemin gen toch niet vóór November kunnen zijn geschied. Tegen een voorgestelde wijziging ln de Politieverordening, waardoor hoteliers ver plicht worden om een „nachtlijst" (met de namen van de personen, die zij herbergen) voor één uur 's nachts aan de politie te verstrekken werden bezwaren geuit door mr. Wildt Meyboom en mr. Vlie gen (P. v. d. A.), die het hótelbedrijf hierdoor te veel belast achtten. Na de toelichting werd het voorstel zon der stemming aangenomen met aanteke ning van het „tegen" van mr. Wildt Mey boom. Doordat de gymnastiekvereniging VOLO om diverse redenen niet kon deelnemen aan de Haarlemse Sportweek gaf zij gis terenavond op de speelplaats van de J. P. Coenschool aan de Gijsbrecht van Aemstel- straat in Haarlem-Noord een openlucht demonstratie, die werd voorafgegaan door een korte optocht door het Vondelkwartier achter het tambours-corps van die naam. Mede door deze optocht was er voor deze demonstratie een zeer behoorlijke belang stelling en hebben de aanwezigen met veel interesse gekeken naar een uit 13 num mers bestaand programma, dat geopend' werd met nabootsingsoefeningen van de kleuters-meisjes. De kleuters-jongens had den oefeningen op banken, die zeer goed verliepen. Er waren nog meer goede nummers zoals het brugturnen van de grote meisjes en van de dames, waarbij vooral de keurige afwerking opviel; het paardspringen van de dames aan laagpaard en het tremplin paardspringen van de jongens en heren en niet te vergeten de behendigheidsoefenin gen met banken en bruggen van de jongens. De paardoefeningen van de grote meisjes (in hoofdzaak bestaand uit „houdingen") waren goed; dit kon ook gezegd worden van de oefeningen aan de banken en even- wichtsbalk van de jongste.meisjes. De oefe ningen van jongens "aan een horizontaal vastgehouden klimpaal konden ons daar entegen minder bekoren. De rhythmische oefening van de dames was niet onaardig, al misten wij bij vele dames de souplesse in de uitvoering van de toch niet moeilijke bewegingen. Bij het ringenzwaaien bleek, dat er on der de deelnemende meisjes en dames veel turnsters met aanleg schuilen; nier moet echter op een demonstratie niét méér wil len presteren dan waartoe men normaal in staat is. Mede doordat men thans in de open lucht werkte en men zich ten opzichte van de ruimte anders moest instellen, leidde dit tot mislukkingen, die afbreuk aan het ge heel deden. Diergaarde Blijdorp in Rotterdam heeft een zeer ernstig verlies geleden. De vier netgiraffen, die daar kort geleden waren aangekomen zijn deze week aan een darm ziekte gestorven. Vermoedelijk hebben be zoekers ondanks het verbod de dieren ver keerd voedsel toegestopt. De voorgangers van deze giraffen zijn enige jaren geleden eveneens plotseling gestorven. EXAMEN HOOFDAKTE Op 17 Juli werden voor het gedeelte A van het hoofdacte-examen 6 candidaten geëxamineerd, waarvan er vier zijn afge wezen. De geslaagden zijn de. heren Fr. L. van Ray te Amsterdam en E. C. Zuider- wijk te Haarlem. Voor deel B zijn 7 candidaten geëxami neerd en 5 afgewezen. Geslaagd zijn de heren C. J. den Nijs te Haarlem en Fr. L. van Ray te Amsterdam. De NZH-rytijden Het bestuur van de Nederlandse Vereni ging van Vervoerspersoneel maakt in het weekblad van deze vereniging bekend, dat zij enige keren contact heeft gehad met de directie van de N.Z.H.V.M. in verband met de rijtijden van de bussen in Haarlem. Of schoon het begrip heeft voor de moeilijk heden, die de opzet van de stadsdienst voor het bedrijf meebrengt, meent het bestuur dat het bij dit onderdeel van het bedrijf niet zover mag gaan, dat de dienst van het personeel teveel wordt verzwaard. Naard zijn mening was dit laatste het geval op de lijnen 3, 4 en 6. De directie heeft getracht aan deze be zwaren tegemoet te komen door op de lijnen 3 en 4 gedurende een deel van de dag een bus bij te zetten. Lijn 6 wordt echter niet veranderd en daarin vond het bestuur van de Vereniging van Vervoers personeel aanleiding, deze kwestie aan de Rijksverkeersinspectie voor te leggen. Gedurende de maand Juni is bij de spaarbanken in Nederland ingelegd f 71.24 millioen en terugbetaald f 67.53 millioen, hetgeen dus een besparing betekent van f 3.71 millioen. Deze besparing is ontstaan door een overschot bij alle spaarinstel- lingen. De Rijkspostspaarbank boekte na melijk een overschot van f 500.000, het overige is bespaard bij de algemene- en bankspaa rba nk en Gedurende het eerste halfjaar 1952 wa ren inleg en terugbetaling in Nederland achtereenvolgens f 464.34 millioen en f 439.66 millioen, hetgeen een overschot van f 24.68 millioen betekent. In dit over schot heeft de Rijkspostspaarbank nog niet bijgedragen, daar bij deze instelling in de maanden Januari en Juni een bedrag van f 2.54 millioen ontspaard is. Het spaarbedrag bij de algemene- en bankspaarbanken in deze periode heeft dus f 27.22 millioen bedragen. Ten opzichte van 1951 betekenen deze cijfers een behoor lijke vooruitgang, daar in de eerste helft van vorig jaar f 140.82 millioen ontspaard is. Inleg en terugbetaling bedroegen toen achtereenvolgens f 354.88 millioen en f 495.70 millioen. „Het is een vrolijk, geestig en kranig boek en wat het voornaamste is: zo karakteristiek Hollands!" Dit schreef de schilder Jozef Israëls in 1909 aan de uit geverij de erven F. Bohn te Haarlem als zijn mening over de „Camera Obscura" van Hildebrand (pseudoniem voor Nico- laas Beets). Men vindt dit briefje in' een der virtrines van de thans ruimschoots verlichte bovenzaal van de Haarlemse Vleeshal, waar vanavond een grote ten toonstelling geopend wordt, die gewijd is aan dit oer-Hollandse meesterwerk, aan de tijd waarin het ontstond en zich afspeelt, aan de predikant-schrijver ervan en aan het door prof. J. Bronner voor de Haar- (Van onze correspondent in de Bollenstreek) De eerste verkenningen in de bloembol- lenhandel zijn weer achter de rug. Donder dag hield het Hollands Bloembollenkwekei-s Genootschap de eerste „droge" veiling van bloembollen en Dinsdagmorgen begon Hol lands Bloembollenhuis beter bekend onder het telegramadres „Hobaho" het seizoen. Hoewel er op deze eerste veilingen slechts een paar honderd manden bloembollen worden aangeboden is de belangstelling altijd overweldigend. De reden hiervan is dat ieder wel eens wil zien wat de andere exporteurs willen betalen voor verschil lende variëteiten. Aan de hand hiervan wordt dan een soort van inkoop-politiek vastgesteld. Speciaal dit jaar wist men niet best waaraan men zich te houden had door het wisselvallige weer. Op het ogenblik is er al heel wat gerooid en men is van mening, dat de oogst goed is. Waarschijnlijk iets minder dan verleden jaar doch dat is niet ernstig. Natuurlijk zijn er plaatselijke verschillen in opbrengst, en ook in kwaliteit. Door de verschillen in temperatuur en vochtigheid is de groei van de bollen wel eens met horten en stoten gegaan, waar door zogenaamde groeischeuren zijn ont staan. Zijn die groeischeuren in de tulpen erg dan vallen de mooie bruine huidjes ge makkelijk af en zo'n bol wordt door de Plantenziektenkundige Dienst voor export afgekeurd. Voor zover thans kan worden beoordeeld valt dit euvel mee. Constante oogst Met dat al blijkt ieder jaar duidelijker dat de kwekers de teelt zo goed in handen hebben en dat er, heel bijzondere gevallen daargelaten van een constante oogst kan worden gesproken. Volkomen misoogsten zoals die vroeger wel eens v.oorkwamen zijn er thans niet meer. Op de eerste veilingen is echter wel dui delijk gebleken dat de gouden jaren voor de kwekers goeddeels achter de rug zijn. Sinds 1949 ontstond er door allerlei oor zaken, waaronder een toenemende libera lisatie en dus ook een toenemende export, een tekort aan bloembollen. Waar tekor- Het Wilsonsplein krijgt een andere bestemming. Sterke lieden van Openbare Werken braken gisteren het randje van het verharde plein open en schepten een diepe geul. De vijfjarige Thea van der Wart werd er zo enthousiast door, dat ook zij haar schepje pakte en ijverig mee ging helpen. En daarmee was de officiële eerste spade in de grond gestoken voor de nieuwe speeltuin „Centrum". De tuin wordt aangelegd ten behoeve van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen, om later overgedragen te worden aan de speeltuinvereniging „Centrum". Veel toestellen komen er nu nog niet in, want die zijn nog in de maak. Maar over een week of vier kunnen de kinderen uit deze volkrijke buurt toch wel al naar hartelust ravotten in de zandbak. Want die is dan al klaar. ten zijn of worden gevreesd stijgen de prijzen. Ook hier was dit het geval. Soms werden bepaalde variëteiten van tulpen voor twee dubbeltjes en meer per stuk ge kocht! Met de hyacinten was het helemaal bar, daarvan liep de prijs zelfs op tot zes tig, zeventig cent per bol. De narcissen volgden deze lijn. Erg veel winst konden de exporteurs niet tellen, doch de kweker zag zijn vele magere jaren vergoed. Dit jaar is het anders. De oogst van alle gewassen is goed, er is overal meer van opgezet en de export zal zeer waarschijnlijk onder invloed van de deliberalisatie terug lopen. Er is tenminste niemand in het ge hele bollenvak die verwacht, dat het respec tabele cijfer van verleden jaar, 134 mil lioen gulden, dit jaar weer zal worden be reikt. Wat verleden jaar alleen slechte partijen overkwam was op de eerste veilingen ai te zien. Er waren al narcissen, die de vastge stelde minimum-prijs niet haalden en dus werden opgehouden. Dergelijke partijën worden nog een paar keer aangeboden. I? er dan geen koper voor, dan verhuizen ze in het surplus en dat is voor de kweker meestal geen weelde. Voortdurende studie Daartegenover staan weer soorten of va riëteiten, die sterk gevraagd worden en dus een goede prijs zullen gaan opbrengen. Welke dat zijn weet men nog niet. Het hangt er allemaal vanaf, wat de exporteurs in het buitenland hebben verkocht. Begrij pelijk is dat men tracht die variëteiten, die verleden jaar het goedkoopst waren, nu in het buitenland zoveel mogelijk te verkopen. Daar is het meest aan te verdienen. Maar niemand weet daar thans iets van en er wordt dus voortdurend gestudeerd op de prijzen, opdat men op het juiste ogenblik inkoopt. Dat dat dikwijls mislukt valt te begrijpen. Uit dit alles blijkt wel, dat de kwaliteit van de bollen niet bijzonder veel invloed op de prijzen heeft. Partijen, die er mooi uitzien brengen wel eens iets meer op, of schoon dat geen regel is. Logisch is natuur lijk wel, dat ieder exporteur een goede partij vrij scherp staat, omdat hij er dan weinig aan uit te zoeken heeft, wat hem natuurlijk geld spaart. Het bloembollenvak is een vak van tegenstellingen. Ziet men de belangstelling voor de veilingen dan zou men denken, dat de kopers graag op de veilingen kopen. Hoewel hieraan voordelen zijn verbonden (men kan onder meer dezelfde dag dat men de bollen koopt, de hele zending al .in huis hebben) ziet de koper er toch ook nadelen in. De prijzen voor zo goed als alle varië teiten zijn dan bekend. Drie vakbladen, waaronder twee die door veilingen worden uitgegeven zorgen er wel voor dat de kwe ker tot in de finesses op de hoogte is van de stand van de markt. Erg veel kans op het werkelijke handelen met het zo span nende loven en bieden is er dus niet meer. Gaat de koper te laag naar de zin van de kweker dan zegt deze al gauw ze naar de veiling te sturen. Toen er nog geen veilingen waren was er nog wel eens een voordeeltje te behalen zeggen de kopers. De verkopers, dus de kwekers, redeneren uit een andere ge zichtshoek. Indien de export om de een of andere reden niet aan haar verplichtingen zou kunnen voldoen dan wordt het risico over alle aanvoerders aan de veilingen verdeeld. Hier komt het dus niet meer voor, dat met een grote zaak bijvoorbeeld een aantal kwekers in de val wordt gesleept Deze spreiding van het risico is een van de factoren, die het veilingwezen zo tot bloei heeft gebracht. Nog een of twee weken en de razernij van de bloembollenexport breekt weer los. Tonnenzware vrachtwagens denderen dan uit Noord- en Zuidholland naar de streek tussen Haarlem en Leiden, volgeladen met bollen. Een groot gedeelte gaat eerst naar de veilingen waar in het volle seizoen dui zenden manden klaar staan om te worden gekocht, naar de exporteur te worden ge bracht en dan in kisten de reis naar het buitenland te ondernemen. Een kijkje in een Hollands binnenhuis anno 1839, het jaar waarin de Camera Obscura" verscheen, op de tentoonstelling in de Vleeshal. lemmer Hout vervaardigde monument. Men vindt er ook een briefje van wijlen Konin gin Emma uit hetzelfde jaar, waarin deze verklaart haar kennis van de Nederlandse taal voor een groot gedeelte aan de Camera te danken te hebben. Langzame groei In deze bovenzaal zijn onder meer alle edities van het boek van Hildebrand bij eengebracht, benevens een kasboekje met afrekeningen van de eerste drukken. Men leert daaruit dat de populariteit slechts langzaam is gekomen. De eerste oplage telde 500, de tweede die twee jaar later kwam 1200 exemplaren, met welk aan tal men nota bene tien jaar toekon. In twaalf jaar tijds werden er dus nqg geen tweeduizend stuks verkocht. Maar men moet niet vergeten, dat men in die tijd doorgaans met nieuwe uitgaven kennis maakte door middel van het leeskabinet. Van de 51 edities, die er tot dusver zijn verschenen, heeft Beets die in 1903 ge storven is er nog 21 beleefd. In 1953 verjaart het boek, hetgeen wil zeggen dat de auteursrechten érop komen te verval len. Het mag als een unicum in de Euro pese letteren worden beschouwd, dat dit feit zich pas meer dan een eeuw na de eer ste verschijning voordoet en het is alleen mogelijk doordat men hier te doen heeft met een jeugdwerk van een in hoge ouder dom overleden schrijver. Enkele vitrines ziju gevuld met over drukken, bewerkingen! voor schoolgebruik of toneel) en vertalingen. Als curiositeit wijzen wij hier op een Italiaanse editie, ge titeld „La famiglia Kegge, romanzo di Nicola Beets" en voorzien van eën omslag tekening, die gelijkèhis vertdbnt met een moderne Amerikaanse zakroman, gelet al thans op het „realistische" van het daarop afgebeelde tafereel van een verleidings poging door de „charmante" Van der Hoo- gen.... Ook zijn er handschriften van Beets en zeldzame drukken van andere werken, ook gedichten, uit zijn jonge jaren, benevens het dagboek uit zijn studenten tijd. Mode en meubelen Bij graafwerkzaamheden te Heldendorp bij Venray, op een plaats, waar de van 1400 daterende kerk was afgebroken en de fun dering van de toren van een nieuwe kerk werd gelegd stootte men na anderhalve meter graven op een put, die ongeveer zes meter diep is. De put is geheel van eiken hout. Een ronde platte steen, vermoedelijk vroeger als sluitsteen gebruikt, lag op de bodem. Een deskundige van monumenten zorg schatte de put ongeveer duizend jaar oud. Daar de plannen voor de toren reeds vaststonden, zal de put onder een laag beton verdwijnen. Aan landsminister Lampe van de Ne derlandse Antillen is op zijn verzoek ontslag verleend. Premier mr. dr. M. F. da Costa Gomez beheert de portefeuille van Justitie thans ad interim. Minister Lampe vroeg op 4 Juli ontslag uit zijn functie, omdat zijn partij, de Arubaanse Volkspartij, het niet eens was met zijn beleid inzake de veroordeling van de lpider van deze partij, de heer Henny Eman, tot een week hechtenis wegens be lediging. De Aannemlng-MU. „De Kondor" N.V. heeft ter gelegenheid van haar 40-jarig be staan bij een bank een rekening geopend ten bate van het Nederlands Sanatorium te Davos. Vele relaties van het bedrijf hebben bij dit jubileum, in plaats van bloemen of geschenken te geven een bedrag op deze rekening gestort. Als resultaat hiervan kon ruim f7220 aan het Nederlandse Sanatorium worden afgedragen. Gerrit de Stotteraar, de 32-jarige Am sterdamse in- en uitbreker, is op het dak van een woning in de Commelinstraat te Amster dam gearresteerd. Hij was de woning bin nengegaan om te zien of er iets van zijn gading te vinden was. De bewoner bleek echter thuis en Gerrit vluchtte toen het dak op. In het begin van dit jaar was Gerrit voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Wegens poging to oplichting van een verzekeringsmaatschappij voor een bedrag van f54.000. heeft de Amsterdamse recht bank de 40-jarige koopman F. R. uit Amster dam en de 45-jarige procuratiehouder F. W. de P. uit Hilversum veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. R. had be kend juwelen aan De P. in bewaring te heb ben gegeven, maar aan de assurantiemaat schappij te hebben verklaard dat hij de sieraden verloren had. De Eindhovense gemeenteraad heeft be sloten een crediet van 50.000 gulden te ver lenen tot voorbereiding van een program van eisen voor de stichting van een Stads schouwburg en het verstrekken van een meervoudige opdracht aan een zestal archi tecten. Dit besluit werd genomen in verband met de keuze der regering van Eindhoven voor de vestiging van de tweede technische Hogeschool. Een der voorzieningen, die de geschiktheid van Eindhoven voor een in stelling van hoger onderwijs kunnen ver hogen, wordt een moderne schouwburg- accomodatie geacht. Het honderdjarig bestaan der Barne- veldse markten zal van Dinsdag 22 Juli tot en met Zaterdag 26 Jyli worden gevierd. Het feestprogramma vermeldt onder meer een concours-hippique op Woensdag. In dit najaar worden in de Britse zóne van West-Duitsland legeroefeningen gehou den, die de codenaam „Blue Alliance" dra gen. De verdedigende partij wordt gevormd door Belgische, Nederlandse en Engelse legereenheden. Onder bevel vap de opper bevelhebber van het Britse Rijnleger. gene raal Sir John Harding. Het Nederlandse legercorps, gevormd uit de derde divisie, de staven van de tweede divisie alsmede uit legercorpsgroepen, wordt gecommandeerd door luitenant-generaal A. T. C. Opsomer. De oefening „Blue Alliance" duurt van 15 tot 22 September. Te Benningbroek in West-Friesland is een boerderij tengevolge van hooibroei ge heel uitgebrand. Omdat de hoeve door vier boerderijen wordt omringd was het gevaar voor uitbreiding zee^ groot. Slechts met de grootste moeite slaagde de brandweer uit de omgeving er in het overslaan van'het vuur naar een tweede boerderij te voorkomen. De schade wordt slechts gedeeltelijk door de verzekering gedekt. Op voortreffelijke wijze zijn de inrich ters van de tentoonstelling erin geslaagd een tijdsbeeld uit de dagen van onze bet overgrootvaders op te roepen. Vooral de vele en kleurige modebladen dragen daar toe bij. Bezienswaardig zijn voorts de litho's en aquarellen, etsen en tekeningen van talrijke Haarlemse, Leidse en Utrechtse plekjes, die als achtergrond van de gebeur tenissen in de Camera dienst hebben ge daan. Zo ziet men bij voorbeeld prenten van de buitensociëteit uit „De familie Sta stok" en van de koepel uit „Hoe warm het was en hoe ver". Verder vestigen wij de aandacht op een grote reeks gekleurde te keningen van Herman Moerkerk, ontwer pen voor een Hildebrand-optocht, die in 1939 plaats had moeten hebben ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van de spoorweg HaarlemAmsterdam. Dan zijn er nog enige uitstalkasten met allerhande proeven van illustraties, waar onder die van Karl Sierig die door Beets zelve op goede gronden als de beste wer den beschouwd. En tenslotte, maar zeker niet in de laatste plaats, moet dan nog de door de heer H. P. Baard gereconstrueerde kamer uit de tijd van het ontstaan der „Ca mera Obscura" worden genoemd, waarin men duidelijk de verburgerlijking van de zogenaamde Empire-stijl ziet en een grote overeenkomst met de toen reeds in Duits land en Oostenrijk in zwang zijnde Bieder meier-stijl. Karakteristiek zijn ook de bloemrijke gobelins, de silhouetten van voorvaderen terzijde van de schoorsteen en de dweperig-romantische nabootsing van de Gothische stijl in een pronkkastje. Maar de voornaamste indruk is er toch een van kalmte en gemoedelijkheid. Het monument In de grote benedenruimte is het Hilde- brand-monument van prof. J. Bronner opgesteld, waarover wij reeds zoveel heb ben geschreven, dat wij er thans kort over kunnen zijn. Trouwens: de beelden spre ken voor zichzelf, zoals Mari Andriessen gisteren tijdens de voorbezichtiging op merkte. Het monument zal. zodra de daar voor benodigde gelden bijeen zijn, worden geplaatst in Den Hout nabij de plaats waar de doorkijk van het Paviljoen de Span jaardslaan kruist: de acht figuren op de evenzovele hoekpunten van de fonteinbak, met Beets als ironische toeschouwer op enige afstand, symbolisch voor de distantie die hij ook in zijn werk betrachtte. Omdat men veel buitenlanders op deze expositie verwacht is er een boekje met toelichtingen in vier talen samengesteld. Godfried Bo- mans heeft daarin een beschrijving ge leverd van de uitgebeelde personen met hun op de voorgrond tredende eigenaardig heden. Op de tentoonstelling bevinden zich ook de tekeningen van de toekomstige si tuatie in Den Hout, waaraan de maker van het monument ten langen leste zijn goed keuring heeft kunnen hechten, omdat door deze opstelling de architectuur van de groep figuren de grootst mogelijke harmo nie rpet het omringende natuurschoon ver toont. Men late zich deze gelegenheid tot ken nismaking met een stukje door ©tl door vaderlands verleden niet ontgaan. HAARLEM EN OMGEVING In het Openluchttheater te Bloemendaal wordt Zondagmiddag een concert gegeven door de muziekvereniging „Vooruitgang" uit Haarlem. Een elftal van de Haarlemse brandweer heeft gisteravond in Alkmaar gevoetbald tegen elf collega's uit de Kaasstad en, dank zij een doelpunt van H. Höck, gewonnen met 10. Evenals vorige jaren gaat ook nu een groep jongens en meisjes van het jeugd koor Inter Nos voor een reis van twaalf dagen naar Zwitserland, waar zij de gasten zullen zijn van de jodelclub Edelweiss in Thalwil bij Zürich, waar een concert wordt gegeven. Voorts zullen de kinderen in ver scheidene sanatoria Nederlandse liederen ten gehore brengen. Natuurlijk staan er ook tal van excursies op het programma. De reis staat onder leiding van de dirigent Jan Booda en het vertrek is vastgesteld op Zondagmorgen 20 Juli. In een wasserij aan de Brouwersvaart had Donderdagmiddag omstreeks kwart over vier een ontploffing plaats in een ketel van een wasmachine. Met een luide knal sprong een deksel van de ketel weg. Door de luchtdruk braken enige ruiten in de zaal waar de wasmachine was opgesteld. Een bak waarin een hoeveelheid benzine werd bewaard, vatte vlam. Dit brandje werd door eigen personeel met enige brand dekens geblust. Naar de oorzaak van de ontploffing wordt een onderzoek ingesteld. Men denkt aan de mogelijkheid dat in de motor van de ma chine een vonk is overgesprongen. HAARLEM, 17 Juli 1952 ONDERTROUWD: 17 Juli, H. van der Noll en C. M. Lina; J. G. van Baak en M. E. De Mijttenaere. GEHUWD: 17 Juli, J. H. van Doorn en A. D. de Best; J. van der Lijn en A. Th. E. Wil- deboer; D. van Petegem en J. H. E. van Koningsbrugge; G. H. Broers en E. M. Ge- laudie: L. D. Gerlofsma en L. Chr. G. Geest man; S. P. G. de Droog en A. W. Dubbel man: J. H. Kloos en M. Vernout. BEVALLEN van een zoon: 15 Juli, A. M. Schrama—Baars; 16 Juli, M. M. Kerseboom Lijnzaat; N. Poort—Schluter; J. M. de SmitAlsema; J. C. Th. Pollévan Empelen; W. S. Plakkevan den Broek; 17 Juli, A. van den NouwlandGroot; H. C. van Dijk— van den Berg. BEVALLEN van een dochter: 15 Juli, A. L. Kamp—Woning; 17 Juli, E. M. H. Vink— Steffen. OVERLEDEN: 15 Juli, M. RoosdorpBou- wens, 62 j„ Rijksstraatweg; Chr. W. Velt- huijsen—Buijsmann, 67 j„ Marsstraat; J. Fort- gens, 52 j., Grote Houtstraat; G. J. Block— Tijken, 68 j.. Pladellastraat; 16 Juli. J. H. Bossers, 63 j., Indischestraat; L. Visser- Baas, 84 j.. Burgemeester Sandbergstraat; C. P. van Doorn, 68 j., Gasthuisvest; J. de Vis ser, 53 j., Dreef.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9