Sovjetisering in versnelde pas van Russische, zone in Duitsland Ghavam Soeltaneh wil oplossing van oliegeschil met Engeland Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koningin Juliana bezocht Gouda en Moordrecht Rusland zou denkbeeld van neutraal Duitsland hebben laten varen Enige opklaring verwacht Freud en Forster Frans initiatief vöor Europese gemeenschap Zetel van Schuman-plan mogelijk in Den Haag Het woord is aan „Corrupte verrader en misdadiger" van weleer thans weer door Sjah in genade aangenomen De kabinetsformatie Slechts vage beschuldigingen Eva Perón's toestand blijft verergeren Donnelly volgt McCloy op Nog geen belangrijke te m peratu u rstijging 67e JAARGANG No 8 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 19 JULI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER IS VóóR DE OORLOG eens een boek je verschenen waarin twee grote geleerden, Sigmund Freud en Albert Einstein, van gedachten -wisselden over de mogelijkheid van wereldvrede. Ik kan het niet terugvin den, maar herinner mij dat één hunner het was Freud, geloof ik sprak over een aantal mensen, die over alle landen en alle standen der samenleving verspreid zijn. Zij vormen geen groep, geen organi satie. Als zij onderling contact hebben is dat willekeurig ontstaan. Maar zij zijn de genen die het begrijpen, die weten hoe de mensheid vrede zou moeten maken, omdat zij de vrede in hun hart hebben. Hun aan tal is niet zo groot, maar het. groeit met iedere volgende generatie. Men moet op hen zijn hoop voor de toekomst vestigen, zei Freud (of was het Einstein?). Nu heb ik onlangs geschreven over E. M. Forster's boek „Two cheers for demo cracy", dat een verzameling vormt van zijn beste essays, artikelen en radio-toespraken gedurende een lange periode. Ik schreef over het wantrouwen van de Engelse schrijver jegens Grote Mannen in de staat kunde. E. M. Forster is een overtuigd de mocraat, maar hij heeft de gebruikelijke derde „cheer" weggelaten en deze voor treffelijke titel aan zijn boek gegeven om dat hij wel de parlementaire democratie er kent als de beste bewindsvorm, die de mensheid in haar stadium van ontwikke ling heeft kunnen bereiken, maar tevens de feilen in haar toepassing ziet. Als ik nu aan de oude samenspraak van Freud en Einsféin denk sluit zich daarbij aan hetgeen Forster (in 1939) heeft ge schreven: „Ik geloof in aristocratie, als dat "net juiste woord is en als een democraat het mag gebruiken. Niet in machts-aristo- cratie, steunend op rang en invloed, maar in een aristocratie van hen die gevoelig zijn, rekening houden met hun medemen sen en levensmoed bezitten. Haar leden vindt men in alle naties en in alle standen, door alle eeuwen heen, en er is een gehei me verstandhouding tussen hen als zij el kaar ontmoeten. Zij vertegenwoordigen de ware menselijke traditie, de enige blijven de overwinning die ons zonderling mensen ras op de wreedheid en de chaos heeft be haald. Duizenden van hen sterven onbe kend; enkelen dragen grote namen. Zij zijn gevoelig zowel jegens anderen als jegens zichzelf; zij hebben belangstelling zonder bemoeiziek te zijn; hun levensmoed is geen snoeverij maar uithoudingsvermo gen, en zij zijn in staat om zichzelf te lachen. Ik noem geen voorbeelden het is gewaagd dat te doen maar de lezer moge overwegen of dit het soort mens is dat hij gaarne zou willen ontmoeten of zelf willen zijn." En dan later: „Zij rukken op: een on overwinnelijk leger, al'zegeviert het niet. De aristocraten, de uitverkorenen, de bes ten alle woorden die hen aanduiden falen. Alle pogingen om hen te organiseren falen eveneens. Telkens weer heeft de Over heid, hun waarde bevroedend, getracht hen voor enigerlei schoon doel samen te bren gen. Maar zij glippen door de mazen van het net en zijn verdwenen; als men de deur gesloten heeft ..zijn zij niet meer in de kamer.... Zolang dit soort mens bestaat en wij hem telkens op onze weg ontmoeten, als wij zien kunnen en voelen, is het niet mogelijk dit aardse leven als een misluk king te zien. Gij kunt het wel beschouwen als een tragedie: de tragedie dat geen mid del is ontdekt waardoor men zulk persoon lijk gedrag ten bate der openbare zaak kan doen komen. Maar hoe dieper de duis ternis is, hoe schitterender ook de lichtjes erin stralen, die elkaar toeseinen: „In ieder geval ben ik hier nog. Het staat mij niet erg aan, maar hoe is het met jou?" De lichten van mijn aristocratie zijn niet te doven. Het zijn de signalen van het onover winnelijke leger. Kom, laat ons er in elk geval van maken wat wij kunnen, zo lang het mogelijk is. Ik geloof dat zij dat ook seinen." Dat schrijft Forster. Nauwkeuriger ge zegd: dat schreef hij toen wij vlak voor de tweede wereldoorlog stonden en hem allen voelden naderen. Het was geen ogenblik waarop men licht blijde kon zijn. Maar hij ervoer het zo. Gij zoudt daaruit af kunnen leiden dat hij zelf tot die aristocratie be hoort, die hem zijn vertrouwen in dit aardse leven doet behouden. Gij kunt dat zeggen. Maar hij doet het niet; ik vermoed dat geen onder hen, die ertoe behoren, dat zou durven zeggen. Zij hopen misschien het eenmaal te zullen bereiken, maar zij hebben teveel zelfcritiek en moeten vaak om zichzelf lachen om het ooit te kunnen geloven. Dat verklaart ook het schijnbaar zonderlinge feit, dat zij telkens weer door de mazen van het net glippen als men hen voor enig groot doel wil verenigen dat zij, als men de deur gesloten heeft, niet meer in de kamer zijn. Natuurlijk is Forster niet de enige, die zich rekenschap van hun aanwezigheid heeft gegeven. Ik heb hem alleen geciteerd omdat hij hen in zo aantrekkelijk-persoon- lijke trant schetst. Het vraagstuk dat hij daarmee aanduidt behelst het aloude: hoe krijgen wij de rechte mensen op de juiste plaatsen? of zoals de Engelse term het zegt: the right men in the right place? En kelen bekleden hoge posten, zoals Forster toegeeft in zijn woorden: enkelen dragen grote namen. Maar de grote meerderheid niet. Toch is het besef van hun aanwezig heid, van de kans die zich steeds voordoet om een van hen te ontmoeten, zijn bron van levensblijheid en vertrouwen in de toe komst. Wie het te machtig wordt met de koude oorlog, met het systematische wan trouwen en de propaganda, met de „verbe terde" moderne wapens en de uitvindin gen die uitzicht op nog grondiger vernieti ging openen, geve zich daarvan rekenschap. En vervalle niet, in triestheid, tot mensen verachting. Want die is onwaar. R. P. PARIJS. (AFP.). In een communiqué van de Franse ministerraad wordt gezegd, dat, indien inmiddels een Nederlandse regering gevormd zal zijn. Frankrijk op de vergade ring der zes ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het plan-Schu- man, plannen zal indienen voor een poli tieke Europese gemeenschap. Deze plannen zouden door de Assemblée van de Raad van Europa uitgewerkt moeten worden. De ministers zullen Woensdag en Donderdag in Parijs vergaderen. Het oudste stadhuis van het land, het enige Gothische ten Noorden der grote rivieren, het enige vrijstaande stadhuis uit de vijftiende eeuw is in Gouda in volle glorie her rezen. Uit het aanbieden van vele geschenken voor de inrichting van het stadhuis, zowel door particulieren als door bedrijven, heeft men kunnen constateren, dat het vernieuwde huis der gemeente leefde onder de burgerij. De burgerzin en de burger trots, welke hierin tot uiting zijn gekomen hebben Vrijdag hun bekroning gekregen door het bezoek aan Gouda van de Koningin, die het stadhuis heeft willen heropenen. Na deze plechtigheid heeft de Koningin een oorkonde getekend, die het feit vastlegt. Vrijdag is het gerestaureerde stadhuis van Gouda, het oudste stadhuis in ons land, officieel in tegenwoordigheid van Koningin Juliana in gebruik genomen. Een over zicht van het marktplein op het moment dat de Koningin het bordes van het stadhuis betreedt. Vervolgens heeft de Koningin een aan tal vertrekken van het stadhuis bezichtigd. In de oude raadzaal, die thans uitsluitend gebruikt zal worden als trouwkamer en waar gobelins uit 1644 de wanden bedek ken, ligt een tapijt, dat door de Goudse vrouwen is geknoopt. In deze zaal werden aan Koningin Juliana voorgesteld de ge meenteraadsleden en vertegenwoordigers der burgerij. Namens het gemeentebestuur zijn de Koningin een paar geschenken aan geboden, namelijk een gebrandschilderd paneeltje, zijnde een copie van het portret van Willem de Zwijger in de St. Janskerk en een koffieservies. Na de bezichtiging van het stadhuis be gaf de Koningin zich met haar gezelschap naar het Stedelijk Museum. In het „ruim" van dit museum werd het noenmaal ge bruikt. Na deze maaltijd ving een rondrit door de gemeente aan. welke beëindigd werd aan de Koninklijke stearine kaarsen fabriek „Gouda". Hier werd Hare Majesteit het kaarsen- gieten getoond. Om ongeveer drie uur ver trok het gezelschap naar de markt, waar een historisch spel werd opgevoerd, dat een gedeelte van een Middeleeuwse markt uit de tijd van de voltooiing van het stadhuis verbeeldde. In het stedelijk pijpen- en tegel museum „De Moriaan" werd de thee ge bruikt, waarna de Koninklijke bezoekster omstreeks half vijf uit de gemeente Gouda vertrok om zich naar Moordrecht te be geven. BONN (Van de A.N.P.-correspondent) De maatregelen tot hermetische afsluiting van de zónegrens dwars door Duitsland, worden voortgezet. Van vele punten aan de grens zijn in de laatste dagen berichten gekomen, volgens welke de Oost-Duitsers onder toezicht van de volkspolitie bezig zijn prikkeldraadversperringen aan te brengen. Zoals wij voor enkele dagen aan de grens bij Lübeck konden constateren wordt het werk verricht door mannen, vrouwen en kinderen, die door de volks politie worden verplicht schop of houweel ter hand te nemen. In West-Duitsland begint men zich met steeds grotere bezorgdheid af te vragen of deze grensmaatregelen inderdaad moeten worden gezien als een begin van een vol ledige opneming van de Sovjet-zóne in het Oostelijk blok. Deze vrees wordt versterkt door aankondigingen en maatregelen van de Oost-Duitse regering, die alle wijzen op een versnelde Sovjetisering van het Ooste lijke deel van Duitsland. De jongste partijbesluiten van de socia listische eenheidspartij hebben, zo wordt uit de Sovjet-zóne bericht, achttien millioen Duitsers voor de angstige vraag gesteld, welke uitwerkingen de verscherpte koers zal hebben De vijf landen, waarin de Sov jet-zóne tot nu toe volgens min of meer historische lijnen was verdeeld, zijn opge heven. De centrale regering heeft daarvoor in de plaats een indeling der zóne naar economische gezichtspunten gesteld. De „Duitse democratische republiek" is nu in vijftien districten verdeeld, die in hoofd zaak om industriële zwaartepunten van de zóne zijn gelegen. Zo heeft men bij Für- stenberg aan de Oder het belangrijkste staaldistrict gevestigd. Hier heeft men nieuwe staalfabrieken gebouwd, waar Rus sische ertsen met Poolse kolen worden ge smolten. De nieuwe stad die hier verrezen is, is door het rode bewind bestemd als model voor de socialistische toekomststad. Onder de 25.000 mensen, die er tot nu toe wonen, zijn geen zelfstandige ondernemers. Artsen, kleermakers, schoenmakers "en bloemenverkopers zijn alle in staatsdienst. De verzorging der stad geschiedt geheel en al door de staatswinkels en coöpei-aties. In de oudere industriegebieden der zóne heb ben de particuliere bedrijven zich bij de kleine ondernemingen nog enigszins kun nen handhaven, doch men verwacht thans een nieuwe stelselmatige aanval der staats ondernemingen op dezë resten van de vroe gere ondernemingsvormen. Een grote campagne is voorts begonnen om de socialisering op het platteland in te voeren. Uit vrijwel alle delen van de zone zijn in de laatste dagen berichten gekomen over het instellen van agrarische collectieve ondernemingen. Daaruit leidt men hier af, dat een grootscheepse aanval op de zelf standige boeren gaande is. Door ongelijke concurrentievoorwaarden als gevolg van betere voorziening en lagere belasting der collectieve bedrijven hoopt men de zelf standige boeren te dwingen zich bij de ge meenschappelijke bedrijven aan te sluiten. Om deze stap gemakkelijker te maken is bepaald, dat de boeren eigenaar blijven van het land, dat zij inbrengen. Van veel betekenis wordt het geacht, dat de communistische leider der S.E.D., Ul- bricht, nu ook rechtstreekse aanvallen op de kerken heeft gericht. Deze kerken zou den volgens hem verbindingen onderhou den met „imperialistische agenten". Als zodanig werden door hem kanselier Ade nauer en zijn minister Kaiser genoemd. Ulbrichts waarschuwingen zijn nu ook door maatregelen „,-wolgd. De regering der Sovjet-zóne beeft namelijk de 5000 Oost- Duitse afgevaardigden naar het Luthers wereldcongres in Hannover de reis onmo gelijk gemaakt, evenals aan de 25.000 Duit sers die een bijeenkomst in Stuttgart van de Duitse Protestantse kerk wilden bij wonen. Oost-Duits leger Voorts wijzen de berichten uit de Sovjet- zóne er op, dat de voorbereiding van de vorming van een Oost-Duits leger gestadig voortgang maakt. Hoewel de Oost-Duitse regering nog steeds niet de dienstplicht heeft afgekondigd en nog altijd slechts van een mobilisering van vrijwilligers spreekt, zijn haar beambten volgens deze berichten aïom in de zóne begonnen aan het opstellen van de recruteringslijsten. Deze worden in de fabrieken onder de camouflage van „registreren van arbeidskracht" opgesteld. Volgens de plannen was met de voorlopige recrutering van ongeveer honderd duizend leden der communistische jeugdbeweging gerekend, doch het schijnt dat de vrijwillige Zoals in alle gemeenten welke de Ko ningin Vrijdag heeft bezocht werd zij ook in Moordrecht hartelijk ontvangen. Tijdens haar bezoek aan de Koninklijke Verenig de Tapijtfabrieken is de Koningin een handgeknoopt tapijt bestemd voor Prinses Beatrix aangeboden. Een zanghulde door duizend schoolkinderen besloot het bezoek aan Moordrecht. Omstreeks zes uur ver trok Koningin Juliana naar Soestdijk. Het links georiënteerde Parijse blad ..Com bat" schrijft dat sommigen van mening zijn, dat Den Haag de meeste kans schijnt te hebben de vestigingsplaats te worden van de organen van het plan-Schuman. De technische commissie van het plan- Schuman, die de steden bezocht die daar naar dingen, zou tot het inzicht gekomen zijn, dat alleen Den Haag over voldoende mogelijkheden beschikt de organen onder te brengen. Het blad schrijft, dat van Duitse zijde bezwaren zijn gemaakt tegen de keuze van Straatsburg, die door Frankrijk werd voor gestaan. Beide landen' hadden echter oor spronkelijk de keuze van Saarbrücken, als een symbool van de Duits-Franse verstand houding op Europese basis, als een goede oplossing gedacht. Het blad schrijft verder, dat Frankrijk zich echter in de laatste tijd gekant heeft tegen de keuze van Saar brücken, daar het bevreesd is, dat de bondsrepubliek het over enkele jaren zou aansturen op een hereniging van de Saar met Duitsland. Het Belgische blad „Le Soir" publiceert een bericht van zijn Parijse correspondent, waarin deze zegt vernomen te hebben, dat de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Schuman, aan zijn ministerraad zou vooi-stellen accoord te gaan met de aanwij zing van Den Haag. Ook Duitsland zou de keuze van den Haag goedkeuren. V o s m a er De meeste mensen verwachten te veel van het leven en daardoor genieten zij er niets van. Van onze parlementaire redacteur) Gisteren zag het er met de kabinetsfor matie somber uit. Vandaag krijgt men echter de indruk dat er wat meer licht gaat komen. Het is zeer wel denkbaar, aldus de indruk die de woordvoerder van de formateur van de gang van zaken had, dat in de loop van heden de situatie in elk geval aanzienlijk duidelijker zal worden. Gistermiddag heeft dr. Drees met prof. Romme gesproken. Men mag aannemen dat hij deze in kennis heeft gesteld van hetgeen hij 's ochtends aan dr. Schouten had voor gesteld omtrent de verdeling van de porte feuilles. Over dat voorstel vergaderde vanochtend de Anti-Revolutionnaire fractie van de Tweede Kamer, aan welke bijeenkomst ook prof. mr. A. Anema en mr. W. Rip, voor zitter en secretaris van de Eerste Kamer fractie van die partij deelnamen, zij het dan alleen met adviserende stem. Maar een advies kan dikwijls van invloed zijn, vooral wanneer dat komt van een zo ervaren en wijs man als de nestor van onze Senaat. De formateur hoopte op zijn jongste voor stellen aan dr. Schouten vandaag nog een positief antwoord te krijgen. Vóór de bespreking met prof. Romme heeft de formateur prof. dr. W. J. A. Kernkamp (C.H.i ontvangen en deze ge polst voor de portefeuille voor Overzeese Rijksdelen. Ik heb de indruk dat de uitge nodigde het aanbod in gunstig beraad heeft genomen. Moch hij het definitieve jawoord uitspreken, dan zijn er dus, daar men als vaststaand mag aannemen dat het de bedoeling is ojn ir. Staf als minister van Oorlog en Marine te handhaven, twee departementen met C.H.-figuren bezet. Tevens kan men dan de slotsom trekken dat Justitie, tot dusver geleid door mr, Mulderije (C.H.), aan iemand van een andere politieke partij ten deel zal vallen en dat mr. Mulderije niet in het nieuwe kabinet zitting zal nemen. aanmeldingen om toe te treden tot de volkspolitie ver beneden de vei-wachting zijn gebleven. Aangenomen wordt, dat de volkspolitie thans een kader van 58.000 man als kern van het „nationale leger" zou kun nen leveren. In West-Duitse kringen worden al deze aanduidingen voor een zeer verscherpte köérs in de Sovjet-zóne met de grootste zorg waargenomen. Velen spreken de vrees uit, dat de Sovjet-Unie haar interesse voor een hereniging van Duitsland, zo deze ooit bestaan mocht hebben, blijkbaar heeft ver loren. Terwijl nog maar kort geleden in j West-Duitsland de opvatting werd gehul- j digd, dat de Sovjet-Unie bereid zou zijn de j macht der socialistische eenheidspartij in een te doen storten om tot een neutrali sering van geheel Duitsland te komen, ziet men thans een verscherping van het straffe bewind, dat geheel en al op de macht van het partij-apparaat der S.E.D. gebouwd is. TEHERAN, (Reuter). De nieuwe Per zische premier, Achmed Ghavam es Soel taneh, heeft gezegd: „Ik heb een nieuwe politiek gekozen. Tegen ieder, die zich te gen deze politiek verzet zal gestreng met wettige middelen opgetreden worden". Hii zei het oliegeschil met Engeland te willen oplossen. „Ik geef toe, dat het moei lijk zal zijn, doch het is niet onmogelijk. Ongelukkigerwijze zijn onze pogingen, om onze rechten van de vroegere Anglo-Ira nian te verkrijgen, door enkele fouten uit gelopen op vijandschap tussen de beide landen. Indien ik er niet in slaag het pro bleem op te lossen, zal ook ik in vergetel heid geraken", zei hij. Ghavam es Soeltaneh is Vrijdag door de Sjah ontvangen en heeft opdracht gekre gen een regering te vormen. Men gelooft, dat de Sjah hem het recht heeft verleend opnieuw de titel „Djahab Asjraf" (zijne hoogheid) te voeren. Deze titel had de Sjah hem twee jaar geleden, als blijk van zijn misnoegen, ontnomen. Indertijd werd Soeltaneh in een commu niqué van het hof „corrupt, een verrader en een misdadiger" genoemd. De militaire gouverneur van Teheran heeft gewaai'schuwd, dat elke inbreuk op de bestaande krijgswet zwaar zal worden gestraft. In de hoofdstraten van Teheran patrouil leren tanks en pantserwagens. Dertig aanhangers van Mossadeq hebben besloten een delegatie naar de Sjah te zen den om hun standpunt, dat de aanwijzing van Soeltaneh door de Kamer onwettig is, omdat slechts veertig leden voor hem stem den, uiteen te zetten. Deze aanhangers wa ren niet bij de stemming aanwezig en zij menen, dat de premier moet worden aan gewezen met goedkeuring van drièvierde van het aantal in Teheran aanwezige par lementsleden. Voorts hebben zij eén ver klaring ondertekend, waarin zij zweren Mossadeq en diens politiek te steunen". Nonsens De nieuwe regering dient volgens Soel taneh te streven naar naleving van de wet en betrachting van rechtvaardigheid. Indi rect verwijzend naar de politiek van Mos sadeq verklaarde de nieuwe premier dat „het verlagen van de salarissen der amb tenaren en het verzamelen van dienstauto's en tapijten, uit bureaux en huizen van ambtenaren, teneinde deze te verkopen, nonsens was". „Ik zal het inkomen van een ieder in dit land verhogen en iedereen het best moge lijke geven". De nieuwe premier zal het geloof buiten de politiek houden. In naam van. de strijd tegen het rode gevaar heeft men het zwarte imperialisme over ons ge bracht, aldus Soeltaneh. De wereldbank is bereid de besprekin gen met Engeland en Perzië ter oplossing van het oliegeschil te hervatten, indien beide landen daarom verzoeken, aldus heb ben functionarissen van de wereldbank te Washington verklaard. Een beroep tegen de inbeslagneming door de Oostenrijkse staat van het stuk Het Schildersatelier" van Johannes Vermeer, dat in handen van Hitler is geweest, werd door het Hooggerechts hof te Wenen afgewezen. De door het hof aangewezen, voor „Hitiers belan gen" optredende advocaat had aange voerd. dat tegen Hitier slechts vage be schuldigingen van oorlogsmisdaden wa ren ingebracht. Doch het hof oordeelde dat alle leden van de voormalige Duitse „Rijksregering" automatisch als oor logsmisdadigers behoren te worden be schouwd. Tegen de uitspraken van het hooggerechtshof staan geen verdere wettelijke middelen van beroep open COCOQCOQCXX<QCOOOCCIOOCOCOCCOQOOOQCOCOOCCOOCOOCOOOCOSCOL> Mevrouw Ada Went-Beets, de enige nog levende van de vijftien kinderen van Nicotaas Beets, zet haar handtekening in het gastenboek van de tentoonstelling „De Camera Obscura in woord en beeld" in de Haarlemse Vleeshal, onder de toeziende ogen van de heren H. P. Baard en P. Leffelaar. BUENOS AIRES. (Reuter). Het tweede communiqué over de gezondheidstoestand van Eva Perón, dat Vrijdag binnen een tijdspanne van vijf uur is uitgegeven, zegt, dat haar toestand des middags „merkbaar verergerd" was. Beide huizen van het Congres hebben de zitting Vrijdagavond onverwacht ge- schoi'st na met spoed een wet te hebben aangenomen, waarbij aan mevrouw Perón de hoogste Argentijnse onderscheiding wordt toegekend: de orde van de bevrijder generaal San Martin. Te middernacht plaatselijke tijd waren alle ministers in het paleis bijeen. De avondvoorstellingen van de vier gemeente theaters te Buenos-Aires werden afgelast. President Truman heeft Walter J. Don nelly, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Oostenrijk, aangewezen als opvolger van John McCloy, de scheidende Hoge Com missaris in Duitsland. Llewellyn E. Thompson, is aangewezen als opvolger van Donnelly. ZWEEDSE BISSCHOP PROTESTEERT MüNSTER (Reuter). De Zweedse bisschop Andres Nygren heeft Vrijdag bij de Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck, geprotesteerd tegen het niet verstrekken van paspoorten aan 5000 Oost-Duitse afge vaardigden naar de aanstaande conventie in Hannover van het Lutherse wereld- verbond. „Ik verzoek u dringend uw vroe gere belofte te houden daar anders het vertrouwen in de Oost-Duitse regering ernstig geschokt zou worden", aldus de bisschop. Een hogedrukgebied ten Noorden van de Azoren heeft de afgelopen week voortdurend koele luchtmassa's uit het Noord-Westen naar ons land gestuurd. Tevens trok een reeks kleine storingen van het zeegebied ten Zuiden van IJsland via Schotland en de Noordzee naar Noord-Duitsland, waardoor er veel be wolking en af en toe regen optrad. In deze toestand komt in zoverre verandering, dat de storingen geleidelijk wat minder invloed op het weer in ons land gaan uitoefenen, terwijl iets warmere lucht van de Britse eilanden naar ons land stroomt. Deze warmere lucht is evenwel zeer vochtig, zodat er uitgebreide wolkenmassa's in voorkomen. Vanmorgen viel hieruit voornamelijk in het Noorden van het land enige lichte regen. Zondag is de kans op neerslag vrij klein, vooral in het Zuiden van het land. Misschien zal de zon af en toe door de wolken heendringen, maar over het alge meen zal er toch veel bewolking blijven. Hierdoor is. ondanks het binnendringen van de warmere lucht een belangrijke stijging van de temperatuur niet te verwachten. VERSPREIDE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking maar ook verspreide opklaringen. Geen regen van betekenis. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk krach tige Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. 20 Juli Zon op 4.44 uur, onder 20.48 uur. Maan op 2.36 uur. onder 20.25 uur. 21 Juli Zon op 4.45 uur, onder 20.46 uur. Maan op 3.44 uur, onder 20.51 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 19 Juli Hoog water: 1.45 en 14.17 uur. Laag water: 9.41 en 22.14 uur. Zondag 20 Juli Hoog water: 2.35 en 15.03 uur. Laag water: 10.34 en 23.02 uur. Maandag 21 Juli Hoog water: 3.17 en 15.46 uur. Laag water: 11.20 en 23.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1